Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μαρ 2020, 12:37

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:56
Στην τρέχουσα κρίση έχουν τοποθετηθεί και ιεράρχες με διαφορετικές θέσεις. Ο Χατζηνικολάου, ας πούμε, ή χθες, ο Ρεθύμνης. Κι άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.

Φυσικά, αν είσαι ειλικρινής, θα πρέπει να βάλεις και τις τοποθετήσεις των προαναφερθέντων και όχι μόνο τις τοποθετήσεις εκείνων, που βολεύει την αφήγηση σου.
Από τη στιγμή που ποτέ δεν βλέπουν συνέπειες οι ιεράρχες που κάνουν τέτοιες τοποθετήσεις είναι εύλογο να υποθέσει κανείς ότι απλά λένε αυτό που οι περισσότεροι του κλάδου τους σκέφτονται, και αν όχι, τότε ότι μια τέτοια κοσμοθεωρία είναι υποστηρίξιμη σε ορθόδοξα πλαίσια και ας μην είναι το τρέχον κονσένσους,

Άλλη πιθανότητα που βλέπω είναι να μην ελέγχονται επειδή ξέρουν ότι έχουν ρεύμα στο ποίμνιο. Αρκεί μια ματιά στα σχετικά νήματα εδώ για να δεις ότι η χριστιανική πλευρά κυριαρχείται από dominionists και προφητοψεκασμένους, με τους ανοιχτά χριστιανούς χωρίς διάθεση να δικαιολογήσουν τέτοιες δηλώσεις να μετριούνται στα δάχτυλα χεριού που έχει ανοιχτούς λογαριασμούς με πριονοκορδέλα, βασικά μόνο εσύ και ο στύγιος.

Οπότε θα έλεγα ότι είναι λιγότερο ότι δεν είμαι εγώ ειλικρινής και περισσότερο ότι εσύ θέλεις να σκουπίσεις τους Νεόφυτους και τους Αμβρόσιους και τους οπαδούς τους κάτω από το χαλάκι, αντί να παραδεχτείς ότι είναι υπαρκτό θέμα που δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 12:39

Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:32
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:29
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:22
Που έχει αποδειχτεί η μη υπαρξη του Θεού;
Δώσε μου κάποιο επιστημονικό τεκμηριωμένο σύγγραμα.

θες συγγραμα που να αποδεικνύει οτι δεν φτιαχτηκαμε απο λασπη και χνωτα, 5.000 χρονια πριν; αληθεια;

να το ξαναπουμε αλλη μια. μιλαμε για τον επισημο θεο, οχι για τον οποιο ξεχωριστο εχει καθενας στο μυαλο του.
Εσύ είπες οτι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη η μη υπαρξη Θεού, μην αρχίζεις πάλι τα καφενειακά.
Αυτο το 5000 χρόνια πριν, αναφέρεται κάπου;
https://viz.bible/visualizing-the-genes ... o-abraham/

στη βιβλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 12:39

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:30


στο smithsonian.
Εντάξει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 12:42

Stalker έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:37
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 09:56
Στην τρέχουσα κρίση έχουν τοποθετηθεί και ιεράρχες με διαφορετικές θέσεις. Ο Χατζηνικολάου, ας πούμε, ή χθες, ο Ρεθύμνης. Κι άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.

Φυσικά, αν είσαι ειλικρινής, θα πρέπει να βάλεις και τις τοποθετήσεις των προαναφερθέντων και όχι μόνο τις τοποθετήσεις εκείνων, που βολεύει την αφήγηση σου.
Από τη στιγμή που ποτέ δεν βλέπουν συνέπειες οι ιεράρχες που κάνουν τέτοιες τοποθετήσεις είναι εύλογο να υποθέσει κανείς ότι απλά λένε αυτό που οι περισσότεροι του κλάδου τους σκέφτονται, και αν όχι, τότε ότι μια τέτοια κοσμοθεωρία είναι υποστηρίξιμη σε ορθόδοξα πλαίσια και ας μην είναι το τρέχον κονσένσους,

Άλλη πιθανότητα που βλέπω είναι να μην ελέγχονται επειδή ξέρουν ότι έχουν ρεύμα στο ποίμνιο. Αρκεί μια ματιά στα σχετικά νήματα εδώ για να δεις ότι η χριστιανική πλευρά κυριαρχείται από dominionists και προφητοψεκασμένους, με τους ανοιχτά χριστιανούς χωρίς διάθεση να δικαιολογήσουν τέτοιες δηλώσεις να μετριούνται στα δάχτυλα χεριού που έχει ανοιχτούς λογαριασμούς με πριονοκορδέλα, βασικά μόνο εσύ και ο στύγιος.

Οπότε θα έλεγα ότι είναι λιγότερο ότι δεν είμαι εγώ ειλικρινής και περισσότερο ότι εσύ θέλεις να σκουπίσεις τους Νεόφυτους και τους Αμβρόσιους και τους οπαδούς τους κάτω από το χαλάκι, αντί να παραδεχτείς ότι είναι υπαρκτό θέμα που δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης.
Δεν σκουπίζω τίποτε κάτω από το χαλάκι. Εγώ είμαι αυτός που συνέχεια αναφέρεται στον Ευσεβισμό και στην ακροδεξιά, που έχουν κάνει μεγάλο κακό στην Εκκλησία.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 17 Μαρ 2020, 12:55

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:42
Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Εδώ έχει άδικο γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι που λες δεν συμφωνούσαν σε κάτι. Αυτό που εσύ ονομάζεις θεό δεν είναι ίδιο με αυτό που κάποιος άλλος ονομάζει θεό. Η λέξη θεός είναι μία αόριστη λέξη μπαλαντέρ χωρίς νόημα. Σημαίνει τα πάντα και τίποτα.

Είναι σαν να έχεις μία εξίσωση, να πιστεύεις εσύ ότι βγάζει 3 ο άλλος ότι βγάζει 5 και να λες ότι υπάρχει συμφωνία μεταξύ σας ότι η λύση είναι αριθμός. Στην πραγματικότητα καμία συμφωνία δεν υπάρχει. Η λέξη αριθμός δεν προσδιορίζει κάτι.

Για αυτό και σε αυτές τις κουβέντες είναι πολύ εύκολο κάποιος να πέσει στην παγίδα να αποδεχτεί ότι η ύπαρξη θεού είναι πιθανή (με την λέξη θεός αφημένη στην μέγιστη ασάφεια) και στην συνέχεια της κουβέντας αυτή η αποδοχή να μετατοπιστεί ταχυδακτυλουργικά στην πιθανότητα ύπαρξης του χριστιανικού θεού (που φυσικά καμία πιθανότητα δεν έχει να υπάρχει).

Και ρωτάω εγώ ξανά, πως γίνεται τα χριστιανικά φωτισμένα μυαλά να πιστεύουν στον τριαδικό θεό και τα φωτισμένα εβραϊκά μυαλά να πιστεύουν στον Γιαχβέ και τα φωτισμένα μουσουλμανικά μυαλά στον Αλλάχ και τα φωτισμένα Ελληνικά μυαλά σε 12+ θεούς και ούτω κάθε έξης ; Μήπως η πίστη στον θεό δεν είναι αποτέλεσμα της φώτισης των συγκεκριμένων μυαλών αλλά τον προκαταλήψεων μέσα στις οποίες μεγάλωσαν ; Γιατί αν η πίστη στον θεό ήταν αποτέλεσμα της φώτισης αυτών τον μυαλών τότε σίγουρα θα πίστευαν όλοι στον ίδιο θεό και όχι σε ότι τους κατήχησε η οικογένεια τους όταν ήταν παιδιά.

Και σίγουρα αν υπήρχε η οποιαδήποτε κριτική διεργασία στην επιλογή του σωστού θεού(ων) μόλις αυτά τα φωτισμένα μυαλά που είχαν μεγαλώσει στον λάθος θεό έρχονταν σε επαφή με το δόγμα του σωστού θεού επιτόπου θα άλλαζαν απόψεις. Αλλά τίποτα τέτοιο δεν παρατηρείται. Οπότε κάτι άλλο τους κρατάει σε αυτή την αντίληψη και αυτό είναι το συναίσθημα και όχι η λογική.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Μαρ 2020, 12:58

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:42
Δεν σκουπίζω τίποτε κάτω από το χαλάκι. Εγώ είμαι αυτός που συνέχεια αναφέρεται στον Ευσεβισμό και στην ακροδεξιά, που έχουν κάνει μεγάλο κακό στην Εκκλησία.
Τότε γιατί με εγκαλείς όταν τα λέω κι εγώ, θέλεις την αποκλειστικότητα; :lol:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2020, 12:59

Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:39
Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:32
Ασέβαστος έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:29



θες συγγραμα που να αποδεικνύει οτι δεν φτιαχτηκαμε απο λασπη και χνωτα, 5.000 χρονια πριν; αληθεια;

να το ξαναπουμε αλλη μια. μιλαμε για τον επισημο θεο, οχι για τον οποιο ξεχωριστο εχει καθενας στο μυαλο του.
Εσύ είπες οτι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη η μη υπαρξη Θεού, μην αρχίζεις πάλι τα καφενειακά.
Αυτο το 5000 χρόνια πριν, αναφέρεται κάπου;
https://viz.bible/visualizing-the-genes ... o-abraham/

στη βιβλο.
δεν ειναι ακριβώς στη Βίβλο αλλά θα το διαβάσω όταν έχω λίγο χρόνο, ποτε και τίποτα δεν απορρίπτω με τπτ.
Για το άλλο αν έχεις κάποιο επιστημονικά αποδεδειγμένο σύγγραμα ευχαρίστως να το διαβάσω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 13:02

Stalker έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:42
Δεν σκουπίζω τίποτε κάτω από το χαλάκι. Εγώ είμαι αυτός που συνέχεια αναφέρεται στον Ευσεβισμό και στην ακροδεξιά, που έχουν κάνει μεγάλο κακό στην Εκκλησία.
Τότε γιατί με εγκαλείς όταν τα λέω κι εγώ, θέλεις την αποκλειστικότητα; :lol:
:lol:

Εγώ τα λέω ως Χριστιανός και με αγάπη προς την Εκκλησία.

Υπάρχουν ορισμένοι όμως που τα αναφέρουν για να χτυπήσουν την Εκκλησία και την Πίστη.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 13:07

break έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:55
[

Και ρωτάω εγώ ξανά, πως γίνεται τα χριστιανικά φωτισμένα μυαλά να πιστεύουν στον τριαδικό θεό και τα φωτισμένα εβραϊκά μυαλά να πιστεύουν στον Γιαχβέ και τα φωτισμένα μουσουλμανικά μυαλά στον Αλλάχ και τα φωτισμένα Ελληνικά μυαλά σε 12+ θεούς και ούτω κάθε έξης ; Μήπως η πίστη στον θεό δεν είναι αποτέλεσμα της φώτισης των συγκεκριμένων μυαλών αλλά τον προκαταλήψεων μέσα στις οποίες μεγάλωσαν ; Γιατί αν η πίστη στον θεό ήταν αποτέλεσμα της φώτισης αυτών τον μυαλών τότε σίγουρα θα πίστευαν όλοι στον ίδιο θεό και όχι σε ότι τους κατήχησε η οικογένεια τους όταν ήταν παιδιά.
Κατά μία έννοια εκεί πιστεύουν.
Κοίτα, αυτή την στιγμή ανοίγεις άλλο θέμα που θέλει δικό του νήμα και υπερβολικά υπομονετικους συμμετέχοντες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Μαρ 2020, 13:14

break έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:55
Και ρωτάω εγώ ξανά, πως γίνεται τα χριστιανικά φωτισμένα μυαλά να πιστεύουν στον τριαδικό θεό και τα φωτισμένα εβραϊκά μυαλά να πιστεύουν στον Γιαχβέ και τα φωτισμένα μουσουλμανικά μυαλά στον Αλλάχ και τα φωτισμένα Ελληνικά μυαλά σε 12+ θεούς και ούτω κάθε έξης ; Μήπως η πίστη στον θεό δεν είναι αποτέλεσμα της φώτισης των συγκεκριμένων μυαλών αλλά τον προκαταλήψεων μέσα στις οποίες μεγάλωσαν ; Γιατί αν η πίστη στον θεό ήταν αποτέλεσμα της φώτισης αυτών τον μυαλών τότε σίγουρα θα πίστευαν όλοι στον ίδιο θεό και όχι σε ότι τους κατήχησε η οικογένεια τους όταν ήταν παιδιά.
Ποιός είπε ότι είναι αποτέλεσμα φώτισης των συγκεκριμένων μυαλών;
Το ερώτημα που τίθεται είναι, γιατί τα φωτισμένα μυαλά δεν αντιλαμβάνονται τις τοπικές προκαταλήψεις στις οποίες μεγάλωσαν, σε αντίθεση με τα μη φωτισμένα μυαλά τα οποία αντιλαμβάνονται ακόμα και από την παιδική ηλικία, όπως μας λενε;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 13:14

Ερμής έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:59

δεν ειναι ακριβώς στη Βίβλο αλλά θα το διαβάσω όταν έχω λίγο χρόνο, ποτε και τίποτα δεν απορρίπτω με τπτ.
Για το άλλο αν έχεις κάποιο επιστημονικά αποδεδειγμένο σύγγραμα ευχαρίστως να το διαβάσω.
τι ακριβως συγγραμα θελεις; οτι δε γεννανε οι παρθενες, οτι δεν ανασταινονται οι νεκροι...

γιατι ψαχνεις για κατι πολυπλοκο και σπουδαιο γραμμενο απο καποιον με πτυχια που να σου αποδειξει τι; το οφθαλμοφανες; αφου την βλεπεις την απατη και μονος σου. απλως επιλεγεις να ξεχωρισεις την προσωπικη σου πιστη απο αυτο που βλεπεις. πιστευεις σε κατι διαφορετικο. καποια εποχη θα σε εκαιγαν στην πυρα, σημερα απλως θα σε αποκαλεσουν αιρετικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11380
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 17 Μαρ 2020, 13:15

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Μαρ 2020, 13:17

break έγραψε:
17 Μαρ 2020, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:42
Σε διάφορες εποχές, από πολύ παλιά έως σήμερα, άνθρωποι μορφωμένοι, επιστήμονες και φωτεινά μυαλά πίστευαν και πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.
Εδώ έχει άδικο γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι που λες δεν συμφωνούσαν σε κάτι. Αυτό που εσύ ονομάζεις θεό δεν είναι ίδιο με αυτό που κάποιος άλλος ονομάζει θεό. Η λέξη θεός είναι μία αόριστη λέξη μπαλαντέρ χωρίς νόημα. Σημαίνει τα πάντα και τίποτα.

Είναι σαν να έχεις μία εξίσωση, να πιστεύεις εσύ ότι βγάζει 3 ο άλλος ότι βγάζει 5 και να λες ότι υπάρχει συμφωνία μεταξύ σας ότι η λύση είναι αριθμός. Στην πραγματικότητα καμία συμφωνία δεν υπάρχει. Η λέξη αριθμός δεν προσδιορίζει κάτι.

Για αυτό και σε αυτές τις κουβέντες είναι πολύ εύκολο κάποιος να πέσει στην παγίδα να αποδεχτεί ότι η ύπαρξη θεού είναι πιθανή (με την λέξη θεός αφημένη στην μέγιστη ασάφεια) και στην συνέχεια της κουβέντας αυτή η αποδοχή να μετατοπιστεί ταχυδακτυλουργικά στην πιθανότητα ύπαρξης του χριστιανικού θεού (που φυσικά καμία πιθανότητα δεν έχει να υπάρχει).

Και ρωτάω εγώ ξανά, πως γίνεται τα χριστιανικά φωτισμένα μυαλά να πιστεύουν στον τριαδικό θεό και τα φωτισμένα εβραϊκά μυαλά να πιστεύουν στον Γιαχβέ και τα φωτισμένα μουσουλμανικά μυαλά στον Αλλάχ και τα φωτισμένα Ελληνικά μυαλά σε 12+ θεούς και ούτω κάθε έξης ; Μήπως η πίστη στον θεό δεν είναι αποτέλεσμα της φώτισης των συγκεκριμένων μυαλών αλλά τον προκαταλήψεων μέσα στις οποίες μεγάλωσαν ; Γιατί αν η πίστη στον θεό ήταν αποτέλεσμα της φώτισης αυτών τον μυαλών τότε σίγουρα θα πίστευαν όλοι στον ίδιο θεό και όχι σε ότι τους κατήχησε η οικογένεια τους όταν ήταν παιδιά.

Και σίγουρα αν υπήρχε η οποιαδήποτε κριτική διεργασία στην επιλογή του σωστού θεού(ων) μόλις αυτά τα φωτισμένα μυαλά που είχαν μεγαλώσει στον λάθος θεό έρχονταν σε επαφή με το δόγμα του σωστού θεού επιτόπου θα άλλαζαν απόψεις. Αλλά τίποτα τέτοιο δεν παρατηρείται. Οπότε κάτι άλλο τους κρατάει σε αυτή την αντίληψη και αυτό είναι το συναίσθημα και όχι η λογική.
Πρώτα ξεκινάς την συζήτηση από το αν υπάρχει Θεός και έπειτα αν χριστιανικός Θεός είναι ο αληθινός Θεός.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2020, 13:17

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:07

Κατά μία έννοια εκεί πιστεύουν.
κατα αυτη την εννοια, εισαι αιρετικος και εξισου αφορεσμενος με τους αθεους. :smt023
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ρώτησαν οι ανιψιές μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μαρ 2020, 13:19

Λεγεών έγραψε:
17 Μαρ 2020, 13:15
Εικόνα
Εντάξει, άναψε τώρα το μαύρο κερι από θειάφι μπροστά στην εικόνα του Μένδη και βάλε λίγο μαύρο μέταλλο να χαλαρώσεις με την μελωδία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών