Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Φεβ 2020, 20:31

Με τις νέες πλωτές πόλεις που σχεδιάζουν να γίνουν μέσα στην θάλασσα, λύνεται και το πρόβλημα του σεισμού. :D

Εικόνα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Φεβ 2020, 21:17

Μηχανικός έγραψε:
12 Φεβ 2020, 20:31
Με τις νέες πλωτές πόλεις που σχεδιάζουν να γίνουν μέσα στην θάλασσα, λύνεται και το πρόβλημα του σεισμού. :D

Εικόνα
Θα πρέπει από πολιτικοί μηχανικοί να σπουδάσετε ναυπηγοί για να σχεδιάζεται αυτά τα έργα.
Όσο για την άγκυρα την δική μου κάνει και για καράβια. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Φεβ 2020, 18:55

Από τα πειράματα που έκανα σε χώμα και σε βράχο με τον μικρό μηχανισμό πάκτωσης διαπίστωσα τα εξής.
Ένας μηχανισμός αποτυγχάνει πάντα στο πιο αδύναμο μέλος του. Στον δικό μου μηχανισμό μπορεί να αποτύχει ο τένοντας, μπορεί να στραβώσουν τα ακτίνια του, μπορούν να αστοχήσουν οι συγκολλήσεις της ηλεκτροσυγκόλλησης. Όλα αυτά όμως μετά από πειράματα αποκτάς την εμπειρία και τα διορθώνεις. Τίποτα δεν μπορεί να είναι τόσο δυνατό που να αντέχει απεριόριστες δυνάμεις. Όλοι οι μηχανισμοί έχουν τα όριά τους. Τα πειράματα όμως σου δείχνουν πάντα το πιο αδύναμο σημείο και ενισχύοντας αυτό αυξάνεις τα όρια της αντοχής. Εκεί έξω υπάρχει ανταγωνισμός και επικρατεί ο καλύτερος Δεν είμαι ο μόνος που έχω μηχανισμό αγκύρωσης. Είμαι όμως ο μόνος ο οποίος δημιούργησε έναν τελείως διαφορετικό μηχανισμό πάκτωσης από αυτούς που χρησιμοποιούν σήμερα.
Τι χρησιμοποιούν οι υφιστάμενοι μηχανισμού του εμπορείου σήμερα για να πακτώσουν σε βράχο?
Χρησιμοποιούν ισχυρά χημικά προϊόντα πρόσφυσης τα οποία συγκολλούν τον βράχο και τον τένοντα.
Τι χρησιμοποιώ εγώ στον μηχανισμό μου?
Χρησιμοποιώ τα ίδια υλικά πρόσφυσης, αλλά και πρόσθετες μηχανικές εντάσεις προς τις παρειές της γεώτρησης προερχόμενες από υδραυλικές κατακόρυφες έλξης.
Καταλαβαίνετε ότι η πρόσφυση πολλαπλασιάζεται πολλαπλώς αυξάνοντας την ποιότητα της πάκτωσης στον βράχο.
Το πόσο πιο ισχυρή είναι η πάκτωση εξαρτάτε από το σωστό μέγεθος των εξαρτημάτων του μηχανισμού, από το μέγεθος του μηχανισμού, την ποιότητα των μετάλλων και από τις εντάσεις έλξης που εξασκούν οι υδραυλικοί γρύλοι στον τένοντα του μηχανισμού, καθώς και από την ποιότητα του βράχου. Θα μου πείτε ότι σε μικρά μεγέθη υπάρχουν τα στριφώνια τα οποία και αυτά εξασκούν μηχανικές πιέσεις στον βράχο. Ναι σωστά με μία διαφορά. Εξασκούν πιέσεις βιδώνοντας δηλαδή περιστρέφοντας τον κορμό της βίδας ενώ ο μηχανισμός μου ασκεί έλξη από υδραυλικούς γρύλους. Αν εξετάσετε τα στριφώνια με τον μηχανισμό μου υπάρχουν μεγάλες διαφορές πάκτωσης.
Π.χ μία βίδα δεν μπορεί να πακτώσει στα 20 μέτρα βάθος... η μηχανισμός μου μπορεί. Μία βίδα δεν μπορεί να εξασκήσει τις ίδιες εντάσεις.
Ως προς την πάκτωση στο έδαφος δεν υπάρχει ποιοτικός ανταγωνισμός διότι καμία σημερινή αγκύρωση δεν εξασκεί πιέσεις συμπύκνωσης προς τις παρειές της γεώτρησης οπότε καταλαβαίνεται την διαφορά..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Φεβ 2020, 23:11

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Φεβ 2020, 09:06

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Φεβ 2020, 09:22

Επισκευάζω τον μηχανισμό που αστόχησαν τα ακτίνια του στους 21 τόνους έλξη.
Τοποθετώ ισχυρότερα ακτίνια για να τον δοκιμάσω σε μεγαλύτερες εντάσεις.
Αύριο Κυριακή φθάνει στην Ίο ένας γνωστός δημοσιογράφος για να μου πάρει συνέντευξη για την ευρεσιτεχνία!
Αυτά. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2020, 10:35

seismic έγραψε:
15 Φεβ 2020, 09:22
Επισκευάζω τον μηχανισμό που αστόχησαν τα ακτίνια του στους 21 τόνους έλξη.
Τοποθετώ ισχυρότερα ακτίνια για να τον δοκιμάσω σε μεγαλύτερες εντάσεις.
Αύριο Κυριακή φθάνει στην Ίο ένας γνωστός δημοσιογράφος για να μου πάρει συνέντευξη για την ευρεσιτεχνία!
Αυτά. :D
να μαντεψω. ο δημοσιογραφος λεγεται Ι.Π.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Φεβ 2020, 12:50

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2020, 10:35
seismic έγραψε:
15 Φεβ 2020, 09:22
Επισκευάζω τον μηχανισμό που αστόχησαν τα ακτίνια του στους 21 τόνους έλξη.
Τοποθετώ ισχυρότερα ακτίνια για να τον δοκιμάσω σε μεγαλύτερες εντάσεις.
Αύριο Κυριακή φθάνει στην Ίο ένας γνωστός δημοσιογράφος για να μου πάρει συνέντευξη για την ευρεσιτεχνία!
Αυτά. :D
να μαντεψω. ο δημοσιογραφος λεγεται Ι.Π.
Ναι! :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2020, 14:03

seismic έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:50
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2020, 10:35
seismic έγραψε:
15 Φεβ 2020, 09:22
Επισκευάζω τον μηχανισμό που αστόχησαν τα ακτίνια του στους 21 τόνους έλξη.
Τοποθετώ ισχυρότερα ακτίνια για να τον δοκιμάσω σε μεγαλύτερες εντάσεις.
Αύριο Κυριακή φθάνει στην Ίο ένας γνωστός δημοσιογράφος για να μου πάρει συνέντευξη για την ευρεσιτεχνία!
Αυτά. :D
να μαντεψω. ο δημοσιογραφος λεγεται Ι.Π.
Ναι! :D
:smt005::smt005::smt005:

πως τα ξερω ολα ο πστης ομως, ε; γνωστος δημοσιογραφος, στο ευρυ κοινο, δεν ειναι. σε εναν ορισμενο χωρο, ειναι. οχι των κατασκευων, απο τεχνικες γνωσεις δεν τα παει πολυ καλα, και προς τιμην του δεν κανει τον ξερολα.

δεν θελω να πω πολλα, αλλα αμα κανεις καμμια μαγκια και τον κανεις μελος εδω... κλαιω απο τα γελια μονο με τη σκεψη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Φεβ 2020, 15:22

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2020, 14:03
γνωστος δημοσιογραφος, στο ευρυ κοινο, δεν ειναι. σε εναν ορισμενο χωρο, ειναι. οχι των κατασκευων, απο τεχνικες γνωσεις δεν τα παει πολυ καλα, και προς τιμην του δεν κανει τον ξερολα.
Άμα λες για τον Ιωσήφ Παπαδόπουλο, τεχνικά είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος.
Δεν θα καταλάβει τι παπαριές θα του λέει ο σεισμίκ. :smt005:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Φεβ 2020, 15:25

Μηχανικός έγραψε:
15 Φεβ 2020, 15:22
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2020, 14:03
γνωστος δημοσιογραφος, στο ευρυ κοινο, δεν ειναι. σε εναν ορισμενο χωρο, ειναι. οχι των κατασκευων, απο τεχνικες γνωσεις δεν τα παει πολυ καλα, και προς τιμην του δεν κανει τον ξερολα.
Άμα λες για τον Ιωσήφ Παπαδόπουλο, τεχνικά είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος.
Δεν θα καταλάβει τι παπαριές θα του λέει ο σεισμίκ. :smt005:
Σιγα μην πηγαινε κανας σχετικος.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Φεβ 2020, 16:37

Στην Ελλάδα το 90% είναι ρουφιάνοι και το 10% μαθητευόμενοι.
Αδυνατώ να εξηγήσω σε επιστημονικά περιοδικά, πολιτικούς μηχανικούς, γενικά σε επιστήμονες του είδους την λειτουργία της βίδας?
Αδυνατούν να καταλάβουν ότι με την βίδα στερεώνουμε πράγματα. :smt017
Φαίνεται δεν τους έχουν δώσει γραμμή να το ξέρουν. :003:
Aνατροπη δεδομενων στην Φυσικη!
Όλες οι βίδες στον κόσμο στερεώνουν κατασκευές. Ο seismic κατόρθωσε να κατασκευάσει μια βίδα που δεν στερεώνει τίποτα! :smt005:

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Φεβ 2020, 23:44

1) Όταν μεταφέρεις μια στοίβα βιβλίων σε οριζόντια θέση βάζεις δύναμη θλίψης στα άκρα της για να μην σου πέσουν τα βιβλία στο πάτωμα.
Αυτό σημαίνει ότι η θλίψη αυξάνει την αντοχή του κορμού της στοίβας των βιβλίων ως προς τις τέμνουσες δυνάμεις.

Το ίδιο κάνει και η ευρεσιτεχνία στα τοιχώματα.
Εφαρμόζει εντάσεις θλίψης στις διατομές των τοιχωμάτων με σκοπό να αυξήσει την αντοχή τους προς την τέμνουσα ορόφου.
Εικόνα

2) Όταν βιδώσεις τα κάτω άκρα ενός ορθογώνιου παραλληλόγραμμου πάνω σε ένα τραπέζι γίνεται μέρος του και όσο και αν κουνήσεις το τραπέζι το παραλληλόγραμμο δεν θα ανατραπεί διότι το στερεώνει η βίδα.
Αυτό έκανα και εγώ στα τοιχώματα των κατασκευών.
Βίδωσα τα άκρα τους με το έδαφος για να μην ανατρέπονται.
Οι δυνάμεις αδράνειας της πλάκας δημιουργούν εντάσεις ανατροπής στα τοιχώματα.
Αυτή η ανατροπή παραμορφώνει τους κορμούς των δοκών με τους οποίους συνδέονται με τα τοιχώματα στους κόμβους και τους σπάει
Το βίδωμα των άκρων του τοιχώματος με το έδαφος αποτρέπει την ανατροπή του οπότε αποτρέπει και το σπάσιμο του κορμού των δοκών.
3) Ο τοξοβόλος τεντώνοντας την χορδή του τόξου με το βέλος κάμπτει τον κορμό του τόξου.
Το ίδιο συμβαίνει και στα υποστυλώματα.
Οι πλάγιες εντάσεις αδράνειας των πλακών στον σεισμό δημιουργούν κάμψη στον κορμό του υποστυλώματος και το σπάνε.
Θα μου πείτε και ο οπλισμός που έχει δεν σταματά την κάμψη? Όχι δεν την σταματά. Την περιορίζει.
Και πως θα σταματήσουμε την κάμψη η οποία σπάει τους κορμούς του υποστυλώματος και της δοκού?
Γιατί όταν κάμπτετε το υποστύλωμα κάμπτετε και η δοκός λόγο του ότι είναι συνδεδεμένα στον κόμβο.
Την απάντηση θα μας την δώσει το τόξο.
Το τόξο λυγίζει από την μεριά που στέκεται ο τοξοβόλος αλλά από την άλλη μεριά αυτήν του στόχου είναι εντελώς άκαμπτο διότι το συγκρατεί η χορδή η οποία είναι ελεύθερη. ( δηλαδή δεν περνά μέσα από τον κορμό του τόξου. )
Το ίδιο κάνω και εγώ στα τοιχώματα.
Για να αποφύγω την κάμψη, αντί κολόνα τοποθετώ τοίχωμα.
Αντί να πιάσει ο οπλισμός του χάλυβα μέσα στον σκυρόδεμα, εγώ τον περνώ από μέσα του άνευ συνάφειας περνώντας αυτόν μέσα από σωλήνα διόδου.
Αν βιδώσω την βάση του τοιχώματος θα σταματήσω μεν την ανατροπή του αλλά δεν θα σταματήσω την κάμψη του που και αυτή παραμορφώνει και σπάει τους κορμούς δοκού - τοιχώματος.
Αν όμως ο τένοντας του οπλισμού διαπεράσει ελεύθερα άνευ συνάφειας και το ένα του άκρο το πακτώσουμε στο έδαφος και στο άλλο του άκρο στο ανώτατο άκρο του τοιχώματος το πακτώσουμε αφού πρώτα το τεντώσουμε, τότε θα γίνει το εξής.
Ούτε θα ανατρέπεται,
ούτε θα κάμπτεται,
ούτε θα καταλαβαίνει την διατμητική αστοχία του ορόφου.
4) Όσο για το έδαφος θεμελίωσης όλοι ξέρουμε ότι η συμπύκνωσή του το καθιστά πιο ισχυρό στα φορτία. Αφού ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας το συμπυκνώνει εις βάθος του αυξάνει και την αντοχή του.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Φεβ 2020, 15:44

Έγινε και αυτό. Ο δημοσιογράφος Ιωσήφ Παπαδόπουλος ήρθε σπίτι μου στην Ίο και μιλήσαμε 1,30 λεπτά για την ευρεσιτεχνία μου.
Συνέντευξη εφ όλης της ύλης.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 16 Φεβ 2020, 16:01

78 δευτερολεπτα ρε μπαγασα σε αντεξε? :D
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών