Φαρμακεία και sars - cov - 2

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9315
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 19 Μαρ 2020, 11:56

Ηλίθιοι Ελληναράδες μην πάτε στα φαρμακεία και ζητάτε plaquenil. Δεν το έχετε ανάγκη. Υπάρχουν άλλοι όπως η μητέρα μου που το έχουν περισσότερη ανάγκη από εσάς. Θα τελειώσουν τα αποθέματα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μαρ 2020, 13:11

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:20
Συμφωνα με το διαγραμμα αυτό :
οι κοινοτικοί φαρμακοποιοί έχουν την ίδια έκθεση στο ιό με τους νοσηλευτές.
Ειδικότερα για την Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν και την διασπορά των φαρμακείων, μιλάμε για τον περισσότερο εκτεθειμένο εξωνοσοκομειακο υγειονομικό κλάδο.

Και για να είμαι ειλικρινής, όπως και να ακουστεί αυτό, είναι και αυτοί που δεν γκρινιάζουν από τους υγειονομικούς.
Οι περισσότεροι φίλοι γιατροί που βλέπω στο FB έχουν αρχίσει τα ουρλιαχτά και τα "θα δείτε τι θα πάθετε μόλις τελειώσει αυτό". Και όχι τώρα. Μέρες πριν. Που να ανέβει και ο αριθμός νοσηλευομένων δηλαδή.

Ίσως έχουν και δίκιο από την άλλη, δεν ξέρω. Ίσως πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο.
Πλήθος κόσμου καθημερινά μέσα στο φαρμακείο, φωνές, φασαρία και ξέσπασμα από πιθανότατα νοσουντες που δεν τηρούν κανένα μέτρο προφύλαξης πάρα μόνο αν τους το πεις 10 φορές ή απειλήσεις να τους πετάξεις έξω. Και φυσικά όλοι αυτοί που θέλουν τα κλασικά φάρμακα τους. Και τα βερεσέ δίνουν και παίρνουν φυσικά (δεν μπήκε η σύνταξη, τα έδωσα στο σουπερμάρκετ).
Βλέπεις το φαρμακείο δεν είναι σούπερ μάρκετ. Δεν μπορείς να πεις άστο αυτό θα το πάρω από βδομάδα. Και δεν είναι απρόσωπο. Οπότε και το δανεικό θα δώσει και κατανόηση θα σου δείξει.

Οκ, ας είναι.
Ήρθε το βράδυ πελάτισσά μου, φαρμακοποιός και ήταν σε κακό χάλι. Ποτέ δεν την έχω δει έτσι. Τέρμα τεντωμένη. Λέει σαν τα ζόμπι μπαίνουν στο φαρμακείο και είναι έτοιμοι να το σηκώσουν όλο. Πανζουρλισμός.

Καλό κουράγιο, φίλε, και καλή υπομονή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μαρ 2020, 13:16

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:33
Veni Vidi Vici έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:29


Και χτες δικαιολογούσες την φαρμακοποιό που δεν φορούσε μάσκα!
Και ακόμα το κάνω. Γιατί η απλη χειρουργική μάσκα δεν προστατεύει.
Είναι για αυτόν που έχει νοσήσει ώστε να μην το μεταδώσει.
Και δεδομένου της τεράστιας έλλειψης δεν πρέπει να καταναλώνονται μάσκες για άλλο σκοπό από αυτό που έχουν.

Τα έχω πει χίλιες φορές, αλλά μερικοί δεν νιώθετε.
Προσωπικά φοράω μέσα στο μαγαζί, γιατί δεν ξέρω αν κι εγώ ο ίδιος δεν έχω νοσήσει, οπότε το κάνω για προστασία του κόσμου. Στο μεταξύ δεν είχα προνοήσει να κρατήσω, τυχαία τις βρήκα στην αποθήκη μου αφού είχαν εξαφανιστεί από την αγορά. Τις έπαιρνα 1 ευρώ την 50αδα. Ακούγεται σαν ανέκδοτο τώρα. Σύντομα, βέβαια, θα τελειώσουν...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Μαρ 2020, 13:22

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:43
Και γιατι τοσα χρονια δεν επαιρναν μετρα να προστατευτουν πχ απο την γριππη η απο αλλες μεταδοτικες ασθενειες;
Γιατι ηταν σταρχιδια τους
Το οτι τα μαγαζια τους δεν ειναι καταλληλα να προστατευσουν αυτους που εργαζονται μεσα ειναι δικη τους ευθυνη δεν ειναι ευθυνη του κοσμου
Αφου εμαθαν τον κοσμο τοσα χρονια να συμπεριφερεται στα φαρμακεια σαν να εμπαινε σε σουπερ μαρκετ τωρα τους ενοχλει το δημιουργημα τους
Ευθυνη φυσικα εχει και το κρατος που δεν εθεσε κανονες αλλα με οσα εχουμε δει απο τους Λουραντους αν οι φαρμακοποιοι ζητουσαν απο το κρατος κανονες θα τους ειχαν εξασφαλισει
Τωρα θεριζουν οτι εσπειραν
Η αντιπάθεια σου προς τους φαρμακοποιους σε οδήγησε να γράψεις αυτές τις ασυναρτησίες?

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 19 Μαρ 2020, 13:24

Δεν εχω καμια αντιπαθεια για τους φαρμακοποιους και οτι γραφω ισχυει στο ακεραιο,
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Μαρ 2020, 13:31

Και η αδελφή μου δουλεύει σε φαρμακείο, μια από τα ίδια, δεν ξέρω πώς θα την βγάλουν όλοι αυτοί που εργάζονται ως ιατρικό, νοσηλευτικό, παραιατρικό κτλ προσωπικό καθαρή, από την μία η εξάντληση, από την άλλη η τρέλα του κόσμου και από την παράλλη η ίδια η αγωνία για τον ιό τόσο για τους ίδιους όσο και για τις οικογένειές τους.

Καλή δύναμη σε όλους
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Μαρ 2020, 13:40

Τίποτα δεν ισχύει.

"Και γιατι τοσα χρονια δεν επαιρναν μετρα να προστατευτουν πχ απο την γριππη η απο αλλες μεταδοτικες ασθενειες;"

Τι είδους μέτρα? Σε όσες χώρες έχω πάει, πουθενά δεν είδα φαρμακοποιους να δουλεύουν με μάσκες, άσε που όπως λένε μόνο αν την φορά ο ασθενής κάνουν δουλειά.

" Το οτι τα μαγαζια τους δεν ειναι καταλληλα να προστατευσουν αυτους που εργαζονται μεσα ειναι δικη τους ευθυνη δεν ειναι ευθυνη του κόσμου"

Τι έχει ένα "κατάλληλο" φαρμακείο? Θάλαμο αποστείρωσης στην είσοδο?

"Αφου εμαθαν τον κοσμο τοσα χρονια να συμπεριφερεται στα φαρμακεια σαν να εμπαινε σε σουπερ μαρκετ"

Δηλαδή????

" Λουραντους"

Αυτοί πάνε με όλα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2020, 13:45

Prepon έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:45
Γιατί δεν το κλείνεις κάνα δίμηνο να πας στη Μύκονο να χαλαρώσεις;
Υποθέτω, για λόγους κοινωνικής ευθύνης;
Απαγορεύεται πρωτίστως.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2020, 13:46

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:24
Δεν εχω καμια αντιπαθεια για τους φαρμακοποιους και οτι γραφω ισχυει στο ακεραιο,
Αυτά που έγραψες είναι ασυνάρτητα. Όπως δουλεύουν τα φαρμακεία παγκοσμίως έτσι δουλεύαμε και εμείς.

Τι μέτρα προστασίας να παίρναμε δηλαδή;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2020, 13:52

Σίγουρα περνάνε δύσκολα και οι φαρμακοποιοί.
Πάντως ο ΓΓ δεν έχει άδικο αυτή τη φορά. Δηλαδή ναι τόσο καιρό κανείς δε σκέφτηκε ότι ο πελάτης φαρμακείου μπορεί να έχει κάτι μεταδοτικό; Θα μπορούσε να υπάρχει διαχωριστικό στο γκισέ με κάποιου είδους μίνι airlock για να περνάνε τα φάρμακα, και το POS απέξω. Δεν το κάνανε για να είναι πιο προσωπική η επαφή προφανώς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2020, 13:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:52
Σίγουρα περνάνε δύσκολα και οι φαρμακοποιοί.
Πάντως ο ΓΓ δεν έχει άδικο αυτή τη φορά. Δηλαδή ναι τόσο καιρό κανείς δε σκέφτηκε ότι ο πελάτης φαρμακείου μπορεί να έχει κάτι μεταδοτικό; Θα μπορούσε να υπάρχει διαχωριστικό στο γκισέ με κάποιου είδους μίνι airlock για να περνάνε τα φάρμακα, και το POS απέξω. Δεν το κάνανε για να είναι πιο προσωπική η επαφή προφανώς.
Δεν το κάναμε γιατί δεν το κάνεις κανείς πουθενά. Κάτι μεταδοτικό μπορεί να έχει και αυτός που μπαίνει οπουδήποτε.
Σιγά μη δουλεύουν όλες οι επιχειρήσεις σε συνθήκες καραντίνας.

Αυτά που λέει ο ΓΓ εδώ είναι αλλά αντι άλλων με μια δόση Λουραντου γιατί έτσι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2020, 13:58

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:54
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:52
Σίγουρα περνάνε δύσκολα και οι φαρμακοποιοί.
Πάντως ο ΓΓ δεν έχει άδικο αυτή τη φορά. Δηλαδή ναι τόσο καιρό κανείς δε σκέφτηκε ότι ο πελάτης φαρμακείου μπορεί να έχει κάτι μεταδοτικό; Θα μπορούσε να υπάρχει διαχωριστικό στο γκισέ με κάποιου είδους μίνι airlock για να περνάνε τα φάρμακα, και το POS απέξω. Δεν το κάνανε για να είναι πιο προσωπική η επαφή προφανώς.
Δεν το κάναμε γιατί δεν το κάνεις κανείς πουθενά. Κάτι μεταδοτικό μπορεί να έχει και αυτός που μπαίνει οπουδήποτε.
Σιγά μη δουλεύουν όλες οι επιχειρήσεις σε συνθήκες καραντίνας.

Αυτά που λέει ο ΓΓ εδώ είναι αλλά αντι άλλων με μια δόση Λουραντου γιατί έτσι.
Ε δε μπορεί, αυτός που μπαίνει φαρμακείο είναι στατιστικό πιο πιθανό να έχει κάτι, αλλιώς θα κινδυνεύετε το ίδιο με τους ταμιες των ΣΜ (που και αυτοί περνάνε δύσκολα βέβαια).
Όχι το ίδιο με τους νοσηλευτές.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μαρ 2020, 13:59

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:54
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2020, 13:52
Σίγουρα περνάνε δύσκολα και οι φαρμακοποιοί.
Πάντως ο ΓΓ δεν έχει άδικο αυτή τη φορά. Δηλαδή ναι τόσο καιρό κανείς δε σκέφτηκε ότι ο πελάτης φαρμακείου μπορεί να έχει κάτι μεταδοτικό; Θα μπορούσε να υπάρχει διαχωριστικό στο γκισέ με κάποιου είδους μίνι airlock για να περνάνε τα φάρμακα, και το POS απέξω. Δεν το κάνανε για να είναι πιο προσωπική η επαφή προφανώς.
Δεν το κάναμε γιατί δεν το κάνεις κανείς πουθενά. Κάτι μεταδοτικό μπορεί να έχει και αυτός που μπαίνει οπουδήποτε.
Σιγά μη δουλεύουν όλες οι επιχειρήσεις σε συνθήκες καραντίνας.

Αυτά που λέει ο ΓΓ εδώ είναι αλλά αντι άλλων με μια δόση Λουραντου γιατί έτσι.
Ακριβώς έτσι είναι. Δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσει να προστατευτεί μόνο το φαρμακείο. Αυτός που θα πάει στο φαρμακείο θα πάει και σε 10 άλλα μαγαζιά. Γιατί είναι ειδική περίπτωση το φαρμακείο;

Επίσης τα φαρμακεία ΕΧΟΥΝ έξτρα υγειονομικές υποχρεώσεις και οι ίδιες ισχύουν σε όλες τις χώρες. Ο πολυταξιδεμένος ΓΓ δεν έχει μπει ποτέ σε φαρμακείο άλλης χώρας; Τι είδε διαφορετικό εκεί από τα εν Ελλάδι φαρμακεία;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Μαρ 2020, 14:01

Ούτε οι Ιταλοί δεν το σκέφτηκαν, oυτε οι σκανδιναβοι, ούτε οι Αμερικανοί. Μόνο οι αυθεντιες του phorum.gr

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Φαρμακεία και sars - cov - 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Μαρ 2020, 14:02

Όττο, εγώ πάντως τους το έλεγα, τουλάχιστον στην αδελφή μου, μην περιμένετε να πιάσετε γνωστό από την Ιταλία, αυτό το πράγμα κυκλοφορεί ήδη ανάμεσά μας. Εντάξει, δυστυχώς αληθινή βγήκα με τα ορφανά κρούσματα μετά.

Καταλαβαίνω οτι δημιουργεί περίεργη ψυχολογία να μπει ο άλλος σε φαρμακείο καραντινιασμένο αλλά ξέρω γω?

Χέλι, στο φαρμακείο βασικά θα πάνε και όλοι οι άρρωστοι

Ξερω γω, μπορεί να έχω άδικο.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών