Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Μαρ 2020, 09:18

Καμμία απόδειξη περί ύπαρξης του Θεού υπάρχει;

Καλή η συζήτηση γύρω από το τι είναι θρησκεία, αλλά το ζουμί βρίσκεται στις αποδείξεις.

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμμία απόδειξη ποτέ ότι υπάρχει εστω και το παραμικρό μεταφυσικό πραγματακι.

Το μόνο που βλέπω είναι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει κάπου.

Όλα αυτά μου δείχνουν ότι δεν υπάρχει Θεός ή οτιδήποτε μεταφυσικό.

20 χρονια έκαναν έρευνες στο ΜΙΤ πάνω στα μεταφυσικά και δεν βρήκαν τίποτα!!!

Άσε δε που από τις χιλιάδες θεότητες που υπάρχουν, πάντα μόνο η δική μας είναι η αληθινή και όλες οι άλλες είναι κατασκευασμένες...

Η πίστη σε κάτι μη πραγματικό έχει αρνητικές συνέπειες καταρχάς στον τρόπο που σκέφτεται ο άνθρωπος. Δλδ δεν μαθαίνει ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί την λογική του. Και αυτό δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα εν τέλει, όταν τα προβλήματα που καλείται να αντιμετωπίσει είναι μεγάλα και σοβαρά.

Nero

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2020, 09:26

axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:18
Καμμία απόδειξη περί ύπαρξης του Θεού υπάρχει;

Καλή η συζήτηση γύρω από το τι είναι θρησκεία, αλλά το ζουμί βρίσκεται στις αποδείξεις.
Για 'σεναμ , τον άνθρωπο του 21ου αιώνα, μπορεί. Ο άνθρωπος του χριστιανισμού δεν ψάχνει αποδείξεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος που σκέφτεται και δεν τις χρειάζεται

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32764
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μαρ 2020, 09:33

lonelyrider έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:29
the comet the course the tail έγραψε:
11 Μαρ 2020, 23:36
...αν ο Χριστός και όλα αυτά που μαθαίνουν στα θρησκευτικά του δημοτικού είναι μυθολογία.

τους είπα πως τα παλιά-παλιά χρόνια, οι άνθρωποι έβλεπαν γύρω τους την φύση, ανθρώπους να γεννιούνται, ανθρώπους να πεθαίνουν και δεν καταλάβαιναν γιατί όλα αυτά. ποιος έφτιαξε την φύση; ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; ποιο το νόημα; έτσι σκαρφίστηκαν την ιδέα του θεού, των θεών, του δημιουργού, τις θρησκείες. ακόμα και σήμερα, τους λέω, που η επιστήμη είναι τόσο μπροστά, δεν γνωρίζουμε πως έγιναν όλα αυτά, οπότε κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν στον θεό.

καλά το είχαμε καταλάβει ότι είναι μυθολογία ο Χριστός και τα θρησκευτικά στο σχολείο, μου απαντάνε. :102:
Ναι αλλά να λάβεις υπόψιν σου το γεγονός ότι όσοι οδηγούν στην πλάνη τους ανθρώπους , δηλαδή μακριά από τον Χριστό που είναι η όντως αλήθεια, θα κληθούν να λογοδοτήσουν την ημέρα της κρίσεως.
να, εδω, πως να απαντησει κανεις;

θα μας κανει ντα ο θεος αμα πεθανουμε.

ε, συγνωμη, αλλα θα μου κλασει τ αρχιδια :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Μαρ 2020, 09:34

stavmanr έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:56
Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:33
πιστη ειναι αυτο που εχεις οταν δεν εχεις γνωση.
Οπότε, για να είσαι τελείως άπιστος πρέπει να είσαι αναγκαστικά παντογνώστης.
ωραίο αυτό, ένα "δεν έχω ιδέα" που και που, κάνει καλό μάλλον.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32764
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μαρ 2020, 09:36

break έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:52
Μία παρατήρηση θέλω να κάνω γιατί εκεί που είστε ήμουνα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εδώ που είμαι θα έρθετε).

Η απάντηση "είναι πολύπλοκο" δεν είναι παρά μία δικαιολογία που χρησιμοποιούν αυτοί που ενώ ξέρουν πως κάτι δεν στέκει από άποψη λογικής δεν το εγκαταλείπουν επειδή είναι ακόμα συναισθηματικά δεμένοι μαζί του.

Η πραγματικότητα είναι πως δεν είναι πολύπλοκο. Είναι απλά λάθος. Πολύπλοκες είναι οι δικαιολογίες που χτίζουμε γύρω του για να μην το παραδεχτούμε.

Κάντε την εξής ερώτηση στον εαυτό σας. Αν δεν είχατε μεγαλώσει μέσα στον Χριστιανισμό. Αν δεν υπήρχε αυτή η άγκυρα της συναισθηματικής φόρτισης. Αν είχατε μεγαλώσει σε μία άλλη θρησκεία. Υπήρχε οτιδήποτε που θα μπορούσε να πει κανείς για να σας πείσει ότι δεν είναι ψέμα ; Ότι πρόκειται για κάτι που είναι αν όχι ψέμα έστω "πολύπλοκο" ;

Γιατί αν η απάντηση είναι όχι, αν λογικό επιχείρημα δεν μπορείτε να σκεφτείτε που θα σας έπειθε, τότε τι είναι αυτό που σας πείθει τώρα ;

αυτο και μονο θαπρεπε ναναι αρκετο για να μην υπαρχουν θρησκειες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Μαρ 2020, 11:02

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:51


επισης, οτι κι αν εχεις διαβασει εσυ η οποιος αλλος, τα δογματα κλπ, δεν ειναι κατι διαφορετικο απο τις πραξεις των εκπροσωπων. ολα αυτα εχουν γραφτει απο τους εκπροσωπους.

Με αυτή τη λογική να μη θαυμάζουμε και το σινικό τοίχος για παράδειγμα ως έργο γιατί είναι έργο ανθρώπων και στην πλειοψηφία τους τότε αιμοσταγών και διεφθαρμένων

Σοβαρά τώρα, επειδή σε συμπαθώ, γιαυτό το λέω, μη το συνεχίζεις, εκτίθεσαι στο συγκεκριμένο. Χέστηκα για την εκκλησία, τους παπάδες, ακόμη και για τα δόγματα. Το θέμα είναι αυτή η νοοτροπία της υπεραπλούστευσης των πάντων. Μη το κάνεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Μαρ 2020, 11:19

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:26
axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:18
Καμμία απόδειξη περί ύπαρξης του Θεού υπάρχει;

Καλή η συζήτηση γύρω από το τι είναι θρησκεία, αλλά το ζουμί βρίσκεται στις αποδείξεις.
Για 'σεναμ , τον άνθρωπο του 21ου αιώνα, μπορεί. Ο άνθρωπος του χριστιανισμού δεν ψάχνει αποδείξεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος που σκέφτεται και δεν τις χρειάζεται
Καλα φερτε αποδειξεις και θα δουμε μετα τι χρειαζεται και τι οχι.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Μαρ 2020, 11:35

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:33
Otto Weininger έγραψε:
14 Μαρ 2020, 15:38

Το γεγονός ότι περιμένεις κάποιον μαθηματικό τύπο να σου αποδείξει την ύπαρξη Θεού, είναι αστείο.

Αστείο επισης ειναι ότι ακόμα δεν έχεις ξεχωρίσει στο μυαλό σου τις έννοιες πίστη και γνώση.
πιστη ειναι αυτο που εχεις οταν δεν εχεις γνωση.
:smt005:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 16 Μαρ 2020, 11:38

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:33
πιστη ειναι αυτο που εχεις οταν δεν εχεις γνωση
Εικόνα
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 16 Μαρ 2020, 11:46

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 08:55
Papa John έγραψε:
14 Μαρ 2020, 20:45
Ασέβαστος έγραψε:
14 Μαρ 2020, 08:18


την αληθεια λεμε. αν αυτη προκαλει, δεν μας νοιαζει. :102:
Ποια αλήθεια λες ρε βούρλο ; Ποιος είσαι,ο τέλειος άνθρωπος και ξέρεις την αλήθεια ;
Για μια φορά στη ζωή σου,βγάλε το σκασμό σε θέμα που δεν σε αφορά.
Ελληναρά ξερόλα !
οχι. :102:

με αφορα, και δε βγαζω το σκασμο.

ξυδι. :003:
Καλά,θα το πιω :003:

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Μαρ 2020, 14:16

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
15 Μαρ 2020, 14:23
Εκπροσωπεί ο under τον Χριστιανισμό, γενικότερα, ή τους χριστιανούς εδώ μέσα, ειδικότερα; Έχω χαρακτηρίσει εγώ ως χριστιανός ποτέ κάποιον άθεο εδώ μέσα ή και γενικότερα, ως ανήθικο ή ψυχοπαθή;

Δεν έχω τσουβαλιάσει ποτέ κανέναν, αντιθέτως, έχω τσουβαλιαστεί.

Να ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάμε.

Τώρα, το άλλο που λες είναι άλλη συζήτηση και ανήκει σε άλλο θέμα. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε στην οικεία ενότητα.
Έλα, φρέσκο φρέσκο:

https://www.iefimerida.gr/kosmos/mitrop ... -ektroseis
Μιλώντας στο ποίμνιό του ο Μητροπολίτης Μόρφου ισχυρίστηκε ότι για τον κορωνοϊό φταίνε η αθεϊα, τα σαρκικά αμαρτήματα και οι εκτρώσεις.
Κι εγώ προσπαθώ να μην τσουβαλιάζω κόσμο, αυτό ήταν το νόημα του ποστ, πρώτον ότι το τσουβάλιασμα είναι κακό και δεύτερον ότι είναι αμοιβαίο, οπότε φαίνεται ανειλικρινές όταν κάποιος πάει να το παίξει υπεράνω με αφορμή αυτό.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Μαρ 2020, 17:11

axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:18
Όλα αυτά μου δείχνουν ότι δεν υπάρχει Θεός ή οτιδήποτε μεταφυσικό.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BA%CE%AE

Το μεταφυσικό είναι αντικείμενο ολόκληρου κλάδου της παραδοσιακής φιλοσοφίας ("Μεταφυσική").
Εσύ δεν βρήκες τίποτα το μεταφυσικό...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Μαρ 2020, 17:16

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:36
break έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:52
Μία παρατήρηση θέλω να κάνω γιατί εκεί που είστε ήμουνα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εδώ που είμαι θα έρθετε).

Η απάντηση "είναι πολύπλοκο" δεν είναι παρά μία δικαιολογία που χρησιμοποιούν αυτοί που ενώ ξέρουν πως κάτι δεν στέκει από άποψη λογικής δεν το εγκαταλείπουν επειδή είναι ακόμα συναισθηματικά δεμένοι μαζί του.

Η πραγματικότητα είναι πως δεν είναι πολύπλοκο. Είναι απλά λάθος. Πολύπλοκες είναι οι δικαιολογίες που χτίζουμε γύρω του για να μην το παραδεχτούμε.

Κάντε την εξής ερώτηση στον εαυτό σας. Αν δεν είχατε μεγαλώσει μέσα στον Χριστιανισμό. Αν δεν υπήρχε αυτή η άγκυρα της συναισθηματικής φόρτισης. Αν είχατε μεγαλώσει σε μία άλλη θρησκεία. Υπήρχε οτιδήποτε που θα μπορούσε να πει κανείς για να σας πείσει ότι δεν είναι ψέμα ; Ότι πρόκειται για κάτι που είναι αν όχι ψέμα έστω "πολύπλοκο" ;

Γιατί αν η απάντηση είναι όχι, αν λογικό επιχείρημα δεν μπορείτε να σκεφτείτε που θα σας έπειθε, τότε τι είναι αυτό που σας πείθει τώρα ;

αυτο και μονο θαπρεπε ναναι αρκετο για να μην υπαρχουν θρησκειες.
Μου αρέσει που σου άρεσε το ποστ του Μπρέικ... :lol:
Καταρχάς θεωρεί ότι κάποιος είναι χριστιανός επειδή μεγάλωσε στο χριστιανισμό.
Και δεν τον ρωτάς: εσύ που μεγάλωσες;
Να εκλάβουμε, με βάση το σκεπτικό του Μπρέικ, τους αθειστές που μεγάλωσαν σε χριστιανικό περιβάλλον ως παραφύση, εκτρώματα της φύσης δεδομένου ότι δεν ακολούθησαν το φυσικό νόμο του Μπρέικ; :p2:

Δεν συμφωνώ στο ελάχιστο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Μαρ 2020, 20:04

Σε μένα ήταν μια δύναμη αόρατη θα μπορούσα να πω, που μου υπέδειξε ότι ένα πρόβλημα που βιώνω δεν είναι απολύτως ψυχικό (όπως το περιγράφει η σύγχρονη επιστήμη) αλλά βασίζεται σε πολύ υλικές βάσεις και πολύ υλικούς ανθρώπους. Δεν είναι παράδοξο; Με παραπλάνησε; Είναι και αυτό αποκύημα της φαντασίας; Έχει όμως μεγάλη λογική βάση και λύνει πολλές απορίες που είχα και έχω. Είναι ίσως μέρος αυτού που αποκάλυψε; Δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32764
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 08:17

stavmanr έγραψε:
16 Μαρ 2020, 17:16
Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:36
break έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:52
Μία παρατήρηση θέλω να κάνω γιατί εκεί που είστε ήμουνα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εδώ που είμαι θα έρθετε).

Η απάντηση "είναι πολύπλοκο" δεν είναι παρά μία δικαιολογία που χρησιμοποιούν αυτοί που ενώ ξέρουν πως κάτι δεν στέκει από άποψη λογικής δεν το εγκαταλείπουν επειδή είναι ακόμα συναισθηματικά δεμένοι μαζί του.

Η πραγματικότητα είναι πως δεν είναι πολύπλοκο. Είναι απλά λάθος. Πολύπλοκες είναι οι δικαιολογίες που χτίζουμε γύρω του για να μην το παραδεχτούμε.

Κάντε την εξής ερώτηση στον εαυτό σας. Αν δεν είχατε μεγαλώσει μέσα στον Χριστιανισμό. Αν δεν υπήρχε αυτή η άγκυρα της συναισθηματικής φόρτισης. Αν είχατε μεγαλώσει σε μία άλλη θρησκεία. Υπήρχε οτιδήποτε που θα μπορούσε να πει κανείς για να σας πείσει ότι δεν είναι ψέμα ; Ότι πρόκειται για κάτι που είναι αν όχι ψέμα έστω "πολύπλοκο" ;

Γιατί αν η απάντηση είναι όχι, αν λογικό επιχείρημα δεν μπορείτε να σκεφτείτε που θα σας έπειθε, τότε τι είναι αυτό που σας πείθει τώρα ;

αυτο και μονο θαπρεπε ναναι αρκετο για να μην υπαρχουν θρησκειες.
Μου αρέσει που σου άρεσε το ποστ του Μπρέικ... :lol:
Καταρχάς θεωρεί ότι κάποιος είναι χριστιανός επειδή μεγάλωσε στο χριστιανισμό.
Και δεν τον ρωτάς: εσύ που μεγάλωσες;
Να εκλάβουμε, με βάση το σκεπτικό του Μπρέικ, τους αθειστές που μεγάλωσαν σε χριστιανικό περιβάλλον ως παραφύση, εκτρώματα της φύσης δεδομένου ότι δεν ακολούθησαν το φυσικό νόμο του Μπρέικ; :p2:

Δεν συμφωνώ στο ελάχιστο.
δε μιλαμε για ολους οσους μεγαλωσαν στο χριστιανισμο, αλλα μονο για το υποσυνολο αυτων που βασιζουν το βιο τους στη λογικη.

αν εισαι απο αυτους που ερμηνευουν τον κοσμο με τη λογικη, πρεπει να μπορεις να καταλαβεις οτι το θρησκευμα ειναι αμεσα σχετιζομενο με το μερος που γεννηθηκε κανεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών