Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 31 Μαρ 2020, 19:27

vagabondo έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:07

Από που προκύπτει αυτό;

ο πιό άμεσος λόγος, ότι ο ιός μεταλάσσεται συνεχώς, και μπορείς να κολλήσεις κάθε άλλη μετάλλαξη

Εικόνα

δεύτερος λόγος, ο ιός επανέρχεται ενισχυμένος από το ανοσοποιητικό σύστημα του ασθενή.
αυτός που μαγικά θα παρήγαγε εμβόλιο θα έχει καταφέρει να βρεί (έναν τρόπο για) εμβόλιο του Δάγγειου πυρετού, κάτι που δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα*.

Εικόνα


τρίτος, τέταρτος. η λίστα είναι κάπως μεγάλη.





υγ. αν κάποιος εμφανίσει εμβόλιο (με την κλασσική έννοια) θα είναι ύποπτος για δεκαετίες έρευνας εκ των προτέρων

*που να σε προφυλάσσει από τον ιό.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 31 Μαρ 2020, 19:36

Κουβανοί επιστήμονες ανέπτυξαν ένα νέο φάρμακο για τον κορωνοϊό, το οποίο είχε χρησιμοποιηθεί και παλαιότερα. Πρόκειται για το «Interferon Alpha 2b».

https://www.sigmalive.com/news/internat ... n-koronoio
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2020, 19:42

Συγνώμη που το σας το λέω αλλά ακούγοντας και σήμερα τον Ιωαννίδη να μιλάει κατάλαβα ότι εμβόλιο δεν παίζει. Οσο κατάφεραν να κάνουν εμβόλιο ενάντια στους άλλους κορωνοιούς (που κάποιοι ευθύνονται και για το κοινό κρυολόγημα) έτσι τόσο θα καταφέρουν να κάνουν και για αυτό. Πιο πιθανή μια θεραπεία καθώς έχουν βρει τον μηχανισμό που δημιουργεί την 5-6 ημέρα αυτό το cycotine storm που οδηγεί στην αιφνίδια κατάρρευση και στο θάνατο. Αλλά και πάλι φάρμακο 100% αποτελεσματικό χλωμό το κόβω. Τα καλά νέα είναι ότι ο novel coronavirus σύμφωνα με μια Έλληνα επιστήμονα που άκουσα το πιο πιθανό είναι να γίνει ενδημικός. Δηλαδή να γίνει όπως η κοινή γρίπη και όσο περισσότεροι άνθρωποι αποκτούν ανοσία τόσο περισσότερη φθίνουσα θα είναι η πορεία του και το ποσοστό θνησιμότητας του. Αλλά όλα αυτά είναι ακόμα εικασίες. Πάντως για εμβόλια κτλ μάλλον μπούρδες είναι τα περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 31 Μαρ 2020, 19:44

Veni Vidi Vici έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:25
Τώρα που σας (ξανα)διαβάζω, δεν προσδίδει τίποτα όλη αυτή η συζήτηση, πουθενά και σε κανέναν.

Βαθυστόχαστες αναλύσεις, προβλέψεις, αμφιλεγόμενες μελέτες, πληροφόρηση νεκρό προς νεκρό...μόνο κακό κάνει σε ανθρώπους ημιαποκλεισμένους.

Παντού μαυρίλα.

Απλά αποδεχτείτε το γεγονός ότι μια μέρα όλοι μας θα πεθάνετε και πως κάποιοι από σας δεν θα δούνε άλλο καλοκαίρι και πάμε παρακάτου.
Για αυτό επανειλημμένα λέω ότι είναι ευκαιρία να διακινδυνεύσουμε ένα πόλεμο με την Τουρκία και να ανακηρύξουμε χωρικά ύδατα 12 μιλίων και αοζ. :D

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2020, 19:45

Niki έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:36
Κουβανοί επιστήμονες ανέπτυξαν ένα νέο φάρμακο για τον κορωνοϊό, το οποίο είχε χρησιμοποιηθεί και παλαιότερα. Πρόκειται για το «Interferon Alpha 2b».

https://www.sigmalive.com/news/internat ... n-koronoio
Λοιπόν για την ανθρώπινη ιντερφερόνη έλεγαν και οι κινέζοι αλλά από ότι κατάλαβα έκαναν κάποιες δοκιμές και δεν έβγαλαν κάτι. Η Ιντερφερόνη ενισχύει το ανοσοποιητικό θεωρητικά και την δίνουν στη σκλήρυνση κατά πλάκας.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 31 Μαρ 2020, 19:47

382 νεκροί σε μια ημέρα στην Αγγλία. Που είναι κάποια παιδιά να μας εξηγήσουν τι καλά που κάνανε που δεν πήραν μέτρα;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 31 Μαρ 2020, 19:47

Namrail έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:25
Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 18:55

Μετά θα είναι αργά και θα σκούζεις ότι δεν πάρθηκαν μέτρα..
Εγώ ξέρω τι να περιμένω μετά. Αντιλαϊκά μέτρα περιμένω.

Εσύ δεν μας λες ευθέως τι θες και το γυροφερνεις από εδώ και από εκεί. Θες ανοσία αγέλης; Να πιάσουμε πικ για να μην επηρεαστεί η οικονομία; Πες το να ξερουμε,. Δεν έχουν νόημα τα τόσα ποστ
Για αρχή θέλω να προσπαθήσετε να μη συμπεριφέρεστε σαν αρνιά στο μαντρί. Όταν το καταφερετε αυτό και έχω όρεξη ίσως συζητήσουμε τι θέλω...

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 31 Μαρ 2020, 19:48

Μηχανικός έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:44
Veni Vidi Vici έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:25
Τώρα που σας (ξανα)διαβάζω, δεν προσδίδει τίποτα όλη αυτή η συζήτηση, πουθενά και σε κανέναν.

Βαθυστόχαστες αναλύσεις, προβλέψεις, αμφιλεγόμενες μελέτες, πληροφόρηση νεκρό προς νεκρό...μόνο κακό κάνει σε ανθρώπους ημιαποκλεισμένους.

Παντού μαυρίλα.

Απλά αποδεχτείτε το γεγονός ότι μια μέρα όλοι μας θα πεθάνετε και πως κάποιοι από σας δεν θα δούνε άλλο καλοκαίρι και πάμε παρακάτου.
Για αυτό επανειλημμένα λέω ότι είναι ευκαιρία να διακινδυνεύσουμε ένα πόλεμο με την Τουρκία και να ανακηρύξουμε χωρικά ύδατα 12 μιλίων και αοζ. :D
Περίμενε λίγο να απολυθεί ο γιός μου από τη Χίο και μετά μαζί σου.
Θα έχω να χάσω μόνο τον ιό μου και όχι τον υιό μου. :lol:
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 31 Μαρ 2020, 19:53

Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:47

Για αρχή θέλω να προσπαθήσετε να μη συμπεριφέρεστε σαν αρνιά στο μαντρί. Όταν το καταφερετε αυτό και έχω όρεξη ίσως συζητήσουμε τι θέλω...
Θα πεις τι εννοείς ή θα συνεχίσεις αυτό τον ηλίθιο (με δική σου υπαιτιότητα) διάλογο;

Λες να σπάσουμε την καραντίνα για να μην είμαστε αρνιά στο.μαντρι; Να γράψουμε τον Τσιοδρα στ αρχιδια μας;

Πες επιτέλους μωρέ μαλάκα τι σκέφτεσαι, μην μας το παίζεις Πυθία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 31 Μαρ 2020, 20:00

Namrail έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:53
Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:47

Για αρχή θέλω να προσπαθήσετε να μη συμπεριφέρεστε σαν αρνιά στο μαντρί. Όταν το καταφερετε αυτό και έχω όρεξη ίσως συζητήσουμε τι θέλω...
Θα πεις τι εννοείς ή θα συνεχίσεις αυτό τον ηλίθιο (με δική σου υπαιτιότητα) διάλογο;

Λες να σπάσουμε την καραντίνα για να μην είμαστε αρνιά στο.μαντρι; Να γράψουμε τον Τσιοδρα στ αρχιδια μας;

Πες επιτέλους μωρέ μαλάκα τι σκέφτεσαι, μην μας το παίζεις Πυθία.
Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν έξω βρέχει, κάθεσαι σπίτι σου ή βγαίνεις έξω με ομπρέλα επειδή σου το επέβαλλε κάποιος; Ας είμαστε σοβαροί. Σπίτι σου θα πρέπει να κάθεσαι επειδή το θέλεις εσύ, όχι επειδή στο επιβάλλουν. Εγώ γουστάρω και κάθομαι μέσα. Δεν πρόκειται όμως να επιβάλλω σε κάποιον 90 χρονών να κάτσει μέσα για να πάει 91 αντί για 90 και ένα μήνα...

Όσο για τον Τσιόδρα, δεν λέω, τελευταία έχει γίνει σούπερ σταρ, μπαίνεις στα sites ή ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις από 10 αφιερώματα. Τα μέτρα είναι για εσένα και τα άλλα αρνιά. Ο Τσιόδρας μπορεί ελεύθερα να πηγαίνει στην εκκλησία και να ψέλνει...

Αυτό ήταν το καλό με την Πυθία. Ο καθένας καταλάβαινε αυτό που ήθελε να καταλάβει...

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 31 Μαρ 2020, 20:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:00
Namrail έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:53
Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:47

Για αρχή θέλω να προσπαθήσετε να μη συμπεριφέρεστε σαν αρνιά στο μαντρί. Όταν το καταφερετε αυτό και έχω όρεξη ίσως συζητήσουμε τι θέλω...
Θα πεις τι εννοείς ή θα συνεχίσεις αυτό τον ηλίθιο (με δική σου υπαιτιότητα) διάλογο;

Λες να σπάσουμε την καραντίνα για να μην είμαστε αρνιά στο.μαντρι; Να γράψουμε τον Τσιοδρα στ αρχιδια μας;

Πες επιτέλους μωρέ μαλάκα τι σκέφτεσαι, μην μας το παίζεις Πυθία.
Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν έξω βρέχει, κάθεσαι σπίτι σου ή βγαίνεις έξω με ομπρέλα επειδή σου το επέβαλλε κάποιος; Ας είμαστε σοβαροί. Σπίτι σου θα πρέπει να κάθεσαι επειδή το θέλεις εσύ, όχι επειδή στο επιβάλλουν. Εγώ γουστάρω και κάθομαι μέσα. Δεν πρόκειται όμως να επιβάλλω σε κάποιον 90 χρονών να κάτσει μέσα για να πάει 91 αντί για 90 και ένα μήνα...

Όσο για τον Τσιόδρα, δεν λέω, τελευταία έχει γίνει σούπερ σταρ, μπαίνεις στα sites ή ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις από 10 αφιερώματα. Τα μέτρα είναι για εσένα και τα άλλα αρνιά. Ο Τσιόδρας μπορεί ελεύθερα να πηγαίνει στην εκκλησία και να ψέλνει...

Αυτό ήταν το καλό με την Πυθία. Ο καθένας καταλάβαινε αυτό που ήθελε να καταλάβει...
Εσύ είσαι τυχερός διότι μόλις τελειώσει η καραντίνα θα βγεις και θα επανέλθεις στην κανονικότητα.Για μένα όμως η καραντίνα θα συνεχιστεί ελεου ανεργίας και αφραγκιας.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 31 Μαρ 2020, 20:06

zteo έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:00
Namrail έγραψε:
31 Μαρ 2020, 19:53


Θα πεις τι εννοείς ή θα συνεχίσεις αυτό τον ηλίθιο (με δική σου υπαιτιότητα) διάλογο;

Λες να σπάσουμε την καραντίνα για να μην είμαστε αρνιά στο.μαντρι; Να γράψουμε τον Τσιοδρα στ αρχιδια μας;

Πες επιτέλους μωρέ μαλάκα τι σκέφτεσαι, μην μας το παίζεις Πυθία.
Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν έξω βρέχει, κάθεσαι σπίτι σου ή βγαίνεις έξω με ομπρέλα επειδή σου το επέβαλλε κάποιος; Ας είμαστε σοβαροί. Σπίτι σου θα πρέπει να κάθεσαι επειδή το θέλεις εσύ, όχι επειδή στο επιβάλλουν. Εγώ γουστάρω και κάθομαι μέσα. Δεν πρόκειται όμως να επιβάλλω σε κάποιον 90 χρονών να κάτσει μέσα για να πάει 91 αντί για 90 και ένα μήνα...

Όσο για τον Τσιόδρα, δεν λέω, τελευταία έχει γίνει σούπερ σταρ, μπαίνεις στα sites ή ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις από 10 αφιερώματα. Τα μέτρα είναι για εσένα και τα άλλα αρνιά. Ο Τσιόδρας μπορεί ελεύθερα να πηγαίνει στην εκκλησία και να ψέλνει...

Αυτό ήταν το καλό με την Πυθία. Ο καθένας καταλάβαινε αυτό που ήθελε να καταλάβει...
Εσύ είσαι τυχερός διότι μόλις τελειώσει η καραντίνα θα βγεις και θα επανέλθεις στην κανονικότητα.Για μένα όμως η καραντίνα θα συνεχιστεί ελεου ανεργίας και αφραγκιας.
Μην τα λες σε εμένα. Στους άλλους πες τα που έτσι και πας να δουλέψεις αψηφώντας την καραντίνα θα σε φτύνουν, θα σε ρουφιανεύουν και θα σε βρίζουν...

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 31 Μαρ 2020, 20:08

zteo έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:05
Για μένα όμως η καραντίνα θα συνεχιστεί ελεου ανεργίας και αφραγκιας.
Δεν θυμάμαι αν σε μπερδεύω με άλλον χρήστη,αλλά εσύ δεν έχεις ενοικιαζόμενα διαμερίσματα ή ερμπιενμπι,κάτι τέτοιο τέλος πάντων ;

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 31 Μαρ 2020, 20:08

Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:06
zteo έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:00


Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν έξω βρέχει, κάθεσαι σπίτι σου ή βγαίνεις έξω με ομπρέλα επειδή σου το επέβαλλε κάποιος; Ας είμαστε σοβαροί. Σπίτι σου θα πρέπει να κάθεσαι επειδή το θέλεις εσύ, όχι επειδή στο επιβάλλουν. Εγώ γουστάρω και κάθομαι μέσα. Δεν πρόκειται όμως να επιβάλλω σε κάποιον 90 χρονών να κάτσει μέσα για να πάει 91 αντί για 90 και ένα μήνα...

Όσο για τον Τσιόδρα, δεν λέω, τελευταία έχει γίνει σούπερ σταρ, μπαίνεις στα sites ή ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις από 10 αφιερώματα. Τα μέτρα είναι για εσένα και τα άλλα αρνιά. Ο Τσιόδρας μπορεί ελεύθερα να πηγαίνει στην εκκλησία και να ψέλνει...

Αυτό ήταν το καλό με την Πυθία. Ο καθένας καταλάβαινε αυτό που ήθελε να καταλάβει...
Εσύ είσαι τυχερός διότι μόλις τελειώσει η καραντίνα θα βγεις και θα επανέλθεις στην κανονικότητα.Για μένα όμως η καραντίνα θα συνεχιστεί ελεου ανεργίας και αφραγκιας.
Μην τα λες σε εμένα. Στους άλλους πες τα που έτσι και πας να δουλέψεις αψηφώντας την καραντίνα θα σε φτύνουν, θα σε ρουφιανεύουν και θα σε βρίζουν...
Δεν καταλαβαίνεις για τους μικροαστούς η καραντίνα είναι απλά Τετάρτη για εμένα είναι μια κόλαση χωρίς τέλος.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 31 Μαρ 2020, 20:09

Papa John έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:08
zteo έγραψε:
31 Μαρ 2020, 20:05
Για μένα όμως η καραντίνα θα συνεχιστεί ελεου ανεργίας και αφραγκιας.
Δεν θυμάμαι αν σε μπερδεύω με άλλον χρήστη,αλλά εσύ δεν έχεις ενοικιαζόμενα διαμερίσματα ή ερμπιενμπι,κάτι τέτοιο τέλος πάντων ;
Ναι έχω αλλά δεν βλέπω να κινούνται φέτος.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών