Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2020, 11:46

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:32
stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:20
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:13
Επίσης θα την έκανα βούκινο στα Social Media, με προειδοποίηση «μείνετε μακριά» χωρίς να αναφέρω ευθέως το ονομά της αλλά αναφέροντας αρκετά ώστε να είναι ταυτοποιήσιμη από γνωστούς και περίοικους.
Όχι

Εκδικητικό μου φαίνεται το δημόσιο ξεμπρόστιασμα. Στο φινάλε τι σε νοιάζει για τους άλλους; Άστους να πάθουν για να μάθουν. Άπλα πέστο στους φίλους σου
Εκδικητικό και εκπαιδευτικό για την ίδια. :003:

Γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο, θα σήμαινε ότι είναι κακομαθημένο τσουλάκι που έχει μάθει να γίνεται πάντα το δικό της, να μην δίνει σημασία στα αισθήματα των άλλων και να παίρνει αυτό που θέλει. Αυτό θα της δίδασκε ότι κάποια στιγμή υπάρχουν και συνέπειες για χυδαίες πράξεις.

Φυσικά, αν ήταν αποδείξιμο σε δικαστήριο, απλά θα της έκανα μήνυση για ψυχική οδύνη και εκμετάλλευση. Εξίσου μάθημα θα ήταν κι αυτό.
Πολύ βαριά θα το έπαιρνες βρε Χέλη. Για ψυχική οδύνη.κτλ Μη δίνεις τόσο πολύ σημασία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2020, 11:46

Ασέβαστος έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:41
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:55

Όταν πω στοπ, δεν παύει η συναίνεση; Την έχει ες αεί;
το μιλησαμε και το συμφωνησαμε αυτο νωριτερα. εχει να κανει με τη στιγμη που λες στοπ. ειπαμε π.χ. οτι στο τελευταιο λεπτο, δεν εχει στοπ. ακομη κι αν μπει στο δωματιο ο αντρας σου ο χασαπης με τον μπαλντα υψωμενο, στοπ δεν εχει. :003:

και απο τη στιγμη που καβαλησες το καβλι με τη θεληση σου, βιασμος δεν υπαρχει. αν πεις στοπ καλο σωστο και τιμιο θα ηταν να σταματησει, αλλα κι αν δεν το κανει, για βιαστης δεν θα καταδικαστει.
Μιλάμε για πριν :011:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 20 Ιαν 2020, 11:47

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:32


Εκδικητικό και εκπαιδευτικό για την ίδια. :003:

Γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο, θα σήμαινε ότι είναι κακομαθημένο τσουλάκι που έχει μάθει να γίνεται πάντα το δικό της, να μην δίνει σημασία στα αισθήματα των άλλων και να παίρνει αυτό που θέλει. Αυτό θα της δίδασκε ότι κάποια στιγμή υπάρχουν και συνέπειες για χυδαίες πράξεις.

Φυσικά, αν ήταν αποδείξιμο σε δικαστήριο, απλά θα της έκανα μήνυση για ψυχική οδύνη και εκμετάλλευση. Εξίσου μάθημα θα ήταν κι αυτό.
Πιστεύω ότι η εκπαίδευση των άλλων δεν είναι δίκη μας δουλειά. Αν απέτυχε η μάνα της και ο πατέρας της δεν νομιζω ότι μπορεί να κάνει κάποιος άλλος πολλά πράγματα

Αν έκανες έτσι δηλαδή, πιο πιθανό να γινόταν πιο σκληροπυρηνικη παρά να έβαζε μυαλό.

Αντίθετα μπορεί να ακολουθήσεις τον Κομφούκιο (η τον Σωκράτη αν θες) και να δεις πως έμπλεξες εκεί έτσι ώστε να μην σου ξανασυμβεί στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 11:50

νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:34
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:32

Εκδικητικό και εκπαιδευτικό για την ίδια. :003:

Γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο, θα σήμαινε ότι είναι κακομαθημένο τσουλάκι που έχει μάθει να γίνεται πάντα το δικό της, να μην δίνει σημασία στα αισθήματα των άλλων και να παίρνει αυτό που θέλει. Αυτό θα της δίδασκε ότι κάποια στιγμή υπάρχουν και συνέπειες για χυδαίες πράξεις.

Φυσικά, αν ήταν αποδείξιμο σε δικαστήριο, απλά θα της έκανα μήνυση για ψυχική οδύνη και εκμετάλλευση. Εξίσου μάθημα θα ήταν κι αυτό.
δεν πας καλά, με το συμπάθειο
Εξήγησέ μου γιατί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 11:58

stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:39
Η ανατολική φιλοσοφία όμως δεν έχει δυισμό, το γιν και το γιανκ είναι ενιαίο και το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο. Το δε κακό δεν υπάρχει αυτόνομο, μπορεί να είναι η αρχή του καλού. Άσπρο-Μαύρο έχει κυρίως η δυτική φιλοσοφία, θα έλεγα λόγω χριστιανισμού

Σημειολογικά διαφωνώ δηλαδή, όχι επί της ουσίας. Στο υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ
Μπα, δεν είναι επινόηση του χριστιανισμού. Σιγά μην ήταν. Μπορείς να το δεις στις φιλοσοφίες όλων των αρχαίων λαών. Ήδη από τις κοσμογονίες που περιγράφονται στην μυθολογία των λαών αλλά και στην κουλτούρα τους.

Περισσότερο νομίζω ότι αυτός ο τρόπος σκέψης είναι προγραμματισμένος στον ανθρώπινο εγκέφαλο, εξαιτίας ενός πολύ αληθινού φυσικού φαινομένου: της εναλλαγής νύχτας και μέρας και του γεγονότος ότι η διάρκειά τους είναι περίπου ίση στα μέρη που εξελίχθηκε ο άνθρωπος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 12:04

stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:47
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:32


Εκδικητικό και εκπαιδευτικό για την ίδια. :003:

Γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο, θα σήμαινε ότι είναι κακομαθημένο τσουλάκι που έχει μάθει να γίνεται πάντα το δικό της, να μην δίνει σημασία στα αισθήματα των άλλων και να παίρνει αυτό που θέλει. Αυτό θα της δίδασκε ότι κάποια στιγμή υπάρχουν και συνέπειες για χυδαίες πράξεις.

Φυσικά, αν ήταν αποδείξιμο σε δικαστήριο, απλά θα της έκανα μήνυση για ψυχική οδύνη και εκμετάλλευση. Εξίσου μάθημα θα ήταν κι αυτό.
Πιστεύω ότι η εκπαίδευση των άλλων δεν είναι δίκη μας δουλειά. Αν απέτυχε η μάνα της και ο πατέρας της δεν νομιζω ότι μπορεί να κάνει κάποιος άλλος πολλά πράγματα
Φυσικά και είναι. Γι' αυτό έχουμε πρόστιμα, καταγγελίες, δικαστήρια και αναμορφωτικά ιδρύματα. Σ' αυτό ακριβώς δεν αποσκοπούν;

Αν καταγγείλω κάποιον που πετάει κάτω τα σκουπίδια του είναι πράξη εκδίκησης; Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει περίπτωση να το κάνει κάποιος ΚΑΙ εκδικητικά, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Κι αν γίνει πιο σκληροπυρηνική τσούλα, αντί να βάλει μυαλό, μάλλον κάποια στιγμή θα πάθει χειρότερα από κάποιον άλλον. That's life.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 20 Ιαν 2020, 12:05

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:50
Εξήγησέ μου γιατί.
διότι κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολική αντίδραση εκ μέρους σου, άνθρωποι είμαστε,
ας υπάρχει μια αναλογία στον τρόπο που χειριζόμαστε κάποιες καταστάσεις

η τύπισσα μπορεί όντως να έπαθε πανικό, και ο πανικός σέρνει μαζί του
ένα σωρό άλλες [ψευδ]αισθήσεις, τις οποίες δεν θα ήταν ποτέ σε θέση να μοιραστεί
απόλυτα μαζί σου ώστε να δικαιολογηθεί



εννοείται πως ο καθένας έχει δικαίωμα να σταματήσει οποιαδήποτε
περίπτυξη ανά πάσα στιγμή, εφόσον του συμβαίνει κάτι που του προκαλεί δυσφορία

η στιγμή αυτή, μπορεί όντως να μοιάζει ακατάλληλη, και να σε κάνει να ντραπείς μάλιστα,
αλλά μπορεί να συμβεί και ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχουμε το θάρρος να αντιδρούμε, όχι μόνο σε
τέτοια θέματα μα γενικότερα, χωρίς να έχουμε τον φόβο της τιμωρίας



να πω πως απεχθάνομαι τους ανθρώπους που εν γένει "παίζουν" με τα αισθήματα των άλλων,
και συμπεριφορικά δρουν στρατηγικώς και με πονηρά κίνητρα ώστε να αποσπάσουν το ενδιαφέρον
ή να πετύχουν οτιδήποτε, μην έχοντας την παραμικρή ενσυναίσθηση

νομοτελειακά βγαίνουν πάντοτε χαμένοι, αλλά δε νομίζω πως στο δικό
σου παράδειγμα συνέβη κάτι τέτοιο
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιαν 2020, 12:06

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 14:27
Alien666 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 14:19

Γι' αυτό και είσαι του δευτέρου κύματος όπως εγώ. Η διαφορά είναι ότι εσύ λες ότι τέτοιου τύπου απόψεις όπως η "ένοχος μέχρι αποδείξεως τουναντίον" εκφράζονται από μεμονωμένα, ακραία άτομα.

Εγώ σου λέω ότι πρόκειται για κυρίαρχα ρεύματα στον τεταρτοκυματικό φεμινισμό, από τα οποία ελάχιστες φεμινίστριες έχουν διαχωρίσει τη θέση τους.

Μία από αυτές είναι η δευτεροκυματική factual feminist, η οποία όμως έχει τραμπουκιστεί επανειλημμένα από τις millennials φεμινίστριες του 4ου κύματος.
Δεν θεωρώ ότι είναι κυρίαρχα ρευματα. Κανείς δεν ασχολείται μαζί τους παρά μόνο όσοι ταυτίζουν τον φεμινισμό με τις ακρότητες για να πλήξουν οποιαδήποτε κίνηση γίνει. Δες τώρα με αυτή την συμβολική "παράσταση" που έγινε στο Σύνταγμα πόσοι έσπευσαν να του αλλοιώσουν τον χαρακτήρα. Να το ταυτίσουν με ακρότητες και να βαφτίσουν όσες συμμετείχαν με χίλια δυο κοσμητικά. Στην ουσία όμως τέτοιες ενέργειες πρέπει να γίνονται. Και ο λόγος είναι οτι υπάρχει κουλτούρα βιασμού στην Ελλάδα.
αυτες οι ενεργειες ειναι ακροτητες.

το να λες ολους τουα αντρες βιαστες, εν χορω, ειναι ακροτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 20 Ιαν 2020, 12:07

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:58
stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:39
Η ανατολική φιλοσοφία όμως δεν έχει δυισμό, το γιν και το γιανκ είναι ενιαίο και το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο. Το δε κακό δεν υπάρχει αυτόνομο, μπορεί να είναι η αρχή του καλού. Άσπρο-Μαύρο έχει κυρίως η δυτική φιλοσοφία, θα έλεγα λόγω χριστιανισμού

Σημειολογικά διαφωνώ δηλαδή, όχι επί της ουσίας. Στο υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ
Μπα, δεν είναι επινόηση του χριστιανισμού. Σιγά μην ήταν. Μπορείς να το δεις στις φιλοσοφίες όλων των αρχαίων λαών. Ήδη από τις κοσμογονίες που περιγράφονται στην μυθολογία των λαών αλλά και στην κουλτούρα τους.

Περισσότερο νομίζω ότι αυτός ο τρόπος σκέψης είναι προγραμματισμένος στον ανθρώπινο εγκέφαλο, εξαιτίας ενός πολύ αληθινού φυσικού φαινομένου: της εναλλαγής νύχτας και μέρας και του γεγονότος ότι η διάρκειά τους είναι περίπου ίση στα μέρη που εξελίχθηκε ο άνθρωπος.
Ναι αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ και να μην πω ότι η μέρα και η νύχτα είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος :P

Πολύ θα μου άρεσε μια φιλοσοφική συζήτηση, άλλα δεν νομιζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος.

Ίσως σε ενδιαφέρει αυτό
https://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_evil
και ο αγαπημένος μου Επίκουρος
https://www.academia.edu/28608510/%CE%A ... E%BE%CE%BF

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2020, 12:09

νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:05
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:50
Εξήγησέ μου γιατί.
διότι κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολική αντίδραση εκ μέρους σου, άνθρωποι είμαστε,
ας υπάρχει μια αναλογία στον τρόπο που χειριζόμαστε κάποιες καταστάσεις

η τύπισσα μπορεί όντως να έπαθε πανικό, και ο πανικός σέρνει μαζί του
ένα σωρό άλλες [ψευδ]αισθήσεις, τις οποίες δεν θα ήταν ποτέ σε θέση να μοιραστεί
απόλυτα μαζί σου ώστε να δικαιολογηθεί



εννοείται πως ο καθένας έχει δικαίωμα να σταματήσει οποιαδήποτε
περίπτυξη ανά πάσα στιγμή, εφόσον του συμβαίνει κάτι που του προκαλεί δυσφορία

η στιγμή αυτή, μπορεί όντως να μοιάζει ακατάλληλη, και να σε κάνει να ντραπείς μάλιστα,
αλλά μπορεί να συμβεί και ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχουμε το θάρρος να αντιδρούμε, όχι μόνο σε
τέτοια θέματα μα γενικότερα, χωρίς να έχουμε τον φόβο της τιμωρίας



να πω πως απεχθάνομαι τους ανθρώπους που εν γένει "παίζουν" με τα αισθήματα των άλλων,
και συμπεριφορικά δρουν στρατηγικώς και με πονηρά κίνητρα ώστε να αποσπάσουν το ενδιαφέρον
ή να πετύχουν οτιδήποτε, μην έχοντας την παραμικρή ενσυναίσθηση

νομοτελειακά βγαίνουν πάντοτε χαμένοι, αλλά δε νομίζω πως στο δικό
σου παράδειγμα συνέβη κάτι τέτοιο
Άψογη.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 12:12

νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:05
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:50
Εξήγησέ μου γιατί.
διότι κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολική αντίδραση εκ μέρους σου, άνθρωποι είμαστε,
ας υπάρχει μια αναλογία στον τρόπο που χειριζόμαστε κάποιες καταστάσεις

η τύπισσα μπορεί όντως να έπαθε πανικό, και ο πανικός σέρνει μαζί του
ένα σωρό άλλες [ψευδ]αισθήσεις, τις οποίες δεν θα ήταν ποτέ σε θέση να μοιραστεί
απόλυτα μαζί σου ώστε να δικαιολογηθεί
Το σενάριο που περιγράφτηκε από την αρχή, ήταν να πει «στοπ» ενώ είμαστε καβάλα. Το μόνο που θα μπορούσε να συμβεί που να δικαιολογεί παύση θα ήταν κάποιο οργανικό πρόβλημα. Π.χ. ξαφνικά τής ήρθε ναυτία ή τάση λιποθυμίας ή καρδιακό επεισόδιο ή κάτι τέλος πάντων.

Το σενάριο είναι ήδη τραβηγμένο. Μην το ξεμαλλιάσουμε εντελώς λέγοντας ότι μπορεί να πάθει ξαφνικό πανικό καβάλα στ' άλογο. Έλεος, δηλαδή, κάπου.

Οπότε δεν θα ήταν καθόλου υπερβολική αντίδραση αυτό που περιγράφω απέναντι στο «στοπ, δεν θέλω άλλο» είτε γιατί ήθελε να παίξει είτε γιατί βαρέθηκε είτε γιατί τελικά δεν της άρεσαν οι επιδόσεις μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 20 Ιαν 2020, 12:18

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:12
...είτε γιατί βαρέθηκε είτε γιατί τελικά δεν της άρεσαν οι επιδόσεις μου.
σοβαρότατοι λόγοι είναι και δύο, με τον κάταλληλο χειρισμό έχεις πάντα
το δικαίωμα να διακόψεις

θα αντικαταστήσω όμως το στεγνό και αναχρονιστικό "επιδόσεις" με το "ο τρόπος σου",
για να είναι πιο δίκαιο


ερχόμαστε σε επαφή για ΑΜΟΙΒΑΙΑ ευχαρίστηση, δεν κάνουμε χάρες είπαμε :D
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιαν 2020, 12:19

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 18:06

Ας μείνουμε στο ότι η κουλτούρα βιασμού βοηθάει τον βιαστή να το κάνει και το θύμα να μη το πει. Και στην Ελλάδα η κουλτούρα βιασμού υπάρχει.
οχι, δεν υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2020, 12:29

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:12
νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:05
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:50
Εξήγησέ μου γιατί.
διότι κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολική αντίδραση εκ μέρους σου, άνθρωποι είμαστε,
ας υπάρχει μια αναλογία στον τρόπο που χειριζόμαστε κάποιες καταστάσεις

η τύπισσα μπορεί όντως να έπαθε πανικό, και ο πανικός σέρνει μαζί του
ένα σωρό άλλες [ψευδ]αισθήσεις, τις οποίες δεν θα ήταν ποτέ σε θέση να μοιραστεί
απόλυτα μαζί σου ώστε να δικαιολογηθεί
Το σενάριο που περιγράφτηκε από την αρχή, ήταν να πει «στοπ» ενώ είμαστε καβάλα. Το μόνο που θα μπορούσε να συμβεί που να δικαιολογεί παύση θα ήταν κάποιο οργανικό πρόβλημα. Π.χ. ξαφνικά τής ήρθε ναυτία ή τάση λιποθυμίας ή καρδιακό επεισόδιο ή κάτι τέλος πάντων.

Το σενάριο είναι ήδη τραβηγμένο. Μην το ξεμαλλιάσουμε εντελώς λέγοντας ότι μπορεί να πάθει ξαφνικό πανικό καβάλα στ' άλογο. Έλεος, δηλαδή, κάπου.

Οπότε δεν θα ήταν καθόλου υπερβολική αντίδραση αυτό που περιγράφω απέναντι στο «στοπ, δεν θέλω άλλο» είτε γιατί ήθελε να παίξει είτε γιατί βαρέθηκε είτε γιατί τελικά δεν της άρεσαν οι επιδόσεις μου.
Δεν λέγαμε για καβάλα στ άλογο. Λέγαμε για πριν να καβαλήσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 12:30

νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:18
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:12
...είτε γιατί βαρέθηκε είτε γιατί τελικά δεν της άρεσαν οι επιδόσεις μου.
σοβαρότατοι λόγοι είναι και δύο, με τον κάταλληλο χειρισμό έχεις πάντα
το δικαίωμα να διακόψεις

θα αντικαταστήσω όμως το στεγνό και αναχρονιστικό "επιδόσεις" με το "ο τρόπος σου",
για να είναι πιο δίκαιο


ερχόμαστε σε επαφή για ΑΜΟΙΒΑΙΑ ευχαρίστηση, δεν κάνουμε χάρες είπαμε :D
Αν δεν σ' αρέσει κάτι, δεν το ξανακάνεις. Δεν υπάρχει καμμιά δικαιολογία να το σταματήσεις με δική σου πρωτοβουλία όσο διαρκεί. Είναι πέρα για πέρα ανήθικο. Πρόκειται για μια αμοιβαία πράξη στην οποία υπάρχει συναισθηματική και σωματική επένδυση. Για τον ίδιο λόγο που είναι βιασμός να αποφασίσει μόνο ο ένας για το τι θα συμβεί, αγνοώντας αν θέλει ο άλλος, είναι βιασμός να αποφασίσει ο ένας να διακόψει χωρίς να θέλει ο άλλος. Παίρνει ο ένας απόφαση για το τι θα κάνει με το σώμα και την ψυχή του άλλου

Ξανά, αν δεν είσαι ευχαριστημένη, απλά δεν το ξανακάνεις.

Πραγματικά απορώ μ' αυτά που διαβάζω. Εσύ όταν πας έξω να φας και το φαγητό τελικά δεν είναι του γούστου σου, σηκώνεσαι και φεύγεις και αφήνεις πιστόλι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών