"Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Ιαν 2020, 09:05

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2020, 11:22
Αυτό που καταλάβατε. Λόγω ψωλόκρυου των τελευταίων ημερών αρχίζουν να σαπίζουν τα χέρια μου στο συγκεκριμένο σημείο, λέπια θα πετάξουν σε λίγο. Και λίγο να τα κουνήσω με καμιά ψευτοχειρωνακτική έργασία, αρχιζουν να πετάνε ένα σκασμό πληγές, σφάζονται απο μόνα τους. Καθε χειμώνα το παθαίνω εστω και λίγο, αλλά φέτος βλέπω ότι παρατράβηξε. Εχω δοκιμάσει και γάντια, αλλά δεν βοηθάνε. Ψάχνω εν ολίγοις καμιά καλή αλοιφή (να το πω και στη νοτιομακεδονική διάλεκτο) γιατί προς το παρόν έχω δοκιμάσει απο μπεπανθολ έως και βαζελίνη και αποτελέσματα δεν βλέπω.
Πρόπερσι οταν το ειχα ξαναπάθει λίγο πιο έντονα απ'οτι συνήθως, μου έδωσε ενας φιλος ένα φυλλαράκι-κορμό αλόης, απο γλάστρα που ειχε στο μπαλκόνι του. Αν το σπάσεις, βγάζει ενα χυσαμόλι τζελ που ανασταίνει νεκρούς, μου έλεγε. Αμέσως γέλασα και του ειπα ότι αυτό δεν παίζει να μου κάνει το παραμικρό, και εκείνος μειδίασε και με περισπούδαστο μαστορέικο ύφος, σαν Αλβανός συνταξιούχος χτίστης που μιλάει για μονώσεις, μου απάντησε "ρε άλειφε λίγο απ'αυτο καθε μερα που σου λεω, και θα με θυμηθείς". Το δοκίμασα τελικά το χυσαμόλι αλόης,και μέσα σε μόλις 3 μέρες τα χεράκια μου ειχαν γιάνει εντελώς. Απίστευτα απρόσμενο αποτέλεσμα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Πλέον όμως ο φίλος με την αλόη δεν είναι διαθέσιμος εδώ και κάμποσο καιρό, χαθήκαμε, και ψάχνω υποκατάστατα. Για να βοηθήσει η πχορουμική εμπυρία τώρα, να σας δω...
Σκέψου τα χεράκια σου σαν τρυφερό βλαστό, θα φθείρεται και ο νέος ιστός που θα βγαίνει θα είναι πιο σκληρός από τον προηγούμενο. Έτσι θα μεγαλώσεις και θα έχεις χέρια με σκληρό δέρμα για αντρικές εργασίες, είναι εξελιχτικό.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30572
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Ιαν 2020, 17:03

Thor έγραψε:
11 Ιαν 2020, 15:57
vantono έγραψε:
10 Ιαν 2020, 17:34
dna replication έγραψε:
10 Ιαν 2020, 16:35
επίσης αντικατέστησε το σαπούνι χεριών που χρησιμοποιείς, μάλλον θα είναι σκληρό σαν απορρυπαντικό για τα πιάτα
παρε κανένα άλλο με αλόη ή βάλσαμο
Μονίμως ντετόλ χρησιμοποιώ για σαπούνι χεριών εδώ και χρόνια, και δεν μου φαίνεται σκληρό ούτε με ενοχλεί. Με απορρυπαντικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα,εκτός απο λίγο χλωρίνη που στάζω σε λεκάνες,νιπτήρε κτλ ενίοτε, χωρις να ερχεται ποτέ σε επαφή με το δέρμα μου.
Σημερα εν τω μεταξύ, που έφτιαξε αρκετά και ο καιρός σε σύγκριση με λίγες μέρες πριν και έβγαλε και καλό ήλιο, μαλάκωσαν εντελώς απο μόνα τους. Στο ένα χέρι μάλιστα (που ετσι κι αλλιως δεν είχα πολύ)* η σκληράδα εξαφανίστηκε εντελώς. Επειδή μιλάμε για φουλ πουστόκαιρο όμως, και δεν ξερεις τι σου ξημερώνει με τις ζηνοβίες και τους ηφαιστίωνες και τα παπάρια μου μέσα, θα πάω αυριο να πάρω τη νορβηγική και να ξεκινήσω να πασαλείφομαι, να κοιμάμαι ήσυχος. Και γλαστράκι αλόης θα έχω σύντομα στο μπαλκόνι μου, εννοείται.

*πάντα το ένα χέρι μου γίνεται μακράν πιο μπουρδέλο απο το άλλο. Μου είχε τύχει περίοδος που το ένα μου χέρι ήταν μια χαρά(καταλάβαινες μια πολύ απαλή σκληράδα μόνο αν το ακουμπούσες),και στο άλλο πήγα να πετάξω λέπια.
μεγαλο λαθος η συχνη χρηση ντετολ.
Ειναι αντιμικροβιακο και σκοτωνει ολη τη πανιδα στο δερμα.
Δινει χωρο σε ''κακα'' μικροβια να αναπτυχθουν,οταν δεν το χρησιμοποιεις.
Επισης ειναι σκληρο σαπουνι.
Μονο επικουρικα το χρησιμοποιουμε.
Οι δερματολογοι συνιστουν ''απλο'' σαπουνι το οποιο ειναι αρκετο για να καθαρισουμε τα χερια μας,με τη προυποθεση οτι, τριβουμε σωστα τα χερια μας σχολαστικα σε καθε πλυσιμο.
Επισης τα αντιμικροβιακα περιεχουν συστατικα που ειναι επιβαρυντικα και μπορει κι επικινδυνα οταν χρησιμοποιουνται σε πολλη συχνη βαση.
αρκετά ήπιο, περιορίζει τη ζημιά αλλά λιώνει γρήγορα

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Φεβ 2020, 17:57

Εικόνα

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2020, 18:05

Ποτε δεν μου εχουν σκασει τα χερια.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Φεβ 2020, 18:19

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2020, 11:22
Αυτό που καταλάβατε. Λόγω ψωλόκρυου των τελευταίων ημερών αρχίζουν να σαπίζουν τα χέρια μου στο συγκεκριμένο σημείο, λέπια θα πετάξουν σε λίγο. Και λίγο να τα κουνήσω με καμιά ψευτοχειρωνακτική έργασία, αρχιζουν να πετάνε ένα σκασμό πληγές, σφάζονται απο μόνα τους. Καθε χειμώνα το παθαίνω εστω και λίγο, αλλά φέτος βλέπω ότι παρατράβηξε. Εχω δοκιμάσει και γάντια, αλλά δεν βοηθάνε. Ψάχνω εν ολίγοις καμιά καλή αλοιφή (να το πω και στη νοτιομακεδονική διάλεκτο) γιατί προς το παρόν έχω δοκιμάσει απο μπεπανθολ έως και βαζελίνη και αποτελέσματα δεν βλέπω.
Πρόπερσι οταν το ειχα ξαναπάθει λίγο πιο έντονα απ'οτι συνήθως, μου έδωσε ενας φιλος ένα φυλλαράκι-κορμό αλόης, απο γλάστρα που ειχε στο μπαλκόνι του. Αν το σπάσεις, βγάζει ενα χυσαμόλι τζελ που ανασταίνει νεκρούς, μου έλεγε. Αμέσως γέλασα και του ειπα ότι αυτό δεν παίζει να μου κάνει το παραμικρό, και εκείνος μειδίασε και με περισπούδαστο μαστορέικο ύφος, σαν Αλβανός συνταξιούχος χτίστης που μιλάει για μονώσεις, μου απάντησε "ρε άλειφε λίγο απ'αυτο καθε μερα που σου λεω, και θα με θυμηθείς". Το δοκίμασα τελικά το χυσαμόλι αλόης,και μέσα σε μόλις 3 μέρες τα χεράκια μου ειχαν γιάνει εντελώς. Απίστευτα απρόσμενο αποτέλεσμα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Πλέον όμως ο φίλος με την αλόη δεν είναι διαθέσιμος εδώ και κάμποσο καιρό, χαθήκαμε, και ψάχνω υποκατάστατα. Για να βοηθήσει η πχορουμική εμπυρία τώρα, να σας δω...
ου ρε
πονάνε οι άντρες;
τι είσαι ρε, θες μήπως και καμιά κρεμούλα;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Μαρ 2020, 20:22

Και με τα αλκοολούχα αντισηπτικά και τα οινοπνεύματα τα 'χουμε γαμήσει τα χέρια τις τελευταίες μερες, και πουτσόκρυο ξανάπιασε απο σήμερα και εχουν αρχίσει να μας γαμιούνται πάλι, απο 'κει που μας ειχαν επανέλθει στο φυσιολογικό τους εδώ και πολύ καιρο. Από τα αντισηπτικά στις νιουτροτζίνες και ξανα πίσω, ενα τσιγάρο δρόμος,καταντήσαμε :bored:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Μαρ 2020, 20:27

Να μην πλένετε τα χέρια σας 100 φορές τη μέρα ,διότι φεύγει το φυσικό Ph του δέρματος κι επίσης μπορεί να υπάρξει "λύση".

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2020, 09:30

Εγώ από καιρό, για να σώσω τα χεράκια μου από πλυσίματα, φορούσα γάντια νιτριλίου όσο ετοίμαζα φαγητό , που είχε να πιάσω αυγά, κοτόπουλο, τα βρώμικα πιάτα στο πλυντήριο κλπ ή άλλες δουλειές με συχνό πλύσιμο χεριών και αντί να ταλαιπωρώ τα χεράκια μου, όπως πλένουμε χέρια έπλενα τα γάντια που φορούσα. Τώρα αν χρειαστεί και είμαι έξω με αυτά, μια χαρά αντέχουν και οινόπνευμα. Είναι σχετικά ανθεκτικά γάντια με πολύ καλή εφαρμογή. Είναι αυτά τα μαύρα ή χρωματιστά που ίσως να έχετε δει να φοράνε σε κρεοπωλεία, στην τηλεόραση χτες κλπ. Είναι και touch screen.

Και αν έχουν σκάσει τα χεράκια, αφού στεγνώσουν καλά, βάλτε τους κρέμα φορέστε τα γαντάκια και το κέφι πλύσιμο συνεχίζεται :D

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Μαρ 2020, 09:42

don't speak έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:30
Εγώ από καιρό, για να σώσω τα χεράκια μου από πλυσίματα, φορούσα γάντια νιτριλίου όσο ετοίμαζα φαγητό , που είχε να πιάσω αυγά, κοτόπουλο, τα βρώμικα πιάτα στο πλυντήριο κλπ ή άλλες δουλειές με συχνό πλύσιμο χεριών και αντί να ταλαιπωρώ τα χεράκια μου, όπως πλένουμε χέρια έπλενα τα γάντια που φορούσα. Τώρα αν χρειαστεί και είμαι έξω με αυτά, μια χαρά αντέχουν και οινόπνευμα. Είναι σχετικά ανθεκτικά γάντια με πολύ καλή εφαρμογή. Είναι αυτά τα μαύρα ή χρωματιστά που ίσως να έχετε δει να φοράνε σε κρεοπωλεία, στην τηλεόραση χτες κλπ. Είναι και touch screen.

Και αν έχουν σκάσει τα χεράκια, αφού στεγνώσουν καλά, βάλτε τους κρέμα φορέστε τα γαντάκια και το κέφι πλύσιμο συνεχίζεται :D
ετσι μπραβο

αρχιζετε σιγα σιγα να ξαναβρισκετε την αξια της κουζινας :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2020, 10:23

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:42
ετσι μπραβο

αρχιζετε σιγα σιγα να ξαναβρισκετε την αξια της κουζινας :102:

Δεν έχω πρόβλημα να είμαι στην κουζίνα, να μου δίνει μισθό όμως.
Αλλιώς ας μαγειρέψει να φάει.

Εδιτ
SpoilerShow
τι θα φας σήμερα;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29691
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Μαρ 2020, 10:27

don't speak έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:23
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:42
ετσι μπραβο

αρχιζετε σιγα σιγα να ξαναβρισκετε την αξια της κουζινας :102:

Δεν έχω πρόβλημα να είμαι στην κουζίνα, να μου δίνει μισθό όμως.
Αλλιώς ας μαγειρέψει να φάει.
Μ' αρέσεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Μαρ 2020, 10:29

μισθο για ενα κακομαγειρεμενο ισως και καμμενο φαγι? :011:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2020, 10:42

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:29
μισθο για ενα κακομαγειρεμενο ισως και καμμενο φαγι? :011:
Ναι αμέ.
Ας το μαγειρέψει αυτός καλά να τον πληρώσω εγώ.
SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Μαρ 2020, 11:33

don't speak έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:42
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:29
μισθο για ενα κακομαγειρεμενο ισως και καμμενο φαγι? :011:
Ναι αμέ.
Ας το μαγειρέψει αυτός καλά να τον πληρώσω εγώ.
αυτο δεν ειναι φαι

φοιτητρια εισαι? :smt017
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: "Σκάσιμο" χεριών (γροθιών) από πsωλόκρυο. Κανα καλό χυσαμόλι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2020, 11:57

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:33
don't speak έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:42
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:29
μισθο για ενα κακομαγειρεμενο ισως και καμμενο φαγι? :011:
Ναι αμέ.
Ας το μαγειρέψει αυτός καλά να τον πληρώσω εγώ.
αυτο δεν ειναι φαι

φοιτητρια εισαι? :smt017
Γίναμε άνθρωποι φίλε, νοικοκυρευτήκαμε, σταμάτησαν τα αθλητικά να βουήζουν στ' αυτιά μας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών