Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Ιαν 2020, 12:46

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από την Θεσσαλονίκη πουθενά αν και ορισμένες φορές με φαίνεται μικρή, σαν εναλλακτική όπου θα διάλεγα να ζήσω θα έβαζα Σουηδία και Τσεχία ίσως και Βελιγράδι. Από την άλλη βέβαια είναι και το στυλ μου τέτοιο που πιθανό και σε ιγκλού στον βόρειο πόλο να ζούσα παίζει να περνούσα μια χαρά επίσης και να έλεγα στον εαυτό μου πςςςς ζωάρα αγόρι μου τέλεια περνάμε.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 12:47

foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:57
εγώ ξέρω έναν Σουηδό με επιχείρηση μεταφορών που ήρθε Ελλάδα και δεν πτοήθηκε από τις πολύπλοκες διαδικασίες για να αποκτήσει έδρα και εδώ. Μου είπε ότι πραγματικά τον φρικάρει το κλίμα στη Σουηδία, καθώς και το ότι οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ ψυχροί, δε λες εύκολα καλημέρα σε αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα κι αν το κάνεις είσαι παράξενος. Αναγνωρίζει την ανωτερότητα της σουηδικής κοινωνίας στην οργάνωση, τις απλούστερες διαδικασίες για τα πάντα, την αίσθηση ότι τα λεφτά που δίνεις σε φόρους πιάνουν τόπο κι όλα αυτά. Αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά.
Είναι πολλοί άνθρωποι που ήρθαν στην Ελλάδα και την προτιμούν. Όπως και πολλοί Έλληνες που πήγαν αλλού και το προτιμούν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει όλοι να αρέσκονται στα ίδια πράγματα. Και για πολλά δεν ισχύουν, π.χ. οι καλημέρες με τους γείτονές μου εδώ είναι περισσότερες από ό,τι στο πατρικό μου, όπου το 80% των γειτόνων είναι μαλωμένο. Μετά, η νυχτερινή ζωή, όταν έκανα νυχτερινή ζωή η πόλη μου μου έδινε τα πάντα. Τώρα μπορώ να φάω ό,τι θέλω στις 2,00 τη νύχτα. Έχουμε μια γειτόνισσα που όταν κάνει κέικ ή κάτι ειδικό, μοιράζει στα σπίτια, στην Αθήνα δεν το έχω δει. Το μόνο, που όταν ετοιμάζεις πάρτι πρέπει να το ανακοινώσεις στη γειτονιά, χτυπάς πόρτες και λες, Την Παρασκευή έχω γενέθλια και θα γίνει της πουτάνας ως τις 4.00, αν μάλιστα το ανακοινώσεις στην πολυκατοικία με χαρτί, δεν σου κάνουν μήνυση. Στο ΗΒ πρέπει να είναι φρίκη, ένας φίλος Ισραηλινός έφυγε από δω να δουλέψει στη Σκωτία, και επιστρέφει τρέχοντας και έλεγε πως οι Βρετανοί είναι ηλίθιοι και βαριέσαι όλη την ώρα, ενώ εδώ είναι παράδεισος.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 22 Ιαν 2020, 12:47

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:35
Αμβούργο.
Ε, όχι και Γερμανία. Προτιμώ Αλβανία να πούμε. Μη σου πω "προτιμώ Συρία".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 12:48

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:43
Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:35
Δεν γίνεται να ζεις σε ένα μέρος που ο άλλος βγάζει το σακάκι του στο εστιατόριο, επειδή, λέει, ζεστάθηκε.
Μίλησέ μας για το σαβουάρ βιβρ της ένδυσης. Είναι ένα ζήτημα ουσίας.
Βέβαια είναι, αλλά πού να το καταλάβεις. Στη Χαλκιδική μακαρονάδες φούρνου τρώτε ακόμα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 12:49

Sid Vicious έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:46
Δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από την Θεσσαλονίκη πουθενά αν και ορισμένες φορές με φαίνεται μικρή, σαν εναλλακτική όπου θα διάλεγα να ζήσω θα έβαζα Σουηδία και Τσεχία ίσως και Βελιγράδι. Από την άλλη βέβαια είναι και το στυλ μου τέτοιο που πιθανό και σε ιγκλού στον βόρειο πόλο να ζούσα παίζει να περνούσα μια χαρά επίσης και να έλεγα στον εαυτό μου πςςςς ζωάρα αγόρι μου τέλεια περνάμε.
Υπάρχει σχετική γραφειοκρατία αν θες να μπεις στην Τούμπα με το θέμα βίζας, αλλά κατά τα άλλα είναι ωραία. Αν δεν έχεις θέματα αστυνομικής υφής, παίρνεις και πράσινη κάρτα εργασίας στην Τούμπα, ως αλλοδαπός Θεσσαλονικιός.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 12:50

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:11
Eγώ δεν καταλαβαίνω τη χαλαρότητα με την οποία αναφέρεται το "χώρα", λες και είναι το ίδιο να ζεις σε διαφορετικές πόλεις ή περιοχές της κάθε χώρας. Ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα, αναφορικά με τη διαφορετική κουλτούρα των περιοχών, συμβαίνει και στις άλλες χώρες. Το σίγουρο είναι ότι με την ίδια αγοραστική αξία του μισθού, σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ελλάδα συγκεντρώνει πολλά στοιχεία/δυνατότητες για καλύτερο επίπεδο ζωής.
Θα σου πω σε τι οφείλεται αυτό. Οφείλεται στο γεγονός ότι οι εγχώριες διαφορές στην Ελλάδα είναι κυρίως λεπτομέρειες
Εγώ συμφωνώ με τη Γαλή και διαφωνώ με αυτό που λες.

Δεν είναι καθόλου ίδια στην Αστυπάλαια, στο Ζεφύρι, στην Κηφισιά, στα Τρίκαλα. Υπάρχουν οι ίδιοι νόμοι γιατί η Ελλάδα δεν είναι ομοσπονδία ούτε έχει τόσο αποκεντρωμένο σύστημα, αλλά πρακτικά οι διαφορές στη ζωή είναι τεράστιες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:52

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:48
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:43
Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:35
Δεν γίνεται να ζεις σε ένα μέρος που ο άλλος βγάζει το σακάκι του στο εστιατόριο, επειδή, λέει, ζεστάθηκε.
Μίλησέ μας για το σαβουάρ βιβρ της ένδυσης. Είναι ένα ζήτημα ουσίας.
Βέβαια είναι, αλλά πού να το καταλάβεις. Στη Χαλκιδική μακαρονάδες φούρνου τρώτε ακόμα.
Δεν τρώω πολλά μακαρόνια γιατί δεν μ' αρέσει το τζανκ φουντ.

Αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω πώς οι αυθαίρετοι κανόνες που επινόησε κάποιος πριν 200 χρόνια έχουν την παραμικρή συσχέτιση με ευγένεια και συμπεριφορά.

Επειδή εγώ ο βλάχος δεν καταλαβαίνω, θέλω να μου το εξηγήσεις. Γιατί είναι άδικο απλώς να πετάς μια ατάκα και να μας αφήνεις μετά στο σκοτάδι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2020, 12:53

foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:50
Δεν είναι καθόλου ίδια στην Αστυπάλαια, στο Ζεφύρι, στην Κηφισιά, στα Τρίκαλα. Υπάρχουν οι ίδιοι νόμοι γιατί η Ελλάδα δεν είναι ομοσπονδία ούτε έχει τόσο αποκεντρωμένο σύστημα, αλλά πρακτικά οι διαφορές στη ζωή είναι τεράστιες.
Πρέπει να φύγω, αλλά θέλω να το συζητήσουμε αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Ιαν 2020, 12:55

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:49
Sid Vicious έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:46
Δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από την Θεσσαλονίκη πουθενά αν και ορισμένες φορές με φαίνεται μικρή, σαν εναλλακτική όπου θα διάλεγα να ζήσω θα έβαζα Σουηδία και Τσεχία ίσως και Βελιγράδι. Από την άλλη βέβαια είναι και το στυλ μου τέτοιο που πιθανό και σε ιγκλού στον βόρειο πόλο να ζούσα παίζει να περνούσα μια χαρά επίσης και να έλεγα στον εαυτό μου πςςςς ζωάρα αγόρι μου τέλεια περνάμε.
Υπάρχει σχετική γραφειοκρατία αν θες να μπεις στην Τούμπα με το θέμα βίζας, αλλά κατά τα άλλα είναι ωραία. Αν δεν έχεις θέματα αστυνομικής υφής, παίρνεις και πράσινη κάρτα εργασίας στην Τούμπα, ως αλλοδαπός Θεσσαλονικιός.
Αυτό είναι μια αλήθεια, συμβαίνει και αλλού βέβαια, χαλαρότερα ή αυστηρότερα πχ η Ιταλία έχει το Βατικανό, οι ΗΠΑ το Μπεβερλυ Χιλλς, η Ρωσία την Αγία Πετρούπολη, η Ελλάδα την μαγική και εξωτική Τούμπα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 12:58

Εμ τι θα ειχε

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 13:05

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν τεράστιες διαφορές, π.χ. αν έχεις ζήσει Πειραιά και έχεις εθιστεί στη βρώμα σκουπιδιών, γάτες να ξεσκίζουν σακούλες, μπόχα, πανούκλα και χολέρα, σκατά σκύλων παντού, παπάκια να βγαίνουν από τα αριστερά, σκυλιά δέσποτα να σε κυνηγάνε, δυσκολεύεσαι να δεις μια επαρχιακή πόλη, Τρίκαλα, Κομοτηνή, κ.α., όπου δεν έχει σκουπίδια και η ζωή κυλάει νορμάλ και ΟΚ.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Ιαν 2020, 13:41

Τουρκία.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 13:43

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:41
Τουρκία.
Για τα κεμπάπια;
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 13:44

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:05
Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν τεράστιες διαφορές, π.χ. αν έχεις ζήσει Πειραιά και έχεις εθιστεί στη βρώμα σκουπιδιών, γάτες να ξεσκίζουν σακούλες, μπόχα, πανούκλα και χολέρα, σκατά σκύλων παντού, παπάκια να βγαίνουν από τα αριστερά, σκυλιά δέσποτα να σε κυνηγάνε, δυσκολεύεσαι να δεις μια επαρχιακή πόλη, Τρίκαλα, Κομοτηνή, κ.α., όπου δεν έχει σκουπίδια και η ζωή κυλάει νορμάλ και ΟΚ.
Η Κομοτηνή δεν έχει σκατά σκύλων παντού;

You gotta be kidding me. Οι μόνες διαφορές από τον Πειραιά σε αυτό το κομμάτι είναι α) ότι δεν ξεχωρίζουν τόσο εύκολα γιατί έχει πιο πολύ χωματόδρομο και β) ότι αν έχει κάπου πολλά σκατά είναι πάρα πολύ πιθανό να κινδυνεύει η ζωή σου από την αγέλη της περιοχής.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Ιαν 2020, 13:48

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:43
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:41
Τουρκία.
Για τα κεμπάπια;
:lol:
χουνκιάρ μπεγιεντί και καζάν ντιπί, που θα βρεις καλύτερα
και ναργιλέ μετά αμα γουστάρεις, μαλάκες ε μαλάκες
Σιχτιρ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών