τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Φιλοσοφία πολιτικής
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2020, 13:31

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:48
Όποτε βγαίνει η ΝΔ κάνει κατάληψη στα ΜΜΕ και επιβάλλει τις απόψεις της. Ο λαός νομίζει ότι αυτή είναι η μέση άποψη της κοινωνίας και δεν θέλει να είναι εκτός φυσιολογικότητας. Μέτα σκέφτεται ότι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ θα τους διορίσει τα παιδιά και γίνονται πάλι αριστεροί.
Η καλύτερη ανάλυση του κυβερνητικού ελέγχου της συγκεκριμένης κυβέρνησης με τα ΜΜΕ που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.
Χωρίς πλάκα.

Αυτές τις ημέρες παρακολουθούσα εκπομπές για τον κορωνοϊό στα τηλεοπτικά πανελς.
Λες κι έβλεπα ντοκιμαντέρ! :hebit:
Σε αντίστοιχα θέματα της επικαιρότητας πχ. της προηγούμενης κυβέρνησης, οι δημοσιογράφοι ωρύονταν "και τί κάνετε; γιατί αργήσατε;". Καταστροφολογίες, γεωστρατηγικές αναλύσεις, ρεπορτάζ από τα ΑΤΜ, παππούδες να φτύνουν τις μασέλες από οργή !

Ξαφνικά γίναμε όλοι λαρτζ. :D

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9035
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2020, 13:35

επειδή σε είπα μλκ σημαίνει ότι έχω κάτι μαζί σου;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9035
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2020, 13:37

stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:31
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:48
Όποτε βγαίνει η ΝΔ κάνει κατάληψη στα ΜΜΕ και επιβάλλει τις απόψεις της. Ο λαός νομίζει ότι αυτή είναι η μέση άποψη της κοινωνίας και δεν θέλει να είναι εκτός φυσιολογικότητας. Μέτα σκέφτεται ότι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ θα τους διορίσει τα παιδιά και γίνονται πάλι αριστεροί.
Η καλύτερη ανάλυση του κυβερνητικού ελέγχου της συγκεκριμένης κυβέρνησης με τα ΜΜΕ που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.
Χωρίς πλάκα.

Αυτές τις ημέρες παρακολουθούσα εκπομπές για τον κορωνοϊό στα τηλεοπτικά πανελς.
Λες κι έβλεπα ντοκιμαντέρ! :hebit:
Σε αντίστοιχα θέματα της επικαιρότητας πχ. της προηγούμενης κυβέρνησης, οι δημοσιογράφοι ωρύονταν "και τί κάνετε; γιατί αργήσατε;". Καταστροφολογίες, γεωστρατηγικές αναλύσεις, ρεπορτάζ από τα ΑΤΜ, παππούδες να φτύνουν τις μασέλες από οργή !

Ξαφνικά γίναμε όλοι λαρτζ. :D
:smt023
έχει ξαναγίνει δεν είναι η πρώτη φορά
νομίζει κανείς ότι ψόφησαν ολοι οι άλλοι και έμειναν μονο δεξιοί παντού
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2020, 13:39

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:37
stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:31
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:48
Όποτε βγαίνει η ΝΔ κάνει κατάληψη στα ΜΜΕ και επιβάλλει τις απόψεις της. Ο λαός νομίζει ότι αυτή είναι η μέση άποψη της κοινωνίας και δεν θέλει να είναι εκτός φυσιολογικότητας. Μέτα σκέφτεται ότι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ θα τους διορίσει τα παιδιά και γίνονται πάλι αριστεροί.
Η καλύτερη ανάλυση του κυβερνητικού ελέγχου της συγκεκριμένης κυβέρνησης με τα ΜΜΕ που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.
Χωρίς πλάκα.

Αυτές τις ημέρες παρακολουθούσα εκπομπές για τον κορωνοϊό στα τηλεοπτικά πανελς.
Λες κι έβλεπα ντοκιμαντέρ! :hebit:
Σε αντίστοιχα θέματα της επικαιρότητας πχ. της προηγούμενης κυβέρνησης, οι δημοσιογράφοι ωρύονταν "και τί κάνετε; γιατί αργήσατε;". Καταστροφολογίες, γεωστρατηγικές αναλύσεις, ρεπορτάζ από τα ΑΤΜ, παππούδες να φτύνουν τις μασέλες από οργή !

Ξαφνικά γίναμε όλοι λαρτζ. :D
:smt023
έχει ξαναγίνει δεν είναι η πρώτη φορά
νομίζει κανείς ότι ψόφησαν ολοι οι άλλοι και έμειναν μονο δεξιοί παντού
Βασικά "επανήλθαμε στην κανονικότητα" :wink

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2020, 13:50

O φόσι είναι από τους υποστηρικτές της λογικής, που είναι μία σταθερή έννοια, σε πλήρη αντίθεση με το ευπροσάρμοστον νεφελωδών εννοιών όπως ο "ανθρωπισμός".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Μαρ 2020, 14:04

stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:07
sys3x έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:56
stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:31

Μάλλον έχεις δίκιο. Σε μπέρδεψα με άλλον της παρέας, sys. :smt023


Το κλείσαμε. Άλλος ήταν. Εσύ δεν υποστηρίζεις ότι έρχονται εδώ για τα επιδόματα. Έτσι δεν είναι;


Το ερώτημά μου ήταν απλό:
αν ,πριν συμφωνήσεις με τον Φος και τον χειροκροτήσεις (ότι ανέβηκε πολλά λέβελς στο sysόμετρο), διάβασες την παράγραφο του Φος που λέει ότι δεν πρέπει να τα βάζουμε με τους μετανάστες αλλά με αυτούς που εκμεταλλεύονται τους μετανάστες με κάθε τρόπο.

Ορίστε και η παράγραφος του Φος
"Σημαίνουν όλα αυτά ότι είμαι ενάντια στους μετανάστες σαν άτομα; ΟΧΙ. Οι μετανάστες εξήγησα ότι είναι μάλλον θύματα κι αυτοί σε όλη την ιστορία (προφανώς δε μιλάμε για στοιχεία του υποκόσμου αλλά για τον μέσο φτωχοδιάβολο). Κατά τη γνώμη μου το βάρος αποτροπής της παράνομης μαζικής μετανάστευσης δεν πρέπει να πέφτει στην τιμωρία των μεταναστών αλλά στην τιμωρία όσων επωφελούνται από το φαινόμενο: είσαι αφεντικό και απασχολείς παράνομα αλλοδαπό (ή εδώ που τα λέμε οποιονδήποτε) εργάτη; 500.000 πρόστιμο και 5 χρόνια αυστηρά μέσα. Δε μας νοιάζει αν είσαι η γριούλα που θέλει ξεσκάτισμα ή ο φραουλοπαραγωγός που θέλει εργατικά χέρια. Και πρακτικά να το δεις ο ντόπιος εκμεταλλευτής είναι που έχει προνόμια να χάσει, όχι ο μετανάστης που συνήθως ακόμα και η φυλακή εδώ είναι καλύτερα από το χωριό του. Βγάζει απόλυτο νόημα να κυνηγήσεις τη ζήτηση για να εξαφανίσεις την προσφορά, αντί να φαντασιώνεσαι ότι το θέμα είναι Έλληνες εναντίον Ξένων αντί πλούσιοι εναντίον φτωχών. "

Θα περίμενε κανείς να ανέβει πολλά λέβελς στο stavmanrόμετρο κι όχι στο sysόμετρο με τέτοια κατηγορηματική θέση.
Ας ξεκινήσουμε από την κοινή μας διαπίστωση καθώς οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, επί της ουσίας η κοινή μας διαπίστωση μας λέει ότι εσύ δεν γνωρίζεις την θέση μου, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση πολύ καλέ μου φίλε σταβ; αν μας ενδιαφέρει ρωτάμε. :D Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ, εσύ μπορείς να κάνεις ακριβώς ότι θέλεις χωρίς καμμία πίεση, όπως και γω με ακριβώς την ίδια πίεση θεωρώ μέγιστη πουστιά να βάζω λόγια στο στόμα σου και μάλιστα να τα χρησιμοποιώ σαν επιχειρήματα για το οτιδήποτε. Εμείς μέχρι στιγμής είμαστε πάρα πολύ καλοί φίλοι (όσο και να διαφωνούμε, πράγμα καθόλα θεμιτό) :D
Αφού το πήρα πίσω, γιατί το επαναφέρεις; :p2:
Είπαμε, μπερδεύτηκα με άλλους με τους οποίους είχες κοινές θέσεις σε παρόμοια ζητήματα.
Εσύ σε αντίθεση προς άλλους δεν υποστηρίζεις ότι οι μετανάστες έρχονται για τα επιδόματα.
Τέλος.
Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτόν τον πραγματικά πολύ σπουδαίο παράγοντα για να συνεχίσουμε να κάνουμε πολιτισμένο διάλογο σου ξαναλέω πως το μεταναστευτικό το θεωρώ αρκετά πολύπλοκο ζήτημα ή πιο σωστά πρόβλημα. Επειδή αντιθέτως με πολλές αριστεράντζες έχω επαφή τόσο με μετανάστες όσο και με αλληλέγγυους υπαλλήλους μκο κτρ έχω μια εικόνα (έστω περιπτωσιολογική) επί του θέματος, οπότε ναι, σίγουρα υπάρχουν φτωχοδιάβολοι οι οποίοι λιγουρεύονται τα εν λόγω επιδόματα κυρίως των βορείων ευρωπαϊκών χωρών και αυτό δεν είναι άποψη, είναι κάτι που μου έχουν πει απευθείας σε εμένα (όχι σε κάποιον φίλο μου) άνθρωποι που είτε τα επιδιώκουν είτε ήδη τα παίρνουν και πρακτικά από πολλές απόψεις είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα και από εμένα τον ίδιο και αυτό με οδηγεί απευθείας στην θέση που πήρε ο φος στο παρόν νήμα με την οποία επίσης συμφωνώ (όπως σχεδόν σε ότι θέση έχει πάρει στο παρόν νήμα) στο πνεύμα της αλλά νομίζω ότι πρακτικά έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας στην εφαρμογή όχι γενικότερα αλλά συγκεκριμένα στην Ελλάδα των 20ς.
Άλλο πράγμα το "επιθυμώ τα επιδόματα τώρα που βρίσκομαι εδώ" που ισχύει ας πούμε καί στο 99% των ελλήνων πολιτών , κι άλλο "ξεκίνησα από 3.000 χλμ μακριά παρατώντας το σπίτι, την περιουσία, τους φίλους κλπ. για τα επιδόματα".
Να το ξεκαθαρίσουμε φίλε μου sys.

Το ερώτημά μου όμως ήταν άλλο και ήταν το μόνο που προσπέρασες :
Διάβασες, πριν χειροκροτήσεις τον Φος και του αποδόσεις sysoπόντους στο διάλογο, την συμπερασματική παράγραφό του που έλεγε ότι το βάρος της αποτροπής της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να πέσει στους μετανάστες αλλά σε αυτούς που τους εκμεταλλεύονται;
Δεν το επανέφερα απλά, το ξεκαθάρισα και σε είπα ήδη ότι εξακολουθώ να σε θεωρώ καλό φίλο ρε σταβ. :D
Επίσης σου απάντησα ήδη σε όλα εκτός από αυτό το συσόμετρο :smt005: που κοπανάς, κοινή λογική λέγεται ρε, και ότι τα μέτρα που προτείνει ο φος για αυτούς που θέλουν φτηνά εργατικά χέρια είναι δυσεφάρμοστα στην ελληνική πραγματικότητα.
Αντιθέτως θα μπορούσαν να ζητήσουν οργανωμένα εφόσον δεν καλύπτονται από το ελληνικό εργατικό δυναμικό στοχευμένα πλέον για Χ χρονικό Ψ εργάτες από το Σουδάν ξέρωγω, αλλά έχει ειπωθεί ήδη αυτό.
Κάτι παθαίνεις ρε μλκ εσύ, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γιατί είσαι έξυπνος άνθρωπος με τρομερά ιδεολογικά κολλήματα όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Μαρ 2020, 14:07

Αντιθέτως θα μπορούσαν να ζητήσουν οργανωμένα εφόσον δεν καλύπτονται από το ελληνικό εργατικό δυναμικό στοχευμένα πλέον για Χ χρονικό Ψ εργάτες από το Σουδάν ξέρωγω, αλλά έχει ειπωθεί ήδη αυτό.
Αυτό ήδη γίνεται αλλά το νομικό πλαίσιο είναι τελείως ηλίθιο. Οι θέσεις προκηρύσσονται κάθε δυο χρόνια κατόπιν συνδιαβούλευσης της περιφέρειας με τους επιχειρηματίες που σημαίνει αν έχεις βύσμα διάβαινε.

Δε συμφωνώ καθόλου ότι είναι ανεφάρμοστο να γαμήσεις όποιον απασχολεί άτομο μαύρα στο σπίτι του. Πολιτική βούληση θέλει. Και για το κάπνισμα λέγαν ότι ήταν ανεφάρμοστο. Μια χαρά εφαρμόστηκε όταν σταμάτησε η κυβέρνηση να λέει "είναι ανεφάρμοστο" και άρχισε να γαμάει όποιον δεν το εφάρμοζε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Μαρ 2020, 14:13

foscilis έγραψε:
11 Μαρ 2020, 14:07
Αντιθέτως θα μπορούσαν να ζητήσουν οργανωμένα εφόσον δεν καλύπτονται από το ελληνικό εργατικό δυναμικό στοχευμένα πλέον για Χ χρονικό Ψ εργάτες από το Σουδάν ξέρωγω, αλλά έχει ειπωθεί ήδη αυτό.
Αυτό ήδη γίνεται αλλά το νομικό πλαίσιο είναι τελείως ηλίθιο. Οι θέσεις προκηρύσσονται κάθε δυο χρόνια κατόπιν συνδιαβούλευσης της περιφέρειας με τους επιχειρηματίες που σημαίνει αν έχεις βύσμα διάβαινε.

Δε συμφωνώ καθόλου ότι είναι ανεφάρμοστο να γαμήσεις όποιον απασχολεί άτομο μαύρα στο σπίτι του. Πολιτική βούληση θέλει. Και για το κάπνισμα λέγαν ότι ήταν ανεφάρμοστο. Μια χαρά εφαρμόστηκε όταν σταμάτησε η κυβέρνηση να λέει "είναι ανεφάρμοστο" και άρχισε να γαμάει όποιον δεν το εφάρμοζε.
Ναι ρε, το ίδιο λέμε νομίζω, δεν είπα αν είπα δυς διότι δυστυχώς ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝ ΕΔΏ κτλ, τα ίδια πράγματα υποστηρίζω-θέλω και εγώ.
Βιώνουμε το τέλος του λαϊκισμού, όχι το κατά πίνκυ λαϊκισμού, του κανονικού της φάσης πας σε κλειστούς χώρους και βάζεις το στόμα σου εκεί που το βάζουν και οι άλλοι; ε θα κολλήσεις και εσύ ότι έχουν και οι άλλοι και δε σε σώζει ούτε ο Κρίσνα μαλάκα μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9035
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2020, 14:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:50
O φόσι είναι από τους υποστηρικτές της λογικής, που είναι μία σταθερή έννοια, σε πλήρη αντίθεση με το ευπροσάρμοστον νεφελωδών εννοιών όπως ο "ανθρωπισμός".
για μένα ο Φοσ είναι δάσκαλος
κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τι λες
μπορείς να λες οτι μαλακία σου έρχεται και έτσι να βάζεις τους άλλους να σκεφτούν
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2020, 15:59

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2020, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:50
O φόσι είναι από τους υποστηρικτές της λογικής, που είναι μία σταθερή έννοια, σε πλήρη αντίθεση με το ευπροσάρμοστον νεφελωδών εννοιών όπως ο "ανθρωπισμός".
για μένα ο Φοσ είναι δάσκαλος
κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τι λες
μπορείς να λες οτι μαλακία σου έρχεται και έτσι να βάζεις τους άλλους να σκεφτούν
Για μένα είναι στο τοπ φάιβ του φόρουμ στη σύνθεση και ανάλυση των πραγμάτων.

Έχει ένα πρόβλημα μεταδοτικότητας βέβαια αλλά αυτό δεν εξαρτάται από τον ίδιο. Ατυχώς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2020, 16:35

sys3x έγραψε:
11 Μαρ 2020, 14:04
stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:07
sys3x έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:56


Ας ξεκινήσουμε από την κοινή μας διαπίστωση καθώς οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, επί της ουσίας η κοινή μας διαπίστωση μας λέει ότι εσύ δεν γνωρίζεις την θέση μου, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση πολύ καλέ μου φίλε σταβ; αν μας ενδιαφέρει ρωτάμε. :D Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ, εσύ μπορείς να κάνεις ακριβώς ότι θέλεις χωρίς καμμία πίεση, όπως και γω με ακριβώς την ίδια πίεση θεωρώ μέγιστη πουστιά να βάζω λόγια στο στόμα σου και μάλιστα να τα χρησιμοποιώ σαν επιχειρήματα για το οτιδήποτε. Εμείς μέχρι στιγμής είμαστε πάρα πολύ καλοί φίλοι (όσο και να διαφωνούμε, πράγμα καθόλα θεμιτό) :D
Αφού το πήρα πίσω, γιατί το επαναφέρεις; :p2:
Είπαμε, μπερδεύτηκα με άλλους με τους οποίους είχες κοινές θέσεις σε παρόμοια ζητήματα.
Εσύ σε αντίθεση προς άλλους δεν υποστηρίζεις ότι οι μετανάστες έρχονται για τα επιδόματα.
Τέλος.
Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτόν τον πραγματικά πολύ σπουδαίο παράγοντα για να συνεχίσουμε να κάνουμε πολιτισμένο διάλογο σου ξαναλέω πως το μεταναστευτικό το θεωρώ αρκετά πολύπλοκο ζήτημα ή πιο σωστά πρόβλημα. Επειδή αντιθέτως με πολλές αριστεράντζες έχω επαφή τόσο με μετανάστες όσο και με αλληλέγγυους υπαλλήλους μκο κτρ έχω μια εικόνα (έστω περιπτωσιολογική) επί του θέματος, οπότε ναι, σίγουρα υπάρχουν φτωχοδιάβολοι οι οποίοι λιγουρεύονται τα εν λόγω επιδόματα κυρίως των βορείων ευρωπαϊκών χωρών και αυτό δεν είναι άποψη, είναι κάτι που μου έχουν πει απευθείας σε εμένα (όχι σε κάποιον φίλο μου) άνθρωποι που είτε τα επιδιώκουν είτε ήδη τα παίρνουν και πρακτικά από πολλές απόψεις είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα και από εμένα τον ίδιο και αυτό με οδηγεί απευθείας στην θέση που πήρε ο φος στο παρόν νήμα με την οποία επίσης συμφωνώ (όπως σχεδόν σε ότι θέση έχει πάρει στο παρόν νήμα) στο πνεύμα της αλλά νομίζω ότι πρακτικά έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας στην εφαρμογή όχι γενικότερα αλλά συγκεκριμένα στην Ελλάδα των 20ς.
Άλλο πράγμα το "επιθυμώ τα επιδόματα τώρα που βρίσκομαι εδώ" που ισχύει ας πούμε καί στο 99% των ελλήνων πολιτών , κι άλλο "ξεκίνησα από 3.000 χλμ μακριά παρατώντας το σπίτι, την περιουσία, τους φίλους κλπ. για τα επιδόματα".
Να το ξεκαθαρίσουμε φίλε μου sys.

Το ερώτημά μου όμως ήταν άλλο και ήταν το μόνο που προσπέρασες :
Διάβασες, πριν χειροκροτήσεις τον Φος και του αποδόσεις sysoπόντους στο διάλογο, την συμπερασματική παράγραφό του που έλεγε ότι το βάρος της αποτροπής της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να πέσει στους μετανάστες αλλά σε αυτούς που τους εκμεταλλεύονται;
Δεν το επανέφερα απλά, το ξεκαθάρισα και σε είπα ήδη ότι εξακολουθώ να σε θεωρώ καλό φίλο ρε σταβ. :D
Τί να ξεκαθαρίσεις δηλαδή ρε Sys;
Ξεκαθαρίσματα κάνουμε στο φόρουμ; :p2:
Γράψε στο θέμα.
Επίσης σου απάντησα ήδη σε όλα εκτός από αυτό το συσόμετρο :smt005: που κοπανάς, κοινή λογική λέγεται ρε, και ότι τα μέτρα που προτείνει ο φος για αυτούς που θέλουν φτηνά εργατικά χέρια είναι δυσεφάρμοστα στην ελληνική πραγματικότητα.
Ο Φος δεν έγραψε τέτοιο πράγμα. Έγραψε ότι το βάρος της αποτροπής της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να πέσει στους μετανάστες αλλά σε αυτούς που τους εκμεταλλεύονται εντός Ελλάδας (εργοδότες κλπ).
Κάτι παθαίνεις ρε μλκ εσύ, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γιατί είσαι έξυπνος άνθρωπος με τρομερά ιδεολογικά κολλήματα όμως.
Ξέρεις τί παθαίνεις sys;
Αυτό που παθαίνει ο μέσος Ολυμπιακός οπαδός που νομίζει ότι όλοι οι άλλοι είναι αντιολυμπιακοί.
Ξέρεις, υπάρχουν και φίλαθλοι, απλά. :wink
Έχε το στο νου σου.

Αν ήσουν προσεκτικός θα είχες διαπιστώσει ότι έχω γράψει εναντίον όλων και υπέρ όλων.

* Για μία ακόμη φορά στρέφεις το θέμα στο προσωπικό.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Μαρ 2020, 17:39

stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 16:35
sys3x έγραψε:
11 Μαρ 2020, 14:04
stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:07

Αφού το πήρα πίσω, γιατί το επαναφέρεις; :p2:
Είπαμε, μπερδεύτηκα με άλλους με τους οποίους είχες κοινές θέσεις σε παρόμοια ζητήματα.
Εσύ σε αντίθεση προς άλλους δεν υποστηρίζεις ότι οι μετανάστες έρχονται για τα επιδόματα.
Τέλος.


Άλλο πράγμα το "επιθυμώ τα επιδόματα τώρα που βρίσκομαι εδώ" που ισχύει ας πούμε καί στο 99% των ελλήνων πολιτών , κι άλλο "ξεκίνησα από 3.000 χλμ μακριά παρατώντας το σπίτι, την περιουσία, τους φίλους κλπ. για τα επιδόματα".
Να το ξεκαθαρίσουμε φίλε μου sys.

Το ερώτημά μου όμως ήταν άλλο και ήταν το μόνο που προσπέρασες :
Διάβασες, πριν χειροκροτήσεις τον Φος και του αποδόσεις sysoπόντους στο διάλογο, την συμπερασματική παράγραφό του που έλεγε ότι το βάρος της αποτροπής της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να πέσει στους μετανάστες αλλά σε αυτούς που τους εκμεταλλεύονται;
Δεν το επανέφερα απλά, το ξεκαθάρισα και σε είπα ήδη ότι εξακολουθώ να σε θεωρώ καλό φίλο ρε σταβ. :D
Τί να ξεκαθαρίσεις δηλαδή ρε Sys;
Ξεκαθαρίσματα κάνουμε στο φόρουμ; :p2:
Γράψε στο θέμα.
Επίσης σου απάντησα ήδη σε όλα εκτός από αυτό το συσόμετρο :smt005: που κοπανάς, κοινή λογική λέγεται ρε, και ότι τα μέτρα που προτείνει ο φος για αυτούς που θέλουν φτηνά εργατικά χέρια είναι δυσεφάρμοστα στην ελληνική πραγματικότητα.
Ο Φος δεν έγραψε τέτοιο πράγμα. Έγραψε ότι το βάρος της αποτροπής της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να πέσει στους μετανάστες αλλά σε αυτούς που τους εκμεταλλεύονται εντός Ελλάδας (εργοδότες κλπ).
Κάτι παθαίνεις ρε μλκ εσύ, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γιατί είσαι έξυπνος άνθρωπος με τρομερά ιδεολογικά κολλήματα όμως.
Ξέρεις τί παθαίνεις sys;
Αυτό που παθαίνει ο μέσος Ολυμπιακός οπαδός που νομίζει ότι όλοι οι άλλοι είναι αντιολυμπιακοί.
Ξέρεις, υπάρχουν και φίλαθλοι, απλά. :wink
Έχε το στο νου σου.

Αν ήσουν προσεκτικός θα είχες διαπιστώσει ότι έχω γράψει εναντίον όλων και υπέρ όλων.

* Για μία ακόμη φορά στρέφεις το θέμα στο προσωπικό.
:102:
ουφ, καλά ρε σταβ, ότι πεις, τι να πω, τα ίδια;
δε τα λέω. ότι καταλαβαίνεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 11 Μαρ 2020, 20:28

sys3x έγραψε:
11 Μαρ 2020, 12:17
stargazer έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:41
EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:35
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν αρκεί να μην ειναι μαλακας.

Πρέπει να περνάς πολύ δύσκολα :lol:
Άρεντ γουή ολ;
:lol:
οου γιέα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 12 Μαρ 2020, 23:52

axilmar έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:17
Northern Spirit έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:28
axilmar έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:17


Δημοκρατια εχουμε. Ας γινουν ψηφισματα σε επιπεδο περιοχης.
Δημοψηφισματα ειναι αλλη υποθεση...Αυτο που λεω παραπανω ειναι αλλο...Οτι δεν εχεις επιλογη ειτε θελεις ειτε δεν θελεις προσφυγες..

Υ.Γ. Δημοκρατια ειχανε και οι ναζι. Ησουνε ελευθερος να ψηφισεις οτι θελανε αυτοι. Αν ηθελες κατι διαφορετικο υπηρχε προβλημα.. :lol:
Εδω ειναι απλο το ζητημα: θελετε να παρετε εσεις στο σπιτι σας ή οι γειτονες σας λαθρομεταναστες στα σπιτια τους, ναι ή οχι;

Να δουμε επιτελους ποσοι θελουν και ποσοι δεν θελουν.
Ασφαλως..Εχω ενα διαμερισμα ξενοικιαστο...Θα το δωσω αν ειναι σε καμια δεκαρια προσφυγες να στεγαστουνε..Δεν νομιζω να εχει προβλημα η γειτονια ε;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: τείνω να αλλάξω γνώμη για τα ανοικτά σύνορα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μαρ 2020, 11:09

Northern Spirit έγραψε:
12 Μαρ 2020, 23:52
axilmar έγραψε:
11 Μαρ 2020, 13:17
Northern Spirit έγραψε:
11 Μαρ 2020, 11:28


Δημοψηφισματα ειναι αλλη υποθεση...Αυτο που λεω παραπανω ειναι αλλο...Οτι δεν εχεις επιλογη ειτε θελεις ειτε δεν θελεις προσφυγες..

Υ.Γ. Δημοκρατια ειχανε και οι ναζι. Ησουνε ελευθερος να ψηφισεις οτι θελανε αυτοι. Αν ηθελες κατι διαφορετικο υπηρχε προβλημα.. :lol:
Εδω ειναι απλο το ζητημα: θελετε να παρετε εσεις στο σπιτι σας ή οι γειτονες σας λαθρομεταναστες στα σπιτια τους, ναι ή οχι;

Να δουμε επιτελους ποσοι θελουν και ποσοι δεν θελουν.
Ασφαλως..Εχω ενα διαμερισμα ξενοικιαστο...Θα το δωσω αν ειναι σε καμια δεκαρια προσφυγες να στεγαστουνε..Δεν νομιζω να εχει προβλημα η γειτονια ε;
Αμα εχει; δεν θα σεβαστεις την δημοκρατια;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών