Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 02 Φεβ 2020, 08:38

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:09
Θελω να δουλευω με μουναρες. Ειμαι σε μια σχολη με γυναικες τωρα και εχουν αρχισει να με πειραζουν για τα ερωτικα μου.
Αν είναι για να παίρνεις δουλειά για το σπίτι, δε λέει.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Φεβ 2020, 09:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Φεβ 2020, 00:35
Έχει καποια valid points το κείμενο. Ο καθενας βέβαια κρίνει απο τη δικια του εμπειρια, πώς αξιολογεί τη φαση του, κτλ. Και κατα ποσο είναι και ειλικρινής με τον εαυτό του βέβαια. Η δικιά μου εμπειρία εχει ως εξης:

Θετικά:

1. Χαλαρη προσέλευση κ δυνατότητα απουσιας για καποια ωρα αν σου τύχει κατι, πχ ραντεβού στον οδοντίατρο. Εκει που αλλοι ξυπναγαν στις 6 για να είναι στη δουλεια στις 8 στην αλλη ακρη της Αθήνας, εγω ανετιλα κοιμομανε κ μεχρι τις 10 το πρωί αμα λάχει. Βγαινεις εξω για τσιγάρο, κομπλε (ενταξει μην το γαμας αλλα καταλαβαίνετε). Παιζει κ κανα work from home για κάποιους, αλλα σε εμας δεν πολυεπαιζε. Ουτε στη συνεννόηση βοηθούσε, αλλα είχαμε κ ολα αυτα τα άχρηστα meetings κ γενικά ήταν κ στο χερι του μανατζεραιου απο πανω σου (βλέπε παρακάτω).

2. Λεφτα. Το πιο σημαντικό. Λεφτα παντα στην ωρα τους (επι κρισης γίνονταν κ μαλακιες σε αρκετες εταιρειες, αν θελει καποιος με πμ να στείλω κ ονοματα απο Αθηνα κ Πατρα). Καλα σε σχέση με τον μ.ο., ιδιωτική ασφάλεια, μετοχές, άλλες παροχες που σε φτιάχνουν.

3. Ο κοινος χωρος εργασιας που κράζει ο τυπος εχει τα θετικά του, μπορεί να αναπτύξεις κ κάποιες καλες σχεσεις κ να περνάς καλύτερα. Αυτο ομως μπορεί να ειναι κ αρνητικο για κάποιους. Εγω εκανα οχι φιλίες αλλα σίγουρα παρεες που πέρναγα ευχάριστα τουλάχιστον στον χώρο της δουλειάς.



Αρνητικα

1. Το οτι πας αργά δε σημαίνει οτι δε φεύγεις κ αργά. Κ νωρίς να πήγαινα, ποτε δεν.εφευγα στο 8ωρο. Το μεσημεριανο δεν ηταν παντα στανταρ, γιατι επαιζαν deadlines κτλ. Έτρωγες, αλλα μπορεί να έτρωγες στις 5. Γενικα πολλες ωρες δουλειάς, κ για τους περισσότερους στα παπαρια σας θα μου πειτε, αλλα εγώ έχω ενα μικρο παιδακι, κ γυρναγα σπιτι (εεπ δουλεια ηταν στην αλλη ακρη της Αθήνας, οποτε υπολογιστε κ οτι αν έφευγα 7+ κλαφτα) κ δεν τον έβλεπα. Ενω αλλοι 3 ειναι σπιτι τους να δουν την οικογένειά τους ή να ασχοληθούν με τα χομπι τους. Εγω νυχτωνε κ ημουν ακομα στη δουλειά. Κ σκεφτείτε κ το work preparation που ειναι βέβαια unpaid.

2. Πολυ ανθυγιεινή ζωη. Δεν ειναι ό,τι καλύτερο να εισαι κολλημένος σε 2 οθόνες, οσο καλες κ να ειναι. Προσπαθούσα να σηκώνομαι συχνά, αλλα πολλες φορές απλα κανεις pass λογω φορτου.. αναρωτιέμαι τι κουσουρια μυοσκελετικα, πονοκεφάλους, ματια μτλ, αφηνει μια τετοια ζωη μετα απο πολλα χρονια. Πολλοι επαιρναν κ απέξω φαγητο πρακτικα καθε μερα, εγω ευτυχώς επαιρνα ταπερακι..

3. Τα λεφτα δεν ειναι κ τοσα πολλα. Εισαι απλα πανω απο τον wagecuck μ.ο. που δε λεει κ τοσα πολλα. Τα ιδια μπορεί να παιρνει ο μεσος δυ μετα απο λιγα χρονια υπηρεσιας με ξυσιμο μεχρι να ματώσει το παπαρι του. Στην αρχη χαιρεσαι γιατι σε αντίθεση με τους wagecuck φιλους σου, ό,τι θες σε λογικα πλαισια το αγοράζεις, ενω ο αλλος μετραει περισσότερο τα ρεστα του, αν με πιανετε. Αλλα στο τελος αρχιδια, δεν εισαι κ κροισος μεσ στην κριση. Οταν βγαλεις τα οικογενειακά εξοδα που ειχα εγω, ενοικιο, λογαριασμους, εξοδα μετακίνησης κτλ, εχεις αλλη εικονα.

4. Πολλοι μανατζερς ειναι άσχετοι κ βύσματα (ναι, βυσματα στον ιδιωτικό τομέα, μην πεσετε τωρα απο το σύννεφο ε; ). Οι Περισσότεροι ειναι διαχειρισιμοι βέβαια, αλλα σου χαλάνε τη μερα. Ειναι κ κάποιοι μαλακες συνάδελφοι, κομπλεξικοι, και γλυψιμο παιζει, μπινιες απο κάποιους (λιγους ειναι η αληθεια αλλα σε εμας πχ 1 μουνι είχαμε κ 1 υπουλο κ χαλαγε ολο το κλίμα). Να σας πω σκηνικα αμα θελετε.

5. Μίτινγκς. Ο μαη γκοντ. Ποση χαμένη ωρα ανευ αιτιας; πραγματα που θα έπρεπε να κρατανε 5 λεπτα εκλειναν μισαωρο ευκολα.

Προσωπικά είμαι χαρούμενος που εφυγα απο τη φαση αυτη. Αλλα that's just me, αλλοι εχουν αλλες εμπειρίες, ειναι διαφορετικοί, κ σίγουρα οι άνθρωποι πρεπει να βγάλουν τα προς το ζην κάπως, αλλα ας είμαστε ειλικρινείς (χωρίς να κρίνουμε). Εχω φιλο που εχει πτυχίο (αχρηστοσχολης αλλα οκ) που δουλεύει ντελιβερι κ καθαρίζει χιλιάρικο το μήνα ευκολα αμα παιρνει διπλες βάρδιες. Να μη μιλήσω για κατι υδραυλικους κτλ ποσα μπορούν να καθαρίζουν κ ψιλομαυρα. Θα μου πεις αυτοι μπαινουν σε βοθρους κ βγαζουν κουραδια για να ζήσουν. Αλλα κ εσυ στο βοθρο εισαι, απλα η κουραδα ειναι ανθρωπομορφη, κ ειναι ο μανατζερ σου. Ο CEO που αντί για μισθο σου δινει στοκς που πρεπει να περάσουν 2 χρονια τουλάχιστον για να ρευστοποιήσεις ό,τι έχει απομεινει επειδή ενας καραφλας πρώην kgbιτης αποφασισε να σε γαμησει δίνοντας σε αλλη εταιρεία την αναπτυξη του BLE της Apple. Σκατα.
Πες μας σκηνικά και κουτσομπολιά, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Φεβ 2020, 09:32

Προσωπικά την βρίσκω με τον προγραμματισμό και επειδή το έχω και χόμπι, μ'αρεσει και η δουλειά.

Ότι ανέφερε ο εκπληκτικός παραπάνω ισχύει 100%.

Αυτό που μου την δίνει την εποχή αυτή είναι η διατιμηση στους μισθούς που παίζει στην πιάτσα. Όπου και να πας, τους ίδιους μισθούς σου λένε, που έχουν μειωθεί αρκετά μετά την κρίση.

Επίσης μου την δινουν οι μεγάλες απρόσωπες εταιρείες. Εκεί γίνεται πραγματικα μεγάλο βάσανο η δουλειά αυτή. Νοιώθει κανείς εγκλωβισμένος, με την δημιουργικότητα του να καταστελεται σε απίστευτο βαθμο.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3352
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Φεβ 2020, 09:43

Ορέστης 35 έγραψε:
02 Φεβ 2020, 02:34
Εκπληκτικε σε συμπαθω ιδιαιτερα.

Γραψε αν θες σκηνικα απο υπουλιες και πως ηταν το εργασιακο περιβαλλον γενικα μεσα στον αρχιδοκαμπο.

Επισης πες μας πως καταφερες να ξεφυγεις.

Αν γκουγκλαρετε, το χοτ τοπικ αυτο τον καιρο στους κυκλους του επαγγελματος, ειναι αν οι εργοδοτες θα πρεπει να περιμενουν απ τους υπαλληλους να προγραμματιζουν απο χομπυ στον ελευθερο χρονο τους. :lol:
Πήγαινε γίνε σερβιτόρος ρε μαλάκα, άστο δεν είναι για σένα αυτά τα πράγματα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3352
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Φεβ 2020, 10:04

Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε. Ότι οι managers είναι μαλάκες και ζώα, ειδικά αυτά που δεν έχουν technical backgrounds; Ότι τα meetings με ηλίθιους ανθρώπους είναι ό,τι χειρότερο; Σε ποιο επάγγελμα πιστεύτετε ότι θα πηγαίναν καλύτερα οι δύο αυτές φάσεις; Αυτά που έγραφε για τα μισθολογικά ο Εκπληκτικός δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Τα λεφτά είναι δραματικά καλά για το ελλαδιστάν, κανένας δημόσιος υπάλληλος δεν θα βγάζει 1500 καθαρά το μήνα με 2-3 χρόνια δουλειάς τώρα τα άλλα που έγραφε είναι και εντελώς specific της κατάστασής του. Επίσης κανένας άνθρωπος που κάνει σοβαρή δουλειά δεν θεωρεί το open space office θετικό, γραφείο και πάλι γραφείο.

Τα υπόλοιπα anecdotes κάναν apply σε οποιαδήποτε δουλειά, όπως ανέφερα και παραπάνω όλοι έχουν μαλάκες βύστματα managers, όλοι έχουν καραγκιόζηδες συναδέλφους, γενικά, nothing to see there.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Φεβ 2020, 10:50

Δυ με πτυχίο και σε ομάδες εργασίας και όλες τις υπερωρίες, άνετα πάνω από 1500 ευρώ από day one.

Φανταστικό σενάριο και σούπερ βύσμα μεν , doable δε 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Φεβ 2020, 11:31

klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 09:43
Ορέστης 35 έγραψε:
02 Φεβ 2020, 02:34
Εκπληκτικε σε συμπαθω ιδιαιτερα.

Γραψε αν θες σκηνικα απο υπουλιες και πως ηταν το εργασιακο περιβαλλον γενικα μεσα στον αρχιδοκαμπο.

Επισης πες μας πως καταφερες να ξεφυγεις.

Αν γκουγκλαρετε, το χοτ τοπικ αυτο τον καιρο στους κυκλους του επαγγελματος, ειναι αν οι εργοδοτες θα πρεπει να περιμενουν απ τους υπαλληλους να προγραμματιζουν απο χομπυ στον ελευθερο χρονο τους. :lol:
Πήγαινε γίνε σερβιτόρος ρε μαλάκα, άστο δεν είναι για σένα αυτά τα πράγματα.
Αντιπαθω τους ανθρωπους που υποτιμουν τους χειρωνακτες. Επισης αυτα που εγραψες στο προηγουμενο ποστ, μου θυμισαν μπαρμπαδες υδραυλικους που καμαρωνουν για τα σκιλς.

- και εβαλε σωληνα φ40 βιδωτο σε φ35 χωρις ουπα!
- οχι ρε σοβαρολογεις το ζωαδι!
- ευτυχως πηγα εγω και το διορθωσα. Σαραντα χρονια στο κουρμπετι...

Ναι οκ οι υδραυλικες εγκαταστασεις στηριζονται στους νομους της φυσικης και οι μαστορες αν εχουν βγαλει σχολη εχουν μαθει λιγα θεωρητικα σχετικα με τη δουλεια τους, αλλα η ιδια η δουλεια αφορα το να ξερεις για χρηστικα πραγματα που εχουν επινοησει ανθρωποι για να κατασκευασουν κατι. Oμοιως για τα hastable και τα αλλα που καταπιανεσαι εσυ. Καμια σχεση δεν εχουν με την αληθινη γνωση των θετικων ή των θεωρητικων επιστημων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2020, 11:40

Ορέστης 35 έγραψε:
02 Φεβ 2020, 11:31
klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 09:43
Ορέστης 35 έγραψε:
02 Φεβ 2020, 02:34
Εκπληκτικε σε συμπαθω ιδιαιτερα.

Γραψε αν θες σκηνικα απο υπουλιες και πως ηταν το εργασιακο περιβαλλον γενικα μεσα στον αρχιδοκαμπο.

Επισης πες μας πως καταφερες να ξεφυγεις.

Αν γκουγκλαρετε, το χοτ τοπικ αυτο τον καιρο στους κυκλους του επαγγελματος, ειναι αν οι εργοδοτες θα πρεπει να περιμενουν απ τους υπαλληλους να προγραμματιζουν απο χομπυ στον ελευθερο χρονο τους. :lol:
Πήγαινε γίνε σερβιτόρος ρε μαλάκα, άστο δεν είναι για σένα αυτά τα πράγματα.
Αντιπαθω τους ανθρωπους που υποτιμουν τους χειρωνακτες. Επισης αυτα που εγραψες στο προηγουμενο ποστ, μου θυμισαν μπαρμπαδες υδραυλικους που καμαρωνουν για τα σκιλς.

- και εβαλε σωληνα φ40 βιδωτο σε φ35 χωρις ουπα!
- οχι ρε σοβαρολογεις το ζωαδι!
- ευτυχως πηγα εγω και το διορθωσα. Σαραντα χρονια στο κουρμπετι...

Ναι οκ οι υδραυλικες εγκαταστασεις στηριζονται στους νομους της φυσικης και οι μαστορες αν εχουν βγαλει σχολη εχουν μαθει λιγα θεωρητικα σχετικα με τη δουλεια τους, αλλα η ιδια η δουλεια αφορα το να ξερεις για χρηστικα πραγματα που εχουν επινοησει ανθρωποι για να κατασκευασουν κατι. Oμοιως για τα hastable και τα αλλα που καταπιανεσαι εσυ. Καμια σχεση δεν εχουν με την αληθινη γνωση των θετικων ή των θεωρητικων επιστημων.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει υποτίμηση προς τους χειρονάκτες ούτε υπερτίμηση προς τους ακαδημαϊκούς. Υπάρχει απλώς αποτίμηση της καλής/υπεύθυνης ή κακής/ανεύθυνης εργασίας που παρέχουν οι μεν και οι δε. Οι καλοί και υπεύθυνοι πάντα πληρώνονται καλύτερα και χαίρουν μεγαλύτερης εκτίμησης από τους υπόλοιπους στο ίδιο εργασιακό πεδίο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10474
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 02 Φεβ 2020, 11:44

Parrot έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:19
Κορεσμένο επάγγελμα
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Φεβ 2020, 11:47

klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 10:04
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε. Ότι οι managers είναι μαλάκες και ζώα, ειδικά αυτά που δεν έχουν technical backgrounds; Ότι τα meetings με ηλίθιους ανθρώπους είναι ό,τι χειρότερο; Σε ποιο επάγγελμα πιστεύτετε ότι θα πηγαίναν καλύτερα οι δύο αυτές φάσεις; Αυτά που έγραφε για τα μισθολογικά ο Εκπληκτικός δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Τα λεφτά είναι δραματικά καλά για το ελλαδιστάν, κανένας δημόσιος υπάλληλος δεν θα βγάζει 1500 καθαρά το μήνα με 2-3 χρόνια δουλειάς τώρα τα άλλα που έγραφε είναι και εντελώς specific της κατάστασής του. Επίσης κανένας άνθρωπος που κάνει σοβαρή δουλειά δεν θεωρεί το open space office θετικό, γραφείο και πάλι γραφείο.

Τα υπόλοιπα anecdotes κάναν apply σε οποιαδήποτε δουλειά, όπως ανέφερα και παραπάνω όλοι έχουν μαλάκες βύστματα managers, όλοι έχουν καραγκιόζηδες συναδέλφους, γενικά, nothing to see there.
Συμφωνώ περι anecdotes, το ξεκαθάρισα νομίζω δυο τρεις φορές στο ποστ μου. Οσα αναφερω είναι υποκειμενικά.

Απο εκεί κ περα, υπάρχουν πολλά επαγγέλματα που δεν εχουν 2 3 αχρηστα meetings τη βδομάδα. Υπάρχουν πολλα επαγγέλματα που δεν εχουν τόσους άχρηστους μάνατζερς. Κ αυτό ειναι ενα αλλο πρόβλημα του μηχανικού, κατα κυριο λόγο ειναι ενας μικροαστός, εκανε τα φροντιστήριά του, περασε Πολυτεχνείο, πήγε φανταρος, κ μετα κατευθείαν στην εταιρεία, γραμμή παραγωγής. Σπάνια θα βρεις κάποιον να έχει κανει οποιαδήποτε αλλη δουλειά για να συγκρίνει. Ειναι ενας μικρόκοσμος που μετράει μονο το κύρος (κ καλα) κ οτι βγαζεις περισσότερα απο τον μαθηματικό που κάνατε παρέα στο Πανεπιστήμιο κ Τώρα δουλεύει στην evalue με τρεις κ εξήντα, κ λες καλα είμαι.

Για τα λεφτά που αναφέρεις, συγγνώμη που θα στο πω, αλλα you need to get out more. Υπάρχει απειρος κοσμος που τα βγαζει, εναμιση χιλιάρικο δεν ειναι τιποτα. 20000 ειναι το μεσο ετησιο εισόδημα στην Ελλαδα. Κάντο/14, βαλε οτι πολλοι παίζουν στα μισά, κ θα καταλάβεις οτι δεν ειναι κατι. Αν εισαι σε μόνιμη φαση, δηλαδη αν παιζει οικογένεια κτλ, ενοικια, ουτε σπιτι δεν μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτα. Somehow η αγορά ακινήτου κινείται, σκέψου οτι υπάρχει πολυς κοσμος που δινει 250 χιλιαρικα για να αγορασει σπιτι, κ σιγουρα δεν ειναι ουτε καν ο senior στην εταιρεια σου. Ειναι όμως ο μπατσος που παιρνει 1 χιλιαρικο καθαρά μεσα σε αυτούς, κ ο φωτογραφος γαμου που βγαζει ενα 500αρικο καθαρα σε μια μονο νυχτα. Απλώς ως soft dev σου μένουν λεφτα για να περνας οκ, να μη σου λείπει κάτι. Κ υπάρχουν κ αλλες παραμετροι που για μενα ειναι ανεκτίμητες, ο χρόνος και οι συνθήκες. Ναι μπορεί πχ ο καθηγητής που μολις διορίστηκε να παιρνει ενα χιλιάρικο μεικτα, αλλα πόσες ωρες δουλεύει; Σε τι περιβάλλον; 2μιση ειναι σπίτι του. Εγω αμα ήμουν στις 7 ελεγα ω μαλακα μου γαμω! Καλοκαίρι και Χριστούγεννα ειναι σπιτι του. Σε εμάς λες καλυτερα στη δουλειά που έτσι κ αλλιώς ειναι χαλαρα στις γιορτες κ να κρατήσω μέρες άδειας. Αυτα ειναι πραγματα που δε θα τα καταλάβεις απο την αρχη. Θα εισαι 28, στα παπαρια σου να γυρνας 8 σπιτι. Μετα ο μονος λογος να μη θελεις να εισαι στο σπιτι ειναι ακριβώς αυτός: να μη θελεις να εισαι με την οικογένειά σου. Κ εχουμε σοβαροτερα προβλήματα εδω.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Φεβ 2020, 11:50

Μηχανικός έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:24
Όποιος δεν θέλει-βαριέται να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.
Λέει ο σοφός λαός.
Εννοειται δε θελω να ανταλλαξω τα χρονια μου για λεφτα. Γερναμε, το εχεις καταλαβει; Λιγο μας εμεινε (εσενα λιγοτερο)

the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:19


έχεις κι εσύ αυτό το ανικανοποίητο φίλε Ορέστη, που δεν σε αφήνει να ρουτινιάσεις ευχάριστα με κάτι ρουτινιάρικο.
ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς με κάτι καλλιτεχνικό, όπως κάνεις και στο πχορουμ.
Δεν εχω καλλιτσχνικες ικανοτητες, ουτε στην ποιηση, ουτε στη ζωγραφικη, ουτε πουθενα.

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:11


Αμα βγάζεις χρήματα έχεις όλη την άνεση να κλαίς για την δυστυχία σου πίνοντας ακριβά ποτά σε κυριλέ μπαράκια ...
Αν δεν έχεις χρήματα ...δεν έχεις αυτή την δυνατότητα ...
Αν και εφοσον διαθετεις επισης ελευθερο χρονο, διαθεση, και κοινωνικο κυκλο.

Δεν ακους εδω τι λενε για δωδεκαωρα με κομπλεξικους/τοξικους συναδελφους. Ουτε δυναμη να ανοιξουν πορνχαμπ δεν εχουν οταν επιστρεφουν μισοτρελοι στο σπιτι.

Ενω αλλος μπορει να εχει συναδελφους γυναικες και να καβλαντιζει ολη μερα και να κανονιζει εξοδους. :D

Πιστευω υπαρχουν δουλειες με ευχαριστο εργασιακο περιβαλλον που θελεις να πηγαινεις γιατι περνας καλα και δε νιωθεις οτι σου τρωνε χρονο απο τα νιατα και την συντομη ζωη σου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Φεβ 2020, 11:53

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Φεβ 2020, 11:47
klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 10:04
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε. Ότι οι managers είναι μαλάκες και ζώα, ειδικά αυτά που δεν έχουν technical backgrounds; Ότι τα meetings με ηλίθιους ανθρώπους είναι ό,τι χειρότερο; Σε ποιο επάγγελμα πιστεύτετε ότι θα πηγαίναν καλύτερα οι δύο αυτές φάσεις; Αυτά που έγραφε για τα μισθολογικά ο Εκπληκτικός δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Τα λεφτά είναι δραματικά καλά για το ελλαδιστάν, κανένας δημόσιος υπάλληλος δεν θα βγάζει 1500 καθαρά το μήνα με 2-3 χρόνια δουλειάς τώρα τα άλλα που έγραφε είναι και εντελώς specific της κατάστασής του. Επίσης κανένας άνθρωπος που κάνει σοβαρή δουλειά δεν θεωρεί το open space office θετικό, γραφείο και πάλι γραφείο.

Τα υπόλοιπα anecdotes κάναν apply σε οποιαδήποτε δουλειά, όπως ανέφερα και παραπάνω όλοι έχουν μαλάκες βύστματα managers, όλοι έχουν καραγκιόζηδες συναδέλφους, γενικά, nothing to see there.
Συμφωνώ περι anecdotes, το ξεκαθάρισα νομίζω δυο τρεις φορές στο ποστ μου. Οσα αναφερω είναι υποκειμενικά.

Απο εκεί κ περα, υπάρχουν πολλά επαγγέλματα που δεν εχουν 2 3 αχρηστα meetings τη βδομάδα. Υπάρχουν πολλα επαγγέλματα που δεν εχουν τόσους άχρηστους μάνατζερς. Κ αυτό ειναι ενα αλλο πρόβλημα του μηχανικού, κατα κυριο λόγο ειναι ενας μικροαστός, εκανε τα φροντιστήριά του, περασε Πολυτεχνείο, πήγε φανταρος, κ μετα κατευθείαν στην εταιρεία, γραμμή παραγωγής. Σπάνια θα βρεις κάποιον να έχει κανει οποιαδήποτε αλλη δουλειά για να συγκρίνει. Ειναι ενας μικρόκοσμος που μετράει μονο το κύρος (κ καλα) κ οτι βγαζεις περισσότερα απο τον μαθηματικό που κάνατε παρέα στο Πανεπιστήμιο κ Τώρα δουλεύει στην evalue με τρεις κ εξήντα, κ λες καλα είμαι.

Για τα λεφτά που αναφέρεις, συγγνώμη που θα στο πω, αλλα you need to get out more. Υπάρχει απειρος κοσμος που τα βγαζει, εναμιση χιλιάρικο δεν ειναι τιποτα. 20000 ειναι το μεσο ετησιο εισόδημα στην Ελλαδα. Κάντο/14, βαλε οτι πολλοι παίζουν στα μισά, κ θα καταλάβεις οτι δεν ειναι κατι. Αν εισαι σε μόνιμη φαση, δηλαδη αν παιζει οικογένεια κτλ, ενοικια, ουτε σπιτι δεν μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτα. Somehow η αγορά ακινήτου κινείται, σκέψου οτι υπάρχει πολυς κοσμος που δινει 250 χιλιαρικα για να αγορασει σπιτι, κ σιγουρα δεν ειναι ουτε καν ο senior στην εταιρεια σου. Ειναι όμως ο μπατσος που παιρνει 1 χιλιαρικο καθαρά μεσα σε αυτούς, κ ο φωτογραφος γαμου που βγαζει ενα 500αρικο καθαρα σε μια μονο νυχτα. Απλώς ως soft dev σου μένουν λεφτα για να περνας οκ, να μη σου λείπει κάτι. Κ υπάρχουν κ αλλες παραμετροι που για μενα ειναι ανεκτίμητες, ο χρόνος και οι συνθήκες. Ναι μπορεί πχ ο καθηγητής που μολις διορίστηκε να παιρνει ενα χιλιάρικο μεικτα, αλλα πόσες ωρες δουλεύει; Σε τι περιβάλλον; 2μιση ειναι σπίτι του. Εγω αμα ήμουν στις 7 ελεγα ω μαλακα μου γαμω! Καλοκαίρι και Χριστούγεννα ειναι σπιτι του. Σε εμάς λες καλυτερα στη δουλειά που έτσι κ αλλιώς ειναι χαλαρα στις γιορτες κ να κρατήσω μέρες άδειας. Αυτα ειναι πραγματα που δε θα τα καταλάβεις απο την αρχη. Θα εισαι 28, στα παπαρια σου να γυρνας 8 σπιτι. Μετα ο μονος λογος να μη θελεις να εισαι στο σπιτι ειναι ακριβώς αυτός: να μη θελεις να εισαι με την οικογένειά σου. Κ εχουμε σοβαροτερα προβλήματα εδω.
Τύπε, εάν είναι να γυρνάς μετά τις 7-8 σπίτι σου, μπορείς να κάνεις 2 απλές δουλειές και να ισοφαρίσεις έτσι τον μισθό του προγραμματιστή που λες.

Το θέμα είναι να έχεις μια δουλειά, που σε λογικές ώρες εργασίας, αποφέρει καλύτερα και πιο εύκολα χρήματα από μια δουλειά για την οποία δεν προαπαιτείται κάποια επένδυση σε σπουδές, χρόνο και χρήμα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15234
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Φεβ 2020, 12:06

γεια σου ρε κλγ αλτσίφτη

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Φεβ 2020, 12:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Φεβ 2020, 11:47
klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 10:04
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε. Ότι οι managers είναι μαλάκες και ζώα, ειδικά αυτά που δεν έχουν technical backgrounds; Ότι τα meetings με ηλίθιους ανθρώπους είναι ό,τι χειρότερο; Σε ποιο επάγγελμα πιστεύτετε ότι θα πηγαίναν καλύτερα οι δύο αυτές φάσεις; Αυτά που έγραφε για τα μισθολογικά ο Εκπληκτικός δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Τα λεφτά είναι δραματικά καλά για το ελλαδιστάν, κανένας δημόσιος υπάλληλος δεν θα βγάζει 1500 καθαρά το μήνα με 2-3 χρόνια δουλειάς τώρα τα άλλα που έγραφε είναι και εντελώς specific της κατάστασής του. Επίσης κανένας άνθρωπος που κάνει σοβαρή δουλειά δεν θεωρεί το open space office θετικό, γραφείο και πάλι γραφείο.

Τα υπόλοιπα anecdotes κάναν apply σε οποιαδήποτε δουλειά, όπως ανέφερα και παραπάνω όλοι έχουν μαλάκες βύστματα managers, όλοι έχουν καραγκιόζηδες συναδέλφους, γενικά, nothing to see there.
Συμφωνώ περι anecdotes, το ξεκαθάρισα νομίζω δυο τρεις φορές στο ποστ μου. Οσα αναφερω είναι υποκειμενικά.

Απο εκεί κ περα, υπάρχουν πολλά επαγγέλματα που δεν εχουν 2 3 αχρηστα meetings τη βδομάδα. Υπάρχουν πολλα επαγγέλματα που δεν εχουν τόσους άχρηστους μάνατζερς. Κ αυτό ειναι ενα αλλο πρόβλημα του μηχανικού, κατα κυριο λόγο ειναι ενας μικροαστός, εκανε τα φροντιστήριά του, περασε Πολυτεχνείο, πήγε φανταρος, κ μετα κατευθείαν στην εταιρεία, γραμμή παραγωγής. Σπάνια θα βρεις κάποιον να έχει κανει οποιαδήποτε αλλη δουλειά για να συγκρίνει. Ειναι ενας μικρόκοσμος που μετράει μονο το κύρος (κ καλα) κ οτι βγαζεις περισσότερα απο τον μαθηματικό που κάνατε παρέα στο Πανεπιστήμιο κ Τώρα δουλεύει στην evalue με τρεις κ εξήντα, κ λες καλα είμαι.

Για τα λεφτά που αναφέρεις, συγγνώμη που θα στο πω, αλλα you need to get out more. Υπάρχει απειρος κοσμος που τα βγαζει, εναμιση χιλιάρικο δεν ειναι τιποτα. 20000 ειναι το μεσο ετησιο εισόδημα στην Ελλαδα. Κάντο/14, βαλε οτι πολλοι παίζουν στα μισά, κ θα καταλάβεις οτι δεν ειναι κατι. Αν εισαι σε μόνιμη φαση, δηλαδη αν παιζει οικογένεια κτλ, ενοικια, ουτε σπιτι δεν μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτα. Somehow η αγορά ακινήτου κινείται, σκέψου οτι υπάρχει πολυς κοσμος που δινει 250 χιλιαρικα για να αγορασει σπιτι, κ σιγουρα δεν ειναι ουτε καν ο senior στην εταιρεια σου. Ειναι όμως ο μπατσος που παιρνει 1 χιλιαρικο καθαρά μεσα σε αυτούς, κ ο φωτογραφος γαμου που βγαζει ενα 500αρικο καθαρα σε μια μονο νυχτα. Απλώς ως soft dev σου μένουν λεφτα για να περνας οκ, να μη σου λείπει κάτι. Κ υπάρχουν κ αλλες παραμετροι που για μενα ειναι ανεκτίμητες, ο χρόνος και οι συνθήκες. Ναι μπορεί πχ ο καθηγητής που μολις διορίστηκε να παιρνει ενα χιλιάρικο μεικτα, αλλα πόσες ωρες δουλεύει; Σε τι περιβάλλον; 2μιση ειναι σπίτι του. Εγω αμα ήμουν στις 7 ελεγα ω μαλακα μου γαμω! Καλοκαίρι και Χριστούγεννα ειναι σπιτι του. Σε εμάς λες καλυτερα στη δουλειά που έτσι κ αλλιώς ειναι χαλαρα στις γιορτες κ να κρατήσω μέρες άδειας. Αυτα ειναι πραγματα που δε θα τα καταλάβεις απο την αρχη. Θα εισαι 28, στα παπαρια σου να γυρνας 8 σπιτι. Μετα ο μονος λογος να μη θελεις να εισαι στο σπιτι ειναι ακριβώς αυτός: να μη θελεις να εισαι με την οικογένειά σου. Κ εχουμε σοβαροτερα προβλήματα εδω.
Ευγε! Υπεροχο ποστ. (περιμενουμε και τα κουτσομπολια :) )

Εσυ πως ξεφυγες απο εκει;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 02 Φεβ 2020, 12:10

Ορέστης 35 έγραψε:
02 Φεβ 2020, 11:50


Δεν εχω καλλιτσχνικες ικανοτητες, ουτε στην ποιηση, ουτε στη ζωγραφικη, ουτε πουθενα.

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:11


Αμα βγάζεις χρήματα έχεις όλη την άνεση να κλαίς για την δυστυχία σου πίνοντας ακριβά ποτά σε κυριλέ μπαράκια ...
Αν δεν έχεις χρήματα ...δεν έχεις αυτή την δυνατότητα ...
Αν και εφοσον διαθετεις επισης ελευθερο χρονο, διαθεση, και κοινωνικο κυκλο.

Δεν ακους εδω τι λενε για δωδεκαωρα με κομπλεξικους/τοξικους συναδελφους. Ουτε δυναμη να ανοιξουν πορνχαμπ δεν εχουν οταν επιστρεφουν μισοτρελοι στο σπιτι.

Ενω αλλος μπορει να εχει συναδελφους γυναικες και να καβλαντιζει ολη μερα και να κανονιζει εξοδους. :D

Πιστευω υπαρχουν δουλειες με ευχαριστο εργασιακο περιβαλλον που θελεις να πηγαινεις γιατι περνας καλα και δε νιωθεις οτι σου τρωνε χρονο απο τα νιατα και την συντομη ζωη σου.
Ναι υπάρχουν τέτοιες δουλειές, με γαμάτο εργασιακό περιβάλλον, πολλά χρήματα, που δε σου τρων χρόνο και που περνάς καλά. Στα όνειρα σου.

Η αλήθεια είναι σκληρή και το (τουλάχιστον) 10ωρο κανόνας. Πιο πάνω βλέπεις διάλογο μηχανικών που δουλεύουν ως μισθωτοί , αλλά κάθε γω που δουλεύω στο ελεύθερο επάγγελμα δεν έχω να πω κάτι καλύτερο.

Οκ, δεν έχω το μάνατζερ πάνω από το κεφάλι και τα meetings είναι μεταξύ (σχετικά) ισων, αλλά το άγχος για να προλάβεις τα deadlines και να διατηρήσεις το πελατολόγιο είναι τρελό. Κάποιες μέρες μπορεί να μη δουλέψεις ούτε 3 ώρες και να κάθεσαι να χαζεύεις στο φόρουμ, άλλες όμως πρέπει να δουλέψεις σερί 15 ώρα για βδομάδες χωρίς να σε βλέπει το σπίτι. Άσε τα ταξίδια στην επικράτεια και το γεγονός ότι υπάρχουν μήνες που μπορεί να καθαρίσεις λιγότερα και από 5 κατοσταρικα.

Γενικά δεν υπάρχει κάτι εύκολο σημερα. Και αυτό δεν αφορά μόνο τη μπανανία στην οποία ζούμε. Συμβαίνει και σε πιο προηγμένες χώρες .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών