Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 18:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 12:48
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 12:09
Alien666 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 11:58


Εγώ ναι
Δηλαδή, εσύ, αν για κάποιο λόγο δεν καταγγελθεί μία κλοπή (πχ. δεν έχεις τα χρήματα για δικαστήρια ή φοβάσαι αυτόν που σε έκλεψε κλπ) δεν την αναγνωρίζεις ως κλοπή.
Πρώτον, δεν απαιτούνται πάντα χρήματα για να γίνει μια καταγγελία. Πας στην αστυνομία και από εκεί και πέρα το πράγμα παίρνει το δρόμο του. Το ότι ο οποιοσδήποτε πιθανόν να φοβάται να προβεί στην οποιαδήποτε καταγγελία, είναι κάτι που ισχύει για τα πάντα. Αλλά ναι, κάτι που δεν καταγγέλλεται, δεν υφίσταται ως αδίκημα παρά μόνον στο μυαλό του θύματος ή μάρτυρα/παρατηρητή. Εννοώ, ότι το κάθε τι που ο α ή β θεωρεί ως "αυτό" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, αν δεν σχηματοποιηθεί ως κάτι συγκεκριμένο για το κοινωνικό σκεπτικό.

Δεύτερον, υπάρχει διάρρηξη χωρίς κλοπή, διάρρηξη με κλοπή, κλοπή εν γνώσει και αγνοία σου (τσαντάκιας-πορτοφολάκιας) και ληστεία (με συνδυασμό υλικής και σωματικής βλάβης).

Όλα μπορεί να προκαλέσουν ψυχολογικές επιπτώσεις. Παραδείγματος χάριν, μία διάρρηξη χωρίς κλοπή, μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερη αναστάτωση από την κλοπή ενός πορτοφολιού.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν θα κάνεις ή όχι καταγγελία αλλά το κατά πόσον λαμβάνεται υπ' όψιν από το δικαστήριο το ψυχολογικό πρόβλημα που προκάλεσε σε σένα, το οποιοδήποτε από τα παραπάνω, έχοντας μάλιστα ως δεδομένο την απολύτως συνειδητή πρόθεση του δράστη.

Όταν λοιπόν η δικαιοσύνη, δεν θεωρεί υποχρεωτική την τιμωρία ενός κλέφτη (συνήθως παίζουν γελοίες ποινές με αναστολή) ασχέτως της συνειδητής παραβίασης ενός προσωπικού χώρου στην οποία προέβη, βάσει ποιας λογικής θα θεωρήσει ως ένοπλη ληστεία με βαριά σωματική βλάβη, τον κάθε "βιασμό";

Γιατί ακριβώς αυτή είναι η αντιστοιχία στην ισοπεδωτική λογική που προβάλλει το οτιδήποτε ως "βιασμό".

Η έννοια είναι πολύ βαριά για να χρησιμοποιείται τόσο ισοπεδωτικά.
Σε άλλες συζητήσεις δεν έχετε πρόβλημα να χρησιμοποιείτε ορολογίες εγκληματιών (πχ με τους μετανάστες) πριν τις δίκες ή και χωρίς καν σύλληψη ή και τεκμήρια.
Εδώ ξαφνικά σας έπιασε ευαισθησία; :smt017

Το ποινικό δίκαιο είναι σαφέστατο: επιχείρηση συνουσίας χωρίς συναίνεση ή και με χρήση βίας/απειλής/εκβιασμού/νάρκωσης κλπ = βιασμός.

Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιαν 2020, 18:49

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 09:24
νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:18
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:12
...είτε γιατί βαρέθηκε είτε γιατί τελικά δεν της άρεσαν οι επιδόσεις μου.
σοβαρότατοι λόγοι είναι και δύο, με τον κάταλληλο χειρισμό έχεις πάντα
το δικαίωμα να διακόψεις

θα αντικαταστήσω όμως το στεγνό και αναχρονιστικό "επιδόσεις" με το "ο τρόπος σου",
για να είναι πιο δίκαιο


ερχόμαστε σε επαφή για ΑΜΟΙΒΑΙΑ ευχαρίστηση, δεν κάνουμε χάρες είπαμε :D
Δεν μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία του Χελ να κατανοήσει ότι η αμοιβαιότητα είναι το παν σε αυτή τη δραστηριότητα.
Αμοιβαιότητα είναι να ζητήσεις την άδεια και του άλλου μέρους της πράξης, στην οποία έχει επενδύσει ψυχικά και σωματικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιαν 2020, 19:32

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:31

Το ποινικό δίκαιο είναι σαφέστατο: επιχείρηση συνουσίας χωρίς συναίνεση ή και με χρήση βίας/απειλής/εκβιασμού/νάρκωσης κλπ = βιασμός.

Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Ok, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

Από τη στιγμή που η οποιαδήποτε που καταγγέλλει βιασμό σήμερα επειδή η ίδια θεωρεί ότι δεν υπήρξε συναίνεση εκ μέρους της, είναι σίγουρη ότι ο κατηγορούμενος θα καταδικάζεται ως βιαστής, το θέμα έχει κλείσει.

Προς τι λοιπόν οι κραυγές και κλαυθυρισμοί για την κουλτούρα βιασμού;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:32
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:31

Το ποινικό δίκαιο είναι σαφέστατο: επιχείρηση συνουσίας χωρίς συναίνεση ή και με χρήση βίας/απειλής/εκβιασμού/νάρκωσης κλπ = βιασμός.

Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Ok, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

Από τη στιγμή που η οποιαδήποτε που καταγγέλλει βιασμό σήμερα επειδή η ίδια θεωρεί ότι δεν υπήρξε συναίνεση εκ μέρους της, είναι σίγουρη ότι ο κατηγορούμενος θα καταδικάζεται ως βιαστής, το θέμα έχει κλείσει.
Τραβάς μόνιμα το θέμα στα άκρα. Δεν βοηθάς τη συζήτηση.

Κάθε ένας μας θα πρέπει να γνωρίζει ότι όταν επιχειρεί συνουσία που δεν περιλαμβάνει τη συναίνεση του άλλου, θα είναι βιαστής. Αν με οποιονδήποτε τρόπο αποσπά την αυτόβουλη συναίνεση του άλλου, τότε δεν είναι βιαστής.
Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε καν να μην το συζητάμε, αν δηλαδή θα πρέπει ο άνθρωπος που μοιράζεται μαζί σου αυτές τις ευαίσθητες στιγμές περνά εξίσου καλά, το θέλει ή δυσφορεί, πονά, στενοχωρείται κλπ. Απορώ γιατί γίνεται η συζήτηση τόσο ...τρένο σε κάτι τόσο αυτονόητο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 19:42

hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:49
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 09:24
νύχτα έγραψε:
20 Ιαν 2020, 12:18


σοβαρότατοι λόγοι είναι και δύο, με τον κάταλληλο χειρισμό έχεις πάντα
το δικαίωμα να διακόψεις

θα αντικαταστήσω όμως το στεγνό και αναχρονιστικό "επιδόσεις" με το "ο τρόπος σου",
για να είναι πιο δίκαιο


ερχόμαστε σε επαφή για ΑΜΟΙΒΑΙΑ ευχαρίστηση, δεν κάνουμε χάρες είπαμε :D
Δεν μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία του Χελ να κατανοήσει ότι η αμοιβαιότητα είναι το παν σε αυτή τη δραστηριότητα.
Αμοιβαιότητα είναι να ζητήσεις την άδεια και του άλλου μέρους της πράξης, στην οποία έχει επενδύσει ψυχικά και σωματικά.
Δεν μπορείς να επενδύσεις ψυχικά στην μη ελευθερία του άλλου να διακόψει ανά πάσα στιγμή τη θέλησή του να συνεχίσει.

Αυτό δεν ονομάζεται επένδυση αλλά καταναγκασμός. Ξεχώρισέ τα. Δεν υπάρχει πουθενά δικαίωμά σου να εξαναγκάζεις κάποιον σε οποιαδήποτε πράξη, πολλώ δεν μάλλον σε μία τόσο προσωπική και ευαίσθητη.
Έχεις την επιλογή να μην συνεχίσεις να σχετίζεσαι μαζί του, να τον χωρίσεις, να βρεις κάποιον άλλο ως παρτενέρ εφόσον δεν καλύπτεσαι από τον συγκεκριμένο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιαν 2020, 19:58

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:32
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:31

Το ποινικό δίκαιο είναι σαφέστατο: επιχείρηση συνουσίας χωρίς συναίνεση ή και με χρήση βίας/απειλής/εκβιασμού/νάρκωσης κλπ = βιασμός.

Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Ok, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

Από τη στιγμή που η οποιαδήποτε που καταγγέλλει βιασμό σήμερα επειδή η ίδια θεωρεί ότι δεν υπήρξε συναίνεση εκ μέρους της, είναι σίγουρη ότι ο κατηγορούμενος θα καταδικάζεται ως βιαστής, το θέμα έχει κλείσει.
Τραβάς μόνιμα το θέμα στα άκρα. Δεν βοηθάς τη συζήτηση.

Κάθε ένας μας θα πρέπει να γνωρίζει ότι όταν επιχειρεί συνουσία που δεν περιλαμβάνει τη συναίνεση του άλλου, θα είναι βιαστής. Αν με οποιονδήποτε τρόπο αποσπά την αυτόβουλη συναίνεση του άλλου, τότε δεν είναι βιαστής.
Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε καν να μην το συζητάμε, αν δηλαδή θα πρέπει ο άνθρωπος που μοιράζεται μαζί σου αυτές τις ευαίσθητες στιγμές περνά εξίσου καλά, το θέλει ή δυσφορεί, πονά, στενοχωρείται κλπ. Απορώ γιατί γίνεται η συζήτηση τόσο ...τρένο σε κάτι τόσο αυτονόητο.
Καλό μου παιδί, δεν είμαι εγώ που γράφει μαγκιόρικες συστάσεις σαν κι αυτήν.
Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Αυτά, πήγαινε πεσ' τα στις τσιρλίντερς για να τις ηρεμήσεις, όχι σ' εμάς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιαν 2020, 20:08

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:31
Σε άλλες συζητήσεις δεν έχετε πρόβλημα να χρησιμοποιείτε ορολογίες εγκληματιών (πχ με τους μετανάστες) πριν τις δίκες ή και χωρίς καν σύλληψη ή και τεκμήρια.
Εδώ ξαφνικά σας έπιασε ευαισθησία; :smt017
Σε άλλες συζητήσεις, έχω δηλώσει ότι νοιώθω οργή για τον οποιοδήποτε παραβιάζει τον προσωπικό μου χώρο και θα χρησιμοποιούσα κάθε μέσο για να τον εξουδετερώσω κι εσύ προσπαθούσες να με πείσεις ότι αυτά είναι ασήμαντα πράγματα μπροστά στον κίνδυνο να βλάψω τη σωματική ακεραιότητα του ληστή.

Γι' αυτό κάνε μας τη χάρη και άσε τις ευαισθητοποιήσεις για άλλους.

Δεν θα κάνουμε κοπτοραπτική στην κάθε κοστουμιά για να ταιριάζει με τη σακάτικη πολιτικώς λοξή λογική.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 20:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:58
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:32


Ok, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

Από τη στιγμή που η οποιαδήποτε που καταγγέλλει βιασμό σήμερα επειδή η ίδια θεωρεί ότι δεν υπήρξε συναίνεση εκ μέρους της, είναι σίγουρη ότι ο κατηγορούμενος θα καταδικάζεται ως βιαστής, το θέμα έχει κλείσει.
Τραβάς μόνιμα το θέμα στα άκρα. Δεν βοηθάς τη συζήτηση.

Κάθε ένας μας θα πρέπει να γνωρίζει ότι όταν επιχειρεί συνουσία που δεν περιλαμβάνει τη συναίνεση του άλλου, θα είναι βιαστής. Αν με οποιονδήποτε τρόπο αποσπά την αυτόβουλη συναίνεση του άλλου, τότε δεν είναι βιαστής.
Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε καν να μην το συζητάμε, αν δηλαδή θα πρέπει ο άνθρωπος που μοιράζεται μαζί σου αυτές τις ευαίσθητες στιγμές περνά εξίσου καλά, το θέλει ή δυσφορεί, πονά, στενοχωρείται κλπ. Απορώ γιατί γίνεται η συζήτηση τόσο ...τρένο σε κάτι τόσο αυτονόητο.
Καλό μου παιδί, δεν είμαι εγώ που γράφει μαγκιόρικες συστάσεις σαν κι αυτήν.
Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Αυτά, πήγαινε πεσ' τα στις τσιρλίντερς για να τις ηρεμήσεις, όχι σ' εμάς.
Τι σχέση έχει αυτή η ανοησία;
Ο ποινικός κώδικας σου περιγράφει πότε μπορείς να βρεθείς ένοχος για βιασμό.
Καλό είναι να συνηθίσετε στην ιδέα ότι η πράξη χωρίς συναίνεση αποτελεί βιασμό, επειδή αποτελεί νόμο του κράτους σας που οφείλετε να γνωρίζετε και να τηρείτε. Το πώς θα τον τηρείτε γίνεται ακριβώς όπως και με τους άλλους νόμους: προσπαθείτε όσο το δυνατό να μην κάνετε το λάθος, άσχετα αν τελικά θα αποδειχθεί στο δικαστήριο ή όχι. Έτσι λειτουργεί το νομικό μας σύστημα εν τέλει: πρώτα παράγοντας το πλαίσιο συμμόρφωσης κι έπειτα ποινικά, εφόσον το θέμα φτάσει σε αντιδικία.

Αυτό γράφω. Αν επιθυμείς απλά να κάνεις κόντρες εξυπνάδας, συνέχισε να γράφεις εξυπνάδες... :g030:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 21 Ιαν 2020, 20:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 21 Ιαν 2020, 20:12

Antares έγραψε:
21 Ιαν 2020, 11:44
Για αυτό το πράγμα 173 σελίδες, για κακουργήματα 1 έως 2.
Είναι πολύ ευαίσθητο ένα μέρος της κοινωνίας μας φαίνεται μόνο χειροφίλημα από τον θεό περιμένει. Αχ καλέ.
δεν είναι τα κακουργήματα η αιτία για τις 173 σελίδες.
Η κακογαμία των πχορουμιτών είναι.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιαν 2020, 20:16

Athos έγραψε:
21 Ιαν 2020, 20:12
δεν είναι τα κακουργήματα η αιτία για τις 173 σελίδες.
Η κακογαμία των πχορουμιτών είναι.
Ξέρω εγώ; Όταν κάποιοι ασχολούνται με την τρίχα και όχι με την τριχιά βρίσκω ότι κάτι ανάποδο υπάρχει.
Ίσως πάλι να είναι ανάλαφρο το θέμα, οπότε έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιαν 2020, 21:08

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 20:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:58
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:41


Τραβάς μόνιμα το θέμα στα άκρα. Δεν βοηθάς τη συζήτηση.

Κάθε ένας μας θα πρέπει να γνωρίζει ότι όταν επιχειρεί συνουσία που δεν περιλαμβάνει τη συναίνεση του άλλου, θα είναι βιαστής. Αν με οποιονδήποτε τρόπο αποσπά την αυτόβουλη συναίνεση του άλλου, τότε δεν είναι βιαστής.
Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε καν να μην το συζητάμε, αν δηλαδή θα πρέπει ο άνθρωπος που μοιράζεται μαζί σου αυτές τις ευαίσθητες στιγμές περνά εξίσου καλά, το θέλει ή δυσφορεί, πονά, στενοχωρείται κλπ. Απορώ γιατί γίνεται η συζήτηση τόσο ...τρένο σε κάτι τόσο αυτονόητο.
Καλό μου παιδί, δεν είμαι εγώ που γράφει μαγκιόρικες συστάσεις σαν κι αυτήν.
Βαρύ, ελαφρύ, με λιπαρά ή χωρίς, είναι καλό να συνηθίσετε στην ιδέα αυτή.
Αυτά, πήγαινε πεσ' τα στις τσιρλίντερς για να τις ηρεμήσεις, όχι σ' εμάς.
Τι σχέση έχει αυτή η ανοησία;
Ο ποινικός κώδικας σου περιγράφει πότε μπορείς να βρεθείς ένοχος για βιασμό.
Καλό είναι να συνηθίσετε στην ιδέα ότι η πράξη χωρίς συναίνεση αποτελεί βιασμό, επειδή αποτελεί νόμο του κράτους σας που οφείλετε να γνωρίζετε και να τηρείτε. Το πώς θα τον τηρείτε γίνεται ακριβώς όπως και με τους άλλους νόμους: προσπαθείτε όσο το δυνατό να μην κάνετε το λάθος, άσχετα αν τελικά θα αποδειχθεί στο δικαστήριο ή όχι. Έτσι λειτουργεί το νομικό μας σύστημα εν τέλει: πρώτα παράγοντας το πλαίσιο συμμόρφωσης κι έπειτα ποινικά, εφόσον το θέμα φτάσει σε αντιδικία.

Αυτό γράφω. Αν επιθυμείς απλά να κάνεις κόντρες εξυπνάδας, συνέχισε να γράφεις εξυπνάδες... :g030:
Ε, ο πρώτος παράγοντας για το πλαίσιο συμμόρφωσης στις περιπτώσεις βιασμών είναι η στοιχειοθέτηση της κατηγορίας με άμεση καταγγελία στην αστυνομία μετά το αδίκημα και εξέταση από τον ιατροδικαστή. Το έχω γράψει πολλές φορές.
Όποια δεν θέλει να ακολουθήσει το συγκεκριμένο πλαίσιο συμμόρφωσης και το θεωρεί ως διασυρμό ας συνεχίσει την πεπατημένη. Το σίγουρο είναι ότι η επιθετική κλάψα δεν οδηγεί πουθενά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιάννης

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Ιαν 2020, 03:52

sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:03
Γιάννης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:46
Να το θέσω όσο πιο απλά γίνεται:

Όσο περισσότερο άργησε μια περιοχή να απελευθερωθεί από την Οθωμανική κυριαρχία και να προσαρτηθεί στην Ελληνική επικράτεια, τόσο περισσότερο τείνει να διατηρεί ήθη, έθιμα και νοοτροπίες που οθωμανομουσουλμανίζουν.

Πάρε παράδειγμα το χωριό μου στην Πιερία, αμιγώς Ελληνικό και Ορθόδοξο. Και όμως, τέλη δεκαετίας του 60 που παντρεύτηκε ο μεγαλύτερος σε ηλικία θείος μου, η νύφη την ημέρα μετά του γάμου της έπλυνε τα πόδια όλων των αρσενικών της οικογένειας και εφεξής τα αποκαλούσε με την προσωνυμία "αφέντη". Ακόμα και τον πατέρα μου που ήταν τότε ακόμη ανήλικος.

Αυτό ήταν τελείως νορμάλ τότε σε εκείνα τα μέρη, όπως ήταν νορμάλ μια βιασμένη ανύπαντρη να θεωρείται αυτομάτως τελειωμένη και να ζει στο όριο της φτώχιας.

Αυτά όχι 30-40 χρόνια πριν την αλλαγή του νόμου, αλλά πολύ αργότερα, λίγα χρόνια πριν γεννηθώ εγώ. Και θυμάμαι να έχω δει αυτοπροσώπως σκηνικά μέχρι και κατά την εφηβεία μου, π.χ. δράματα με ξαδέρφη που έχασε (συναινετικά) την παρθενιά της ανύπαντρη και την είχαν κλειδωμένη σπίτι δύο μήνες με κλάμα και οδυρμούς ωχπαναγιάμ' τιθακάνουμιτώρα π'ατ'μάστ'κε του κουρίτσ'...
ναι ρε πατριώτη οκ (έτσι ήτανε όντως) αλλά πιο είναι το neumann όλων αυτών, γιατί τα αναφέρεις;
Ε, τσέκαρε σε τι ακριβώς απαντάω, και θα δεις.

Γιάννης

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Ιαν 2020, 03:53

hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:57
Γιάννης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 16:46
Πάρε παράδειγμα το χωριό μου στην Πιερία, αμιγώς Ελληνικό και Ορθόδοξο. Και όμως, τέλη δεκαετίας του 60 που παντρεύτηκε ο μεγαλύτερος σε ηλικία θείος μου, η νύφη την ημέρα μετά του γάμου της έπλυνε τα πόδια όλων των αρσενικών της οικογένειας και εφεξής τα αποκαλούσε με την προσωνυμία "αφέντη". Ακόμα και τον πατέρα μου που ήταν τότε ακόμη ανήλικος.
Τι μαλακίες διαβάζουμε! :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Πήγαινε μέχρι τους πρόποδες του Ολύμπου να δεις αν έρχομαι.

Γιάννης

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Ιαν 2020, 04:01

hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:53
Γιάννης έγραψε:
15 Ιαν 2020, 15:26
hellegennes έγραψε:
15 Ιαν 2020, 10:23


Όλα μου τα επιχειρήματα βασίζονται σε στοιχεία και λογική ανάλυση
Ναι, από τα Lidl.

:sal9:
Σε όλο το νήμα φωνάζεις υστερικά ότι έτσι είναι γιατί έτσι λες εσύ. Κυριολεκτικά αυτό φωνάζεις. Κόψε λίγο την υστερία σου και προσπάθησε να αναλύσεις λογικά τα πράγματα. Αν μπορείς.

Εγώ πάντα φέρνω επιχειρήματα. Πάντα. Δεν είναι θέμα προτίμησης τα επιχειρήματα, είναι θέμα ανάλυσης. Ό,τι δεν σ' αρέσει δεν είναι λάθος. Πρέπει να αποδείξεις ότι είναι λάθος και όχι με δηλώσεις αλλά με επιχειρήματα.-
Χέσε μας. Πρώτος εσύ αποφάσισες ότι οι ευθύνες είναι "συμψηφιστικές και όχι αθροιστικές", because hellegennes. Και με βάση αυτό κατέληξες στο συμπέρασμα ότι το θύμα του εγκλήματος φέρει ευθύνες για το έγκλημα. Ε, τέτοιου είδους ανάλυση μπορείς να την πάρεις όπως είναι, και να την βάλεις στον πάτο σου. Βαθιά, δυνατά, ακατέργαστα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιαν 2020, 09:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 21:08
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 20:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:58


Καλό μου παιδί, δεν είμαι εγώ που γράφει μαγκιόρικες συστάσεις σαν κι αυτήν.



Αυτά, πήγαινε πεσ' τα στις τσιρλίντερς για να τις ηρεμήσεις, όχι σ' εμάς.
Τι σχέση έχει αυτή η ανοησία;
Ο ποινικός κώδικας σου περιγράφει πότε μπορείς να βρεθείς ένοχος για βιασμό.
Καλό είναι να συνηθίσετε στην ιδέα ότι η πράξη χωρίς συναίνεση αποτελεί βιασμό, επειδή αποτελεί νόμο του κράτους σας που οφείλετε να γνωρίζετε και να τηρείτε. Το πώς θα τον τηρείτε γίνεται ακριβώς όπως και με τους άλλους νόμους: προσπαθείτε όσο το δυνατό να μην κάνετε το λάθος, άσχετα αν τελικά θα αποδειχθεί στο δικαστήριο ή όχι. Έτσι λειτουργεί το νομικό μας σύστημα εν τέλει: πρώτα παράγοντας το πλαίσιο συμμόρφωσης κι έπειτα ποινικά, εφόσον το θέμα φτάσει σε αντιδικία.

Αυτό γράφω. Αν επιθυμείς απλά να κάνεις κόντρες εξυπνάδας, συνέχισε να γράφεις εξυπνάδες... :g030:
Ε, ο πρώτος παράγοντας για το πλαίσιο συμμόρφωσης στις περιπτώσεις βιασμών είναι η στοιχειοθέτηση της κατηγορίας με άμεση καταγγελία στην αστυνομία μετά το αδίκημα και εξέταση από τον ιατροδικαστή. Το έχω γράψει πολλές φορές.
Όποια δεν θέλει να ακολουθήσει το συγκεκριμένο πλαίσιο συμμόρφωσης και το θεωρεί ως διασυρμό ας συνεχίσει την πεπατημένη. Το σίγουρο είναι ότι η επιθετική κλάψα δεν οδηγεί πουθενά.
Η πρώτη δουλειά του έλληνα πολίτη είναι να μην παραβιάζει το νόμο. Όλα όσα περιγράφεις αφορούν το "αφού παραβιάσει το νόμο".
Τόσα ποστς μου γράφεις στην ουσία ότι είναι μία χαρά ο βιασμός ως στάση ανθρώπου, αρκεί να μην καταγγελθεί ή να μην αποδειχθεί, κι επομένως να μην βγει δικαστική απόφαση. Το αντιλαμβάνεσαι;

Η δική μου πλευρά λέει "φροντίστε να ακολουθήσετε το πλαίσιο του νόμου στη ζωή σας". Κι ο συγκεκριμένος νόμος λέει κάτι που όλοι μας γνωρίζουμε: συνουσία χωρίς συναίνεση = βιασμός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών