Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Μαρ 2020, 22:28

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:43
Gherschaagk έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:18
Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:10


Προσεγγίζεις συναισθηματικά το θέμα και δυστυχώς πρακτικά δεν δίνουν κάποια λύση οι συναισθηματισμοι.
Τι ωραία που μαλακιζόμαστε ρε Νάιδα εδώ μέσα; Εγώ λέω το κοντό μου, εσύ το μακρύ σου, περνάει η ώρα. Ευχάριστα πάντα. Για το λούκι που τρώνε οι μπατσαίοι και τα φαντάρια βέβαια στις ωοθήκες μας. Εδώ που είμαι εγώ κι εκεί που είσαι εσύ, στους κρίνους μας κι αν γυρίσουν πίσω όρθιοι ή αν γυρίσουν ξαπλωτοί. Ειδικά οι μπατσαίοι.

Σε κάθε περίπτωση, καλά να είσαι να μου λες πόσο απλοϊκά σκέφτομαι και πόσο συναισθηματική είμαι.
Για να μην έχουμε νεκρούς λοιπόν, πρέπει να λυθεί το θέμα το μεταναστευτικό με κάποιο τρόπο. Σωστά;
Επίσης δεν είπα σκέφτεσαι απλοϊκά. Ο παραλληρισμος που έκανες ένα σπίτι με μια χώρα είναι απλοϊκός και δεν μπορεί να αξιοποιηθεί κάπως.
Έλα μωρέ σιγά και τι έγινε στην τελική αν σκοτωθεί και κανένας απ' τους μπατσαίους και τα φαντάρια; Ακόμη κι αν έχουν οικογένειες. Ειδικά οι μπατσαίοι.

Πώς δεν μπορεί να αξιοποιηθεί ο παραλληλισμός καλή μου;

Το μπάτε σκύλοι αλέστε κι αλεστικά μη δίνετε δεν το έχεις ακούσει ποτέ εσύ;

Ποιο μεταναστευτικό; Εδώ μιλάμε για εισβολή. Κάποιοι με τον τσαμπουκά θέλουν να μπουν μέσα. Δεν το κάνουν με ειρηνικό τρόπο, δεν ζητάνε, απαιτούν και είναι πολλοί.

Και κάποιοι χάνουν τον ύπνο τους (όχι εσύ κι εγώ, ευτυχώς, εμείς θα φτιάξουμε φράπα προσωπάκι και απόψε) για να τους κρατήσουν εκτός. Για να συνεχίσουμε εσύ κι εγώ να μαλακιζόμαστε εδώ μέσα χωρίς να τρέχει μία.

Εσύ κι εγώ. Ορεστιάδα και τα πέριξ το ξενυχτάνε κάθε βράδυ. Τι να πεις; Ηλίθιοι. Δεν έχουν τι άλλο να κάνουν και περιμένουν να δουν από πού θα σκάσει ο Τούρκος ή ο Αφγανός αλλά όλα αυτά ευτυχώς γίνονται μακριά από σένα κι από μένα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 22:29

Θέμα ημερών το θερμό επεισόδιο, ήδη το κλίμα έχει φτιαχτεί.

Πηγή Reuters

Turkey released video on Saturday of what it said was a Greek soldier firing live

(Reuters) - Turkey released video on Saturday of what it said was a Greek soldier firing live ammunition at migrants trying to cross from Turkey. Athens denied its forces had used live bullets.

The video showed migrants trying to cross over a fence and a soldier shooting at them from the other side.

A Turkish official said the footage was filmed on Saturday near the Pazarkule border crossing from western Turkey to Greece and showed a Greek soldier firing live ammunition.

Reuters could not immediately verify the authenticity of the video.

Turkey said on Feb. 28 that it would not stop migrants crossing its borders into Europe, saying it could no longer contain the millions it already hosts and the prospect of a fresh influx from fighting in northwest Syria.

Since then, teargas and smoke bombs have been fired across Turkey's border with Greece daily as migrants seek access to European Union territory.

Posting the video on Twitter, Turkey's Deputy Interior Minister Ismail Catakli said: "We are seeing European civilization at our border with Greece."

Commenting on the video, a Greek government official told Reuters that Greek forces at the border use blanks, not live rounds.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 07 Μαρ 2020, 22:30

Νon4me έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:25
τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14


Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
Και ? τι θα κάνουν ? ? ? Μιλαμε για εισβολη κρατικών συνόρων οπου απεναντι εχουν οπλισμενους . Αν εχουν σιδερικό - μολότοφ - οτιδήποτε επικίνδυνο και γινει το πρωτο μπαμ έχουν σκαψει κυριολεκτικά το λάκο τους . Τωρα σε ψευτοδιληματα του τυπου αφηστε τους να περάσουν μη παθει κανεις τπτ ειναι απλα για γελια .

Αυτό λέω δεν είναι η ίδια αντιμετώπιση μιας πορείας με φιλικά επεισόδια με αυτό που αντιμετωπίζουμε.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Μαρ 2020, 22:31

τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:07
Εκανα εντιτ το ποστ αλλα μαλλον δε το ειδες οποτε το ξαναγραφω "Σε διαφορες πορειες, η αστυνομια πως εμποδιζει τοσο κοσμο?"

Ολα αυτα μαζι με παρατεταγμενες κλουβες/ ρεο, κτλ και οδοφραγματα.

Δε μου απαντησες ομως. Εστω οτι δεν υπαρχει τροπος να το σταματησεις, προτιμας να εχεις αποδεκατισμενους προσφυγες απο το να περασουν? Ενα ναι ή οχι αρκει.
Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
15 χρονια έρχονται μετανάστες από αυτές τις χώρες. Έχουν περάσει τζιχαντια ουυυυ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Μαρ 2020, 22:31

τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:30
Νon4me έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:25
τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18


Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
Και ? τι θα κάνουν ? ? ? Μιλαμε για εισβολη κρατικών συνόρων οπου απεναντι εχουν οπλισμενους . Αν εχουν σιδερικό - μολότοφ - οτιδήποτε επικίνδυνο και γινει το πρωτο μπαμ έχουν σκαψει κυριολεκτικά το λάκο τους . Τωρα σε ψευτοδιληματα του τυπου αφηστε τους να περάσουν μη παθει κανεις τπτ ειναι απλα για γελια .
Εδιτ σε ενα δε θερμο επεισόδιο με εμπλεκομενους και τουρκους -τυπου- πυροβολισμων και νεκρου δικου μας - η τουρκου , εκει ειναι που θα κλεισουν μονιμα τελειως τα σύνορα μεχρι να βγει η ουρανιτσα σταρ ελλας.

Αυτό λέω δεν είναι η ίδια αντιμετώπιση μιας πορείας με φιλικά επεισόδια με αυτό που αντιμετωπίζουμε.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 07 Μαρ 2020, 22:32

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:31
τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14


Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
15 χρονια έρχονται μετανάστες από αυτές τις χώρες. Έχουν περάσει τζιχαντια ουυυυ.
Οι τρομοκράτες που επιτέθηκαν στην Ευρώπη,από την Ελλάδα πέρασαν.Οχι όλοι αλλά καποιοι εξ αυτών από εδώ πέρασαν.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Μαρ 2020, 22:33

χρηματοδοτουμενα απο την ε.ε. τα τουρκικα αρματα που προσπαθουν να ριξουν τον φραχτη :102:

φιλια ειναι τα πυρα μενουμευρωπαιοι γιατι γαυγιζετε? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μαρ 2020, 22:33

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:31
15 χρονια έρχονται μετανάστες από αυτές τις χώρες.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 07 Μαρ 2020, 22:34

Αυτό είναι το βίντεο, από το trt φυσικά.


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Μαρ 2020, 22:35

Naida έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:31
τεν τεν έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:18
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:14


Δεν θέλω να σκοτωθεί κανείς. Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν θα εξαρτηθεί μόνο από εμάς.

Έχεις τόσες κλούβες και οδοφράγματα να παρατάξεις στο σημείο που θα σπάσει ο φράχτης; Μπορεί να γίνουν 5-6 προσπάθειες σε διάφορα σημεία.
Τι οδόφραγμα μπορεί να τους συγκρατήσει μετά σε ανοικτό πεδίο; Αν γίνεται με τέτοιους τρόπους προφανώς το προτιμώ.

Νομίζω όμως ότι το παράδειγμα με τις πορείες δεν δουλεύει για 2 λόγους. Δεν μιλάμε για δρόμο ανάμεσα σε οικοδομημένα τετράγωνα όπου μπορεί να συγκεντρώσεις τα εμπόδια και να φράξεις το πέρασμα. Επίσης στις πορείες όταν εκτραχυνθεί η κατάσταση μπορείς να μετακινήσεις την Αστυνομία κάπου αλλού και να αποκλιμακώσεις προσωρινά. Δεν γίνονται αυτά εδώ.
Όμως Φυσικά δεν έχεις να κάνει με μπαχαλακιδες αλλά με οχλο που ανάμεσα τους θα υπάρχουν μέλη των ΤΥ όπως και βετεράνοι τζιχαντιστες.
15 χρονια έρχονται μετανάστες από αυτές τις χώρες. Έχουν περάσει τζιχαντια ουυυυ.
Τα βουλγαρικά σύνορα είναι παραδίπλα. Γιατί δεν πάνε από κει;; Καημένοι μετανάστες είναι που θέλουν να περάσουν αφού.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 07 Μαρ 2020, 22:36

Ακυρο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τεν τεν την 07 Μαρ 2020, 22:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Μαρ 2020, 22:36

γιατι υιοθετησαν μετρα Αμυρα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Μαρ 2020, 22:37

Namrail έγραψε:
07 Μαρ 2020, 22:29
Θέμα ημερών το θερμό επεισόδιο, ήδη το κλίμα έχει φτιαχτεί.

Πηγή Reuters

Turkey released video on Saturday of what it said was a Greek soldier firing live

(Reuters) - Turkey released video on Saturday of what it said was a Greek soldier firing live ammunition at migrants trying to cross from Turkey. Athens denied its forces had used live bullets.

The video showed migrants trying to cross over a fence and a soldier shooting at them from the other side.

A Turkish official said the footage was filmed on Saturday near the Pazarkule border crossing from western Turkey to Greece and showed a Greek soldier firing live ammunition.

Reuters could not immediately verify the authenticity of the video.

Turkey said on Feb. 28 that it would not stop migrants crossing its borders into Europe, saying it could no longer contain the millions it already hosts and the prospect of a fresh influx from fighting in northwest Syria.

Since then, teargas and smoke bombs have been fired across Turkey's border with Greece daily as migrants seek access to European Union territory.

Posting the video on Twitter, Turkey's Deputy Interior Minister Ismail Catakli said: "We are seeing European civilization at our border with Greece."

Commenting on the video, a Greek government official told Reuters that Greek forces at the border use blanks, not live rounds.
Τι θερμο επεισοδιο, εδω παμε φουλ σε πολεμο....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Μαρ 2020, 22:38

Πάω να πάρω μακαρόνια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39711
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Μαρ 2020, 22:39

Nandros έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:21
Αρίστος έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:15
ST48410 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 21:13

Δεν είναι καλή λύση και σε και σε καιρό χωρίς επεισόδια θα έπεφταν όλοι επάνω μας. Και τώρα αν μπορεί να αποφευχθεί καλό θα ήταν. Αυτά μόνο οι ειδικοί με τις πληροφορίες των μυστικών υπηρεσιών μπορούν να τα αξιολογήσουν.


Η ναρκοθετηση δεν ειναι καν διλημμα. Ειναι σαν να εχεις 40 πυρετο με σπασμους και να μην παιρνεις αντιβιωση. Επρεπε απο χθες να την ειχαμε κανει.

.
Greece: Dec 3, 1997 Sep 25, 2003 Ratification of Ottawa Treaty, which outlaws anti-personnel mines.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_p ... awa_Treaty
.


ΔΕΝ ειναι δεσμευτικη η Συνθηκ, μπορεις να αποχωρησεις ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών