Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24210
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 17:56

Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:53
Είναι μία από τις αντικρουόμενες θεωρίες .
άσε τα άλλα και κοίτα το πόδι, δεύτερο δάκτυλο σαφώς μακρύτερο, Έλλην, τέλος.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Ιουν 2018, 18:06

nik_killthemall έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:02
Σουβλίτσα έγραψε:
14 Ιουν 2018, 08:14
[
Ο Νικ κιλ, ορθώς το αναλύει πιο πάνω, άσχετο αν πέφτει κι αυτός στο ασυγχώρητο ολίσθημα (εντάξει, φαίνεται να έχει διαβάσει δυο πραγματάκια γι αυτό και ασυγχώρητο) να λέει πως το Ιερατείο μιλά για Ελληνική καταγωγή του Χριστού. Από πότε ο Τουλάτος είναι ιερατείο, μον ντιε!
κατάρχην πέφτω στα γόνατα σου για συγχώρεση, βρε πλιιιιιιζ λέμε δεν θα αντέξω το ασυγχώρητο ολίσθημα, πως θα ζήσω τώρα ... πέφτω στα πατώματα σουβλιτσα σχωρα με ... :P

Απο κει και πέρα, πως φαίνεται πως δεν άνοιξες ποτέ το λινκ που παρέθεσα, ε σουβλίτσα ?

Ο Τουλάτος αναπαράγει απλά την άποψη του σύγχρονου ορθόδοξου ιερατείου (και λέω του σύγχρονου, γιατί το ιερατείο ερμηνεύει ΠΑΝΤΑ κατά χρονική περίοδο, κατά συμφέρον και πολιτική, π.χ. αυτό το χωρίο πιθανότατα μπορεί και να το κρύβανε κατά τη πρώτη 1000ετία του χριστιανισμού που η λέξη ελλην ήταν απαγορευμένη για να μην γίνονται απρεπείς συνειρμοί, ενώ αντίθετα τώρα τους τελευταίους 2 αιώνες που η ιστορία άλλαξε είναι ευκαιρία το ιερατείο να αναδείξει το χωρίο αυτό, με την κατάλληλη πάντα διαστρεβλ... εχμ ερμηνεία ήθελα να πω ...)

Ιδού :
ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Α.Θ.Π. ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ.κ. ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑΝ ΕΝ ΤΩ ΙΕΡΩ ΝΑΩ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΚΛΗΤΟΥ ΠΑΤΡΩΝ (21 Οκτωβρίου 2000)

"Συνδέει ἐπίσης ἡμᾶς καί ἔτερόν τι ἀξιοσημείωτον καί θαυμαστόν, τό ὁποῖον φαίνεται ὅτι ἀποτελεῖ ἱστορικήν ἀφετηρίαν τοῦ Ἑλληνορθοδόξου πολιτισμοῦ καί τῆς Ἑληνορθοδόξου προσωπικῆς ὑποστάσεως καί εὐθύνης. Ἀναφερόμεθα εἰς τήν μοναδικοῦ μεγαλείου σκηνήν εκείνην, κατά τήν ὁποία προσῆλθον Ἕλληνες, θέλοντες νά ἴδουν τόν Ἰησοῦν, ὡς πληροφορεῖ ἡμᾶς ὁ ἠγαπημένος Αὐτοῦ μαθητής, ὁ Εὐαγγελιστής Ἰωάννης,
«Ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ Υἱός τοῦ ἀνθρώπου», εἶχεν ὁμολογήσει τότε ὁ Κύριος. Ἰδού τό χρέος τῆς ὁμολογίας τῶν σημερινῶν Ἑλλήνων: ὡς ἔπραξαν οἱ τότε Ἕλληνες, ὀφείλομεν καί ἡμεῖς, οἱ ἐν τῇ εὐλογημένῃ ταύτῃ Χώρᾳ καί οἱ ἁπανταχοῦ τῆς Οἰκουμένης διαβιοῦντες σύγχρονοι Ἕλληνες,..."

http://i-m-patron.gr/i-m-patron-old.gr/ ... ou_03.html


Ρητορικό μοουντ ον

Σχώραμε σουβλίτσα, ξέχασα προηγουμένως, να ζητήσω άδεια, είμαι σε θέση να παραθέσω τις άνωθεν απόψεις μου / κρίσεις μου ? ή μήπως όχι γιατί αυτά δεν είμαι σε θέση εγώ ενα σκουλήκι, ένα τίποτα, να τα κρίνω αυτά τα τόσο ανώτερα πράγματα ? Αν θεωρείς πως δεν είμαι σε θέση τα σβήνω κιόλας ... ο τουλάτος κι ο βαρθολομαίος είναι σίγουρα πιο κατάλληλοι κι από μενα κι απο σένα για να τα κρίνουν στη θέση μας, έτσι δεν είναι ... ?

Ρητορικό μοουντ οφ

:wave:
Στα ειρωνικά σου, δεν θα δώσω βάση, είναι κακόγουστα και δείχνουν οτι θες να κατευθύνεις την κουβέντα με συγκεκριμένο τρόπο.

Τώρα, επειδή από αυτά που γράφεις και παραθέτεις καταλαβαίνω οτι με κάποιον τρόπο και σε ένα βαθμό έχεις ασχοληθεί με τα θρησκειολογικά, σοβαρά μιλάς για ό,τι μιλάς και παραθέτεις ό,τι παραθέτεις?
Σε αυτό που έχεις δίκιο ειναι οτι δεν διάβασα το λινκ, βασικά ούτε καν το είδα οτι υπήρχε.

Για πες μου όμως, από πού βγαίνει το συμπέρασμα οτι η λέξη "ελλην" στο επίμαχο σημείο ήταν πιθανώς σε απόκρυψη για αιωνες?????????

Να πάμε και στο καυτό σημείο τώρα:
Ας παρακάμψω (φφφφιου-ξεφουσκώνω) οτι ο ..Τουλάτος είναι ο κατάλληλος να μιλήσει για τα θέματα αυτά :roll:

Μιλάς σοβαρά οτι ο Πατριάρχης σε αυτον τον λόγο του λέει τα ίδια με αυτά που λέει ο Τουλάτος?
Δεν μπορώ να πιστεψω οτιδήποτε άλλο παρα οτι τρολλάρεις αγαπητέ.
Μιλά ο Πατριάρχης για Ελληνορθοδοξία και Ελληνισμό, τον ρόλο που έπαιξαν οι Έλληνες Πατέρες μέσα από την χρήση της φιλοσοφίας και της γλώσσας για την αποσαφήνιση των Δογμάτων του Χριστιανισμού και τον ιστορικό ρόλο των Ελλήνων ως πρόσωπα ανα τους αιώνες, ως φορείς αυτής της Παράδοσης και είναι το ίδιο με τον ισχυρισμό οτι ο Χριστός ήταν Έλληνας στο dna????????????

Δηλαδή, οκ, αν τρολάρεις κακώς τρολάρεις, όχι τίποτα άλλο αλλά είμαι και απίστευτα κουρασμένη τελευταία
Λυπήσου με!

(τα περι Ιερατείων και τάχα μου σύγχρονου χριστιανισμού στο άλλο νήμα)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 18:13

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:56
Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:53
Είναι μία από τις αντικρουόμενες θεωρίες .
άσε τα άλλα και κοίτα το πόδι, δεύτερο δάκτυλο σαφώς μακρύτερο, Έλλην, τέλος.
Eδώ ο Λαο Τσε - θυμίζει έντονα προγόνο Πολ Ποτη καβαλαρία σε νεροβούβαλο της Πύλου ( τα γουρούνια είναι για μικρές αποστάσεις) ακριβώς όπως απεικονιζεται σε τοιχογραφίες στο ανάκτορο του, ο σοφός Νέστορας η σε αγαλματίδια από Πωρόλιθο.
Τυχαίο ;

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24210
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 18:17

Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:13
Eδώ ο Λαο Τσε
Τυχαίο ;
Αν ακούσει ένας Αμερικάνος έναν Κινέζο να μιλά, τι λέει; It sounds Greek to me. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιουν 2018, 18:22

Όπως λένε οι παρδαλοί, σημασία έχει πως ο Χριστός αυτοπροσδιοριζόταν. :D

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 18:23

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:17
Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:13
Eδώ ο Λαο Τσε
Τυχαίο ;
Αν ακούσει ένας Αμερικάνος έναν Κινέζο να μιλά, τι λέει; It sounds Greek to me. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Ολα δένουν...
Το δαχτυλάκι του Λάο Τσε θα το πρόσεξες, πιστεύω.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24210
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 18:26

Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:23
Το δαχτυλάκι του Λάο Τσε θα το πρόσεξες, πιστεύω.
σωστό, ήξερα οτι είναι Έλληνας και δεν κοίταγα για αποδείξεις.

κανένα αγαλματάκι με το πόδι του Χριστού δεν έχουμε ε; Θα τα έσπασαν όλα οι Εβραίοι να κάνουν κοτρόνες να έχουν να πετάνε. :e040:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Ιουν 2018, 18:29

Σουβλίτσα ότι να ναι ...

1) Ψευδώς είπες στο μήνυμα σου πως ισχυριστηκα στο μήνυμά μου της πρώτης σελίδας πως ο,τι λέει ο Τουλάτος το λέει το επίσημο ιερατείο. Στο πρώτο μου μήνυμα στη πρώτη σελίδα, με τον τουλάτο ΔΕΝ ασχολήθηκα καθόλου ! Στο πρώτο μου μύνημα στη πρώτη σελίδα του νήματος, ΔΕΝ ασχολήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ με το βίντεο του Τουλάτου, αλλά μόνο με αυτό που παρέθεσε ο χρηστης ju=87 και ισχυριστηκα πως αυτό που παρέθεσε έχει ψευδές νόημα και πως αυτό το ψευδές βόημα το αναπαράγει και το ιερατείο. Άρα πως κατάλαβες εσύ πως στο πρώτο μου μήνυμα λέω το ασυγχώρητο αλίσθημα πως τουλατος αναπαράγει την άποψη του επισημου ιερατείου ?

2) Με το ότι αυτό το νόημα είναι ψευδές απότι βλέπω αρχικά συμφώνησες και εσύ αλλά δεν βλέπω να σχολιάζεις πουθενα πως τελικά το επίσημο ιερατείο θεωρεί πως οι τίνες έλληνες του αποσπάσματος ήταν όντως έλληνες ... που ήρθαν να γιορτάσουν το εβραικο πάσχα ... :smt005: θα ήθελες να σχολιάσεις την αντίφαση ή μήπως όχι ?

3) Διαβάζοντας το μήνυμα σου βιαστικά και δεδομένου ότι σε αυτό έμπλεξες μέσα άποψη μου για τον τουλάτο που ουδέποτε είχα αναφέρει ως εκείνη τη στιγμή, έκανα λάθος στο τελευταίο μου (και μόνο σαυτό) μήνυμα, και το παραδέχομαι και ανακαλώ, πολύ απλά γιατί το βίντεο του Τουλάτου ουδέποτε κάθησα να το δώ. Έχεις δίκιο λοιπόν ο Τουλάτος λέει πως ο χριστός ήταν έλληνας, ενώ αυτό το επίσημο ιερατείο δεν το λέει ! Παραδέχομαι και ανακαλώ το λάθος μου !

4) Σε μεγαλοστομίες τύπου ασυγχωρητο αλισθημα (και μάλιστα για περίπτωση που τελικά μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν είχα κάνει κανένα ολίσθημα) και τρίχες, μόνο ειρωνία σουβλίτσα ... όταν εκλείψουν οι μεγαλοστομίες τότε θα εκλείψει και η ειρωνία.

5) Δεν είπα πως η επιμαχη λέξη είχε αφαιρεθεί και την εμφανίσαν, είπα πως το συγκεκριμένο χωρίο ειδικά τους 2 τελευταίους αιώνες υπερ-προβληθηκε σκόπιμα και διαστρεβλωμένα από το ιερατείο = ΠΟΛΙΤΙΚΗ ! Σε κανέναν σωζόμενο γραπτό λόγο προς το ποίμνιο του οικουμενικού πατριαρχείου επί Βυζαντίου ή επί τουρκοκρατίας ΔΕΝ ξαναγίνεται η συσχέτιση ειδικά με αυτό το χωρίο προς το ποίμνιο !!

Αν θέλεις απάντα με τα νούμερα για πιο εύκολα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 14 Ιουν 2018, 18:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιουν 2018, 18:32

Νταρνάκας έγραψε:
10 Ιουν 2018, 21:24
Και γιατί έκανε περιτομή;
Γιατί τον υιοθέτησε Εβραίος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24210
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 18:32

οκ βρήκα ποδαράκια του Χριστού, νομίζω δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, ναι; :003:


Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 14 Ιουν 2018, 18:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 18:33

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:32
οκ βρήκα ποδαράκια του Χριστού, νομίζω δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, ναι; :003:


Εικόνα
Ετελείωωωσεεεεε.
Σιγουρα θα έχει και το χαρακτηριστικό λοβό αυτιού - αδιάψευστο σημάδι Ελληνικότητας.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 14 Ιουν 2018, 18:36

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 18:32
οκ βρήκα ποδαράκια του Χριστού, νομίζω δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, ναι; :003:
Μας μένουν οι πατσές.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    enaon
    Δημοσιεύσεις: 24210
    Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

    Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 18:38

    Saliveros έγραψε:
    14 Ιουν 2018, 18:36
    enaon έγραψε:
    14 Ιουν 2018, 18:32
    οκ βρήκα ποδαράκια του Χριστού, νομίζω δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, ναι; :003:
    Μας μένουν οι πατσές.
    είναι πκκ η εποχή εκείνη σαλίβερε, βάλε σε μία σειρά τις αναμνήσεις σου.

    Άβαταρ μέλους
    Αγις
    Δημοσιεύσεις: 26237
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

    Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 18:41

    Εδώ η σημασία του λοβού στην απόδειξη της καταγωγής απο εγκυρότατο σαιτ + πληροφορίες που μας κρύβουν επιμελώς.

    http://www.pronews.gr/koinonia/375306_e ... e-ayti-soy
    ΖΗΝΗΔΕΩΣ

    Άβαταρ μέλους
    Σουβλίτσα
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 6091
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

    Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Ιουν 2018, 18:43

    nik_killthemall έγραψε:
    14 Ιουν 2018, 18:29
    Σουβλίτσα ότι να ναι ...

    1) Ψευδώς είπες στο μήνυμα σου πως ισχυριστηκα στο μήνυμά μου της πρώτης σελίδας πως ο,τι λέει ο Τουλάτος το λέει το επίσημο ιερατείο. Στο πρώτο μου μήνυμα στη πρώτη σελίδα, με τον τουλάτο ΔΕΝ ασχολήθηκα καθόλου ! Στο πρώτο μου μύνημα στη πρώτη σελίδα του νήματος, ΔΕΝ ασχολήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ με το βίντεο του Τουλάτου, αλλά μόνο με αυτό που παρέθεσε ο χρηστης ju=87 και ισχυριστηκα πως αυτό που παρέθεσε έχει ψευδές νόημα και πως αυτό το ψευδές βόημα το αναπαράγει και το ιερατείο. Άρα πως κατάλαβες εσύ πως στο πρώτο μου μήνυμα λέω το ασυγχώρητο αλίσθημα πως τουλατος αναπαράγει την άποψη του επισημου ιερατείου ?
    :roll:
    δείξε μου σε παράθεση και ένα ένα τα ποστ γιατί έχω ζαλιστεί περα δωθε :cry

    2) Με το ότι αυτό το νόημα είναι ψευδές απότι βλέπω αρχικά συμφώνησες και εσύ αλλά δεν βλέπω να σχολιάζεις πουθενα πως τελικά το επίσημο ιερατείο θεωρεί πως οι τίνες έλληνες του αποσπάσματος ήταν όντως έλληνες ... που ήρθαν να γιορτάσουν το εβραικο πάσχα ... :smt005: θα ήθελες να σχολιάσεις την αντίφαση ή μήπως όχι ?
    :o:o:o τί να σχολιάσω, με τρολάρεις γερά αλλά κι εγω άντέχω (για λίγο ακόμη)
    3) Διαβάζοντας το μήνυμα σου βιαστικά και δεδομένου ότι σε αυτό έμπλεξες μέσα άποψη μου για τον τουλάτο που ουδέποτε είχα αναφέρει ως εκείνη τη στιγμή, έκανα λάθος στο τελευταίο μου (και μόνο σαυτό) μήνυμα, και το παραδέχομαι και ανακαλώ, πολύ απλά γιατί το βίντεο του Τουλάτου ουδέποτε κάθησα να το δώ. Έχεις δίκιο λοιπόν ο Τουλάτος λέει πως ο χριστός ήταν έλληνας, ενώ αυτό το επίσημο ιερατείο δεν το λέει ! Παραδέχομαι και ανακαλώ το λάθος μου !
    μου δίνεις μια ανάσα και μια ελπίδα οτι δεν μιλώ στο βρόντο, έστω για τα αυτονόητα

    4) Σε μεγαλοστομίες τύπου ασυγχωρητο αλισθημα (και μάλιστα για περίπτωση που τελικά μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν είχα κάνει κανένα ολίσθημα) και τρίχες, μόνο ειρωνία σουβλίτσα ... όταν εκλείψουν οι μεγαλοστομίες τότε θα εκλείψει και η ειρωνία.
    σιγά μην σου είπα να έλθεις να σου δώσω και συγχωροχάρτι, εαν δεν μπορείς να καταλάβεις μερικές εκφράσεις πώς λέγονται...οκ
    να το πάρω και πάνω μου τελικά, πες οτι εγώ δεν εκφράστηκα με σαφές στυλ
    ή πες οτι ο γραπτός λόγος πολλές φορές αποκρύπτει τις συμπληρωματικές πληροφορίες που δίνει ο προφορικος (εντάξει, το παρακανα με την μεγαλοψυχία, έχεις πετάξει τόση ειρωνία που ..τεσπα :lol: )


    5) Δεν είπα πως η επιμαχη λέξη είχε αφαιρεθεί και την εμφανίσαν, είπα πως το συγκεκριμένο χωρίο ειδικά τους 2 τελευταίους αιώνες υπερ-προβληθηκε σκόπιμα και διαστρεβλωμένα από το ιερατείο = ΠΟΛΙΤΙΚΗ ! Σε κανέναν σωζόμενο γραπτό λόγο προς το ποίμνιο του οικουμενικού πατριαρχείου επί Βυζαντίου ή επί τουρκοκρατίας ΔΕΝ ξαναγίνεται η συσχέτιση ειδικά με αυτό το χωρίο προς το ποίμνιο !!
    αυτό είναι κάτι που μάλλον είναι δική σου, προσωπική εικασία...

    Αν θέλεις απάντα με τα νούμερα για πιο εύκολα
    ΑΠάντησα με τα νούμερα, αλλά ή συζήτηση (οι συζητήσεις γενικότερα), με το μπαρδόν, έχει γίνει νούμερο!

    ΥΓ: αλήθεια, ο λοβός του αυτιού σου, τί σχήματος είναι??? :xena:
    ...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών