Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Μαρ 2020, 12:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:13
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36
...αν ο Χριστός και όλα αυτά που μαθαίνουν στα θρησκευτικά του δημοτικού είναι μυθολογία.

τους είπα πως τα παλιά-παλιά χρόνια, οι άνθρωποι έβλεπαν γύρω τους την φύση, ανθρώπους να γεννιούνται, ανθρώπους να πεθαίνουν και δεν καταλάβαιναν γιατί όλα αυτά. ποιος έφτιαξε την φύση; ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; ποιο το νόημα; έτσι σκαρφίστηκαν την ιδέα του θεού, των θεών, του δημιουργού, τις θρησκείες. ακόμα και σήμερα, τους λέω, που η επιστήμη είναι τόσο μπροστά, δεν γνωρίζουμε πως έγιναν όλα αυτά, οπότε κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν στον θεό.

καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Τι είναι μυθολογία, το έχουν καταλάβει;
απο οτι φαινεται, ναι, πολυ καλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 12:18

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:13
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36
...αν ο Χριστός και όλα αυτά που μαθαίνουν στα θρησκευτικά του δημοτικού είναι μυθολογία.

τους είπα πως τα παλιά-παλιά χρόνια, οι άνθρωποι έβλεπαν γύρω τους την φύση, ανθρώπους να γεννιούνται, ανθρώπους να πεθαίνουν και δεν καταλάβαιναν γιατί όλα αυτά. ποιος έφτιαξε την φύση; ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; ποιο το νόημα; έτσι σκαρφίστηκαν την ιδέα του θεού, των θεών, του δημιουργού, τις θρησκείες. ακόμα και σήμερα, τους λέω, που η επιστήμη είναι τόσο μπροστά, δεν γνωρίζουμε πως έγιναν όλα αυτά, οπότε κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν στον θεό.

καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Τι είναι μυθολογία, το έχουν καταλάβει;
απο οτι φαινεται, ναι, πολυ καλα.
Εγώ νομίζω ότι και κάποιοι μεγάλοι δεν έχουν καταλάβει. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 13 Μαρ 2020, 12:34

Πρέπει να μάθουμε στα παιδιά πώς να μαθαίνουν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2020, 12:35

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:13
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36
...αν ο Χριστός και όλα αυτά που μαθαίνουν στα θρησκευτικά του δημοτικού είναι μυθολογία.

τους είπα πως τα παλιά-παλιά χρόνια, οι άνθρωποι έβλεπαν γύρω τους την φύση, ανθρώπους να γεννιούνται, ανθρώπους να πεθαίνουν και δεν καταλάβαιναν γιατί όλα αυτά. ποιος έφτιαξε την φύση; ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; ποιο το νόημα; έτσι σκαρφίστηκαν την ιδέα του θεού, των θεών, του δημιουργού, τις θρησκείες. ακόμα και σήμερα, τους λέω, που η επιστήμη είναι τόσο μπροστά, δεν γνωρίζουμε πως έγιναν όλα αυτά, οπότε κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν στον θεό.

καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Τι είναι μυθολογία, το έχουν καταλάβει;
απο οτι φαινεται, ναι, πολυ καλα.

άλλωστε ξεκινώντας και τα δύο μαθήματα στην τρίτη δημοτικού, είναι δύσκολο να μην προσέξεις τις ομοιότητες. Συχνά είναι σε διαδοχικές ώρες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 12:42

Εγώ συμφωνώ με τον Nero.
Nero έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:46
"Η θρησκεία είναι ένα παραμύθι που έφτιαξε ο χαζός κόσμος για να ερμηνεύσει τον κόσμο" είναι τόσο αισχρή υπεραπλούστευση που ισοδυναμεί με ψέμα. καμιά φορά, δεν είναι κακό να λέμε στα παιδιά ότι δεν ξέρουμε να απαντήσουμε στην ερώτησή τους ή ότι η απάντηση είναι τέτοια που δε θα την καταλάβουν και ας έρθουν να ξαναρωτήσουν σε 5 10 χρόνια :102:
Aν πάει κάποιος σήμερα στις καφετέριες της Λάρισας -και όχι μόνον- και ρωτήσει τα "παιδιά" αν πιστεύουν στον Άη Βασίλη, οι 99 θα απαντήσουν ότι αυτά είναι παραμύθια και δεν μασάνε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας που θα απαντήσει ότι πιστεύει έχει ακριβώς το ίδιο αϊκιού με τους 99.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 13 Μαρ 2020, 12:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:42
Aν πάει κάποιος σήμερα στις καφετέριες της Λάρισας -και όχι μόνον- και ρωτήσει τα "παιδιά" αν πιστεύουν στον Άη Βασίλη, οι 99 θα απαντήσουν ότι αυτά είναι παραμύθια και δεν μασάνε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας που θα απαντήσει ότι πιστεύει έχει ακριβώς το ίδιο αϊκιού με τους 99.
Το IQ είναι αδιάφορο. Δεν χρειάζεται να είσαι χαζός για να κάνεις λάθος. Κάποτε όλοι πίστευαν ότι η γή ήταν επίπεδη. Δεν ήταν όλοι χαζοί. Απλώς έκαναν όλοι λάθος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Μαρ 2020, 12:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:42
Εγώ συμφωνώ με τον Nero.
Nero έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:46
"Η θρησκεία είναι ένα παραμύθι που έφτιαξε ο χαζός κόσμος για να ερμηνεύσει τον κόσμο" είναι τόσο αισχρή υπεραπλούστευση που ισοδυναμεί με ψέμα. καμιά φορά, δεν είναι κακό να λέμε στα παιδιά ότι δεν ξέρουμε να απαντήσουμε στην ερώτησή τους ή ότι η απάντηση είναι τέτοια που δε θα την καταλάβουν και ας έρθουν να ξαναρωτήσουν σε 5 10 χρόνια :102:
Aν πάει κάποιος σήμερα στις καφετέριες της Λάρισας -και όχι μόνον- και ρωτήσει τα "παιδιά" αν πιστεύουν στον Άη Βασίλη, οι 99 θα απαντήσουν ότι αυτά είναι παραμύθια και δεν μασάνε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας που θα απαντήσει ότι πιστεύει έχει ακριβώς το ίδιο αϊκιού με τους 99.
το αικιου δεν μετραει τιποτα, και ο ενας στους 99 που πιστευει στον αηβασιλη δεν υπαρχει. αν υπηρχε θα ηταν ηλιθιος σε εγκληματικο βαθμο.

οσο για αυτο που λεει ο νερο, μια χαρα καταλαβαινουν τα παιδια οτι οσο δεν υπαρχουν θεοι στον ολυμπο, αλλο τοσο δεν υπαρχουν στον ουρανο, η οπου αλλου.

αν πουμε στα παιδια οτι ειμαστε τοσο χαζοι που δεν ξερουμε να απαντησουμε σε μια τοσο απλη και ολοφανερη ερωτηση, θα εχουν καθε δικιο να μη μας παρουν στα σοβαρα οτι αλλο και να τους πουμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 13 Μαρ 2020, 13:18

Cavaliere έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:34
Πρέπει να μάθουμε στα παιδιά πώς να μαθαίνουν.
από τα λάθη που κάναμε κι εμείς;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 13:22

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:42
Εγώ συμφωνώ με τον Nero.
Nero έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:46
"Η θρησκεία είναι ένα παραμύθι που έφτιαξε ο χαζός κόσμος για να ερμηνεύσει τον κόσμο" είναι τόσο αισχρή υπεραπλούστευση που ισοδυναμεί με ψέμα. καμιά φορά, δεν είναι κακό να λέμε στα παιδιά ότι δεν ξέρουμε να απαντήσουμε στην ερώτησή τους ή ότι η απάντηση είναι τέτοια που δε θα την καταλάβουν και ας έρθουν να ξαναρωτήσουν σε 5 10 χρόνια :102:
Aν πάει κάποιος σήμερα στις καφετέριες της Λάρισας -και όχι μόνον- και ρωτήσει τα "παιδιά" αν πιστεύουν στον Άη Βασίλη, οι 99 θα απαντήσουν ότι αυτά είναι παραμύθια και δεν μασάνε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας που θα απαντήσει ότι πιστεύει έχει ακριβώς το ίδιο αϊκιού με τους 99.
το αικιου δεν μετραει τιποτα, και ο ενας στους 99 που πιστευει στον αηβασιλη δεν υπαρχει. αν υπηρχε θα ηταν ηλιθιος σε εγκληματικο βαθμο.

οσο για αυτο που λεει ο νερο, μια χαρα καταλαβαινουν τα παιδια οτι οσο δεν υπαρχουν θεοι στον ολυμπο, αλλο τοσο δεν υπαρχουν στον ουρανο, η οπου αλλου.

αν πουμε στα παιδια οτι ειμαστε τοσο χαζοι που δεν ξερουμε να απαντησουμε σε μια τοσο απλη και ολοφανερη ερωτηση, θα εχουν καθε δικιο να μη μας παρουν στα σοβαρα οτι αλλο και να τους πουμε.
Εγώ αντιθέτως νομίζω ότι αν δώσουμε στα παιδιά την εντύπωση ότι είμαστε παντογνώστες, κάποια στιγμή θα φτάσουν στο σημείο να μην μας παίρνουν ποτέ στα σοβαρά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Μαρ 2020, 13:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:22

Εγώ αντιθέτως νομίζω ότι αν δώσουμε στα παιδιά την εντύπωση ότι είμαστε παντογνώστες, κάποια στιγμή θα φτάσουν στο σημείο να μην μας παίρνουν ποτέ στα σοβαρά.
αναμεσα στο παντογνωστες και στο κλινικα ηλιθιοι που πιστευουν στον αηβασιλη, υπαρχουν πολλα επιπεδα.

το ιδανικο επιπεδο, ειναι αυτο που αληθινα βρισκομαστε. δηλαδη να μη λεμε στα παιδια οτι ξερουμε κατι που δεν, ουτε να λεμε δεν ξερω για να τα ξεφορτωθουμε επειδη βαριομαστε η δεν μας αρεσει η ερωτηση.

αν και δεν μπορουμε να αποφυγουμε την εικονα του "παντογνωστη" στις πολυ μικρες ηλικιες. για ενα 5χρονο π.χ. ειμαστε παντογνωστες, μπορουμε να του απαντησουμε σε καθε ερωτηση. μεγαλωνωντας πρεπει να μαθει τα ορια μας, και περα απο αυτα να ψαξει για απαντησεις σε αυτους που ξερουν περισσοτερα σε καθε τομεα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 13:38

break έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2020, 12:42
Aν πάει κάποιος σήμερα στις καφετέριες της Λάρισας -και όχι μόνον- και ρωτήσει τα "παιδιά" αν πιστεύουν στον Άη Βασίλη, οι 99 θα απαντήσουν ότι αυτά είναι παραμύθια και δεν μασάνε.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ένας που θα απαντήσει ότι πιστεύει έχει ακριβώς το ίδιο αϊκιού με τους 99.
Το IQ είναι αδιάφορο. Δεν χρειάζεται να είσαι χαζός για να κάνεις λάθος. Κάποτε όλοι πίστευαν ότι η γή ήταν επίπεδη. Δεν ήταν όλοι χαζοί. Απλώς έκαναν όλοι λάθος.
Το πιο βασικό λάθος είναι να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τις θρησκείες όπως εμείς.

Και o βαθμός iq* ποτέ δεν είναι αδιάφορος γιατί προκύπτει από την επεξεργασία των πληροφοριών.



*Δεν το εννοώ με την στενή έννοια των μετρήσεων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2020, 13:42

Ασέβαστος έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:30

αν και δεν μπορουμε να αποφυγουμε την εικονα του "παντογνωστη" στις πολυ μικρες ηλικιες. για ενα 5χρονο π.χ. ειμαστε παντογνωστες, μπορουμε να του απαντησουμε σε καθε ερωτηση. μεγαλωνωντας πρεπει να μαθει τα ορια μας, και περα απο αυτα να ψαξει για απαντησεις σε αυτους που ξερουν περισσοτερα σε καθε τομεα.
Καταλαβαίνω τι λες αλλά είσαι σίγουρος ότι μπορείς να απαντήσεις σε ένα 5χρονο γιατί πεθαίνουν τα παιδιά;

Μια τυχαία ερώτηση. Υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Μαρ 2020, 14:53

Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2020, 15:12

Alphabet έγραψε:
13 Μαρ 2020, 14:53
Οταν ο γιος μου ηταν στη Ε' δημοτικου με ρωτησε αν αυτα που διδασκονται στα θρησκευτικα της Π.Διαθηκης ειναι αληθεια, γιατι σχεδον κανενα παιδι στην ταξη του δεν τα πιστευε. Αυτο που του ειπα σαν αγνωστικιστης ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, γιατι δεν αποδεικνυεται με επιστημονικους ορους ουτε η υπαρξη του, ουτε η ανυπαρξια του. Αλλα του εξηγησα οτι υπαρχουν μεγαλες αντιφασεις στην ΠΔ. Του εδωσα ενα παραδειγμα αντιφασης και του ειπα αν θελει να ρωτησει την δασκαλα του να του το εξηγησει.

Την αλλη μερα μου ειπε οτι ολη η ταξη γελαγε με την δασκαλα που προσπαθουσε να βρει δικαιολογιες.
- Ασ' το μου ειπε. Καταλαβα.
Για δώσε παράδειγμα..
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 13 Μαρ 2020, 15:22

Εάν δεν καταλάβεις μονος σου την απάτη της θρησκείας μετά τα 15 σου,τότε υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δεν μπορείς :wink

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών