Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 24 Ιαν 2020, 11:28

O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 20:59

Έχει δίκαιο ότι φορτίστηκα και ότι έπιασα τη μια πλευρά αλλά ταυτόχρονα απαντώ και στη μονόπλευρη άποψη.
Οι γονείς μου δεν χώρισαν. Ούτε μίσησα ποτέ τον πατέρα μου αλλά όταν έφτασα σε ηλικία προσπάθησα να γνωρίσω την ιστορία του και να καταλάβω την αιτία που τον ώθησε να πίνει. Ήταν όντως τραγική. Σκότωσαν τον πατέρα του μπροστά στα μάτια του σε ηλικία 8 ετών το 43. Ο ίδιος πέθανε το 93 στα χέρια μου από κύρωση τού ύπατος από το αλκοόλ. Οπότε ποτέ δεν τον έκρινα ένοχο για ότι έκανε όταν γνώρισα τις λεπτομέρειες.
Οι καταστάσεις οικογενειών που χωρίζουν και έχουν φορτική μητέρα, παρ' όλ' αυτά αναλαμβάνει την επιμέλεια η μητέρα, είναι όντως πρόβλημα που μπορεί να γεννήσει ανθρώπους με διαστροφές κατά τού γυναικείου φύλου όπως όμως ομοίως να είναι στοργικές και όντως να φταίει ο πατέρας. Αυτό δείχνει ότι δεν ισχύει ένα τέτοιο επιχείρημα. Γνωρίζω από συγγενικό πρόσωπο που η μητέρα ούτε φορτική είναι ούτε στρέφει τα παιδιά κατά τού πατέρα. Σε κάθε περίπτωση η πολιτεία που αναλαμβάνει την ευθύνη επίδοσης για την επιμέλεια των παιδιών, θα έπρεπε να κρίνει νηφαλιότερα διότι τα αγόρια από μια ηλικία και πέρα μέσα στην εφηβεία χρειάζονται τον πατέρα τους.
Αλήθεια, τι γίνεται με τα κορίτσια σε τέτοιες περιπτώσεις; Αυτά δεν γίνονται βιαστές. Ξέρει κανείς τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια παρόμοια κατάσταση :smt017

.,
Κατ αρχήν δεν είναι κανόνας ότι η κακοποιητική μαμά θα βγάλει βιαστές. Θα βγάλει πάντως γιο με βλάβη στις σχέσεις του με το αντίθετο φύλο, από μεσαία ως μεγάλη. Το ίδιο και ένας κακοποιητικός πατέρας στην κόρη του.

Οι γυναίκες που είχαν προβληματική σχέση με τον πατέρα τους, μπορεί να προβάλλουν την εικόνα αυτή στην κοινωνία, να δούνε "πατριαρχία", να γίνουν φεμινίστριες και να μας τα κάνουν τσουρέκια. :003:

Η κορύφωση αυτού, του μίσους (που ξεκινάει από φόβο) στους άντρες, ανάλογο με τον βιαστή-δολοφόνο δεν ξέρω ποιο θα μπορούσε να είναι, φαντάζομαι κάτι ανάλογο. Μπορεί να γίνουν βίαιες συναισθηματικα, αλλά συνήθως όχι σε φυσικό επίπεδο λόγω κατασκευής

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Ιαν 2020, 11:38

Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
Το ντύσιμο σε συνδυασμό με άλλες κινήσεις που θεωρούνται ως σημάδια συναίνεσης σε έναν άνδρα η στο δικαστήριο πχ ..να έρθει το βράδυ στο σπίτι μου μετά το μπαράκι πιωμενη και να με έχει αγκαλιά ..

Η γυναίκα δεν έχει νομική ευθύνη φταίει όμως σαν ηλίθια που δημιουργεί τις συνθήκες για βιασμό
Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία η ελαφριντικα στον αληθινά ένοχο δράστη βιαστή , όμως δημιουργεί αμφιβολίες και ερωτηματικά στο δικαστήριο για το εάν υπήρξε πραγματικά βιασμός και σαν ο δράστης είναι πραγματικά βιαστής η είχε την συναίνεση του θύματος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 11:40

Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
Έχουμε αναφέρει 200 φορές ότι

α) άλλο πράγμα το προκλητικό ντύσιμο και άλλο το συνολικό πακέτο (ντύσιμο + συμπεριφορά + χώρος)
β) άλλο το να επιτεθεί κάποιος άγνωστος στην οποιαδήποτε (προκλητικά ή σεμνά ντυμένη) και άλλο η κατάληξη μιας διαδικασίας που έχει ξεκινήσει ως συναινετική (ή μπορεί να εκληφθεί ως τέτοια)
γ) γενικώς, άλλο ο βιασμός που επιχειρείται ή καταλήγει μεταξύ αγνώστων, όπου ο δράστης δεν έχει προσωπική σχέση με το θύμα και άλλο μια ερωτική πράξη (βίαιη ή μη) που μπορεί να εκληφθεί ως βιασμός μεταξύ γνωστών.

Το 90% του θέματος παίζει στην επανάληψη "δηλαδή θεωρείτε ότι αν μια γυναίκα ντυθεί προκλητικά δικαιολογείται ο βιασμός της;"

Στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει το "α, ώστε θέλετε να πνίγουμε τους μετανάστες, εεεε;"

Και κατά τα φαινόμενα, θα συνεχίσει σε αυτόν τον ρυθμό. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Ιαν 2020, 11:42

stavmanr έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:26
hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:24
Δεν με ενοχλεί να προκαλώ προβληματικούς στο φόρουμ γιατί δεν τους φοβάμαι και άρα δεν αυτολογοκρίνομαι.
Δεν απαντάς στο ερώτημα που φυσικά είναι υποθετικό στην περίπτωσή σου.
Και κακώς δεν απαντάς, ώστε να συζητήσουμε για τις "ευθύνες της ελευθερίας έκφρασης".

ΑΝ κάποιος σε βίαζε ή σε έστελνε στο νοσοκομείο για αυτά που γράφεις εδώ μέσα, θα θεωρούσες ότι φέρεις μερίδιο προσωπικής ευθύνης που τα έγραψες, κατ' αντιστοιχία με την κοπέλα που εκφράζεται με το ντύσιμό της και φέρει κατ' εσέ ευθύνη που βιάστηκε;
Το κατά πόσο προκαλεί κάποιος το κοινό αίσθημα της συντριπτικης πλειοψηφία του κόσμου σε ενα καυτό και έντονο θέμα με αυτά που γράφει μετράει σαν παράγοντα στο δικαστήριο ..
Ας πάω στην κηδεία ενός δημοφιλούς προσώπου που σκοτώθηκε άδικα και τραγικα και ας βρίζω με χυδαία λόγια και εκφράσεις τον νεκρό ...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Ιαν 2020, 11:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:40
Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
Έχουμε αναφέρει 200 φορές ότι

α) άλλο πράγμα το προκλητικό ντύσιμο και άλλο το συνολικό πακέτο (ντύσιμο + συμπεριφορά + χώρος)
β) άλλο το να επιτεθεί κάποιος άγνωστος στην οποιαδήποτε (προκλητικά ή σεμνά ντυμένη) και άλλο η κατάληξη μιας διαδικασίας που έχει ξεκινήσει ως συναινετική (ή μπορεί να εκληφθεί ως τέτοια)
γ) γενικώς, άλλο ο βιασμός που επιχειρείται ή καταλήγει μεταξύ αγνώστων, όπου ο δράστης δεν έχει προσωπική σχέση με το θύμα και άλλο μια ερωτική πράξη (βίαιη ή μη) που μπορεί να εκληφθεί ως βιασμός μεταξύ γνωστών.

Το 90% του θέματος παίζει στην επανάληψη "δηλαδή θεωρείτε ότι αν μια γυναίκα ντυθεί προκλητικά δικαιολογείται ο βιασμός της;"

Στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει το "α, ώστε θέλετε να πνίγουμε τους μετανάστες, εεεε;"

Και κατά τα φαινόμενα, θα συνεχίσει σε αυτόν τον ρυθμό. :lol:
Μα ο στόχος κάποιων συγκεκριμένων συνομιλητών μας ΔΕΝ είναι η δικαστική αστυνομική διευρύνηση υποθέσεων βιασμού αλλά
Το να αποδείξουν ότι ο ελληνικός λαός οι νοικοκυραίοι οι μπάτσοι και οι δικαστές έχουν κουλτούρα βιασμού καο φταίνε για όσους βιασμούς γίνονται η δεν γίνονται !! :smt005::D

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιαν 2020, 11:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:40
Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
Έχουμε αναφέρει 200 φορές ότι

α) άλλο πράγμα το προκλητικό ντύσιμο και άλλο το συνολικό πακέτο (ντύσιμο + συμπεριφορά + χώρος)
β) άλλο το να επιτεθεί κάποιος άγνωστος στην οποιαδήποτε (προκλητικά ή σεμνά ντυμένη) και άλλο η κατάληξη μιας διαδικασίας που έχει ξεκινήσει ως συναινετική (ή μπορεί να εκληφθεί ως τέτοια)
γ) γενικώς, άλλο ο βιασμός που επιχειρείται ή καταλήγει μεταξύ αγνώστων, όπου ο δράστης δεν έχει προσωπική σχέση με το θύμα και άλλο μια ερωτική πράξη (βίαιη ή μη) που μπορεί να εκληφθεί ως βιασμός μεταξύ γνωστών.

Το 90% του θέματος παίζει στην επανάληψη "δηλαδή θεωρείτε ότι αν μια γυναίκα ντυθεί προκλητικά δικαιολογείται ο βιασμός της;"

Στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει το "α, ώστε θέλετε να πνίγουμε τους μετανάστες, εεεε;"

Και κατά τα φαινόμενα, θα συνεχίσει σε αυτόν τον ρυθμό. :lol:
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 11:54

stargazer έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:28
Οι γυναίκες που είχαν προβληματική σχέση με τον πατέρα τους, μπορεί να προβάλλουν την εικόνα αυτή στην κοινωνία, να δούνε "πατριαρχία", να γίνουν φεμινίστριες . :003:
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ούτως ή άλλως, είναι πάγια θέση των ψυχολόγων, οι ασυνείδητες ενίοτε επιρροές που δημιουργούνται στα παιδιά την πρώτη πενταετία της ζωής τους. Και στις περισσότερες περιπτώσεις, τα πρώτα μηνύματα για το τι εστί γυναικείο ή ανδρικό φύλο, τα παίρνει το παιδί από τους δικούς του γονείς ή από αυτούς που αντικαθιστούν αυτούς τους ρόλους αν δεν υπάρχουν γονείς.

Για τα αγόρια είναι η μάνα και για τα κορίτσια είναι ο πατέρας.
Οι όποιες πληροφορίες προκύπτουν από την κοινωνικοποίηση τους αργότερα, σε σχολείο, παρέες κλπ χτίζονται πάνω σ' αυτά τα θεμέλια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 24 Ιαν 2020, 12:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:54
stargazer έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:28
Οι γυναίκες που είχαν προβληματική σχέση με τον πατέρα τους, μπορεί να προβάλλουν την εικόνα αυτή στην κοινωνία, να δούνε "πατριαρχία", να γίνουν φεμινίστριες . :003:
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ούτως ή άλλως, είναι πάγια θέση των ψυχολόγων, οι ασυνείδητες ενίοτε επιρροές που δημιουργούνται στα παιδιά την πρώτη πενταετία της ζωής τους. Και στις περισσότερες περιπτώσεις, τα πρώτα μηνύματα για το τι εστί γυναικείο ή ανδρικό φύλο, τα παίρνει το παιδί από τους δικούς τους γονεί ή από αυτούς που αντικαθιστούν αυτούς τους ρόλους αν δεν υπάρχουν γονείς.

Για τα αγόρια είναι η μάνα και για τα κορίτσια είναι ο πατέρας.
Οι όποιες πληροφορίες προκύπτουν από την κοινωνικοποίηση τους αργότερα, σε σχολείο, παρέες κλπ χτίζονται πάνω σ' αυτά τα θεμέλια.
Παίζει πολύ η προβολή των προσωπικών βιωμάτων σε κοινωνικό επίπεδο. Όπως οι φεμ έζησαν ένα κακοποιητικό πατέρα και είπαν για "πατριαρχία" έτσι και ένας πιτσιρικάς που οι γονείς του ήταν απόντες θα πει για "αναρχία"

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 24 Ιαν 2020, 12:07

Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
από αυτό τι συμπέρασμα βγάζεις,ότι οι ζώνες προκαλούν περισσότερα ατυχήματα?
2017 Seat Belt Statistics
The national usage rate for seat belts was 89.6 percent

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 24 Ιαν 2020, 12:13

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:19
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:17
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:16
Αυτό που δεν έχεις ίσως καταλάβει είναι ότι οι βιαστές δεν απαιτείται να φοράς κάτι προκλητικό να βιάσουν.
Εσύ δεν θες να αποδεχτείς ότι ΑΥΞΑΝΕΙ την γαμημένη πιθανότητα να σε βιάσουν. Αποδέξου το. Τέλος.-
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου. Επομένως, κακώς γράφεις στο φόρουμ διότι αν φας ξύλο από έναν ηλίθιο, θα φταις κι εσύ που δεν προνόησες να μην εκφράζεσαι ελεύθερα γνωρίζοντας ότι κυκλοφορούν ηλίθιοι που δέρνουν για τις απόψεις!
Αντίστοιχα, αν τονίσεις την ομορφιά σου ή την θελκτικότητά σου, έχεις μερίδιο της ευθύνης που ο βλάκας σε βίασε.

Αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα στο σκεπτικό σου;
Έχω κάποιες αντιρρήσεις

Πχ αν ξέρει ότι πολλοί που γράφουν στο φόρουμ έχουν φάει ξύλο, θα έγραφε εξ αρχής;

Αν έγραφε και τις έτρωγε, θα ξαναέγραφε μετά;

Αν είχε γίνει αυτό, θα πρότεινε στους υπόλοιπους να γράψουν;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Ιαν 2020, 12:23

nowhere έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:07
Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
από αυτό τι συμπέρασμα βγάζεις,ότι οι ζώνες προκαλούν περισσότερα ατυχήματα?
2017 Seat Belt Statistics
The national usage rate for seat belts was 89.6 percent
Δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από αυτό.

Ασε που το άρθρο ουσιαστικά επιβεβαιώνει μια υπαρκτή διαπίστωση: Οτι τα θύματα βιασμού έχουν βιαστεί ανεξαρτήτως του τύπου ντυσίματος που είχαν, ενώ λίγο παρακάτω αναφέρει ότι οι περισσότεροι βιασμοί γίνονται σε χώρες όπου οι γυναίκες είναι καλυμμένες πατόκορφα.

Ρολο παίζει κατ' εμέ η φυσική ομορφιά. Αλλά εκεί δεν μπορεί να κάνει κάτι κανείς.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 12:31

stargazer έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:54
stargazer έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:28
Οι γυναίκες που είχαν προβληματική σχέση με τον πατέρα τους, μπορεί να προβάλλουν την εικόνα αυτή στην κοινωνία, να δούνε "πατριαρχία", να γίνουν φεμινίστριες . :003:
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ούτως ή άλλως, είναι πάγια θέση των ψυχολόγων, οι ασυνείδητες ενίοτε επιρροές που δημιουργούνται στα παιδιά την πρώτη πενταετία της ζωής τους. Και στις περισσότερες περιπτώσεις, τα πρώτα μηνύματα για το τι εστί γυναικείο ή ανδρικό φύλο, τα παίρνει το παιδί από τους δικούς τους γονεί ή από αυτούς που αντικαθιστούν αυτούς τους ρόλους αν δεν υπάρχουν γονείς.

Για τα αγόρια είναι η μάνα και για τα κορίτσια είναι ο πατέρας.
Οι όποιες πληροφορίες προκύπτουν από την κοινωνικοποίηση τους αργότερα, σε σχολείο, παρέες κλπ χτίζονται πάνω σ' αυτά τα θεμέλια.
Παίζει πολύ η προβολή των προσωπικών βιωμάτων σε κοινωνικό επίπεδο. Όπως οι φεμ έζησαν ένα κακοποιητικό πατέρα και είπαν για "πατριαρχία" έτσι και ένας πιτσιρικάς που οι γονείς του ήταν απόντες θα πει για "αναρχία"
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα. Γιατί "κακοποιητικός" δεν είναι μόνον ο βίαιος πατέρας.
Ένας απόμακρος και απορριπτικός πατέρας μπορεί να προκαλέσει πολύ πιο βαθιά τραύματα, επειδή το παιδί δεν μπορεί να τα αντιληφθεί και να τα επεξεργαστεί. Η βία γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή. Το ίδιο ισχύει και για τις μάνες. Και δεν είναι καθόλου περίεργο, το ότι τα παιδιά διάσημων ανθρώπων, συνήθως καταλήγουν προβληματικά επειδή νοιώθουν "κατώτερα" από τους πιο ταλαντούχους και ικανούς γονείς.

Στον αντίποδα, η υπερπροστατευτικότητα* και η καλλιέργεια της νοοτροπίας ότι το παιδί είναι το κέντρο του κόσμου, είναι σίγουρο ότι θα προκαλέσει στο παιδί πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις όταν διαπιστώσει ότι οι "ξένοι" δεν το αντιμετωπίζουν ως κάτι εξαιρετικό.



*Εννοώ την εμφανή υπερπροστατευτικότητα και όχι την συνεχή και διακριτική "παρακολούθηση" του παιδιού, που είναι τόσο απαραίτητη όσο και σημαντική.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68631
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 12:40

Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:23
nowhere έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:07
Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
από αυτό τι συμπέρασμα βγάζεις,ότι οι ζώνες προκαλούν περισσότερα ατυχήματα?
2017 Seat Belt Statistics
The national usage rate for seat belts was 89.6 percent
Δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από αυτό.

Ασε που το άρθρο ουσιαστικά επιβεβαιώνει μια υπαρκτή διαπίστωση: Οτι τα θύματα βιασμού έχουν βιαστεί ανεξαρτήτως του τύπου ντυσίματος που είχαν, ενώ λίγο παρακάτω αναφέρει ότι οι περισσότεροι βιασμοί γίνονται σε χώρες όπου οι γυναίκες είναι καλυμμένες πατόκορφα.
Ναι, αλλά δεν μπορούμε να παίρνουμε ως σοβαρό επιχείρημα τους βιασμούς σε χώρες που οι γυναίκες καλύπτονται πατόκορφα για να αποδείξουμε ότι το προκλητικό ντύσιμο δεν επηρεάζει τους εν δυνάμει βιαστές στις δυτικές χώρες.

Αυτό θα μέτραγε μόνον αν υπήρχαν στατιστικά για τη σύγκριση των βιασμών μεταξύ καλυμμένων πατόκορφα γυναικών και γυναικών με προκλητικό ντύσιμο στις ίδιες χώρες.

Αλλά σιγά μην μπουν σε διαδικασία ανάλυσης αυτών των ασήμαντων λεπτομερειών, οι έγκυροι αναλυτές. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Ιαν 2020, 12:44

Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:23
nowhere έγραψε:
24 Ιαν 2020, 12:07
Alien666 έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:25
Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
από αυτό τι συμπέρασμα βγάζεις,ότι οι ζώνες προκαλούν περισσότερα ατυχήματα?
2017 Seat Belt Statistics
The national usage rate for seat belts was 89.6 percent
Δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από αυτό.

Ασε που το άρθρο ουσιαστικά επιβεβαιώνει μια υπαρκτή διαπίστωση: Οτι τα θύματα βιασμού έχουν βιαστεί ανεξαρτήτως του τύπου ντυσίματος που είχαν, ενώ λίγο παρακάτω αναφέρει ότι οι περισσότεροι βιασμοί γίνονται σε χώρες όπου οι γυναίκες είναι καλυμμένες πατόκορφα.

Ρολο παίζει κατ' εμέ η φυσική ομορφιά. Αλλά εκεί δεν μπορεί να κάνει κάτι κανείς.
Ούτε η ομορφιά ούτε το ντύσιμο. Το άρρωστο μυαλό σε συνδυασμό με την νοοτροπία της εκαστοτε κοινωνίας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιαν 2020, 12:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:54
stargazer έγραψε:
24 Ιαν 2020, 11:28
Οι γυναίκες που είχαν προβληματική σχέση με τον πατέρα τους, μπορεί να προβάλλουν την εικόνα αυτή στην κοινωνία, να δούνε "πατριαρχία", να γίνουν φεμινίστριες . :003:
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ούτως ή άλλως, είναι πάγια θέση των ψυχολόγων, οι ασυνείδητες ενίοτε επιρροές που δημιουργούνται στα παιδιά την πρώτη πενταετία της ζωής τους. Και στις περισσότερες περιπτώσεις, τα πρώτα μηνύματα για το τι εστί γυναικείο ή ανδρικό φύλο, τα παίρνει το παιδί από τους δικούς του γονείς ή από αυτούς που αντικαθιστούν αυτούς τους ρόλους αν δεν υπάρχουν γονείς.

Για τα αγόρια είναι η μάνα και για τα κορίτσια είναι ο πατέρας.
Οι όποιες πληροφορίες προκύπτουν από την κοινωνικοποίηση τους αργότερα, σε σχολείο, παρέες κλπ χτίζονται πάνω σ' αυτά τα θεμέλια.
Από την εμπυρία μου 10/10 φεμιναζί έχουν ντάντη ίσουζ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών