Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Απρ 2020, 18:27

Αντί να ασχολούνται με τον ιππόδρομο, ασχολούνται με τα σχολεία.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Απρ 2020, 19:49

ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:30
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:18
εμένα μου φαίνονται φτηνιάρικοι ερασιτεχνισμοι, όπου ο κόσμος δε θα έχει χρήματα, και θα γυρνάει με μασκες βρώμικες και ακατάλληλες.
Κάπου πρέπει πάντως να καταλάβουν οι συμπολίτες μας ότι δεν πρόκειται να βγούμε από την κρίση με μικρές απώλειες αν όλοι φέρονται σαν νήπια.
Αν δεχθούμε ότι οι απλές μάσκες προσφέρουν ένα μίνιμουμ προστασίας το οποίο θα είναι σημαντικό μέσα σε λεωφορεία, τρένα και μαγαζιά, γιατί να κυκλοφορούν με βρώμικη μάσκα;

Δεν έχω τη δυνατότητα να αλλάζω μιας χρήσης κάθε 2-3 ώρες. Ούτε ξέρω αν θα μπορούσα να βρω τόσες όσες θα χρειάζομαι. Έχω 2 υφασμάτινες και θα προμηθευτώ 2-3 ακόμα οι οποίες θα πλένονται σε καθημερινή βάση ή μέρα παρά μέρα. Δηλαδή τι πρέπει να γίνει; Να βρει το κράτος (από που άραγε;) 40-50 εκατομμύρια μάσκες να μοιράσει στον καθένα; Σε μια βδομάδα θα έχουν τελειώσει. Με 10-15 Ευρώ και λίγο κόπο έχει αυτό το μίνιμουμ της κάλυψης ο καθένας. Το βρώμικες είναι πλέον δική του ευθύνη. Εξαιρώ υγειονομικό προσωπικό και άτομα σε ιδιαίτερα ζόρικες θέσεις πχ οδηγό λεοφωρείου. Εκεί ας κάνει το κάτι παραπάνω το κράτος γιατί ο άλλος βάζει τη ζωή του σε μεγαλύτερο ρίσκο.

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα δεν έχει απεριόριστους πόρους.
Ενδεικτικά μέχρι και αυτήν την στιγμή που σου γράφω Στάθη στα περισσότερα νοσοκομεία στην Πατρίδα μας ΔΕΝ έχουν επάρκεια και άρα δεν χορηγούν στο προσωπικό τους ούτε μάσκες, ούτε στολές, ούτε γάντια. Τα αναφοράς έχει λίγο καιρό που έχουν μία σχετική επάρκεια αλλά όπως προείπα, σχετική.
Ποιος οδηγός λεωφορείου λοιπόν;
Μέχρι στιγμής έχουμε βασιστεί υπερβολικά στο φιλότιμο κάποιων ανθρώπων και στην τύχη και τα πάμε καλά, νομίζω πως πρέπει να αλλάξει αυτό, χτες κιόλας, δεν μιλάω εναντίον της παρούσης κυβερνήσεως μας, τουναντίον, μιλάω υπέρ όλων μας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Απρ 2020, 19:58

sys3x έγραψε:
29 Απρ 2020, 19:49
Ενδεικτικά μέχρι και αυτήν την στιγμή που σου γράφω Στάθη στα περισσότερα νοσοκομεία στην Πατρίδα μας ΔΕΝ έχουν επάρκεια και άρα δεν χορηγούν στο προσωπικό τους ούτε μάσκες, ούτε στολές, ούτε γάντια. Τα αναφοράς έχει λίγο καιρό που έχουν μία σχετική επάρκεια αλλά όπως προείπα, σχετική.
Ποιος οδηγός λεωφορείου λοιπόν;
Μέχρι στιγμής έχουμε βασιστεί υπερβολικά στο φιλότιμο κάποιων ανθρώπων και στην τύχη και τα πάμε καλά, νομίζω πως πρέπει να αλλάξει αυτό, χτες κιόλας, δεν μιλάω εναντίον της παρούσης κυβερνήσεως μας, τουναντίον, μιλάω υπέρ όλων μας.
Δεν διαφωνώ φίλε μου. Ζήτησα πολλές φορές εξηγήσεις για το που πάνε τα 20 μύρια των διαφημίσεων για να καταλάβω αν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη χρήση. Μέχρι στιγμής δεν είδα δημοσιευμένη λίστα να βγάλω συμπέρασμα.

Απλά, αν την άλλη βδομάδα που θα είμαι στο γραφείο δεν έχει το κράτος ή η εταιρεία να μου παρέχει μάσκες θα δώσω 10 Ευρώ και θα ξοδεύω 15-20 λεπτά τη μέρα να τις πλένω / σιδερώνω. Αν δεν μπορώ να κάνω ούτε αυτό για να προστατέψω τον εαυτό μου, τους συναδέλφους μου και αυτούς που έχω σπίτι, τότε δεν μου αξίζει δημοκρατία.

Μετά όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού θα ζυγιστούν και τα καλά και τα ανόητα της κυβέρνησης και των υπευθύνων. Προς το παρόν νομίζω ότι η ανεύθυνη συμπεριφορά των γύρω αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο. Ίσως κάνω λάθος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Απρ 2020, 20:00

Επίσης να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τους εργαζόμενους στα δημόσια νοσοκομεία (από τραυματιοφορείς ως διευθυντές) γιατί έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω επανειλημμένα για τα γεροντάκια μου και είδα πράγματα σε εφημερίες μονάδας του λεκανοπεδίου που δεν πληρώνονται.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Απρ 2020, 20:04

ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 19:58
sys3x έγραψε:
29 Απρ 2020, 19:49
Ενδεικτικά μέχρι και αυτήν την στιγμή που σου γράφω Στάθη στα περισσότερα νοσοκομεία στην Πατρίδα μας ΔΕΝ έχουν επάρκεια και άρα δεν χορηγούν στο προσωπικό τους ούτε μάσκες, ούτε στολές, ούτε γάντια. Τα αναφοράς έχει λίγο καιρό που έχουν μία σχετική επάρκεια αλλά όπως προείπα, σχετική.
Ποιος οδηγός λεωφορείου λοιπόν;
Μέχρι στιγμής έχουμε βασιστεί υπερβολικά στο φιλότιμο κάποιων ανθρώπων και στην τύχη και τα πάμε καλά, νομίζω πως πρέπει να αλλάξει αυτό, χτες κιόλας, δεν μιλάω εναντίον της παρούσης κυβερνήσεως μας, τουναντίον, μιλάω υπέρ όλων μας.
Δεν διαφωνώ φίλε μου. Ζήτησα πολλές φορές εξηγήσεις για το που πάνε τα 20 μύρια των διαφημίσεων για να καταλάβω αν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη χρήση. Μέχρι στιγμής δεν είδα δημοσιευμένη λίστα να βγάλω συμπέρασμα.

Απλά, αν την άλλη βδομάδα που θα είμαι στο γραφείο δεν έχει το κράτος ή η εταιρεία να μου παρέχει μάσκες θα δώσω 10 Ευρώ και θα ξοδεύω 15-20 λεπτά τη μέρα να τις πλένω / σιδερώνω. Αν δεν μπορώ να κάνω ούτε αυτό για να προστατέψω τον εαυτό μου, τους συναδέλφους μου και αυτούς που έχω σπίτι, τότε δεν μου αξίζει δημοκρατία.

Μετά όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού θα ζυγιστούν και τα καλά και τα ανόητα της κυβέρνησης και των υπευθύνων. Προς το παρόν νομίζω ότι η ανεύθυνη συμπεριφορά των γύρω αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο. Ίσως κάνω λάθος.
Η ανεύθυνη συμπεριφορά "των γύρω" (όλων μας δηλαδή :D) πιστεύω ότι θα παίξει εξαιρετικά σπουδαίο ρόλο από εδώ και στο εξής αλλά σχεδόν καθόλου στο μέχρι τώρα, εννοώ ότι πολλά από τα πρώτα κρούσματα θα τα είχαμε αποφύγει είτε με επιλεκτικό περιορισμό πτήσεων από και προς Ιταλίες, Κίνες κτλ είτε με έστω έναν γαμημένο απλό έλεγχο των αεροδρομίων, για το πρώτο οκ απλά θα μπορούσε το δεύτερο ΕΠΡΕΠΕ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 29 Απρ 2020, 20:06

ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:00
Επίσης να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τους εργαζόμενους στα δημόσια νοσοκομεία (από τραυματιοφορείς ως διευθυντές) γιατί έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω επανειλημμένα για τα γεροντάκια μου και είδα πράγματα σε εφημερίες μονάδας του λεκανοπεδίου που δεν πληρώνονται.
ποιους αυτους που έπρεπε να τους απολύσει η κυβέρνηση για να καταλάβου τι εστι βερυκοκο;


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Απρ 2020, 20:06

ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:00
Επίσης να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τους εργαζόμενους στα δημόσια νοσοκομεία (από τραυματιοφορείς ως διευθυντές) γιατί έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω επανειλημμένα για τα γεροντάκια μου και είδα πράγματα σε εφημερίες μονάδας του λεκανοπεδίου που δεν πληρώνονται.
Πράγματι, αυτό ακριβώς εννοούσα πριν με το φιλότιμο + ότι έχουμε πραγματικά και ευτυχώς σπουδαίους επιστήμονες στην Ελλάδα και αρκετούς καλοπροαίρετους ανθρώπους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Απρ 2020, 20:07

Fluffy έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:06
ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:00
Επίσης να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τους εργαζόμενους στα δημόσια νοσοκομεία (από τραυματιοφορείς ως διευθυντές) γιατί έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω επανειλημμένα για τα γεροντάκια μου και είδα πράγματα σε εφημερίες μονάδας του λεκανοπεδίου που δεν πληρώνονται.
ποιους αυτους που έπρεπε να τους απολύσει η κυβέρνηση για να καταλάβου τι εστι βερυκοκο;

Ο Άδωνις είναι ένας κοινός κρετίνος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24364
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Απρ 2020, 20:14

Ούτε καν.

Το Μακεδονικό είχε να το λέει κυριολεκτικά όλος ο πλανήτης τι μαλάκες είναι οι Έλληνες κι αυτό μόνο και μόνο επειδή δεν ήξεραν τι κόμπλεξ κουβαλάνε οι πιο πρόσφατα ελληνοποιημενοι έποικοι στη Μακεδονία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22421
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 29 Απρ 2020, 20:33

ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:40
Ε πάλι στην ατομική ευθύνη γυρνάμε, με τη χειρότερη έννοια της, διότι το κράτος δεν έχει καμία ποτέ. Θα μπορούσαν να μοιραστούν συγκεκριμένος αριθμός, τότε μπορείς να πεις πως το κράτος έκανε τη δουλειά του, αφού το ίδιο επιβάλει αυτές τις πολιτικές, κι εσύ τώρα κοίτα να φερθεις ανάλογα. Αλλά αυτό δεν έχει απεριόριστους πόρους, οι πολίτες προφανώς έχουν. Θα μπορούσαν να διαθεσουν τα έσοδα από τα πρόστιμα.
Θα σου πω πως το βλέπω. Πέρασες 10 χρόνια κρίσης. Ποιος φταίει είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τώρα είσαι εδώ. Ένα δυτικό κράτος με σχετικά υψηλό βιωτικό επίπεδο αλλά και ελλείψεις εξαιτίας της παρατεταμένης κρίσης.
Διατίθενται νομίζω μάσκες και σε διάφορους δημοσίους υπαλλήλους εκτός του υγειονομικού προσωπικού.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:40
Ολο το θέμα γυρνάει σε αυτό που είπε ο τσιοδρας. Είναι ακατάλληλες, γιατί δεν μπορεί να υπάρξει και η κατάλληλη κρατική μέριμνα. Να φοράς τώρα κάτι πανιά στην μούρη που έφτιαξες εσυ είναι γελοιότητα. Ας το άφηνανε στην αυστηρή σύσταση. Τώρα και τίποτα κάνεις, και φαίνεσαι αναλγητος. Απλά δεν μπορούν να κρατήσουν την καραντίνα άλλο, και ξεπεφτουν σε ερασιτεχνισμους, επειδή το κάτσε μέσα είναι το εύκολο.
Να γίνει η σωστή ενημέρωση και να μάθει ο κόσμος να τις χρησιμοποιεί με τρόπο που να περιορίζονται οι κίνδυνοι. Πρόκειται για την υγεία όλων. Είναι σαν να λέμε ότι δεν θα έχουμε πρόστιμο αν δεν σταματάει κανείς στο κόκκινο και στο STOP. Και θα συμμορφώσουμε τους πολίτες με συστάσεις.

Επίσης και την πιο ακριβή μάσκα να μας δίνανε, αν την πιάσεις εξωτερικά με τα χέρια όταν την αφαιρείς και μετά τα βάλεις στο πρόσωπο, πάλι δεν κάνεις / κάνουμε τίποτα.

Δυστυχώς και επειδή οι συμπολίτες μας γράφουν τις συστάσεις στα παλιά τους τα παπούτσια, οι μόνες λύσεις που απομένουν είναι συνεχής διαφημιστική προβολή και αυστηρά πρόστιμα. Άσχημο είναι να πρέπει να φέρεσαι σε ενήλικες σαν να είναι ζώα, αλλά δεν δουλεύει αλλιώς.

Προσωπικά θέλω να δω αστυνομία να σταματάει μέσα μεταφοράς και να κατεβάζει τους επιπόλαιους κάτω επιβάλλοντας πρόστιμα. Γερά πρόστιμα. Το προτιμώ από το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας μέσα. Δεν θα παίζουμε τη ζωή μας κορώνα γράμματα κάθε μέρα όσοι εργαζόμαστε και έχουμε και κάποια προβλήματα υγείας. Αν υπάρχει κόσμος που πρέπει να δει σκηνικά Ιταλίας για να πειστεί, δεν φταίμε σε τίποτα οι υπόλοιποι.
Καμία σωστή ενημέρωση δεν πρόκειται να γίνει όταν αλλάζεις γραμμή ανά εβδομάδα. Η μόνη σοβαρή δικαιολογία που μπορώ να βρω είναι πως επειδή έχουμε να κάνουμε με νέο ιό, αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα, κι έτσι ο τσιοδρας παπαγάλιζει ότι καινούριο λέει ο ΠΟΥ. Το θέμα σε αυτό είναι πως πάλι ο ΠΟΥ μιλάει για τεστ, όπως και τα μοντέλα της ανατολής έχουν τεστ μαζί με μασκες, αλλά εδώ δεν είδα να μιλάμε για τεστ ποτε, γιατί μάλλον κοστίζουν, ούτε έχουμε και την οργάνωση να τα κάνουν. Γι αυτό μιλάω για φτηνιάρικες ανοργανωτες τακτικές. Το μόνο που ξέρουν είναι το μαντρωμα. Ότι πιο πέρα από αυτό, το ελληνικό κράτος δεν σκαμπαζει πολλά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 29 Απρ 2020, 20:35

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:33
ST48410 έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:40
Ε πάλι στην ατομική ευθύνη γυρνάμε, με τη χειρότερη έννοια της, διότι το κράτος δεν έχει καμία ποτέ. Θα μπορούσαν να μοιραστούν συγκεκριμένος αριθμός, τότε μπορείς να πεις πως το κράτος έκανε τη δουλειά του, αφού το ίδιο επιβάλει αυτές τις πολιτικές, κι εσύ τώρα κοίτα να φερθεις ανάλογα. Αλλά αυτό δεν έχει απεριόριστους πόρους, οι πολίτες προφανώς έχουν. Θα μπορούσαν να διαθεσουν τα έσοδα από τα πρόστιμα.
Θα σου πω πως το βλέπω. Πέρασες 10 χρόνια κρίσης. Ποιος φταίει είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τώρα είσαι εδώ. Ένα δυτικό κράτος με σχετικά υψηλό βιωτικό επίπεδο αλλά και ελλείψεις εξαιτίας της παρατεταμένης κρίσης.
Διατίθενται νομίζω μάσκες και σε διάφορους δημοσίους υπαλλήλους εκτός του υγειονομικού προσωπικού.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:40
Ολο το θέμα γυρνάει σε αυτό που είπε ο τσιοδρας. Είναι ακατάλληλες, γιατί δεν μπορεί να υπάρξει και η κατάλληλη κρατική μέριμνα. Να φοράς τώρα κάτι πανιά στην μούρη που έφτιαξες εσυ είναι γελοιότητα. Ας το άφηνανε στην αυστηρή σύσταση. Τώρα και τίποτα κάνεις, και φαίνεσαι αναλγητος. Απλά δεν μπορούν να κρατήσουν την καραντίνα άλλο, και ξεπεφτουν σε ερασιτεχνισμους, επειδή το κάτσε μέσα είναι το εύκολο.
Να γίνει η σωστή ενημέρωση και να μάθει ο κόσμος να τις χρησιμοποιεί με τρόπο που να περιορίζονται οι κίνδυνοι. Πρόκειται για την υγεία όλων. Είναι σαν να λέμε ότι δεν θα έχουμε πρόστιμο αν δεν σταματάει κανείς στο κόκκινο και στο STOP. Και θα συμμορφώσουμε τους πολίτες με συστάσεις.

Επίσης και την πιο ακριβή μάσκα να μας δίνανε, αν την πιάσεις εξωτερικά με τα χέρια όταν την αφαιρείς και μετά τα βάλεις στο πρόσωπο, πάλι δεν κάνεις / κάνουμε τίποτα.

Δυστυχώς και επειδή οι συμπολίτες μας γράφουν τις συστάσεις στα παλιά τους τα παπούτσια, οι μόνες λύσεις που απομένουν είναι συνεχής διαφημιστική προβολή και αυστηρά πρόστιμα. Άσχημο είναι να πρέπει να φέρεσαι σε ενήλικες σαν να είναι ζώα, αλλά δεν δουλεύει αλλιώς.

Προσωπικά θέλω να δω αστυνομία να σταματάει μέσα μεταφοράς και να κατεβάζει τους επιπόλαιους κάτω επιβάλλοντας πρόστιμα. Γερά πρόστιμα. Το προτιμώ από το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας μέσα. Δεν θα παίζουμε τη ζωή μας κορώνα γράμματα κάθε μέρα όσοι εργαζόμαστε και έχουμε και κάποια προβλήματα υγείας. Αν υπάρχει κόσμος που πρέπει να δει σκηνικά Ιταλίας για να πειστεί, δεν φταίμε σε τίποτα οι υπόλοιποι.
Καμία σωστή ενημέρωση δεν πρόκειται να γίνει όταν αλλάζεις γραμμή ανά εβδομάδα. Η μόνη σοβαρή δικαιολογία που μπορώ να βρω είναι πως επειδή έχουμε να κάνουμε με νέο ιό, αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα, κι έτσι ο τσιοδρας παπαγάλιζει ότι καινούριο λέει ο ΠΟΥ. Το θέμα σε αυτό είναι πως πάλι ο ΠΟΥ μιλάει για τεστ, όπως και τα μοντέλα της ανατολής έχουν τεστ μαζί με μασκες, αλλά εδώ δεν είδα να μιλάμε για τεστ ποτε, γιατί μάλλον κοστίζουν, ούτε έχουμε και την οργάνωση να τα κάνουν. Γι αυτό μιλάω για φτηνιάρικες ανοργανωτες τακτικές. Το μόνο που ξέρουν είναι το μαντρωμα. Ότι πιο πέρα από αυτό, το ελληνικό κράτος δεν σκαμπαζει πολλά.
εχουν σκεδιο ντε

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Απρ 2020, 23:02

sys3x έγραψε:
29 Απρ 2020, 20:04
Η ανεύθυνη συμπεριφορά "των γύρω" (όλων μας δηλαδή :D) πιστεύω ότι θα παίξει εξαιρετικά σπουδαίο ρόλο από εδώ και στο εξής αλλά σχεδόν καθόλου στο μέχρι τώρα, εννοώ ότι πολλά από τα πρώτα κρούσματα θα τα είχαμε αποφύγει είτε με επιλεκτικό περιορισμό πτήσεων από και προς Ιταλίες, Κίνες κτλ είτε με έστω έναν γαμημένο απλό έλεγχο των αεροδρομίων, για το πρώτο οκ απλά θα μπορούσε το δεύτερο ΕΠΡΕΠΕ.
Συμφωνώ και ήμουν σε αυτή τη γραμμή από τέλη Φεβρουαρίου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορούσες να ελέγξεις όλες τις πτήσεις τότε που ήταν πολλές ενώ τώρα που είναι λίγες (2-6 τη μέρα) είναι σαφώς ευκολότερο. Ίσως να χρειάστηκε και κάποιος χρόνος να οργανωθούν. Δεν υπήρχε ανάλογη εμπειρία.

Εξακολουθώ να τρέμω στην ιδέα του πως θα συμπεριφερθούν όλοι αυτοί που με κοροϊδεύουν τόσο καιρό όταν προσπαθώ να τους εξηγήσω το πρόβλημα. Μήπως η χαλάρωση μέτρων εκληφθεί ως τελειώσαμε και κάνουμε ότι θέλουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Απρ 2020, 23:17

Papa John έγραψε:
29 Απρ 2020, 14:36
foscilis έγραψε:
29 Απρ 2020, 13:08


Στο σημειώνω και με βοηθητικά βελάκια


Εικόνα
To πάνω βελάκι μοιάζει με π****α.
Αυτό συμβαίνει γιατί η παρατήρηση του foscilis ήταν της πούτσας. Ο ΠΟΥ, ο CDC, ο Τσιόδρας μέχρι πριν λίγες μέρες και οι υγειονομικές υπηρεσίες της Ελλάδας λένε ότι η χρήση μάσκας από τον πληθυσμό που δεν νοσεί είναι όχι μόνο αχρείαστη αλλά και δυνητικά επικίνδυνη, αλλά επειδή το είπε χθες η κυβέρνηση -και όχι κάποιος φορέας που έχει να κάνει με τον χώρο της υγείας-, η χρήση μάσκας ξαφνικά είναι επιβεβλημένη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Απρ 2020, 23:22

foscilis έγραψε:
29 Απρ 2020, 17:10
εγώ ένιωθα έτσι και όταν ψηφιζόντουσαν οι Πρέσπες.
Καθαρά και μόνο από εμμονή, όχι από πολιτική αντίληψη. Πολιτικό IQ πεντάχρονου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Άρση καραντίνας-Διάγγελμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 29 Απρ 2020, 23:24

wooded glade έγραψε:
29 Απρ 2020, 18:27
Αντί να ασχολούνται με τον ιππόδρομο, ασχολούνται με τα σχολεία.
Πες ρε γούντιντ. Τσίπα δεν έχουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών