Ρολόγια

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 01 Φεβ 2020, 15:41

Άμα θέλει φόρους το κράτος, ναι .
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2020, 17:18

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 10:51
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2020, 10:26
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 10:11
Για εμένα και πριν 5 χρόνια περίπου το αυτοκίνητο ήταν ευχαρίστηση γιατί είχα μια μερσεντές s320. Ήταν απόλαυση να ταξιδεύεις με εκείνο το αυτοκίνητο. Πολυτέλεια. Τώρα έχω μια bmw x1 και η σχέση μας είναι καθαρά τυπική. Ούτε ζέστη ούτε κρύο. Όταν χαλάει την βρίζω. Όταν χαλούσε η παλιά μου έσκυβα γλυκά πάνω από τη μηχανή και ψιθύριζα: Τι έπαθες μωρό μου; Γιατί είσαι έτσι γλυκιά μου; Μη στεναχωριέσαι. Ο μπαμπάκας θα σε κάνει καλά.
Γω σε καταλαβαίνω.
Το ίδιο όμως κάνω και στο σιτροενακι μου γιατί έχει σταθεί δίπλα μου σα μια πίστη και απόλυτα αφοσιωμένη σύζυγος που παρόλες τις δυστροπίες του οδηγικου μου χαρακτηρα(παλαιοτερα) στέκει δίπλα μου χωρίς καμία σχεδόν αντίρρηση
Εγώ έχω καταστρέψει όλα τα αυτοκίνητα που είχα. Παλαιότερα μου άρεσε να πηγαίνω σε χωματόδρομους σε βουνό και να το πατάω. Με το μυαλό που έχω τώρα θεωρώ τον εαυτό κου εγκληματία που κατέστρεψα την ωραία μερσέντες μου. Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο χρόνο, πρώτον, θα γαμούσα την Isabelle. Δεύτερο θα έσωζα το αμάξι από τα καταστροφικά μου χέρια.
Ρε μάστορα πόσο εισαι;

Για εμένα πολυτέλεια είναι να μένεις Σε λοφτ με Ρουφ γκαρντεν στο καρακεντρο(Ζαλοκωστα, Φιλελλήνων, Η.Αττικου) να έχεις ένα αμάξι για κάθε χρήση(μικρό, οικογενειακό, hypercar) και εννοείται να ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Φεβ 2020, 17:54

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιαν 2020, 15:06
Κάτι μας κάνουν τα αντικείμενα και οι μηχανές ρε παιδί μου, όσο πιο καλοφτιαγμένα τόσο πιο πολύ μας το κάνουν. Οι μηχανές είναι ο τρόπος που οι άντρες ελέγχουν τον κόσμο. Οι σχέσεις είναι ο τρόπος που οι γυναίκες ελέγχουν τον κόσμο.

Yπάρχει κάτι βαθύτερο, υπάρχει έρωτας ανάμεσα στους άντρες και τις καλοφτιαγμένες μηχανές.

Όλα αυτά είναι πίπες. Και τις λέμε αυτές τις πίπες μόνο και μόνο γιατί δε θέλουμε να πούμε το απλούστατο, ότι μας αρέσουν τα καλοφτιαγμένα αντικείμενα.
ρόμπα μας έκανες πάλι. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Φεβ 2020, 09:39

Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2020, 17:18
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Φεβ 2020, 10:51
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2020, 10:26


Γω σε καταλαβαίνω.
Το ίδιο όμως κάνω και στο σιτροενακι μου γιατί έχει σταθεί δίπλα μου σα μια πίστη και απόλυτα αφοσιωμένη σύζυγος που παρόλες τις δυστροπίες του οδηγικου μου χαρακτηρα(παλαιοτερα) στέκει δίπλα μου χωρίς καμία σχεδόν αντίρρηση
Εγώ έχω καταστρέψει όλα τα αυτοκίνητα που είχα. Παλαιότερα μου άρεσε να πηγαίνω σε χωματόδρομους σε βουνό και να το πατάω. Με το μυαλό που έχω τώρα θεωρώ τον εαυτό κου εγκληματία που κατέστρεψα την ωραία μερσέντες μου. Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο χρόνο, πρώτον, θα γαμούσα την Isabelle. Δεύτερο θα έσωζα το αμάξι από τα καταστροφικά μου χέρια.
Ρε μάστορα πόσο εισαι;

Για εμένα πολυτέλεια είναι να μένεις Σε λοφτ με Ρουφ γκαρντεν στο καρακεντρο(Ζαλοκωστα, Φιλελλήνων, Η.Αττικου) να έχεις ένα αμάξι για κάθε χρήση(μικρό, οικογενειακό, hypercar) και εννοείται να ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ!
47. Έτσι είναι. Η δουλειά είναι κωλοαπασχόληση. Απορώ πως το κάνετε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Φεβ 2020, 10:31

Επειδή το S της μερς είναι λίγο μεγαλιστικο αμάξι.
Τι για ποιο λόγο το κανουμε; υπάρχει άλλος λόγος να δουλεύεις;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Φεβ 2020, 10:59

Η δική μου δουλειά απαιτεί πολλά χιλιόμετρα και το ες ήταν ιδανικό αν εξαιρέσεις ότι όταν πήγαινες με 240 έβλεπες το δείκτη της βενζίνης να κατεβαίνει.
Για τη δουλειά εγώ κάνω πια τα εντελώς απαραίτητα. Είμαι τυχερός που δεν έχω αφεντικό και συχνά αναρωτιέμαι πως καταφέρνουν κάποιοι να δουλεύουν 8 ή 10 ώρες την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Φεβ 2020, 11:39

Γιατί αν είναι δική σου η δουλειά δε τρεχεις; εκτός και έχεις εφεύρει καμία πατεντα την έχεις κατοχυρώσει και σου έρχονται τα φράγκα. Ή εκτός και αν η δουλειά σου είναι η "εκμετάλλευση ακινήτων lol"
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Φεβ 2020, 12:05

Αν σε τσακίζουν τα ωράρια κατεβαίνεις ένα επίπεδο παρακάτω ώστε λόγω γνώσης και εμπειρίας να κάνεις τη δουλειά σε 5-6 ώρες αντί για 8-10, δεν είναι ντροπή. Βασική προυπόθεση βέβαια να σου φτάνουν τα παρακάτω λεφτά. Αν δε σου φτάνουν κάνεις ό,τι χρειάζεται για να επιβιώσεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Φεβ 2020, 12:19

Γω σπάω πολύ πλάκα με κάτι τύπους που τους Ρωτάς το επαγγελμα τους και σου λένε "εκμετάλλευση ακινήτων"
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Φεβ 2020, 12:22

- βοηθάω τον πατέρα μου
- τι δουλειά κάνει ο πατέρας σου;
- συνταξιούχος
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Φεβ 2020, 13:12

Πάντως για να μην τους κοροϊδεύω τζάμπα τους ανθρώπους δεν έχω ιδέα τι σημαίνει διαχείριση ακινήτων στην Ελλάδα, αλλά εδώ είναι όντως ολόκληρη δουλειά αν έχεις κάμποσα ακίνητα. Συμβόλαια, συντήρηση, μάστορες, αγγελίες, συνεντεύξεις με ενοικιαστές, επιθεωρήσεις, να φροντίσεις να πληρώνεσαι και να στέλνεις τα λεφτά στους ιδιοκτήτες, δικηγόροι καμμιά φορά, και το χειρότερο αν σου τύχει να πουλήσεις κανένα είναι ολόκληρη εξάμηνη καμπάνια. Άνετα τρως οχταωράκι τη μέρα, την κάνει τη δουλειά μια φίλη σαν υπάλληλος μεσιτικού.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Φεβ 2020, 14:49

Καλά μη φανταστείς, κι εδώ έτσι είναι. Εγώ είμαι στην μεταποίηση αλλά έχω φίλο που έχει ακίνητα και είναι στο τρέξιμο συνέχεια. Επίσης δεν ξέρω από Αυστραλία τι ισχύει αλλά Ελλάδα δεν μπορείς να κάνεις έξωση σε κάποιον που δεν πληρώνει. Είναι αδύνατο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Φεβ 2020, 17:24

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:12
Πάντως για να μην τους κοροϊδεύω τζάμπα τους ανθρώπους δεν έχω ιδέα τι σημαίνει διαχείριση ακινήτων στην Ελλάδα, αλλά εδώ είναι όντως ολόκληρη δουλειά αν έχεις κάμποσα ακίνητα. Συμβόλαια, συντήρηση, μάστορες, αγγελίες, συνεντεύξεις με ενοικιαστές, επιθεωρήσεις, να φροντίσεις να πληρώνεσαι και να στέλνεις τα λεφτά στους ιδιοκτήτες, δικηγόροι καμμιά φορά, και το χειρότερο αν σου τύχει να πουλήσεις κανένα είναι ολόκληρη εξάμηνη καμπάνια. Άνετα τρως οχταωράκι τη μέρα, την κάνει τη δουλειά μια φίλη σαν υπάλληλος μεσιτικού.
Εσύ μιλάς για μεσιτες(που στην Ελλάδα και αυτό είναι εντελώς διαφορετικό).
Το παραπάνω που ανέφερα το λένε όσοι εισπράττουν απλά νοίκια και δε θέλουν να πουν εισοδηματίας.
Ναι είναι πολύ σκληρή αυτή η δουλειά... τους καμένους, τους συμπονω.
Α και να μη ξεχαστώ, σε οποίον είναι βάρος τα ακίνητα δέχομαι να τα πάρω στην πλάτη μου, με δικά μου τα συμβολαιογραφικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 08 Φεβ 2020, 16:58

Εικόνα



Εικόνα

Κουρδιστό ρολόι χειρός από τα 50s, Radiant. Αγορασμένο €15 από παζάρι, συν €40 σε ρολογά για επισκευή/καθαρισμό.
Πλέον λειτουργεί μια χαρά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ρολόγια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Φεβ 2020, 17:04

Μερακλής.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών