Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 21:01

Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:56
Η πληροφορική δεν είναι για όλους. Δεν είναι ένα επάγγελμα που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν μπορεί καν να το μάθει ο οποιοσδήποτε. Είναι όμως μια δουλειά που αν σε αρέσει θα βγάζει 100+κ τον χρόνο αν απόφαση σεις να δουλέψεις στην βόρεια Ευρώπη και δεν ειχε ανεργία ούτε καν στην Ελλάδα της κρίσης. Επίσης τα περί μηδενίζει κάθε 5 χρόνια είναι επικές πιπες. Οκ αν εισια εντελώς ηλιθιος και το μόνο σου χαρακτηριστικό είναι η Χ γλώσσα προγραμματισμού κακό του κεφαλιού σου αλλά όλος ο κόσμος εξελίσσεται κάποια στιγμή θα πας σε data science, sre, manager, product owner. System architect. Κτλ
Καλα, ολοι data scientist θα γινουν. Δεν τολμαω να βαλω βιντεο στο γιουτουμπ, πεταγεται ο γουελκαμ το ντειτακαμπ. :lol:

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 21:02

Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:00
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:55
Ειχα βαλει κι ενα αλλο αρθρο παλια που ελεγε οτι οποιος εχει κλιση στις θετικες επιστημες ειναι καλυτερο να γινει γιατρος παρα καποιο ειδος μηχανικου.
Να τον πει κάποιος ότι η ιατρική δεν είναι θετική επιστήμη και ότι επίσης δεν ειναι δουλειά που μπορεί να κάνει ο καθενας
Εχει πολλες ειδικοτητες. Αν θες ρεκλα γινεσαι ΩΡΛ.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25183
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Φεβ 2020, 21:05

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:01
Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:56
Η πληροφορική δεν είναι για όλους. Δεν είναι ένα επάγγελμα που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν μπορεί καν να το μάθει ο οποιοσδήποτε. Είναι όμως μια δουλειά που αν σε αρέσει θα βγάζει 100+κ τον χρόνο αν απόφαση σεις να δουλέψεις στην βόρεια Ευρώπη και δεν ειχε ανεργία ούτε καν στην Ελλάδα της κρίσης. Επίσης τα περί μηδενίζει κάθε 5 χρόνια είναι επικές πιπες. Οκ αν εισια εντελώς ηλιθιος και το μόνο σου χαρακτηριστικό είναι η Χ γλώσσα προγραμματισμού κακό του κεφαλιού σου αλλά όλος ο κόσμος εξελίσσεται κάποια στιγμή θα πας σε data science, sre, manager, product owner. System architect. Κτλ
Καλα, ολοι data scientist θα γινουν. Δεν τολμαω να βαλω βιντεο στο γιουτουμπ, πεταγεται ο γουελκαμ το ντειτακαμπ. :lol:
Από τα 100 πράγματα που μπορείς να εξελίξεις τον προγραμματισμό μόνο το data scientist κρατησες; βέβαια να έχεις εξειδικευτεί σε machine learning σήμερα.μπορεις να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά. Γενικώς το άρθρο γράφει μόνο μαλακιες
Είναι η τυπική περίπτωση του όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 21:07

Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:05
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:01
Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:56
Η πληροφορική δεν είναι για όλους. Δεν είναι ένα επάγγελμα που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν μπορεί καν να το μάθει ο οποιοσδήποτε. Είναι όμως μια δουλειά που αν σε αρέσει θα βγάζει 100+κ τον χρόνο αν απόφαση σεις να δουλέψεις στην βόρεια Ευρώπη και δεν ειχε ανεργία ούτε καν στην Ελλάδα της κρίσης. Επίσης τα περί μηδενίζει κάθε 5 χρόνια είναι επικές πιπες. Οκ αν εισια εντελώς ηλιθιος και το μόνο σου χαρακτηριστικό είναι η Χ γλώσσα προγραμματισμού κακό του κεφαλιού σου αλλά όλος ο κόσμος εξελίσσεται κάποια στιγμή θα πας σε data science, sre, manager, product owner. System architect. Κτλ
Καλα, ολοι data scientist θα γινουν. Δεν τολμαω να βαλω βιντεο στο γιουτουμπ, πεταγεται ο γουελκαμ το ντειτακαμπ. :lol:
Από τα 100 πράγματα που μπορείς να εξελίξεις τον προγραμματισμό μόνο το data scientist κρατησες; βέβαια να έχεις εξειδικευτεί σε machine learning σήμερα.μπορεις να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά. Γενικώς το άρθρο γράφει μόνο μαλακιες
Είναι η τυπική περίπτωση του όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια
Μονο για λεφτα μου απαντατε. Εχω 5-6 επιχειρηματα εναντιον, τα παραβλεπετε και μου λετε.... μα τα λεφτα.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 21:07

Τεσπα, παω λιγο στα μπαρακια, πειτε τα μεταξυ σας και επανερχομαι.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25183
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Φεβ 2020, 21:10

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:07
Δημοκράτης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:05
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 21:01


Καλα, ολοι data scientist θα γινουν. Δεν τολμαω να βαλω βιντεο στο γιουτουμπ, πεταγεται ο γουελκαμ το ντειτακαμπ. :lol:
Από τα 100 πράγματα που μπορείς να εξελίξεις τον προγραμματισμό μόνο το data scientist κρατησες; βέβαια να έχεις εξειδικευτεί σε machine learning σήμερα.μπορεις να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά. Γενικώς το άρθρο γράφει μόνο μαλακιες
Είναι η τυπική περίπτωση του όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια
Μονο για λεφτα μου απαντατε. Εχω 5-6 επιχειρηματα εναντιον, τα παραβλεπετε και μου λετε.... μα τα λεφτα.
5 6 παπαριες έχεις και τα λεφτά είναι το νο 1 όταν μιλάμε για δουλειά. Δεν μιλάμε για χομπι, για δουλειά μιλάμε. Λέμε δεν ισχύει ούτε το ότι μηδενίζει κάθε 5 χρόνια, δεν ισχύει το ότι δεν έχεις ζωή, ίσα σία, και φυσικά δεν ισχύουν οι υοερπαπαριες ότι οι πληροφορικός είναι ένα μάτσο αντιπαθητικοι που δεν θες να τους κάνεις παρέα.

Για να σε φτιάξω και λίγο αντίθετα με εσένα δεν ξέρω πληροφοριακό που να έχει θέμα να βρει γκομενα

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Φεβ 2020, 21:25

Μαλακίες.

Κάποιος με 3 χρόνια εμπειρία στην Ελλάδα, μπορεί να βγάζει μέχρι και 1,5k

Πόσοι κλάδοι μπορούν να το πουν αυτό;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Φεβ 2020, 21:39

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:00
Οργισμένος έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:20
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:12


Τρομερο χαμαλικι και ολοι προσπαθουν να ξεφυγουν απο τον κωδικα και να γινουν καποιο ειδος μανατζερ ή συμβουλου)αναλυτη που δεν αγγιζει κωδικα.
δεν τα λες καλα. Τοσο οι προγραμματιστες οσο και ολες οι εξειδικευσεις ετσι ειναι. Δλδ καποια στιγμη οταν γινει εμπειρος μεταπειδα σε καποιου ειδους μανατζεμεντ επι του προγραμματισμου, επι της μηχανολογιας, finence ktl ktl, δλδ τι νομιζεις οτι κανει μεχρι τα 70 ενας ξερω γω financial analyst? Einai πανω απο ενα υπολογιστη και καμει μελετες finance risk;; Oxi bebaia αλλα γινεται καποιο ειδους ελεγκτης-μανατζαρεος-κτλ επι αλλων αναλυτων χρηματοοικονομικων. Τα ιδια συμβαινουν και στους προγραμματιστες. Ξερω 2 οι οποιοι τωρα ειναι διευθυντες αλλα καποτε ο ενας εκαμε plc προγραμματισμο kai o allos προγραμματιζε λειτουργικα των παλιων κινητων τηλεφωνων. Σημερα δεν σκαμπαζουν και πολλα απο τον τωρινο κωδικα αλλα αυτο δεν τους εμποδιζει ναν ειναι διευθυντες επι του θεματος.

Αυτο να πεις και του παιδιου αυτου το οποιο μαλλον δεν το ειχε με το θεμα και το βαφτισε "μαλακια"...
Εμπειρικο μανατζμεντ λοιπον. Αυτο ειναι το μελλον του πληροφορικαριου οταν κουραστουν τα ματια του. Εν τω μεταξυ οι πραγματικοι επιστημονες μπορουν να εξασκουν την επιστημη τους και να γουσταρουν μεχρι τα γεραματα!
Den yparxei εμπειρικο μανατζμεντ. Υπαρχει μανατζμεντ.
Μα τι νομιζεις εσυ ; Ολοι οι επιστημονες απο ενα σημειο και μετα κανουν μανατζμεντ πανω στον τομεα τους. Σε δικαιολογω γιατι εισαι ακομα πιτσιρικος και νουμπονουμπας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2020, 21:45

Ορέστης μπι λάικ

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Γιάννης

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 01 Φεβ 2020, 22:17

Antares έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:33
Έχω ένα ανιψάκι στο λύκειο που ναι μεν θέλει να ασχοληθεί με την πληροφορική, αλλά δεν θέλει τα μαθηματικά που βλέπει στα προγράμματα σπουδών. Τι θα μπορούσε να σπουδάσει;
Ο,τιδήποτε εκτός από θετικές επιστήμες. Σίγουρα όχι πληροφορική.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Φεβ 2020, 00:35

Έχει καποια valid points το κείμενο. Ο καθενας βέβαια κρίνει απο τη δικια του εμπειρια, πώς αξιολογεί τη φαση του, κτλ. Και κατα ποσο είναι και ειλικρινής με τον εαυτό του βέβαια. Η δικιά μου εμπειρία εχει ως εξης:

Θετικά:

1. Χαλαρη προσέλευση κ δυνατότητα απουσιας για καποια ωρα αν σου τύχει κατι, πχ ραντεβού στον οδοντίατρο. Εκει που αλλοι ξυπναγαν στις 6 για να είναι στη δουλεια στις 8 στην αλλη ακρη της Αθήνας, εγω ανετιλα κοιμομανε κ μεχρι τις 10 το πρωί αμα λάχει. Βγαινεις εξω για τσιγάρο, κομπλε (ενταξει μην το γαμας αλλα καταλαβαίνετε). Παιζει κ κανα work from home για κάποιους, αλλα σε εμας δεν πολυεπαιζε. Ουτε στη συνεννόηση βοηθούσε, αλλα είχαμε κ ολα αυτα τα άχρηστα meetings κ γενικά ήταν κ στο χερι του μανατζεραιου απο πανω σου (βλέπε παρακάτω).

2. Λεφτα. Το πιο σημαντικό. Λεφτα παντα στην ωρα τους (επι κρισης γίνονταν κ μαλακιες σε αρκετες εταιρειες, αν θελει καποιος με πμ να στείλω κ ονοματα απο Αθηνα κ Πατρα). Καλα σε σχέση με τον μ.ο., ιδιωτική ασφάλεια, μετοχές, άλλες παροχες που σε φτιάχνουν.

3. Ο κοινος χωρος εργασιας που κράζει ο τυπος εχει τα θετικά του, μπορεί να αναπτύξεις κ κάποιες καλες σχεσεις κ να περνάς καλύτερα. Αυτο ομως μπορεί να ειναι κ αρνητικο για κάποιους. Εγω εκανα οχι φιλίες αλλα σίγουρα παρεες που πέρναγα ευχάριστα τουλάχιστον στον χώρο της δουλειάς.



Αρνητικα

1. Το οτι πας αργά δε σημαίνει οτι δε φεύγεις κ αργά. Κ νωρίς να πήγαινα, ποτε δεν.εφευγα στο 8ωρο. Το μεσημεριανο δεν ηταν παντα στανταρ, γιατι επαιζαν deadlines κτλ. Έτρωγες, αλλα μπορεί να έτρωγες στις 5. Γενικα πολλες ωρες δουλειάς, κ για τους περισσότερους στα παπαρια σας θα μου πειτε, αλλα εγώ έχω ενα μικρο παιδακι, κ γυρναγα σπιτι (εεπ δουλεια ηταν στην αλλη ακρη της Αθήνας, οποτε υπολογιστε κ οτι αν έφευγα 7+ κλαφτα) κ δεν τον έβλεπα. Ενω αλλοι 3 ειναι σπιτι τους να δουν την οικογένειά τους ή να ασχοληθούν με τα χομπι τους. Εγω νυχτωνε κ ημουν ακομα στη δουλειά. Κ σκεφτείτε κ το work preparation που ειναι βέβαια unpaid.

2. Πολυ ανθυγιεινή ζωη. Δεν ειναι ό,τι καλύτερο να εισαι κολλημένος σε 2 οθόνες, οσο καλες κ να ειναι. Προσπαθούσα να σηκώνομαι συχνά, αλλα πολλες φορές απλα κανεις pass λογω φορτου.. αναρωτιέμαι τι κουσουρια μυοσκελετικα, πονοκεφάλους, ματια μτλ, αφηνει μια τετοια ζωη μετα απο πολλα χρονια. Πολλοι επαιρναν κ απέξω φαγητο πρακτικα καθε μερα, εγω ευτυχώς επαιρνα ταπερακι..

3. Τα λεφτα δεν ειναι κ τοσα πολλα. Εισαι απλα πανω απο τον wagecuck μ.ο. που δε λεει κ τοσα πολλα. Τα ιδια μπορεί να παιρνει ο μεσος δυ μετα απο λιγα χρονια υπηρεσιας με ξυσιμο μεχρι να ματώσει το παπαρι του. Στην αρχη χαιρεσαι γιατι σε αντίθεση με τους wagecuck φιλους σου, ό,τι θες σε λογικα πλαισια το αγοράζεις, ενω ο αλλος μετραει περισσότερο τα ρεστα του, αν με πιανετε. Αλλα στο τελος αρχιδια, δεν εισαι κ κροισος μεσ στην κριση. Οταν βγαλεις τα οικογενειακά εξοδα που ειχα εγω, ενοικιο, λογαριασμους, εξοδα μετακίνησης κτλ, εχεις αλλη εικονα.

4. Πολλοι μανατζερς ειναι άσχετοι κ βύσματα (ναι, βυσματα στον ιδιωτικό τομέα, μην πεσετε τωρα απο το σύννεφο ε; ). Οι Περισσότεροι ειναι διαχειρισιμοι βέβαια, αλλα σου χαλάνε τη μερα. Ειναι κ κάποιοι μαλακες συνάδελφοι, κομπλεξικοι, και γλυψιμο παιζει, μπινιες απο κάποιους (λιγους ειναι η αληθεια αλλα σε εμας πχ 1 μουνι είχαμε κ 1 υπουλο κ χαλαγε ολο το κλίμα). Να σας πω σκηνικα αμα θελετε.

5. Μίτινγκς. Ο μαη γκοντ. Ποση χαμένη ωρα ανευ αιτιας; πραγματα που θα έπρεπε να κρατανε 5 λεπτα εκλειναν μισαωρο ευκολα.

Προσωπικά είμαι χαρούμενος που εφυγα απο τη φαση αυτη. Αλλα that's just me, αλλοι εχουν αλλες εμπειρίες, ειναι διαφορετικοί, κ σίγουρα οι άνθρωποι πρεπει να βγάλουν τα προς το ζην κάπως, αλλα ας είμαστε ειλικρινείς (χωρίς να κρίνουμε). Εχω φιλο που εχει πτυχίο (αχρηστοσχολης αλλα οκ) που δουλεύει ντελιβερι κ καθαρίζει χιλιάρικο το μήνα ευκολα αμα παιρνει διπλες βάρδιες. Να μη μιλήσω για κατι υδραυλικους κτλ ποσα μπορούν να καθαρίζουν κ ψιλομαυρα. Θα μου πεις αυτοι μπαινουν σε βοθρους κ βγαζουν κουραδια για να ζήσουν. Αλλα κ εσυ στο βοθρο εισαι, απλα η κουραδα ειναι ανθρωπομορφη, κ ειναι ο μανατζερ σου. Ο CEO που αντί για μισθο σου δινει στοκς που πρεπει να περάσουν 2 χρονια τουλάχιστον για να ρευστοποιήσεις ό,τι έχει απομεινει επειδή ενας καραφλας πρώην kgbιτης αποφασισε να σε γαμησει δίνοντας σε αλλη εταιρεία την αναπτυξη του BLE της Apple. Σκατα.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Φεβ 2020, 02:34

Εκπληκτικε σε συμπαθω ιδιαιτερα.

Γραψε αν θες σκηνικα απο υπουλιες και πως ηταν το εργασιακο περιβαλλον γενικα μεσα στον αρχιδοκαμπο.

Επισης πες μας πως καταφερες να ξεφυγεις.

Αν γκουγκλαρετε, το χοτ τοπικ αυτο τον καιρο στους κυκλους του επαγγελματος, ειναι αν οι εργοδοτες θα πρεπει να περιμενουν απ τους υπαλληλους να προγραμματιζουν απο χομπυ στον ελευθερο χρονο τους. :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Φεβ 2020, 02:41

Οι "προγραμματιστες" εν Ελλαδι ειναι κατα πλειοψηφια προβληματικοι συμπεγματικοι τυποι οι οποιοι δεν εχουν μπορεσει να αποδεχτουν οτι κατ ουσιαν φτιαχνουν κατι κατα παραγγελια απο καποιον που κανει πραγματικες δουλειες.
Εχει παρατηρηθει κατα κορον το φαινομενο να θεωρουν τους εαυτους τους βασικοτερο γραναζι στην δημιουργια ενος προτζεκτ το οποιο το εχουν διαπραγματευτει και εχουν πουλησει αλλοι οι οποιοι απλα τους χρησιμοποιουν ως "υπεργολαβια" σε ενα κομματι του project.

Επισης παρατηρειται συχνα το φαινομενο να ετιθενται προσπαθωντας να διασφαλισουν ατσαλα κρυφες προμηθειες απο το hardware το οποιο αγοραζουν οι δημιουργοι του project και οχι αυτοι.

Μεγαλη πληγη αλλα πλεον τους εχουν παρει ολοι χαμπαρι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 02 Φεβ 2020, 05:59

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:04
https://halfsigma.typepad.com/half_sigm ... er_in.html

Εδω τα εχει γραψει πριν χρονια ο φιλος.

Βασικα προκειται για τομεα που δε μπορεις να συσσωρευσεις γνωστικο κεφαλαιο γιατι καθε 5 χρονια αλλαζουν εντελως τα εργαλεια και πρεπει να τα ξαναμαθεις απο την αρχη.

Δευτερον, κατα συνεπεια του πρωτου δε μπορεις να εχεις προσωπικη ζωη γιατι πρεπει να μελετας ο,τι καινουρια βλακεια επινοουν οι εταιριες

Τριτον δεν υπαρχει κανενα barrier to entry και πρεπει να ανταγωνιστεις τον καθε φρεσκο αποφοιτο σχολης

Τριτον δεν ασχολεισαι με τιποτα δημιουργικο. Ο προγραμματισμος μπορει να εχει πλακα οταν πρωτομαθαινεις, αλλα εργασιακα ασχολεισαι επαναλαμβανοντας τα ιδια πραγματα αναπτυσοντας καποιο εμπορικο λογισμικο

Πεμπτον το εργασιακο περιβαλλον ειναι χαλια. Ενας αρχιδοκαμπος αντιπαθητικων ατομων, οπως ακριβως ηταν και η σχολη που σπουδαζα, με ελαχιστες γυναικες, ασχημες συμπεριφορες λογω αυξημενου ανταγωνισμου για τις ανωτερες θεσεις, και δυσκολια να κανεις καποια ενδιαφερουσα συζητηση τον ελαχιστο χρονο που δε θα εισαι κολλημενος μπροστα στην οθονη.
1) ο πυρήνας δεν αλλάζει. Οι νέες τεχνολογίες πατάνε στις παλιές. Υπάρχει συνέχεια, όχι παρθενογένεση. Οπότε αυτά που λέει για το γνωστικό κεφάλαιο είναι χαζομαρες.

2) χαζομαρες.

3) παντού υπάρχει ανταγωνισμός. Επίσης η αγορά στην Ελλάδα ψάχνει κατά κύριο λόγο seniors.

4) ο προγραμματισμός είναι πολύ δημιουργική διαδικασία.

5) μπορείς πάντα να φύγεις από την Ελλάδα

6) ο τύπος μάλλον δεν έχει δουλέψει στον χώρο.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 02 Φεβ 2020, 08:35

Daje έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:26
Μονο το γαμησι ειναι σταθερη επιστημη.
Χιλιαδες χρονια τεχνογνωσια και τα βασικα παραμενουν τα ιδια.
Πιασε τεχνη κι'αστηνε κι'αν πεινασεις πιαστηνε (εγω ολο πειναω παντως).
:goodpost:
και το νταβατζηλίκι έχει σταθερότητα
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών