Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Ιαν 2020, 15:01

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:48
Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:43
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:41
Τουρκία.
Για τα κεμπάπια;
:lol:
χουνκιάρ μπεγιεντί και καζάν ντιπί, που θα βρεις καλύτερα
και ναργιλέ μετά αμα γουστάρεις, μαλάκες ε μαλάκες
Σιχτιρ.
Κι εγω οταν πηγα την εκανα ταρατσα. Πολυ φαι.
Ordem e Progresso.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 22 Ιαν 2020, 15:50

Αν όχι Ελλάδα, Λισαβόνα! Αλλά ήμουν καλοκαίρι και δεν ξέρω πώς είναι το χειμώνα

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 22 Ιαν 2020, 15:50

Αν όχι Ελλάδα, Λισαβόνα! Αλλά ήμουν καλοκαίρι και δεν ξέρω πώς είναι το χειμώνα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 22 Ιαν 2020, 15:54

Αλβανία.

Οι Αλβανοί που γνωρίζω, την περιγράφουν σαν επίγειο παράδεισο. Απορώ γιατί ήρθαν τότε εδώ και δουλεύουν σε τόσο δύσκολες εργασίες και υποαμειβόμενοι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιαν 2020, 15:56

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:48
Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:43
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:41
Τουρκία.
Για τα κεμπάπια;
:lol:
χουνκιάρ μπεγιεντί και καζάν ντιπί, που θα βρεις καλύτερα
και ναργιλέ μετά αμα γουστάρεις, μαλάκες ε μαλάκες
Σιχτιρ.
αρκεί να μην καρφώσει ο βιβλιοθηκάριος ότι ο δεύτερος ξάδερφός σου δανείστηκε βιβλίο από το λάθος ράφι πριν 6 χρόνια...

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 22 Ιαν 2020, 16:08

Αν λάμβανα από κάποιον εν Χριστώ αδελφό της επικράτειας των Ρως πρόσκληση: Αγία Πετρούπολη, η πόλη όπου πολλά μυθιστορήματα του Θεόδωρου Δοστογιέφσκη λαμβάνουν χώρα...

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 22 Ιαν 2020, 18:31

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:47
foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:57
εγώ ξέρω έναν Σουηδό με επιχείρηση μεταφορών που ήρθε Ελλάδα και δεν πτοήθηκε από τις πολύπλοκες διαδικασίες για να αποκτήσει έδρα και εδώ. Μου είπε ότι πραγματικά τον φρικάρει το κλίμα στη Σουηδία, καθώς και το ότι οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ ψυχροί, δε λες εύκολα καλημέρα σε αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα κι αν το κάνεις είσαι παράξενος. Αναγνωρίζει την ανωτερότητα της σουηδικής κοινωνίας στην οργάνωση, τις απλούστερες διαδικασίες για τα πάντα, την αίσθηση ότι τα λεφτά που δίνεις σε φόρους πιάνουν τόπο κι όλα αυτά. Αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά.
Είναι πολλοί άνθρωποι που ήρθαν στην Ελλάδα και την προτιμούν. Όπως και πολλοί Έλληνες που πήγαν αλλού και το προτιμούν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει όλοι να αρέσκονται στα ίδια πράγματα. Και για πολλά δεν ισχύουν, π.χ. οι καλημέρες με τους γείτονές μου εδώ είναι περισσότερες από ό,τι στο πατρικό μου, όπου το 80% των γειτόνων είναι μαλωμένο. Μετά, η νυχτερινή ζωή, όταν έκανα νυχτερινή ζωή η πόλη μου μου έδινε τα πάντα. Τώρα μπορώ να φάω ό,τι θέλω στις 2,00 τη νύχτα. Έχουμε μια γειτόνισσα που όταν κάνει κέικ ή κάτι ειδικό, μοιράζει στα σπίτια, στην Αθήνα δεν το έχω δει. Το μόνο, που όταν ετοιμάζεις πάρτι πρέπει να το ανακοινώσεις στη γειτονιά, χτυπάς πόρτες και λες, Την Παρασκευή έχω γενέθλια και θα γίνει της πουτάνας ως τις 4.00, αν μάλιστα το ανακοινώσεις στην πολυκατοικία με χαρτί, δεν σου κάνουν μήνυση. Στο ΗΒ πρέπει να είναι φρίκη, ένας φίλος Ισραηλινός έφυγε από δω να δουλέψει στη Σκωτία, και επιστρέφει τρέχοντας και έλεγε πως οι Βρετανοί είναι ηλίθιοι και βαριέσαι όλη την ώρα, ενώ εδώ είναι παράδεισος.
Παίζει ρόλο και η προσωπικότητα. Ένας έξω καρδιά που μένει σε μια χώρα συνεσταλμένων, μπορεί να θέλει να ζήσει σε μια εξωστρεφή χώρα και το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68617
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιαν 2020, 21:06

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 11:11
Eγώ δεν καταλαβαίνω τη χαλαρότητα με την οποία αναφέρεται το "χώρα", λες και είναι το ίδιο να ζεις σε διαφορετικές πόλεις ή περιοχές της κάθε χώρας. Ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα, αναφορικά με τη διαφορετική κουλτούρα των περιοχών, συμβαίνει και στις άλλες χώρες. Το σίγουρο είναι ότι με την ίδια αγοραστική αξία του μισθού, σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ελλάδα συγκεντρώνει πολλά στοιχεία/δυνατότητες για καλύτερο επίπεδο ζωής.
Θα σου πω σε τι οφείλεται αυτό. Οφείλεται στο γεγονός ότι οι εγχώριες διαφορές στην Ελλάδα είναι κυρίως λεπτομέρειες, οπότε για τον μέσο Έλληνα που δεν έχει ζήσει εκτός Ελλάδας, φαντάζει αυτονόητο ότι η ίδια ομοιομορφία υπάρχει παντού. Δεν φαντάζεται ότι είναι κυριολεκτικά σαν να ζεις σε διαφορετικές χώρες στις περισσότερες άλλες χώρες αν μετακινηθείς από περιοχή σε περιοχή, με κοινά σημεία την γλώσσα* και το νόμισμα.

* που και πάλι παίζει, γιατί σε πολλές χώρες η προφορά, η αργκό και ο τρόπος έκφρασης είναι τόσο διαφορετικός που θα μπορούσες να τα ονομάσεις διαφορετικές γλώσσες, με οριακό βαθμό αλληλοκατανοησιμότητας.
Συμφωνώ απολύτως σ' αυτό που γράφεις αναφορικά με τις διαφορές και απ' ό,τι έχω δει και ξέρω, όντως οι διαφορές στην Ελλάδα αφορούν σε λεπτομέρειες. Παραδείγματος χάριν, αν δει κάποιος τις πρωτεύουσες των νομών όλης της Ελλάδας, θα διαπιστώσει ελάχιστες έως μηδαμινές διαφορές τόσο στη νοοτροπία όσο και στον τρόπο ζωής. Πράγμα που σαφώς επηρεάζει και τη νοοτροπία των κοντινών σε αυτές πόλεων ή χωριών. Οι διαφορές εστιάζονται κυρίως σε τοπικιστικούς παράγοντες, στο πλαίσιο ιδιωματισμών, προφοράς, συνηθειών κλπ που λειτουργούν περισσότερο ως επιπρόσθετα στοιχεία. Εννοώ ότι η έκφραση "αυτός δεν έχει βγει από το χωριό του" παραπέμπει σε μεταπολεμικές εποχές. Εκφράσεις όπως "πρωτευουσιάνοι" έχουν νόημα μόνον σε δήθεν ηθογραφίες τύπου "καφέ της Χαράς".

Πράγμα που δεν συμβαίνει ούτε στις ΗΠΑ (δεν υπάρχει καν σχέση μεταξύ αστικών κέντρων και αμερικάνικης επαρχίας), ούτε σε χώρες όπως η Τουρκία (παράλια και ενδοχώρα είναι όντως άλλοι κόσμοι), ούτε στη Γερμανία ή το UΚ. Ακόμη και στη φερόμενη ως "ούνα φάτσα ούνα ράτσα" Ιταλία, ο Βορράς και ο Νότος έχουν διακριτές διαφορές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 22 Ιαν 2020, 21:27

foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 15:56
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:48
Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 13:43

Για τα κεμπάπια;
:lol:
χουνκιάρ μπεγιεντί και καζάν ντιπί, που θα βρεις καλύτερα
και ναργιλέ μετά αμα γουστάρεις, μαλάκες ε μαλάκες
Σιχτιρ.
αρκεί να μην καρφώσει ο βιβλιοθηκάριος ότι ο δεύτερος ξάδερφός σου δανείστηκε βιβλίο από το λάθος ράφι πριν 6 χρόνια...
:lol::lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 00:57

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:53
foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:50
Δεν είναι καθόλου ίδια στην Αστυπάλαια, στο Ζεφύρι, στην Κηφισιά, στα Τρίκαλα. Υπάρχουν οι ίδιοι νόμοι γιατί η Ελλάδα δεν είναι ομοσπονδία ούτε έχει τόσο αποκεντρωμένο σύστημα, αλλά πρακτικά οι διαφορές στη ζωή είναι τεράστιες.
Πρέπει να φύγω, αλλά θέλω να το συζητήσουμε αυτό.
Θα μιλήσω για την Αγγλία, που την ξέρω αρκετά καλά. Θα αφήσω άλλος να μιλήσουν για Γερμανία, Ιταλία και τα ρέστα.

Λονδίνο και Μάντσεστερ. Δυο μεγάλες πόλεις. Οι δυο μεγαλύτερες, βασικά. Τι κοινό έχουν; Τίποτα. Τίποτα όμως. Εκτός από την γενικότερη αρχιτεκτονική και τις αλυσίδες καταστημάτων, μην λέμε και ψέματα. Γλώσσα διαφορετική, κόσμος εντελώς διαφορετικός, επίπεδο διασκέδασης και υπηρεσιών χαοτικά διαφορετικό. Κουλτούρα διαφορετική. Μισθοί εξωγήινα διαφορετικοί. Κόστος ζωής εξωγήινα διαφορετικό. Σχολεία και τριτοβάθμια σαν να συγκρίνεις Νότιο Σουδάν με Ιταλία. Μορφωτικό επίπεδο; Άσ' το.

Δεν υπάρχει πουθενά μα πουθενά στην Ελλάδα τέτοιο επίπεδο διαφορών, ακόμα κι αν συγκρίνεις την Αθήνα με το πιο απομονωμένο κουτσοχώρι. Πόσο μάλλον να συγκρίνεις τις δυο μεγαλύτερες πόλεις.

Οι δικές μας διαφορές επικεντρώνονται στο αν το λέμε σουβλάκι ή σάντουιτς και μανό ή όζα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 23 Ιαν 2020, 01:10

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:57
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:53
foscilis έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:50
Δεν είναι καθόλου ίδια στην Αστυπάλαια, στο Ζεφύρι, στην Κηφισιά, στα Τρίκαλα. Υπάρχουν οι ίδιοι νόμοι γιατί η Ελλάδα δεν είναι ομοσπονδία ούτε έχει τόσο αποκεντρωμένο σύστημα, αλλά πρακτικά οι διαφορές στη ζωή είναι τεράστιες.
Πρέπει να φύγω, αλλά θέλω να το συζητήσουμε αυτό.
Θα μιλήσω για την Αγγλία, που την ξέρω αρκετά καλά. Θα αφήσω άλλος να μιλήσουν για Γερμανία, Ιταλία και τα ρέστα.

Λονδίνο και Μάντσεστερ. Δυο μεγάλες πόλεις. Οι δυο μεγαλύτερες, βασικά. Τι κοινό έχουν; Τίποτα. Τίποτα όμως. Εκτός από την γενικότερη αρχιτεκτονική και τις αλυσίδες καταστημάτων, μην λέμε και ψέματα. Γλώσσα διαφορετική, κόσμος εντελώς διαφορετικός, επίπεδο διασκέδασης και υπηρεσιών χαοτικά διαφορετικό. Κουλτούρα διαφορετική. Μισθοί εξωγήινα διαφορετικοί. Κόστος ζωής εξωγήινα διαφορετικό. Σχολεία και τριτοβάθμια σαν να συγκρίνεις Νότιο Σουδάν με Ιταλία. Μορφωτικό επίπεδο; Άσ' το.

Δεν υπάρχει πουθενά μα πουθενά στην Ελλάδα τέτοιο επίπεδο διαφορών, ακόμα κι αν συγκρίνεις την Αθήνα με το πιο απομονωμένο κουτσοχώρι. Πόσο μάλλον να συγκρίνεις τις δυο μεγαλύτερες πόλεις.

Οι δικές μας διαφορές επικεντρώνονται στο αν το λέμε σουβλάκι ή σάντουιτς και μανό ή όζα.
Ειναι ατυχες το παραδειγμα. Το Λονδινο ειναι αλλος κοσμος. Αν θες συγκρινε manchester με shelfield ή Leeds. Η' Bristol με Birmingham. H' Liverpool με New Castle, κοκ...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 01:34

Να συγκρίνω Μπαθ με Μάντσεστερ, που οι πρώτοι είναι κατά 80% commute zombies; Να συγκρίνω Νιούπορτ με Κάρντιφ; Οξφόρδη με Κόλτσεστερ; Πόρτσμουθ με Μπράιτον; Βορειοανατολικό Λονδίνο με Νοτιοδυτικό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Ιαν 2020, 02:56

Cavaliere έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:47
Έχουμε μια γειτόνισσα που όταν κάνει κέικ ή κάτι ειδικό, μοιράζει στα σπίτια, στην Αθήνα δεν το έχω δει.
κατα κορον αυτο γινεται εδω που ειμαι(επαρχια ελλαδας)

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Ιαν 2020, 03:05

οντως δεν ειναι τοσο σημαντικες οι διαφορες στην ελλαδα ανα περιοχη...
εξαρταται ομως και που μενεις χειμωνα π.χ σε μικρο νησι δεν το εχω κανει...αλλα φανταζομαι και σε αλπικο χωριο να μενεις(που δεν θα ειναι τουριστικο)θα δεις διαφορα απο μεγαλουπολη...

η αληθεια ειναι πως περιμενα να δω σοβαρες διαφορες,αν και βεβαιως αυτο που βλεπω ειναι πως η επαρχια σε γενικες γραμμες υπερεχει απο τις μεγαλουπολεις(ΑΝ εχεις δουλεια)...
στην μεγαλουπολη αυτο που μας αρεσει τελικα ειναι μαλλον μια εξη...μια νευρωση που αποκτουμε με τα χρονια και γινεται νοσταλγια

οκ και οι αναμνησεις

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιαν 2020, 19:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 12:39
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 14:08
Πέραν όλων των παραπάνω υπάρχουν και τα κλασικά στερέοτυπα για το κλίμα και τα ξενύχτια.
Το κλίμα συνηθίζεται, όταν έχεις το κίνητρο να μείνεις κάπου. Όταν έχεις μία δουλεία από την
οποία περιμένεις να ζήσεις λες "Χαλάλι και το κλίμα". Άσε που κάποιοι προτιμούμε το κρύο..
Μετά για τα ξενύχτια, άμα δουλεύεις 5-6 φορές την εβδομάδα, δε παίζει ξενύχτι. Άσε που και
στην Ελλάδα την ίδια να μένεις, βλέπεις ότι οι περισσότερες περιοχές είναι έρημες το χειμώνα
τουλάχιστον. Το καλοκαίρι, είναι η αλήθεια, ότι μπορεί να δεις κόσμο στις 1 το βράδυ αλλά το
χειμώνα τρείς και ο κούκος.
Ήρθε ο αδερφός μου τη προηγούμενη εβδομάδα από τη Γερμανία, πρώτη φορά σε περίοδο εκτός
εορτών και έφριξε. Νομιζε ότι στην Ελλάδα είμαστε όλη μέρα έξω και του ήρθε νταμπλάς όταν
είδε ότι οι περισσότερες καφετέριες μιάς πολυσύχναστης αθηναικής συνοικίας ήταν ολότελα
άδειες, το βράδυ της Παρασκευής!!
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βασικό κριτήριο για την ποιότητα ζωής είναι πόσες φορές βγαίνεις και τι ώρα γυρνάς τα βράδια.

Ή έχεις την εντύπωση ότι ακόμη και το καλοκαίρι, αυτοί που ξημεροβραδιάζονται στα μπιτσόμπαρα, νοιάζονται για το αν είναι ωραία η παραλία; :lol:
Ούτε εγω το θεωρώ σημαντικό κριτήριο για τη ποιότητα ζωής, απλώς ακούω/διαβάζω πολλούς( γενικά μιλάω) που
κρίνουν τη καθημερινότητα μίας πόλης/χώρας με βάση τη "διασκέδαση". Στη πράξη ο μέσος άνθρωπος έχει εκ των
πραγμάτων πολύ λίγες ευκαιρίες διασκέδασης στη ζωή του, για λόγους που είναι λίγο πολύ ευνόητοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών