Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14622
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Φεβ 2020, 11:12

Last Veteran έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:05
Τωρα που είμαι ερωτικός μετανάστης εις τας Αθήνας δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κάνω τέτοιο διαχωρισμό.
να γυρίσεις στον τόπο σου.ξεχωρίζουμε τα σκουπίδια σαν μαλάκες σκουπιδάκι-σκουπιδάκι και έρχεστε εδώ και μας τρώτε τις γκόμενες

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Φεβ 2020, 11:22

Namrail έγραψε:
20 Φεβ 2020, 20:57
Θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει πριν λίγους μήνες ότι οι ελληναραδες ουσιαστικά δεν σέβονται καθόλου τις σημάνσεις των κάδων. Πετάνε ότι να ναι όπου να ναι είτε πρόκειται για πράσινο είτε για μπλε κάδο. Αν βάλουν περισσότερες κατηγορίες κάδων απλά θα φορτώσουν περισσότερη δουλειά σε εκείνους που είναι επιφορτισμένοι με τη διαλογή.
Στη Ρωμη υπαρχουν φυσικα οι διαχωρισμοι στους δημοσιους καδους.Δεν σου δινουν καδους για το σπιτι αλλα 3 οικολογικες σακουλες στις οποιες αποθηκεθεις το χαρτι,το πλαστικο και το γυαλι.Κατεβαινεις κατω,πετας τα σκουπιδια και τις ξαναφερνεις στο σπιτι.
Υπαρχει το εξης προβλημα : δεν αδειαζουν γρηγορα τους δημοσιους καδους και πολλες φορες δεν βρισκεις χωρο για να αδειασεις τις σακουλες σου.
Ο Ελληναρας λοιπον -πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου- σταματαει να σεβεται το διαχωρισμο και τα ριχνει ολα στον καδο με τα συμμεικτα (τα οποια τα αδειαζουν -αν ολα πανε καλα- καθημερινα).

Θελω να πω λοιπον οτι ολα ξεκινανε απο την σωστη λειτουργια του δημου.Αν ο δημος συλλεγει τα σκουπιδια στην ωρα του,ο Ελληναρας θα τηρησει σε μεγαλο βαθμο το διαχωρισμο.Αν ο δημος ειναι μπουρδελο,μην περιμενεις προκοπη.

Σε πολεις του βορρα,αν δεν τηρησεις το διαχωρισμο και σε βρουν (διοτι εχεις καδους μεσα στην πολυκατοικια),σε γαμησανε κανονικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος under την 21 Φεβ 2020, 11:34, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Φεβ 2020, 11:23

Έχω βαρεθεί να εκπαιδεύομαι. Κάθε μέρα μελέτη θέλει. Τη μια μέρα πρέπει να προσαρμοστώ σε καινούργιους τρόπους τραπεζικών συναλλαγών, την άλλη μέρα σε καινούργιους τρόπους δήλωσης στην εφορία, καινούργιους τρόπους στο να καπνίζω, τώρα πρέπει να εκπαιδευτώ και στο πώς να πετάω και τα σκουπίδια κι όλα αυτά, αν δεν τρέχω να τα προλαβαίνω συνέχεια, έχουν κυρώσεις.
Ξεζαλάτε με. Ό, τι γράμματα ήταν να μάθω τα έχω μάθει. Από εδώ και μπρος δουλειά, σπίτι, κωλοβάρεμα κι αν έρθει κανείς να ξαναπαιτήσει ν' ασχοληθώ με καινούργια ήθη θα είμαι σπίτι και θα τον περιμένω με την καραμπίνα.
Άι στο διάολο πια, με τον χαβά του καθενός, έχω κι άλλα πράγματα ν' ασχοληθώ στην ζωή μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βλήμα την 21 Φεβ 2020, 11:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Γιάννης

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 21 Φεβ 2020, 11:29

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Φεβ 2020, 21:48
.

Εχει δοκιμαστεί σέ άλλη χώρα η πρόταση.....η θά ήμαστε Πρωτοπόροι ;;;...... :roll:
.
Ναι, εδώ και χρόνια έτσι γίνεται σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο, και τηρείται αρκετά καλά.

Στην Ελλάδα πάλι... αν κρίνω από το νησί μου, εδώ και 10 χρόνια έχουν μπει χωριστοί κάδοι σε κάθε πόλη και χωριό, αλλά οι ντόπιοι αυστραλοπίθικοι πετάνε ό,τι να'ναι σε όποιον κάδο βρούνε. Κοινώς, χέσε μέσα Πολυχρόνη.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Φεβ 2020, 11:31

Ασέβαστος έγραψε:
21 Φεβ 2020, 09:21
nowhere έγραψε:
21 Φεβ 2020, 08:39
αντουανέτες είναι όσοι σκέφτηκαν αυτή την μαλακία.δεν έχουν όλοι τον χρόνο και τον χώρο για να παίζουν με τα σκουπίδια
αληθες.

θελουν απλα να γλυτωσουν το εργατικο κοστος του ξεδιαλεγματος, φορτωνοντας το στους πολιτες.

δεν παιζει να καθεται καθενας να ξεχωριζει σε 6 σακκουλες τα σκουπιδια, και καθε μερα να κανει διαδρομη σε 6 καδους που δεν θα ειναι ολοι στο ιδιο μερος για να τα πεταξει.
Γιατί είστε τόσο κανίβαλοι; Πότε θα γίνετε αθρώποι; Γιατί άνθρωποι δεν θα γίνετε ποτέ. Κυττάχτε να επωφεληθείτε από την παρουσία του Κυριάκου Μητσοτάκη στον πρωθυπουργικό θώκο, και υιοθετήστε κάποια βασικά πρωτοκοσμικά στοιχεία συμπεριφοράς, ώστε να μη σας κλειδώνουμε στο υπόγειο κάθε φορά που έχομε μουσαφιραίους
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14622
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Φεβ 2020, 11:35

οι μουσαφιραίοι σας δεν χρησιμοποιούν κάδους κ τέτοια,προτιμούν την βαρύτητα

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Φεβ 2020, 11:36

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:31
Γιατί είστε τόσο κανίβαλοι; Πότε θα γίνετε αθρώποι; Γιατί άνθρωποι δεν θα γίνετε ποτέ. Κυττάχτε να επωφεληθείτε από την παρουσία του Κυριάκου Μητσοτάκη στον πρωθυπουργικό θώκο, και υιοθετήστε κάποια βασικά πρωτοκοσμικά στοιχεία συμπεριφοράς, ώστε να μη σας κλειδώνουμε στο υπόγειο κάθε φορά που έχομε μουσαφιραίους
Να παίρνετε τους μουσαφιραίους και ν' αράζετε στο υπόγειο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Φεβ 2020, 11:38

Βλήμα έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:23
Έχω βαρεθεί να εκπαιδεύομαι. Κάθε μέρα μελέτη θέλει. Τη μια μέρα πρέπει να προσαρμοστώ σε καινούργιους τρόπους τραπεζικών συναλλαγών, την άλλη μέρα σε καινούργιους τρόπους δήλωσης στην εφορία, καινούργιους τρόπους στο να καπνίζω, τώρα πρέπει να εκπαιδευτώ και στο πώς να πετάω και τα σκουπίδια κι όλα αυτά, αν δεν τρέχω να τα προλαβαίνω συνέχεια, έχουν κυρώσεις.
Ξεζαλάτε με. Ό, τι γράμματα ήταν να μάθω τα έχω μάθει. Από εδώ και μπρος δουλειά, σπίτι, κωλοβάρεμα κι αν έρθει κανείς να ξαναπαιτήσει ν' ασχοληθώ με καινούργια ήθη θα είμαι σπίτι και θα τον περιμένω με την καραμπίνα.
Άι στο διάολο πια, με τον χαβά του καθενός, έχω κι άλλα πράγματα ν' ασχοληθώ στην ζωή μου.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΡΖ;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Φεβ 2020, 11:38

Spiros252 έγραψε:
21 Φεβ 2020, 10:10

Εκτός πραγματικότητας ο Δήμαρχος..

Αυτό που έγινε είναι ότι αγοράζουμε όλοι πλέον χοντρές πλαστικές σακούλες, απλά επειδή τις χρειαζόμαστε. Κανείς δεν πληρώνει 9 λεπτά για τις λεπτές αφού με 5-7 λεπτά μπορείς να πάρεις χοντρή. Μετά από κάποιες χρήσεις καταλήγουν κι αυτές στα σκουπίδια, δηλαδή περισσότερο πλαστικό στις χωματερές.

Στα "στατιστικά" φαίνεται ότι μειώθηκε πολύ η χρήση της λεπτής πλαστικής αλλά δεν λαμβάνεται υπόψη ότι αντικαταστάθηκε από χοντρή πλαστική.
Λες να μην το είχαν σκεφτεί αυτό;

Δεν είναι μόνο θέμα συνολικού βάρους πλαστικού αλλά κυρίως κύκλου ζωής, η χοντρή σακούλα γενικά καταλήγει στις χωματερές όπου και παραμένει. Δεν γίνεται δεκάδες κουρέλια που παρασύρονται από τον αέρα και σκορπάνε παντού καταλήγοντας κυρίως στη θάλασσα.

Εγώ επειδή περπατάω πάρα πολύ στα χωράφια έχω δει τη διαφορά, μέχρι πριν 2-3 χρόνια είχε παντού κουρελιασμένες διάφανες σακούλες και πλαστικά φρεντοπότηρα. Τώρα πια έχει μόνο πλαστικά φρεντοπότηρα (επειδή μου μάθατε να μη μπορείτε να κάνετε βήμα χωρίς φρέντο σε πλαστικό ποτήρι μιας χρήσης φερμένο στο χεράκι σας με το μηχανάκι που του δίνετε 2 ενώ κάνει 1.85 και τον βάζετε να σας μετρήσει 0.15 ρέστα κωλονεάντερταλ δεν πειράζει θα το ξεμάθετε κι αυτό).

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Φεβ 2020, 11:39

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:38
Βλήμα έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:23
Έχω βαρεθεί να εκπαιδεύομαι. Κάθε μέρα μελέτη θέλει. Τη μια μέρα πρέπει να προσαρμοστώ σε καινούργιους τρόπους τραπεζικών συναλλαγών, την άλλη μέρα σε καινούργιους τρόπους δήλωσης στην εφορία, καινούργιους τρόπους στο να καπνίζω, τώρα πρέπει να εκπαιδευτώ και στο πώς να πετάω και τα σκουπίδια κι όλα αυτά, αν δεν τρέχω να τα προλαβαίνω συνέχεια, έχουν κυρώσεις.
Ξεζαλάτε με. Ό, τι γράμματα ήταν να μάθω τα έχω μάθει. Από εδώ και μπρος δουλειά, σπίτι, κωλοβάρεμα κι αν έρθει κανείς να ξαναπαιτήσει ν' ασχοληθώ με καινούργια ήθη θα είμαι σπίτι και θα τον περιμένω με την καραμπίνα.
Άι στο διάολο πια, με τον χαβά του καθενός, έχω κι άλλα πράγματα ν' ασχοληθώ στην ζωή μου.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΡΖ;
Σύριζα να σε πει το πρώτο σου παιδί και να' ναι συριζαίος/α
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Φεβ 2020, 11:40

Ασέβαστος έγραψε:
21 Φεβ 2020, 10:13
Otto Weininger έγραψε:
21 Φεβ 2020, 09:36
nowhere έγραψε:
21 Φεβ 2020, 09:32
όχι ακριβώς.για 6 μιλάμε
Είπα για αρχή. Θέμα χώρου εινα8 βασικά στο σπίτι να έχεις τις διαφορετικές σακούλες.
Μετά γίνεται συνήθεια αυτόματα.
για βαλε και τη διαδρομη σε 6 διαφορετικα σημεια που θα ειναι οι διαφορετικοι καδοι. απλως δεν ειναι πρακτικο αυτο το πραγμα. γινεται σε καποια χωρα;
Ναι, σε όλες τις χώρες που δεν χρησιμοποιούν το δεξί για να τρώνε και το αριστερό για να σκουπίζουν τον κώλο τους
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Φεβ 2020, 11:42

Last Veteran έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:05
Στη Ζάκυνθο διαχωρίζα τα σκουπίδια τουλάχιστον μια δεκαπενταετια. Είχα χώρο έξω από το σπίτι. Οι κάτοικοι βέβαια ήταν γύφτοι (όχι τσιγγάνοι) και πετούσαν οτιδήποτε στους κάδους.
Τωρα που είμαι ερωτικός μετανάστης εις τας Αθήνας δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κάνω τέτοιο διαχωρισμό.
Κομπόστ είχες, μύστη μου;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Φεβ 2020, 11:44

Να γίνετε άνθρωποι, αλλιώς θα κόψουμε τα φράγκα. Και μην αργεί η χωριάτικη που παρήγγειλα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Φεβ 2020, 11:46

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:44
Και μην αργεί η χωριάτικη που παρήγγειλα.
Έφ-τασεεεεε
SpoilerShow
Εικόνα
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Σκουπίδια... αχταρμάς τέλος! Εξι κάδοι σε κάθε σπίτι και γειτονιά για διαχωρισμό απορριμάτων!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 21 Φεβ 2020, 11:47

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:42
Last Veteran έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:05
Στη Ζάκυνθο διαχωρίζα τα σκουπίδια τουλάχιστον μια δεκαπενταετια. Είχα χώρο έξω από το σπίτι. Οι κάτοικοι βέβαια ήταν γύφτοι (όχι τσιγγάνοι) και πετούσαν οτιδήποτε στους κάδους.
Τωρα που είμαι ερωτικός μετανάστης εις τας Αθήνας δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κάνω τέτοιο διαχωρισμό.
Κομπόστ είχες, μύστη μου;
Γυαλί, πλαστικό, μεταλλικά, χαρτί, ξεχωριστα και τα οργανικά στις κότες ή για λίπασμα. Τι άλλο να έκανα ο καριολης;

nowhere έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:12
Last Veteran έγραψε:
21 Φεβ 2020, 11:05
Τωρα που είμαι ερωτικός μετανάστης εις τας Αθήνας δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κάνω τέτοιο διαχωρισμό.
να γυρίσεις στον τόπο σου.ξεχωρίζουμε τα σκουπίδια σαν μαλάκες σκουπιδάκι-σκουπιδάκι και έρχεστε εδώ και μας τρώτε τις γκόμενες
:smt005::smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών