Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Προκαλεί ρε;

Ναι
13
17%
Οχι
63
83%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24573
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιαν 2020, 10:31

Μάλλον τονε έπαιξε η βάση δεδομένων.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21125
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιαν 2020, 10:34

LEONAS έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:10
Αν κοιτάς στήθος που το μωρό βυζαίνει και σου σηκώνεται παίζει να είσαι και παιδόφιλος...

Εμένα πάντως μου σηκώνεται
Τράβα να γαμήσεις ή έστω τράβα μαλακία. Θα σου περάσει...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70247
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 10:36

Belisarius έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:16
Είναι θέμα ευγένειας. Δε θα πάθει κανείς τίποτα αν κάποια γυναίκα θηλάσει το παιδί της δίπλα του, και από την άλλη, καλό είναι η κυρία να προσπαθήσει να είναι διακριτική, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Και η δική μου εντύπωση είναι ότι η πλειοψηφία των θεατών που μπορεί να υπάρχουν, έχουν επίσης διακριτική συμπεριφορά.
Ούτως ή άλλως, τα μωρά δεν θηλάζουν κάθε μισάωρο. Ούτε υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που μπορεί να βρεθείς τυχαία με μωρό σε πολυσύχναστο χώρο. Παντού υπάρχουν ήσυχες γωνιές. Οπότε, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται κάτι σχεδόν απαγορευμένο, που πρέπει να γίνουν αγώνες και γι' αυτό. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 24 Ιαν 2020, 10:36

Belisarius έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:16
Είναι θέμα ευγένειας. Δε θα πάθει κανείς τίποτα αν κάποια γυναίκα θηλάσει το παιδί της δίπλα του, και από την άλλη, καλό είναι η κυρία να προσπαθήσει να είναι διακριτική, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
:+1:

Νομίζω τα όποια κινήματα δημόσιου θηλασμού αποσκοπούν στο να ενημερωθεί ο κόσμος για τα οφέλη του θηλασμού και για το δικαίωμα του μωρού να μην τον στερηθεί όταν είναι έξω.
Κακά τα ψέματα μεγάλωσαν γενιές που τους έλεγαν ότι το ξένο γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό.

Για τα βυζιά που βλέπεται από τις πιτσιρίκες έξω δεν βλέπω γκρίνια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70247
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 10:46

don't speak έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:36
Belisarius έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:16
Είναι θέμα ευγένειας. Δε θα πάθει κανείς τίποτα αν κάποια γυναίκα θηλάσει το παιδί της δίπλα του, και από την άλλη, καλό είναι η κυρία να προσπαθήσει να είναι διακριτική, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
:+1:

Νομίζω τα όποια κινήματα δημόσιου θηλασμού αποσκοπούν στο να ενημερωθεί ο κόσμος για τα οφέλη του θηλασμού και για το δικαίωμα του μωρού να μην τον στερηθεί όταν είναι έξω.
Κακά τα ψέματα μεγάλωσαν γενιές που τους έλεγαν ότι το ξένο γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό.

Για τα βυζιά που βλέπεται από τις πιτσιρίκες έξω δεν βλέπω γκρίνια.
Εδώ θα διαφωνήσω. Προσωπικώς, θυμάμαι από τον προηγούμενο αιώνα που ήταν η δική μου εποχή :D ότι η γενική νοοτροπία ήταν ότι όντως έχει πολλά οφέλη ο θηλασμός, τόσο για το παιδί όσο και τη μάνα* αλλά ο βασικός λόγος που δεν θήλαζαν κάποιες γυναίκες ήταν για να μην τους χαλάσει το στήθος, για εργασιακούς λόγους κλπ και όχι γιατί το ξένο γάλα είναι καλύτερο.


*Αν φυσικά το γάλα ήταν όντως θρεπτικό και επαρκές. Αλλά ακόμη και ως συμπλήρωμα, οι γιατροί το πρότειναν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70247
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 10:49

LEONAS έγραψε:
23 Ιαν 2020, 22:19
bolek έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:50
οχι δεν προκαλει, αρκει να μην χαλαει το κοινωνικο αισθημα περι καλαισθησιας μας.
δεν μπορει η βρωμιλα και ασχημη με το βυζι που φτανει ως το γονατο να το βγαζει φορα παρτιδα μου ερχεται εμετος

Δεν προκαλεί αν έχει ωραίο βυζι;
Αν είσαι σειριακός μαλάκας, ναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24573
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Ιαν 2020, 10:53

don't speak έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:36


Νομίζω τα όποια κινήματα δημόσιου θηλασμού αποσκοπούν στο να ενημερωθεί ο κόσμος για τα οφέλη του θηλασμού και για το δικαίωμα του μωρού να μην τον στερηθεί όταν είναι έξω.
Ταυτότητα είναι. Υπάρχουν για να δηλώσουν όλες αυτές ότι κάνουν κάτι.
Προσωπικώς, θυμάμαι από τον προηγούμενο αιώνα που ήταν η δική μου εποχή :D ότι η γενική νοοτροπία ήταν ότι όντως έχει πολλά οφέλη ο θηλασμός, τόσο για το παιδί όσο και τη μάνα* αλλά ο βασικός λόγος που δεν θήλαζαν κάποιες γυναίκες ήταν για να μην τους χαλάσει το στήθος, για εργασιακούς λόγους κλπ και όχι γιατί το ξένο γάλα είναι καλύτερο.
Στον τρίτο κόσμο είχαν υπάρξει μεγάλες διαφημιστικές εκστρατείες ώστε οι μανάδες να προτιμούν Νεστλέ και τέτοια. Γενικά όπως εξήγησα στη δημοσίευση που σβήστηκε κατά λάθος, όλη η συζήτηση για το θηλασμό γίνεται με βάση τον τρίτο κόσμο όπου και το 95% των γεννήσεων. Οι δυτικές απλά βρίσκουν μια βολική αφήγηση που τους δίνει έναν συμβολικά πολύτιμο ρόλο θύματος που αγωνίζεται[ΤΜ] και την καβαλάνε για λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με τα προβλήματα που έχουν οι ίδιες με τον εαυτό τους.

Οι ομοιότητες με το "ο βιαστής είσαι εσύ" είναι κάτι παραπάνω από προφανείς.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 24 Ιαν 2020, 10:56

Belisarius έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:22
Gherschaagk έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:19
foscilis έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:14
....Μια φορά θήλασα στη φυσούνα του αεροπλάνου καθυστερώντας την επιβίβαση και όλες τις απογειώσεις για 42 λεπτά, υπερασπιζόμενη έτσι το δικαίωμα του μωρού μου να τραφεί απέναντι σε εκατοντάδες εξοργισμένους οπισθοδρομικούς. Να και η σέλφι μου από τη φάση, δε συμφωνείτε ότι είναι η πιο τρυφερή εικόνα;....
:smt005::smt005::smt005:

Φοσιλις ριλοαντεντ.
Έσωσες το έπος!
Η δημοσίευση σβήστηκε για κάποιο λόγο.
Μα τρολλάρει.

Και για να πούμε και κάτι σοβαρό, οι έρευνες και οι μελέτες του ΠΟΥ δεν αφορούν μόνο τις τριτοκοσμικές χώρες αλλά το σύνολο του παγκόσμιου πληθυσμού όπου τονίζονται τα οφέλη του θηλασμού, είτε αρέσουν είτε όχι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70247
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 11:06

foscilis έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:53
Προσωπικώς, θυμάμαι από τον προηγούμενο αιώνα που ήταν η δική μου εποχή :D ότι η γενική νοοτροπία ήταν ότι όντως έχει πολλά οφέλη ο θηλασμός, τόσο για το παιδί όσο και τη μάνα* αλλά ο βασικός λόγος που δεν θήλαζαν κάποιες γυναίκες ήταν για να μην τους χαλάσει το στήθος, για εργασιακούς λόγους κλπ και όχι γιατί το ξένο γάλα είναι καλύτερο.
Στον τρίτο κόσμο είχαν υπάρξει μεγάλες διαφημιστικές εκστρατείες ώστε οι μανάδες να προτιμούν Νεστλέ και τέτοια. Γενικά όπως εξήγησα στη δημοσίευση που σβήστηκε κατά λάθος, όλη η συζήτηση για το θηλασμό γίνεται με βάση τον τρίτο κόσμο όπου και το 95% των γεννήσεων. Οι δυτικές απλά βρίσκουν μια βολική αφήγηση που τους δίνει έναν συμβολικά πολύτιμο ρόλο θύματος που αγωνίζεται[ΤΜ] και την καβαλάνε για λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με τα προβλήματα που έχουν οι ίδιες με τον εαυτό τους.

Οι ομοιότητες με το "ο βιαστής είσαι εσύ" είναι κάτι παραπάνω από προφανείς.
Η θυματοποίηση στη συγκεκριμένη περίπτωση, μου φαίνεται υπερβολική απλώς γιατί ο θηλασμός διευκολύνει απίστευτα τη γυναίκα. Και ακριβώς γι' αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται όλος αυτός ο ντόρος για το δημόσιο θηλασμό. Δηλαδή αν η τάδε που βρίσκεται στο χ σημείο με το μωρό και θεωρεί καταπίεση το να πάει δέκα μέτρα παραπέρα ή (στη χειρότερη) θεωρεί την όποια επιφύλαξη από τον περίγυρο ως απαίτηση εγκλεισμού της στο σπίτι, τι ακριβώς θα έκανε αν δεν θήλαζε; Θα κουβαλούσε γκαζάκι μαζί της για να φτιάξει το γάλα εκείνη τη στιγμή;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 24 Ιαν 2020, 11:23

Naida έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:52
Εικόνα

Τι προκλητικό έχει αυτή η εικόνα; εγώ βλέπω μια πολύ τρυφερή εικόνα.


Εγώ βλέπω δύο βυζαρες και μια γκομεναρα
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Ιαν 2020, 11:27

Athos έγραψε:
23 Ιαν 2020, 23:59
Gherschaagk έγραψε:
23 Ιαν 2020, 23:55
Ο θηλασμός δεν έχει ώρες μάτια μου. Στους 3 μήνες θηλάζαμε κάπου γύρω στο 12-15 ώρες την ημέρα.
κάτι άλλο θες να πεις και δεν το διατυπώνεις σωστά.
(από μωρά ξέρουμε κι εμείς)
Αν ξέρατε θα γνωρίζατε ότι υπάρχουν μωρά που ανά μισάωρο τρώνε κι άλλα που τρώνε ανά 2-3 ώρες.
Από μωρά, πέρα απ' το ότι μπορεί να είχες δικά σου και να μην ασχολήθηκες, όχι , δεν ξερεις

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 24 Ιαν 2020, 11:30

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:34
LEONAS έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:10
Αν κοιτάς στήθος που το μωρό βυζαίνει και σου σηκώνεται παίζει να είσαι και παιδόφιλος...

Εμένα πάντως μου σηκώνεται
Τράβα να γαμήσεις ή έστω τράβα μαλακία. Θα σου περάσει...

Εσένα σου σηκώνεται;
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 24 Ιαν 2020, 12:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:46
don't speak έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:36
Belisarius έγραψε:
24 Ιαν 2020, 10:16
Είναι θέμα ευγένειας. Δε θα πάθει κανείς τίποτα αν κάποια γυναίκα θηλάσει το παιδί της δίπλα του, και από την άλλη, καλό είναι η κυρία να προσπαθήσει να είναι διακριτική, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
:+1:

Νομίζω τα όποια κινήματα δημόσιου θηλασμού αποσκοπούν στο να ενημερωθεί ο κόσμος για τα οφέλη του θηλασμού και για το δικαίωμα του μωρού να μην τον στερηθεί όταν είναι έξω.
Κακά τα ψέματα μεγάλωσαν γενιές που τους έλεγαν ότι το ξένο γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό.

Για τα βυζιά που βλέπεται από τις πιτσιρίκες έξω δεν βλέπω γκρίνια.
Εδώ θα διαφωνήσω. Προσωπικώς, θυμάμαι από τον προηγούμενο αιώνα που ήταν η δική μου εποχή :D ότι η γενική νοοτροπία ήταν ότι όντως έχει πολλά οφέλη ο θηλασμός, τόσο για το παιδί όσο και τη μάνα* αλλά ο βασικός λόγος που δεν θήλαζαν κάποιες γυναίκες ήταν για να μην τους χαλάσει το στήθος, για εργασιακούς λόγους κλπ και όχι γιατί το ξένο γάλα είναι καλύτερο.


*Αν φυσικά το γάλα ήταν όντως θρεπτικό και επαρκές. Αλλά ακόμη και ως συμπλήρωμα, οι γιατροί το πρότειναν.
Έχω 2 θείους παιδίατρους. Ο ένας υπέρ του θηλασμού και ο άλλος κατά. Ο πρώτος λέει πως τα παιδιά πρέπει να τα μεγαλώσουμε όπως τα μεγάλωναν οι γιαγιάδες μας, στο βυζί μέχρι τα 2 περίπου. Ο δεύτερος, πως η εικόνα μιας γυναίκας που θηλάζει είναι παρμένη από τριτοκοσμική χώρα και πρέπει να εξαλειφθεί από την ελληνική κοινωνία. Μάντεψε ποιος έκανε τα περισσότερα χρήματα από τους 2 και ποιος είναι κατά των εμβολίων.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10318
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 24 Ιαν 2020, 12:09

Gherschaagk έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:05
η εικόνα μιας γυναίκας που θηλάζει είναι παρμένη από τριτοκοσμική χώρα και πρέπει να εξαλειφθεί από την ελληνική κοινωνία.
Τρομερή ιατρική ανάλυση από τον γιατρό του φέισμπουκ
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9204
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Προκαλεί ο δημόσιος θηλασμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Ιαν 2020, 12:13

Naida έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:52
Εικόνα

Τι προκλητικό έχει αυτή η εικόνα; εγώ βλέπω μια πολύ τρυφερή εικόνα.
Νάϊδα εσύ;
Yippie Kay Yay

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών