Κουρτινόξυλα

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μαρ 2020, 07:12

Αυτές τις μέρες επειδή κάνω ανακαίνιση σε κάποιο διαμέρισμα και για κάποιο δικό μου διαμέρισμα, ψάχνω τα κουρτινόξυλα.

Τι κουρτινόξυλα έχετε στο σπίτι σας και τι σας αρέσει.

Ποιο είναι το κουρτινόξυλο πού μπορείς πιο εύκολα να βάζεις και να βγάζεις τις κουρτίνες;
Η καλή νοικοκυρά πλένει συνήθως μία ή δύο φορές το χρόνο τις κουρτίνες.

Τελευταία είναι στη μόδα τα μόνιμα κουρτινόξυλα από γυψοσανίδα που είναι τριών ειδών.
Η πρώτη περίπτωση είναι το κουρτινόξυλο να είναι όπως περίπου τα κλασικά ξύλινα.
Δεύτερη περίπτωση το κουρτινόξυλο να είναι λίγο χαμηλότερα από το ταβάνι, σε όλη την πλευρά του τοίχου ή και γύρω-γύρω σε όλο το δωμάτιο και πάνω από το κουρτινόξυλο να έχει κρυφό φωτισμό.
Τρίτη περίπτωση όταν έχει ψευδοροφή το ταβάνι, το κουρτινόξυλο δεν φαίνεται είναι μία εσοχή στο ταβάνι που μέσα έχει τον σιδηρόδρομο της κουρτίνας.

Το κουρτινόξυλο από γυψοσανίδα σε συνδυασμό με τον κρυφό φωτισμό νομίζω για καθιστικό ότι είναι η καλύτερη περίπτωση.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2020, 07:50

Είχα στο άλλο σπίτι με γυψοσανίδα τη κλασική κι εδώ με εσοχή γυψοσανίδα και κρυφο φωτισμό
Η φάση είναι καθαρά διακοσμητική και στα δύο
Η διαφορά που υπάρχει είναι ότι εδώ έχω μηχανισμό για να κατεβαίνουν οι κουρτίνες. Δεν έπαθε τίποτα,είναι οικονομικός κι όποτε θες χωρίς σκάλες βγάζεις να φρεσκαρεις τη κουρτίνα

Αυτός ο μηχανισμός πλαστικός είναι, στοιχίζει λίγο μπαίνει και μετά, αρκεί να υπάρχει εσοχή πίσω κάτω από γυψοσανίδα καινούργιου ή παλαιού τυπου

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2020, 07:51

Μηχανικός έγραψε:
26 Μαρ 2020, 07:12
Αυτές τις μέρες επειδή κάνω ανακαίνιση σε κάποιο διαμέρισμα και για κάποιο δικό μου διαμέρισμα, ψάχνω τα κουρτινόξυλα.

Τι κουρτινόξυλα έχετε στο σπίτι σας και τι σας αρέσει.

Ποιο είναι το κουρτινόξυλο πού μπορείς πιο εύκολα να βάζεις και να βγάζεις τις κουρτίνες;
Η καλή νοικοκυρά πλένει συνήθως μία ή δύο φορές το χρόνο τις κουρτίνες.

Τελευταία είναι στη μόδα τα μόνιμα κουρτινόξυλα από γυψοσανίδα που είναι τριών ειδών.
Η πρώτη περίπτωση είναι το κουρτινόξυλο να είναι όπως περίπου τα κλασικά ξύλινα.
Δεύτερη περίπτωση το κουρτινόξυλο να είναι λίγο χαμηλότερα από το ταβάνι, σε όλη την πλευρά του τοίχου ή και γύρω-γύρω σε όλο το δωμάτιο και πάνω από το κουρτινόξυλο να έχει κρυφό φωτισμό.
Τρίτη περίπτωση όταν έχει ψευδοροφή το ταβάνι, το κουρτινόξυλο δεν φαίνεται είναι μία εσοχή στο ταβάνι που μέσα έχει τον σιδηρόδρομο της κουρτίνας.

Το κουρτινόξυλο από γυψοσανίδα σε συνδυασμό με τον κρυφό φωτισμό νομίζω για καθιστικό ότι είναι η καλύτερη περίπτωση.
Το μηχανισμό βάλε

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5538
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 26 Μαρ 2020, 08:06

Το κρυμμένο το εντοιχισμένο με γυψοσανίδα.
Με τριπλό σιδηρόδρομο έτσι έχουμε δύό διπλές κουρτίνες στους δύο πρώτους και στην τελευταία ράγα τρεις κουρτίνες.
Τελευταία ράγα λέω αυτήν που είναι προς τα έξω.
Οι πρώτες κουρτίνες είναι οι χοντρές συσκότισης και είναι πάντα παρκαρισμένες αριστερά δεξιά δεμένες με σχοινάκι, οι δεύτερες είναι λεπτότερες αλλά πιο χοντρές από τις τρίτες τις τελευταίες που είναι λεπτές και αφήνουν το φως να περάσει.Τα χρώματα σε ίδια τονικότητα επειδή εγώ τις βγάζω και τις πλένω έχω στοπ δεξιά και αριστερά σε κάθε ράγα βάζω την σκαλίτσα μου και σε 10 λεπτά βγήκαν.
Παλιά είχαμε διπλό σιδηρόδρομο αλλά όταν πήγα στην Αγγλία στο ξενοδοχείο και είδα τις κουρτίνες να δίνουν τόση αρχοντιά αμέσως μόλις επέστρεψα σπίτι άλλαξα σιδηρόδρομους και κουρτίνες.
Όταν αποφασίσω να κλείσω τις κουρτίνες όλες γίνετε πραγματικά συσκότιση.
Απόλυτο σκοτάδι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 26 Μαρ 2020, 08:17

Η τελευταία λέξη της μόδας (πριν πεθάνει από κορονοϊό).

Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5538
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 26 Μαρ 2020, 08:18

Συμπληρώνω οι κουρτίνες πρέπει να καλύπτουν όλον τον τοίχο από την μία άκρη μέχρι την άλλη όχι τσιγκουνιές [π.χ μόνο πάνω από την μπαλκονόπορτα με λίγο δεξιά λίγο αριστερά.
Παράλληλα σκέτος σιδηρόδρομος για να σου δώσει το πλεονέκτημα να έχεις τρεις ράγες.
Με μηχανισμούς δεν το μπορείς αξιόλογα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2020, 08:18

Μπα.
έχω τέτοιο στη κουζίνα.Θελει σκάλα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2020, 08:27

Niki έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:18
Συμπληρώνω οι κουρτίνες πρέπει να καλύπτουν όλον τον τοίχο από την μία άκρη μέχρι την άλλη όχι τσιγκουνιές [π.χ μόνο πάνω από την μπαλκονόπορτα με λίγο δεξιά λίγο αριστερά.
Παράλληλα σκέτος σιδηρόδρομος για να σου δώσει το πλεονέκτημα να έχεις τρεις ράγες.
Με μηχανισμούς δεν το μπορείς αξιόλογα.
Για τριπλό δε ξέρω Νίκη
Διπλό έχω τόσα χρόνια δεν έπαθε τίποτα
50 ευρω κάνει
..αλλά ποσος με νοιάζουν πλέον τα κοσμικά
Ματαιοτης
Τις υποχρεώσεις κυρίως έναντι στους άλλους γιατί είναι αμαρτία και προσοχή στους επιτήδειους
Και τα περιττά σε κάτι ουσιαστικό.οκ
Έχω φτάσει στο άκρο, εντάξει να τα φτιάχνεται αλλά αυτά απασχολούν και δε βλέπουμε τα ουσιαστικά
Ενταξει πολλές φορές είναι και χαρά
Κι εδώ που ήρθα και γκρινιάζω δοκιμασία άσχημη δεν είναι πειρασμός.Δεν είναι γκρινια Με τη Βοήθεια του Θεού και τις μεσιτείες της Παναγίας θα ξεπεραστεί
Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!
Κι έφταιγα εγώ.


Διπλό

Εικόνα

Το πλαστικό για ανεβοκατέβασμα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5538
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 26 Μαρ 2020, 08:32

Εικόνα

Αυτές εδώ παράδειγμα είναι σωστές αλλά λειψές είναι δυο μέσα δύο έξω με διπλό σιδηρόδρομο .
Κανονικά ξεκινώντας από μέσα έξω έχουμε δύο συσκότισης παρκαρισμένες , μετά δύο μερικής συσκότισης και έξω προσοχή τρεις λεπτές για το φως.
Αυτό προϋποθέτει τριπλό σιδηρόδρομο απλό.
Αν μπλέξεις με μηχανισμούς θα περιοριστείς σε διπλό σιδηρόδρομο και θα είναι φτωχό έτσι ποτέ δεν θα έχεις απόλυτο σκοτάδι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5538
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 26 Μαρ 2020, 08:34

bluerose έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:27
Niki έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:18
Συμπληρώνω οι κουρτίνες πρέπει να καλύπτουν όλον τον τοίχο από την μία άκρη μέχρι την άλλη όχι τσιγκουνιές [π.χ μόνο πάνω από την μπαλκονόπορτα με λίγο δεξιά λίγο αριστερά.
Παράλληλα σκέτος σιδηρόδρομος για να σου δώσει το πλεονέκτημα να έχεις τρεις ράγες.
Με μηχανισμούς δεν το μπορείς αξιόλογα.
Για τριπλό δε ξέρω Νίκη
Διπλό έχω τόσα χρόνια δεν έπαθε τίποτα
50 ευρω κάνει
..αλλά ποσος με νοιάζουν πλέον τα κοσμικά
Ματαιοτης
Τις υποχρεώσεις κυρίως έναντι στους άλλους γιατί είναι αμαρτία και προσοχή στους επιτήδειους
Και τα περιττά σε κάτι ουσιαστικό.οκ
Έχω φτάσει στο άκρο, εντάξει να τα φτιάχνεται αλλά αυτά απασχολούν και δε βλέπουμε τα ουσιαστικά
Ενταξει πολλές φορές είναι και χαρά
Κι εδώ που ήρθα και γκρινιάζω δοκιμασία άσχημη δεν είναι πειρασμός.Δεν είναι γκρινια Με τη Βοήθεια του Θεού και τις μεσιτείες της Παναγίας θα ξεπεραστεί
Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!
Κι έφταιγα εγώ.


Διπλό

Εικόνα

Το πλαστικό για ανεβοκατέβασμα

Εικόνα
Εντάξει εγώ το έκανα γιατί έτυχε να δω το άλλο και να μου αρέσει υπερβολικά , παλιά και μεις είχαμε διπλό σιδηρόδρομο.
Ομορφες. :smt023
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2020, 08:35

Έχουμε και ηλεκτρικό πατζουρι τρομάρα μας
Ανα θες το κλείνεις με ένα κλικ.ΜΗ βάλετε ΠΟΤΈ
Χαλάει εύκολα δε μπορείς να τα κουνήσεις μετά και στοιχίζει η αλλαγή του μοτέρ ένα 200 συν
Το ένα το αντικατέστησα με το κλασικό τρόπο κι έμεινε το μοτέρ να το κοιταω

Ωραίες αυτές πολύ πλύσιμο όμως και σιδερο

Τρίτη Τετάρτη Σάββατο κατήχηση, Κυριακή εκκλησία συν αρχιερατικους εσπερινους συν αν έχει ευχέλαιο πχ αυτή τη Κυριακή θα κάνουν το δεύτερο της Σαρακοστής.
Δε προλαβαινω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 26 Μαρ 2020, 08:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 26 Μαρ 2020, 08:36

500 χρονια να ζω σε ενα σπιτι,δεν θα παρατηρησω ουτε αν εχει κουρτινες,οχι τι κουρτινοξυλα εχει.
Νημα για γυναικες και γκεηδες

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 26 Μαρ 2020, 08:47

Gouerino 4 έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:36
500 χρονια να ζω σε ενα σπιτι,δεν θα παρατηρησω ουτε αν εχει κουρτινες,οχι τι κουρτινοξυλα εχει.
Νημα για γυναικες και γκεηδες
Καλά...παντρέψου κι όταν σε βάλει και τις ανεβοκατεβάζεις 2-3 φορές τον χρόνο, έλα να μας τα ξαναπείς αυτά.
Εμένα τις πρώτες 20-25 φορές μου κακοφάνηκε...μετά συνήθισα. :003:

υ.γ. Για αυτό του έβαλα φωτό ότι πιο εύκολο υπάρχει στο ανεβοκατέβασμα! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veni Vidi Vici την 26 Μαρ 2020, 08:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5538
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 26 Μαρ 2020, 08:48

Gouerino 4 έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:36
500 χρονια να ζω σε ενα σπιτι,δεν θα παρατηρησω ουτε αν εχει κουρτινες,οχι τι κουρτινοξυλα εχει.
Νημα για γυναικες και γκεηδες
Φτάνει που βρίσκεις την πόρτα να βγεις από το σπίτι. :smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Κουρτινόξυλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 26 Μαρ 2020, 08:49

Veni Vidi Vici έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:47
Gouerino 4 έγραψε:
26 Μαρ 2020, 08:36
500 χρονια να ζω σε ενα σπιτι,δεν θα παρατηρησω ουτε αν εχει κουρτινες,οχι τι κουρτινοξυλα εχει.
Νημα για γυναικες και γκεηδες
Καλά...παντρέψου κι όταν σε βάλει και τις ανεβοκατεβάζεις 2-3 φορές τον χρόνο, έλα να μας τα ξαναπείς αυτά.
Εμένα τις πρώτες 20-25 φορές μου κακοφάνηκε...μετά συνήθισα. :003:

υ.γ. Για αυτό του έβαλα φωτό ότι πιο εύκολο υπάρχει στο ανεβοκατέβασμα! :lol:
Δυο φορες παντρευτηκα,ποσο πια;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών