Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 20:40

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
28 Ιαν 2020, 17:58
Εσθήρ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:10


Εκρηκτική και πανέμορφη Εσθήρ. Είσαι σκληρή σαν αφέντρα. Το σκουλήκι έχει περιορισμένες ικανότητες όντως. Σίγουρα σε κάποια ονειροφαντασία το σκουλήκι μιλάει και γελάει και παίζει μπάσκετ με άλλα σκουλήκια και δεν θα ήταν δύσκολο να πιστέψεις κάτι τέτοιο στην ωραία νιότη σου μα όπως λέει ο Εκκλησιαστής "κάποτε έρχεται η ώρα που αφήνουμε τα παιδιάστικα πράγματα στην άκρη". Ας επιλέξουμε σαν αφετηρία της συζήτησής μας αυτή την ενηλικίωση.

Αλαζονεία είναι να πιστεύεις σε επόμενες ζωές και να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αιώνιο πνεύμα που περιμένει από κάμπια να μεταμορφωθεί σε πεταλούδα. Δεν είναι λογικό να μου ζητάς αποδείξεις περί μη ύπαρξης ονειρικών κόσμων. Λογικό θα ήταν να μου έφερνες απτές αποδείξεις για την ύπαρξή τους. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου ζητήσω να μου αποδείξεις ότι μια βάρκα δεν περιφέρεται γύρω από τον Άρη ενώ στην περίπτωση που δεν μπορείς να το κάνεις να ισχυριστώ ότι όντως κάποιος βγήκε για ψάρεμα εκεί.
Ξέρεις όμως ότι αυτό δεν γίνεται έτσι δεν είναι;

Eίναι σύνηθες να προσδίδουμε βαρύτητα σε μια μαζική ψευδαίσθηση και κατανοητό να θέλουμε να ζούμε για πάντα σε αυτή τη μορφή ή σε άλλη. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η πίστη προσκρούει σε όλους τους φυσικούς νόμους. Αντιμέτωπη με την πραγματικότητα θα πρέπει κι εσύ, ωραία Εσθήρ, να επαναξιολογήσεις τη στάση σου.
Εχμ,μαλλον λαθος το καταλαβες.Και καλο θα ειναι να διαβαζεις και αλλες απαντησεις,οχι μονο τις παραθεσεις που σου κανουν ή κανεις εσυ.
Πουθενα δεν ειπα ουτε υποννοησα οτι ενα σκουλικι εδω,αλλου θα μας βλεπει και θα γελαει.Ειπα οπως ενα σκουλικι εδω δεν μπορει να αντιληφθει το συμπαν,ετσι και εμεις δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι υπαρχει περα απο αυτο που βλεπουμε.Το σκουλικι τουτεστιν δεν μπορει να αντιληφθει περα απο τις περιορισμενες δυνατοτητες του υποτυπωδες μυαλου του.Το ιδιο και εμεις,Εχουμε συγκεκριμενες δυνατοτητες,που μαλιστα καν δεν τις αξιοποιουμε στο μεγιστο.Περα απο αυτες τον κωλο μας κατω να χτυπαμε δεν μπορουμε να αντιληφθουμε.

Ειναι σαν να περιμενεις το σκουλικι να λυσει μαθηματικες εξισωσεις.Το ιδιο και εμεις.Ειναι αδυνατον να αντιληφθουμε οτιδηποτε εκτος απο αυτα που μας δινουν οι αισθησεις μας,αλλα ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν απειρως περισσοτερα απο αυτα που βλεπουμε και αντιλαμβανομαστε ακομα και εμμεσα.Σκεψου το σκουλικι που επιμενει οτι ολα οσα βλεπει αυτα ειναι.Ερχεται ενα αλλο σκουλικι πιο προχω απο αυτο,πιο εξυπνο αλλα κυριως πιο ανυχτομυαλο και με μεγαλυτερη φαντασια,σκουλικι που αξιοποιει στο ΜΕΓΙΣΤΟ της δυνατοτητες εστω αυτου του υποτυπωδες μυαλου και του λεει:Ψιτ φιλε,,,,υπαρχει και κατι παραπανω απο αυτα που βλεπουμε....κατι αλλο.Το πρωτο σκουλικι το στενομυαλο ,σαφως θα τον περασει ειτε για τρελλο,ειτε για ονειροπαρμενο,ομως για πες,....ποιος εχει δικιο;Εμ.....το ανοιχτομυαλο σκουλικι βεβαια. :p2:
Ακριβως το ιδιο ισχυει και σε εμας.Εχουμε πολυ πεπερασμενες ικανοτητες που ουτε καν αυτες δεν αξιοποιουν οι περισσοτεροι στο μεγιστο και νομιζουν οι στενομυαλοι οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ .Εμ...δεν ειναι μονο αυτο.
Ακριβως αυτο ειπα εγω με το σκουλικι και οχι οτι το σκουλικι σε αλλη ζωη θα γινει πεταλουδα ή θα μας βλεπει και θα γελα.Αλλο πραγμα ειπα οτι θα γελα.

Ειπα δηλαδη οτι οι νομοι φυσικης που παπαγαλιζετε καποιοι,ισχυουν ΜΟΝΟ σε αυτον τον χωροχρονο και βεβαια απο την στιγμη της Μ. εκρηξης και μετα.Οχι πριν,επισης ουτε και σε αλλα συμπαντα,που επιστημονες λενε οτι υπαρχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να ειναι ακομα και απειρα συμπαντα.Αυτοι εδω οι νομοι φυσικης δεν ισχυουν στα αλλα συμπαντα,Οποτε πατατα αυτα περι νομους φυσικης.Δεν ειναι ουτε κατα διαννοια καθολικοι.
Το σημαντικοτερο δε,εμεις που ζουμε μεσα στο συμπαν δεν μπορουμε με τιποτα να αντιληφθουμε πως ειναι το συμπαν πραγματικα ,και οχι μονο αυτο.Δεν γινεται εκ των πραγματων.Αυτο μπορει να το αντιληφθει μονο ενας παρατηρητης ΕΚΤΟΣ δικου μας συμπαντος.Ε..αυτος ειπα οτι θα ΓΕΛΑ με εμας,ΟΧΙ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ σε μια αλλη ζωη.
Υπαχρουν επιστημονες και αρκετοι που υποστηριζουν πλεον το δυσδιαστατο συμπαν και μαλιστα σαν μεμβρανη.Πολλοι σε πληροφορω.
Την τυφλα μας λοιπον ξερουμε,οπως και την τυφλα μας απο νομους φυσικης.

Για δες τωρα ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και ποιος πρεπει να επαναπροσδιορισει την σταση του.
Διοτι αγαπουλα εγω δηλωνω και ειμαι αγνωστικιστρια.Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι εχω κατασταλαξει.Δεν μπορω να αποκλεισω οτι μετα θανατον τιποτα δεν υφισταται,...παπαλα και τελος.Επισης οτι τυχαια δημιουργηθηκαμε και τιποτε δεν υπαρχει.Ομως με τιποτα δεν μπορω να αποκλεισω και το ενδεχομενο μιας ανωτερης διαννοιας(σε θρησκειες ειμαι καθετα αντιθετη),ενος Νου....ή μιας ενιαιας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ...,χωρις σαφως να μπορω να το αναγνωρισω ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ.Και μετα απο τον θανατο αυτου του σωματος να περναμε σε αλλη διασταση,ή σε αλλο συμπαν ή να ενωνομαστε με την συνειδηση του συμπαντος ή να κλανουμε συμπαντικα και τρεχα γυρευε, :lol:

Αντιθετα εσυ παπαγαλιζεις αυτο που λενε οσοι δεν χρησιμοποιουν ολες τις δυνατοτητες του εγκεφαλου τους,μια στειρα θεωρηση υλιστικη καθαρα που αν δεν βλεπει κατι σημαινει οτι δεν υπαρχει,ενω αυτο ξερουμε οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...πχ δεν εχουμε καμια εικονα πως μπορει να ειναι αλλες διαστασεις ειναι ομως βεβαιο οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ,και αρνησαι απλα να ΨΑΞΕΙΣ...διοτι εχεις βολευτει στο πολυ απλοικο,οτι φαμε,οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας. :102:

Και βεβαια οταν μιλαω για τετοια θεματα παντα εγω προσπαθω να τα ερευνω μεσω της επιστημης και οχι μεσα απο χερουβειμ,ξερουβειμ....και λοιπες μαλακιες.Ψαχνε μεσω επιστημης,αλλα με ευρυ μυαλο και φαντασια.Η φαντασια και η περιεργεια παντα ηταν τα πιο σημαντικα συστατικα για τις ανακαλυψεις.Χωρις αυτα,ολα ειναι στασιμα.
Οποτε για δες ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και να αναθεωρησει.Εγω ψαχνω....καθως ειναι δεδομενο οτι την τυφλα μας δεν ξερουμε,εσυ λες δογματικα και χωρις καμια αποδειξη,οκ....ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.Οτι πιο ανωριμο. :lol:

Φλογερή μου αμαζόνα με ερεθίζει σεξουαλικά όλη αυτή η επιθετικότητα. Πως θα προτιμούσες να ήσουν μεταμφιεσμένη και να τα λες όλα αυτά; Εγώ σε φαντάζομαι σαν λέαινα.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 21:16

Ok. Και εγώ είμαι επιφυλακτικός με αυτά.
Το ποιό εντυπωσιακό είναι με την κοπέλα και τους νταήδες. Αυτό τί σας λέει ?
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν


User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 21:33

Μου λεει οτι ολα αυτα τα βιδεο ειναι πολυ κακοφτιαγμενες απατες. :smt018
Κακιστες θα ελεγα.



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιαν 2020, 21:45

Εσθήρ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:38
The Rebel έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:35
Το θεμα μιλαει για θρησκεια;Μαθε να διαβαζεις.
Και εσυ μαθε να καταλαβαινεις, ακουσε το βιντεο πρωτα.

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 22:00

The Rebel έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:45
Εσθήρ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:38
The Rebel έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:35
Το θεμα μιλαει για θρησκεια;Μαθε να διαβαζεις.
Και εσυ μαθε να καταλαβαινεις, ακουσε το βιντεο πρωτα.
Ναι,επειδη το ειδα για αυτο εγραψα.Τις απιστευτες παπαριες λεει η κυπρια.Κλασσικα.Απλοικοτατα και παλι για θρησκειες μιλαει.Οταν ξεχωρισουμε την αναζητηση μιας ανωτερης διαννοιας,απο τις θρησκειες,ξαναελα.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 22:12

Μην τους κυνηγάς τόσο άγρια, τους τρομάζεις.
Απλά θέλουν να συμμετάσχουν στην συζήτηση, αλλά
Είναι μπερδεμένοι.
Πολλοί τον "Θεό" τον καταλαβαίνουν όπως τους έχουν μάθει από μικρά παιδιά, μέσω της θρησκείας.
Έτσι τους είναι δύσκολο να αναφερθούν στην υπερδύναμη εκτός θρησκείας.
Όσω για τα βιντεάκια δεν είναι όλα απάτες. Ο Άνθρωπος έχει άγνωστες δυνάμεις που δεν τις μεταχειρίζεται . Φυσικά όχι αυτό που αποτυπώνουν τα βιντεάκια. Τα πάντα στο Σύμπαν αλληλεπιδρούν με τα πάντα. Δεν ξέρω εάν έχεις υπόψη σου το πείραμα των δύο φωτονίων. Αυτό έγινε στον GERN.
Απέσπασαν από ένα λέιζερ, δύο φωτόνια, τα οποία έστειλα προς αντίθετες κατευθύνσεις. Δια τάραξαν το ένα , και η διαταραχή προέκυψε και στα δύο, σαν να ήταν ένα αντί για δύο. Αυτό μας δίνει να καταλάβουμε αμυδρά, ότι τα πάντα στο Σύμπαν έχουν κάποια ανεξήγητη αλληλεπίδραση σαν να πρόκειται για ένα σύνολο συνδεδεμένο με άγνωστες δυνάμεις και νόμους.
Πράγματι στην τελική, ή Κύπρια μιλάει για θρησκείες.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 22:25

:blm:
νύχτα έγραψε:
28 Ιαν 2020, 21:33
:popc::vp15:
Φίλη νύχτα βλέπω το γλεντάς.
Μάλιστα! Απόδειξη ότι δεν κατάλαβες Χριστό!
Αλλού βαθειά νυχτωμένη πάλι.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 22:35

Εσθήρ τους κυνήγισες και εύτιαξαν αλο νήμα !
Χά χά χά... πλάκα έχουν.
Δεν πειράζει, άστους να
στίψουν λίγο το μυαλουδάκι τους, μήπως και
αρχίσουν να κατανοούν ιδέες λέξεις και έννοιες.
Αυτοί τα έχουν μπερδέψει. Τα θέλουν όλα σε ένα.
Πακέτο. Που σημαίνει ότι ερευνούν για Θεό μέσα από τις θρησκείες.
Εάν τους αφερείς την θρησκεία, τους αφήνεις χωρίς Θεό.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Ιαν 2020, 23:04

Περί Θεού ο λόγος, τι και πως τον αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος

Γνώμη μου. Ο Θεός εχει κύριο μέλημα να μας δεί στη βασιλεία Του
Το λέει και στο Πάτερ ημών
Εξισορροπεί,αλλάζει,σχεδιάζει για το κάθε άνθρωπο ξεχωριστά,ώστε να οδηγηθούμε οσο το δυνατόν στο καθ ομοίωση
Μας δίνει την ελεύθερη βούληση παρόλα αυτά η οποία θέλει ο Θεός από εμας να ρέπει προς το καλό
Αυτή τη βούληση δέχεται

Αν διαλέξεις την αμαρτία οι πνευματικοί νόμοι θα πάρουν μπρος.
Και εδώ πάλι η αγάπη του Θεού φαίνεται.
Μέσω μετανοίας μπορούν να αλλάξουν
Για αυτό ο Θεός είναι δικαιοσύνη κι αγάπη

Υπάρχει;
Θέλει και ρωτημα;

Γνώμες και απόψεις

https://www.impantokratoros.gr/161BFF19.el.aspx

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Ιαν 2020, 23:08

Σ αγαπώ Χριστέ μου;

Χριστέ μου Σ’αγαπάω πολύ αλλά όταν πρόκειται να διαλέξω ανάμεσα σε Σένα και την αμαρτία, διαλέγω την αμαρτία πολλές φορές…

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν ακολουθώ όλες τις εντολές Σου, νομίζω είναι υπερβολικές μερικές… δεν είμαι και μοναχός!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν αγαπώ και τον πλησίον μου, κάνω παρέα με μερικούς αδερφούς αλλά δεν μπορώ να τους αγαπάω όπως Εσύ! Έτσι κι αλλιώς δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν μπορώ να βοηθάω και τους συνανθρώπους μου… κι εγώ φτωχός είμαι. Αν δώσω τον ένα μου χιτώνα και μου χαλάσει ο άλλος τί θα έχω;

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν συμφωνώ με όλα που έχεις πει… μερικά δε μου φαίνονται και τόσο λογικά . Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν πιστεύω και τόσο πολύ! Σ’ αναζητάω όμως γι’αυτό μη βιαστείς να μου φανερωθείς… έχω αγαπήσει πιο πολύ την αναζήτηση από τον Αναζητούμενο!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν μπορώ να προσεύχομαι. Ξέρεις… δουλειές, κούραση, άγχη… θέλω αλλά δεν μπορώ!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά όταν μπαίνω στο ίντερνετ διαβάζω και το Λόγο Σου, διαβάζω και τίποτε κουτσομπολίστικο και άλλα… άσεμνα πράγματα! τί να κάνω; άνθρωπος είμαι!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά όταν με κακολογούν νευριάζω πολύ και κάνω άσχημες σκέψεις γι’αυτούς!

Δεν έρχομαι κάθε Κυριακή στην εκκλησία, είμαι πολύ κουρασμένος καμιά φορά! Ούτε και μπορώ να έρχομαι από τις 7, δεν είμαι και θεούσος!

Χριστέ μου Σ’αγαπάω πολύ αλλά όταν βάλω στη ζυγαριά Εσένα και το τσιγάρο, παίρνω το τσιγάρο από τη ζυγαριά και το καπνίζω!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά δεν μπορώ να νηστεύω σαράντα ημέρες επειδή Εσύ γεννιέσαι ή επειδή σταυρώνεσαι! Σαράντα ημέρες χωρίς κρέας, χωρίς γλυκά… Δε φτάνει που είμαι καλός άνθρωπος;

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά για να νιώσω Χριστούγεννα δε μου φτάνεις μόνο Εσύ, θέλω και λαμπάκια και χριστουγεννιάτικο δέντρο γιατί αλλιώς νιώθω μελαγχολία!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά μερικές φορές δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχω ελεύθερες ερωτικές σχέσεις. Νέος είμαι, γουρούνι στο σακί θα πάρω;

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά μερικές φορές ο πνευματικός μου είναι πολύ αυστηρός και δε με αναπαύει! Κι έτσι φεύγω από την Εκκλησία ή ψάχνω να βρω κάποιον να μου κάνει τα χατίρια!

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά όταν ακούω ότι έχω μήνυμα στο κινητό λέω ‘ αχ λες να είναι η Ελένη;’ και όταν βλέπω ότι είναι κάτι πνευματικό νευριάζω… άνθρωπος είμαι, κάθε μέρα με Σένα θα ασχολούμαι;

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά σκανδαλίζομαι με τους αδερφούς μου, τέτοιοι που είναι και τους κρίνω και τους ελέγχω αλλά εγώ δε θέλω έλεγχο! …

Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά αυτό που κοινωνούμε είναι όντως Σώμα και Αίμα Σου; Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά μένω αδιόρθωτος , όλο λόγια είμαι, όλο ‘ από αύριο’, όλο δικαιολογίες… Σ’αγαπάω Χριστέ μου αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι ‘ Σ’αγαπάω αλήθεια Χριστέ μου;




Εικόνα

Ο Χριστός δεν είναι θεωρία,είναι πράξη

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 29 Ιαν 2020, 01:19

bluerose Εδώ δεν συζητάμε για Χριστό, ούτε Περί Χριστιανισμού. Βρίσκεσε σε λάθος νήμα.
Άν αγαπάς τόσο τον Χριστό, Καλλά κάνεις, μόνο που δεν μας ενδιαφέρει. Όσο για το θέμα των αμαρτιών τα παράπονα σου, στους παπάδες, όχι σ' εμάς. :smt018
Αυτοί είναι ξεφτέρια στις αμαρτίες.
Το αν ο Χριστός είναι πράξη και όχι θεωρία να το πεις στους Χριστιανούς.
Αυτό το νήμα ειναι για θεωρίες. Οποτε η πράξεις είναι άστοχες.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 29 Ιαν 2020, 09:46

relativer777 έγραψε:
29 Ιαν 2020, 01:19
bluerose Εδώ δεν συζητάμε για Χριστό, ούτε Περί Χριστιανισμού. Βρίσκεσε σε λάθος νήμα.
Άν αγαπάς τόσο τον Χριστό, Καλλά κάνεις, μόνο που δεν μας ενδιαφέρει. Όσο για το θέμα των αμαρτιών τα παράπονα σου, στους παπάδες, όχι σ' εμάς. :smt018
Αυτοί είναι ξεφτέρια στις αμαρτίες.
Το αν ο Χριστός είναι πράξη και όχι θεωρία να το πεις στους Χριστιανούς.
Αυτό το νήμα ειναι για θεωρίες. Οποτε η πράξεις είναι άστοχες.
Ο τίτλος του νήματος σου, τι γράφει;

Τι είναι και πως τον αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος
Έτσι σκέτο να πω είναι πράξη κι όχι θεωρία; Ότι ζείται και δεν εξηγείται;
Θα σου πει ο άλλος τι πράξη; Οπότε το έγραψα πιο αναλυτικά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών