Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Φεβ 2020, 23:19

klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Φεβ 2020, 18:26

Χαοτικός έγραψε:
13 Φεβ 2020, 23:19
klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Τις ram θα κάνεις overclock με ότι αυτό συνάπεγεται (πιο πολύ voltage, θες cooling etc). Εγώ γενικά είμαι κατά του overclocking, το θεωρώ ανούσια καγκουριά (στα αρχίδια μου το να κερδίσω 10FPS στο GTA versus του να καταστρέψω το σύστημα) και με έχει γαμήσει και επαγγελματικά, είχα κάνει ένα post-mortem και μετά και in situ debugging σε έναν κωλοσέρβερ που κράσαρε σε nonsensical instructions ο επεξεργάστης για να ανακαλύψω μετά από βδομάδα+ ότι είχαν αγοράσει overclocked CPU.

Εσύ γενικά τι tasks θες να κάνεις στον υπολογιστή σου;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 14 Φεβ 2020, 19:47

Εξαρτάται , εγώ τον ζέον τον πάω από 2.6 σε 4 GHz , με έχει σώσει από αναβάθμιση , μέχρι τώρα .

Χαοτικε βάζεις γρήγορες μνήμες και σε xmp θα ρίξουν ρολόγια για να είναι όλα τέλεια αλλιώς κάτι παίζει με το infinity fabric που υπερσυχρονιζεις , αλλά δεν ξέρω τι παίζει.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 14 Φεβ 2020, 22:11

Χαοτικός έγραψε:
13 Φεβ 2020, 23:19
klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Αναλόγως μέχρι πόσο θα σηκώσει ο επεξεργαστής.
Μπορεί πχ μέχρι τα 3400.
Τις μνήμες τις ανεβάζεις τα ρεύματα αναλόγως την ψύξη που έχουν και φυσικά θα κοιτάξεις για οδηγούς στο ΝΕΤ αναλόγως μητρική κλπ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Φεβ 2020, 23:24

klg έγραψε:
14 Φεβ 2020, 18:26
Χαοτικός έγραψε:
13 Φεβ 2020, 23:19
klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Τις ram θα κάνεις overclock με ότι αυτό συνάπεγεται (πιο πολύ voltage, θες cooling etc). Εγώ γενικά είμαι κατά του overclocking, το θεωρώ ανούσια καγκουριά (στα αρχίδια μου το να κερδίσω 10FPS στο GTA versus του να καταστρέψω το σύστημα) και με έχει γαμήσει και επαγγελματικά, είχα κάνει ένα post-mortem και μετά και in situ debugging σε έναν κωλοσέρβερ που κράσαρε σε nonsensical instructions ο επεξεργάστης για να ανακαλύψω μετά από βδομάδα+ ότι είχαν αγοράσει overclocked CPU.

Εσύ γενικά τι tasks θες να κάνεις στον υπολογιστή σου;
Μπινελίκια στο φόρουμ τι άλλο; :003: Το ίδιο είναι να τα χώνεις στα νουδουμποτάκια με φτηνιάρικο σύστημα αντί με ένα σούπερ ντούπερ;

Ευχαριστώ ρε για την απάντηση :smt023 Λες ότι μία 3200 θα είναι εντάξει; Η χρήση θα είναι κάνα όφις (κι αυτό το λιμπρ βέβαια, δεν θα έχω γουίντοους), κατεβάσματα, κονβερταρίσματα, και μελλοντικά μπορεί να χώσω και κάνα σύνθι για μουσική. Δεν έχω ιδέα σήμερα πως το κάνουν αλλά θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ. Απλά ρε επειδή είμαι χρόνια με διπύρηνο άθλον και χαμηλή μνήμη και είναι μιζέρια το άνοιγμα των παραθύρων. Αυτό είναι το απωθημένο μου. Για Ρίζεν σκέφτομαι τον 5 2600x και την x570 την σκέφτομαι ότι θα είναι ΟΚ για μελλοντική αναβάθμιση (αν μου κάτσει η φάση). Έχει PCIe 4.0, USB 3.2 ε και σκέφτομαι ότι θα είναι για χρόνια αυτό το τσίπτσετ στα ιν της εποχής.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Φεβ 2020, 23:29

enterprise-psi έγραψε:
14 Φεβ 2020, 19:47
Εξαρτάται , εγώ τον ζέον τον πάω από 2.6 σε 4 GHz , με έχει σώσει από αναβάθμιση , μέχρι τώρα .

Χαοτικε βάζεις γρήγορες μνήμες και σε xmp θα ρίξουν ρολόγια για να είναι όλα τέλεια αλλιώς κάτι παίζει με το infinity fabric που υπερσυχρονιζεις , αλλά δεν ξέρω τι παίζει.
Αυτό το xmp το έχω ξαναδεί στο ίντερνετ αλά δεν το έχω δει ποτε'μπροστά μου. Να υποθέσω βγαίνεις στην οθόνη του BIOS και το βλέπεις κάπου;
Ευχαριστώ και σένα για την απάντηση.

Ρε σεις είδα Μια τζι σκιλ στα 3800 με CL 14.

Εντάξει μπορεί να μην φανεί καμίθα τρελή διαφορά στην καθημερινή σου χρήση, αλλά δεν είναι καύλα η ιδέα ότι έχεις γαμάτο χάρντγουερ; :romance-hearteyes:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2020, 23:31

Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:29
Εντάξει μπορεί να μην φανεί καμίθα τρελή διαφορά στην καθημερινή σου χρήση, αλλά δεν είναι καύλα η ιδέα ότι έχεις γαμάτο χάρντγουερ; :romance-hearteyes:
Καταναλωτικό θύμα κι εσύ, Χαοτικέ; Οποία θλίψις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Φεβ 2020, 23:36

Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:29
αλλά δεν είναι καύλα η ιδέα ότι έχεις γαμάτο χάρντγουερ; :romance-hearteyes:
:sal9:



:smt005:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Φεβ 2020, 23:36

taliban έγραψε:
14 Φεβ 2020, 22:11
Χαοτικός έγραψε:
13 Φεβ 2020, 23:19
klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Αναλόγως μέχρι πόσο θα σηκώσει ο επεξεργαστής.
Μπορεί πχ μέχρι τα 3400.
Τις μνήμες τις ανεβάζεις τα ρεύματα αναλόγως την ψύξη που έχουν και φυσικά θα κοιτάξεις για οδηγούς στο ΝΕΤ αναλόγως μητρική κλπ.
Για ψύξη μου έχει φανεί ότι η Νόκτουα είναι γαμηστερές. Κι ότι η υδρόψυξη δεν είναι τελικά κάτι το σούπερ ουάου εν συγκρίσει με την αερόψυξη. Συμφωνείς;
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:31
Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:29
Εντάξει μπορεί να μην φανεί καμίθα τρελή διαφορά στην καθημερινή σου χρήση, αλλά δεν είναι καύλα η ιδέα ότι έχεις γαμάτο χάρντγουερ; :romance-hearteyes:
Καταναλωτικό θύμα κι εσύ, Χαοτικέ; Οποία θλίψις.
Φίλε μου, δεν γαμάω (όπως θα ήθελα), δεν τρέφομαι σωστά, δεν ορίζω τον καθημερινό μου ρυθμό, γενικά δεν. Οι παιδική μου αισθητική μου έχει μείνει να γοιυστάρω. Τότε που που φαντασίωνα ότι θα φτιάχνω ρομπότ και θα μπω σε διαστημόπλοιο και τέτοια. Γιατί να μην το ικανοποιήσω; Έχω εξετάσει καλά αν είναι αντικοινωνικό, ή αντοπροοδευτικό και κατέληξα ότι δεν είναι.
(Και για τα μπουρδέλα το έχω ψάξει μην νομίζεις. Είμαι διαρκώς σε φάση επεξεργασίας χρήσιμων δεδομένων.)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Φεβ 2020, 23:37

enaon έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:36
Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:29
αλλά δεν είναι καύλα η ιδέα ότι έχεις γαμάτο χάρντγουερ; :romance-hearteyes:
:sal9:



:smt005:
Κι εσύ αρχιγκατζετάκιας είσαι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Φεβ 2020, 23:45

Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:37
Κι εσύ αρχιγκατζετάκιας είσαι.
α σε παρακαλώ, εγώ δεν είμαι αμερικανάκι να κάνω υπερχρονισμούς, βρούμ βρούμ, χιιιίχααα κλπ. :003:


να σου πάρω ενα καπελάκι ι λοβε τραμπ ; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Φεβ 2020, 23:51

enaon έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:45
Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:37
Κι εσύ αρχιγκατζετάκιας είσαι.
α σε παρακαλώ, εγώ δεν είμαι αμερικανάκι να κάνω υπερχρονισμούς, βρούμ βρούμ, χιιιίχααα κλπ. :003:


να σου πάρω ενα καπελάκι ι λοβε τραμπ ; :smt005:
Διακωμωδείς τη απεργαστική σχέση του ψυχισμού μου, με το φίρμουγουερ ρε μουνί; Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει για μένα η εμπέδωση του φίρμουγερ;
Παλιοντολμά!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Φεβ 2020, 10:42

Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:24
klg έγραψε:
14 Φεβ 2020, 18:26
Χαοτικός έγραψε:
13 Φεβ 2020, 23:19
klg

Κοιτάω όλες τις μητρικές που πουλάνε στο ίντερνετ (για x570 μιλάω) και βλέπω παντού ότι έχουν υποσηριξη ram μέχρι 3200 mhz. Από κει και πάνω τις έχει όλες με overclocking. Γιατί έτσι; Και τι ακριβώς οβερκλοκάρεις; Την μητρική την ίδια; Την ram; Τον επεξεργαστή;
Άμα γουστάρεις δηλαδή να αγοράσεις μία 3600 (οι gskill έχουν βγει και σε 3800 με CL14 :g030: )
θα μπλέξεις; θα πρέπει να ρυθμίσεις από το BIOS;
Τις ram θα κάνεις overclock με ότι αυτό συνάπεγεται (πιο πολύ voltage, θες cooling etc). Εγώ γενικά είμαι κατά του overclocking, το θεωρώ ανούσια καγκουριά (στα αρχίδια μου το να κερδίσω 10FPS στο GTA versus του να καταστρέψω το σύστημα) και με έχει γαμήσει και επαγγελματικά, είχα κάνει ένα post-mortem και μετά και in situ debugging σε έναν κωλοσέρβερ που κράσαρε σε nonsensical instructions ο επεξεργάστης για να ανακαλύψω μετά από βδομάδα+ ότι είχαν αγοράσει overclocked CPU.

Εσύ γενικά τι tasks θες να κάνεις στον υπολογιστή σου;
Μπινελίκια στο φόρουμ τι άλλο; :003: Το ίδιο είναι να τα χώνεις στα νουδουμποτάκια με φτηνιάρικο σύστημα αντί με ένα σούπερ ντούπερ;

Ευχαριστώ ρε για την απάντηση :smt023 Λες ότι μία 3200 θα είναι εντάξει; Η χρήση θα είναι κάνα όφις (κι αυτό το λιμπρ βέβαια, δεν θα έχω γουίντοους), κατεβάσματα, κονβερταρίσματα, και μελλοντικά μπορεί να χώσω και κάνα σύνθι για μουσική. Δεν έχω ιδέα σήμερα πως το κάνουν αλλά θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ. Απλά ρε επειδή είμαι χρόνια με διπύρηνο άθλον και χαμηλή μνήμη και είναι μιζέρια το άνοιγμα των παραθύρων. Αυτό είναι το απωθημένο μου. Για Ρίζεν σκέφτομαι τον 5 2600x και την x570 την σκέφτομαι ότι θα είναι ΟΚ για μελλοντική αναβάθμιση (αν μου κάτσει η φάση). Έχει PCIe 4.0, USB 3.2 ε και σκέφτομαι ότι θα είναι για χρόνια αυτό το τσίπτσετ στα ιν της εποχής.
Ναι μια χαρά θα είσαι για τη χρήση που θες. Πιο σημαντικό μου φαίνεται το να βάλεις όσο πιο πολύ ram μπορείς, παρά να τις κάνεις overclock.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 15 Φεβ 2020, 10:47

Ρε μαλακες ο κανονισμός το λέει καθαρά. Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιούμε στο φλωρουμ. Τι είναι αυτά;
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Φεβ 2020, 10:50

Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:51
enaon έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:45
Χαοτικός έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:37
Κι εσύ αρχιγκατζετάκιας είσαι.
α σε παρακαλώ, εγώ δεν είμαι αμερικανάκι να κάνω υπερχρονισμούς, βρούμ βρούμ, χιιιίχααα κλπ. :003:


να σου πάρω ενα καπελάκι ι λοβε τραμπ ; :smt005:
Διακωμωδείς τη απεργαστική σχέση του ψυχισμού μου, με το φίρμουγουερ ρε μουνί; Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει για μένα η εμπέδωση του φίρμουγερ;
Παλιοντολμά!
Ε να σου δώσω το jtag μου να κάνεις reverse engineer το firmware του router σου, αφού έχεις τέτοιους ψυχαναγκασμούς.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών