Καλωδιο ethernet.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 09 Απρ 2020, 21:23

klg έγραψε:
09 Απρ 2020, 21:19
SuperRogue έγραψε:
09 Απρ 2020, 20:12
Όλες οι εταιρίες σε αναγκάζουν σε Voip με vdsl?
Nope.
Ο ΟΤΕ πάντως έχει μετατρέψει όλες τις συνδέσεις του σε voip εδώ και καιρό.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Απρ 2020, 21:28

Ηράκλειτος έγραψε:
09 Απρ 2020, 21:23
klg έγραψε:
09 Απρ 2020, 21:19
SuperRogue έγραψε:
09 Απρ 2020, 20:12
Όλες οι εταιρίες σε αναγκάζουν σε Voip με vdsl?
Nope.
Ο ΟΤΕ πάντως έχει μετατρέψει όλες τις συνδέσεις του σε voip εδώ και καιρό.
I know, έχω και εγώ ΟΤΕ. Στο προηγούμενο σπίτι που είχα Forthnet, είχα VDSL χωρίς voip και οι περισσοτεροι που ξέρω με VDSL της Forthnet δεν έχουν. Μπορεί να είναι κάτι συγκεκριμένο σε περιοχή ίσως, αλλά σίγουρα παίζει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 09 Απρ 2020, 23:59

Σχεδόν όλα τα έχει μετατρέψει ο ΟΤΕ σε voip. Θέλει να τα κάνει όλα αλλά υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας.

Εντωμεταξύ δεν μας δίνει SIP να γλιτώσουμε τα πανάκριβα κωλοκέντρα. Αφού το έχεις ρε καραγκιόζη. Δώστο να πάει στο διάολο. Τι το κάνεις ISDN από την πλευρά σου και αναγκάζεις εμένα να βάζω πανάκριβο ISDN κέντρο ή πανάκριβες ISDN κάρτες για asterisk ; Α στα διάλα. Καρμίρη. Μοναχοφάη.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Απρ 2020, 09:42

break έγραψε:
09 Απρ 2020, 23:59
Σχεδόν όλα τα έχει μετατρέψει ο ΟΤΕ σε voip. Θέλει να τα κάνει όλα αλλά υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας.

Εντωμεταξύ δεν μας δίνει SIP να γλιτώσουμε τα πανάκριβα κωλοκέντρα. Αφού το έχεις ρε καραγκιόζη. Δώστο να πάει στο διάολο. Τι το κάνεις ISDN από την πλευρά σου και αναγκάζεις εμένα να βάζω πανάκριβο ISDN κέντρο ή πανάκριβες ISDN κάρτες για asterisk ; Α στα διάλα. Καρμίρη. Μοναχοφάη.
Εγώ μίλησα με τεχνικό για να μου δώσει τα στοιχεία του pppoe και επίσης έβαλε αίτημα να μου δώσουν και το sip account μου. Με πήρε την επόμενη μέρα μια κοπελίτσα και μου έδωσε τα στοιχεία. FYI.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Απρ 2020, 11:27

klg έγραψε:
10 Απρ 2020, 09:42
Εγώ μίλησα με τεχνικό για να μου δώσει τα στοιχεία του pppoe και επίσης έβαλε αίτημα να μου δώσουν και το sip account μου. Με πήρε την επόμενη μέρα μια κοπελίτσα και μου έδωσε τα στοιχεία. FYI.
Σου προώθησε ο ΟΤΕ τον αριθμό σου σε sip ; Είσαι σίγουρος ; Εγώ το έχω ζητήσει επανειλημμένα και μου έχουν πει ότι δεν γίνεται.

Εξάλλου ο ΟΤΕ προωθεί δική του λύση όπου το κέντρο βρίσκεται στην πλευρά του και στον δικό σου χώρο έρχεται και σου βάζει sip extensions. Όχι sip κέντρο. Με πληρωμή φυσικά.

Οπότε λογικό είναι να μην θέλει να σου δώσει κάτι που θα σε αφήσει να στήσεις μόνος σου αυτό που ο ίδιος σε χρεώνει για να το έχεις.

Παρεμπιπτόντως η cyta σου έδινε τον αριθμό σου σε sip χωρίς καμία χρέωση. Αλλά έκλεισε δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
NKVD_SMERSH
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2019, 17:16
Τοποθεσία: Kyrandia

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NKVD_SMERSH » 10 Απρ 2020, 11:39

Ο ΟΤΕ δίνει κανονικά τους κωδικούς SIP με μια απλή αίτηση. Οι άλλοι δεν τους δίνουν.
Σε Wind, Vodafone και Forthnet και να βρεις τους κωδικούς μέσω hack, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Voip με δικό σου εξοπλισμό επειδή το voip πάει με την mac address και το serial number του εξοπλισμού της εταιρείας.

Μόνο σε μεγάλους εταιρικούς πελάτες το αφήνουν ξεκλείδωτο.

Εγώ στο TG789vac V2 της Wind, έχω πάρει δικαιώματα root και έχω βάλει generic firmware και είμαι ευχαριστημένος.

Η Wind δεν μπορεί να συνδεθεί με το router.
“He who controls the spice controls the universe.”

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Απρ 2020, 11:46

ΟΚ, θα ξαναπάρω τηλέφωνο να το ζητήσω.

Προσθήκη: το έψαξα τώρα λίγο και βρήκα άτομα που το έχουν κάνει. Π.χ. https://www.adslgr.com/forum/threads/10 ... 5-asterisk

Οπότε προφανώς έχω μείνει πίσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Απρ 2020, 11:52

Είχα άσχημη εμπειρία με τον ΠΟΤ-Ε και μετατροπή της σύνδεσης σε vdsl με δικό τους ρούτερ. Δεν το δέχτηκα...

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 10 Απρ 2020, 11:53

stergiosbik έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:43
xioni έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:37
stergiosbik έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:03
Mια βοηθεια.
Εκανα αιτηση για vdsl γραμμη.
Το καλωδιο του ethernet για να συνδεσω τον υπολογιστη στο router πρεπει να ειναι "ειδικο" για vdsl;
Γιατι αυτο μου ειπε μια υπαλληλος της Vodafone απο το τηλεφωνο.Πρωτη φορα τ ακουω αυτο. :smt017
Ειδικος δεν ειμαι αλλα νομιζω οτι τα καλωδια ethernet ειναι ιδια.
Κανω λαθος;
Μου έγινε η αναβάθμιση πριν λίγες μέρες. Το μόντεμ ήρθε με όλα τα καλούδια μαζί, καλώδια, σπλίτερ κτλ. Για Vodafone μιλάω. Θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα. Πρόσεξε με όμως, από την ώρα της αναβάθμισης έχω 4-5 επανεκκινήσεις του μόντεμ κάθε μέρα, μπορεί και παραπάνω. Κάποιος λάθος στη συνδεσμολογία δεν έχω κάνει. Εικάζω πως είναι προβληματικό το μόντεμ ή θέλει ρύθμιση και χρονισμό η γραμμή. Άλλη ιδέα πριν επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη;
Οσον αφορα την συνδεσμολογια,εμενα μου ειπαν οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιησω σπλιτερ.
Το ρουτερ οσο πιο κοντα γινεται στην πριζα και πανω στο ρουτερ ο υπολογιστης και το τηλεφωνο.
Βασικα η καλυτερη συνδεση ειναι να παρεις μια διπλη πριζα τοιχου τηλεφωνου, να βρεις την γραμμη τηλεφωνου που ερχεται απο κατω και να συνδεσεις το ρουτερ, μετα στην δευτερη πριζα τοιχου να συνδεσεις την διακλαδωση των τηλεφωνικων καλωδιων, συνδεεις απο το ρουτερ στην ενδειξη τηλ και εχεις ολες τι πριζες του σπιτιου να παιζουν που πριν δεν ειχες.....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 10 Απρ 2020, 12:01

NKVD_SMERSH έγραψε:
10 Απρ 2020, 11:39
Ο ΟΤΕ δίνει κανονικά τους κωδικούς SIP με μια απλή αίτηση. Οι άλλοι δεν τους δίνουν.
Σε Wind, Vodafone και Forthnet και να βρεις τους κωδικούς μέσω hack, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Voip με δικό σου εξοπλισμό επειδή το voip πάει με την mac address και το serial number του εξοπλισμού της εταιρείας.

Μόνο σε μεγάλους εταιρικούς πελάτες το αφήνουν ξεκλείδωτο.

Εγώ στο TG789vac V2 της Wind, έχω πάρει δικαιώματα root και έχω βάλει generic firmware και είμαι ευχαριστημένος.

Η Wind δεν μπορεί να συνδεθεί με το router.
True Story! Το πως καταφερες ειναι περιεργο. Γενικα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βαλουμε δευτερο ρουτερ - μπριτζ μοουντ.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
NKVD_SMERSH
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2019, 17:16
Τοποθεσία: Kyrandia

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NKVD_SMERSH » 10 Απρ 2020, 12:19

Δεν είναι περίεργο, υπάρχει οδηγός πως να ξεκλειδωθούν οι εξοπλισμοί των πάροχων. Εύκολο είναι. Βάζεις και Ansuel gui και ξεκλειδώνεις όλες τις δυνατότητες των Technicolor.

Εμένα λειτουργούν όλες οι πρίζες με τηλεφωνική συσκευή. Πανεύκολο να το πετύχεις και αυτό.
“He who controls the spice controls the universe.”

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 11 Απρ 2020, 16:30

Οι πάροχοι -γενικώς- έχουν πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ εδώ και καιρό.
Το επιχείρημα «ο πελάτης μπορεί να αποδειχθεί μαλάκας, να τα γαμήσει όλα και να τρέχουμε εμείς συνεπώς κλειδώστε τα όλα να ’χουμε το κεφάλι μας ήσυχο» στέκει. Έως ένα βαθμό όμως.
Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο να μην μπορούμε να αλλάξουμε DNS στα στους routers! DNS :hammer:
Η FORTHnet ειδικά (δεν ξέρω τι ισχύει με τους άλλους ISP) περιορίζει τον πελάτη σε επίπεδο απλού user. Για να μπείς στο web interface με πρόσθετα δικαιώματα, πρέπει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο user name & password το οποίο η εταιρεία απέκρυπτε μέχρι που βρέθηκε ένας Χριστιανός και το δημοσιοποίησε σε τεχνολογικό forum.
Και δεν ξέρω αν υπάρχουν tools που να κάνουν προσβάσιμες όλες τις λειτουργίες σε ZTE μηχανάκια...
Προσωπικά δεν έχω σκοπό να πειράξω κάτι που θεωρείται advanced, εξεζητημένο. Για βασικά πράγματα μιλάμε. Όπως οι DNS που υποχρεωτικά είναι αυτοί της εταιρείας και όχι οι 4 άσοι της Cloudflare ή ό,τι άλλο θέλω να βάλω για να βελτιώσω επιδόσεις & ασφάλεια.
Γιατί να μην τους έχω καρφωτούς στο router και να πρέπει να τους setάρω σε επίπεδο OS σε ΚΑΘΕ συσκευή που θα συνδέεται;
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 11 Απρ 2020, 18:29

Ηράκλειτος έγραψε:
09 Απρ 2020, 21:23
klg έγραψε:
09 Απρ 2020, 21:19
SuperRogue έγραψε:
09 Απρ 2020, 20:12
Όλες οι εταιρίες σε αναγκάζουν σε Voip με vdsl?
Nope.
Ο ΟΤΕ πάντως έχει μετατρέψει όλες τις συνδέσεις του σε voip εδώ και καιρό.
Ναι είναι κύριος λόγος που η μητέρα μου άλλαξε από οτε σε wind. Τους είπε "το μόνο που θέλω είναι να παίρνω τηλέφωνο όταν πέφτει το ρεύμα"

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Απρ 2020, 18:35

NKVD_SMERSH έγραψε:
10 Απρ 2020, 11:39
Ο ΟΤΕ δίνει κανονικά τους κωδικούς SIP με μια απλή αίτηση. Οι άλλοι δεν τους δίνουν.
Σε Wind, Vodafone και Forthnet και να βρεις τους κωδικούς μέσω hack, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Voip με δικό σου εξοπλισμό επειδή το voip πάει με την mac address και το serial number του εξοπλισμού της εταιρείας.

Μπορείς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Απρ 2020, 18:39

Θαρρώ πως είναι ευρωπαϊκή οδηγία η μετατροπή της τηλεφωνίας σε VoIP, τύποι. Η κλασσική τηλεφωνία, στην οποία υπάρχει τάση στο τηλεφωνικό καλώδιο, είναι πιο κοστοβόρα και ενεργοβόρα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών