Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 06 Μάιος 2020, 17:22

ΓΑΛΗ έγραψε: ↑Σήμερα, 15:58
Τα ελληνικά s/m είναι πολύ καλύτερα και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές σ' αυτό το θέμα.
Εδω σε θελω : Δημητρας vs LIDL γενικα... και δυο υπαλλήλων του προσωπικά...

Eδω θα αναφερουμε τους λογους για τους οποιους τα ελληνικα supermarket ειναι καλυτερα απο τα ξενα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Μάιος 2020, 17:25

Σχέση ποιότητας τιμής - εξυπηρέτηση.

Μπορεί να κλειδωθεί τώρα το νήμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13991
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 06 Μάιος 2020, 17:25

Το ΑΒ Βασιλόπουλος, ιδιοκτησίας Ahold Delhaize Group να το πούμε ελληνικό ή ξένο?

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 06 Μάιος 2020, 17:29

Παραθετω και μια λιστα των αλυσιδων supermaket στην Ελλαδα για να διευκολυνω την συζητηση

Ξενα
ΑΒ Βασιλοπουλος
Lidl


Ελληνικα
Μασουτης
Σκλαβενιτης-Χαλκιαδάκης
My Market
Market In
Γαλαξιας
Bazaar Markets
Discount Markt
Spar Hellas
Θανόπουλος
ΕΛΟΜΑΣ ( Κρητικός, Αφροδίτη, ΣΥΝ.ΚΑ., Βιδάλης, Γρηγοριάδη ΥΠΕΡ, Ελληνικά Market κτλ)
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Μάιος 2020, 17:30

panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:25
Το ΑΒ Βασιλόπουλος, ιδιοκτησίας Ahold Delhaize Group να το πούμε ελληνικό ή ξένο?
Εδώ είναι η πρώτη φορά έβα που ο χρήστης λέει κάτι σωστό. Διότι το μοναδικό ελληνικό σούπερ μάρκετ είναι ο Μασούτης κι αυτό δεν μας συμφέρει στην σύγκριση, όχι μόνο με τα υπόλοιπα, αλλά ούτε και με συνοικιακό μπακάλικο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13991
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 06 Μάιος 2020, 17:33

Βλήμα έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:30
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:25
Το ΑΒ Βασιλόπουλος, ιδιοκτησίας Ahold Delhaize Group να το πούμε ελληνικό ή ξένο?
Εδώ είναι η πρώτη φορά έβα που ο χρήστης λέει κάτι σωστό. Διότι το μοναδικό ελληνικό σούπερ μάρκετ είναι ο Μασούτης κι αυτό δεν μας συμφέρει στην σύγκριση, όχι μόνο με τα υπόλοιπα, αλλά ούτε και με συνοικιακό μπακάλικο.
Δεν είναι έτσι, τα ελομας είναι ελληνικά σίγουρα. Όλα τα άλλα που έγραψε, δεν είναι δηλαδή?

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 06 Μάιος 2020, 17:33

Μασούτης και βασιλόπουλος τα καλύτερα, τα αλλα της πλάκας

Άβαταρ μέλους
ζιτανιτα
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 23 Ιαν 2020, 19:51

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζιτανιτα » 06 Μάιος 2020, 17:34

Γερμανικά για το πούτσο, σάπια προϊόντα, χάλια

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 06 Μάιος 2020, 17:36

S/M Αγορά,
εκεί που πάω εγώ έχει δύο ταμίες πολύ "παιχνιδιάρες".

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Μάιος 2020, 17:44

Τα ξένα είναι για τον πέοντα. Ας το εξετάσουμε.

Ξέρω ένα μαλάκα που γουστάρει τα ξένα. Άμα δεν ήταν μαλάκας θα τα γούσταρε; Δηλαδή θέλω να πω το γεγονός ότι είναι μαλάκας δεν επηρεάζει τις προτιμήσεις του; Δεν έχει κάποιο λάκκο η φάβα στην καλύτερη; (Στη χειρότερη θα έχει σκελετό ποντικού και όχι η φάβα μόνο αλλά και οι σοκολάτες και οι έτοιμες σαλάτες)

Μαύρο στους μουχλέμπορες. Ελληνικά και μόνο ελληνικά προϊόντα τώρα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 06 Μάιος 2020, 17:47

Βλήμα έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:30
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:25
Το ΑΒ Βασιλόπουλος, ιδιοκτησίας Ahold Delhaize Group να το πούμε ελληνικό ή ξένο?
Εδώ είναι η πρώτη φορά έβα που ο χρήστης λέει κάτι σωστό. Διότι το μοναδικό ελληνικό σούπερ μάρκετ είναι ο Μασούτης κι αυτό δεν μας συμφέρει στην σύγκριση, όχι μόνο με τα υπόλοιπα, αλλά ούτε και με συνοικιακό μπακάλικο.
Ο Σκλαβενιτης ειναι Τουρκικο και τα Ελληνικα Μαρκετ απο την Ζαμπια;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Μάιος 2020, 17:52

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
06 Μάιος 2020, 17:29
Παραθετω και μια λιστα των αλυσιδων supermaket στην Ελλαδα για να διευκολυνω την συζητηση

Ξενα
Lidl


Ελληνικα
Σκλαβενιτης-Χαλκιαδάκης
Η εμπειρία μου είναι από αυτά τα 2. Σε κάποια από τα υπόλοιπα έχω βρεθεί μετρημένες φορές και δεν έχω γνώμη.

Το ελληνικό υπερτερεί για τους παρακάτω λόγους:

* Εξυπηρέτηση: Πάντα βρίσκω κάποιον να με κατατοπίσει για ράφι/προϊόν. Βαριέμαι απίστευτα να τριγυρνάω στο κατάστημα ψάχνοντας κάτι. Ειδικά που το LIDL της περιοχής έχει αλλάξει θέση στα πράγματα 1-2 φορές τα τελευταία χρόνια.

* Κυριότερος λόγος: Δεν ταλαιπώρησε τους εργαζόμενους με Κυριακάτικη εργασία όταν έβαλε ο ανταγωνισμός. Ακούγεται ότι τους φέρεται τόσο καλά που βάζουν μέσο για να δουλέψουν εκεί και από όσους έχω μιλήσει και ό,τι βλέπω, το πιστεύω. Αυτό το λόγο δεν θα στον έλεγα αν μου έκανες την ίδια ερώτηση προ κρίσης. Βλέποντας όμως γνωστούς και φίλους τι έχουν τραβήξει στην εργασία τους, έχει πια μεγάλη σημασία να στηρίξω έναν εργοδότη που στηρίζει τον εργαζόμενό του


* Ποιότητα. Υποκειμενική εντύπωση χωρίς στοιχεία. Ωστόσο υπάρχει μια γενική διαφορά στην τιμή οπότε η κρίση είναι επισφαλής.

* Προσωπική σχέση. Γνωρίζω πλέον αρκετά άτομα από το προσωπικό έτσι ώστε να παίρνω αυτό που θέλω σε πράγματα που έχει νόημα (πχ νωπά κρέατα) ή να μου κρατάνε καμία άδεια κούτα κλπ. Στο LIDL έχω την εντύπωση ότι το προσωπικό αλλάζει συχνότερα.

Το LIDL ήταν το πρώτο που έβαλε parking της προκοπής στην περιοχή και αυτό του πιστώνεται. Ωστόσο άνοιξε 2-3 δεκαετίες αργότερα οπότε ήταν και κάτι φυσιολογικό.

* Υποκειμενικά φαντάζομαι ότι ο Έλληνας ιδιοκτήτης επιστρέφει μεγαλύτερο μέρος των κερδών του στην Ελληνική αγορά. Μπορεί να τα κάνει Ιταλικά super cars και να έχω άδικο αλλά μου μοιάζει πιο πιθανό

* Τελευταίο και λιγότερο σημαντικό. Το κατάστημα δεν θυμίζει αποθήκη

Έχω ξαναγράψει κακή εμπειρία με άλλη ξένη αλυσίδα παλιότερα. DIA νομίζω πως λεγότανε. Αγόρασα κουτί μπισκότα και είχε μέσα μία μεγάλη πλαστική θήκη με 2 (ναι, μόνο δύο) μπισκότα. Πρώτη και τελευταία φορά εκεί.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Μάιος 2020, 18:20

Τα στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα ελληνικά) έχουν και την ιδιαιτερότητα ότι είναι πολλά και μικρά μέσα στις πόλεις. Έξω, τουλάχιστον όπου έχω πάει σε αντίστοιχου μεγέθους πόλεις, τα βλέπεις συνήθως ή μέσα σε μεγάλα εμπορικά (συνήθως υπόγεια) ή σε πρότυπα Lidl, δηλαδή με μεγάλο parking. Μικρά του στυλ ένα για τρία τετράγωνα όπως συνηθίζεται εδώ δεν έχω δει.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 06 Μάιος 2020, 18:25

Awesomatic έγραψε:
06 Μάιος 2020, 18:20
Τα στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα ελληνικά) έχουν και την ιδιαιτερότητα ότι είναι πολλά και μικρά μέσα στις πόλεις. Έξω, τουλάχιστον όπου έχω πάει σε αντίστοιχου μεγέθους πόλεις, τα βλέπεις συνήθως ή μέσα σε μεγάλα εμπορικά (συνήθως υπόγεια) ή σε πρότυπα Lidl, δηλαδή με μεγάλο parking. Μικρά του στυλ ένα για τρία τετράγωνα όπως συνηθίζεται εδώ δεν έχω δει.
ανάλογα τη χώρα και την πόλη

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ελληνικα s/m vs Ξενα s/m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 06 Μάιος 2020, 18:29

Δεν είναι δίκαιο να συγκρίνουμε το Lidl με το μασούτη. Το LIdl είναι budget super market. Δουλεύει με μικρή ποικιλία, προϊόντα ετικέτας , τα στάνταρ του customer service ειναι χαμηλά. Και όλα αυτά για να μπορεί να έχει τις τιμές πολύ χαμηλά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών