Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4931
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Ιουν 2018, 16:17

Stalker έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:15
omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:12
οταν αρχιζουν να αναρωτιουνται ποτε πρωτοξεκινησε αυτο, για ποιο λογο, και απο ποιους, τοτε μπαινουμε στο ζουμι της υποθεσης...
Ε μη μας κρατάς σε αγωνία, ποιο είναι το ζουμί της υπόθεσης;


αναφερθηκες οτι υπαρχει προβλημα οταν προσπαθουν να προσαιτεριστουν τον ορο του εθνους ετερογενεις ομαδες...

ποτε λοιπον ομογενοποιηθηκαν αυτες οι αλλες ομαδες; και αυτη η ομογενοποιηση ειναι μια διαδικασια που κρατησε μερικα χρονια και οποιος προλαβε.... προλαβε; ή μηπως ειναι μια συνεχης διαδικασια;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 07 Ιουν 2018, 16:20

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 15:50
Αν θέλεις να καταλήξεις κάπου πες το επιχείρημα σου ολόκληρο. Σου θυμίζω οτι η δική μου απορία ήταν: Πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι κάτι υπάρχει αν πιστεύεις οτι δεν το χωράει το μυαλό σου. Το "χωράει" είναι figure of speech.
Εντάξει να στο πω. Την "Δικαιοσύνη" δεν μπορείς να την ορίσεις, ούτε να τη συλλάβεις με το νού επαρκώς, όμως υπάρχει, διότι εις το όνομά της οργανώνεις την κοινωνία σου και τους θεσμούς της. Επομένως είναι πιο πραγματική από ποτέ και όπως την αντιλαμβάνεται η κάθε κοινωνία, παίρνει και τις ανάλογες αποφάσεις (Νόμους) που έχουν ένα υλικό αντίκτυπο πάνω σου. Επομένως μπορεί να μην είναι εύκολο να την ορίσεις, όμως επιδρά πάνω σου στον πραγματικό κόσμο, διότι ο κόσμος δρα σαν να υπάρχει,είναι λοιπόν υπαρκτή.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 16:24

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:20
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 15:50
Αν θέλεις να καταλήξεις κάπου πες το επιχείρημα σου ολόκληρο. Σου θυμίζω οτι η δική μου απορία ήταν: Πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι κάτι υπάρχει αν πιστεύεις οτι δεν το χωράει το μυαλό σου. Το "χωράει" είναι figure of speech.
Εντάξει να στο πω. Την "Δικαιοσύνη" δεν μπορείς να την ορίσεις, ούτε να τη συλλάβεις με το νού επαρκώς, όμως υπάρχει, διότι εις το όνομά της οργανώνεις την κοινωνία σου και τους θεσμούς της. Επομένως είναι πιο πραγματική από ποτέ και όπως την αντιλαμβάνεται η κάθε κοινωνία, παίρνει και τις ανάλογες αποφάσεις (Νόμους) που έχουν ένα υλικό αντίκτυπο πάνω σου. Επομένως μπορεί να μην είναι εύκολο να την ορίσεις, όμως επιδρά πάνω σου στον πραγματικό κόσμο, διότι ο κόσμος δρα σαν να υπάρχει,είναι λοιπόν υπαρκτή.
Οπότε να υποθέσω οτι εσύ πιστεύεις πως "αν και με δυσκολία" μπορούμε να ορίσουμε τι ονομάζουμε "θεό";
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 07 Ιουν 2018, 16:28

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:24
Οπότε να υποθέσω οτι εσύ πιστεύεις πως "αν και με δυσκολία" μπορούμε να ορίσουμε τι ονομάζουμε "θεό";
Όχι! Δεν εννοώ αυτό, εννοώ ότι είτε ορίσουμε, είτε όχι τον Θεό, δεν έχει σημασία, διότι αυτός υπήρχε και ακόμα εξακολουθεί να υπάρχει αφού οι κοινωνίες μας διαμορφώθηκαν υπό τη σκέψη ότι υπήρχε και δρούσαν κατ'αυτό τον τρόπο, επομένως η οντότητα είναι υπαρκτή διότι και με αυτό τον τρόπο επέδρασε στην δική μας υλική πραγματικότητα αφήνωντας το στίγμα του.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 16:34

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:17
αναφερθηκες οτι υπαρχει προβλημα οταν προσπαθουν να προσαιτεριστουν τον ορο του εθνους ετερογενεις ομαδες...

ποτε λοιπον ομογενοποιηθηκαν αυτες οι αλλες ομαδες; και αυτη η ομογενοποιηση ειναι μια διαδικασια που κρατησε μερικα χρονια και οποιος προλαβε.... προλαβε; ή μηπως ειναι μια συνεχης διαδικασια;
Δεν το είπα για πρόβλημα, για λύση το είπα, στην ασάφεια περιεχομένου που εντοπίζει ο Paul25. Φυσικά και εξελίσσονται σημασιολογικά οι λέξεις.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 16:34

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:28
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:24
Οπότε να υποθέσω οτι εσύ πιστεύεις πως "αν και με δυσκολία" μπορούμε να ορίσουμε τι ονομάζουμε "θεό";
Όχι! Δεν εννοώ αυτό, εννοώ ότι είτε ορίσουμε, είτε όχι τον Θεό, δεν έχει σημασία, διότι αυτός υπήρχε και ακόμα εξακολουθεί να υπάρχει αφού οι κοινωνίες μας διαμορφώθηκαν υπό τη σκέψη ότι υπήρχε και δρούσαν κατ'αυτό τον τρόπο, επομένως η οντότητα είναι υπαρκτή διότι και με αυτό τον τρόπο επέδρασε στην δική μας υλική πραγματικότητα αφήνωντας το στίγμα του.
Ναι ε; Και αμα εσύ θεωρείς ως θεό σου τον Γιαχβέ, εγώ το Midgar Zolom και ο γείτονας τη γάτα του και όλοι θεωρούμε οτι ο θεός επέδρασε στην υλική μας πραγματικότητα τότε τι γίνεται;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2018, 16:35

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:28
Όχι! Δεν εννοώ αυτό, εννοώ ότι είτε ορίσουμε, είτε όχι τον Θεό, δεν έχει σημασία, διότι αυτός υπήρχε και ακόμα εξακολουθεί να υπάρχει αφού οι κοινωνίες μας διαμορφώθηκαν υπό τη σκέψη ότι υπήρχε και δρούσαν κατ'αυτό τον τρόπο, επομένως η οντότητα είναι υπαρκτή διότι και με αυτό τον τρόπο επέδρασε στην δική μας υλική πραγματικότητα αφήνωντας το στίγμα του.
Συγχαρητήρια, απέδειξες ότι υπάρχει η λέξη θεός.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Ιουν 2018, 17:00

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:15
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 14:09

Κάπου νομίζω οτι έχω ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις but I'll dig in. Αν θεωρείς οτι κάτι δεν μπορεί να το συλλάβει καν το μυαλό σου, πως μπορεί να είσαι σίγουρος οτι υπάρχει;
Θα πάω στο αγαπημένο μου θεματάκι που και εγώ έχω ξεφτιλίσει να συζητάω. Το Έθνος ως έννοια είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να οριστεί, θεωρείς ότι υπάρχει ή όχι;
Έθνος = σύνολο ανθρώπων που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα όπως φυλή, γλώσσα, θρήσκευμα, κοινή ιστορία - πολιτισμό, γεωγραφική καταγωγή και έχουν εθνική συνείδηση.
Τί ακαταλαβίστικο έχει εδώ; :smt017
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Ιουν 2018, 17:03

Παιδια μπήκα τώρα και διάβασα τις 2 τελευταίες σελίδες...
Ομο 3 λόλ τό πάς ωραία τό θέμα....
Δεν ξέρω που θά τό καταλήξεις....
αλλά μού εφερες στό μυαλό
μιά ωραία ερώτηση
Πώς αρχισαν οι πολιτισμοί ή
Τί διαμόρφωσε τη διαφορετικότητα των Πολιτισμών
Αν δεν το προχωρήσεις πολύ
θα ανοιγα ενα νήμα .......Ειδωμεν....
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Ιουν 2018, 17:09

paul25 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:28
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 16:24
Οπότε να υποθέσω οτι εσύ πιστεύεις πως "αν και με δυσκολία" μπορούμε να ορίσουμε τι ονομάζουμε "θεό";
Όχι! Δεν εννοώ αυτό, εννοώ ότι είτε ορίσουμε, είτε όχι τον Θεό, δεν έχει σημασία, διότι αυτός υπήρχε και ακόμα εξακολουθεί να υπάρχει αφού οι κοινωνίες μας διαμορφώθηκαν υπό τη σκέψη ότι υπήρχε και δρούσαν κατ'αυτό τον τρόπο, επομένως η οντότητα είναι υπαρκτή διότι και με αυτό τον τρόπο επέδρασε στην δική μας υλική πραγματικότητα αφήνωντας το στίγμα του.
Πώς το γνωρίζεις αυτό; Ποιος στο είπε; Τί στοιχεία/αποδείξεις σου έφερε;
Το ότι υπάρχουν κοινωνίες που πιστεύουν ΔΕΝ είναι απόδειξη ύπαρξης αλλά καθαρά ΠΙΣΤΗ/ΔΟΓΜΑ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 07 Ιουν 2018, 17:49

Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 13:49
aspergillus έγραψε:
29 Μάιος 2018, 23:21
Τέτοιες έννοιες όπως ''θεός'', ''φύση'' κλπ, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις αντιληφθεί.
Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι γνωστή.
Η ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο και σε μια συνέχεια της ζωής μετά θάνατον.
Οι πεποιθήσεις αυτές πολλές φορές παρηγορούν τους ανθρώπους και δίνουν ελπίδα.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Ιουν 2018, 18:02

aspergillus έγραψε:
07 Ιουν 2018, 17:49
Cloud87 έγραψε:
07 Ιουν 2018, 13:49
aspergillus έγραψε:
29 Μάιος 2018, 23:21
Τέτοιες έννοιες όπως ''θεός'', ''φύση'' κλπ, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις αντιληφθεί.
Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό;
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι γνωστή.
Η ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο και σε μια συνέχεια της ζωής μετά θάνατον.
Οι πεποιθήσεις αυτές πολλές φορές παρηγορούν τους ανθρώπους και δίνουν ελπίδα.
Εαν το θέτεις έτσι...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

wirth
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 20:38

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wirth » 18 Ιουν 2018, 22:05

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αλλά γνωρίζω ότι δεν πρέπει να ξέρω ότι υπάρχει. Αν ήθελε να ξέρω ότι υπάρχει τότε δεν θα ήμουν ελεύθερος αλλά υποδουλωμενος σε αυτόν. Το μάτι του και το αυτί του θα δημιουργουσαν στην ουσία έναν κατώτερο άνθρωπο γεμάτο ανασφαλειες και φοβίες αν μπορούσαμε να τον αποκαλούμε ανθρωπο. Αν ήμουν ένας σοφός θεός δεν θα άφηνα να συμβεί αυτό.

Και επειδή είμαι θεός άρα σοφός όντως δεν αφήνω να συμβεί αυτό άρα για πάντα οι άνθρωποι πρέπει να αμφιβαλλουν για την ύπαρξη μου. Με αυτήν την αμφιβολία ο κόσμος έφτασε εδώ που έφτασε και με αυτήν θα πορευθεί στο μέλλον.

Y.Γ : Δόξα τω θεω άνοιξε ξανά το phorum.
Είμαι καλος συνομιλητής όταν νομίζω ότι είμαι καλύτερος συνομιλητής η οταν οι άλλοι δεν νομίζουν οτι είναι καλύτεροι συνομιλητές.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 18 Ιουν 2018, 22:08

:D ωραίο κλείσιμο!

Καλώς ήρθες!
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

wirth
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 20:38

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wirth » 18 Ιουν 2018, 22:13

Spiros252 έγραψε:
18 Ιουν 2018, 22:08
:D ωραίο κλείσιμο!

Καλώς ήρθες!
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!
Καλώς σας βρήκα!
Είμαι καλος συνομιλητής όταν νομίζω ότι είμαι καλύτερος συνομιλητής η οταν οι άλλοι δεν νομίζουν οτι είναι καλύτεροι συνομιλητές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών