Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 21 Ιαν 2020, 15:28

enaon έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:15
stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:12
Σωστό αυτό.

Ενίοτε ότι σκοτώσουν στο φέρνουν να το φας εσύ, για να σε ευχαριστήσουν :lol:
φέρνουν δωράκια γαμώτο συνέχεια, τα κωλόγατα. :smt005:
Σαν κυνηγοί είναι εξαιρετικοί

Πιστεύω ότι αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα μας την έπεφταν και εμάς

Μερικές φόρες γυρνάω απότομα και βλέπω τον δικό μου να με κοιτάει περίεργα. Έχω την αίσθηση ότι με μετράει :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Ιαν 2020, 15:32

stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:28
Σαν κυνηγοί είναι εξαιρετικοί

Πιστεύω ότι αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα μας την έπεφταν και εμάς

Μερικές φόρες γυρνάω απότομα και βλέπω τον δικό μου να με κοιτάει περίεργα. Έχω την αίσθηση ότι με μετράει :lol:
αν είχαν μέγεθος μεσαίου σκύλου θα ήταν τρέλα να τα αφήνουμε να μας πλησιάσουν, δεν θα μας σκότωναν απλά όπως ένας τρελαμένος σκύλος, θα πας βασάνιζαν κανένα διήμερο πριν για την διασκέδαση.


γενικά τρομεροί κυνηγοί ναι, αδίστακτοι. :lol:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιαν 2020, 15:32

gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:07

Λες βλακείες, οι γάτες ειναι φτιαγμένες για να κυνηγάνε. Δεν χρειάζεται να πεινάνε για να το κάνουν, κυνηγάνε και σκοτώνουν ενστικτωδώς.
Ξέρω πώς είναι όταν οι γάτες κυνηγάνε ενστικτωδώς. Βρίσκεις ποντίκια σχεδόν κάθε πρωί στον κήπο όπως συμβαίνει στο πατρικό μου από τότε που έμενα εγώ εκεί μέχρι σήμερα.

Ξέρω λοιπόν ότι οι γάτες που ταϊζει η τρελή δυο νούμερα από εδώ δεν το κάνουνε. Γιατί μένω δέκα χρόνια εδώ και δεν έχω δει ποτέ πτώμα ποντικού ενώ αντιθέτως έχω αλλάξει τρεις φορές σωληνάκια για το σύστημα του υαλοκαθαριστήρα επειδή τις μάσησαν ποντίκια και όλος ο τόπος είναι γεμάτος ποντικοκούραδα.

Το μόνο που κάνουν οι γάτες είναι να γεννοβολάνε σαν τρελές και κάθε δυο βδομάδες περίπου ένα γατί να το πατάει αυτοκίνητο, ακριβώς μπροστά από το σημείο που τις ταϊζει.

Οι αδέσποτες γάτες γενικά μπορεί να υποσιτίζονται. Αυτές όχι, είναι στρουμπουλότατες, τεμπέλικες και γεννοβολάνε όλη την ώρα.

Δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάω με εμπειρία και πολύ βαθιά γνώση όλων αυτών και ότι το πρόβλημα το έχω με εσάς τους μαλάκες που προβάλλετε τις ψυχώσεις σας σε πλάσματα για των οποίων τη φύση έχετε μάλλον προσβλητική άποψη, όχι με τα ζώα καθεαυτά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιαν 2020, 16:11

foscilis έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:32
gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:07

Λες βλακείες, οι γάτες ειναι φτιαγμένες για να κυνηγάνε. Δεν χρειάζεται να πεινάνε για να το κάνουν, κυνηγάνε και σκοτώνουν ενστικτωδώς.
Ξέρω πώς είναι όταν οι γάτες κυνηγάνε ενστικτωδώς. Βρίσκεις ποντίκια σχεδόν κάθε πρωί στον κήπο όπως συμβαίνει στο πατρικό μου από τότε που έμενα εγώ εκεί μέχρι σήμερα.

Ξέρω λοιπόν ότι οι γάτες που ταϊζει η τρελή δυο νούμερα από εδώ δεν το κάνουνε. Γιατί μένω δέκα χρόνια εδώ και δεν έχω δει ποτέ πτώμα ποντικού ενώ αντιθέτως έχω αλλάξει τρεις φορές σωληνάκια για το σύστημα του υαλοκαθαριστήρα επειδή τις μάσησαν ποντίκια και όλος ο τόπος είναι γεμάτος ποντικοκούραδα.

Το μόνο που κάνουν οι γάτες είναι να γεννοβολάνε σαν τρελές και κάθε δυο βδομάδες περίπου ένα γατί να το πατάει αυτοκίνητο, ακριβώς μπροστά από το σημείο που τις ταϊζει.

Οι αδέσποτες γάτες γενικά μπορεί να υποσιτίζονται. Αυτές όχι, είναι στρουμπουλότατες, τεμπέλικες και γεννοβολάνε όλη την ώρα.

Δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάω με εμπειρία και πολύ βαθιά γνώση όλων αυτών και ότι το πρόβλημα το έχω με εσάς τους μαλάκες που προβάλλετε τις ψυχώσεις σας σε πλάσματα για των οποίων τη φύση έχετε μάλλον προσβλητική άποψη, όχι με τα ζώα καθεαυτά.
Κατά κανόνα βέβαια οι φιλόζωοι είναι αυτοί που πιάνουν τις γάτες, πληρώνουν απο την τσέπη τους και τις πάνε για στείρωση.
Εσυ το μόνο που κάνεις για το θέμα είναι να γράφεις βρισιές στα φόρουμς γι αυτούς που πιάνουν τις γάτες, πληρώνουν απο την τσέπη τους και τις πάνε για στείρωση.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Ιαν 2020, 16:23

να'στε καλα ρε παιδια,δεν μου εχει μεινει αντερο απ'τα γελια!
Μπηκα να διαβασω σοβαρη ειδηση,λογω τιτλου,κι εχω φτιαξει καινουριο συκωτι απ'τα γελια! :smt005:
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιαν 2020, 16:37

enaon έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:32
stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:28
Σαν κυνηγοί είναι εξαιρετικοί

Πιστεύω ότι αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα μας την έπεφταν και εμάς

Μερικές φόρες γυρνάω απότομα και βλέπω τον δικό μου να με κοιτάει περίεργα. Έχω την αίσθηση ότι με μετράει :lol:
αν είχαν μέγεθος μεσαίου σκύλου θα ήταν τρέλα να τα αφήνουμε να μας πλησιάσουν, δεν θα μας σκότωναν απλά όπως ένας τρελαμένος σκύλος, θα πας βασάνιζαν κανένα διήμερο πριν για την διασκέδαση.


γενικά τρομεροί κυνηγοί ναι, αδίστακτοι. :lol:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Ιαν 2020, 16:45

Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιαν 2020, 16:50

stergiosbik έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:45
Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.
παίζει ρόλο και η ηλικία, μέχρι τα 2-3 όσο και να φάει θα τρέξει. Αυτές που βλέπεις και κοιμούνται 18 ώρες την ημέρα είναι πιο ώριμες.
Επίσης οι οικόσιτες γίνονται πιο τεμπέλικες για ευνόητους λόγους. Οι αδέσποτες, ακόμα και αν εχουν λυμένο το θέμα της διατροφής, εχουν μια περιοχή που περιπολούν σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αν η περιοχή τους ταυτίζεται με την περιοχή άλλης γάτας και συναντηθούν θα πλακωθούν στο ξύλο. Ε κανά κυνηγητό θα πέσει, σε κανένα δέντρο θα ανέβουν, κρατιούνται περισσότερο σε φόρμα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Ιαν 2020, 17:08

stergiosbik έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:45
Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.
οι γατες κινηγανε για να παίξουν, δεν εχει σχέση η χόρταση με το κυνήγι. Δεν εχουν την εννοια της υπνηλίας που εχουμε εμεις και οι σκύλοι, απο φουλ νυσταγμένες γυρνανε σε θηρευτές, αρκει να τους κουνήσεις ενα σπαγκακι με ενα παιχνίδι δεμενο, κατι να πιάσουν. Βαριούνται γιατί βαριόμαστε να τις παίξουμε.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Ιαν 2020, 18:06

enaon έγραψε:
21 Ιαν 2020, 17:08
stergiosbik έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:45
Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.
οι γατες κινηγανε για να παίξουν, δεν εχει σχέση η χόρταση με το κυνήγι. Δεν εχουν την εννοια της υπνηλίας που εχουμε εμεις και οι σκύλοι, απο φουλ νυσταγμένες γυρνανε σε θηρευτές, αρκει να τους κουνήσεις ενα σπαγκακι με ενα παιχνίδι δεμενο, κατι να πιάσουν. Βαριούνται γιατί βαριόμαστε να τις παίξουμε.
Καλά.
Κούνα εσύ σχοινακι με παιχνίδι σε γάτα που μόλις έχει φάει του σκασμου και θα σου πω εγώ που θα σε γραψει.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Ιαν 2020, 18:12

enaon έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:32
stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:28
Σαν κυνηγοί είναι εξαιρετικοί

Πιστεύω ότι αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα μας την έπεφταν και εμάς

Μερικές φόρες γυρνάω απότομα και βλέπω τον δικό μου να με κοιτάει περίεργα. Έχω την αίσθηση ότι με μετράει :lol:
αν είχαν μέγεθος μεσαίου σκύλου θα ήταν τρέλα να τα αφήνουμε να μας πλησιάσουν, δεν θα μας σκότωναν απλά όπως ένας τρελαμένος σκύλος, θα πας βασάνιζαν κανένα διήμερο πριν για την διασκέδαση.


γενικά τρομεροί κυνηγοί ναι, αδίστακτοι. :lol:
τα χρυσά μου [μαλάκα γατόφιλοι :lol: ]

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιαν 2020, 18:25

enaon έγραψε:
21 Ιαν 2020, 17:08
stergiosbik έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:45
Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.
οι γατες κινηγανε για να παίξουν, δεν εχει σχέση η χόρταση με το κυνήγι. Δεν εχουν την εννοια της υπνηλίας που εχουμε εμεις και οι σκύλοι, απο φουλ νυσταγμένες γυρνανε σε θηρευτές, αρκει να τους κουνήσεις ενα σπαγκακι με ενα παιχνίδι δεμενο, κατι να πιάσουν. Βαριούνται γιατί βαριόμαστε να τις παίξουμε.
Προφανώς οι γάτες στη γειτονιά μου σκέφτονται λίγο διαφορετικά.

Δεν είναι και παράλογο. Δεν έχει κάποιο εξελικτικό πλεονέκτημα να συνεχίζεις αυτή τη συμπεριφορά που περιγράφεις σε περιβάλλον με άφθονο σκουπίδι και άφθονη τροφή από τις τρελές. Εξελικτικό πλεονέκτημα έχεις αν με τη γεμάτη σου κοιλίτσα πας και γαμήσεις τη γατίνα την ώρα που ο άλλος ο ηλίθιος κυνηγάει ποντίκια για να παίξει αντί να αφήνει απογόνους.

Επίσης δεν έχει ακριβώς το ίδιο κόστος να "θηρεύεις" ένα σπαγκάκι με ένα παιχνίδι για 2 λεπτά (εξασφαλίζοντας έτσι ότι σε συμπαθεί αυτός που σε τρέφει) με το να κυνηγάς όλο το βράδι αρουραίους σχεδόν στο μέγεθός σου, καίγοντας θερμίδες και ρισκάροντας τον κώλο σου.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 21 Ιαν 2020, 18:38

stergiosbik έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:45
Η γάτα όταν είναι χορτατη μετατρέπεται σε ένα από τα πιο τεμπελικα ζώα που υπάρχουν.
Σκοτώνει μεν πάλι αλλά σπάνια.
Όταν όμως πεινάει τότε όντως εξολοθρεύει τα πάντα.
Χορτατη όμως παίζει να την φάει και κάνας αρουραίος που λέει ο λόγος.
Δεν είναι αυτή η εμπειρία μου φίλος και έχω γάτα απ τα 12

Όποια γάτα πήγαινα στο εξοχικό κυνήγαγε τα πάντα, μέχρι και φίδι έπιασε μια.

Το πιο εντυπωσιακό ήταν όταν έπιαναν πουλιά, εκεί κατάλαβα γιατί λέμε για κάποιον έξυπνο και ικανό "είσαι γάτα"


Δεν αμφισβητώ τον fos όμως, γίνεται και αυτό κάποιες φορές από σπιτικές γάτες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιαν 2020, 20:45

Καλα ο φος αρχικα ισχυριστηκε οτι η υπαρξη αδεσποτων γατιων σχετιζεται θετικα με την υπαρξη αρουραιων. Αλλα το παραβλεπουμε γιατι ειχε φουντωσει

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Βόλος: Έπεσε νεκρή. Το σκυλί επιτέθηκε στο σύζυγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Ιαν 2020, 21:01

Ρε μαλακα Φος ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ;
Στη Γκοθαμ;


Υγ
όταν λέω μαλάκα δεν αναφέρομαι σε αυτον που βασανίζει το πουλί του όλη μέρα μπροστά σε μια οθόνη, αλλά σε αυτον που βασανίζει το πουλί του όλη μέρα μπροστά σε μια οθόνη.
Ελπίζω να είναι σαφές
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών