Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 09:15

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:07

:D
Μου γράφεις ότι δεν γεννήθηκες χριστιανός (το μυαλουδάκι σου τότε ήταν "κενό"), άρα η φύση σε θέλει άθεο.
Και σε αντερωτώ: δεν γεννήθηκες με γνώσεις κβαντομηχανικής, άρα η φύση με το ίδιο σκεπτικό σε θέλει μακριά από τη Φυσική;


Κανείς δεν γεννιέται άθεος. Ο αθεισμός είναι επιλογή.
η φυση δεν "θελει" τιποτα. δεν σκεπτεται, απλα υπαρχει. τις οποιες γνωσεις τις θελω εγω και τις αποκτω, η τις θελουν οι προγονοι μου και μου τις φυτευουν.

ολοι γεννιομαστε αθεοι. λευκο χαρτι. ο θεισμος ειναι γνωση που γραφουν επανω μας αλλοι, οταν ειμαστε σε πολυ μικρη ηλικια για να ξερουμε πως να αντιδρασουμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Μαρ 2020, 09:17

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:10
the comet the course the tail έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:05
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 08:37

Γιατί χτυπιέσαι Κόμετ; :smt017

Αν υπάρχει κάποια φυσική αιτία που παράγει συσχετισμό μεταξύ μέρους και θρησκείας, τότε αυτοί που δεν ακολουθούν τη θρησκεία συγκεκριμένου μέρους είναι μη φυσιολογικοί, προβληματικοί, ανώμαλοι, κλπ.
Αν δεν υπάρχει φυσική αιτία, τότε κακώς αναφέρεται ένας τέτοιος συσχετισμός ως φυσικό αίτιο.

αν είσαι προϊόν προγραμματισμού και παραδόσεων ενός τόπου είναι πιθανό να ακολουθείς την θρησκεία του τόπου αυτού. π.χ. αν είσαι έλληνας, το πιο πιθανό είναι να είσαι χ.ο.
το να είσαι άθεος γενικά έχει να κάνει με το ότι έμεινες άθικτος ή απέβαλλες το καρκίνωμα των θρησκειών. για διάφορους λόγους.
Δηλαδή, όπως έγραψα παραπάνω στον Ασέβαστο, θεωρείς εαυτόν τον Χαιλάντερ του ελληνικού έθνους και τους υπόλοιπους συνέλληνες ως ανόητους που κάθονται κι "αρρωσταίνουν από τη θρησκεία";
όχι. απλά, γενικά ο μικρόκοσμος του "ελληνικού έθνους" με αφήνει παγερά αδιάφορο.
όσο για την ύπαρξη του θεού, το οποίο είναι παναθρώπινο ζήτημα, θεωρώ τον εαυτό μου αντί-θεο. δλδ αν υπάρχει, τον μισώ.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Μαρ 2020, 09:20

the comet the course the tail έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:17
stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:10
the comet the course the tail έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:05



αν είσαι προϊόν προγραμματισμού και παραδόσεων ενός τόπου είναι πιθανό να ακολουθείς την θρησκεία του τόπου αυτού. π.χ. αν είσαι έλληνας, το πιο πιθανό είναι να είσαι χ.ο.
το να είσαι άθεος γενικά έχει να κάνει με το ότι έμεινες άθικτος ή απέβαλλες το καρκίνωμα των θρησκειών. για διάφορους λόγους.
Δηλαδή, όπως έγραψα παραπάνω στον Ασέβαστο, θεωρείς εαυτόν τον Χαιλάντερ του ελληνικού έθνους και τους υπόλοιπους συνέλληνες ως ανόητους που κάθονται κι "αρρωσταίνουν από τη θρησκεία";
όχι. απλά, γενικά ο μικρόκοσμος του "ελληνικού έθνους" με αφήνει παγερά αδιάφορο.
όσο για την ύπαρξη του θεού, το οποίο είναι παναθρώπινο ζήτημα, θεωρώ τον εαυτό μου αντί-θεο. δλδ αν υπάρχει, τον μισώ.
και αντιμαχόμαστε την κοινωνική του ανατανάκλαση στις ανθρώπινες συνειδήσεις

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Μαρ 2020, 09:45

stavmanr έγραψε:
16 Μαρ 2020, 17:11
axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:18
Όλα αυτά μου δείχνουν ότι δεν υπάρχει Θεός ή οτιδήποτε μεταφυσικό.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BA%CE%AE

Το μεταφυσικό είναι αντικείμενο ολόκληρου κλάδου της παραδοσιακής φιλοσοφίας ("Μεταφυσική").
Εσύ δεν βρήκες τίποτα το μεταφυσικό...
Δεν έχει καμμία σημασία ότι είναι ολόκληρος κλάδος. Ο άνθρωπος έχει φτιάξει πολλούς 'ολοκληρους κλαδους', από την μυθολογία, στην αστρολογία, στην σύγχρονη μυθοπλασία μέσω της τηλεόρασης...τίποτα από αυτά δεν είναι αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 09:50

axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:19
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:26
axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:18
Καμμία απόδειξη περί ύπαρξης του Θεού υπάρχει;

Καλή η συζήτηση γύρω από το τι είναι θρησκεία, αλλά το ζουμί βρίσκεται στις αποδείξεις.
Για 'σεναμ , τον άνθρωπο του 21ου αιώνα, μπορεί. Ο άνθρωπος του χριστιανισμού δεν ψάχνει αποδείξεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος που σκέφτεται και δεν τις χρειάζεται
Καλα φερτε αποδειξεις και θα δουμε μετα τι χρειαζεται και τι οχι.
Τι αποδείξεις θα ήθελες δηλαδή;
Καποιο μαθηματικό τύπο; Κάποια αλλαγή χρώματος σε υγρό ενός δοκιμαστικου σωλήνα;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Μαρ 2020, 09:51

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:50
axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:19
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:26


Για 'σεναμ , τον άνθρωπο του 21ου αιώνα, μπορεί. Ο άνθρωπος του χριστιανισμού δεν ψάχνει αποδείξεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος που σκέφτεται και δεν τις χρειάζεται
Καλα φερτε αποδειξεις και θα δουμε μετα τι χρειαζεται και τι οχι.
Τι αποδείξεις θα ήθελες δηλαδή;
Καποιο μαθηματικό τύπο; Κάποια αλλαγή χρώματος σε υγρό ενός δοκιμαστικου σωλήνα;
Οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη μεταφυσικού.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 09:56

Stalker έγραψε:
16 Μαρ 2020, 14:16
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
15 Μαρ 2020, 14:23
Εκπροσωπεί ο under τον Χριστιανισμό, γενικότερα, ή τους χριστιανούς εδώ μέσα, ειδικότερα; Έχω χαρακτηρίσει εγώ ως χριστιανός ποτέ κάποιον άθεο εδώ μέσα ή και γενικότερα, ως ανήθικο ή ψυχοπαθή;

Δεν έχω τσουβαλιάσει ποτέ κανέναν, αντιθέτως, έχω τσουβαλιαστεί.

Να ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάμε.

Τώρα, το άλλο που λες είναι άλλη συζήτηση και ανήκει σε άλλο θέμα. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε στην οικεία ενότητα.
Έλα, φρέσκο φρέσκο:

https://www.iefimerida.gr/kosmos/mitrop ... -ektroseis
Μιλώντας στο ποίμνιό του ο Μητροπολίτης Μόρφου ισχυρίστηκε ότι για τον κορωνοϊό φταίνε η αθεϊα, τα σαρκικά αμαρτήματα και οι εκτρώσεις.
Κι εγώ προσπαθώ να μην τσουβαλιάζω κόσμο, αυτό ήταν το νόημα του ποστ, πρώτον ότι το τσουβάλιασμα είναι κακό και δεύτερον ότι είναι αμοιβαίο, οπότε φαίνεται ανειλικρινές όταν κάποιος πάει να το παίξει υπεράνω με αφορμή αυτό.
Στην τρέχουσα κρίση έχουν τοποθετηθεί και ιεράρχες με διαφορετικές θέσεις. Ο Χατζηνικολάου, ας πούμε, ή χθες, ο Ρεθύμνης. Κι άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.

Φυσικά, αν είσαι ειλικρινής, θα πρέπει να βάλεις και τις τοποθετήσεις των προαναφερθέντων και όχι μόνο τις τοποθετήσεις εκείνων, που βολεύει την αφήγηση σου.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 10:01

axilmar έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:51

Οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη μεταφυσικού.
Ασχολήθηκες καθόλου να ψάξεις;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Μαρ 2020, 10:05

Ασέβαστος έγραψε:
12 Μαρ 2020, 08:51
Niki έγραψε:
12 Μαρ 2020, 07:58
Αυτά δεν είναι για τους θείους και τις θείες είναι αυστηρά για τους γονείς .
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μιλήσει με τα παιδιά του άλλου για αυτά τα θέματα.
αν ειναι ετσι, ουτε οι παπαδες εχουν το δικαιωμα, ουτε οι καθηγητες θρησκευτικων. :003:
Χμμμ...
Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί δεν τα στέλνουν θείοι-θείες αλλά οι γονείς

εδιτ

Σορυ απαντήθηκε

(Διαβάζω το νήμα με τη σειρά :102: )

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 10:09

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 08:17
stavmanr έγραψε:
16 Μαρ 2020, 17:16
Ασέβαστος έγραψε:
16 Μαρ 2020, 09:36



αυτο και μονο θαπρεπε ναναι αρκετο για να μην υπαρχουν θρησκειες.
Μου αρέσει που σου άρεσε το ποστ του Μπρέικ... :lol:
Καταρχάς θεωρεί ότι κάποιος είναι χριστιανός επειδή μεγάλωσε στο χριστιανισμό.
Και δεν τον ρωτάς: εσύ που μεγάλωσες;
Να εκλάβουμε, με βάση το σκεπτικό του Μπρέικ, τους αθειστές που μεγάλωσαν σε χριστιανικό περιβάλλον ως παραφύση, εκτρώματα της φύσης δεδομένου ότι δεν ακολούθησαν το φυσικό νόμο του Μπρέικ; :p2:

Δεν συμφωνώ στο ελάχιστο.
δε μιλαμε για ολους οσους μεγαλωσαν στο χριστιανισμο, αλλα μονο για το υποσυνολο αυτων που βασιζουν το βιο τους στη λογικη.

αν εισαι απο αυτους που ερμηνευουν τον κοσμο με τη λογικη, πρεπει να μπορεις να καταλαβεις οτι το θρησκευμα ειναι αμεσα σχετιζομενο με το μερος που γεννηθηκε κανεις.
Και αδιάφορο ως προς την συζήτηση μας. Ποτέ δεν κρίνεις κάποιον με βάση την "καταγωγή", αλλά με βάση τα επιχειρήματα που παραθέτει.

Αυτό που κάνετε σε αυτή την συζήτηση και που το έχω επισημάνει λέγεται στην επιστήμη της λογικής genetic fallacy.

Διορθώστε το για να μπορέσουμε να πάμε την συζήτηση παραπέρα.

axilmar έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:51
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:50
axilmar έγραψε:
16 Μαρ 2020, 11:19


Καλα φερτε αποδειξεις και θα δουμε μετα τι χρειαζεται και τι οχι.
Τι αποδείξεις θα ήθελες δηλαδή;
Καποιο μαθηματικό τύπο; Κάποια αλλαγή χρώματος σε υγρό ενός δοκιμαστικου σωλήνα;
Οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη μεταφυσικού.
Η μεταφυσική χρησιμοποιεί ως εργαλεία τις λογικές προτάσεις ως κλάδος της φιλοσοφίας που είναι. Δεν χρησιμοποιεί δοκιμαστικούς σωλήνες. Δεν ισχύει σε αυτές τις προτάσεις η αρχή της διαψευσιμότητας αλλά η αρχή της κριτικής. Δηλαδή, μπορούν να ελεγχθούν με άλλες προτάσεις και πάει λέγοντας.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Μαρ 2020, 10:15

Ασέβαστος έγραψε:
12 Μαρ 2020, 09:01
Niki έγραψε:
12 Μαρ 2020, 08:54

Αλίμονο, οι γονείς αποφασίζουν αν θα αφήσουν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τους παπάδες ή με καθηγητές κ.λ.π.'
Πάντα οι γονείς έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτά τα θέματα.
Ποτέ δεν θα έκανα κίνηση να μιλήσω με τα παιδιά κάποιου άλλου για την θρησκεία.
Δεν είμαι χαζή.
ε, δεν πιανουμε τα ξενα παιδια να τους κανουμε και κυρηγμα.

αλλα οποιο με ρωτησει, θα απαντησω την αληθεια, οπως και για οποιοδηποτε αλλο θεμα. οποιος γονιος εχει προβλημα με αυτο, ας μην αφηνει τα παιδια του να ερθουν σε επαφη μαζι μου :102:
Για τέτοια ευαίσθητα θέματα τα στέλνουμε να ρωτήσουν τούς γονείς τους που έχουν και την επιμέλεια
Με ενήλικους καλά θα έκανες να λες ελεύθερα τη γνώμη σου
Για ανήλικα παιδιά άλλων απλά δεν έχεις το δικαίωμα να επεμβαίνεις στη διαπαιδαγώγησή τους αν δεν στο ζητήσουν οι ίδιοι οι γονείς τους.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 10:22

O I έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:15
Ασέβαστος έγραψε:
12 Μαρ 2020, 09:01
Niki έγραψε:
12 Μαρ 2020, 08:54

Αλίμονο, οι γονείς αποφασίζουν αν θα αφήσουν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τους παπάδες ή με καθηγητές κ.λ.π.'
Πάντα οι γονείς έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτά τα θέματα.
Ποτέ δεν θα έκανα κίνηση να μιλήσω με τα παιδιά κάποιου άλλου για την θρησκεία.
Δεν είμαι χαζή.
ε, δεν πιανουμε τα ξενα παιδια να τους κανουμε και κυρηγμα.

αλλα οποιο με ρωτησει, θα απαντησω την αληθεια, οπως και για οποιοδηποτε αλλο θεμα. οποιος γονιος εχει προβλημα με αυτο, ας μην αφηνει τα παιδια του να ερθουν σε επαφη μαζι μου :102:
Για τέτοια ευαίσθητα θέματα τα στέλνουμε να ρωτήσουν τούς γονείς τους που έχουν και την επιμέλεια
Με ενήλικους καλά θα έκανες να λες ελεύθερα τη γνώμη σου
Για ανήλικα παιδιά άλλων απλά δεν έχεις το δικαίωμα να επεμβαίνεις στη διαπαιδαγώγησή τους αν δεν στο ζητήσουν οι ίδιοι οι γονείς τους.

Ο.Ι.
φυσικα και εχω.

σιγα μην αφησω για παραδειγμα καποιον να δερνει να κακοποιει με οποιον τροπο το παιδι του, επειδη εχει την επιμελεια. με τον ιδιο τροπο δεν θα αφησω να γινει κακοποιηση στο νου.

δεν υπαρχει κανενας νομος που να απαγορευει να λεμε την αληθεια στα παιδια των αλλων.

ουτε εγω μπορω να απαγορεψω στους θεουσους να μιλανε στο δικο μου παιδι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Μαρ 2020, 10:39

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:22
O I έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:15
Ασέβαστος έγραψε:
12 Μαρ 2020, 09:01


ε, δεν πιανουμε τα ξενα παιδια να τους κανουμε και κυρηγμα.

αλλα οποιο με ρωτησει, θα απαντησω την αληθεια, οπως και για οποιοδηποτε αλλο θεμα. οποιος γονιος εχει προβλημα με αυτο, ας μην αφηνει τα παιδια του να ερθουν σε επαφη μαζι μου :102:
Για τέτοια ευαίσθητα θέματα τα στέλνουμε να ρωτήσουν τούς γονείς τους που έχουν και την επιμέλεια
Με ενήλικους καλά θα έκανες να λες ελεύθερα τη γνώμη σου
Για ανήλικα παιδιά άλλων απλά δεν έχεις το δικαίωμα να επεμβαίνεις στη διαπαιδαγώγησή τους αν δεν στο ζητήσουν οι ίδιοι οι γονείς τους.

Ο.Ι.
φυσικα και εχω.

σιγα μην αφησω για παραδειγμα καποιον να δερνει να κακοποιει με οποιον τροπο το παιδι του, επειδη εχει την επιμελεια. με τον ιδιο τροπο δεν θα αφησω να γινει κακοποιηση στο νου.

δεν υπαρχει κανενας νομος που να απαγορευει να λεμε την αληθεια στα παιδια των αλλων.

ουτε εγω μπορω να απαγορεψω στους θεουσους να μιλανε στο δικο μου παιδι.
Δεν έχεις

Το παράδειγμά σου ρίχνει την μπάλα στην εξέδρα (αν δεν το κατάλαβες :lol: )

Η αλήθεια η δική σου ίσως διαφέρει από την αλήθεια των γονέων που έχουν την επιμέλεια στα ανήλικα.
Οπότε είναι θέμα ηθικής και ίσως λίγο αυθαίρετης παρέμβασης και όχι τόσο νομικό το θέμα (αν το πιάνεις κι αυτό..)

Αν δεν μπορείς, άρα δεν ασκείς σωστή επιμέλεια για να τα προφυλάξεις από αντίθετες ιδέες από αυτές που θες να τους περάσεις ως όφειλες.

(Αν έχεις κάτι να απαντήσεις, θα επανέλθω γιατί τώρα έχω επείγουσα εργασία)

Τα λέμε

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22918
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2020, 11:04

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 10:22


δεν υπαρχει κανενας νομος που να απαγορευει να λεμε την αληθεια στα παιδια των αλλων.

Ποια είναι η αλήθεια που λες ακριβώς;
Έχεις κάποιο πιστοποιητικό για αυτό;
Κάποια απόδειξη κάτι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μαρ 2020, 11:15

stavmanr έγραψε:
17 Μαρ 2020, 08:48
Nero έγραψε:
12 Μαρ 2020, 09:50
bluerose έγραψε:
12 Μαρ 2020, 09:41
Τουλάχιστο να πάρω Χάρη από τη Χάρη του
Γιατί όλες οι συζητήσεις μ'εσάς τους ορθόδοξους καταλήγουν σε μια μαγική ικανότητα που κάποιοι εκλεκτοί την έχουν και τους πληβείους που δεν την έχουν γιατί ανίκανοι; :-?
Το αντίθετο: ο χριστιανισμός είναι ίσως ο μόνος που δεν ξεχωρίζει αυτούς που την έχουν κι εκείνους που δεν την έχουν.
Όλοι την έχουν κι από όλους λείπει ταυτόχρονα.
Βασικό δόγμα είναι το "ουδείς αναμάρτητος". Επίσης βασικό δόγμα είναι το "αυτός που κάνει τα πάντα για να σώσει τον εαυτό του (την ψυχή του) θα σωθεί".
Αυτό το πράγμα δεν καταλαβαίνω από όσους ζητούν αποδείξεις ή μαγικές ικανότητες. Το ζητάνε με ματαιοδοξία και έπαρση, ενώ οι ίδιοι στην ζωή τους καθημερινά μπορεί να προκαλούν κακό σε άλλους ανθρώπους με πλήρη συνείδηση ή εν αγνοία τους. Η ματαιοδοξία και η έπαρση δεν είναι χαρακτηριστικά αγαπητά από τον θεό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών