Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Απρ 2020, 18:36

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:35
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:28
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:09


Είναι η ίδια υπηρεσία που έκρινε όχι αβάσιμες (δηλαδή ως πιθανά ανακτήσιμες) τις ελληνικές αποζημιώσεις από τη γερμανική κατοχή.
https://gr.euronews.com/2019/07/12/epis ... wseis-nazi

Επομένως, όντως, πόση βλακεία και ανθελληνισμός ρέουν στην απαξίωση αυτής της νομικής ομάδας...
Σωθήκαμε!
Θα μας δώσουν πίσω οι Γερμανοί το αναγκαστικό δάνειο της κατοχής, ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!! ΕΝΑ!! ΕΝΑ!
:smt005:
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα:
οι γερμανοί γνωρίζουν ότι οφείλουν στην Ελλάδα. Το αναγνώρισε το επιστημονικό συμβούλιο της γερμανικής βουλής. Δεν είναι κοινό μυστικό, δα.
Οι γερμανοί ταυτόχρονα χτίζουν χρέος επάνω στην Ελλάδα (μνημόνια 1,2,3 και προσεχώς 4). Κάποια στιγμή θα γίνει πάτσι. Έτσι ούτε οι γερμανοί θα χρωστούν τις αποζημιώσεις, ούτε οι έλληνες θα αισθάνονται αδικημένοι.
Το έπιασες ή δεν το σκέφτηκες καθόλου; :wink

Προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα λίγο σφαιρικά ρε sys. Το "ουγκ" δεν βοηθά σε κάτι.
Οι Ναζί δε χρωστάνε αποζημιώσεις. Αυτά ξεχάστε τα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 18:39

aspergillus έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:49
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:40
Κανέναν από εμάς δεν προκαλεί ιδιαίτερη αίσθηση νομίζω η στάση της Γερμανίας, εξάλλου ήταν πάντοτε πολύ καλοί μας φίλοι το αποδείκνυαν μόνοι τους με την πρώτη ευκαιρία.
Θα ψάξω να βρω ένα μικρό ντοκιμαντέρ για ένα παιδάκι που σώθηκε από το Δίστομο και κατέληξε στην Γερμανία όπου και μεγάλωσε, να δεις τι λέει το ίδιο το "παιδάκι" για την ψυχοσύνθεση του Χανς που έβαλες στην συζήτηση, δεν θυμάμαι τον τίτλο του όμως, θα προσπαθήσω.
Το παιδάκι που σώθηκε από το Δίστομο και προφανώς απέκτησε σοβαρό ψυχολογικό τραύμα, όλως τυχαίως πήγε να μείνει μετά τον πόλεμο......στη Γερμανία.
Απορώ πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος για να πιστεύει σε τέτοια.
Εξαρτάται πόσο πατριώτης πιστεύει ότι είναι στα διάφορα φόρα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 18:51

aspergillus έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:49
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:40
Κανέναν από εμάς δεν προκαλεί ιδιαίτερη αίσθηση νομίζω η στάση της Γερμανίας, εξάλλου ήταν πάντοτε πολύ καλοί μας φίλοι το αποδείκνυαν μόνοι τους με την πρώτη ευκαιρία.
Θα ψάξω να βρω ένα μικρό ντοκιμαντέρ για ένα παιδάκι που σώθηκε από το Δίστομο και κατέληξε στην Γερμανία όπου και μεγάλωσε, να δεις τι λέει το ίδιο το "παιδάκι" για την ψυχοσύνθεση του Χανς που έβαλες στην συζήτηση, δεν θυμάμαι τον τίτλο του όμως, θα προσπαθήσω.
Το παιδάκι που σώθηκε από το Δίστομο και προφανώς απέκτησε σοβαρό ψυχολογικό τραύμα, όλως τυχαίως πήγε να μείνει μετά τον πόλεμο......στη Γερμανία.
Απορώ πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος για να πιστεύει σε τέτοια.
Δεν πήγε, το πήγανε, δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να το καταλάβεις ότι ένα μικρό παιδάκι δεν μπορεί να πάει μόνο του στην Γερμανία εφόσον μάλιστα οι Γερμανοί σφάξανε όλο το οικογενειακό του δέντρο αλλά ούτε αυτό δεν έχεις, έμαθε ακριβώς τι είχε γίνει πολλά πολλά χρόνια αργότερα, μην απορείς, ούτε χρειάζεται ούτε έχεις αυτήν την δυνατότητα καθώς δεν ξέρεις καν γιατί πράγμα μιλάμε και αυτό δεν λέγεται αφέλεια αλλά ηλιθιότητα.
Όπως και να έχει πρέπει να βρω το οπτικοακουστικό για τον φίλο μου τον Στάθη κυρίως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 18:55

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:36
Awesomatic έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:27
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:23
Επίσης η ιδεολογία της Γερμανικής σουπρέμανση εξαλείφθηκε μαγικά ωσάν να μην υπήρχε ποτέ μπαμ μπαμ, με το που τελείωσε ο βππ κιόλα.
:smt005:
Το ενοχικό σύνδρομο είναι πολύ έντονο στους Γερμανούς που κάνουν ακόμα και σήμερα τα πάντα προκειμένου να αποτινάξουν τη ρετσινιά ακόμα και όταν είναι κόντρα στα συμφέροντά τους.
Παραπέτασμα. Οι Γερμανοί πάντα θα θέλουν να φυστικώνουν τους άλλους λαούς επειδή πιστεύουν ότι είναι οι καλύτεροι όλων. Αν πάρεις παράδειγμα από τα άλματα τεχνολογίας που πετύχανε πριν τον βππ δεν έχουν και πολύ άδικο. Είναι έξυπνοι, μεθοδικοί, πειθαρχημένοι και πρώτοι επίσης και στις διαστροφικές τσόντες.
Ακριβώς αυτό είναι το Neumann ετούτου του νήματος πόρφυ.
:smt023
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 07 Απρ 2020, 19:10

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:36

Οι Ναζί δε χρωστάνε αποζημιώσεις. Αυτά ξεχάστε τα.
Χρωστανε το δανειο ανυπαρκου πληθωριστικου χρηματος που με περιεργους υπολογισμος μετατραπηκε σε εκατονταδες δις ευρω

Οι πολιτες της Ελλαδος που θεωρουν το Ελληνικοχρεος παρανομο απεχθές και επονείδιστο ενω δημιουργηθηκε σε καιρο ειρηνης απο δημοκρατικα εκλεγμενες κυβερνησεις θεωρουν νομιμο το χρεος της Γερμανιας που δημιουργηθηκε απο δικακτορικη ναζιστικη κυβερνηση εν καιρω πολεμου
Φσσσσσσσσσστ γεμισαμε τρομπες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 19:17

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:10
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:36

Οι Ναζί δε χρωστάνε αποζημιώσεις. Αυτά ξεχάστε τα.
Χρωστανε το δανειο ανυπαρκου πληθωριστικου χρηματος που με περιεργους υπολογισμος μετατραπηκε σε εκατονταδες δις ευρω

Οι πολιτες της Ελλαδος που θεωρουν το Ελληνικοχρεος παρανομο απεχθές και επονείδιστο ενω δημιουργηθηκε σε καιρο ειρηνης απο δημοκρατικα εκλεγμενες κυβερνησεις θεωρουν νομιμο το χρεος της Γερμανιας που δημιουργηθηκε απο δικακτορικη ναζιστικη κυβερνηση εν καιρω πολεμου
Φσσσσσσσσσστ γεμισαμε τρομπες
"Απεχθές και επονείδιστο" είναι το χρέος που παράγει συνθήκες εξαθλίωσης στον οφειλέτη.
Δεν έχει σχέση με "υπαρκτά" κι "ανύπαρκτα".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 19:19

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:35
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:28
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:09


Είναι η ίδια υπηρεσία που έκρινε όχι αβάσιμες (δηλαδή ως πιθανά ανακτήσιμες) τις ελληνικές αποζημιώσεις από τη γερμανική κατοχή.
https://gr.euronews.com/2019/07/12/epis ... wseis-nazi

Επομένως, όντως, πόση βλακεία και ανθελληνισμός ρέουν στην απαξίωση αυτής της νομικής ομάδας...
Σωθήκαμε!
Θα μας δώσουν πίσω οι Γερμανοί το αναγκαστικό δάνειο της κατοχής, ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!! ΕΝΑ!! ΕΝΑ!
:smt005:
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα:
οι γερμανοί γνωρίζουν ότι οφείλουν στην Ελλάδα. Το αναγνώρισε το επιστημονικό συμβούλιο της γερμανικής βουλής. Δεν είναι κοινό μυστικό, δα. Ποιο επιστημονικό συμβούλιο; Το ίδιο που χαρακτηρίζει τις ενέργειες της Ελλάδας ως αυθαίρετες και καταχρηστικές στον Έβρο. Δηλαδή, αυτό που εσύ αποκαλείς "μη αντικειμενικό συμβούλιο" είναι το μόνο που έχει αναγνωρίσει επίσημα, με πόρισμα, αξιώσεις της Ελλάδας σε γερμανικές αποζημιώσεις.

Από την άλλη οι γερμανοί χτίζουν χρέος επάνω στην Ελλάδα (μνημόνια 1,2,3 και προσεχώς 4). Κάποια στιγμή θα γίνει πάτσι. Έτσι ούτε οι γερμανοί θα χρωστούν τις αποζημιώσεις, ούτε οι έλληνες θα αισθάνονται αδικημένοι.
Το έπιασες ή δεν το σκέφτηκες καθόλου; :wink

Προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα λίγο σφαιρικά ρε sys. Το "ουγκ" δεν βοηθά σε κάτι.
Οι Γερμανοί δεν αναγνωρίζουν επίσημα κανένα χρέος προς την Ελλάδα ούτε πρόκειται ποτέ να αναγνωρίσουν (από μόνοι τους) κάτι τέτοιο καθώς τα θεωρούνε λυμένα αυτά τα προβλήματα.
Και μη με λες πολλά πολλά εμένα για ουγκ φίλε γιατί δε θα τα πάμε καλά από εδώ και πέρα.
Ότι είχα να σε πω στο είπα, με το δημοψήφισμα στουμπωμένο μη πας να με νουθετήσεις κιόλας, δε σε παίρνει φίλε σταβ, ούτε έχει κάποια επιστημονική βάση το εν λόγω πόρισμα για τον Έβρο, στα εξήγησε μιά χαρά ο Φος στο άλλο το νήμα, εγώ δεν θα ξαναμπώ στον κόπο.
Τώρα ήρθε και η σειρά σου foscilis, μία το κλύσμα με τα βαρέα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό και σίγουρα ΔΕΝ σημαίνει σύνταξη στα 40-45 αλλά περισσότερο στα 60-65 πράγμα το οποίο προσωπικά θεωρώ απολύτως λογικό για τέτοιου είδους επαγγέλματα (μπορούν σίγουρα να βρεθούν τρόποι να συνεχίζουν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι και πρέπει κιόλας νομίζω) μία οι τελευταίες ερωτήσεις μου που έκανες ΤΗΝ ΚΟΤΑ και δεν απάντησες (πόσες φορές ζητήσαμε ή/και λάβαμε δανεικά και αγύριστα στην Ελλάδα και πόσα ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ έχει η Γερμανία), μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις κάνα τραγουδάκι (;) γιατί δεν σε βλέπω να παραδέχεσαι ούτε τα ΛΑΘΗ ούτε τις μαλακοσυγκρίσεις σου.
:D
Παρακαλώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 07 Απρ 2020, 19:21

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:17
[
"Απεχθές και επονείδιστο" είναι το χρέος που παράγει συνθήκες εξαθλίωσης στον οφειλέτη.
Δεν έχει σχέση με "υπαρκτά" κι "ανύπαρκτα".
Ποιος το λεει αυτο;
Επισης το δικο μας χρεος παρηγαγε πλουτο και τεχνητη χλιδη
Επι δεκαετιες ο κοσμακης γλενταγε με τα δανεικα του κρατους,Ποτε δεν σκεφτηκαμε οτι ειναι απεχθες και επονειδιστο.Η φαινη ιδεα ηρθε οταν σταματησαν να μας δανειζουν
Το πιο αστειο ειναι πως την ιδεα περι απεχθους και επονειδιστου χρεους την ειχαν το 2010-2011 αυτοι που τα προηγουμενα χρονια εκαναν λυσσαλεο αγωνα να μεγαλωσει και αλο το χρεος ζητωντας ακομη μεγαλυτερες παροχες


Στην σταυροφορια πεει απεχθους και επονειδιστου χρεους αρχηγος ηταν το κομμα που το 2008-2009 ειχε στο προγραμμα του την προσληψη επιπλεον 500.000 ΔΥ
Και το κομμα αυτο κερδισε τις εκλογες το 2015
Μιλαμε η χωρα εζησε εξευτελιστικες στγμες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 07 Απρ 2020, 19:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Απρ 2020, 19:29

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:19
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:35
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:28


Σωθήκαμε!
Θα μας δώσουν πίσω οι Γερμανοί το αναγκαστικό δάνειο της κατοχής, ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!! ΕΝΑ!! ΕΝΑ!
:smt005:
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα:
οι γερμανοί γνωρίζουν ότι οφείλουν στην Ελλάδα. Το αναγνώρισε το επιστημονικό συμβούλιο της γερμανικής βουλής. Δεν είναι κοινό μυστικό, δα. Ποιο επιστημονικό συμβούλιο; Το ίδιο που χαρακτηρίζει τις ενέργειες της Ελλάδας ως αυθαίρετες και καταχρηστικές στον Έβρο. Δηλαδή, αυτό που εσύ αποκαλείς "μη αντικειμενικό συμβούλιο" είναι το μόνο που έχει αναγνωρίσει επίσημα, με πόρισμα, αξιώσεις της Ελλάδας σε γερμανικές αποζημιώσεις.

Από την άλλη οι γερμανοί χτίζουν χρέος επάνω στην Ελλάδα (μνημόνια 1,2,3 και προσεχώς 4). Κάποια στιγμή θα γίνει πάτσι. Έτσι ούτε οι γερμανοί θα χρωστούν τις αποζημιώσεις, ούτε οι έλληνες θα αισθάνονται αδικημένοι.
Το έπιασες ή δεν το σκέφτηκες καθόλου; :wink

Προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα λίγο σφαιρικά ρε sys. Το "ουγκ" δεν βοηθά σε κάτι.
Οι Γερμανοί δεν αναγνωρίζουν επίσημα κανένα χρέος προς την Ελλάδα ούτε πρόκειται ποτέ να αναγνωρίσουν (από μόνοι τους) κάτι τέτοιο καθώς τα θεωρούνε λυμένα αυτά τα προβλήματα.
Και μη με λες πολλά πολλά εμένα για ουγκ φίλε γιατί δε θα τα πάμε καλά από εδώ και πέρα.
Ότι είχα να σε πω στο είπα, με το δημοψήφισμα στουμπωμένο μη πας να με νουθετήσεις κιόλας, δε σε παίρνει φίλε σταβ, ούτε έχει κάποια επιστημονική βάση το εν λόγω πόρισμα για τον Έβρο, στα εξήγησε μιά χαρά ο Φος στο άλλο το νήμα, εγώ δεν θα ξαναμπώ στον κόπο.
Τώρα ήρθε και η σειρά σου foscilis, μία το κλύσμα με τα βαρέα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό και σίγουρα ΔΕΝ σημαίνει σύνταξη στα 40-45 αλλά περισσότερο στα 60-65 πράγμα το οποίο προσωπικά θεωρώ απολύτως λογικό για τέτοιου είδους επαγγέλματα (μπορούν σίγουρα να βρεθούν τρόποι να συνεχίζουν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι και πρέπει κιόλας νομίζω) μία οι τελευταίες ερωτήσεις μου που έκανες ΤΗΝ ΚΟΤΑ και δεν απάντησες (πόσες φορές ζητήσαμε ή/και λάβαμε δανεικά και αγύριστα στην Ελλάδα και πόσα ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ έχει η Γερμανία), μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις κάνα τραγουδάκι (;) γιατί δεν σε βλέπω να παραδέχεσαι ούτε τα ΛΑΘΗ ούτε τις μαλακοσυγκρίσεις σου.
:D
Παρακαλώ.
Αυτό δεν είναι αλήθεια, έχω παραδεχτεί τουλάχιστον 2 λάθη φέτος.

Όλα τα υπόλοιπα δεν ήταν λάθη αλλά ανικανότητά σου να αντιληφθείς τη σκέψη μου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Απρ 2020, 19:37

foscilis έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:29
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:19
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:35

Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα:
οι γερμανοί γνωρίζουν ότι οφείλουν στην Ελλάδα. Το αναγνώρισε το επιστημονικό συμβούλιο της γερμανικής βουλής. Δεν είναι κοινό μυστικό, δα. Ποιο επιστημονικό συμβούλιο; Το ίδιο που χαρακτηρίζει τις ενέργειες της Ελλάδας ως αυθαίρετες και καταχρηστικές στον Έβρο. Δηλαδή, αυτό που εσύ αποκαλείς "μη αντικειμενικό συμβούλιο" είναι το μόνο που έχει αναγνωρίσει επίσημα, με πόρισμα, αξιώσεις της Ελλάδας σε γερμανικές αποζημιώσεις.

Από την άλλη οι γερμανοί χτίζουν χρέος επάνω στην Ελλάδα (μνημόνια 1,2,3 και προσεχώς 4). Κάποια στιγμή θα γίνει πάτσι. Έτσι ούτε οι γερμανοί θα χρωστούν τις αποζημιώσεις, ούτε οι έλληνες θα αισθάνονται αδικημένοι.
Το έπιασες ή δεν το σκέφτηκες καθόλου; :wink

Προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα λίγο σφαιρικά ρε sys. Το "ουγκ" δεν βοηθά σε κάτι.
Οι Γερμανοί δεν αναγνωρίζουν επίσημα κανένα χρέος προς την Ελλάδα ούτε πρόκειται ποτέ να αναγνωρίσουν (από μόνοι τους) κάτι τέτοιο καθώς τα θεωρούνε λυμένα αυτά τα προβλήματα.
Και μη με λες πολλά πολλά εμένα για ουγκ φίλε γιατί δε θα τα πάμε καλά από εδώ και πέρα.
Ότι είχα να σε πω στο είπα, με το δημοψήφισμα στουμπωμένο μη πας να με νουθετήσεις κιόλας, δε σε παίρνει φίλε σταβ, ούτε έχει κάποια επιστημονική βάση το εν λόγω πόρισμα για τον Έβρο, στα εξήγησε μιά χαρά ο Φος στο άλλο το νήμα, εγώ δεν θα ξαναμπώ στον κόπο.
Τώρα ήρθε και η σειρά σου foscilis, μία το κλύσμα με τα βαρέα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό και σίγουρα ΔΕΝ σημαίνει σύνταξη στα 40-45 αλλά περισσότερο στα 60-65 πράγμα το οποίο προσωπικά θεωρώ απολύτως λογικό για τέτοιου είδους επαγγέλματα (μπορούν σίγουρα να βρεθούν τρόποι να συνεχίζουν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι και πρέπει κιόλας νομίζω) μία οι τελευταίες ερωτήσεις μου που έκανες ΤΗΝ ΚΟΤΑ και δεν απάντησες (πόσες φορές ζητήσαμε ή/και λάβαμε δανεικά και αγύριστα στην Ελλάδα και πόσα ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ έχει η Γερμανία), μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις κάνα τραγουδάκι (;) γιατί δεν σε βλέπω να παραδέχεσαι ούτε τα ΛΑΘΗ ούτε τις μαλακοσυγκρίσεις σου.
:D
Παρακαλώ.
Αυτό δεν είναι αλήθεια*, έχω παραδεχτεί τουλάχιστον 2 λάθη φέτος.

Όλα τα υπόλοιπα δεν ήταν λάθη αλλά ανικανότητά σου να αντιληφθείς τη σκέψη μου.
Ή εσύ την δικιά μου.

Τα βαρέα ήταν καραμπινάτο λάθος το οποίο στην συνέχεια σιωπηρά εξομάλυνες χωρίς να το παραδεχθείς, το θέμα με το ντεμέκ απόλυτα ελεγχόμενο καθεστώς της Γερμανίας ήταν ένας αποτυχημένος αχυράνθρωπος που έστησες καθώς ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο, απλά βόλευε την αφήγηση σου για να την κορυφώσεις με τις μαλακοσυγκρίσεις που κατέληξες.
Και φυσικά συνεχίζεις τα κοκοκο καθώς ακόμη ΔΕΝ έχεις απαντήσει.
Άμα είσαι καλό παιδάκι μπορώ να βοηθήσω εξηγώντας σε και που οφείλονται όλα αυτά και να γίνεις ακόμη καλύτερος άνθρωπος αλλά από εδώ και πέρα σκέφτομαι να το κόψω το τσάμπα, δε φτάνει δηλαδή να είσαι καλό παιδάκι, θα πλερώ.

Επίσης *ναι είναι αλήθεια καθώς δεν μίλησα γενικά ότι δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου (έχεις κάνει άλματα προόδου σε αυτόν τον τομέα τους τελευταίους 3-4 μήνες) αλλά για τα συγκεκριμένα ΛΑΘΗ που έκανες ΕΣΥ, μόνος σου και απροκάλυπτα μάλιστα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 21:35

sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:19
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 18:35
sys3x έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:28


Σωθήκαμε!
Θα μας δώσουν πίσω οι Γερμανοί το αναγκαστικό δάνειο της κατοχής, ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!! ΕΝΑ!! ΕΝΑ!
:smt005:
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα:
οι γερμανοί γνωρίζουν ότι οφείλουν στην Ελλάδα. Το αναγνώρισε το επιστημονικό συμβούλιο της γερμανικής βουλής. Δεν είναι κοινό μυστικό, δα. Ποιο επιστημονικό συμβούλιο; Το ίδιο που χαρακτηρίζει τις ενέργειες της Ελλάδας ως αυθαίρετες και καταχρηστικές στον Έβρο. Δηλαδή, αυτό που εσύ αποκαλείς "μη αντικειμενικό συμβούλιο" είναι το μόνο που έχει αναγνωρίσει επίσημα, με πόρισμα, αξιώσεις της Ελλάδας σε γερμανικές αποζημιώσεις.

Από την άλλη οι γερμανοί χτίζουν χρέος επάνω στην Ελλάδα (μνημόνια 1,2,3 και προσεχώς 4). Κάποια στιγμή θα γίνει πάτσι. Έτσι ούτε οι γερμανοί θα χρωστούν τις αποζημιώσεις, ούτε οι έλληνες θα αισθάνονται αδικημένοι.
Το έπιασες ή δεν το σκέφτηκες καθόλου; :wink

Προσπαθήστε να δείτε τα πράγματα λίγο σφαιρικά ρε sys. Το "ουγκ" δεν βοηθά σε κάτι.
Οι Γερμανοί δεν αναγνωρίζουν επίσημα κανένα χρέος προς την Ελλάδα ούτε πρόκειται ποτέ να αναγνωρίσουν (από μόνοι τους) κάτι τέτοιο καθώς τα θεωρούνε λυμένα αυτά τα προβλήματα.
Και μη με λες πολλά πολλά εμένα για ουγκ φίλε γιατί δε θα τα πάμε καλά από εδώ και πέρα.
Ε τότε μη γράφεις στο στυλ "ουγκ", χαμογελάκια, συνθήματα και ειρωνείες, αλλά προσπάθησε να αρθρώσεις επιχείρημα... :102:
Ότι είχα να σε πω στο είπα, με το δημοψήφισμα στουμπωμένο μη πας να με νουθετήσεις κιόλας, δε σε παίρνει φίλε σταβ, ούτε έχει κάποια επιστημονική βάση το εν λόγω πόρισμα για τον Έβρο, στα εξήγησε μιά χαρά ο Φος στο άλλο το νήμα, εγώ δεν θα ξαναμπώ στον κόπο.
Κάνεις λάθος sys. Οι επιστημονικές ομάδες και δη νομικές, δεν βγάζουν φυσικούς νόμους, αλλά πορίσματα με βάση το διεθνές και κοινοτικό δίκαιο.

Τώρα ήρθε και η σειρά σου foscilis, μία το κλύσμα με τα βαρέα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό και σίγουρα ΔΕΝ σημαίνει σύνταξη στα 40-45 αλλά περισσότερο στα 60-65 πράγμα το οποίο προσωπικά θεωρώ απολύτως λογικό για τέτοιου είδους επαγγέλματα (μπορούν σίγουρα να βρεθούν τρόποι να συνεχίζουν να προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι και πρέπει κιόλας νομίζω) μία οι τελευταίες ερωτήσεις μου που έκανες ΤΗΝ ΚΟΤΑ και δεν απάντησες (πόσες φορές ζητήσαμε ή/και λάβαμε δανεικά και αγύριστα στην Ελλάδα και πόσα ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ έχει η Γερμανία), μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις κάνα τραγουδάκι (;) γιατί δεν σε βλέπω να παραδέχεσαι ούτε τα ΛΑΘΗ ούτε τις μαλακοσυγκρίσεις σου.
:D
Παρακαλώ.
:p2:
Δεν βγάζω κανένα νόημα. Συνεχίζεις τα "ουγκ" ρε sys.
Άσε τα στουμπώματα και τα κλύσματα, και πιάσε κανένα επιχείρημα για να κάνουμε συζήτηση.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2020, 21:42

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:21
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:17
[
"Απεχθές και επονείδιστο" είναι το χρέος που παράγει συνθήκες εξαθλίωσης στον οφειλέτη.
Δεν έχει σχέση με "υπαρκτά" κι "ανύπαρκτα".
Ποιος το λεει αυτο;
Επισης το δικο μας χρεος παρηγαγε πλουτο και τεχνητη χλιδη
Επι δεκαετιες ο κοσμακης γλενταγε με τα δανεικα του κρατους,Ποτε δεν σκεφτηκαμε οτι ειναι απεχθες και επονειδιστο.Η φαινη ιδεα ηρθε οταν σταματησαν να μας δανειζουν
Το πιο αστειο ειναι πως την ιδεα περι απεχθους και επονειδιστου χρεους την ειχαν το 2010-2011 αυτοι που τα προηγουμενα χρονια εκαναν λυσσαλεο αγωνα να μεγαλωσει και αλο το χρεος ζητωντας ακομη μεγαλυτερες παροχες
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα που αφορούν το πιστωτικό σύστημα, στο σύγχρονο νομικό πλαίσιο.
Αν δανείζεις ανεξέλεγκτα σε κάποιον που τα σπαταλά στα μπουζούκια, τότε προφανώς έχεις ευθύνη καθώς δεν έθεσες το πλαίσιο αποπληρωμής του δανείου.
Αν αυτός που τα έφαγε στα μπουζούκια φτάσει σε σημείο να ενεργοποιήσει ανθρωπιστικό πλαίσιο, δηλαδή δεν έχει να φάει, τότε προφανώς και δεν έχει κανένα νόημα να τον εξοντώσεις. Όχι μόνο δεν έχει νόημα, αλλά είναι παντελώς απάνθρωπο, ορκ.

Επομένως, δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι σου έφαγε χρήματα, όταν εσύ ο ίδιος τον χρηματοδοτείς για να κάνει αυτά που κάνει.
Στο πιστωτικό μας σύστημα, ο δανειστής έχει ευθύνη ελέγχου του δανείου.
Παράδειγμα:
δικαστήριο κούρεψε χρέος κατά 92%
https://www.businessnews.gr/el/politiki ... CE%B7.html
Στην σταυροφορια πεει απεχθους και επονειδιστου χρεους αρχηγος ηταν το κομμα που το 2008-2009 ειχε στο προγραμμα του την προσληψη επιπλεον 500.000 ΔΥ
Και το κομμα αυτο κερδισε τις εκλογες το 2015
Μιλαμε η χωρα εζησε εξευτελιστικες στγμες
Ας μην πιάσουμε συζήτηση ποιος μας έφτασε εδώ που μας έφτασε, ποιος ήταν στην κυβέρνηση όταν ο ΑΕΠ έπεφτε 30%, κι όταν υπέγραφε αγγλικό δίκαιο και "παραχώρηση μέρους της εθνικής ακεραιότητας".
Οι του 2015 έχουν τις δικές τους ευθύνες, αλλά δεν είναι εκείνοι που έφεραν τη χώρα στην πολλαπλή χρεοκοπία.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3528
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 07 Απρ 2020, 21:54

Πετυχημένο κράτος, από τα πιο πετυχημένα, αλλά μιλάμε για τα μεγαλύτερα αρχιδια της ιστορίας. Ο μεγαλοϊδεατισμός αυτών των τύπων αιματοκυλισε εις διπλούν τον πλανήτη. Την δεύτερη φορά μάλιστα επιβραβεύτηκαν κιόλας.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2020, 21:57

Echelon έγραψε:
07 Απρ 2020, 21:54
Πετυχημένο κράτος, από τα πιο πετυχημένα, αλλά μιλάμε για τα μεγαλύτερα αρχιδια της ιστορίας. Ο μεγαλοϊδεατισμός αυτών των τύπων αιματοκυλισε εις διπλούν τον πλανήτη. Την δεύτερη φορά μάλιστα επιβραβεύτηκαν κιόλας.
Ναι με απώλεια εδαφών. Την πρώτη φορά γιατί φταίγαν οι Γερμανοί αλήθεια;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 07 Απρ 2020, 22:40

stavmanr
Ας πάμε σε κάποια βασικά πράγματα που αφορούν το πιστωτικό σύστημα, στο σύγχρονο νομικό πλαίσιο.
Αν δανείζεις ανεξέλεγκτα σε κάποιον που τα σπαταλά στα μπουζούκια, τότε προφανώς έχεις ευθύνη καθώς δεν έθεσες το πλαίσιο αποπληρωμής του δανείου.
Αν αυτός που τα έφαγε στα μπουζούκια φτάσει σε σημείο να ενεργοποιήσει ανθρωπιστικό πλαίσιο, δηλαδή δεν έχει να φάει, τότε προφανώς και δεν έχει κανένα νόημα να τον εξοντώσεις. Όχι μόνο δεν έχει νόημα, αλλά είναι παντελώς απάνθρωπο, ορκ.

Επομένως, δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι σου έφαγε χρήματα, όταν εσύ ο ίδιος τον χρηματοδοτείς για να κάνει αυτά που κάνει.
Στο πιστωτικό μας σύστημα, ο δανειστής έχει ευθύνη ελέγχου του δανείου.
Παράδειγμα:
δικαστήριο κούρεψε χρέος κατά 92%

Bασικα αυτοι που μας δανειζαν υπεστησαν κουρεμα
Στην συνεχεια μας δανεισαν προνομιακα οι εταιροι για να επιβιωσουμε,χωρις να εχουν καμια υποχρεωση να το κανουν και στην συνεχεια εκαναν κουρεμα στον εαυτο τους ενω τους απειλουσαμε με σταση πληρωμων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 07 Απρ 2020, 22:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών