Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Μαρ 2020, 23:42

Cavaliere έγραψε:
28 Μαρ 2020, 17:04
Κυρίως μην ξεχνάμε πως οι Γερμανοί είναι εκ γεννήσεως κακοί, είναι το DNA τους, μια ζωή θέλουν να καταστρέφουν τον Κόσμο.
Είμαι βέβαιος πως έχει κάτι το νερό του Ρήνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Μαρ 2020, 23:43

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 29 Μαρ 2020, 00:03

αντιγερμανισμος
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Μαρ 2020, 00:12

hellegennes έγραψε:
28 Μαρ 2020, 23:42
Είμαι βέβαιος πως έχει κάτι το νερό του Ρήνου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Μαρ 2020, 00:13

εδω ειναι που οι γερουν γερα ερχονται αντιμετωποι με τις συνεπειες των επιλογων τους και πουλανε τρελιτσα αντι να αναλαβουν σαν ενηλικοι φιλελευθεροι ανθρωποι τις ευθυνες τους? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Μαρ 2020, 00:21

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
29 Μαρ 2020, 00:03
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Μαρ 2020, 00:28

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Μαρ 2020, 00:13
εδω ειναι που οι γερουν γερα ερχονται αντιμετωποι με τις συνεπειες των επιλογων τους και πουλανε τρελιτσα αντι να αναλαβουν σαν ενηλικοι φιλελευθεροι ανθρωποι τις ευθυνες τους? :102:
αστα αυτα τωρα και βαλε βαθμο στη Γαβριελλα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Μαρ 2020, 18:47

hellegennes έγραψε:
28 Μαρ 2020, 23:42
Cavaliere έγραψε:
28 Μαρ 2020, 17:04
Κυρίως μην ξεχνάμε πως οι Γερμανοί είναι εκ γεννήσεως κακοί,
:g030:
Cavaliere έγραψε:
28 Μαρ 2020, 17:04
είναι το DNA τους,
:g030:
Cavaliere έγραψε:
28 Μαρ 2020, 17:04
μια ζωή θέλουν να καταστρέφουν τον Κόσμο.
:g030:

Είμαι βέβαιος πως έχει κάτι το νερό του Ρήνου.
:102:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 00:19

Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2020, 00:29

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:19
Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
Εγώ δεν ξέρω αν είναι φίλοι μας ή όχι γενικά ή ειδικά. Πάντως αν βγάλει μια γνωμοδότηση η Επιστημονική Επιτροπή της Ελληνικής Βουλής για τους Νορβηγούς, τους Ιταλούς ή τους Αλβανούς δεν θα ήταν δίκαιο να πιστεύουν αυτοί ότι μας χαρακτηρίζει όλους τους Έλληνες. Θέλω να πω μπορούμε άνετα να διαφωνούμε με την πολιτική του Βερολίνου χωρίς ο Χανς από την Βαϊμάρη να είναι εχθρός μας.

sys δεν το λέω σε σένα. Το λέω εξ αφορμής αυτού που γράφεις

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 00:43

ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:29
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:19
Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
Εγώ δεν ξέρω αν είναι φίλοι μας ή όχι γενικά ή ειδικά. Πάντως αν βγάλει μια γνωμοδότηση η Επιστημονική Επιτροπή της Ελληνικής Βουλής για τους Νορβηγούς, τους Ιταλούς ή τους Αλβανούς δεν θα ήταν δίκαιο να πιστεύουν αυτοί ότι μας χαρακτηρίζει όλους τους Έλληνες. Θέλω να πω μπορούμε άνετα να διαφωνούμε με την πολιτική του Βερολίνου χωρίς ο Χανς από την Βαϊμάρη να είναι εχθρός μας.

sys δεν το λέω σε σένα. Το λέω εξ αφορμής αυτού που γράφεις
Στάθη πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις, και σε μένα σιγά, αυτό που θίγεται δεν είναι ο Χανς περ σε άλλα η γερμανική νοοτροπία ασχέτως αν ο Χανς (κάποιος Γερμανός πολίτης ή μια ομάδα - πολιτών) συγκεκριμένα την ενστερνίζεται η όχι, γιατί αυτή είναι θέλεις δε θέλεις η θέση της Γερμανικής πολιτικοοικονομικής οντότητας απέναντι στην Ελλάδα, καλό είναι να μην το αρνηθείς νομίζω όχι τίποτε άλλο, είναι χάσιμο χρόνου κυρίως να αρνούμαστε αυτό που συμβαίνει μπροστά στα μάτια μας, είναι στην τελική αδιάφορο για την πραγματικότητα αν την αρνούμαστε ή όχι γιατί πάντα στο τέλος θα την υποστούμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2020, 01:09

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:43
Εγώ δεν βλέπω φίλους η εχθρούς, τουλάχιστον όσο αφορά πολιτικές κρατών που δεν συνορεύεις. Συμφέροντα βλέπω. Και οι Γερμανοί βάζουν την χώρα τους τόσο ψηλά που είναι δύσκολο να είναι "φίλοι" με τον οποιονδήποτε. Αλλά και πάλι εδώ εξετάζουμε κρατική πολιτική. Και όπως δεν θα δεχόμουνα η συμπεριφορά του Τσίπρα ή του Καμένου ή του Κοτζιά να θεωρείται ότι εκφράζει και εμένα ή τα αισθήματά μου για άλλους λαούς, έτσι δεν μπορώ να φορέσω την συμπεριφορά της Μέρκελ καπέλο στο μέσο Γερμανό. Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό να πούμε ότι ο μέσος Γερμανός μπορεί μια χαρά να θεωρεί το μέσο Έλληνα υπανάπτυκτο και τεμπέλη αν του γίνει η σχετική πλύση εγκεφάλου από παλιοφυλλάδες που δυστυχώς ευδοκιμούν και εκεί.

Αφού λοιπόν μιλάμε για συμφέροντα δεν περιμένω η Γερμανική πολιτικοοικονομική οντότητα να πάρει το μέρος της Ελλάδας. Είμαι εξ αρχής προετοιμασμένος ότι θα δώσει προτεραιότητα σε ότι συμφέρει το δικό της κράτος ή και πιο στενά αυτούς που παίρνουν αποφάσεις εκεί. Έτσι δεν εκπλήσσομαι, κρατώ μικρό καλάθι, δεν περιμένω πολλά και αναζητώ έξυπνες διπλωματικές λύσεις που θα κερδίσουν κάτι για την χώρα μου και όχι φίλους. Καλοί είναι και οι φίλοι αλλά κατά τη γνώμη μου κάπως ουτοπικό να αναμένω κάτι τέτοιο σε τέτοιο επίπεδο (ο Ταγίπ ήταν φίλος κάποια στιγμή επί Καραμανλή Ραφήνας).

Και με αυτό το σκεπτικό άσκησα στο παρελθόν δριμεία κριτική στον Βαρουφάκη, όχι γιατί ξέρω καλύτερα οικονομικά (προφανώς δεν ξέρω, ούτε καν έχω τα στοιχεία που είχε αυτός στην διάθεσή του), αλλά γιατί δεν έμοιαζε να καταλαβαίνει ότι το πρόβλημα δεν ήταν να τους πείσει για την ορθότητα των οικονομικών απόψεών του. Ήταν να βρει μια αμοιβαία επωφελή λύση που να την θεωρούν και οι υπόλοιποι καλή και να μπορούν να την πουλήσουν στα ακροατήριά τους (πολιτικοί ήταν και αυτοί στην τελική). Δεν το κατάλαβε ή μάλλον όταν πια το είχε καταλάβει είχε γεμίσει με "εχθρούς". Δεν θυμάμαι ποτέ άλλοτε να σνομπάρουν Έλληνα υπουργό οι Ευρωπαίοι ομόλογοί του και να λένε δεν θέλουμε να μιλήσουμε με σένα και να ζητάνε αντικαταστάτη από τον Αλέξη.

Επειδή έχω μία τάση στα σεντόνια το κόβω εδώ. Αν θες, ευχαρίστως να επεκταθώ.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 07 Απρ 2020, 02:10

Αυτοί το ξέρουν ?
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 07 Απρ 2020, 02:28

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
29 Μαρ 2020, 00:03
αντιγερμανισμος
Πλάκα πλάκα, μόνο οι Γερμανοί είναι ικανοί να φτιάξουν τέτοιον ιό που δεν τον βρίσκουν στα τεστ.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 07 Απρ 2020, 06:39

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 00:19
Εδώ οι πάρα πολύ καλοί μας φίλοι Γερμανοί καταδικάζουν την Ελλάδα για παραβίαση των αθρωπινών δικαιωμάτων στον Έβρο
http://www.avgi.gr/article/10927/109131 ... -ston-ebro
Δεχόμαστε επίθεση φιλίας, θέλουν να μας κάνουν με το ζόρι αθρώπους αλλά εμείς εκεί, αχάριστοι, τεμπέληδες, σερβιτόροι, λέμε στο διάολο κι αυτή η Ευρώπη σας και γαμώ το Μόναχο (σόρρυ Γκέοργκ) σας, γκεγκεν νάτζις, πίσω στο φοίνικα κτλ.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Highlander και το φιλαράκι μου τον stavmanr για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση αντίστοιχα, χωρίς εσάς παιδιά ακόμη στα σκοτάδια θα ήμανε.
:D
Οι φιλοι μας οι Γερμανοι=4 αριστεροι δικηγοροι
Παλι το τερματισες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών