Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Φεβ 2020, 17:29

Να αγοράσεις mac στην Ελλάδα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, το mac book pro που πήρα στην Αμερική (μοντέλο του 2018, max specs) στο Ελλαδιστάν το έπαιρνα με 6k (αν είναι δυνατόν). Γενικά οι τιμές είναι απαράδεκτες, windows με decent hardware build (~1000) είναι αυτό που θες για να μην ταλαιπωρείσαι, το linux απευθύνεται σε niche κοινό (όχι τον Χαοτικό πάντως) και δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν για απλή χρήση, εκτός και αν το πισι του ήταν εντελώς χρέπι.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 17:57

klg έγραψε:
16 Φεβ 2020, 17:29
Να αγοράσεις mac στην Ελλάδα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, το mac book pro που πήρα στην Αμερική (μοντέλο του 2018, max specs) στο Ελλαδιστάν το έπαιρνα με 6k (αν είναι δυνατόν). Γενικά οι τιμές είναι απαράδεκτες, windows με decent hardware build (~1000) είναι αυτό που θες για να μην ταλαιπωρείσαι, το linux απευθύνεται σε niche κοινό (όχι τον Χαοτικό πάντως) και δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν για απλή χρήση, εκτός και αν το πισι του ήταν εντελώς χρέπι.
για σταθερό έλεγα, στα λαπτοπ έχουν μείνει πίσω, δεν έχουν φτιάξει το σύστημα τους για οθόνες αφής, δεν έχει νόημα, μόνο το μακ μινι νομίζω έχει πλάκα για μέσο χρήστη, λογική τιμή και μια χαρά, αρκεί να μην παίζεις παιχνίδια. Απο το ebay πάντα. Αλλά δες αν θες το deepin των Κινέζων, πολύ όμορφο και απλό desktop, άνετα αντικαθιστά τα win10. Οχι απλά άνετα δηλαδή, αν δεν κουβαλάει κάποιος 20ετία άχρηστες γνώσεις της μικροσοφτ, το deepin είναι πολύ πιο εύκολο για νέο χρήστη, απλό και λογικό.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 18:14

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 17:02
τα βλέπεις Χαοτικε; Παιχνίδια παίζουν και τα άλλα είναι σαν τις σάχλες που λέγαμε όταν ήμασταν 10 χρονών, το θέλω για τις εργασίες στο σχολείο. :003::smt005:
ναι ναι, για τις εργασίες στο σχολείο μια χαρούλα είναι τα μακ μίνι.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 18:17

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:14
ναι ναι, για τις εργασίες στο σχολείο μια χαρούλα είναι τα μακ μίνι.
:D
ε ναι μετά μεγαλώνουμε και θέλουμε δυνατό σύστημα, να παίζουμε παιχνιδάκια. Μπέμπηδες. :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 18:21

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 17:57
klg έγραψε:
16 Φεβ 2020, 17:29
Να αγοράσεις mac στην Ελλάδα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, το mac book pro που πήρα στην Αμερική (μοντέλο του 2018, max specs) στο Ελλαδιστάν το έπαιρνα με 6k (αν είναι δυνατόν). Γενικά οι τιμές είναι απαράδεκτες, windows με decent hardware build (~1000) είναι αυτό που θες για να μην ταλαιπωρείσαι, το linux απευθύνεται σε niche κοινό (όχι τον Χαοτικό πάντως) και δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν για απλή χρήση, εκτός και αν το πισι του ήταν εντελώς χρέπι.
για σταθερό έλεγα, στα λαπτοπ έχουν μείνει πίσω, δεν έχουν φτιάξει το σύστημα τους για οθόνες αφής, δεν έχει νόημα, μόνο το μακ μινι νομίζω έχει πλάκα για μέσο χρήστη, λογική τιμή και μια χαρά, αρκεί να μην παίζεις παιχνίδια, να μην κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά που απαιτεί δυνατό hardware και γενικά είναι άριστο για τις εργασίες του σχολείου αν θες να ξοδέψεις κάτι παραπάνω χωρίς ιδιαίτερο λόγο εκτός του να έχει κολλημένα αυτοκολλητάκια με φρούτα από το εργοστάσιο το πισί σου. Απο το ebay πάντα. Αλλά δες αν θες το deepin των Κινέζων, πολύ όμορφο και απλό desktop, άνετα αντικαθιστά τα win10. Οχι απλά άνετα δηλαδή, αν δεν κουβαλάει κάποιος 20ετία άχρηστες γνώσεις της μικροσοφτ, το deepin είναι πολύ πιο εύκολο για νέο χρήστη, απλό και λογικό.
το deepin είναι πολύ όμορφο, το παίζω από τότε που δεν ήταν βασισμένο σε debian, λαγκάρει λίγο το de του αλλά είναι πολύ όμορφο, σα μακ περίπου αλλά σταθερό μέχρι και για σέρβερ. :003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 18:25

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:21
σα μακ περίπου αλλά σταθερό μέχρι και για σέρβερ. :003:
ποιο μακ βρε, έχεις δεί μακ πως μοιάζει ή με δουλεύεις; :lol:

Σαν win10 ειναι το deepin, τo μόνο λινουξακι που φέρνει σε μακ είναι το elementary, άλλα πρέπει να κάνεις κόλπα για να έχεις εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, έλεος δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 18:25

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:17
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:14
ναι ναι, για τις εργασίες στο σχολείο μια χαρούλα είναι τα μακ μίνι.
:D
ε ναι μετά μεγαλώνουμε και θέλουμε δυνατό σύστημα, να παίζουμε παιχνιδάκια. Μπέμπηδες. :003:
τα παιχνίδια είναι added bonus ρε, με το καινούργιο μου μηχανάκι έχω μειώσει effectively τον χρόνο που χρειάζεται για να τελειώσω μια δουλειά στο 1/12 αυτού που χρειαζόμουν προηγουμένως, αν έπαιρνα μακ θα έδινα χαραλά 10k και ΔΕΝ θα έπαιζα και παιχνιδάκια.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 18:29

καλά οκ, δεν είμαι ο μπαμπάς σου, δεν θα σε μαλώσω, παίξε :)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 18:31

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:25
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:21
σα μακ περίπου αλλά σταθερό μέχρι και για σέρβερ. :003:
ποιο μακ βρε, έχεις δεί μακ πως μοιάζει ή με δουλεύεις; :lol:

Σαν win10 ειναι το deepin, τo μόνο λινουξακι που φέρνει σε μακ είναι το elementary, άλλα πρέπει να κάνεις κόλπα για να έχεις εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, έλεος δηλαδή.
το deepin έχει δύο βασικά modes στο de του που ουσιαστικά αλλάζουν την taskbar, το ένα μοιάζει με windoze και το άλλο έχει ένα dock που μοιάζει με το αντίστοιχο του elementary>osx.
η πρώτη μου επαφή με το οσχ ήταν με τα nextstep το 1997, μετά το χαλάσανε λίγο νομίζω για να το κάνουν πιο όμορφο και να πληρώνετε περισσότερα. πολύ καλή δουλειά τα nextstep πάντως και ούτε τα μισά λεφτά από έναν sgi την εποχή εκείνη.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 18:37

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:31
το deepin έχει δύο βασικά modes στο de του που ουσιαστικά αλλάζουν την taskbar, το ένα μοιάζει με windoze και το άλλο έχει ένα dock που μοιάζει με το αντίστοιχο του elementary>osx.
η πρώτη μου επαφή με το οσχ ήταν με τα nextstep το 1997, μετά το χαλάσανε λίγο νομίζω για να το κάνουν πιο όμορφο και να πληρώνετε περισσότερα. πολύ καλή δουλειά τα nextstep πάντως και ούτε τα μισά λεφτά από έναν sgi την εποχή εκείνη.
:D
αρχιζεις να με σκας. Δεν είναι η μπαρα η εμπειρία ενός λειτουργικού, το ελεμενταρυ εχει αντιγράψει καλά την διαχείριση παραθύρων, τις πολλαπλές επιφάνειες κλπ, φέρνει σε μακ αρκετά, απο ευχρηστία εννοώ, άσε την εμφάνιση. Το deepin είναι ένα win10 πιο εύχρηστο, καμία σχέση με μακ όμως.

τεσπα, φαντάζομαι και τα android τα λες καλύτερα απο το ios αλλά ios έχεις δοκιμάσει το 2009, ναι; :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 18:52

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:37
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:31
το deepin έχει δύο βασικά modes στο de του που ουσιαστικά αλλάζουν την taskbar, το ένα μοιάζει με windoze και το άλλο έχει ένα dock που μοιάζει με το αντίστοιχο του elementary>osx.
η πρώτη μου επαφή με το οσχ ήταν με τα nextstep το 1997, μετά το χαλάσανε λίγο νομίζω για να το κάνουν πιο όμορφο και να πληρώνετε περισσότερα. πολύ καλή δουλειά τα nextstep πάντως και ούτε τα μισά λεφτά από έναν sgi την εποχή εκείνη.
:D
αρχιζεις να με σκας. Δεν είναι η μπαρα η εμπειρία ενός λειτουργικού, το ελεμενταρυ εχει αντιγράψει καλά την διαχείριση παραθύρων, τις πολλαπλές επιφάνειες* κλπ, φέρνει σε μακ αρκετά, απο ευχρηστία εννοώ, άσε την εμφάνιση. Το deepin είναι ένα win10 πιο εύχρηστο, καμία σχέση με μακ όμως.

τεσπα, φαντάζομαι και τα android τα λες καλύτερα απο το ios αλλά ios έχεις δοκιμάσει το 2009, ναι; :003:
ιοσ; όχι, ποτέ, για τίποτα ανώμαλο με πέρασες ρε;
:D

*πολλαπλές επιφάνειες είχε το kde πχ από την εποχή που χρησιμοποιούσαμε ακόμη zip drives. :D

πάντως για να κάνουμε και λίγη πλακίτσα, ναι, αν είχες πολλές κάρτες ήχου παλιότερα και ήθελες να τις χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα για κάποιο λόγο τα χάκιντος ήτανε μονόδρομος.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 18:57

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:52

*πολλαπλές επιφάνειες είχε το kde πχ από την εποχή που χρησιμοποιούσαμε ακόμη zip drives. :D
ρε συς, η λέξη ευχρηστία δεν σου λέει και πολλά ε; :lol:

και τα win εχουν πολλαπλές επιφάνειες και διαχείριση παραθύρων, τα χρησιμοποιείς πότε; Πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας ή να έχεις οθόνη αφής και να είσαι λιγο μαζόχας για να τα δουλέψεις. Στο μακ απλά ακουμπάς με τα δυο δάκτυλα πανω στο γυαλί του μουσε και σέρνεις δεξιά ή αριστερά, και αλλάζεις λειτουργικά. Τεσπα, ευχρηστία, αυτή είναι η λέξη κλειδί, ή παιχνιδάκια, ανάλογα τον λόγο που αλήθεια το αγόρασες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Φεβ 2020, 18:59

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:52

πάντως για να κάνουμε και λίγη πλακίτσα, ναι, αν είχες πολλές κάρτες ήχου παλιότερα και ήθελες να τις χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα για κάποιο λόγο τα χάκιντος ήτανε μονόδρομος.
Έχει αλλάξει η κατάσταση με τις ακριβές κάρτες ήχου; Παλιά αν είχες συγκεκριμένη κάρτα αρκετές φορές έπρεπε να έχεις και το ανάλογο σύστημα. Τώρα έχουν όλες οδηγούς mac/win ;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:02

πάντως γω θα περάσω και οσχ στο μηχανάκι μου γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, έχει ακόμη μερικούς δεινόσαυρους που το χρησιμοποιούν και τυχαίνει όλοι (μα όλοι) αυτοί να έχουν τέτοιο βαθμό εξοικείωσης με τα γκομπιούτερ που ούτε ένα export σε omf δε μπορούν να κάνουν.
αλλά τι να τον κάνουν, δε τους χρειάζεται, έχουν ακόμη φταλέ.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Φεβ 2020, 19:04

Μια και σας έχω εδώ. Για προγράμματα που τρέχουν και στα 2 (πχ Photoshop, Audition κλπ), υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα στην απόδοση με το λειτουργικό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών