Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Ιαν 2020, 01:43

https://www.oodegr.com/oode/sygxronoi/p ... yrios1.htm

μαρτυρια καθηγητη καρδιολογιας(σταγονα στον ωκεανο βεβαια,στα βιβλια ειναι παρα πολλες οι μαρτυριες)

και φυσικα στο site του ησυχαστηριου εχει καποιο υλικο

http://www.porphyrios.net/category/mart ... -iwannidi/

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Ιαν 2020, 19:42

Κόκκορας έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:43
https://www.oodegr.com/oode/sygxronoi/p ... yrios1.htm

μαρτυρια καθηγητη καρδιολογιας(σταγονα στον ωκεανο βεβαια,στα βιβλια ειναι παρα πολλες οι μαρτυριες)

και φυσικα στο site του ησυχαστηριου εχει καποιο υλικο

http://www.porphyrios.net/category/mart ... -iwannidi/
Έχει πάρα πολλά και μετά την κοίμηση Του περιστατικά




Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 26 Ιαν 2020, 01:52

ενδιαφεροντα βιντεακια

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 20 Φεβ 2020, 21:50

Ο Αν. Καθηγητής Μικροβιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γιώργος Πιπεράκης, μιλάει για την γνωριμία του με τον Άγιο Πορφύριο, διηγείται γεγονότα που έζησε ο ίδιος και καταθέτει τις προσωπικές του μαρτυρίες για όσα έζησε αυτός και η οικογένειά του κοντά στον Άγιο, γεγονότα τα οποία τον στερεώνουν ως σήμερα.

https://www.pemptousia.gr/video/o-giatr ... ston-agio/

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Μαρ 2020, 20:26

https://www.pemptousia.gr/2020/03/enono ... -oli-mazi/

στις δεκα με δεκα και τεταρτο προσευχή! :smt038:smt023

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Μαρ 2020, 21:39

Κόκκορας έγραψε:
17 Μαρ 2020, 20:26
https://www.pemptousia.gr/2020/03/enono ... -oli-mazi/

στις δεκα με δεκα και τεταρτο προσευχή! :smt038:smt023
Και μετά σου λένε, πως θα περάσω την ώρα μου στο σπίτι
Εντάξει για αυτούς που δεν έχουν την συνήθεια της προσευχής δεν είναι κάτι εύκολο
Η νοερά ευχή καλύπτει τα πάντα και σε κάποια φάση τη λες καθώς γράφεις,μιλάς κτλ. Για αυτό λέγεται και νοερά

Και κάτι όμορφο που μου στείλανε


Τί να κάνουμε τον καιρό πού έχουμε στεναχώριες;

Πάτερ Θαδδαίος: Συχνά στη ζωή έρχεται και μας χτυπά κύμα δύσκολων σκέψεων, κύμα στεναχώριας.

Το καλύτερο απ’ όλα είναι να σωπαίνουμε. Δεν χρειάζεται εμείς πολύ να σκεφτόμαστε. Ο Κύριος ξέρει, προνοεί πόσο μπορούμε να αντέξουμε. Ποιό βά­ρος στεναχώριας μπορούμε να σηκώσουμε.

Σ’ αυτή την περίπτωση πρέπει αμέσως να πλησιάσουμε τον Κύριο, ο όποιος είναι για μας, σαν το ζεστό σπίτι μας τον χειμώνα. Να σιωπούμε. Καλό είναι να σιωπούμε, επειδή αμέσως δεν μπορούμε να νική­σουμε το κύμα των δύσκολων σκέψεων και της στενα­χώριας.

Συχνά μας έρχονται σκέψεις για το μέλλον μας πού είναι γεμάτο ανασφάλεια. Αναρωτιόμαστε: «Πώς θα τελειώσουμε αυτή τη δουλειά, πώς θα λυθεί αυτό το πρόβλημα;
Γι’ αυτό είναι καλό να σιωπούμε, να ηρεμούμε και να απασχολούμε με κάτι το νου μας.
Επειδή ο νους μας έχει συνηθίσει να πλανιέται παντού, γι’ αυτό πρέπει να του δίνουμε μια καλή απα­σχόληση. Ή απασχόληση αυτή είναι η προσευχή.

Έτσι σταδιακά μαθαίνουμε να προσευχόμαστε και η προσευχή γίνεται συνήθειά μας.

Όπως και κάθε άλλη δουλειά την οποία έχουμε συνηθίσει να την κάνουμε, έτσι μαθαίνουμε και να προσευχόμαστε. Και αφού η προσευχή γίνει συνήθειά μας μετά από κάποιο χρονικό διάστημα προσευχόμα­στε χωρίς να σκεφτόμαστε. Όπως με κάθε απλή δου­λειά πού έχουμε συνηθίσει να κάνουμε. Τα χέρια μας εργάζονται και η δουλειά τελειώνει. Έτσι συμβαίνει και με την προσευχή. Σιγά, σιγά η προσευχή γίνεται συνήθεια.

Σιγά, σιγά γίνεται εσωτερική προσευχή. Τό­τε και η καρδιά μας ασταμάτητα προσεύχεται.
Και όταν ο Κύριος βλέπει την προσπάθειά μας, βλέπει πώς Τον αναζητούμε με όλη την καρδιά μας και θέλουμε να είμαστε μαζί Του ένα, τότε αμέσως Αυτός μάς δίνει την ευλογία και τη Δύναμή Του.


Γέροντας Θαδδαιος της Βιτοβνιτσα

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Μαρ 2020, 21:40

πολυ ομορφο!


Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Μαρ 2020, 22:20

αντε αυριο ξανα!πρωτα ο Θεος και καλυτερα

μηπως να ανοιγε νημα σχετικο; αν δεν το βλεπουν εδω καποιοι που θα ηθελα να συμμετεχουν;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Μαρ 2020, 22:40

Κόκκορας έγραψε:
17 Μαρ 2020, 22:20
αντε αυριο ξανα!πρωτα ο Θεος και καλυτερα

μηπως να ανοιγε νημα σχετικο; αν δεν το βλεπουν εδω καποιοι που θα ηθελα να συμμετεχουν;
Αυτοί που θέλουν το γνωρίζουν ήδη
Μακάρι να εισακούστηκε
Αυτούς τους καιρούς πιο εύκολα ακούγεται

Ο Άγιος Πορφύριος ας είναι μαζί μας
Τόσες παρακλήσεις

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 01 Απρ 2020, 08:41

Το… κινητό του Αγίου Γέροντα Πορφυρίου


Επειδή ο Γέροντας με παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο από τις 4 μέχρι τις 6 και διαβάζουμε τον Όρθρο, σκέφτηκα ότι, επειδή το τηλέφωνο είναι υπεραστικό θα πληρώνει πολλά χρήματα στον ΟΤΕ. Γι’ αυτό όταν πληρώθηκα έβαλα σ’ ένα φάκελο 50.000 δρχ. για να τις δώσω.


– Γέροντα, έφερα μερικά χρήματα, γιατί ο λογαριασμός του ΟΤΕ θα είναι μεγάλος.

– Τι λες, μωρέ; Εδώ θα κτίσουμε εκκλησία και θα δώσουμε τόσα χρήματα στον ΟΤΕ; Ρίξτα στο κουτί που έχουμε για το κτίσιμο της εκκλησίας.

Τα έριξα στο κουτί. Αλλά συνέχεια ο λογισμός μού έλεγε: Φαίνεται ότι ο ΟΤΕ θα του χάρισε κάποια γραμμή ή κάποιος άλλος τα πληρώνει.

– Σήκωσέ με. Δώσε μου τα παπούτσια να τα βάλω και δέστα.

Πήρε το μπαστούνι του και μου λέει: Πάμε.

Ξαφνιάστηκα. Τον κρατούσα και σκεφτόμουν: Πού θα πάμε; Βγήκαμε από την μπαλκονόπορτα και προχωρούσαμε προς το καινούργιο κτήριο το οποίο ήταν ακόμα «γιαπί». Ανεβήκαμε κάτι σκαλάκια και μου έδειξε τα καινούργια κελλιά. Μου έδειξε το ελαφρομπετόν που βάζουν για μονωτικό υλικό.

Ανεβήκαμε σ’ ένα κελλάκι που έχει κτιστό κρεβάτι και από το παράθυρό του φαίνεται η θάλασσα.

– Σου αρέσει εδώ;

– Ναι, είναι πολύ όμορφο, ασκητικό.

– Αγαπώ πολύ τους ασκητές. Γι’ αυτό ο νους μου είναι συνέχεια στα Καυσοκαλύβια, αλλά δεν με αφήνουν να πάω. Κάποτε όμως θα πάω και θα μείνω εκεί. Ξαναγυρίσαμε από την μπαλκονόπορτα και περίμενα να ξαπλώσει. Εκείνος όμως προχώρησε προς την είσοδο του κελλιού του και μου είπε:

– Τώρα πάμε επάνω στα παλιά κελλιά που είναι άδεια.

Έξω στον διάδρομο περίμεναν πολλοί άνθρωποι και νόμιζαν ότι τόση ώρα είμαι μέσα στο κελλί. Περίμεναν να βγω για να μπουν. Όταν είδαν τον Γέροντα όρθιο στον διάδρομο τάχασαν. Μερικοί πρώτη φορά έβλεπαν όρθιο τον Γέροντα. Συγκινήθηκαν και έτρεξαν να πάρουν την ευχή του. Προχωρήσαμε κι ανεβήκαμε στον β’ όροφο. Οι πόρτες των κελλιών ήταν κλειστές.

– Σ’ αυτό το κελλί έχουν λιβάνι.

Εγώ σκέφτηκα: «Φαίνεται το μύρισε». Εκείνος διάβασε την σκέψη μου και είδε την ολιγοπιστία μου.

– Σ’ ετούτο έχουν απλώσει σιτάρι πλυμένο για να το αλέσουν για πρόσφορα.

Πάλι ο λογισμός μου σκέφτηκε: «Ε, και το βρεγμένο σιτάρι έχει μια μυρωδιά».

Ο Γέροντας ξανάπιασε τον λογισμό μου και μου λέει για το τρίτο κελλί:

– Εδώ έχει σκουριάσει το καζανάκι επειδή δεν το τραβάμε. Πήγαινε να ρίξεις λίγο νερό.

Πράγματι, άνοιξα την πόρτα και όντως το νερό, όταν τράβηξα το καζανάκι, βγήκε σκουριασμένο. Οπότε σκέφθηκα: «Η σκουριά δεν μυρίζει».

Καθώς επιστρέφαμε τον ακούω να απαντά σε κάποιον στο τηλέφωνο.

– Εμπρός, εμπρός! Ναι, ναι. Έτσι να κάνεις…

Έδωσε σε κάποιον συμβουλές. Στα χέρια του δεν κρατούσε κανένα τηλέφωνο. Ήμασταν οι δυο μας. Έμεινα ακίνητη. «Μα, πώς μιλάει χωρίς τηλέφωνο;».

– Άντε, κλείστο τώρα και πέρνα κι από δω κάποια μέρα να σε δούμε.

Μου λέει:

– Να, μωρέ. Αυτός είχε ανάγκη να ρωτήσει. Έπαιρνε κάτω στο κελλί, αλλά δεν ήμουνα εκεί και το σήκωσα από δω.

Τότε ξύπνησα. Τότε κατάλαβα ότι ο Γέροντας δεν μου μιλάει μέσω του ΟΤΕ. Μου μιλάει με πνευματικό τρόπο, γι’ αυτό είπε τα χρήματα να τα ρίξω στο κουτί για το κτίσιμο της εκκλησίας.

– Άντε, πάμε τώρα.

8/7/1986

Από το βιβλίο της Μοναχής Πορφυρίας (Σπυριδούλας Μόσχου), “Μαθητεία στον Άγιο Πορφύριο”, έκδοση “Η Μεταμόρφωσις του Σωτήρος”, Μήλεσι.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Απρ 2020, 21:33

Δεν ήξερα για τον Άγιο Πορφύριο τίποτα. Το 2004 στο Άγιο Όρος αγόρασα ένα βιβλίο με κουβέντες του, και όταν το άρχισα το παράτησα, δεν το κατάλαβα. Το ξαναέπιασα το 2013, και το διάβασα δέκα φορές τουλάχιστο. Τα λόγια του είναι κρασί για ασκημένους λάρυγγες.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών