διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2020, 17:50

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:19
Κανείς δεν είπε ότι οι ιδιοκτήτες είναι παναγίες. Υπάρχουν καθίκια και στις 2 ομάδες και δεν θα βάλω ζυγαριά να βρω ποιοι είναι οι πιο πολλοί.
Το "μαύρο" ποσό από το ενοίκιο που πληρώνεις είναι απώλεια σου και μέχρις εκεί και ο ιδιοκτήτης κερδίζει ένα ποσοστό (15%; ανάλογα με την κλίμακα) φόρου.
Στην εφορία ΔΕΝ φαίνεται πουθενά ότι έχεις παραπάνω εισόδημα από όσο έχεις δηλώσει.
Το ενοίκιο ΔΕΝ εκπίπτει.
.
Αφού υπάρχουν άλλοι τρόποι ούτε εγώ θα του συνιστούσα να εξαπατήσει και να βάλει τον άλλο σε έξοδα που δεν θα έπρεπε. Σε κανέναν δεν αρέσει η εξαπάτηση. Εμείς θα την κάνουμε εκεί, σε εμάς θα την κάνουν άλλοι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως πληρώνει φόρο σε ανείσπρακτα ενοίκια. Αφού φαίνεται ότι δεν τα εισέπραξε.
Όσον αφορά το δικό μου εισόδημα, τα ενοίκια δεν εκπίπτουν πια, αλλά ποιος ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ή αν θέλω να διεκδικήσω ένα επίδομα ή να κάνω ρύθμιση οφειλών και πρέπει να δούνε τα έξοδά μου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Μαρ 2020, 17:52

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:50
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:19
Κανείς δεν είπε ότι οι ιδιοκτήτες είναι παναγίες. Υπάρχουν καθίκια και στις 2 ομάδες και δεν θα βάλω ζυγαριά να βρω ποιοι είναι οι πιο πολλοί.
Το "μαύρο" ποσό από το ενοίκιο που πληρώνεις είναι απώλεια σου και μέχρις εκεί και ο ιδιοκτήτης κερδίζει ένα ποσοστό (15%; ανάλογα με την κλίμακα) φόρου.
Στην εφορία ΔΕΝ φαίνεται πουθενά ότι έχεις παραπάνω εισόδημα από όσο έχεις δηλώσει.
Το ενοίκιο ΔΕΝ εκπίπτει.
.
Αφού υπάρχουν άλλοι τρόποι ούτε εγώ θα του συνιστούσα να εξαπατήσει και να βάλει τον άλλο σε έξοδα που δεν θα έπρεπε. Σε κανέναν δεν αρέσει η εξαπάτηση. Εμείς θα την κάνουμε εκεί, σε εμάς θα την κάνουν άλλοι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως πληρώνει φόρο σε ανείσπρακτα ενοίκια. Αφού φαίνεται ότι δεν τα εισέπραξε.
Όσον αφορά το δικό μου εισόδημα, τα ενοίκια δεν εκπίπτουν πια, αλλά ποιος ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ή αν θέλω να διεκδικήσω ένα επίδομα ή να κάνω ρύθμιση οφειλών και πρέπει να δούνε τα έξοδά μου.
Το συμβόλαιο λέει ένα χρόνο.
Έχει κατατεθεί στην εφορία το συμβόλαιο.
Η εφορία θέλει ενός έτους φόρους.

Θα πάει λοιπόν ο ιδιοκτήτης κ θα χαρίσει τα ενοίκια στο κράτος. Το κράτος θα τα πάρει χωρίς φόρο νομίζω. Θα τα πάρει όμως.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2020, 17:58

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:50
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:19
Κανείς δεν είπε ότι οι ιδιοκτήτες είναι παναγίες. Υπάρχουν καθίκια και στις 2 ομάδες και δεν θα βάλω ζυγαριά να βρω ποιοι είναι οι πιο πολλοί.
1/ Το "μαύρο" ποσό από το ενοίκιο που πληρώνεις είναι απώλεια σου και μέχρις εκεί και ο ιδιοκτήτης κερδίζει ένα ποσοστό (15%; ανάλογα με την κλίμακα) φόρου.
2/ Στην εφορία ΔΕΝ φαίνεται πουθενά ότι έχεις παραπάνω εισόδημα από όσο έχεις δηλώσει.
Το ενοίκιο ΔΕΝ εκπίπτει.
Αφού υπάρχουν άλλοι τρόποι ούτε εγώ θα του συνιστούσα να εξαπατήσει και να βάλει τον άλλο σε έξοδα που δεν θα έπρεπε. Σε κανέναν δεν αρέσει η εξαπάτηση. Εμείς θα την κάνουμε εκεί, σε εμάς θα την κάνουν άλλοι.
1/ Αλλά δεν καταλαβαίνω πως πληρώνει φόρο σε ανείσπρακτα ενοίκια. Αφού φαίνεται ότι δεν τα εισέπραξε.
2/ Όσον αφορά το δικό μου εισόδημα, τα ενοίκια δεν εκπίπτουν πια, αλλά ποιος ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ή αν θέλω να διεκδικήσω ένα επίδομα ή να κάνω ρύθμιση οφειλών και πρέπει να δούνε τα έξοδά μου.
1/ Μάλλον δεν κατάλαβες: Αν το συμβόλαιο του νηματοθέτη είναι ετήσιο και κατατεθεί στο ΤΑΧΙΣ, ο ιδιοκτήτης είνα υποχρεωμένος να πληρώσει φόρο ακόμα και για ανείσπρακτα ενοίκια. Η μόνη λύση του είναι να πάει στην εφορία να το δηλώσει και η εφορία θα αναλάβει να τα εισπράξει και να τα καρπωθεί.
Στην περίπτωση σου ο ιδιοκτήτης κερδίζει 9 ευρώ τον μήνα φόρο (60Χ15%) ή 108 τον χρόνο.
2/ Για το μέλλον βλέπουμε και αν, μην ελπίζεις πολλά. Απαιτείς να κόψει τα "μαύρα" ή μετακομίζεις.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2020, 18:00

Custom_F έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:52
Antares έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:50
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:19
Κανείς δεν είπε ότι οι ιδιοκτήτες είναι παναγίες. Υπάρχουν καθίκια και στις 2 ομάδες και δεν θα βάλω ζυγαριά να βρω ποιοι είναι οι πιο πολλοί.
Το "μαύρο" ποσό από το ενοίκιο που πληρώνεις είναι απώλεια σου και μέχρις εκεί και ο ιδιοκτήτης κερδίζει ένα ποσοστό (15%; ανάλογα με την κλίμακα) φόρου.
Στην εφορία ΔΕΝ φαίνεται πουθενά ότι έχεις παραπάνω εισόδημα από όσο έχεις δηλώσει.
Το ενοίκιο ΔΕΝ εκπίπτει.
.
Αφού υπάρχουν άλλοι τρόποι ούτε εγώ θα του συνιστούσα να εξαπατήσει και να βάλει τον άλλο σε έξοδα που δεν θα έπρεπε. Σε κανέναν δεν αρέσει η εξαπάτηση. Εμείς θα την κάνουμε εκεί, σε εμάς θα την κάνουν άλλοι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως πληρώνει φόρο σε ανείσπρακτα ενοίκια. Αφού φαίνεται ότι δεν τα εισέπραξε.
Όσον αφορά το δικό μου εισόδημα, τα ενοίκια δεν εκπίπτουν πια, αλλά ποιος ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ή αν θέλω να διεκδικήσω ένα επίδομα ή να κάνω ρύθμιση οφειλών και πρέπει να δούνε τα έξοδά μου.
Το συμβόλαιο λέει ένα χρόνο.
Έχει κατατεθεί στην εφορία το συμβόλαιο.
Η εφορία θέλει ενός έτους φόρους.

Θα πάει λοιπόν ο ιδιοκτήτης κ θα χαρίσει τα ενοίκια στο κράτος. Το κράτος θα τα πάρει χωρίς φόρο νομίζω. Θα τα πάρει όμως. Επιπλέον θα κυνηγήσει τον απατεώνα νοικάρη και θα του επιβάλει πρόστιμα για καθυστερήσεις.
Φιχεδ
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Ανδρέας

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 13 Μαρ 2020, 18:02

Απατεώνες υπάρχουν παντού αλλά πως το πχόρουμ θα άφηνε να ανοιχτεί τέτοιο νήμα, με πρόθεση απατεωνιάς, δεν το περίμενα. Και κακώς ασχολείστε τόσοι μαζί του.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Μαρ 2020, 18:03

Ανδρέας έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:02
Απατεώνες υπάρχουν παντού αλλά πως το πχόρουμ θα άφηνε να ανοιχτεί τέτοιο νήμα, με πρόθεση απατεωνιάς, δεν το περίμενα. Και κακώς ασχολείστε τόσοι μαζί του.
Συνέχεια με τον κορονοιο... Κούρασε... :011:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Ανδρέας

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 13 Μαρ 2020, 18:04

Custom_F έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:03
Ανδρέας έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:02
Απατεώνες υπάρχουν παντού αλλά πως το πχόρουμ θα άφηνε να ανοιχτεί τέτοιο νήμα, με πρόθεση απατεωνιάς, δεν το περίμενα. Και κακώς ασχολείστε τόσοι μαζί του.
Συνέχεια με τον κορονοιο... Κούρασε... :011:
Πάμε μαγειρική; :lol:

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Μαρ 2020, 18:07

Ανδρέας έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:04
Custom_F έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:03
Ανδρέας έγραψε:
13 Μαρ 2020, 18:02
Απατεώνες υπάρχουν παντού αλλά πως το πχόρουμ θα άφηνε να ανοιχτεί τέτοιο νήμα, με πρόθεση απατεωνιάς, δεν το περίμενα. Και κακώς ασχολείστε τόσοι μαζί του.
Συνέχεια με τον κορονοιο... Κούρασε... :011:
Πάμε μαγειρική; :lol:
Ααααα έχει μασαμπουκα σήμερα!!!! Δήλωσαν ότι δεν είναι χεστηδες κ θα πάνεεεεε!!!!

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2020, 18:09

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2020, 17:58

1/ Μάλλον δεν κατάλαβες: Αν το συμβόλαιο του νηματοθέτη είναι ετήσιο και κατατεθεί στο ΤΑΧΙΣ, ο ιδιοκτήτης είνα υποχρεωμένος να πληρώσει φόρο ακόμα και για ανείσπρακτα ενοίκια. Η μόνη λύση του είναι να πάει στην εφορία να το δηλώσει και η εφορία θα αναλάβει να τα εισπράξει και να τα καρπωθεί.
Στην περίπτωση σου ο ιδιοκτήτης κερδίζει 9 ευρώ τον μήνα φόρο (60Χ15%) ή 108 τον χρόνο.
2/ Για το μέλλον βλέπουμε και αν, μην ελπίζεις πολλά. Απαιτείς να κόψει τα "μαύρα" ή μετακομίζεις.
.
Δεν κάνει καμία διαφορά σε μένα, εξάλλου είναι μικρό το ποσό. Θα έδινα περισσότερα μαύρα αν μου κατέβαζε το ενοίκιο. Ορίστε πως πάει η αλυσίδα.
Η εφορία από την άλλη δεν βλέπει ποια ενοίκια έχουν εισπραχθεί και ποια όχι; Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, δεν έχω ακίνητα προς εκμετάλλευση, αλλά μου φαίνεται περίεργο. Σε άλλες χώρες σε κάνουν φύλλο και φτερό, εδώ μόνο για να μαδήσουν τα μικρά ψάρια.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Μαρ 2020, 19:28

Alfonso έγραψε:
13 Μαρ 2020, 19:17
Τουλάχιστον αξίζει κάτι ή τζάμπα κ αυτό θα πάει;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Alfonso
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Μαρ 2020, 13:24

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alfonso » 19 Μαρ 2020, 12:06

τι μαλακια
νοίκιασα διαμέρισμα και έκλεισε η σχολη που φοιτώ
φύγαν όλοι οι ένοικοι και είμαι μόνος στη πολυκατοικία

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Μαρ 2020, 12:12

Και οι Κινέζοι την πούλεψαν;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Μαρ 2020, 12:44

Alfonso έγραψε:
19 Μαρ 2020, 12:06
τι μαλακια
νοίκιασα διαμέρισμα και έκλεισε η σχολη που φοιτώ
φύγαν όλοι οι ένοικοι και είμαι μόνος στη πολυκατοικία
Δεν πειράζει, εγώ πληρώνω ενοίκιο (το μεγαλύτερο έξοδο που έχω μηνιαίως) εδώ και χρόνια και δεν έχω σπίτι να ξεκουραστώ και να ηρεμήσω. Πως γίνεται αυτό; Θα έχετε, αλλά θα είναι σαν να μην έχετε. Μας τα έχουν μολύνει όλα με διάφορους τρόπους. Ίσως αν είμαστε περισσότερο προσεκτικοί με το περιβάλλον, με την άσκοπη κατανάλωση που μας αποχαυνώνει, με την διατροφή μας, με τους απατεώνες που αλωνίζουν ανάμεσά μας και ενίοτε τους ψηφίζουμε ή τους έχουμε σε καίριες θέσεις, να μην είχε συμβεί και η επιδημία.

Alfonso
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Μαρ 2020, 13:24

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alfonso » 20 Μαρ 2020, 23:56

έχω θέμα με το καλοριφέρ
ακούγετε ένας ήχος σαν να πετάς κέρμα και κουδουνίζει
έκανα εξαέρωση αλλά συνεχίζει


τι να κάνω;

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: διακοπη μισθωσης διαμερισματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Μαρ 2020, 02:28

Alfonso έγραψε:
20 Μαρ 2020, 23:56
έχω θέμα με το καλοριφέρ
ακούγετε ένας ήχος σαν να πετάς κέρμα και κουδουνίζει
έκανα εξαέρωση αλλά συνεχίζει


τι να κάνω;
.
Ξανακάνε.....η πάρε μιά ηλεκτρική κουβέρτα μέ 10 €.... :smt023

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών