Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Απρ 2020, 14:42

Όσοι δεν διορίστηκαν στο Δημόσιο τα βάζουν με όσους διορίστηκαν, παλιά σχολή και τέχνη. Κουραστικό, πια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 04 Απρ 2020, 14:42

Juno έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:36


Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
-Θυμάστε τη λυσσαλέα αντίδραση κατά των ηλεκτρονικών ψηφοφοριών στα συνδικαλιστικά όργανα;
Εδώ δεν ξέρω. Νομίζω πως θα είναι εύκολο να ξέρουν ποιος ψήφισε τι και θα μπορούν να "διορθώσουν" το αποτέλεσμα. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

Οι ψηφοφορίες των συνδικαλιστικών οργάνων είναι φανερές ούτως ή αλλέως.



Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
Οποιοσδήποτε ΔΥ κάθεται πίσω από γραφείο ή μπαίνει σε τάξη να διδάξει, οφείλει απαραίτητα να γνωρίζει χρήση Η/Υ και την Αγγλική γλώσσα, αλλιώς να πιάσει σκούπα και φαράσι.
Όταν κατεβείς στις εκλογές να με ειδοποιήσεις, σοβαρά!

Ποτέ. :lol:

Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
Μετά τις αξιολογήσεις δεκάδες, μην πως εκατοντάδες χιλιάδες άχρηστες βδέλες θα καταλήξουν στα έλη της αμάθειας και της τεμπελιάς.
Στη θέση τους (σε ποσοστό, ελπίζω, μικρότερο του 2 φεύγουν ένας έρχεται) θα προσληφθούν ένστολοι και νοσοκομειακοί.
Η ασφάλεια και η υγεία του Έθνους προηγούνται!
Και καθηγητές, υπάρχει έλλειψη.
Βεβαίως, μου διέφυγε πάνω στον οίστρο της στιγμής.
Και εκπαιδευτικούς, ναι.
Παιδεία-Υγεία-Ασφάλεια.
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8785
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 04 Απρ 2020, 14:48

Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:27
Antares έγραψε:
04 Απρ 2020, 13:55
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:39

Κοίτα, όταν αφιερώνεις 8-9 χρόνια από τη ζωή σου σε σπουδές και εξειδίκευση το κάνεις και επειδή σου αρέσει και επειδή επιθυμείς να εξασκήσεις αυτό το επάγγελμα στη συνέχεια της ζωής σου ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει, φυσικά όμως και με κάποια αμοιβή, για να μπορείς να βιοπορίζεσαι κιόλας.
Εάν το κράτος δε φροντίζει να υπάρχει απορρόφηση, ενώ υπάρχουν ανάγκες ή έστω να καθορίζει τις θέσεις στα σχετικά τμήματα με τις ανάγκες που αυτό πιστεύει ότι υφίστανται, βγαίνουν ζημιωμένες και οι δύο πλευρές.
Tότε εσένα σε συμφέρει να καλύπτονται οι θέσεις με διαγωνισμό ή μόρια και όχι με ρουσφέτια, όπως γίνεται συνήθως.
Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι ο αριθμός των πτυχιούχων, πάντα υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός πτυχιούχων (όχι υπερβολικός, αυτό σημαίνει υποβάθμιση) γιατί οι σπουδές είναι πιθανό να γίνονται από καθαρό ενδιαφέρον ή για άλλη καριέρα, όπως των φυσικών, μαθηματικών κλπ. που δεν θα ακολουθήσουν όλοι την καριέρα εκπαιδευτικού.
Ναι το ζήτημα είναι ότι θα την πληρώσουν οσοι δεν έχουν ρουσφέτι και δεν εχουν βολευτει με την "σμίκρυνση του δημοσίου". Γιατί αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει είναι πως θα ελαχιστοποιηθούν οι νέοι διαγωνισμοί...
Μα το σχέδιο της κυβέρνησης είναι να αλλάξει ακριβώς αυτό! Λιγότεροι τζάμπα βολεμενοι άρα περισσότερες θέσεις για άλλους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Philip Mortimer την 04 Απρ 2020, 14:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 04 Απρ 2020, 14:48

Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:39
Ασέβαστος έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:35
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:29

Ναι, διάβαζες 4 χρόνια για το πτυχίο μετά άλλα 4-5 αν το πήγες σε σπριντ για μεταπτυχιακά και διδακτορικά για να κάνεις άλλη δουλειά.. :lol:
ναι. τι; ο πρωτος θα εισαι η ο τελευταιος;

οι γνωσεις πρεπει να αποκτουνται ως αυτοσκοπος, γιατι μας αρεσει, και οχι για επαγγελματικη αποκατασταση. αλλιως γινεσαι συνηθως κακος επαγγελματιας.

αν αγαπας το θεμα για το οποιο μορφωνεσαι, μονο τοτε θα γινεις καλος στο συναφες επαγγελμα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωτικο να το ακολουθησεις, μπορεις μια χαρα να γινεις καλος και σε καποιο αλλο επαγγελμα, η γνωση πρεπει να ειναι κατι σαν χομπι, που αν συνδυαστει με εργασια εχει καλως, αλλα κι αν δεν, παλι καλως.
Κοίτα, όταν αφιερώνεις 8-9 χρόνια από τη ζωή σου σε σπουδές και εξειδίκευση το κάνεις και επειδή σου αρέσει και επειδή επιθυμείς να εξασκήσεις αυτό το επάγγελμα στη συνέχεια της ζωής σου ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει, φυσικά όμως και με κάποια αμοιβή, για να μπορείς να βιοπορίζεσαι κιόλας.
Εάν το κράτος δε φροντίζει να υπάρχει απορρόφηση, ενώ υπάρχουν ανάγκες ή έστω να καθορίζει τις θέσεις στα σχετικά τμήματα με τις ανάγκες που αυτό πιστεύει ότι υφίστανται, βγαίνουν ζημιωμένες και οι δύο πλευρές.
Το κράτος φυσικά και ξέρει ότι δεν έχει ανάγκες σε νέους αρχαιολόγους και ότι κανονικά θα έπρεπε να κλείσει αυτές τις σχολές. Πες το τώρα αυτό στους μαθητές της Γ λυκείου ή στον ΣΥΡΙΖΑ που λέει όχι στη μείωση εισακτέων.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Απρ 2020, 14:50

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:47
lafkiotis έγραψε:
04 Απρ 2020, 03:10
To κρατος θα πρεπει να βαλει και αλλο κοσμο στο δημοσιο. Με τους μισθους τους κινειται η οικονομια. Πυλωνας του κρατους ειναι.

Οσοι περισσοτεροι τοσο το καλυτερο για τη χωρα.
Και.με τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων στην Ελλάδα συντηρείται και ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα
Ειδικά σε περιοχές που δεν έχει τουρισμό

Και ο μισθωτός η συνταξιούχος συντηρεί και βοηθά τους ανέργους η κακοπληρωμένους συγγενείς του ..
Ποιος πληρώνει τους μισθούς και τις συντάξεις; Τα κορόιδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τους φόρους τους.
Γιατί λοιπόν να έρθουν κεφάλαια εδώ, για να πληρώνουν τους μισθούς του δημοσίου και τις συντάξεις μέσω φόρων; Χαζοί είναι;

Με απολύσεις, το κράτος θα μπορεί να μειώσει τη φορολογία στις επιχειρήσεις και έτσι θα έρθει ανάπτυξη. Θα περάσουμε λίγο δύσκολα για λίγα χρόνια, αλλά την τελευταία δεκαετία μήπως τώρα περνάμε όμορφα;
Αν το είχαμε κάνει εδώ και δέκα χρόνια, θα είχε λυθεί το θέμα. Απλώς θα είχαμε πιο θορυβώδεις αντιδράσεις γιατί θα κακοπερνούσαν και τα κλαψιάρικα ατενσιονχοράκια του Δημοσίου ενώ τώρα υποφέρουν μόνον αυτοί που δεν τολμούν να βγάλουν τσιμουδιά γιατί αν το κάνουν θα τους απολύσουν.

Είναι ανωμαλία του συστήματος ο συνταξιούχος να συντηρεί τα άνεργα παιδιά του, πρέπει να ανοίξουν θέσεις εργασίας ώστε ο συνταξιούχος να συντηρεί τον εαυτό του (άρα θα του αρκούν λιγότερα) και τα παιδιά του να μην είναι άνεργα.



ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:47
...Και ο μισθωτός η συνταξιούχος συντηρεί και βοηθά τους ανέργους η κακοπληρωμένους συγγενείς του ..
:str8jack::str8jack::str8jack:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Απρ 2020, 14:51

Μπεκρής έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:48
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:39
Ασέβαστος έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:35


ναι. τι; ο πρωτος θα εισαι η ο τελευταιος;

οι γνωσεις πρεπει να αποκτουνται ως αυτοσκοπος, γιατι μας αρεσει, και οχι για επαγγελματικη αποκατασταση. αλλιως γινεσαι συνηθως κακος επαγγελματιας.

αν αγαπας το θεμα για το οποιο μορφωνεσαι, μονο τοτε θα γινεις καλος στο συναφες επαγγελμα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωτικο να το ακολουθησεις, μπορεις μια χαρα να γινεις καλος και σε καποιο αλλο επαγγελμα, η γνωση πρεπει να ειναι κατι σαν χομπι, που αν συνδυαστει με εργασια εχει καλως, αλλα κι αν δεν, παλι καλως.
Κοίτα, όταν αφιερώνεις 8-9 χρόνια από τη ζωή σου σε σπουδές και εξειδίκευση το κάνεις και επειδή σου αρέσει και επειδή επιθυμείς να εξασκήσεις αυτό το επάγγελμα στη συνέχεια της ζωής σου ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει, φυσικά όμως και με κάποια αμοιβή, για να μπορείς να βιοπορίζεσαι κιόλας.
Εάν το κράτος δε φροντίζει να υπάρχει απορρόφηση, ενώ υπάρχουν ανάγκες ή έστω να καθορίζει τις θέσεις στα σχετικά τμήματα με τις ανάγκες που αυτό πιστεύει ότι υφίστανται, βγαίνουν ζημιωμένες και οι δύο πλευρές.
Το κράτος φυσικά και ξέρει ότι δεν έχει ανάγκες σε νέους αρχαιολόγους και ότι κανονικά θα έπρεπε να κλείσει αυτές τις σχολές. Πες το τώρα αυτό στους μαθητές της Γ λυκείου ή στον ΣΥΡΙΖΑ που λέει όχι στη μείωση εισακτέων.
Προσωπικά είμαι υπερ της μείωσης εισακτεων φυσικά με εφαρμογή του με προηγούμενη προειδοποίηση ενος-δυο χρονών.

Υπάρχει τρομερή εγκατάλειψη γενικά, αυτοί που θα μπορούσαν να απορροφώνται είναι πολύ περισσότεροι.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Απρ 2020, 14:52

Philip Mortimer έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:48
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:27
Antares έγραψε:
04 Απρ 2020, 13:55


Tότε εσένα σε συμφέρει να καλύπτονται οι θέσεις με διαγωνισμό ή μόρια και όχι με ρουσφέτια, όπως γίνεται συνήθως.
Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι ο αριθμός των πτυχιούχων, πάντα υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός πτυχιούχων (όχι υπερβολικός, αυτό σημαίνει υποβάθμιση) γιατί οι σπουδές είναι πιθανό να γίνονται από καθαρό ενδιαφέρον ή για άλλη καριέρα, όπως των φυσικών, μαθηματικών κλπ. που δεν θα ακολουθήσουν όλοι την καριέρα εκπαιδευτικού.
Ναι το ζήτημα είναι ότι θα την πληρώσουν οσοι δεν έχουν ρουσφέτι και δεν εχουν βολευτει με την "σμίκρυνση του δημοσίου". Γιατί αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει είναι πως θα ελαχιστοποιηθούν οι νέοι διαγωνισμοί...
Μα το σχέδιο της κυβέρνησης είναι να αλλάξει ακριβώς αυτό! Λιγότεροι τζάμπα βολεμενοι άρα περισσότερες θέσεις για άλλους.
Καλα, κάτσε να δούμε... Λες και θα φύγουν από το μουσείο ακρόπολης πχ...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2020, 14:53

Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:27

Ναι το ζήτημα είναι ότι θα την πληρώσουν οσοι δεν έχουν ρουσφέτι και δεν εχουν βολευτει με την "σμίκρυνση του δημοσίου". Γιατί αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει είναι πως θα ελαχιστοποιηθούν οι νέοι διαγωνισμοί...
Έτσι γίνεται πάντα. Είναι κάτι που ταλαιπωρεί όλους μας. Ας έχει κάνει ακόμη και έγκλημα το ρουσφέτι, αυτό θα προστατευτεί. Όποιος διαμαρτύρεται στέλνεται στον ψυχίατρο και ακολουθεί η υποβάθμισή του, επαγγελματική και κοινωνική.
Επίσης το ΑΣΕΠ δέχεται διαρκή πόλεμο και προσπαθούν πάντα να παρακάμπτουν τις διαδικασίες. Στην δουλειά μου οι καλύτεροι υπάλληλοι είτε διορίσθηκαν με κάποιον διαγωνισμό παλιά το 1986, τότε που δεν ήθελε να πάει κανείς για δουλειά εκεί, είτε τα τελευταία χρόνια με το ΑΣΕΠ. Αλλά και αυτοί βρίσκονται να κάνουν όλες τις δουλειές και να δέχονται εντολές από ρουσφέτια χωρίς προσόντα. Φυσικά στις καλές θέσεις διορίζονται παιδιά, ανίψια κλπ. παλιών ρουσφετιών, ακόμη εργαζομένων, χωρίς καμία αξιοκρατική διαδικασία.

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 04 Απρ 2020, 14:54

Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:51
Μπεκρής έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:48
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:39


Κοίτα, όταν αφιερώνεις 8-9 χρόνια από τη ζωή σου σε σπουδές και εξειδίκευση το κάνεις και επειδή σου αρέσει και επειδή επιθυμείς να εξασκήσεις αυτό το επάγγελμα στη συνέχεια της ζωής σου ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει, φυσικά όμως και με κάποια αμοιβή, για να μπορείς να βιοπορίζεσαι κιόλας.
Εάν το κράτος δε φροντίζει να υπάρχει απορρόφηση, ενώ υπάρχουν ανάγκες ή έστω να καθορίζει τις θέσεις στα σχετικά τμήματα με τις ανάγκες που αυτό πιστεύει ότι υφίστανται, βγαίνουν ζημιωμένες και οι δύο πλευρές.
Το κράτος φυσικά και ξέρει ότι δεν έχει ανάγκες σε νέους αρχαιολόγους και ότι κανονικά θα έπρεπε να κλείσει αυτές τις σχολές. Πες το τώρα αυτό στους μαθητές της Γ λυκείου ή στον ΣΥΡΙΖΑ που λέει όχι στη μείωση εισακτέων.
Προσωπικά είμαι υπερ της μείωσης εισακτεων φυσικά με εφαρμογή του με προηγούμενη προειδοποίηση ενος-δυο χρονών.

Υπάρχει τρομερή εγκατάλειψη γενικά, αυτοί που θα μπορούσαν να απορροφώνται είναι πολύ περισσότεροι.
Γιατί να προειδοποιηθούν δύο χρόνια πριν; Δεν το είπε η ΝΔ προεκλογικά για βάση του 10 και καθορισμό εισακτέων από τα τμήματα προεκλογικά από πέρυσι; Ας το εφαρμόσει. Αλλά μετά θα δεις τον ΣΥΡΙΖΑ να μιλάει για συμφέροντα των κολεγίων.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Απρ 2020, 14:56

Gouerino 4 έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:39
Τζουναρα,δ.υ εισαι;
Ναι.
Αλλά εγώ παράγω έργο, μπήκα με εξετάσεις, αν με απολύσουν για να κρατήσουν τα κομματόσκυλα, θα χρειαστούν 6-7 κομματόσκυλα για να κάνουν τη δουλειά μου (ή έναν ιδιωτικό υπάλληλο), έχω αιτηθεί εγγράφως δύο φορές να φύγω από τη συγκεκριμένη θέση και δεν με αφήνουν και τέλος πάντων προετοιμάζομαι τι θα κάνω αν χάσω αυτήν τη θέση. Όχι ότι αυτή τη στιγμή είμαι πανέτοιμη για την επόμενη μέρα ούτε πως θα βρεθώ απροετοίμαστη. Κάπου στη μέση.
Και συναναστρέφομαι εταιρίες, ξέρω κόσμο που ξέρει τη δουλειά μου. Έχουν δει πώς εξυπηρετούνται από εμάς και πώς από άλλους, βασίζομαι και σε αυτό :8)
Αλλά ξέρω πως έξω δεν θα πάρω τα λεφτά που παίρνω τώρα. Στην αρχή τουλάχιστον.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Απρ 2020, 14:57

Μπεκρής έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:54
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:51
Μπεκρής έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:48


Το κράτος φυσικά και ξέρει ότι δεν έχει ανάγκες σε νέους αρχαιολόγους και ότι κανονικά θα έπρεπε να κλείσει αυτές τις σχολές. Πες το τώρα αυτό στους μαθητές της Γ λυκείου ή στον ΣΥΡΙΖΑ που λέει όχι στη μείωση εισακτέων.
Προσωπικά είμαι υπερ της μείωσης εισακτεων φυσικά με εφαρμογή του με προηγούμενη προειδοποίηση ενος-δυο χρονών.

Υπάρχει τρομερή εγκατάλειψη γενικά, αυτοί που θα μπορούσαν να απορροφώνται είναι πολύ περισσότεροι.
Γιατί να προειδοποιηθούν δύο χρόνια πριν; Δεν το είπε η ΝΔ προεκλογικά για βάση του 10 και καθορισμό εισακτέων από τα τμήματα προεκλογικά από πέρυσι; Ας το εφαρμόσει. Αλλά μετά θα δεις τον ΣΥΡΙΖΑ να μιλάει για συμφέροντα των κολεγίων.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα τμήμα αρχαιολογίας που να απαιτεί λιγότερα των 10.000 μορίων.

Σου είπα εγώ είμαι υπερ μείωσης των εισακτεων. Φυσικά όμως χωρίς να εξισώνονται τα πτυχία των κολεγίων με τα πτυχία των δημοσίων ιδρυμάτων.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 04 Απρ 2020, 14:59

Antares έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:53
Highlander έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:27

Ναι το ζήτημα είναι ότι θα την πληρώσουν οσοι δεν έχουν ρουσφέτι και δεν εχουν βολευτει με την "σμίκρυνση του δημοσίου". Γιατί αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει είναι πως θα ελαχιστοποιηθούν οι νέοι διαγωνισμοί...
Έτσι γίνεται πάντα. Είναι κάτι που ταλαιπωρεί όλους μας. Ας έχει κάνει ακόμη και έγκλημα το ρουσφέτι, αυτό θα προστατευτεί. Όποιος διαμαρτύρεται στέλνεται στον ψυχίατρο και ακολουθεί η υποβάθμισή του, επαγγελματική και κοινωνική.
Επίσης το ΑΣΕΠ δέχεται διαρκή πόλεμο και προσπαθούν πάντα να παρακάμπτουν τις διαδικασίες. Στην δουλειά μου οι καλύτεροι υπάλληλοι είτε διορίσθηκαν με κάποιον διαγωνισμό παλιά το 1986, τότε που δεν ήθελε να πάει κανείς για δουλειά εκεί, είτε τα τελευταία χρόνια με το ΑΣΕΠ. Αλλά και αυτοί βρίσκονται να κάνουν όλες τις δουλειές και να δέχονται εντολές από ρουσφέτια χωρίς προσόντα. Φυσικά στις καλές θέσεις διορίζονται παιδιά, ανίψια κλπ. παλιών ρουσφετιών, ακόμη εργαζομένων, χωρίς καμία αξιοκρατική διαδικασία.
Ε αυτό είναι το θέμα όμως ρε.

Τεσπά και τους συμβασιούχους γενικά μας εκμεταλλεύονται οι μόνιμοι δυστυχώς.

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 04 Απρ 2020, 15:18

Juno έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:56
Gouerino 4 έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:39
Τζουναρα,δ.υ εισαι;
Ναι.
Αλλά εγώ παράγω έργο, μπήκα με εξετάσεις, αν με απολύσουν για να κρατήσουν τα κομματόσκυλα, θα χρειαστούν 6-7 κομματόσκυλα για να κάνουν τη δουλειά μου (ή έναν ιδιωτικό υπάλληλο), έχω αιτηθεί εγγράφως δύο φορές να φύγω από τη συγκεκριμένη θέση και δεν με αφήνουν και τέλος πάντων προετοιμάζομαι τι θα κάνω αν χάσω αυτήν τη θέση. Όχι ότι αυτή τη στιγμή είμαι πανέτοιμη για την επόμενη μέρα ούτε πως θα βρεθώ απροετοίμαστη. Κάπου στη μέση.
Και συναναστρέφομαι εταιρίες, ξέρω κόσμο που ξέρει τη δουλειά μου. Έχουν δει πώς εξυπηρετούνται από εμάς και πώς από άλλους, βασίζομαι και σε αυτό :8)
Αλλά ξέρω πως έξω δεν θα πάρω τα λεφτά που παίρνω τώρα. Στην αρχή τουλάχιστον.
Μπραβο κοριτσαρα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19190
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Απρ 2020, 16:12

Cavaliere έγραψε:
04 Απρ 2020, 14:42
Όσοι δεν διορίστηκαν στο Δημόσιο τα βάζουν με όσους διορίστηκαν, παλιά σχολή και τέχνη. Κουραστικό, πια.
:smt023

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Κορωνοϊός-Μετά το τέλος της κρίσης αποχαιρέτα τους μονιμοποιημένους κώλους σφραγιδοκρατούντων Δ.Υ.!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Απρ 2020, 11:08

να ενημερωσουμε τον φιλο μας τον μπακαλη για μερικα πραγματα γιατι νομιζει οτι το δημοσιο ειναι οπως το εβλεπε στις σειρες του δαλιανιδη

Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
-Θυμάστε τα επιδόματα χρήσης Υπολογιστή;
-Θυμάστε τα "βαρέα" για τη χρήση οθόνης Η/Υ;
εχουν καταργηθει απο το 2013
Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
-Θυμάστε τους servers επί ΣΥΡΙΖΑ, πού έμεναν ανοιχτοί μόνο κατά τις "εργάσιμες ώρες";
οχι για πες

Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
-Θυμάστε τη λυσσαλέα αντίδραση κατά των ηλεκτρονικών ψηφοφοριών στα συνδικαλιστικά όργανα;
αρχιδιες
η αντιδραση δεν αφορα τοσο την ηλεκτρονικη ψηφοφορια, η οποια ειναι προαιρετικη και οχι υποχρεωτικη, αλλα τις αλλες διαταξεις του πολυνομοσχεδιου που περασε η κυβερνηση(καταργηση συλλογικων διαπραγματευσεων,ακυρωση μονομερους προσφυγης σε διαιτησια, καταργηση της αιτολογησης των απολυσεων και αλλα ωραια)
Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
Οποιοσδήποτε ΔΥ κάθεται πίσω από γραφείο ή μπαίνει σε τάξη να διδάξει, οφείλει απαραίτητα να γνωρίζει χρήση Η/Υ και την Αγγλική γλώσσα, αλλιώς να πιάσει σκούπα και φαράσι.
για οσους μπαινουν τωρα αυτα ειναι προαπαιτουμενα
Veni Vidi Vici έγραψε:
03 Απρ 2020, 12:24
Μετά τις αξιολογήσεις δεκάδες, μην πως εκατοντάδες χιλιάδες άχρηστες βδέλες θα καταλήξουν στα έλη της αμάθειας και της τεμπελιάς.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005: καλα ενταξει
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών