Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:10

Ο 66χρονος που νοσηλεύονταν στο νοσοκομείο της Πάτρας και ανήκε στο γκρουπ εκείνων που κολλησαν τον ιό από την εκδρομή στους Αγίους Τόπους, άφησε πριν από λίγο την τελευταία του πνοή.

Η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος είχε εμφανίσει πολυοργανικη ανεπάρκεια και τον περίμεναν μέρες τώρα, μέχρι που βγήκαν και ψεύτικες ειδήσεις για το θάνατο του από κάποια κοράκια της "ενημέρωσης".

Δυστυχώς πλέον το γεγονός είναι επίσημο. Η Ελλάδα μετράει τον πρώτο νεκρό από τον κορονοιο.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:12

Πρώτος νεκρός ο 66χρονος στο Ρίο


Άφησε την τελευταία του πνοή τα ξημερώματα της Πέμπτης - Είχε διαγνωστεί θετικός μετά από ταξίδι στο Ισραήλ - Αχαρτογράφητα το 10% των κρουσμάτων στην Ελλάδα


Τον πρώτο νεκρό από κορωνοϊό μετράει πλέον η Ελλάδα καθώς ο 66χρονος που νοσηλεύοταν στο νοσοκομείο του Ρίου δεν τα κατάφερε και άφησε την τελευταία του πνοή στις 3:15 τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Πριν από δύο ημέρες είχε ανακοινωθεί ότι η κατάσταση της υγείας του 66χρονου είχε επιβαρυνθεί σημαντικά και τότε χαρακτηριζόταν κρίσιμη η κατάστασή του.

Ο 66χρονος εκπαιδευτικός είχε διαγνωστεί θετικός μετά από ταξίδι στο Ισραήλ -ενα ταξίδι που είχε ως αποτέλεσμα έναν πληθυσμό 56 ατόμων θετικών στον κορωνοιό και την πρώτη μεγάλη δέσμη μέτρων στη Δυτική Ελλάδα.

Αχαρτογράφητα το 10% των κρουσμάτων

Την ίδια ώρα με σταθερό ρυθμό συνεχίζουν να επιβεβαιώνονται στη χώρα μας τα κρούσματα του κορωνοϊού με τη νόσο Covid-19. Η Ελλάδα βρίσκεται ένα βήμα πριν να σπάσει το «φράγμα» των 100 κρουσμάτων, κάτι που θεωρείται βέβαιο ότι θα γίνει σήμερα και με εκκωφαντικό τρόπο. Περίπου το 10% των κρουσμάτων είναι «αχαρτογράφητα», δεν είναι δηλαδή γνωστή η πηγή μετάδοσης του κορωνοϊού στους ασθενείς, γεγονός που κατά τους ειδικούς μαρτυρά αυξημένη διασπορά του ιού στην κοινότητα.

Περίπου οι μισοί από τους 98 πλέον ασθενείς που είχαν καταγραφεί μέχρι και την Τετάρτη, νοσηλεύονται. Εκτός από τριά περιστατικά που είναι διασωληνωμένα και η κατάστασή τους χαρακτηρίζεται κρίσιμη, στην πλειονότητά τους οι 40 ασθενείς που νοσηλεύονται έχουν ήπια συμπτώματα και σε καποιες λιγότερες περιπτωσεις εμφανίζουν πνευμονίες. Οι υπόλοιποι 59 βρίσκονται σε απομόνωση στην οικία τους.

Ειδικότερα, στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ρίου νοσηλεύονταν 17 ασθενείς, στις κλινικές Οφθαλμολογική και ΩΡΛ που έχουν μετατραπεί σε κλινικές για τη νοσηλεια ασθενών που έχουν προσβληθεί από τον κορωνοιό, καθώς και στη Μονάδα Αρνητικής Πίεσης. Στην τελευταία νοσηλευόταν διασωληνωμένος και ένας 64χρονοςαπό το γκρουπ των ταξιδιωτών στους Αγίους Τόπους.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... s-sto-rio/

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:21

Στα 100 κρούσματα ο πρώτος νεκρός, δλδ θνητότητα 1% ως τώρα. Άλλοι τρεις είναι διασωληνωμενοι σε κρίσιμη κατασταση ενώ σήμερα αναμένεται αύξηση των κρουσματων.

Προσωπικά περιμένω ιδιαίτερα έξαρση στην Αθήνα. Ο ιός έχει διαδοθεί στην κοινότητα σε αρκετές περιοχές, πλέον αυξάνονται ραγδαία τα αχαρτογραφητα κρούσματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Namrail την 12 Μαρ 2020, 06:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17417
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Μαρ 2020, 06:29

Θεός σχωρεστον.

Ας ελπίσουμε ότι αυτή η είδηση θα οδηγήσει σήμερα κιόλας σε δραστικά μέτρα στην ΑΘΉΝΑ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ.

Έχουμε ήδη αργήσει κουβεντιάζοντας για μαλακιες όταν θα έπρεπε να είχαμε ήδη πάρει αποφάσεις. Αποτύχαμε σε πρώτη φαση ως κοινωνία-κράτος να δράσουμε γρήγορα κι αποφασιστικά για να προλάβουμε στην αρχή τις εξελίξεις. Θα πληρώσουμε τίμημα, ας μην αργούμε τουλαχιστον άλλο. Ότι μπορεί να σωθεί, ας προσπαθησουμε να σωθεί.

Τέτοιες ώρες, δυστυχώς δεν υπάρχει πια λόγος πλέον να χρησιμοποιώ πιο δραματικούς τόνους μπας και ξεκουνηθούμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 12 Μαρ 2020, 10:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ανδρέας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 12 Μαρ 2020, 06:37

66 χρονών! Το γράφω για να το εμπεδώσουν μερικοί που περίμεναν νεκρούς μόνο πάνω από 80!
Εν τω μεταξύ οι 3 διασωληνωμένοι είναι 64-62- και 57!

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:37

Λογικά ο Κούλης θα πάρει πιο δραστικά μέτρα μετά την επόμενη ραγδαία αύξηση των κρουσματων, δλδ τις αμέσως επόμενες μέρες.

Από κάποιο σημείο και μετά θα μπει σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Αθήνα και θα απαγορευθούν όλες οι μετακινήσεις εκτός από τις εξαιρετικά αναγκαίες, με αστυνομία να ελέγχει τους πολίτες σε διάφορα checkpoints.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:37

Ανδρέας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
66 χρονών! Το γράφω για να το εμπεδώσουν μερικοί που περίμεναν νεκρούς μόνο πάνω από 80!
Εν τω μεταξύ οι 3 διασωληνωμένοι είναι 64-62- και 57!
Είχε υφιστάμενα προβλήματα υγείας, όπως ειπαν στην τηλεόραση.

Ανδρέας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 12 Μαρ 2020, 06:39

Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
Ανδρέας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
66 χρονών! Το γράφω για να το εμπεδώσουν μερικοί που περίμεναν νεκρούς μόνο πάνω από 80!
Εν τω μεταξύ οι 3 διασωληνωμένοι είναι 64-62- και 57!
Είχε υφιστάμενα προβλήματα υγείας, όπως ειπαν στην τηλεόραση.
Είχε περάσει πνευμονία παλιά, άκουσα.
Κι εγώ έχω περάσει πνευμονία το 2011 και είμαι 55... :cry

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Μαρ 2020, 06:41

Ανδρέας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:39
Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
Ανδρέας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
66 χρονών! Το γράφω για να το εμπεδώσουν μερικοί που περίμεναν νεκρούς μόνο πάνω από 80!
Εν τω μεταξύ οι 3 διασωληνωμένοι είναι 64-62- και 57!
Είχε υφιστάμενα προβλήματα υγείας, όπως ειπαν στην τηλεόραση.
Είχε περάσει πνευμονία παλιά, άκουσα.
Κι εγώ έχω περάσει πνευμονία το 2011 και είμαι 55... :cry
Ε μετράνε αυτά, παίζουν ρόλο. Και εγώ έχω σοβαρά αναπνευστικά ζητηματα λόγω ευαίσθητου οργανισμού και τσιγάρου.

Έτσι και με πετύχει ο ιός, πιθανότατα να μην τη βγάλω καθαρή και ας είμαι 33.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17417
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Μαρ 2020, 06:43

Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37
Λογικά ο Κούλης θα πάρει πιο δραστικά μέτρα μετά την επόμενη ραγδαία αύξηση των κρουσματων, δλδ τις αμέσως επόμενες μέρες.

Από κάποιο σημείο και μετά θα μπει σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Αθήνα και θα απαγορευθούν όλες οι μετακινήσεις εκτός από τις εξαιρετικά αναγκαίες, με αστυνομία να ελέγχει τους πολίτες σε διάφορα checkpoints.
Ο Κουλης άργησε. Άργησε δυστυχώς πολύ. Αυτά πρέπει να γίνουν σήμερα μπας και περιορίσουμε κάτι. Και η αντιπολίτευση απέτυχε να τον κάνει να κινητοποιηθεί νωρίτερα. Και το Κόμμα υστερησε. Φοβηθήκαμε ως κοινωνία να ταραξουμε τη βολή μας έγκαιρα, μαλακιζομασταν για τα της θρησκείας ενώ τα σχολεία και οι πτήσεις έπρεπε να είχαν σταματήσει την Κ. Δευτέρα.

Η Αθήνα είναι πιθανώς το χειρότερο υπόστρωμα παγκοσμίως για να έχουμε δραματικές εξελίξεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 12 Μαρ 2020, 06:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2020, 06:44

Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:41
Ανδρέας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:39
Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:37


Είχε υφιστάμενα προβλήματα υγείας, όπως ειπαν στην τηλεόραση.
Είχε περάσει πνευμονία παλιά, άκουσα.
Κι εγώ έχω περάσει πνευμονία το 2011 και είμαι 55... :cry
Ε μετράνε αυτά, παίζουν ρόλο. Και εγώ έχω σοβαρά αναπνευστικά ζητηματα λόγω ευαίσθητου οργανισμού και τσιγάρου.

Έτσι και με πετύχει ο ιός, πιθανότατα να μην τη βγάλω καθαρή και ας είμαι 33.
Χτύπα ξύλο, ρε μαλάκα.

Πρώτος νεκρός, λοιπόν. Θα πανικοβληθούν τώρα όλοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ανδρέας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 12 Μαρ 2020, 06:47

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:44

Χτύπα ξύλο, ρε μαλάκα.

Πρώτος νεκρός, λοιπόν. Θα πανικοβληθούν τώρα όλοι.
Όσο ξύλο και να χτυπήσουμε...πολύ φοβάμαι πως θα αρχίσουμε να εξαφανιζόμαστε από το πχόρουμ ένας ένας "χωρίς λόγο"... :lol:

zteo
Δημοσιεύσεις: 9841
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 12 Μαρ 2020, 06:48

Εμενα παντως εαν με πετυχει ο ιος ειμαι σιγουρα νεκρος.Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να απαιτηθουν ποιο δραστικα μετρα.Ομως με την οικονομια τι γινεται?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17417
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Μαρ 2020, 06:51

zteo έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:48
Εμενα παντως εαν με πετυχει ο ιος ειμαι σιγουρα νεκρος.Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να απαιτηθουν ποιο δραστικα μετρα.Ομως με την οικονομια τι γινεται?
Αν δεν παρθούν άμεσα, ο λογαριασμός θα είναι μεγαλύτερος

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 12 Μαρ 2020, 06:53

Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:21
Στα 100 κρούσματα ο πρώτος νεκρός, δλδ θνητότητα 1% ως τώρα.
Μπες στο άρθρο του μίντιουμ που εσπάμαρα εχθές. Αν υποθέσομε θνητότητα ένα τα εκατό, εκατό ήταν τα πραγματικά κρούσματα πριν δεκαεπτά ημέρες. Και εάν επίσης υποθέσομε διπλασιασμό κάθε πεντέμισι ημέρες, τα πραγματικά κρούσματα τώρα είναι περίπου οχτακόσα. Αυτά όπως τα θυμάμαι α καπέλα από την ανάλυση. Όταν κτυπήσω το γραφείο μου το πρωί θα το ξανατρέξω με πραγματικούς παραμέτρους
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών