Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 21 Ιουν 2018, 10:07

Απάντησα "προπαγανδιστικά" όπως λες γιατί έτσι έγραψε και ο νηματοθέτης. Στην ουσία θέτει ως πηγή των "θρησκευτικών εγκλημάτων" τον Θεό ή έστω την "πίστη" των ανθρώπων. Δεν αναφέρομαι σε θρησκείες τύπου Ισλάμ (=σφάξτε ελεύθερα) γιατί ούτε και αυτός απευθύνεται σε τέτοιους. Έτσι κι εγώ ανέφερα εγκλήματα που μπορεί κάποιος να κάνει επειδή δεν πιστεύει σε Θεό.

Ν' απαντήσω στο ερώτημα σου για τον θρησκευτικό φανατισμό, υποθέτω θεωρείς φανατισμό με την κακή έννοια, γιατί θεωρώ και υπάρχει φανατισμός με καλή έννοια. Όπως προέγραψα, δεν κρίνω ιδέες από πράξεις ανθρώπων, κάτι που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι. Επίσης έγραψα ότι οι άνθρωποι είναι άνθρωποι, δηλαδή διακατέχονται από ένστικτα που καλύπτονται από διάφορες έννοιες. Οπότε είτε κάποιος είναι άθεος , είτε πιστεύει σε Θεό, μπορεί να δημιουργήσει κακό φανατισμό.
Αυτό γίνεται με άλλες έννοιες, πχ κάποιος πιστεύει σε ένα πολιτικό σύστημα, άλλος πιστεύει στην αναρχία, και οι δυο έχουν να δείξουν παραδείγματα κακού φανατισμού.
Οπότε δεν θεωρώ όπως με κατηγορείς ότι όποιος πιστεύει σε Θεό έχει ηθική απαραίτητα.
Γενικά έγραψες αρκετά που δεν έγραψα εγώ αλλά μου τα προσάπτεις σαν να τα έγραψα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Ιουν 2018, 10:17

ksmyrn έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:07
Έτσι κι εγώ ανέφερα εγκλήματα που μπορεί κάποιος να κάνει επειδή δεν πιστεύει σε Θεό.
Γεμάτες άθεους οι φυλακές.

Τι χαζομάρες γράφετε μωρέ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιουν 2018, 10:54

Stalker έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:17
ksmyrn έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:07
Έτσι κι εγώ ανέφερα εγκλήματα που μπορεί κάποιος να κάνει επειδή δεν πιστεύει σε Θεό.
Γεμάτες άθεους οι φυλακές.

Τι χαζομάρες γράφετε μωρέ.
απίστευτα προσβλητική τοποθέτηση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 21 Ιουν 2018, 11:33

ksmyrn έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:07
Απάντησα "προπαγανδιστικά" όπως λες γιατί έτσι έγραψε και ο νηματοθέτης. Στην ουσία θέτει ως πηγή των "θρησκευτικών εγκλημάτων" τον Θεό ή έστω την "πίστη" των ανθρώπων. Δεν αναφέρομαι σε θρησκείες τύπου Ισλάμ (=σφάξτε ελεύθερα) γιατί ούτε και αυτός απευθύνεται σε τέτοιους. Έτσι κι εγώ ανέφερα εγκλήματα που μπορεί κάποιος να κάνει επειδή δεν πιστεύει σε Θεό.

Ν' απαντήσω στο ερώτημα σου για τον θρησκευτικό φανατισμό, υποθέτω θεωρείς φανατισμό με την κακή έννοια, γιατί θεωρώ και υπάρχει φανατισμός με καλή έννοια. Όπως προέγραψα, δεν κρίνω ιδέες από πράξεις ανθρώπων, κάτι που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι. Επίσης έγραψα ότι οι άνθρωποι είναι άνθρωποι, δηλαδή διακατέχονται από ένστικτα που καλύπτονται από διάφορες έννοιες. Οπότε είτε κάποιος είναι άθεος , είτε πιστεύει σε Θεό, μπορεί να δημιουργήσει κακό φανατισμό.
Αυτό γίνεται με άλλες έννοιες, πχ κάποιος πιστεύει σε ένα πολιτικό σύστημα, άλλος πιστεύει στην αναρχία, και οι δυο έχουν να δείξουν παραδείγματα κακού φανατισμού.
Οπότε δεν θεωρώ όπως με κατηγορείς ότι όποιος πιστεύει σε Θεό έχει ηθική απαραίτητα.
Γενικά έγραψες αρκετά που δεν έγραψα εγώ αλλά μου τα προσάπτεις σαν να τα έγραψα.
Αυτά που γράφεις στο κόκκινο είναι επιπόλαιες κοτσάνες και δημιουργούν και αντίφαση μεταξύ τους.

Δεν σε "κατηγόρησα" πως θεωρείς πως όποιος πιστεύει σε θεό έχει απαραίτητα ηθική, αλλά ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ πως θεωρείς πως όποιος δεν πιστεύει σε θεό είναι σίγουρα ανήθικος !! Αυτό το θεωρείς ναι ή όχι ? Θα ήθελες να μας απαντήσεις ευθεώς για να μην σε κατηγορώ και άδικα ?

Εγκλήματα που μπορεί να κάνει κάποιος επειδή δεν πιστεύει σε θεό = εγκλήματα που μπορεί να κάνει κάποιος επειδή πιστεύει στον θεό ! Είναι ίδια αυτά τα δύο, πουθενά η ηθική και η τάση προς το έγκλημα δεν διατηρεί εργολαβίες με τον θεό ή με τον μη θεο.

Και όπως βλέπω δεν σχολιάζεις το παραμικρό σχετικά με αυτό που σου έγραψα προφανώς επειδή δεν μπορείς : Άλλό πίστη σε θεό και άλλο ηθική, η παρουσία ή έλλειψη του ενός ΔΕΝ ισοδυναμεί με την παρουσία ή την έλλειψη του άλλου !

Ο νηματοθέτης δεν ταύτισε την ηθική με την αθεια και ούτε αποφάσισε προς τα που γέρνει η ροπή προς το έγκλημα και την ανηθικότητα οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να απαντήσεις προπαγανδιστικά σαν "αντίποινα" όπως λες, αφού το είδος συζήτησης ¨αντιποίνων" προάγεις όπως λες ...

Απάντησες προπαγανδιστικά γιατί θέλησες να κάνεις προπαγάνδα χωρίς κάποια πρόκληση.

Η μόνη σύνδεση που έκανε ο νηματοθέτης ήταν ο φανατισμός με την ενθεϊα και σε αυτό ήδη σου έγραψα ποιος θα μπορούσε να ήταν (και είναι ο δικός μου) αντίλογος ενάντια σε αυτό που γράφει ο νηματοθέτης, χωρίς προπαγάνδες αντιποίνων και αστειότητες ...

Επίσης ΔΕΝ υπάρχει φανατισμός με καλή έννοια και με κακή έννοια ! Όλοι οι φανατισμοί είναι με κακή έννοια ! Ενώ ο μόνος φανατισμός που θα υιοθετηθεί από ανάγκη και μόνο, είναι ο φανατισμός για να προστατέψεις την ζωή σου όταν αυτή απειλείται άμεσα.

Σαφώς και φανατισμός μπορεί να προκληθεί και στην πολιτική όταν αποφασίσεις να πιστέψεις ως μοναδική συμπαντική αλήθεια σε μια ιδεολογία την οποία θα την θέσεις στο απυρόβλητο ως ιερή, όπως ακριβώς θα κάνεις και με τον θεό της θρησκείας.

Αυτό το οποίο προκαλεί τον φανατισμό είναι αυτό που έλεγε ο Επίκουρος : όταν ανάμεσα σε 2,3 ή περισσότερες πιθανές και αναπόδεικτες εξηγήσεις ενός φαινομένου, αντί εσύ να διατηρήσεις αγνωστικισμό και να τις θεωρήσεις όλες πιθανές, αποφασίσεις χωρίς αποδείξεις και με οδηγό την πίστη σου και την προ-απόφασή σου να διαλέξεις ακριβώς 1 από αυτές και να την θέσεις με ιερή συγκίνηση στο απυρόβλητο απαιτώντας αποδοχή σε αυτήν από όλους.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιουν 2018, 13:59

Stalker έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:17
ksmyrn έγραψε:
21 Ιουν 2018, 10:07
Έτσι κι εγώ ανέφερα εγκλήματα που μπορεί κάποιος να κάνει επειδή δεν πιστεύει σε Θεό.
Γεμάτες άθεους οι φυλακές.

Τι χαζομάρες γράφετε μωρέ.
http://www.patheos.com/blogs/friendlyat ... opulation/

there are currently 197 atheists in federal prison out of 191,322 total prisoners. If you do the math, that’s 0.10%.

According to the Pew Research Center, atheists now make up 3.1% of the country. So our presence in prison is significantly lower than what you’d find in the general population.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 21 Ιουν 2018, 15:21

Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιουν 2018, 15:28

Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
όποιος έχει φώτο απ' το σπίτι του Χριστόδουλου (που δεν είχε περιουσία και καλά) ας τις βάλει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιουν 2018, 15:29

Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Έχεις πολλά λάθη, αλλά το βασικότερο είναι αυτό: Ουδείς άθεος, με τα σωστά του, θα ισχυριστεί ότι έχει λύσει το μεγαλύτερο μυστήριο του σύμπαντος.
Κανείς δεν το έχει κάνει, ούτε μπορεί.
Αυτό είναι δουλειά των ενθέων, που γνωρίζουν απ'έξω κι ανακατωτά τις προθέσεις του θεού τους, λες και τους τα εκμυστηρεύτηκε όταν έπαιζαν μαζί τάβλι!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 21 Ιουν 2018, 15:34

Nandros έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:29
Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Έχεις πολλά λάθη, αλλά το βασικότερο είναι αυτό: Ουδείς άθεος, με τα σωστά του, θα ισχυριστεί ότι έχει λύσει το μεγαλύτερο μυστήριο του σύμπαντος.
Κανείς δεν το έχει κάνει, ούτε μπορεί.
Αυτό είναι δουλειά των ενθέων, που γνωρίζουν απ'έξω κι ανακατωτά τις προθέσεις του θεού τους, λες και τους τα εκμυστηρεύτηκε όταν έπαιζαν μαζί τάβλι!
.
Να αυτα που ελεγα :lol:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 21 Ιουν 2018, 15:47

Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Συμφωνώ πως το "απαράβατο δόγμα, η μια και μοναδική αλήθεια" είτε είναι θεός, είτε μη θεός, είναι αυτή που προκαλεί τον φανατισμό σε κάθε περίπτωση, είτε μιλάμε για θρησκεία, είτε για πολιτική.

Διαφωνώ στο ότι ο αντικληραλισμός των άθεων βαρύνει μόνο την καθολική εκκλησία που "μόνον" αυτή είχε κακές πρακτικές κι όχι την ορθόδοξη η οποία "προφανώς" είχε καλές πρακτικές ή ήταν καλύτερη σε σύγκριση με την καθολική, την στιγμή κιόλας που στο μισό της ζωής της, για 1 χιλιετία η χριστιανική εκκλησία ήταν ενιαία άρα ίδιες πρακτικές ...

Εξάλλου, ακόμα και την δεύτερη χιλιετία που οι εκκλησίες χωρίστηκαν, αυτό που έκανε η ορθόδοξη εκκλησία δηλ. για 4 αιώνες ανταλλαγή υποδούλωσης εκατομμυρίων χριστιανών βυζαντινών, έναντι σωτηρίας του πλούτου του εκκλησιαστικού της δόγματος από τους καθολικούς, δεν έχει παρατηρηθεί πουθενά στον πλάνήτη και δεν συγκρίνεται με καμιά ιερά εξέταση και σταυροφορία ... Πουθενά και ποτέ δεν ανταλλάχτηκε "πίστη" σε δόγμα με ελευθερία λαών για 4 αιώνες !

Τέλος, δεν είναι αβάσιμος και αδικαιολόγητος ο αντικληραλισμός των άθεων, το ιερατείο είναι αυτό που διαιωνίζει εδώ και 2 χιλιετίες τον θεο, που πράττει επι γης στο όνομα του θεού, οπότε δεν είναι άτοπη η επίγεια ταύτιση θεου και ιερατείου, από τους άθεους όσο (2000 χρόνια) ο θεός δεν εμφανίζεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 21 Ιουν 2018, 15:56, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Ιουν 2018, 15:50

Δεν υπαρχουν στ αληθεια αθεοι, δηλαδη μπορει να υπαρχουν, αλλα οι θεωρητικοι του αθεισμου δεν ειναι στ αληθεια αθεοι, αλλα μαλλον πιστευουν σ εναν διαφορετικο μη-θεο. Δεν ειναι παραγωγα καποιου αλλου πολιτισμου η κουλτουρας, ειναι και αυτοι παραγωγα του δυτικου χριστιανικου πολιτισμου, στον οποιο μια ιδεα ανωτερης, συμπαντικης ηθικης ειναι δεσποζουσα.
Η θρησκεια ειναι ενα ψυχολογικο κολπο. Ας πουμε πως εχω ν αντιμετωπισω μια δυσκολη κατασταση, πχ εχω ξυπνησει αργα για να παω στη δουλεια και εχει συμβει το πιο τραγικο: εχει τελειωσει ο καφες. Πρεπει λοιπον, με την τσιμπλα στο ματι, και υπο πιεση χρονου, να περασω απο το διπλανο καφε και να ξεπερασω τα πρωινονευρωτικα μου και να ζητησω ενα καφε απο την (πολυ ομορφη) κοπελα που δουλευει εκει. Εαν εχω ενα προτυπο που θεωρω ανωτερο απο μενα, ενα μοντελο συμπεριφορας που ακολουθω, εαν ας πουμε λατρευω την υποθετικη θεοτητα ΜΠΑΤΜΑΝ, ολα αλλαζουν. Αναρωτιεμαι, τι θα εκανε ο Μπατμαν στη θεση μου; και αναλογα πραττω. Αυτο αλλαζει τα παντα, στο πως αντιμετωπιζω τις δυσκολιες, τους αλλους, τον εαυτο μου.
Οι ανθρωπινες κοινωνιες αντιληφθηκαν απο νωρις πως ο ανθρωπος ειναι ενα ατελες ον, γεματο κουσουρια και διαρκως ταλαιπωρημενο απο την πεινα του και τις ορμονες του. Ετσι εφτιαξαν ενα ανωτερο, τελειο ον και το τοποθετησαν στο βαθρο: ενα ειδωλο που αντικατοπτριζε απο τη μια την ιδεα του ανθρωπου και του κοσμου, οπως θα επρεπε να ειναι και απο την αλλη συγκεκριμενοποιουσε αφηρημενες ιδεες, ουσιαστικες για την ευρυθμη λειτουργια της κοινωνιας που ομως ηταν αδυνατον να μεταδοθουν με αλλο τροπο σ ενα πρωτογονο και αδαη κοσμο, παρα μονο με τον μυθο και το σημειο.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 21 Ιουν 2018, 15:54

nik_killthemall έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:47
Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Συμφωνώ πως το "απαράβατο δόγμα, η μια και μοναδική αλήθεια" είτε είναι θεός, είτε μη θεός, είναι αυτή που προκαλεί τον φανατισμό σε κάθε περίπτωση, είτε μιλάμε για θρησκεία, είτε για πολιτική.

Διαφωνώ στο ότι ο αντικληραλισμός των άθεων βαρύνει μόνο την καθολική εκκλησία που "μόνον" αυτή είχε κακές πρακτικές κι όχι την ορθόδοξη η οποία "προφανώς" είχε καλές πρακτικές ή ήταν καλύτερη σε σύγκριση με την καθολική, την στιγμή κιόλας που για 1 χιλιετία, η χτιριστιανική εκκλησία ήταν ενιαία ...

Ακόμα και την δεύτερη χιλιετία που οι εκκλησίες χωρίστηκαν, αυτό που έκανε η ορθόδοξη εκκλησία δηλ. για 4 αιώνες ανταλλαγή υποδούλωσης εκατομμυρίων χριστιανών βυζαντινών, έναντι σωτηρίας του πλούτου του εκκλησιαστικού της δόγματος από τους καθολικούς, δεν έχει παρατηρηθεί πουθενά στον πλάνήτη και δεν συγκρίνεται με καμιά ιερά εξέταση και σταυροφορία ...

Δεν το διατυπωσα κι εγω καλα. Δεν λεω οτι ο αντικληρικαρισμος των ''αθεων'' δεν περιλαμβανει την ορθοδοξη εκκλησια για την οποια εχω εκφρασει γενικα την αποψη μου π.κ.P (προ καταστροφης Phorum). Αλλα επειδη συνηθως ο αντικληρικαρισμος τους ειναι εισαγωμενος, αντι να εστιασουν στην ντοπια εκκλησια την οποια αντιμαχονται, παπαγαλιζουν ενα ποτ πουρι που πιανει απο συγχωροχαρτια μεχρι το κυνηγι μαγισσων και την Ιερα Εξεταση. Ουτε αθεους δεν βγαζει αυτη η χωρα. Ολα copy paste.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Ερώτηση από έναν άθεο προς άλλους αθέους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιουν 2018, 16:21

'
Κάποτε στο Γυμνάσιο (3τάξιο τότε) την ώρα των θρησκευτικών, αναρωτήθηκα με παιδική αφέλεια: Γιατί ο Ηρακλής, κλπ ήρωες είναι Μυθολογία, ενώ πχ ο Σαμψών είναι Ιστορικό πρόσωπο, όπως τότε μας μάθαιναν;
Ουδείς θεολόγος ή δάσκαλος/α είχε κάνει νύξη ποτέ για μύθους των Εβραίων (ποιος θα τολμούσε άλλωστε!)
Την απορία την κράτησα φυσικά για τον εαυτό μου! :g030:

Ερώτηση από έναν άθεο προς άλλους αθέους:
Θυμάστε πότε μπήκε ο σπόρος της αμφιβολίας/αθεΐας μέσα σας;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5692
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Ιουν 2018, 16:30

Lord Snow έγραψε:
21 Ιουν 2018, 15:21
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Ποιο είναι το μεγαλύτερο μυστήριο του σύμπαντος, αν όντως κυκλοφορούσε στην Παλαιστίνη του 30μ.χ. ένας ημίθεος μάγος γιατρός που ήταν ο μπαμπάς του, ανέσταινε θαμμένους νεκρούς και θεράπευε λεπρούς ακουμπώντας τους, και του οποίου η εκτέλεση από τους Ρωμαίους συνοδεύτηκε από σεισμούς και μικρής κλίμακας ζομποαποκάλυψη;

Νομίζω συγχέεις διαφορετικά μεταξύ τους φιλοσοφικά προβλήματα: Άλλο πράγμα η καθόλα ελέγξιμη εγκυρότητα της μυθολογίας της κάθε θρησκείας και άλλο το αν υπάρχει οτιδήποτε υπερβατικό και υπερφυσικό οπουδήποτε στο πολυσύμπαν το οποίο ενδέχεται να μας επηρεάζει ταυτόχρονα αψηφώντας τις ικανότητές μας να το ανιχνεύσουμε.

Η στάση κάποιου σε ότι αφορά το πρώτο μπορεί να οδηγήσει σε μια φιλοσοφικά σχετικά συμπαγή θέση που να λέγεται αθεϊσμός. Η δεύτερη μάλλον χρειάζεται δική της κοσμολογική ορολογία για να συζητηθεί επαρκώς, και η απαίτηση να χρειάζεται κάποιος να την απορρίπτει ενεργά για να μπορεί να θεωρηθεί «πραγματικός» άθεος είναι μάλλον αυθαίρετη.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ερώτηση από έναν άθεο προς άλλους αθέους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 21 Ιουν 2018, 16:38

Nandros έγραψε:
21 Ιουν 2018, 16:21


Ερώτηση από έναν άθεο προς άλλους αθέους:
Θυμάστε πότε μπήκε ο σπόρος της αμφιβολίας/αθεΐας μέσα σας;
.
οταν πηγαμε οικογενειακως διακοπες μια μεγαλη βδομαδα με μια αλλη πολυ θρησκα οικογενεια που εκαναν σκληροπυρηνικη νηστεια 40 μερες και δεν μ αφηνανε ουτε να φαω οτι ηθελα, ουτε να βλεπω τβ και ουτε ν ακουω χεβυ μεταλ, ουτε καν με ακουστικα. Δεν μιλαμε απλα γι αμφιβολια, αλλα για ΜΙΣΟΣ.
Ειχα ομως την ευκαρια να μαλακωσω τις αποψεις μου μερικα χρονια πιο μετα, οταν μας επισκεφθηκε σε μια καταληψη ενας 25χρονος παπας και οταν του ειπαμε πως δεν ειχαμε φαει τιποτα απο την προηγουμενη, μας εφερε ενα πορτ μπαγκαζ γεματο τροφιμα, χωρις να κανει κηρυγμα, χωρις να προσπαθησει να μας προσηλυτισει και το κυριοτερο, χωρις να μας φοβαται, οπως εκαναν οι καθως πρεπει αστοι που αλλαζαν πεζοδρομιο οταν μας εβλεπαν στον δρομο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών