Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 21:13

Leporello έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:57
Δεν νομίζω να το κάνουν,
Έχουν ήδη προσπαθήσει να το κάνουν. Ξανά και ξανά.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 07 Μαρ 2020, 21:13

Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
Antigeist έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:59
Καλά ρε μαλάκες τόσο αφελείς είστε ορισμένοι και νομίζετε ότι αυτό που γίνεται τώρα είναι αποτελεσματική "αποτροπή"; Πραγματική αποτροπή θα είχαμε εάν βαράγαμε στο ψαχνό. Απλά θα συνεχίσει να μας έρχεται κόσμος γιατί δεν γίνεται να ασφαλιστεί τόσο μεγάλο σύνορο αποτελεσματικά και εμείς θα τους μαζεύουμε και θα τους κλείνουμε σε κέντρα και στρατόπεδα μέχρι να γεμίσει υπερβολικά όλη η χώρα. Τότε αναγκαστικά θα έρθουμε σε ρήξη με την Ευρώπη γιατί αυτοί δεν θα θέλουν να δεχτούν κανέναν και οι συνέπειες θα είναι εφιαλτικές.
:+1: με την προσθηκη οτι αν ριξεις στο ψαχνο και τυχει και πτυχεις κανεναν Τουρκο ξεκινας πολεμικη συρραξη..
Στο έδαφός σου;
Δηλαδή αν δεν τον πετύχεις δεν έχει ξεκινήσει σύρραξη;
Και τι να κάνουμε;
Να βάλουμε ταμπέλα ανοίξαμε και σας περιμένουμε;
Ρε στο ψαχνό λΑΙμΑΙ. Εδώ δεν άντεξε 60 ανάσκελους ο τούρκος τζανετάκος, θα αντέξει εκατόμβη και μερικά αεροπλάνα στο νερό;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Μαρ 2020, 21:13

Και καποιοι θελαν συνεκμεταλλευση με αυτη την Τουρκια του Ερντογαν. :003:

Να δω ποτε θα τολμησουν να ξεμυτισουν παλι.

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μαρ 2020, 21:13

Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:55

Το ότι είναι διαβασμένοι δεν αρκεί. Θεωρώ ότι ξεμένουμε από καλές λύσεις και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές που υπολείπονται. Ναρκοθέτηση;


Oταν εγω πριν κανα εξαμηνο ανοιξα νημα για ναρκοθετηση καποιοι με εκραζαν σαν απανθρωπο και ακροδεξιο. Ομως στην ψηφοφορια που ανεβασα οι φορουμιτες στηριξαν.

.
Δεν είναι καλή λύση και σε καιρό χωρίς επεισόδια θα έπεφταν όλοι επάνω μας. Και τώρα αν μπορεί να αποφευχθεί καλό θα ήταν. Αυτά μόνο οι ειδικοί με τις πληροφορίες των μυστικών υπηρεσιών μπορούν να τα αξιολογήσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 07 Μαρ 2020, 21:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μαρ 2020, 21:14

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:11
ς της να ξεκινησει διαδικασιες χτισιματος

τα παραπονα σας στα κομματοσκυλα που τρεχουν να καλυψουν την μη προνοητικοτητα τους πουλωντας πατριωτισμο και λεγοντας ψεμματα :102:
Πρέπει να είναι δραματική η κατάσταση που βιώνει κάποιος όταν είναι σκυλί χωρίς να υπάρχει καν κόμμα.

Συμπάσχω. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 07 Μαρ 2020, 21:14

Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:13
Και καποιοι θελαν συνεκμεταλλευση με αυτη την Τουρκια του Ερντογαν. :003:

Να δω ποτε θα τολμησουν να ξεμυτισουν παλι.

.
μόλις στην προηγούμενη σελίδα είδα τον νόρδερν
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Μαρ 2020, 21:15

ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:13
Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:55

Το ότι είναι διαβασμένοι δεν αρκεί. Θεωρώ ότι ξεμένουμε από καλές λύσεις και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές που υπολείπονται. Ναρκοθέτηση;


Oταν εγω πριν κανα εξαμηνο ανοιξα νημα για ναρκοθετηση καποιοι με εκραζαν σαν απανθρωπο και ακροδεξιο. Ομως στην ψηφοφορια που ανεβασα οι φορουμιτες στηριξαν.

.
Δεν είναι καλή λύση και σε και σε καιρό χωρίς επεισόδια θα έπεφταν όλοι επάνω μας. Και τώρα αν μπορεί να αποφευχθεί καλό θα ήταν. Αυτά μόνο οι ειδικοί με τις πληροφορίες των μυστικών υπηρεσιών μπορούν να τα αξιολογήσουν.


Η ναρκοθετηση δεν ειναι καν διλημμα. Ειναι σαν να εχεις 40 πυρετο με σπασμους και να μην παιρνεις αντιβιωση. Επρεπε απο χθες να την ειχαμε κανει.

.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Μαρ 2020, 21:16

Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:55

Το ότι είναι διαβασμένοι δεν αρκεί. Θεωρώ ότι ξεμένουμε από καλές λύσεις και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές που υπολείπονται. Ναρκοθέτηση;


Oταν εγω πριν κανα εξαμηνο ανοιξα νημα για ναρκοθετηση καποιοι με εκραζαν σαν απανθρωπο και ακροδεξιο. Ομως στην ψηφοφορια που ανεβασα οι φορουμιτες στηριξαν.

.
αρα να υποθεσουμε οτι και η κυβερνηση κουλη που δεν επραξε τα δεοντα (οπως και ολες οι προηγουμενες) ειναι υπολογες για πραξεις εσχατης προδοσιας εφοσον εβλεπαν την τουρκια να κλιμακωνει επικινδυνα με κινδυνο για την εδαφικη κυριαρχια της χωρας και δεν ελαβαν τα αντιστοιχα μετρα? :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eθνικοκοινωνιστης την 07 Μαρ 2020, 21:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 07 Μαρ 2020, 21:16

Τουρκικο τεθωρακισμενο προσπαθει με σχοινι να ριξει τον φραχτη.Ποσο μεγαλα ΑΡΧΙΔΙΑ εχουν τα παιδια εκει πανω που κρατουν την ψυχραιμια τους και αποκρουουν καθε πουστια τους ;

Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μαρ 2020, 21:16

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:12
Έπρεπε να έχουμε κάτι οπλικά συστήματα (αν τα λεω καλα) που ειναι για καταπολέμηση όχλου, είναι σαν τζιπάκια με ένα μεγάλο νομίζω στόμιο μπροστά ή στην οροφή που εκπέμπει κάτι που καίει σε ακτίνα "χ" χωρίς να σκοτώνει. Δεν θυμάμαι να το βρω τώρα.

Τα ηχητικά όπλα που διάβαζα κάπου, τί είναι?? (για να χρησιμοποιηθούν σε θάλασσα)



ΥΓ: Πίθηκα, έχω κάτι παρατηρήσεις για τις απαντήσεις που έδωσες σε κάτι που σε ρώτησα πριν πόσες σελίδες, άμα βρω κουράγιο θα το κάνω :lol:
Και εγω αυτό σκέφτομαι αυτές τις μέρες. Νομίζω όμως ότι είναι σε πειραματικό στάδιο.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Μαρ 2020, 21:17

Φρούραρχος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:13
Northern Spirit έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
Antigeist έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:59
Καλά ρε μαλάκες τόσο αφελείς είστε ορισμένοι και νομίζετε ότι αυτό που γίνεται τώρα είναι αποτελεσματική "αποτροπή"; Πραγματική αποτροπή θα είχαμε εάν βαράγαμε στο ψαχνό. Απλά θα συνεχίσει να μας έρχεται κόσμος γιατί δεν γίνεται να ασφαλιστεί τόσο μεγάλο σύνορο αποτελεσματικά και εμείς θα τους μαζεύουμε και θα τους κλείνουμε σε κέντρα και στρατόπεδα μέχρι να γεμίσει υπερβολικά όλη η χώρα. Τότε αναγκαστικά θα έρθουμε σε ρήξη με την Ευρώπη γιατί αυτοί δεν θα θέλουν να δεχτούν κανέναν και οι συνέπειες θα είναι εφιαλτικές.
:+1: με την προσθηκη οτι αν ριξεις στο ψαχνο και τυχει και πτυχεις κανεναν Τουρκο ξεκινας πολεμικη συρραξη..
Στο έδαφός σου;
Δηλαδή αν δεν τον πετύχεις δεν έχει ξεκινήσει σύρραξη;
Και τι να κάνουμε;
Να βάλουμε ταμπέλα ανοίξαμε και σας περιμένουμε;
Ρε στο ψαχνό λΑΙμΑΙ. Εδώ δεν άντεξε 60 ανάσκελους ο τούρκος τζανετάκος, θα αντέξει εκατόμβη και μερικά αεροπλάνα στο νερό;
ποιο εδαφος σου..Εκει γινονται οι συγκρουσεις; Σε ουδετερο εδαφος αναμεσα στις δυο χωρες γινονται ή η μια κανει ριψεις απο την πλευρα της στην ελλη πλευρα,,

Μια χαρα αντεξε ο Τουρκος 60 απωλειες..Και 1000 αντεχει..Εμεις δεν μας λες ποσες απωλειες αντεχουμε γιατι ως τωρα μιλας σαν να μην προκειται εμεις να εχουμε καμια απωλεια, μονο οι Τουρκοι..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 21:17

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:00
[

Βασικός στόχος του τζερτζελέ είναι η Β. Συρία και η κατοχής της με την στήριξη της Γερμανίας και λοιπών. Με την ευκαιρία κάνει τσαμπουκά στην Ελλάδα κι ό,τι κερδίσει από σπόντα.
Αυτό πιστεύω εγώ.
Και η Συρία είναι στοχος και η νέα συμφωνία με την εε και άλλα που ίσως μας διαφεύγουν. Παίζεται χοντρό παιχνίδι.

Αλλά στην Ελλάδα δεν κάνει τσαμπουκα απλά επειδή βρηκε "την ευκαιρία".

Κάτι θέλει να πετύχει. Ίσως να δημιουργήσει επεισόδιο με.τους πρόσφυγες για να δείξει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί τα 4 εκατ. που υπάρχουν στην Τουρκία , ίσως και άλλα μαζί. Η κατάσταση είναι περίπλοκη.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Μαρ 2020, 21:18

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:10
Gherschaagk έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:03
Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:54


Ναι ναι αυτό ακριβώς. Έκανα στροφή και θεωρώ ότι το να έχουμε μόνιμα φανάρια και μπάτσαιους στα σύνορα είναι η λύση στο μεταναστευτικό.
Λες να θέλει κανένας απ' αυτούς εκεί πάνω να ρισκάρει τη ζωή του για να μαλακιζόμαστε εμείς από τους καναπέδες μας λέγοντας το κοντό μας και το μακρύ μας;

Λες να θέλουν να λούζονται τα δακρυγόνα και τα καπνογόνα;

Λες όσοι ζουν στα χωριά και στην Ορεστιάδα κατά μήκος των συνόρων να κοιμούνται αυτές τις μέρες με όλα αυτά που γίνονται;
Προσεγγίζεις συναισθηματικά το θέμα και δυστυχώς πρακτικά δεν δίνουν κάποια λύση οι συναισθηματισμοι.
Τι ωραία που μαλακιζόμαστε ρε Νάιδα εδώ μέσα; Εγώ λέω το κοντό μου, εσύ το μακρύ σου, περνάει η ώρα. Ευχάριστα πάντα. Για το λούκι που τρώνε οι μπατσαίοι και τα φαντάρια βέβαια στις ωοθήκες μας. Εδώ που είμαι εγώ κι εκεί που είσαι εσύ, στους κρίνους μας κι αν γυρίσουν πίσω όρθιοι ή αν γυρίσουν ξαπλωτοί. Ειδικά οι μπατσαίοι.

Σε κάθε περίπτωση, καλά να είσαι να μου λες πόσο απλοϊκά σκέφτομαι και πόσο συναισθηματική είμαι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Μαρ 2020, 21:18

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:16
Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:06
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:55

Το ότι είναι διαβασμένοι δεν αρκεί. Θεωρώ ότι ξεμένουμε από καλές λύσεις και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές που υπολείπονται. Ναρκοθέτηση;


Oταν εγω πριν κανα εξαμηνο ανοιξα νημα για ναρκοθετηση καποιοι με εκραζαν σαν απανθρωπο και ακροδεξιο. Ομως στην ψηφοφορια που ανεβασα οι φορουμιτες στηριξαν.

.
αρα να υποθεσουμε οτι και η κυβερνηση κουλη που δεν επραξε τα δεοντα (οπως και ολες οι προηγουμενες) ειναι υπολογες για πραξεις εσχατης προδοσιας εφοσον εβλεπαν την τουρκια να κλιμακωνει και δεν ελαβαν τα αντιστοιχα μετρα? :102:



Το συνολο του ελληνικου πολιτικου συστηματος εδω και δεκαετιες πιστευε ακραδαντα πως μπορει να τα βρει με την Τουρκια με κοστος μονο καποιες υποχωρησεις. Αυτο διαψευσθηκε πανηγυρικα αυτες τις μερες.

.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 07 Μαρ 2020, 21:18

Belisarius έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:54
hades έγραψε:
07 Μαρ 2020, 20:34
Νομίζω είναι ώρα αλλαγής τακτικής απέναντι στους πουσταραδες τους Τούρκους Δεν κρατάν καν τα προσχήματα Ίσως πυρά με σφαιρίδια στους αστυνομικούς ίσως καμία ρυπη στα λάστιχα των τροχοφόρων Σήμερα πήγαν να δέσουν μέρος του φράχτη σε τεθωρακισμένο για να το ρίξουν
Προσοχή και ψυχραιμία θέλει. Μη παίξουμε το παιχνίδι τους. Όσο εκεί που πάει ψυχραιμία.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι ν' ανάψουμε κεριά.
Για αυτό λέω σφαιρίδια airsoft Έχουν ρίξει κάθε φύλλο συκής συμμετέχουν ενεργά Δεν είναι μόνο ότι έχουν αφήσει τους κατσιβελους Όσο για το τεθωρακισμένο αν έτρωγε νερό με πολύ υψηλή πίεση ίσως το ανέτρεπε τέτοια μη φονικα εννοώ Ο Στεφανής είπε για αλλαγή νοοτροπίας και ο λεκές ακόμα δεν έχει φύγει με τους δύο που ειχαν την εντελώς λάθος νοοτροπια
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών