Πελοποννήσιοι.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Φεβ 2020, 16:38

Ας μιλήσουμε για το πελοποννησιακό πρόβλημα. Ανοιχτά. Χωρίς προκαταλήψεις και ταμπού. Καθαρά και με διάκριση. Τι να κάνομε; Πώς να αντιμετωπίσουμε αυτό το φαινόμενο; Πώς να συνυπάρξωμεν; Είναι σωστό, μη Μωραΐτες να παντρεύονται Μωραΐτισσες; Και αν ναι, είναι σκόπιμο να πηγαίνουμε στα χωριά τους, ή να συναναστρεφόμαστε με τους πεθερούς και τους κουνιάδους; Να τους δώσουμε αγάπη με την ελπίδα να τους ειρηνεύσουμε; Να τους αποκλείσουμε από τις συναγωγές και τις παρέες μας; Πώς να φερθούμε; Ας σκεφτούμε θετικά.
:)
Ordem e Progresso.

Nero

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 17 Φεβ 2020, 16:40

Ο εθνάρχης έκανε μια πολύ καλή αρχή

Εικόνα

μετά βέβαια πήγανε και φτιάξανε τη γέφυρα :-?

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 17 Φεβ 2020, 16:40

Να ασχοληθείς με την γερμανία που μένεις και να αφήσεις ήσυχη την Ελλάδα και την Πελοπόννησο.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Φεβ 2020, 16:43

Μέχρι πόσες γενεές μακριά από τον Μωριά θεωρούνται μωραιτες;
Αν έχουν έναν παππού Μωραΐτη ;
Αν έχουν παντρευτεί μη Μωραιτη;

Πολλά ζητήματα. Προτείνω να κάνουμε μια σύνοδο να τα λύσουμε. Η αποφασις μας θα ονομαστεί η Τελjικη Λjύση
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Φεβ 2020, 16:43

:) Δεν υπάρχει κανένα γεωλογικό φαινόμενο, που να απομακρύνεται κάθε μέρα ας πούμε ο Μωριάς 1 mm από τη Ρούμελη; Καμιά ελπίδα;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Φεβ 2020, 16:43

1 χρόνος 24/7/360 συνεχόμενου βομβαρδισμού , πιστεύω να αρκεί για να φτιάξει το προβλήμα.
Parrot έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:40
Να ασχοληθείς με την γερμανία που μένεις και να αφήσεις ήσυχη την Ελλάδα και την Πελοπόννησο.
Τι θα γίνει με την πάρτη σου τυπε;
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Φεβ 2020, 16:44

Beria έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:43
Μέχρι πόσες γενεές μακριά από τον Μωριά θεωρούνται μωραιτες;
Αν έχουν έναν παππού Μωραΐτη ;
Αν έχουν παντρευτεί μη Μωραιτη;

Πολλά ζητήματα. Προτείνω να κάνουμε μια σύνοδο να τα λύσουμε. Η αποφασις μας θα ονομαστεί η Τελjικη Λjύση
Σοβαρό θέμα, σύντροφε. Ας πούμε, εγώ έχω Μωραΐτισσα μητέρα και Θεσσαλό πατέρα, λογίζομαι Πελοποννήσιος, αν έχω μεγαλώσει στην Αθήνα;
Ordem e Progresso.

Nero

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 17 Φεβ 2020, 16:47

Beria έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:43
Πολλά ζητήματα. Προτείνω να κάνουμε μια σύνοδο να τα λύσουμε. Η αποφασις μας θα ονομαστεί η Τελjικη Λjύση
Τι μου θύμισες τώρα: η πρώτη μου επαφή με τον τιμημένο Μωριά ήταν μια μαθηματικός που είχα στο γυμνάσιο. Πατρινιά, συνομήλικη του Νώε και ΤΕΡΑΣ. Διάβασα αυτόματα το "Τελjικη Λjύση" με τη φωνή της και μου ήρθε στο μυαλό η μυρωδιά της πούδρας συνέπαιρνε την τάξη. ΠΟΛΥ πούδρα...και μάλιστα μύριζε ακόμα χειρότερα γιατί απαιτούσε να κρατάμε τα παράθυρα, τις κουρτίνες, ακόμα και τα φώτα κλειστά για να μην μπορούμε να χαζεύουμε έξω απο το παράθυρο :a040:

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 17 Φεβ 2020, 16:47

Cavaliere έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:44
Ας πούμε, εγώ έχω Μωραΐτισσα μητέρα και Θεσσαλό πατέρα, λογίζομαι Πελοποννήσιος, αν έχω μεγαλώσει στην Αθήνα;

με την Αβραμοπούλεια λογική, ναι.


κατά τ' άλλα subbed στο νήμα γιατί είναι καλό μέρος για δάκρυα απευθείας από τους παραγωγούς
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Φεβ 2020, 16:49

Parrot έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:40
Να ασχοληθείς με την γερμανία που μένεις και να αφήσεις ήσυχη την Ελλάδα και την Πελοπόννησο.
Με ό,τι μου αρέσει ασχολούμαι, αγαπητέ φίλε. Καλό απόγευμα.
:wave:
Πες μας κι εσύ ως Ιθαγενής, τη γνώμη σου. Θα θέλατε ένα είδος αυτονομίας, ας πούμε μια τελωνειακή σχέση και συνεργασία με τη Νέα Ελλάδα, αλλά να διοικείστε ξεχωριστά και να έχετε άλλη εκπροσώπηση στην UNO?
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Φεβ 2020, 16:51

Nero έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:47
Beria έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:43
Πολλά ζητήματα. Προτείνω να κάνουμε μια σύνοδο να τα λύσουμε. Η αποφασις μας θα ονομαστεί η Τελjικη Λjύση
Τι μου θύμισες τώρα: η πρώτη μου επαφή με τον τιμημένο Μωριά ήταν μια μαθηματικός που είχα στο γυμνάσιο. Πατρινιά, συνομήλικη του Νώε και ΤΕΡΑΣ. Διάβασα αυτόματα το "Τελjικη Λjύση" με τη φωνή της και μου ήρθε στο μυαλό η μυρωδιά της πούδρας συνέπαιρνε την τάξη. ΠΟΛΥ πούδρα...και μάλιστα μύριζε ακόμα χειρότερα γιατί απαιτούσε να κρατάμε τα παράθυρα, τις κουρτίνες, ακόμα και τα φώτα κλειστά για να μην μπορούμε να χαζεύουμε έξω απο το παράθυρο :a040:
Στα 17 μου τα έφτιαξα με Λακώνισσα κόρη ελαιοπαραγωγού και λαδέμπορος. Και Παλαιοημερολογίται. Επέζησα. Καταλαβαίνεις φίλε μου; Άλλος πήγε Κορέα, άλλος Βιέτ Ναμ, εγώ εκεί. Κόλαση.
Ordem e Progresso.

Παρταλι

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 17 Φεβ 2020, 16:52

Εικόνα

αλλα να γλυτωσουν οι Σαρδαnapalm Death
να τους φυγαδευσομε

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5418
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 17 Φεβ 2020, 17:12

Με γιαγιάδες Πελοποννήσιες πόσο Πελοποννήσιος θεωρούμαι; Θα μου τη χαρίζατε :003: ή θα ήμουν και εγώ θύμα των βομβαρδισμών; :a040:

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 17 Φεβ 2020, 17:22

Παρταλι έγραψε:
17 Φεβ 2020, 16:52
Εικόνα

αλλα να γλυτωσουν οι Σαρδαnapalm Death
να τους φυγαδευσομε
Ομοιως και τους Νεγρους του Μορια.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πελοποννήσιοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Φεβ 2020, 17:34

Εμείς οι Ηπειρώτες είμαστε καλές φάρες. Έχουμε την παράδοση με τους εθνικούς ευεργέτες, έχουμε την μετανάστευση και την προκοπή στο εξωτερικό και μετά την εισαγωγή γνώσης και χρημάτων για την χώρα μας και την ιδιαίτερη πατρίδα μας, έχουμε ψηλά βουνά και ακρογιαλιές, διατηρούμε τα παλιά αρχοντικά και μας αρέσουν, αλλά αν μπλέξεις με άλλους πονηρούς προς νότον την έβαψες. Αστειεύομαι. Θα ήθελα να δω την Πελοπόννησο, δεν έχω ταξιδέψει αρκετά, ούτε καν στα αρχαιολογικά μέρη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών