Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Απρ 2020, 19:02

Αυτό το τηγάνισμα με νερό το είχε αναφέρει και ο κοντοπιδης στην επιστολή του προς τον Σταν
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 19:03

Naida έγραψε:
09 Απρ 2020, 18:59
Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 18:51
Naida έγραψε:
09 Απρ 2020, 18:38

Υπέροχο, μαλακό, πεντανόστιμο. Θα έγλειφες τα δάχτυλα σου.
Να ρωτήσω, κάτι, γιατί κουφάθηκα. Αυτό το κάνετε στην περιοχή σου δηλαδή και το έμαθες; Ή σου'ρθε εσένα.
Σε μας το συκώτι αυτό θεωρείται βιασμένο ρε συ. Ενδιαφέρομαι να μάθω πώς κάνετε το συκώτι, δεν κοροϊδεύω εννοώ. Τρέμουμε και να ρωτήσουμε εδώ μέσα πλέον.
:smt005:

Έλα ρε γιατί στη μαγειρίτσα πως γίνεται το συκώτι; δεν βραζει;
Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω απο που το είδα. Δεν θυμάμαι δηλαδη. Βάζεις νερό στο τηγάνι να βρασει(όχι πάρα πολύ) και βάζεις μεσα το συκώτι. Το ξαφρίζεις συνέχεια, το κόβεις σε κομμάτια οσο βράζει. Το αφήνεις σχεδόν να σωθεί το νερο, ρίχνεις αλατι, πιπέρι, ρίγανη και ελαιόλαδο. Χαμηλώνεις λιγο τη φωτιά, καπακωνεις και το αφήνεις να σωθεί. Σβήνεις με λεμόνι. Εξαιρετικά ωραίο.
τι δεν ξερεις απο που το ειδες ; οτι και να θες να φτιαξεις το καταστρεφεις πρωτα βραζοντας το - ολα νομιζεις οτι ειναι μακαρονια :003: - κ μετα τα πλακωνεις στην κετσαπ να νοστιμισουν :smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Απρ 2020, 19:14

Για την μαγειρίτσα δεν εκφέρω γνώμη γιατι την απεχθάνομαι, συνεπώς δεν την μαγειρεύω !
Για το συκωτι καμια σχεση. Θα γράψω πιο μετα τι κανω για ψητό ομως. Τηγανητό δεν τρωω. Βασικα γιατι μιλαμε για τηγάνισμα τοση ωρα εφόσον δεν μπήκε λάδι;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Απρ 2020, 19:18

Αγις έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:03

τι δεν ξερεις απο που το ειδες ; οτι και να θες να φτιαξεις το καταστρεφεις πρωτα βραζοντας το - ολα νομιζεις οτι ειναι μακαρονια :003: - κ μετα τα πλακωνεις στην κετσαπ να νοστιμισουν :smt005:
Αφού δεν ξέρεις :011:
Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:14
Για την μαγειρίτσα δεν εκφέρω γνώμη γιατι την απεχθάνομαι, συνεπώς δεν την μαγειρεύω !
Για το συκωτι καμια σχεση. Θα γράψω πιο μετα τι κανω για ψητό ομως. Τηγανητό δεν τρωω.
Γραψε γιατί λατρεύω συκώτι. Αλλά να βγαίνει μαλακό όχι λάστιχο. Έχω πει, άντρας που θα ψήσει τέλεια το συκώτι στα κάρβουνα θα τον παντρευτω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Απρ 2020, 19:20

Ερμής έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:02
Αυτό το τηγάνισμα με νερό το είχε αναφέρει και ο κοντοπιδης στην επιστολή του προς τον Σταν
Κοροϊδεύεις α;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Απρ 2020, 19:21

Μα το είχε αναφέρει. Θα μπω και θα το βρω
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Απρ 2020, 19:23

Ειμαι απο κινητο ρε.
Εμεις στο χωριο το βάζουμε μαρινάδα στο γαλα, γιατι ετσι βγάζει τη μποχα (χημικά μπορω να στο εξηγησω πριβέ). Επισης εμενα μου κανει λιγοτερο τσιχλωτο μετα σε σχεση με το να μην το μαρινάρω, αλλά δίκη μου αίσθηση. Μετα το στεγνώνεις κυριολεκτικά απο τα υγρα του, αλλιως θα βράσει. Μετα ψήσιμο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 19:25

Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:23
Ειμαι απο κινητο ρε.
Εμεις στο χωριο το βάζουμε μαρινάδα στο γαλα, γιατι ετσι βγάζει τη μποχα (χημικά μπορω να στο εξηγησω πριβέ). Επισης εμενα μου κανει λιγοτερο τσιχλωτο μετα σε σχεση με το να μην το μαρινάρω, αλλά δίκη μου αίσθηση. Μετα το στεγνώνεις κυριολεκτικά απο τα υγρα του, αλλιως θα βράσει. Μετα ψήσιμο.
:smt023

για το συκωτι τα εχουμε γραψει δεκαδες φορες - ανεβασαμε σαιτ με γνώστες να τα εξηγουν η Ναιδα το βιολι της .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Απρ 2020, 19:30

Το νοστιμότερο ψητό σκώτι το έκανε ο Κεφαλλονίτης στην Καστέλλα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Απρ 2020, 19:30

Αγις έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:25
Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:23
Ειμαι απο κινητο ρε.
Εμεις στο χωριο το βάζουμε μαρινάδα στο γαλα, γιατι ετσι βγάζει τη μποχα (χημικά μπορω να στο εξηγησω πριβέ). Επισης εμενα μου κανει λιγοτερο τσιχλωτο μετα σε σχεση με το να μην το μαρινάρω, αλλά δίκη μου αίσθηση. Μετα το στεγνώνεις κυριολεκτικά απο τα υγρα του, αλλιως θα βράσει. Μετα ψήσιμο.
:smt023

για το συκωτι τα εχουμε γραψει δεκαδες φορες - ανεβασαμε σαιτ με γνώστες να τα εξηγουν η Ναιδα το βιολι της .
Καλά δεν αντιλέγω, διότι προφανώς δεν τρώνε μόνο στο δικό μου χωριό συκώτι. Εϊναι το μόνο εντόσθιο που μπορώ να φάω. Εξαρτάται την πρώτη ύλη. Μια φορά είχα πάρει από το χασάπη στον Πειραιά και το έκανα, χωρίς να αλλάξω τ ί π ο τ α στη διαδικασία, πήγα να το δοκιμάσω μου σκάει η μπόχα. Κατεβάζω τον ΜΕΓΑ ΚΑΔΟΤΤΟ για κρας τεστ και του γυάλισε το μάτι. Ποιός ξέρει ποιον σκύλο κλαίγανε στη γειτονιά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Απρ 2020, 19:31

Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:23
Ειμαι απο κινητο ρε.
Εμεις στο χωριο το βάζουμε μαρινάδα στο γαλα, γιατι ετσι βγάζει τη μποχα (χημικά μπορω να στο εξηγησω πριβέ). Επισης εμενα μου κανει λιγοτερο τσιχλωτο μετα σε σχεση με το να μην το μαρινάρω, αλλά δίκη μου αίσθηση. Μετα το στεγνώνεις κυριολεκτικά απο τα υγρα του, αλλιως θα βράσει. Μετα ψήσιμο.
Το έχω κάνει με γάλα, πάλι σκληρό μου είχε βγει. Μπορεί να έτυχε και το συκώτι τέτοιο. Δεν το ξαναεπιχειρησα με γαλα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 09 Απρ 2020, 19:44

Naida έγραψε:
09 Απρ 2020, 18:20
Έκανα συκώτι στο τηγάνι σουπερ μαλακό(το έβρασα πρώτα) και σπανάκι με φετα και λεμόνι :g094: τέλειο.


Βαρβαρότης και ιεροσυλία!
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Απρ 2020, 19:45

Καλά που το θυμήθηκα, να παραγγείλω υλικά για μαγειρίτσα. Ο πολύ καλός χασάπης πήρε σύνταξη, πρέπει να δω από άλλον.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Απρ 2020, 19:47

Veni Vidi Vici έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:44
Naida έγραψε:
09 Απρ 2020, 18:20
Έκανα συκώτι στο τηγάνι σουπερ μαλακό(το έβρασα πρώτα) και σπανάκι με φετα και λεμόνι :g094: τέλειο.


Βαρβαρότης και ιεροσυλία!

Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Απρ 2020, 19:47

Naida έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:31
Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2020, 19:23
Ειμαι απο κινητο ρε.
Εμεις στο χωριο το βάζουμε μαρινάδα στο γαλα, γιατι ετσι βγάζει τη μποχα (χημικά μπορω να στο εξηγησω πριβέ). Επισης εμενα μου κανει λιγοτερο τσιχλωτο μετα σε σχεση με το να μην το μαρινάρω, αλλά δίκη μου αίσθηση. Μετα το στεγνώνεις κυριολεκτικά απο τα υγρα του, αλλιως θα βράσει. Μετα ψήσιμο.
Το έχω κάνει με γάλα, πάλι σκληρό μου είχε βγει. Μπορεί να έτυχε και το συκώτι τέτοιο. Δεν το ξαναεπιχειρησα με γαλα.
το συκωτι πρεπει να ειναι φρεσκοτατο - αν δεν ειναι μην το φτιαχνεις καθολου.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών