Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Νοιώθω λευκός Ευρωπαίος

Ναι
70
69%
Οχι
31
31%
 
Σύνολο ψήφων: 101

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 20 Ιαν 2020, 15:42

Βασικά οι βόρειοι Ευρωπαίοι δεν είναι λευκοί, αλλά ροζ. Δεν ομιλούμε φυσικά για Γάλλους (ή και αρκετό αριθμό Βαυαρών ακόμη). Κατώτερες ράτσες, που εξεγέρθηκαν μόνο για να κλέψουν κάνα χοιρομέρι ή καμμιά χάντρα όπως έλεγε και ο Ρεμπώ...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 15:45

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:19
Έχω μεγαλώσει σε νησί. Μου είναι να πανεύκολο να ξεχωρίσω έναν Έλληνα από έναν Γερμανό. Μπορεί να μπερδέψω έναν Ισπανό με έναν Έλληνα. Επίσης, οι προφορές των Αγγλικών διαφόρων λαών διαφέρουν.
Οπότε θα σου είναι πανεύκολο να απαντήσεις εσύ στο τεστ που έβαλα στον Γιώργη, πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια λίστα τυχαίων καθηγητών ενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Θέλω να μου πεις τις εθνικότητες και να βρεις τους Έλληνες:

Εικόνα

Επειδή είναι εύκολο να κάνεις δηλώσεις, καλό είναι να μπορείς και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για το τι σου είναι πανεύκολο.
Πολύ γρήγορα και στην τύχη φυσικά, παίζω:
Από αριστερά στα δεξιά, επάνω. Greece, Greece, UK, UK.
Μεσαία, από αριστερά στα δεξιά. Βέλγιο, Κύπρος, Ρωσία, Η.Β..
Η.Β., Ελλάς, Ελλάς-Η.Π.Α., Γερμανία.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 15:47

Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41
Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:38
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:19
Έχω μεγαλώσει σε νησί. Μου είναι να πανεύκολο να ξεχωρίσω έναν Έλληνα από έναν Γερμανό. Μπορεί να μπερδέψω έναν Ισπανό με έναν Έλληνα. Επίσης, οι προφορές των Αγγλικών διαφόρων λαών διαφέρουν.
Αγαπημένο μου χόμπι είναι να μαντεύω τις εθνικότητες των ανθρώπων από το πώς τρώνε.
Τι εννοείς;
Ο τρόπος που τρώμε είναι ο πιο πονηρός τρόπος να καρφωθούμε για το πού μεγαλώσαμε. Και δεν έχει να κάνει αν χρησιμοποιείς κάτι, αλλά πώς το πιάνεις.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 20 Ιαν 2020, 15:49

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:19
Έχω μεγαλώσει σε νησί. Μου είναι να πανεύκολο να ξεχωρίσω έναν Έλληνα από έναν Γερμανό. Μπορεί να μπερδέψω έναν Ισπανό με έναν Έλληνα. Επίσης, οι προφορές των Αγγλικών διαφόρων λαών διαφέρουν.
Οπότε θα σου είναι πανεύκολο να απαντήσεις εσύ στο τεστ που έβαλα στον Γιώργη, πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια λίστα τυχαίων καθηγητών ενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Θέλω να μου πεις τις εθνικότητες και να βρεις τους Έλληνες:

Εικόνα

Επειδή είναι εύκολο να κάνεις δηλώσεις, καλό είναι να μπορείς και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για το τι σου είναι πανεύκολο.
Αυτό είναι cherry picking. Μπορώ να σου βάλω 12 Έλληνες που μοιάζουν με Άραβες. Αυτό που είπα είναι ότι μπορώ να ξεχωρίσω τους Μεσόγειους από τους Βόρειους. Όχι τον Γερμανό από τον Ολλανδό ή τον Γερμανό.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 20 Ιαν 2020, 15:58

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:19
Έχω μεγαλώσει σε νησί. Μου είναι να πανεύκολο να ξεχωρίσω έναν Έλληνα από έναν Γερμανό. Μπορεί να μπερδέψω έναν Ισπανό με έναν Έλληνα. Επίσης, οι προφορές των Αγγλικών διαφόρων λαών διαφέρουν.
Οπότε θα σου είναι πανεύκολο να απαντήσεις εσύ στο τεστ που έβαλα στον Γιώργη, πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια λίστα τυχαίων καθηγητών ενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Θέλω να μου πεις τις εθνικότητες και να βρεις τους Έλληνες:

Εικόνα

Επειδή είναι εύκολο να κάνεις δηλώσεις, καλό είναι να μπορείς και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για το τι σου είναι πανεύκολο.
Από πάνω:1oς, 2ος 4ος Έλληνες
Μεσαια:2ος
Κάτω: 2ος, 3ος

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 15:59

Θα μας πουν αν βρήκαμε σωστά το κουίζ, άσε ρε μαλάκα Δημήτρη τους πελάτες, να περιμένουν, γερό λαδά, μην χάσεις να πουλήσεις καμια΄φέτα μουρταδέλλα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 16:05

Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:49
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:19
Έχω μεγαλώσει σε νησί. Μου είναι να πανεύκολο να ξεχωρίσω έναν Έλληνα από έναν Γερμανό. Μπορεί να μπερδέψω έναν Ισπανό με έναν Έλληνα. Επίσης, οι προφορές των Αγγλικών διαφόρων λαών διαφέρουν.
Οπότε θα σου είναι πανεύκολο να απαντήσεις εσύ στο τεστ που έβαλα στον Γιώργη, πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια λίστα τυχαίων καθηγητών ενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Θέλω να μου πεις τις εθνικότητες και να βρεις τους Έλληνες:

Εικόνα

Επειδή είναι εύκολο να κάνεις δηλώσεις, καλό είναι να μπορείς και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για το τι σου είναι πανεύκολο.
Αυτό είναι cherry picking. Μπορώ να σου βάλω 12 Έλληνες που μοιάζουν με Άραβες. Αυτό που είπα είναι ότι μπορώ να ξεχωρίσω τους Μεσόγειους από τους Βόρειους. Όχι τον Γερμανό από τον Ολλανδό ή τον Γερμανό.
Καθόλου, οι φάτσες δεν είναι επιλεγμένες, είναι τελείως τυχαίες, από λίστα ατόμων. Μπορείς έστω και να προσπαθήσεις. Για κάποιον για τον οποίον είναι «πανεύκολο» να ξεχωρίσει Έλληνες από Γερμανούς, αυτό θα είναι παιχνιδάκι. Δεν προσπάθησα να βρω συγκεκριμένες φάτσες.


Edit: είδα την απάντησή σου τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 16:06

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 16:05
Bipsco έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:49
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:41


Οπότε θα σου είναι πανεύκολο να απαντήσεις εσύ στο τεστ που έβαλα στον Γιώργη, πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια λίστα τυχαίων καθηγητών ενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Θέλω να μου πεις τις εθνικότητες και να βρεις τους Έλληνες:

Εικόνα

Επειδή είναι εύκολο να κάνεις δηλώσεις, καλό είναι να μπορείς και να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου για το τι σου είναι πανεύκολο.
Αυτό είναι cherry picking. Μπορώ να σου βάλω 12 Έλληνες που μοιάζουν με Άραβες. Αυτό που είπα είναι ότι μπορώ να ξεχωρίσω τους Μεσόγειους από τους Βόρειους. Όχι τον Γερμανό από τον Ολλανδό ή τον Γερμανό.
Καθόλου, οι φάτσες δεν είναι επιλεγμένες, είναι τελείως τυχαίες, από λίστα ατόμων. Μπορείς έστω και να προσπαθήσεις. Για κάποιον για τον οποίον είναι «πανεύκολο» να ξεχωρίσει Έλληνες από Γερμανούς, αυτό θα είναι παιχνιδάκι. Δεν προσπάθησα να βρω συγκεκριμένες φάτσες.


Edit: είδα την απάντησή σου τώρα.
Ρε θα μου πεις σε ποιά έπεσα μέσα;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 16:13

Cavaliere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:59
Θα μας πουν αν βρήκαμε σωστά το κουίζ, άσε ρε μαλάκα Δημήτρη τους πελάτες, να περιμένουν, γερό λαδά, μην χάσεις να πουλήσεις καμια΄φέτα μουρταδέλλα.
Δευτέρες έχω ρεπό. Αλλιώς δεν θα ήμουν στο φόρουμ τέτοια ώρα.

Βασικά είναι δύο Έλληνες, ένας Ισπανός, ένας Ιταλός, ένας Πορτογάλος και οι υπόλοιποι είναι Βρετανοί.

Η λύση:



Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 16:14

Πόσους βρήκα;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 16:22

5. Τέσσερις Βρετανούς και τον έναν από τους δυο Έλληνες.

5/12.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Ιαν 2020, 16:39

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 16:22
5. Τέσσερις Βρετανούς και τον έναν από τους δυο Έλληνες.

5/12.
Γενικά είναι παπαριά ότι μπορεί κανείς από την φάτσα να βρεί την εθνικότητα. Κάποτε ο γκουερίνο είχει ισχυρισθεί ότι μπορούσε να βρεί από την φάτσα τους ... Γεωργιανούς (!) Προφανώς δεν βρήκε κανέναν. Ποιό σίγουρος ήταν γιά έναν ... Λιθουανό. Αλλος παπάρας (δεν θυμάμαι ποιός) έλεγε πως διακρίνει με ευχέρεια τους Σλαβομακεδόνες από τους Ελληνες (!) Τρίτος παπάρας, Σλαβομακεδών, εδώ που δουλεύω, ισχυρίζεται ότι υπάρχει Μακεδονική μειονότητα στην ... Βουλγαρία και μάλιστα τους καταλαβαίνεις από το πρόσωπο.

Κάπως μεγαλύτερη αξιοπιστία έχει η κατάταξη σε διάφορους τύπους, π.χ. Δηναρικός, Αλπικός, Ατλαντομεσογειακός κ.λ.π. Π.χ. ο Σωκράτης είχε φάτσα αντιπροσωπευτική του Αλπικού τύπου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι οι πρόγονοί του ήλθαν από την ... Ελβετία, γιατί ο ανθρώπινος τύπος δεν ταυτίζεται με εθνότητα.

Αυτός ο τρίτος από αριστερά επάνω είναι ο Roger Penrose;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Ιαν 2020, 17:01

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 00:09
Στον πραγματικό κόσμο είναι φάσμα το χρώμα του δέρματος. Αν θέλουμε όμως να το χωρίσουμε σε άσπρο-μαύρο, οι Αιγύπτιοι ποτέ δεν ήταν λευκοί. Ούτε στην αρχαιότητα ούτε σήμερα.

Αυτά είναι Αιγυπτιόπουλα. Θα έλεγα ότι πιο πολύ φέρνουν σε χρώμα Ναόμι Κάμπελ:


Εικόνα
:p2::p2::p2:

Εικόνα

Μουμπάρακ :

Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 17:12

Δεν είπα ότι όλοι οι Αιγύπτιοι έχουν σοκολατί δέρμα, αλλά γενικότερα η τάση προς τα εκεί είναι και σκουραίνει προς τα κάτω.

Δηλαδή η φωτογραφία που έβαλα δεν είναι καν κολλάζ, είναι ένα τσούρμο παιδιά, όλα σοκολατί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νιωθετε λευκοι ευρωπαιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Ιαν 2020, 17:25

Leporello έγραψε:
20 Ιαν 2020, 16:39
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 16:22
5. Τέσσερις Βρετανούς και τον έναν από τους δυο Έλληνες.

5/12.
Γενικά είναι παπαριά ότι μπορεί κανείς από την φάτσα να βρεί την εθνικότητα. Κάποτε ο γκουερίνο είχει ισχυρισθεί ότι μπορούσε να βρεί από την φάτσα τους ... Γεωργιανούς (!) Προφανώς δεν βρήκε κανέναν. Ποιό σίγουρος ήταν γιά έναν ... Λιθουανό. Αλλος παπάρας (δεν θυμάμαι ποιός) έλεγε πως διακρίνει με ευχέρεια τους Σλαβομακεδόνες από τους Ελληνες (!) Τρίτος παπάρας, Σλαβομακεδών, εδώ που δουλεύω, ισχυρίζεται ότι υπάρχει Μακεδονική μειονότητα στην ... Βουλγαρία και μάλιστα τους καταλαβαίνεις από το πρόσωπο.

Κάπως μεγαλύτερη αξιοπιστία έχει η κατάταξη σε διάφορους τύπους, π.χ. Δηναρικός, Αλπικός, Ατλαντομεσογειακός κ.λ.π. Π.χ. ο Σωκράτης είχε φάτσα αντιπροσωπευτική του Αλπικού τύπου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι οι πρόγονοί του ήλθαν από την ... Ελβετία, γιατί ο ανθρώπινος τύπος δεν ταυτίζεται με εθνότητα.

Αυτός ο τρίτος από αριστερά επάνω είναι ο Roger Penrose;
Είπα, ότι παίζω στην τύχη, δεν είχα καμιά αυταπάτη πως η μέθοδός μου έχει καμιά σοβαρότητα.Έγραψα ό,τι μου έρχεται, σα να παίζω ρουλέττα. Βασίζομαι περισσότερο στην συμπεριφορά, την προφορά κυρίως, και την κινησιολογία αν θέλω να εκτιμήσω εθνικότητα. Παλιά οι Αλβανοί φαινόντουσαν επειδή φορούσαν πράσινη φόρμα γυμναστικής, σκαρπίνι, και καρό πουκάμισο μάλλινο, οι γερμανικοί λαοί από το καλτσοπέδηλο, και άλλα ωραία. Τα βασικά όμως είναι αυτά που τονίζει και ο Ταραντίνο στους μπαστάρδους στη σκηνή του καπηλειού. Αξάν και body language.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών