Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 24 Απρ 2020, 10:59

Naida έγραψε:
24 Απρ 2020, 06:23
elchav έγραψε:
23 Απρ 2020, 23:41
Naida έγραψε:
22 Απρ 2020, 23:20
Να φας σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό πατάτες τζατζικι και κετσαπ να τρελαθείς :romance-hearteyes:
Με σουβλάκι με τζατζίκι κέτσαπ, δεν παντρεύτηκε καμία (κατά το "δε γάμησε κανείς")

Κόψε τις μαλακίες μπας και σε φορτωθεί κάποιος χριστιανός
Σε προκαλώ να το δοκιμάσεις.
το έκανα στα 13, ήταν αηδία ακόμα και για τους γευστικούς κάλυκες ενός ανώριμου αυνάνα
(τώρα ωρίμασα κι εγώ, και οι γευστικοί μου κάλυκες)
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Απρ 2020, 11:16

elchav έγραψε:
24 Απρ 2020, 10:59
Naida έγραψε:
24 Απρ 2020, 06:23
elchav έγραψε:
23 Απρ 2020, 23:41


Με σουβλάκι με τζατζίκι κέτσαπ, δεν παντρεύτηκε καμία (κατά το "δε γάμησε κανείς")

Κόψε τις μαλακίες μπας και σε φορτωθεί κάποιος χριστιανός
Σε προκαλώ να το δοκιμάσεις.
το έκανα στα 13, ήταν αηδία ακόμα και για τους γευστικούς κάλυκες ενός ανώριμου αυνάνα
(τώρα ωρίμασα κι εγώ, και οι γευστικοί μου κάλυκες)
Λάθος, λάθος. Τώρα που μεγάλωσες και ωριματελοσπαντων που μεγάλωσες, θα το εκτιμήσεις διαφορετικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Απρ 2020, 12:44

Naida έγραψε:
24 Απρ 2020, 06:23
Kauldron έγραψε:
23 Απρ 2020, 21:19

:fp:
Καλά παιδάκι μου, ό,τι βρήκες πήγες και το έβαλες μέσα? Κι εγώ που νόμιζα οτι μόνο εγώ τα κάνω αυτά.
Πάλι καλά που δεν είχες καμιά σοκοφρέτα. :003:
Πολλοί τα κάνουν μωρέ, άστους να λένε οι τυπικοί. Ξενέρωτος κόσμος.
:P
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71244
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Απρ 2020, 12:57

Frozen έγραψε:
24 Απρ 2020, 01:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2020, 00:42


Τα βασικά είναι πάντα ζωοτροφή :P ταχίνι και μέλι. Το ξέρω ότι υπάρχει και ταχίνι με άλλες γεύσεις αλλά προτιμώ το σκέτο γιατί τα υπόλοιπα τα ρυθμίζω ανάλογα με τα κέφια μου. Μετά προσθέτω ό,τι ξηρό καρπό θέλω, συνήθως βάζω αρκετούς σε μικρές ποσότητες και θρυμματισμένους στο μούλτι. Χρησιμοποιώ επίσης σταφίδες, ξερά σύκα και δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσι, κομμένα σε κομματάκια. Κάποιες φορές προσθέτω και σπασμένη κουβερτούρα ή μια κουταλιά κακάο αν δεν έχω σοκολάτα. Έχω βάλει και κορνφλέικς. Κάνω το μίγμα, η υφή είναι όπως σ' αυτό που φτιάχνεις εσύ, οπότε ξέρεις πότε μπορείς να το πλάσεις ή να το στρώσεις και μετά στρώνω αντικολλητικό χαρτί σε ένα ταψί, ρίχνω το μίγμα, το πιέζω αρκετά ώστε να μην έχει κενά και μετά το βάζω για ένα 10λεπτο στο φούρνο για να στεγνώσει ή στο ψυγείο αν θέλω να είναι πιο μαλακό.

Υποθέτω ότι κάνει οποιοδήποτε αποξηραμένο φρούτο. Έχω σκεφτεί να βάλω και γλυκό του κουταλιού αντί για μέλι. Και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και κάποιες αλμυρές παραλλαγές με τυριά, αλλαντικά και μπαχαρικά και οι θεοί μαζί μου. :lol:
Πολύ καλό ακούγεται, θα δοκιμάσω και γω.
Κάπου διάβασα για τις σταφίδες ότι αν δεν θες να μαυρίσουν στο ψήσιμο πρέπει να τις περάσεις από ζεστό νερό πριν τις βάλεις μέσα. Εσένα πως σου βγαίνουν;

Πολύ τολμηρή με την αλμυρή εκδοχή!
Δεν διαπίστωσα μαύρισμα, ίσως γιατί δεν μένουν στο φούρνο πολύ ώρα.

Ανεβάζω μια ενδεικτική σημερινή φωτο. Οι μπάρες είναι προχθεσινές. Τα σκούρα είναι δαμάσκηνο, όχι σταφίδες. :)

Όταν γίνει, το αφήνω να κρυώσει και μετά το κόβω σε τετράγωνα ή ορθογώνια και τις βάζω σε κάποιο κλειστό σκεύος. Όπως γίνεται με τις πίτες. Το καλό είναι ότι το κάθε κομμάτι μπορείς να το σπάσεις στα δύο όπως μια σοκολάτα, δε διαλύεται.

Εικόνα

Και κάποια πρακτικά, σχετικά με τις αναλογίες. Για ένα σκεύος γύρω στα 25-35 (το βάζω στο περίπου) χρησιμοποιώ τη μισή ποσότητα ταχινιού (από συσκευασία μεγέθους κλασσικής κονσέρβας), μισό κουάκερ και περίπου 4 κουταλιές της σούπας μέλι. Και μετά προσθέτω ό,τι θέλω.

Η βασική λογική πάντως είναι η ίδια με τις κανονικές ζύμες στο πολύ πιο χαλαρό. :) Δηλαδή χρησιμοποιείς τη βρώμη ως αλεύρι και το ταχίνι ως υγρό και προσθέτεις το υγρό ή στερεό που χρειάζεται για να δέσει το τελικό μίγμα. Κάποιοι αντί για ταχίνι βάζουν φυστικοβούτυρο ή κάτι σχετικό.

Προτείνω να ξεκινήσεις με ένα μικρότερο σκεύος για την πρώτη δοκιμή και από τη στιγμή που ήδη έχεις μια σχετική εμπειρία, θα καταλάβεις μόνη σου τι περισσότερο ή λιγότερο θέλει κάθε φορά. Μην ξεχνάς το αντικολλητικό χαρτί. Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και σε περίπτωση αποτυχίας, αυτό που θα βγει θα τρώγεται ευχάριστα. Ακόμα και να θρυμματιστεί είναι ωραιότατο συμπλήρωμα για γιαούρτι. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 24 Απρ 2020, 12:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2020, 12:57
Frozen έγραψε:
24 Απρ 2020, 01:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2020, 00:42


Τα βασικά είναι πάντα ζωοτροφή :P ταχίνι και μέλι. Το ξέρω ότι υπάρχει και ταχίνι με άλλες γεύσεις αλλά προτιμώ το σκέτο γιατί τα υπόλοιπα τα ρυθμίζω ανάλογα με τα κέφια μου. Μετά προσθέτω ό,τι ξηρό καρπό θέλω, συνήθως βάζω αρκετούς σε μικρές ποσότητες και θρυμματισμένους στο μούλτι. Χρησιμοποιώ επίσης σταφίδες, ξερά σύκα και δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσι, κομμένα σε κομματάκια. Κάποιες φορές προσθέτω και σπασμένη κουβερτούρα ή μια κουταλιά κακάο αν δεν έχω σοκολάτα. Έχω βάλει και κορνφλέικς. Κάνω το μίγμα, η υφή είναι όπως σ' αυτό που φτιάχνεις εσύ, οπότε ξέρεις πότε μπορείς να το πλάσεις ή να το στρώσεις και μετά στρώνω αντικολλητικό χαρτί σε ένα ταψί, ρίχνω το μίγμα, το πιέζω αρκετά ώστε να μην έχει κενά και μετά το βάζω για ένα 10λεπτο στο φούρνο για να στεγνώσει ή στο ψυγείο αν θέλω να είναι πιο μαλακό.

Υποθέτω ότι κάνει οποιοδήποτε αποξηραμένο φρούτο. Έχω σκεφτεί να βάλω και γλυκό του κουταλιού αντί για μέλι. Και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και κάποιες αλμυρές παραλλαγές με τυριά, αλλαντικά και μπαχαρικά και οι θεοί μαζί μου. :lol:
Πολύ καλό ακούγεται, θα δοκιμάσω και γω.
Κάπου διάβασα για τις σταφίδες ότι αν δεν θες να μαυρίσουν στο ψήσιμο πρέπει να τις περάσεις από ζεστό νερό πριν τις βάλεις μέσα. Εσένα πως σου βγαίνουν;

Πολύ τολμηρή με την αλμυρή εκδοχή!
Δεν διαπίστωσα μαύρισμα, ίσως γιατί δεν μένουν στο φούρνο πολύ ώρα.

Ανεβάζω μια ενδεικτική σημερινή φωτο. Οι μπάρες είναι προχθεσινές. Τα σκούρα είναι δαμάσκηνο, όχι σταφίδες. :)

Όταν γίνει, το αφήνω να κρυώσει και μετά το κόβω σε τετράγωνα ή ορθογώνια και τις βάζω σε κάποιο κλειστό σκεύος. Όπως γίνεται με τις πίτες. Το καλό είναι ότι το κάθε κομμάτι μπορείς να το σπάσεις στα δύο όπως μια σοκολάτα, δε διαλύεται.

Εικόνα

Και κάποια πρακτικά, σχετικά με τις αναλογίες. Για ένα σκεύος γύρω στα 25-35 (το βάζω στο περίπου) χρησιμοποιώ τη μισή ποσότητα ταχινιού (από συσκευασία μεγέθους κλασσικής κονσέρβας), μισό κουάκερ και περίπου 4 κουταλιές της σούπας μέλι. Και μετά προσθέτω ό,τι θέλω.

Η βασική λογική πάντως είναι η ίδια με τις κανονικές ζύμες στο πολύ πιο χαλαρό. :) Δηλαδή χρησιμοποιείς τη βρώμη ως αλεύρι και το ταχίνι ως υγρό και προσθέτεις το υγρό ή στερεό που χρειάζεται για να δέσει το τελικό μίγμα. Κάποιοι αντί για ταχίνι βάζουν φυστικοβούτυρο ή κάτι σχετικό.

Προτείνω να ξεκινήσεις με ένα μικρότερο σκεύος για την πρώτη δοκιμή και από τη στιγμή που ήδη έχεις μια σχετική εμπειρία, θα καταλάβεις μόνη σου τι περισσότερο ή λιγότερο θέλει κάθε φορά. Μην ξεχνάς το αντικολλητικό χαρτί. Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και σε περίπτωση αποτυχίας, αυτό που θα βγει θα τρώγεται ευχάριστα. Ακόμα και να θρυμματιστεί είναι ωραιότατο συμπλήρωμα για γιαούρτι. :lol:
Είσαι απίθανη Γαλή! Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω σύντομα και θα σου πω. :D
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26248
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Απρ 2020, 13:12

Καμια συνταγη για μπιφτεκια βρωμης εχουμε;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71244
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Απρ 2020, 13:13

Βάζω και τη δική μου πρώτη απόπειρα. :lol:

Εικόνα

Και κάτι επίσης πρακτικό. Κυκλοφορούν στο εμπόριο (και το ξέρεις) πολλές έτοιμες συσκευασίες βρώμης που είναι ήδη αναμεμιγμένες μέ αλλά υλικά, όπως υπάρχουν και μίγματα δημητριακών, καρπών κλπ από αυτά που ρίχνουν σε γιαούρτι και γάλα. Ακόμη και μπισκότα. Σαφώς και δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τα ξεχωριστά υλικά αλλά για την περίπτωση που δεν έχουμε ξηρούς καρπούς ή οτιδήποτε άλλο είναι πολύ βολικά.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71244
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Απρ 2020, 13:16

Αγις έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:12
Καμια συνταγη για μπιφτεκια βρωμης εχουμε;
Είχα δοκιμάσει μια φορά αλλά νομίζω ότι τα στεγνώνει.
Γευστικά πάντως, δεν επηρεάζει γιατί είναι όντως ουδέτερη γεύση.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38204
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Απρ 2020, 13:17

Εικόνα

Εικόνα
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26248
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Απρ 2020, 13:21

sys3x έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:17
Εικόνα

Εικόνα
:smt023:smt038
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26248
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Απρ 2020, 13:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:16
Αγις έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:12
Καμια συνταγη για μπιφτεκια βρωμης εχουμε;
Είχα δοκιμάσει μια φορά αλλά νομίζω ότι τα στεγνώνει.
Γευστικά πάντως, δεν επηρεάζει γιατί είναι όντως ουδέτερη γεύση.
σκετα μπιφτεκια βρωμης ...οπως σογιας :003:

στα μπαναλ :003: μπιφτεκια το 100 % ειναι .... κρεας .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 24 Απρ 2020, 13:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:13
Βάζω και τη δική μου πρώτη απόπειρα. :lol:

Εικόνα

Και κάτι επίσης πρακτικό. Κυκλοφορούν στο εμπόριο (και το ξέρεις) πολλές έτοιμες συσκευασίες βρώμης που είναι ήδη αναμεμιγμένες μέ αλλά υλικά, όπως υπάρχουν και μίγματα δημητριακών, καρπών κλπ από αυτά που ρίχνουν σε γιαούρτι και γάλα. Ακόμη και μπισκότα. Σαφώς και δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τα ξεχωριστά υλικά αλλά για την περίπτωση που δεν έχουμε ξηρούς καρπούς ή οτιδήποτε άλλο είναι πολύ βολικά.
Το granola λες, βολικό αν το έχεις ήδη στο σπίτι. Όμως πολλή ζάχαρη βρε παιδί μου.
Είχα πάρει μια φορά μια συσκευασία που δεν είχε καθόλου ζάχαρη και είχε μέσα μαζί με τα αποξηραμένα φρούτα και λαχανικά (νομίζω καρότο), δεν τρωγόταν με τίποτα! :e040: από τότε προτιμώ το σκέτο κουακερ που το φτιάχνεις όπως θέλεις.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71244
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Απρ 2020, 13:45

sys3x έγραψε:
24 Απρ 2020, 13:17
Εικόνα

Εικόνα
Ωραίο! :smt023
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38204
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Απρ 2020, 13:50

Γευστικά τα σπάει, υποτίθεται ότι είναι σοκολατόπιτα αλλά βγήκε τελικά περισσότερο σαν κέϊκ, ήθελε νομίζω 5 λεπτά λιγότερο ψήσιμο στο φούρνο, την έχω ξαναπατήσει έτσι γιατί ήμουν συνηθισμένος σε πολύ χειρότερους φούρνους, αυτός που έχω τώρα δεν παίζεται και καμμιά φορά το ξεχνάω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26248
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 24 Απρ 2020, 13:53

μαζεψα σπαραγγια και κρατησα 4 αυγα απο τις φωλιες
το συσσιτιο εχει μακαρονια - δεν τα μπορω αλλο - το παρακανανε με δαυτα .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών