Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 13 Φεβ 2020, 12:07

Antares έγραψε:
11 Φεβ 2020, 18:23
Πορφύριε βλέπεις αυτά που σου αρέσουν, δεν ανεβαίνεις πίστα. Αν έβλεπα εγώ το ίδιο όνειρο θα έβλεπα τους δύο να δίνουν το χέρι και να αγκαλιάζονται. Κατά τον ίδιο τρόπο που κάτι στο όνειρο μου εφιστούσε την προσοχή κατά την προεφηβική ηλικία, ότι οι Η.Π.Α. και η ΕΣΣΔ μπορεί να φαίνονται μακριά η μία από την άλλη (ήταν πριν το 1989) αλλά από την άλλη πλευρά (Σιβηρία, Αλάσκα) συναντιούνται.
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να κάνεις παιχνίδι.
Σύμφωνα με τον Φρόυντ το όνειρο είναι μια ανεκπλήρωτη επιθυμία. Ακόμα και οι εφιάλτες. Οπότε συμφωνώ. Για το δεύτερο διαφωνώ διότι τους Αμερικάνους από τους Ρώσους τους χωρίζει άβυσσος. Είναι εντελώς διαφορετικοί. Οι Ρώσοι κατηφείς και δυσδιάκριτοι σαν τη μαύρη θάλασσα. Οι Αμερικάνοι φωνακλάδες και ηλίθιοι σαν τη Ντίσνευλαντ.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Φεβ 2020, 12:56

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
13 Φεβ 2020, 12:07
Σύμφωνα με τον Φρόυντ το όνειρο είναι μια ανεκπλήρωτη επιθυμία. Ακόμα και οι εφιάλτες. Οπότε συμφωνώ. Για το δεύτερο διαφωνώ διότι τους Αμερικάνους από τους Ρώσους τους χωρίζει άβυσσος. Είναι εντελώς διαφορετικοί. Οι Ρώσοι κατηφείς και δυσδιάκριτοι σαν τη μαύρη θάλασσα. Οι Αμερικάνοι φωνακλάδες και ηλίθιοι σαν τη Ντίσνευλαντ.
Συμφωνώ για τους λαούς. Εννοούσα τους πολιτικούς των δύο χωρών.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 13 Φεβ 2020, 13:02

Antares έγραψε:
13 Φεβ 2020, 12:56
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
13 Φεβ 2020, 12:07
Σύμφωνα με τον Φρόυντ το όνειρο είναι μια ανεκπλήρωτη επιθυμία. Ακόμα και οι εφιάλτες. Οπότε συμφωνώ. Για το δεύτερο διαφωνώ διότι τους Αμερικάνους από τους Ρώσους τους χωρίζει άβυσσος. Είναι εντελώς διαφορετικοί. Οι Ρώσοι κατηφείς και δυσδιάκριτοι σαν τη μαύρη θάλασσα. Οι Αμερικάνοι φωνακλάδες και ηλίθιοι σαν τη Ντίσνευλαντ.
Συμφωνώ για τους λαούς. Εννοούσα τους πολιτικούς των δύο χωρών.
Δε νομίζω. Ο Πούτιν είναι αδίστακτος πρώην πράκτορας της kgb που σφυρηλατήθηκε μέσα στη φωτιά και το σίδερο. Ο Τραμπ γελοίος μαλάκας.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Φεβ 2020, 10:04

Είδα στον ύπνο μου μια κακόφημη αθηναϊκή συνοικία με πουτάνες, νταβατζήδες, κλπ, καφενεία, βρώμικες ψησταριές, κι εγώ ντυμένος καλόγερος τριγυρνούσα. Ακουγόταν το τραγούδι Οι Νέοι Χασικλήδες.
Ordem e Progresso.

Zoomer
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 21 Φεβ 2020, 17:52

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zoomer » 21 Φεβ 2020, 18:01

Είδα ένα όνειρο ότι βγήκαμε από την εποχή του λίθου μπουμεροκρατίας. Αλλά ξύπνησα. :hammer:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 21 Φεβ 2020, 20:14

ok zoomer :bored:
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Φεβ 2020, 11:05

αφού στριφογυρνούσα με διάφορα καριολίστικα βασανιστικά
για περίπου έναν αιώνα και ήθελα να ξεριζώσω τα νύχια μου
με πένσα για να ξεχάσω τον ψυχικό πόνο που βίωνα, είδα ότι δούλευα
σε μια εταιρεία που έκανε κρατήσεις σε διάφορους χώρους στην πόλη που ζω

συνομιλούσα λοιπόν τηλεφωνικώς μ έναν κύριο, ο οποίος ήθελε να κάνει
κράτηση 30 θέσεων σε μια αίθουσα θεάτρου-σινεμά, κάτι τέτοιο, κι ενώ
έβλεπα στο χάρτη τα στοιχεία του χώρου και όλες τις λεπτομέρειες, δεν μπορούσα
να προφέρω το όνομα με καμία δύναμη, ο εγκέφαλός μου νέκρωνε μόλις διάβαζε τις
δύο λέξεις του χώρου, ήμουν έτοιμη να εκραγώ, ζητούσα βοήθεια από
την μάνα μου και ξύπνησα από τις κραυγές μου με ταχυπαλμία

ξανακοιμάμαι, και συνεχίζοντας το όνειρο, βλέπω ότι είμαστε εγώ κι άλλοι 29
σε μια τεράστια αίθουσα με μαρμάρινο δάπεδο, όπου υπήρχαν 15 τραπέζια,
στα οποία μας έβαλαν να καθίσουμε ανά ζεύγη

κάθισα μ έναν συνάδελφο από τη δουλειά, πιτσιρικά, ο οποίος
άρχισε να γίνεται ιδιαίτερα διαχυτικός, και προσπαθώντας να με
φιλήσει, είχε στρίψει τον κορμό του 360 μοίρες από την μέση και πάνω
κι εγώ τον κοιτούσα έντρομη και απορημένη κι αναρωτιόμουν για ποιο
σκατά λόγο δυσκολεύει τον εαυτό του τόσο πολύ και σκεφτόμουν ότι
αυτό δεν είναι αγάπη και Η ΑΓΑΠΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΜΑΤΩΝΕΙ ΚΑΙ
ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΔΙΑΛΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΣΟΥ
ΚΟΡΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ και ξάφνου κοιτάζω τα μάτια του
και δεν ήταν τα μάτια του άνδρα που αγαπώ, και συνειδητοποιώ ότι
φοράει τη ζακέτα μου την μπεζ την μακρυά που φοράω στο σπίτι
και είναι από τις αγαπημένες μου γιατί τα μανίκια της είναι αρκετά μακρυά
ώστε να φτάνουν να τα σφίγγω στις γροθιές μου και να αισθάνομαι
ασφάλεια εκείνες τις φορές που νιώθω ανασφαλής και πάνω που είχα
γίνει έξαλλη νιώθω τα κρύα χέρια Του στο πρόσωπό μου και την φωνή
Του να μου λέει πως είναι πείραμα, όλο αυτό είναι πείραμα και να μην
ανησυχώ, όλα γίνονται στα ψέμματα και να κάνω λίγη υπομονή ακόμη
γιατί αυτό που συμβαίνει είναι πολύ σημαντικό για την ανθρωποταπότητα
και η φωνή Του έμπαινε μέσα στα αυτιά μου κι στα ρουθούνια μου
και στο στόμα μου και γευόμουν τη φωνή Του και την κατάπινα και
την ένιωθα στο στομάχι μου κι έχανα σιγά σιγά τις αισθήσεις μου και
έκανα επιτέλους τον πιο ξεκούραστο δεκάλεπτο ύπνο όλης της νύχτας
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Φεβ 2020, 15:18

Εγώ είδα ένα πολύ αλλόκοτο και σουρεαλιστικό όνειρο χθες βράδυ.

Είδα ότι ήμουν κάτι σαν "παραφυσικός ντεντέκτιβ" στον ελεύθερό μου χρόνο, αλλά χωρίς να πιστεύω τα παραφυσικά που ερευνούσα.

Η υπόθεση που μου είχε ανατεθεί, ήταν να ερευνήσω ένα ερειπωμένο σπίτι. Ο θρύλος έλεγε ότι ήταν στοιχειωμένο από ένα παιδί που πέθανε εντός του, όταν ακόμη κατοικούνταν. Η εικόνα του παιδιού ήταν εντυπωμένη στον τοίχο του διαδρόμου που διαδεχόταν το κατώφλι της ξεχαρβαλωμένης εισόδου. Λέω "εντυπωμένη" γιατί ήταν φωτογραφία, αλλά παράλληλα ήταν σαν χαλκομανία στον τοίχο. Δεν ήταν ζωγραφιά. Επίσης στο σπίτι δεν μπόρεσα να μπω (παρόλο που έβλεπα την εικόνα του παιδιού απ' έξω) διότι ήταν περιφραγμένο με συρμάτινο φράχτη και έπρεπε να ζητήσω άδεια από τον ιδιοκτήτη. Η επίσκεψή μου στην περιοχή είχε γίνει κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Η κανονική μου εργασία -αυτή που έκανα κατά τη διάρκεια της ημέρας- ήταν δουλειά γραφείου, σε μία υπηρεσία η οποία έμοιαζε με σχολείο (όπου ήμουν μαθητής), με δημόσιο οργανισμό (όπου ήμουν υπάλληλος) και με στρατό (όπου ήμουν φαντάρος). Ηταν με κάποιο μαγικό τρόπο ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΖΙ. Ο επιστάτης που μας επιτηρούσε στην έδρα (;) καθώς δουλεύαμε, ήταν ένας από τους υπεύθυνους που έχω στη δουλειά που κάνω στον συνειδητό κόσμο.

Επειδή δεν την πάλευα και επειδή ήθελα να ερευνήσω περισσότερο το ερειπωμένο σπίτι (όφειλα να αιτηθώ την πρόσβαση από τους ιδιοκτήτες πρώτα), αποφάσισα να πάρω αναρρωτική άδεια που δικαιούμουν στην κανονική εργασία. Για κάποιο λόγο δικαιούμουν λίγες μέρες. Για κάποιον άλλο λόγο -αρκετά περίεργο- όλοι οι συνάδελφοί μου παίρνανε επίσης αναρρωτική άδεια. Ηταν κάτι δηλαδή, που το συνήθιζαν κατά καιρούς. Την έπαιρναν όλη, μέχρι να την εξαντλήσουν, ακόμη κι όταν δεν είχαν τίποτα. Μάλιστα ο επιστάτης-υπεύθυνός μου, όταν έμαθε από μένα ότι σκοπεύω να δικαιολογήσω αναρρωτική από εξετάσεις που θα έκανα στο νοσοκομείο, γέλασε με κατανόηση.

Εκλεισα λοιπόν ραντεβού με ένα νοσοκομείο ώστε να κάνω εξετάσεις αίματος. Το τηλεφώνημα το πραγματοποίησα από το γραφείο. Στην περίπτωση που οι εξετάσεις έβγαιναν "θετικές" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό), θα έπαιρνα την άδεια. Στην περίπτωση που έβγαιναν "αρνητικές", δεν θα την έπαιρνα. Παράλληλα έκανα ένα τηλεφώνημα στους ιδιοκτήτες του σπιτιού, ώστε να ζητήσω άδεια να μπω μέσα. Αυτός που μου απάντησε στο τηλέφωνο ήταν ο γιος τους και -προς μεγάλη μου έκπληξη- μου είπε ότι ήταν ο ίδιος, το παιδί που εικονιζόταν εντυπωμένο στο διάδρομο του σπιτιού. Είχε πλέον μεγαλώσει και είχε γίνει 20 χρονών. Ο θρύλος που τον ήθελε να έχει αποβιώσει μέσα σε εκείνο το σπίτι, δεν ήταν αληθής. Στο ερειπωμένο σπίτι -που ανήκε ακόμη στην οικογένειά του- είχε περάσει μόνο τα παιδικά του χρόνια και πλέον κατοικούσε αλλού. Το παλιό σπίτι απλώς εγκαταλείφθηκε από την οικογένειά του. Συνδέθηκα μέσω skype για να τον δω και διαπίστωσα ότι πράγματι, έμοιαζε καταπληκτικά με το παιδί της εικόνας, απλώς ήταν 20 χρονών, ενώ το παιδί στην εικόνα ήταν γύρω στα 10.

Μετά είδα ότι ήμουν στο νοσοκομείο και ότι είχα κάνει ήδη της εξετάσεις. Οι γιατροί μου ανακοίνωσαν ότι τα αποτελέσματα ήταν "αρνητικά" και επομένως δεν μπορούσα να πάρω την άδεια. Τους είπα ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατον (;) και ότι έπρεπε να επαναλάβουν την εξέταση γιατί χρειαζόμουν επειγόντως την άδεια. Τότε ήταν που ένας από τους γιατρούς μου εξομολογήθηκε ότι τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά γιατί κάποιος "πείραξε" τα δεδομένα του δείγματος από αίμα που είχα δώσει. Και τα είχε πειράξει εσκεμμένα για να βγει αρνητικό. Οταν του είπα να μου πει ποιος ήταν αυτός, μου έδειξε την φωτογραφία του τύπου που είχα δει στο skype και που ήταν το παιδί της εικόνας (!!!!!).

Οταν είχα βγει από το νοσοκομείο, ήταν σούρουπο και είχα συνειδητοποιήσει ότι ο 20χρονος δεν ήθελε με τίποτα να μπω στο παλιό του σπίτι, παρά το γεγονός ότι μου είχε υποσχεθεί ότι θα με συναντούσε για να μου δώσει το κλειδί της πόρτας της αυλής. Σαμπόταρε τα αποτελέσματα της εξέτασης, ώστε να μη μπορώ να παρω την άδεια και να μη πάω στο σπίτι.

Τότε το κινητό μου χτύπησε και μόλις το ενεργοποίησα, είδα ότι άρχισε να παίζει ένα βιντεάκι από το youtube με άλλους παραφυσικούς ερευνητές που μπήκαν μια νύχτα στο επίμαχο σπίτι. Πάνω που το κατάλαβα αυτό, το βίντεο έδειχνε να φωτίζουν με τους φακούς τους τον διάδρομο της εισόδου (ήταν ένας άντρας και μία γυναίκα, όπου η γυναίκα βιντεοσκοπούσε την όλη έρευνα). Αμέσως μετά, η κάμερα της γυναίκας έπεσε στο πάτωμα του διαδρόμου και τότε ήταν, που το δικό μου κινητό, γλίστρησε από τα χέρια μου και κατέληξε κάτω. Μόλις σήκωσα το κινητό, το πλάνο πρόβαλε κάτι που βρισκόταν στο πάτωμα του διαδρόμου και που έμοιαζε με ορθογώνια παραλληλεπίπεδη, πρασινωπή πέτρα. Στον γύρω διάδρομο, αντηχούσαν τα ουρλιαχτά της γυναίκας ερευνήτριας που έμοιαζαν σαν κάποιος να τη σφάζει.

Τότε, ξύπνησα.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Φεβ 2020, 14:05

Είδα ένα άλλο όνειρο σήμερα, το οποίο σχετίζεται με τον κορωναϊό αλλά και με... εξωγήινους.

Πήγαινα λέει σε ένα γραφείο για να μου ανατεθούν κάποια ντεντεκτιβικά καθήκοντα. Πήγαινα με τα πόδια και οι δρόμοι της πόλης ήταν άδειοι. Οταν έφτασα δίπλα από ένα κλειστό σούπερ μάρκετ, μου ήρθε μια παράξενη μυρωδιά. Η μυρωδιά έμοιαζε σαν την κλεισούρα που αναδύουν τα εγκαταλειμμένα κτήρια. "ΚΟΡΩΝΑΪΟΣ!!!" φώναξα πανικόβλητος και έτρεξα μακριά από το σύννεφο της οσμής.

Λίγο αργότερα ήμουν στο γραφείο και κάποιος μου ανέθετε μία αποστολή. Μου είπε ότι έχουν εντοπίσει πως ένας πολίτης είναι εξωγήινος και ότι θα πρέπει να τον παρακολουθώ προκειμένου να μην τρομάξει κανέναν σε περίπτωση που αποκαλύψει την πραγματική του μορφή. Στο όνειρο ήμουν κι εγώ εξωγήινος μεταμφιεσμένος σε άνθρωπο και το έκρυβα. Εκείνη τη στιγμή ένιωσα ότι στη θέση του εξωγήινου που με ζητούσαν να παρακολουθήσω, θα μπορούσα να βρίσκομαι κι εγώ, αλλά δεν είπα τίποτα. Ο τύπος που μου ανέθετε την αποστολή, μου έδειξε μια φωτογραφία του εξωγήινου. Μου είπε ότι έτσι είναι η όψη του όταν είναι μεταμφιεσμένος σε άνθρωπο. Το περίεργο είναι ότι η φωτογραφία έδειχνε ένα ανθρωπόμορφο πλάσμα, με μοβ πρόσωπο και επίμηκες κεφάλι, που με τίποτα δεν θα μπορούσε να το περάσει κανείς για άνθρωπο.

Είπα λοιπόν στον τύπο, "μα αυτός δεν είναι μεταμφιεσμένος. Είναι κανονικός εξωγήινος". Ο άλλος μου είπε ότι δεν ξέρω τι λέω, διότι η φωτογραφία που μου έδειχνε απεικόνιζε έναν κανονικό άνθρωπο. "Είναι εξωγήινος μεταμφιεσμένος σε άνθρωπο", επέμεινε. "Και μάλιστα είναι ίδιος με αυτόν". Τότε μου έδειξε μια άλλη φωτογραφία, η οποία απεικόνιζε τον... Μπογδάνο.

"Δηλαδή ο Μπογδάνος είναι εξωγήινος", ρώτησα.

"Ποιος είναι ο Μπογδάνος;", ρώτησε ο τύπος.

"Καλά, αυτόν τον καταλαβαίνεις και από αυτά που λέει", είπα, αντί να απαντήσω ευθέως.

Τότε βάλαμε και οι δύο τα γέλια και τα γέλια μας ήταν τόσο δυνατά, που ξύπνησα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Μαρ 2020, 12:56

Mέσα σε όλα τα άλλα που έβλεπα είδα και την μικρή ανιψιά μου (το μικρότερο και πιο αγαπημένο μου) να μου λέει "έχω ψύχωση και κατάθλιψη". Της έλεγα δεν θα ξαναπείς τέτοιες λέξεις, μικρό παιδί, της έσβηνα από κάπου που ήταν γραμμένες για να το καταλάβει, τελικά σηκώθηκε για να παίξει χαρούμενο.
Όταν ξύπνησα κατάλαβα ότι κάτι τέτοια πρέπει να της λέει η τεμπέλα αδερφή μου για μένα. Είναι παιδί που μιμείται τον άλλο για να τον καταλάβει μέσω ηθοποιίας. Τελευταία δεν έχω καταφέρει να την δω, όπως και τις υπόλοιπες.
Έχουμε γεμίζει τεμπέλες που κάνουν διαγνώσεις σε άλλους παρεμπιπτόντως.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Μαρ 2020, 13:08

Είδα τον πατέρα μου σε όνειρο, από αυτά που τα λένε lucid. Διαυγές, σαν ταινία.
Και περπατούσαμε στον δρόμο, αυτός ήταν πολύ νέος κι εγώ συνομήλικος του και τραγουδούσε δυνατά ένα ιταλικό τραγούδι, από αυτά που του άρεσαν και ήταν τόσο όμορφο που το σιγοτραγουδουσαν οι περαστικοί στο δρόμο και στις στάσεις.

Τον μπαγάσα!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Μαρ 2020, 13:15

Το ίδιο συνέβαινε και σε μένα με την γιαγιά μου. Στην αρχή την έβλεπα όπως έφυγε, αλλά στα επόμενα όνειρα ήταν συνέχεια και πιο νέα, αν και πολύ νέα γύρω στα 25-30 δεν την είχα δει ποτέ εν ζωή όπως είναι φυσικό βέβαια.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Μαρ 2020, 11:32

Είδα πως ήμουν σε συνέδριο-φεστιβάλ του ΠΑΣΟΚ. Σε ένα χωριό με πάρκα, σπίτια, παντού ΠΑΣΟΚ. Σε κάθε μέρος βρισκόταν μια φράξια, κι εγώ έπρεπε να αποφασίσω σε ποία θα πάω. Η πιο μεγά λη ήταν η ΠΑΣΟΚ Αριστερό Ρεύμα Κανελλόπουλος. Άλλη μια το ΠΑΣΟΚ Σαλαμίνας, με πανό υπέρ των μεταναστών. Μετά το ΠΑΣΟΚ Οικολογία, που φαινόταν πιο κοντά μου. Πήγα εκεί, ήταν σε ένα σπίτι, ακουγόταν το Ερωτικό της Αρβανιτάκη, δυο άντρες όλοι κι όλοι, ένας ζωγράφιζε, άλλος a. τοιχοκολλούσε πρόγραμμα θεατρικών παραστάσεων. No smoking area. Έφυγα απογοητευμένος, δεν ήξερα πού να πάω, σκέφτηκα πως στο Οικολογία μάλλον θα έχουν κι απαγορεύσεις, βεγκανισμό κ.α.. Βγήκα στον δρόμο λέγοντας, μα φεστιβάλ ΠΑΣΟΚ και δεν έχει σουβλάκια;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Μαρ 2020, 18:15

νύχτα έγραψε:
22 Φεβ 2020, 11:05

φοράει τη ζακέτα μου την μπεζ την μακρυά που φοράω στο σπίτι
και είναι από τις αγαπημένες μου γιατί τα μανίκια της είναι αρκετά μακρυά
ώστε να φτάνουν να τα σφίγγω στις γροθιές μου και να αισθάνομαι
ασφάλεια εκείνες τις φορές που νιώθω ανασφαλής και πάνω που είχα
γίνει έξαλλη νιώθω τα κρύα χέρια Του στο πρόσωπό μου και την φωνή
Του να μου λέει πως είναι πείραμα, όλο αυτό είναι πείραμα και να μην
ανησυχώ, όλα γίνονται στα ψέμματα και να κάνω λίγη υπομονή ακόμη
γιατί αυτό που συμβαίνει είναι πολύ σημαντικό για την ανθρωποταπότητα
Βάλε όπου γοητευτικός άνδρας, μια πως να το πω, κυράτσα και θα έχεις ένα πείραμα από τα πρώτα. :003:
Τώρα θα μου πεις εσύ είσαι νέα με κατακτήσεις και οι σκέψεις σου περιφέρονται γύρω από ωραίους άνδρες.
Είχα και εγώ ένα όνειρο με ωραίο άνδρα, μου έδωσε στοιχεία και όνομα (περίεργο) που μου μιλούσε, αλλά όχι με αυτό τον τρόπο. Νοητικά, πνευματικά.
Αυτός ο τρόπος είναι του ακούσματος φωνών και στην σχιζοφρένεια δεν ακούγεται η φωνή ενός καθηγητή πανεπιστημίου για παράδειγμα, που σου κάνει μάθημα κοσμολογίας. Αν μάλιστα υπήρχαν τέτοια πειράματα θα γίνονταν για τον βασανισμό των ανθρώπων.
Ανθρωπότητα ή ανθρωποταπότητα; Εσκεμμένο;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 05 Μαρ 2020, 20:52

Antares έγραψε:
05 Μαρ 2020, 18:15
Αυτός ο τρόπος είναι του ακούσματος φωνών και στην σχιζοφρένεια δεν ακούγεται η φωνή ενός καθηγητή πανεπιστημίου για παράδειγμα, που σου κάνει μάθημα κοσμολογίας. Αν μάλιστα υπήρχαν τέτοια πειράματα θα γίνονταν για τον βασανισμό των ανθρώπων.
Ανθρωπότητα ή ανθρωποταπότητα; Εσκεμμένο;
εσκεμμένο Αντάρεςμας

τί πειράματα εννοείς;
fear as night can’t be shut off

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών