Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70314
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μαρ 2020, 11:37

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:29
Λεγεών έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:20
foscilis έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:17
εκτός που ο φανατικός ιερέας με τον όρο "αλήθεια" εννοεί "παπαριές που έβγαλε από το μυαλό του κάποιος γιδογάμης της εποχής του σιδήρου".
Ναι αλλά έχεις ασχοληθεί με αυτές τις παπαριές;
ναι, πρεπει πρωτα να φας τη μιση ζωη σου αλλαζοντας το νοημα σε καθε λεξη απο αυτες τις παπαριες για να το ταιριαξεις στην πραγματικοτητα. και οταν δεν τα καταφερεις, μη θελοντας να παραδεχτεις οτι ασκοπα εφαγες τα νιατα σου, αρχιζεις τια αοριστολογιες που θακαναν και την πυθια να ζηλεψει.
Δηλαδή θεωρείς ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει διαβάζοντας τους βίους των αγίων και τίποτα άλλο; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2020, 11:38

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:32
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:25
και εγω θα σου πω οτι υπάρχει αλλά δεν ειναι αυτός που φέρνει τα δώρα.
Έχεις απόδειξη να το αντικρούσεις;
οχι. το οτι μπορει να υπαρχει καποιος καπου που τον λενε βασιλη, και κανει κατι που δεν ξερω τι ειναι, δεν εχω κανεναν τροπο, η κανεναν λογο να το αντικρουσω.

για τον συγκεκριμμενο αηβασιλη, αυτον τον οποιο το παιδι περιμενει να κατεβει απο την καμιναδα, χρειαζεται να φερω αποδειξεις;
Νομίζω σου απάντησα απο την αρχή, δε χρειάζεται να ρωτάς δεύτερη φορά.
Φυσικά και δε μπορείς να αντικρούσεις το πρώτο. Και αφού δε μπορείς να το αντικρούσεις, μη θεωρείς οτι γνωρίζεις την απόλυτη αλήθεια.
και πριν προτρέξεις, δεν έχω κάτι με τους άθεους, παρόλο που είναι οι φανατικότεροι ακόμη και απο ταλιμπάν, opus dei και παλαιοημερολογίτες.
Με τους καφενόβιους και τους αποφοιτους τουπανεπιστημιουτηςζωης εχω που νομίζουν οτι ξέρουν όλη την αλήθεια. Τους έχω φάει απο παιδάκι στη μάπα. Παπάρια ξέρουν. Το μόνο που λίγοι απο αυτούς έμαθαν ήταν να επιβιώσουν και να ζουν αξιοπρεπώς. Τίποτα άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 11:40

vagabondo έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:35
Άρα ο Otto Weininger δεν έχει ικανότητα κριτικής σκέψης.
Προσευχόταν επι δώδεκα χρόνια στο σχολείο και 5 στο πανεπιστήμιο και ο θεός του πέταξε από τον ουρανό το πτυχίο.
που να ξερω γω τι εκανε; δε θαναι και ο πρωτος που αγοραζει πτυχιο, τοσοι γιατροι απο βουλγαρορουμανια...

αλλα οπως και ναχει, λαθος το επιχειρημα σου. το οτι καποιος ειναι ικανος η και αριστος σε εναν τομεα, δεν σημαινει οτι το μυαλο του τα καταφερνει παντου, και οτι και να λεει, για οποιο θεμα, πρεπει να ειναι σωστο.

αλλιως να σου βρω εναν γιατρο που να υποστηριζει την ομοιοπαθητικη, για να σε πεισω οτι η ομοιοπαθητικη στεκει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 11:42

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:30
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:23
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:21


εχω.

σωστη επιμελεια δεν ειναι να το απομονωνεις απο αποψεις που δεν σου αρεσουν, αλλα να του δινεις εφοδια να κρινει μονο του.
Και ποια είναι αυτά τα εφόδια;
ικανοτητα κριτικης σκεψης.
Έλα σε παρακαλώ τώρα. Πετάς μια γενικολογία και νομίζεις καθάρισες.

Σε αυτό το νήμα μιλάμε για την ύπαρξη ή όχι του Θεού. Όχι για τον παπα Μήτσο στο χωριό σου που επειδή πληρώνεται στα τρισάγια η κριτική σκέψη σου λέει πως δεν υπάρχει Θεός.

Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Ενίοτε κάποιοι από αυτούς το πήγαιναν και το πάνε ένα βήμα παρακάτω προσπαθώντας να γνωρίσουν αυτό που ονομάζουμε μεταφυσικό.

Αν όλους αυτούς τους θεωρείς ότι δεν έχουν/είχαν κριτική σκέψη, οκ.

Σε αντιδιαστολή, έρχεσαι εσύ που προσπαθείς να ερμηνεύσεις το Θείο μέσα από πράξεις ανθρώπων και με νοοτροπία όσο δεν ανοίγουν οι ουρανοί να μου πει ο Θεός εδώ είμαι δες με, δεν υπάρχει τίποτα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10028
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Μαρ 2020, 11:45

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:40
vagabondo έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:35
Άρα ο Otto Weininger δεν έχει ικανότητα κριτικής σκέψης.
Προσευχόταν επι δώδεκα χρόνια στο σχολείο και 5 στο πανεπιστήμιο και ο θεός του πέταξε από τον ουρανό το πτυχίο.
αλλα οπως και ναχει, λαθος το επιχειρημα σου. το οτι καποιος ειναι ικανος η και αριστος σε εναν τομεα, δεν σημαινει οτι το μυαλο του τα καταφερνει παντου, και οτι και να λεει, για οποιο θεμα, πρεπει να ειναι σωστο.
Τότε γιατί επικαλείσαι την κριτική σκέψη;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70314
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μαρ 2020, 11:49

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:42
Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Ενίοτε κάποιοι από αυτούς το πήγαιναν και το πάνε ένα βήμα παρακάτω προσπαθώντας να γνωρίσουν αυτό που ονομάζουμε μεταφυσικό.
Αν αφαιρέσεις το μεταφυσικό στοιχείο από όλες τις κοσμικές θεωρίες και κυρίως τις πολιτικές, θα διαλυθούν εις τα εξ ων συνετέθησαν.

Και ακριβώς γι' αυτό οι πιο φανατικοί άθεοι είναι οι αριστεροί. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η δυναμική που ασκεί το δόγμα στις μάζες και όχι η κριτική σκέψη των μαζών. Η μετατόπιση του εξουσιαστικού κέντρου είναι το ζητούμενο τους και τίποτα περισσότερο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7927
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μαρ 2020, 11:53

Νομίζω ότι όποιος ψάχνει να βρει κάτι ανώτερο γίνεται όμοιος με αυτό. Οι περισσότεροι δεν επιθυμούν να ομοιάσουν του θεού, αλλά του σατανά (με την περιγραφή που ισχύει γι' αυτόν). Δεν εξαρτάται κάτι τέτοιο βέβαια από τον πλούτο ή την κοινωνική τάξη ή την μόρφωση. Πολλοί μορφωμένοι προσπαθούν να μοιάσουν του σατανά. Όσο περισσότερο προσπαθείς να μοιάσεις του θεού, τόσο περισσότερο κοντά είσαι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 11:53

Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:38

Νομίζω σου απάντησα απο την αρχή, δε χρειάζεται να ρωτάς δεύτερη φορά.
Φυσικά και δε μπορείς να αντικρούσεις το πρώτο. Και αφού δε μπορείς να το αντικρούσεις, μη θεωρείς οτι γνωρίζεις την απόλυτη αλήθεια.
και πριν προτρέξεις, δεν έχω κάτι με τους άθεους, παρόλο που είναι οι φανατικότεροι ακόμη και απο ταλιμπάν, opus dei και παλαιοημερολογίτες.
Με τους καφενόβιους και τους αποφοιτους τουπανεπιστημιουτηςζωης εχω που νομίζουν οτι ξέρουν όλη την αλήθεια. Τους έχω φάει απο παιδάκι στη μάπα. Παπάρια ξέρουν. Το μόνο που λίγοι απο αυτούς έμαθαν ήταν να επιβιώσουν και να ζουν αξιοπρεπώς. Τίποτα άλλο.
ποτε και πουθενα δε δηλωνω οτι κατεχω καποια απολυτη αληθεια. ποσο μαλλον για πραγματα τα οποια δεν εχω συναντησει ποτε, οπως για αυτους τους "διαφορετικους" προσωπικους θεους στους οποιους πιστευει καθενας. γνωμη μπορω να εχω μονο για οτι εχω αντιμετωπισει- συναντησει, οπως τους επισημους, γνωστους θεους και αντιπροσωπους τους. για αυτους μονο μπορω να λεω οτι ειναι απατεωνες, για οσους τελοσπαντων απο αυτους εχω πετυχει, για το βουδα και τον κρισνα δεν ξερω και πολλα.

ουτε εχω κανει ποτε δηλωση για πανεπιστημιο της ζωης. ουτε περνιεμαι για εξυπνοτερος απο το μεσο ανθρωπο. περισσοτερο θεμα τυχης ειναι οτι δεν πιστευω, και οχι νοημοσυνης.
κι εμενα αν με ειχαν στα κατηχητικα απο μικρο, αν επινα τιποτε περιεργο στην εφηβεια και εβλεπα οραματα, αν ειχα κανα σοβαρο ατυχημα και περνουσα κανα τριμηνο στην εντατικη και με επειθαν οτι με εσωσε η προσευχη, η οτι αλλο, μπορει να παθαινε καποια ψιλοβλαβη ο εγκεφαλος και να ειχα αλλη πορεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70314
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μαρ 2020, 11:56

vagabondo έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:45
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:40
vagabondo έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:35
Άρα ο Otto Weininger δεν έχει ικανότητα κριτικής σκέψης.
Προσευχόταν επι δώδεκα χρόνια στο σχολείο και 5 στο πανεπιστήμιο και ο θεός του πέταξε από τον ουρανό το πτυχίο.
αλλα οπως και ναχει, λαθος το επιχειρημα σου. το οτι καποιος ειναι ικανος η και αριστος σε εναν τομεα, δεν σημαινει οτι το μυαλο του τα καταφερνει παντου, και οτι και να λεει, για οποιο θεμα, πρεπει να ειναι σωστο.
Τότε γιατί επικαλείσαι την κριτική σκέψη;
Γιατί θεωρεί τη λύση του συμπαντικού προβλήματος "υπάρχει ή δεν υπάρχει Άη Βασίλης;" ως την απόλυτη αλήθεια, που άπαξ και την κατακτήσει κάποιος σιγά μην επηρεαστεί από τα επιστημονικά και θεολογικά γατάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Μαρ 2020, 11:57

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:53
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:38

Νομίζω σου απάντησα απο την αρχή, δε χρειάζεται να ρωτάς δεύτερη φορά.
Φυσικά και δε μπορείς να αντικρούσεις το πρώτο. Και αφού δε μπορείς να το αντικρούσεις, μη θεωρείς οτι γνωρίζεις την απόλυτη αλήθεια.
και πριν προτρέξεις, δεν έχω κάτι με τους άθεους, παρόλο που είναι οι φανατικότεροι ακόμη και απο ταλιμπάν, opus dei και παλαιοημερολογίτες.
Με τους καφενόβιους και τους αποφοιτους τουπανεπιστημιουτηςζωης εχω που νομίζουν οτι ξέρουν όλη την αλήθεια. Τους έχω φάει απο παιδάκι στη μάπα. Παπάρια ξέρουν. Το μόνο που λίγοι απο αυτούς έμαθαν ήταν να επιβιώσουν και να ζουν αξιοπρεπώς. Τίποτα άλλο.
ποτε και πουθενα δε δηλωνω οτι κατεχω καποια απολυτη αληθεια. ποσο μαλλον για πραγματα τα οποια δεν εχω συναντησει ποτε, οπως για αυτους τους "διαφορετικους" προσωπικους θεους στους οποιους πιστευει καθενας. γνωμη μπορω να εχω μονο για οτι εχω αντιμετωπισει- συναντησει, οπως τους επισημους, γνωστους θεους και αντιπροσωπους τους. για αυτους μονο μπορω να λεω οτι ειναι απατεωνες, για οσους τελοσπαντων απο αυτους εχω πετυχει, για το βουδα και τον κρισνα δεν ξερω και πολλα.

ουτε εχω κανει ποτε δηλωση για πανεπιστημιο της ζωης. ουτε περνιεμαι για εξυπνοτερος απο το μεσο ανθρωπο. περισσοτερο θεμα τυχης ειναι οτι δεν πιστευω, και οχι νοημοσυνης.
κι εμενα αν με ειχαν στα κατηχητικα απο μικρο, αν επινα τιποτε περιεργο στην εφηβεια και εβλεπα οραματα, αν ειχα κανα σοβαρο ατυχημα και περνουσα κανα τριμηνο στην εντατικη και με επειθαν οτι με εσωσε η προσευχη, η οτι αλλο, μπορει να παθαινε καποια ψιλοβλαβη ο εγκεφαλος και να ειχα αλλη πορεια.
O #1 λόγος να είσαι θρήσκος είναι να έχεις προσηλυτιστεί σε μικρή ηλικία, κατά προτίμηση από τους γονείς σου. Ναρκωτικά, near death experiences, εγκεφαλική ζημιά, γκόμενες που μπορούν να βάλουν ολόκληρο το χέρι σου στον κώλο τους και τέτοια είναι στατιστικά πολύ μικρό ποσοστό των θρήσκων.

Γι' αυτό όλες οι επιτυχημένες θρησκείες έχουν τελετή μύησης σε μικρή ηλικία, με κορυφαίους φυσικά τους Ορθόδοξους που ιδανικά είσαι πλήρες μέλος από λίγων μηνών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 11:58

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:42

Έλα σε παρακαλώ τώρα. Πετάς μια γενικολογία και νομίζεις καθάρισες.

Σε αυτό το νήμα μιλάμε για την ύπαρξη ή όχι του Θεού. Όχι για τον παπα Μήτσο στο χωριό σου που επειδή πληρώνεται στα τρισάγια η κριτική σκέψη σου λέει πως δεν υπάρχει Θεός.

Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Ενίοτε κάποιοι από αυτούς το πήγαιναν και το πάνε ένα βήμα παρακάτω προσπαθώντας να γνωρίσουν αυτό που ονομάζουμε μεταφυσικό.

Αν όλους αυτούς τους θεωρείς ότι δεν έχουν/είχαν κριτική σκέψη, οκ.

Σε αντιδιαστολή, έρχεσαι εσύ που προσπαθείς να ερμηνεύσεις το Θείο μέσα από πράξεις ανθρώπων και με νοοτροπία όσο δεν ανοίγουν οι ουρανοί να μου πει ο Θεός εδώ είμαι δες με, δεν υπάρχει τίποτα.
πρωτα πρεπει να ορισουμε τι ειναι "θεος" για να κρινουμε αν υπαρχει. και αυτο απο μονο του απο οτι βλεπω μπορει να μας παρει μια αιωνιωτητα, γιατι καθενας πιστευει και κατι διαφορετικο.

συγκεκριμμενα, ο θεος που πρεσβευει ο παπαμητσος, ειναι απατη. διαφωνεις;

για αλλους θεους, φερε τα χαρακτηριστικα τους, να συζητησουμε.

να, ας πουμε, ο κρομ, μπορει και να υπαρχει :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 12:00

Antares έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:53
Νομίζω ότι όποιος ψάχνει να βρει κάτι ανώτερο γίνεται όμοιος με αυτό. Οι περισσότεροι δεν επιθυμούν να ομοιάσουν του θεού, αλλά του σατανά (με την περιγραφή που ισχύει γι' αυτόν). Δεν εξαρτάται κάτι τέτοιο βέβαια από τον πλούτο ή την κοινωνική τάξη ή την μόρφωση. Πολλοί μορφωμένοι προσπαθούν να μοιάσουν του σατανά. Όσο περισσότερο προσπαθείς να μοιάσεις του θεού, τόσο περισσότερο κοντά είσαι.
δικιο εχεις. γαμωατομας ο σατανας. :romance-hearteyes:

ε, μα... :fp: ελεος, :blm:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70314
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μαρ 2020, 12:01

Antares έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:53
Νομίζω ότι όποιος ψάχνει να βρει κάτι ανώτερο γίνεται όμοιος με αυτό. Οι περισσότεροι δεν επιθυμούν να ομοιάσουν του θεού, αλλά του σατανά (με την περιγραφή που ισχύει γι' αυτόν). Δεν εξαρτάται κάτι τέτοιο βέβαια από τον πλούτο ή την κοινωνική τάξη ή την μόρφωση. Πολλοί μορφωμένοι προσπαθούν να μοιάσουν του σατανά. Όσο περισσότερο προσπαθείς να μοιάσεις του θεού, τόσο περισσότερο κοντά είσαι.
Εγώ το βλέπω τελείως ανάποδα. Όσο ο άνθρωπος προσπαθεί να γίνει ημίθεος τόσο περισσότερο απομακρύνεται από τον θεό.
Το θέμα είναι να διακρίνεις το θείο στα επίγεια και όχι στα ουράνια δρώμενα.

Οι μορφωμένοι που προσπαθούν να μοιάσουν στον σατανά, απλώς επιζητούν εξουσία και τίποτα περισσότερο. Είναι μια ταξική διαστροφή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 12:02

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:58
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:42

Έλα σε παρακαλώ τώρα. Πετάς μια γενικολογία και νομίζεις καθάρισες.

Σε αυτό το νήμα μιλάμε για την ύπαρξη ή όχι του Θεού. Όχι για τον παπα Μήτσο στο χωριό σου που επειδή πληρώνεται στα τρισάγια η κριτική σκέψη σου λέει πως δεν υπάρχει Θεός.

Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Ενίοτε κάποιοι από αυτούς το πήγαιναν και το πάνε ένα βήμα παρακάτω προσπαθώντας να γνωρίσουν αυτό που ονομάζουμε μεταφυσικό.

Αν όλους αυτούς τους θεωρείς ότι δεν έχουν/είχαν κριτική σκέψη, οκ.

Σε αντιδιαστολή, έρχεσαι εσύ που προσπαθείς να ερμηνεύσεις το Θείο μέσα από πράξεις ανθρώπων και με νοοτροπία όσο δεν ανοίγουν οι ουρανοί να μου πει ο Θεός εδώ είμαι δες με, δεν υπάρχει τίποτα.
πρωτα πρεπει να ορισουμε τι ειναι "θεος" για να κρινουμε αν υπαρχει. και αυτο απο μονο του απο οτι βλεπω μπορει να μας παρει μια αιωνιωτητα, γιατι καθενας πιστευει και κατι διαφορετικο.

συγκεκριμμενα, ο θεος που πρεσβευει ο παπαμητσος, ειναι απατη. διαφωνεις;

για αλλους θεους, φερε τα χαρακτηριστικα τους, να συζητησουμε.

να, ας πουμε, ο κρομ, μπορει και να υπαρχει :102:
:e040:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2020, 12:08

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:53
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:38

Νομίζω σου απάντησα απο την αρχή, δε χρειάζεται να ρωτάς δεύτερη φορά.
Φυσικά και δε μπορείς να αντικρούσεις το πρώτο. Και αφού δε μπορείς να το αντικρούσεις, μη θεωρείς οτι γνωρίζεις την απόλυτη αλήθεια.
και πριν προτρέξεις, δεν έχω κάτι με τους άθεους, παρόλο που είναι οι φανατικότεροι ακόμη και απο ταλιμπάν, opus dei και παλαιοημερολογίτες.
Με τους καφενόβιους και τους αποφοιτους τουπανεπιστημιουτηςζωης εχω που νομίζουν οτι ξέρουν όλη την αλήθεια. Τους έχω φάει απο παιδάκι στη μάπα. Παπάρια ξέρουν. Το μόνο που λίγοι απο αυτούς έμαθαν ήταν να επιβιώσουν και να ζουν αξιοπρεπώς. Τίποτα άλλο.
ποτε και πουθενα δε δηλωνω οτι κατεχω καποια απολυτη αληθεια. ποσο μαλλον για πραγματα τα οποια δεν εχω συναντησει ποτε, οπως για αυτους τους "διαφορετικους" προσωπικους θεους στους οποιους πιστευει καθενας. γνωμη μπορω να εχω μονο για οτι εχω αντιμετωπισει- συναντησει, οπως τους επισημους, γνωστους θεους και αντιπροσωπους τους. για αυτους μονο μπορω να λεω οτι ειναι απατεωνες, για οσους τελοσπαντων απο αυτους εχω πετυχει, για το βουδα και τον κρισνα δεν ξερω και πολλα.

ουτε εχω κανει ποτε δηλωση για πανεπιστημιο της ζωης. ουτε περνιεμαι για εξυπνοτερος απο το μεσο ανθρωπο. περισσοτερο θεμα τυχης ειναι οτι δεν πιστευω, και οχι νοημοσυνης.
κι εμενα αν με ειχαν στα κατηχητικα απο μικρο, αν επινα τιποτε περιεργο στην εφηβεια και εβλεπα οραματα, αν ειχα κανα σοβαρο ατυχημα και περνουσα κανα τριμηνο στην εντατικη και με επειθαν οτι με εσωσε η προσευχη, η οτι αλλο, μπορει να παθαινε καποια ψιλοβλαβη ο εγκεφαλος και να ειχα αλλη πορεια.
Έτσι συμπεριφέρεσαι όμως όταν συσχετίζεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους και επιμένεις με γενικεύσεις του τύπου "αφου δεν μου έχει εμφανιστεί ο Θεός, όταν εγώ το γουστάρω, τότε δεν υπάρχει Θεός". Στο είπα και τις προηγούμενες μέρες, σταμάτα αυτό τον ημιμαθή συσχετισμό δόγματος/φιλοσοφίας με τον παπα της κάτω κατσικανής σερρών.
Απο τη στιγμή που ούτε εσυ διακατέχεις την απόλυτη αλήθεια γιατί κοροϊδεύεις κάτι που δεν είσαι σίγουρος;
Επίσης κάτι που λογικά ξέρεις, έχουν προσπαθήσει να αποδείξουν τη μη ύπαρξη θεού, άθεοι επιστήμονες με κάτι πτυχία ΝΑ, σπαταλώντας απίστευτα τεράστια ποσά και πάλι άκρη δεν έχουν βγάλει. Ε δε νομίζω πως δε θα ήξεραν αυτοί ενώ παράλληλα θα ήξερε με σιγουριά ο Κώτσος στη Λαχαναγορά του Ρέντη, ο Μάκης στο καφενείο της Χαλάστρας και ο μπαρμπαΝίκος στο tuningNikos της κάτω Αχαγιας.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών