Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μάιος 2020, 10:54

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:48
Otto Weininger έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:35
Βρωμιάρηδες αριστεροί
Φλώροι και γυναικωτοι

:vp11::vp11::vp11::vp11::vp11::vp11::vp11:
Σεξιστικός και ρατσιστικός λόγος.

Κλασικοί ακροδεξιοί.
Είσαι δυνατό τρολ πάντως :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"



Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Μάιος 2020, 11:44

Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 10:11
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 10:02
Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 09:15
Αυτά τα κόλπα αλλού. Εσύ είσαι που δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα σχετικά με το ουτοπικό της παγκόσμιας ενότητας.

Η διάδραση υπήρχε πάντα και θα υπάρχει πάντα. Άνετα μπορεί να υφίσταται χωρίς παγκοσμιοποίηση. Έχετε ήδη χάσει, όχι από εμάς, από τηνίδια την φύση.
Τόσες φορές απάντησα αλλά είναι προφανές ότι έχεις πρόβλημα αντίληψης κειμενου. Μια χαρά μπορεί να υπάρξει παγκόσμια ενότητα με στοχοθέτηση τη μεγαλύτερη τεχνολογική εξέλιξη, την προστασία του πλανητη και του περιβάλλοντος, την αύξηση των ανθρώπινων δικαιωματων και την κοινωνική δικαιοσύνη με βάση αρχικά οργανισμούς όπως ο ΟΗΕ και τα διάφορα διεθνή δικαστήρια.

Φυσικά το να μη θεωρείς το γεγονός ότι ένα παιδι μπορεί πανευκολα να επικοινωνήσει, να ανταλλάξει απόψεις, να παίξει και να μοιραστεί συνηθειες στοιχείο παγκοσμιοποίησης είναι τελείως γελοίο.Ιδια κατάσταση τα παιδιά που ζούσαν στο χωριό, ηξεραν μόνο ο,τι έλεγε ο παπάς κι ο δάσκαλος και βρίσκονταν σε απόσταση ακόμη και με τα παιδιά του διπλανού χωριού με τα παιδιά που παίζουν λολ και επηρεάζονται από το ινσταγκραμ και από ξένους γιουτιουμπερς :smt005: Μπράβο, αστροπελέκι είσαι

Καλά για το θέμα της οικονομίας δεν το συζητάω που κάθε εθνιγκιστης δε χρησιμοποιεί ούτε μισό εγχώριο προϊόν. Ούτε για το γεγονός ότι πχ η χώρα μας ζει από τους αλλοδαπούς τουρίστες.

Συν τους πάρα πολλούς μετανάστες που υπάρχουν στις χώρες του δυτικού κόσμου και οι οποίοι πρακτικά σε κάποια χρόνια θα τις καταστήσουν καθαρά πολυπολιτισμικές αν δεν το έχουν κάνει ήδη.
Εσύ πάντως έχεις πρόβλημα αντίληψης της πραγματικότητας.

Δεν χρειάζεσαι παγκοσμιοποίηση για να προστατεύσεις το περιβάλλον ή για να προωθήσεις νέες τεχνολογίες, αυτά είναι δικά σου σοφίσματα στην προσπάθειά σου να δημιουργήσεις την ψευδαίσθηση ότι αυτό που πρεσβεύεις είναι αναγκαίο.
Διεθνής συνεργασία πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει, με ή χωρίς παγκοσμιοποίηση. Το ίδιο ισχύει και για την διεθνή αντιπαλότητα αλλά εσύ φαντάζεσαι ότι όλοι θα τα βρουν με όλους και θα ζήσουμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.

Διάδραση και Παγκοσμιοποίηση είναι διαφορετικά πράγματα

Διεθνής Συνεργασία και Παγκοσμιοποίηση είναι διαφορετικά πράγματα

Εσύ τα εξισώνεις για να εξαπατήσεις αυτούς που σε ακούν ή σε διαβάζουν, μια τακτική σαν εκείνη με τον αστυνομικό και το μπουζούκι.
Φυσικα και χρειάζεται παγκοσμιοποιηση (για την οποία έχουν ήδη γίνει πρώτα βήματα) γιατι αλλιώς ο καθένας κάνει ο,τι του κατέβει στο κεφαλι. Θα πρέπει όλοι να υπόκεινται στους ίδιους κανόνες και να τους ακολουθούν. Επίσης, αντί να σκοτώνονται μεταξύ τους για ηλιθιότητες θα μπορούσαν να κάνουν παραγωγικότερα πραγματα και και σημαντικότερα για την ευημερία της ανθρωπότητας.

Η παγκοσμιοποίηση εμπεριέχει την διάδραση και καθορίζεται από αυτήν. Φυσικά το να λες ότι το ινσταγκραμ και η διάδραση ανθρωπων από όλο τον κόσμο (ενώ πριν από δεκαετίες ήξεραν μόνο αυτά που έλεγε ο παπάς και ο δασκαλος του χωριού τους) δεν είναι παγκοσμιοποίηση μόνο γέλωτα προκαλεί...

Το ότι η παγκοσμιοποιηση πολλούς εθνιγκιζταιζ σας έχει κερδίσει από τον πρώτο γύρο αλλά δεν το έχετε καταλάβει αποδεικνύεται από το ότι λέτε για ελληνοχριστιανισμο και είστε όλη τη μέρα στα βιντεογκειμ, το νετφλιξ και τα χάμπουργκερ :smt005:

Βέβαια την οικονομική εξάρτηση μεταξύ των κρατών και το ότι τα εγχώρια προϊόντα που χρησιμοποιείς είναι ελάχιστα η την παρουσία πολύ μεγάλων αριθμών μεταναστών και αλλοδαπών σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες δεν τα σχολιασες καθόλου σαν παραμέτρους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Highlander την 07 Μάιος 2020, 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Μάιος 2020, 11:46

Otto Weininger έγραψε:
07 Μάιος 2020, 10:54
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:48
Otto Weininger έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:35
Βρωμιάρηδες αριστεροί
Φλώροι και γυναικωτοι

:vp11::vp11::vp11::vp11::vp11::vp11::vp11:
Σεξιστικός και ρατσιστικός λόγος.

Κλασικοί ακροδεξιοί.
Είσαι δυνατό τρολ πάντως :lol:
Όποιος δεν είναι ακροδεξιός ρατσιστης και ομοφοβικός είναι τρολ :smt005:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2020, 15:03

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 11:44
Βέβαια την οικονομική εξάρτηση μεταξύ των κρατών και το ότι τα εγχώρια προϊόντα που χρησιμοποιείς είναι ελάχιστα η την παρουσία πολύ μεγάλων αριθμών μεταναστών και αλλοδαπών σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες δεν τα σχολιασες καθόλου σαν παραμέτρους.
Μας κοροϊδεύεις;

Το νήμα αφορά την ανατροπή της αθρόας εισόδου λαθρομεταναστών στην χώρα, όλα τα σχόλια αυτό το θέμα αφορούν. Και εκατό φορές έχω γράψει κατά του ελευθέρου εμπορίου που δημιούργησε το πρόβλημα που αναφέρεις (για εσένα σίγουρα δεν είναι πρόβλημα, δεν σε νοιάζει).

Ξαναγύρισε πίσω και διάβασε από την αρχή να τα βρεις.


Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Μάιος 2020, 16:03

Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 15:03
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 11:44
Βέβαια την οικονομική εξάρτηση μεταξύ των κρατών και το ότι τα εγχώρια προϊόντα που χρησιμοποιείς είναι ελάχιστα η την παρουσία πολύ μεγάλων αριθμών μεταναστών και αλλοδαπών σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες δεν τα σχολιασες καθόλου σαν παραμέτρους.
Μας κοροϊδεύεις;

Το νήμα αφορά την ανατροπή της αθρόας εισόδου λαθρομεταναστών στην χώρα, όλα τα σχόλια αυτό το θέμα αφορούν. Και εκατό φορές έχω γράψει κατά του ελευθέρου εμπορίου που δημιούργησε το πρόβλημα που αναφέρεις (για εσένα σίγουρα δεν είναι πρόβλημα, δεν σε νοιάζει).

Ξαναγύρισε πίσω και διάβασε από την αρχή να τα βρεις.
Βασικά μάλλον εσύ μας κοροϊδεύεις μιας και ενοχλουμενος αρνεισαι τα προφανή σημαδια παγκοσμιοποίησης και ότι η παγκόσμια διάδραση δεν έχει σχέση με την παγκοσμιοποίηση :smt005: Τα έκοψες κιολας τώρα από το ποστ μου :smt005:

Η αδυναμία αντίληψης απλου κειμένου συνεχίζεται. Έγραψα για τον μεγάλο αριθμό μεταναστών και αλλοδαπών στις αναπτυγμένες δυτικές χώρες που θα τις κάνει εκ των πραγμάτων απόλυτα πολυπολιτισμικές κοινωνίες σε καποιες δεκαετίες κι εσύ μου λες για τα προσφυγικά και μεταναστευτικά ρεύματα στην Ελλάδα.

Δε με ενδιαφέρει τι λες εσύ (το πιθανότερο είναι απλά να το λες και όχι να το κάνεις, γιατί δε νομίζω να μη χρησιμοποιείς ένα κάρο εισαγόμενα προϊόντα, υπηρεσίες και τρόπους διασκέδασης) . Εγώ σου λέω τι ισχύει και αποδεικνύει ότι η παγκοσμιοποίηση έχει επιτύχει ήδη τα πρώτα σημαντικά βήματα της...

Τώρα άμα θες κανε εσύ την αρχή κόψε το νετφλιξ, κόψε τα χάμπουργκερ, κόψε γενικα όλα τα εισαγόμενα προϊόντα και ζήσε σαν Έλληνας του '50, πες σε όσους τρέφονται από τους αλλοδαπούς τουρίστες να σταματήσουν να το κάνουν, πήγαινε σε κάποια σπηλιά του Αγίου όρους και άσε εμάς τους υπολοίπους ή αν δεν σκοπεύεις να τα κάνεις αυτά σταματά να πουλάς ανεξοδη εθνικιστική ρητορική (τα γνωστά απόνερα που δε συμβαδίζουν με τον τρόπο ζωής των παπαγαλων-εκφραστών τους)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2020, 16:09

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:03
Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 15:03
Μας κοροϊδεύεις;

Το νήμα αφορά την ανατροπή της αθρόας εισόδου λαθρομεταναστών στην χώρα, όλα τα σχόλια αυτό το θέμα αφορούν. Και εκατό φορές έχω γράψει κατά του ελευθέρου εμπορίου που δημιούργησε το πρόβλημα που αναφέρεις (για εσένα σίγουρα δεν είναι πρόβλημα, δεν σε νοιάζει).

Ξαναγύρισε πίσω και διάβασε από την αρχή να τα βρεις.
Βασικά μάλλον εσύ μας κοροϊδεύεις μιας και ενοχλουμενος αρνεισαι τα προφανή σημαδια παγκοσμιοποίησης και ότι η παγκόσμια διάδραση δεν έχει σχέση με την παγκοσμιοποίηση :smt005: Τα έκοψες κιολας τώρα από το ποστ μου :smt005:

Η αδυναμία αντίληψης απλου κειμένου συνεχίζεται. Έγραψα για τον μεγάλο αριθμό μεταναστών και αλλοδαπών στις αναπτυγμένες δυτικές χώρες κι εσύ μου λες για τα προσφυγικά και μεταναστευτικά ρεύματα στην Ελλάδα.

Δε με ενδιαφέρει τι λες εσύ (το πιθανότερο είναι απλά να τκ λες και όχι να το κάνεις, γιατί δε νομίζω να μηχρησιμοποιείς ένα κάρο εισαγόμενα προϊόντα, υπηρεσίες και τρόπους διασκέδασης) . Εγώ σου λέω τι ισχύει και αποδεικνύει ότι η παγκοσμιοποίηση έχει ξεκινήσει.
Τώρα άμα θες κανε εσύ την αρχή κόψε το νετφλιξ, κόψε τα χάμπουργκερ, κόψε γενικα όλα τα εισαγόμενα προϊόντα και ζήσε σαν Έλληνας του '50, πες σε όσους τρέφονται από τους αλλοδαπούς τουρίστες να σταματήσουν να το κάνουν, πήγαινε σε κάποια σπηλιά του Αγίου όρους και άσε εμάς τους υπολοίπους ή αν δεν σκοπεύεις να τα κάνεις αυτά σταματά να πουλάς ανεξοδη εθνικιστική ρητορική (τα γνωστά απόνερα που δε συμβαδίζουν με τον τρόπο ζωής των παπαγαλων-εκφραστών τους)
Είπα εγώ ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός λαθρομεταναστών στην Δύση; Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και ο βασικός λόγος που γιγαντώνονται αυτοί που εσύ νομίζεις ότι εξαφανίζονται.

Όσο για τα προϊόντα, το ελεύθερο εμπόριο δεν το αποφάσισα εγώ αλλά οι κυβερνήσεις. Αν δεν αναιρεθεί αναγκαστικά χρησιμοποιώ ότι υπάρχει (αν και δίνω προτεραιότητα όταν υπάρχει ελληνική επιλογή, αρκεί να μην είναι της πλάκας). Και είπα άλλες εκατό φορές ότι δεν είμαι αντίθετος με τα ξένα προϊόντα και το ΔΙΕΘΝΕΣ εμπόριο, με το ελεύθερο εμπόριο έχω θέμα.

Εσύ πας να μου κολλήσεις την ταμπέλα του απομονωτιστή της αυτάρκειας χωρίς να έχω δώσει την παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο. Μάλλον επειδή σε βολεύει.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Μάιος 2020, 16:20

Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:09
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:03
Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 15:03
Μας κοροϊδεύεις;

Το νήμα αφορά την ανατροπή της αθρόας εισόδου λαθρομεταναστών στην χώρα, όλα τα σχόλια αυτό το θέμα αφορούν. Και εκατό φορές έχω γράψει κατά του ελευθέρου εμπορίου που δημιούργησε το πρόβλημα που αναφέρεις (για εσένα σίγουρα δεν είναι πρόβλημα, δεν σε νοιάζει).

Ξαναγύρισε πίσω και διάβασε από την αρχή να τα βρεις.
Βασικά μάλλον εσύ μας κοροϊδεύεις μιας και ενοχλουμενος αρνεισαι τα προφανή σημαδια παγκοσμιοποίησης και ότι η παγκόσμια διάδραση δεν έχει σχέση με την παγκοσμιοποίηση :smt005: Τα έκοψες κιολας τώρα από το ποστ μου :smt005:

Η αδυναμία αντίληψης απλου κειμένου συνεχίζεται. Έγραψα για τον μεγάλο αριθμό μεταναστών και αλλοδαπών στις αναπτυγμένες δυτικές χώρες κι εσύ μου λες για τα προσφυγικά και μεταναστευτικά ρεύματα στην Ελλάδα.

Δε με ενδιαφέρει τι λες εσύ (το πιθανότερο είναι απλά να τκ λες και όχι να το κάνεις, γιατί δε νομίζω να μηχρησιμοποιείς ένα κάρο εισαγόμενα προϊόντα, υπηρεσίες και τρόπους διασκέδασης) . Εγώ σου λέω τι ισχύει και αποδεικνύει ότι η παγκοσμιοποίηση έχει ξεκινήσει.
Τώρα άμα θες κανε εσύ την αρχή κόψε το νετφλιξ, κόψε τα χάμπουργκερ, κόψε γενικα όλα τα εισαγόμενα προϊόντα και ζήσε σαν Έλληνας του '50, πες σε όσους τρέφονται από τους αλλοδαπούς τουρίστες να σταματήσουν να το κάνουν, πήγαινε σε κάποια σπηλιά του Αγίου όρους και άσε εμάς τους υπολοίπους ή αν δεν σκοπεύεις να τα κάνεις αυτά σταματά να πουλάς ανεξοδη εθνικιστική ρητορική (τα γνωστά απόνερα που δε συμβαδίζουν με τον τρόπο ζωής των παπαγαλων-εκφραστών τους)
Είπα εγώ ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός λαθρομεταναστών στην Δύση; Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και ο βασικός λόγος που γιγαντώνονται αυτοί που εσύ νομίζεις ότι εξαφανίζονται.

Όσο για τα προϊόντα, το ελεύθερο εμπόριο δεν το αποφάσισα εγώ αλλά οι κυβερνήσεις. Αν δεν αναιρεθεί αναγκαστικά χρησιμοποιώ ότι υπάρχει (αν και δίνω προτεραιότητα όταν υπάρχει ελληνική επιλογή, αρκεί να μην είναι της πλάκας). Και είπα άλλες εκατό φορές ότι δεν είμαι αντίθετος με τα ξένα προϊόντα και το ΔΙΕΘΝΕΣ εμπόριο, με το ελεύθερο εμπόριο έχω θέμα.

Εσύ πας να μου κολλήσεις την ταμπέλα του απομονωτιστή της αυτάρκειας χωρίς να έχω δώσει την παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο. Μάλλον επειδή σε βολεύει.
Οχι αλλά στο προηγούμενο σου ποστ αναφέρθηκες σε κάτι τελείως άσχετο με αυτό που είπα εγώ. Γι αυτό λέω ότι προφανώς εχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης κειμενου ή απλώς προσπαθείς να ασχετολογησεις προκειμένου να αποφύγεις όσα δε σε συμφέρουν.

Η γιγάντωση αυτή είναι απόνερο ειδικά στις δυτικές αναπτυγμένες χώρες. Όταν δε θα υπάρχει συμπαγής εθνική πλειοψηφία και οι πολίτες δε θα έχουν μεγαλώσει σε εθνικά συμπαγείς κοινωνίες για να τις "νοσταλγούν", όπως γίνεται τώρα με τους ανθρώπους μεφαλυτερης κυρίως ηλικίας να δω ποιων τις ψήφους θα ζητούν οι ακροδεξιοί λαϊκιστές. Στις ΗΠΑ ο Τραμπ τα καταφερε λόγω του ιδιόμορφου εκλογικού συστήματος (πήρε λιγότερες ψήφους) και της χαμηλής προσέλευσης των μειονοτήτων, αλλά δε θα τα καταφέρνουν για πολύ ακόμη οι άνθρωποι το είδους του να παίρνουν την εξουσια.

Δεν είπα ότι το αποφάσισες εσύ, είπα τι ισχύει.
Αν θέλεις να είσαι σωστός εθνιγκιστηζ να πας να ζήσεις στο χωριό να καλλιεργήσεις ένα χωράφι μόνος σου και όχι να βάλεις Πακιστανούς και να ζήσεις όπως οι Έλληνες του 50 και οχι να μας δηλώνεις εθνιγκιστηζ παίζοντας βιντεογκειμ, αγοράζοντας ένα κάρο ξένα προϊόντα και απολαμβάνοντας διαφορες άλλες ανέσεις που προσφέρει η παγκοσμιοποίηση.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2020, 16:24

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:20
Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:09
Είπα εγώ ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός λαθρομεταναστών στην Δύση; Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και ο βασικός λόγος που γιγαντώνονται αυτοί που εσύ νομίζεις ότι εξαφανίζονται.

Όσο για τα προϊόντα, το ελεύθερο εμπόριο δεν το αποφάσισα εγώ αλλά οι κυβερνήσεις. Αν δεν αναιρεθεί αναγκαστικά χρησιμοποιώ ότι υπάρχει (αν και δίνω προτεραιότητα όταν υπάρχει ελληνική επιλογή, αρκεί να μην είναι της πλάκας). Και είπα άλλες εκατό φορές ότι δεν είμαι αντίθετος με τα ξένα προϊόντα και το ΔΙΕΘΝΕΣ εμπόριο, με το ελεύθερο εμπόριο έχω θέμα.

Εσύ πας να μου κολλήσεις την ταμπέλα του απομονωτιστή της αυτάρκειας χωρίς να έχω δώσει την παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο. Μάλλον επειδή σε βολεύει.
Οχι αλλά στο προηγούμενο σου ποστ αναφέρθηκες σε κάτι τελείως άσχετο με αυτό που είπα εγώ (δηλαδή ότι ο αριθμός των μεταναστών και αλλοδαπών). Γι αυτό λέω ότι προφανώς εχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης κειμενου ή απλώς προσπαθείς να ασχετολογησεις προκειμένου να αποφύγεις όσα δε σε συμφέρουν.

Η γιγάντωση αυτή είναι απόνερο ειδικά στις δυτικές αναπτυγμένες χώρες. Όταν δε θα υπάρχει συμπαγής εθνική πλειοψηφία και οι πολίτες δε θα έχουν μεγαλώσει σε εθνικά συμπαγείς κοινωνίες για να τις "νοσταλγούν", όπως γίνεται τώρα με τους ανθρώπους μεφαλυτερης κυρίως ηλικίας να δω ποιων τις ψήφους θα ζητούν οι ακροδεξιοί λαϊκιστές. Στις ΗΠΑ ο Τραμπ τα καταφερε λόγω του ιδιόμορφου εκλογικού συστήματος (πήρε λιγότερες ψήφους) και της χαμηλής προσέλευσης των μειονοτήτων, αλλά δε θα τα καταφέρνουν για πολύ ακόμη οι άνθρωποι το είδους του να παίρνουν την εξουσια.
Τα μόνα που δεν με συμφέρουν είναι αυτά που γίνονται στο όνομα της παγκοσμιοποίησης-πολτοποίησης-ομογενοποίησης των ανθρώπων.

Να σου θυμίσω ότι πριν 15 χρόνια οποιαδήποτε σκέψη για κυβέρνηση τύπου Τραμπ θα προκαλούσε τον γέλωτα αφού τότε μεσουρανούσε η παγκοσμιοποίηση. Για δες όμως τώρα τι γίνεται!

Το εκκρεμές πέρασε την υψηλότερη θέση του μερικά χρόνια πριν. Τώρα κινείται αντίθετα.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Μάιος 2020, 16:29

Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:24
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:20
Green Dragon έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:09
Είπα εγώ ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός λαθρομεταναστών στην Δύση; Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και ο βασικός λόγος που γιγαντώνονται αυτοί που εσύ νομίζεις ότι εξαφανίζονται.

Όσο για τα προϊόντα, το ελεύθερο εμπόριο δεν το αποφάσισα εγώ αλλά οι κυβερνήσεις. Αν δεν αναιρεθεί αναγκαστικά χρησιμοποιώ ότι υπάρχει (αν και δίνω προτεραιότητα όταν υπάρχει ελληνική επιλογή, αρκεί να μην είναι της πλάκας). Και είπα άλλες εκατό φορές ότι δεν είμαι αντίθετος με τα ξένα προϊόντα και το ΔΙΕΘΝΕΣ εμπόριο, με το ελεύθερο εμπόριο έχω θέμα.

Εσύ πας να μου κολλήσεις την ταμπέλα του απομονωτιστή της αυτάρκειας χωρίς να έχω δώσει την παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο. Μάλλον επειδή σε βολεύει.
Οχι αλλά στο προηγούμενο σου ποστ αναφέρθηκες σε κάτι τελείως άσχετο με αυτό που είπα εγώ (δηλαδή ότι ο αριθμός των μεταναστών και αλλοδαπών). Γι αυτό λέω ότι προφανώς εχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης κειμενου ή απλώς προσπαθείς να ασχετολογησεις προκειμένου να αποφύγεις όσα δε σε συμφέρουν.

Η γιγάντωση αυτή είναι απόνερο ειδικά στις δυτικές αναπτυγμένες χώρες. Όταν δε θα υπάρχει συμπαγής εθνική πλειοψηφία και οι πολίτες δε θα έχουν μεγαλώσει σε εθνικά συμπαγείς κοινωνίες για να τις "νοσταλγούν", όπως γίνεται τώρα με τους ανθρώπους μεφαλυτερης κυρίως ηλικίας να δω ποιων τις ψήφους θα ζητούν οι ακροδεξιοί λαϊκιστές. Στις ΗΠΑ ο Τραμπ τα καταφερε λόγω του ιδιόμορφου εκλογικού συστήματος (πήρε λιγότερες ψήφους) και της χαμηλής προσέλευσης των μειονοτήτων, αλλά δε θα τα καταφέρνουν για πολύ ακόμη οι άνθρωποι το είδους του να παίρνουν την εξουσια.
Τα μόνα που δεν με συμφέρουν είναι αυτά που γίνονται στο όνομα της παγκοσμιοποίησης-πολτοποίησης-ομογενοποίησης των ανθρώπων.

Να σου θυμίσω ότι πριν 15 χρόνια οποιαδήποτε σκέψη για κυβέρνηση τύπου Τραμπ θα προκαλούσε τον γέλωτα αφού τότε μεσουρανούσε η παγκοσμιοποίηση. Για δες όμως τώρα τι γίνεται!

Το εκκρεμές πέρασε την υψηλότερη θέση του μερικά χρόνια πριν. Τώρα κινείται αντίθετα.
Μια χαρά είναι η παγκοσμιοποίηση και η δήθεν πολτοποίηση που παπαγαλιζετε. Ανάμειξη και υιοθετηση κοινών αξιών είναι το ιδανικό για την ανθρωπότητα. Για να σταματήσουν επιτέλους οι σκοτωμοί που ανήκουν σε άλλη εποχή.

Η εκλογή ολων αυτών των ηγετών είναι το απόνερο της παλαιάς "τάξης πραγμάτων" (που λέτε κι εσείς). Άνθρωποι μεγαλωμενοι με παλιές ιδέες που είδαν αλλαγές που τους ξεπέρασαν ή που τους ενόχλησαν γιατί έπαυαν τα προνόμια τους.

Ο Τραμπ λοιπόν αγαπητέ και τώρα βγήκε λόγω εκλογικού συστήματος έχοντας πάρει λιγότερες ψήφους και ενώ υπήρχε και χαμηλή προσέλευση των μειονοτήτων.

Όταν θα διογκωθούν ακόμα περισσότερο οι μειονότητες και θα πειστούν περισσότεροι να πανε να ψηφίσουν να δω τι Τραμπ θα βγαίνει...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2020, 18:38

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 16:29
Όταν θα διογκωθούν ακόμα περισσότερο οι μειονότητες και θα πειστούν περισσότεροι να πανε να ψηφίσουν να δω τι Τραμπ θα βγαίνει...
Νάτο!

Αυτό ακριβώς είναι το σχέδιο της συντριπτικής πλειοψηφίας της δυτικής αριστεράς, η εισαγωγή τριτοκοσμικών που θα αποτελέσουν την μαγιά για αύξηση της εκλογικής της δύναμης. Ας το δουν αυτό οι γηγενείς ψηφοφόροι της, τόσο στην Ελλάδα όσο και στα υπόλοιπα δυτικά κράτη και ας κανονίσουν ανάλογα.

Αυτό είσαστε φίλτατε, παρατήσατε τα συμφέροντα των ντόπιων για να παίξετε πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη τους. Σα να παραδέχεστε ότι ο λόγος σας ποτέ δεν θα περνούσε στους Έλληνες σε βαθμό που να σας δίνει πιθανότητες για εξουσία και αποφασίσατε να κάνετε το κορόϊδο στις δικές τους αγωνίες με την ελπίδα ότι δεν θα σας καταλάβει κανείς. Νομίζετε ότι με μερικά επιδόματα θα συνεχίσετε να τους εξαπατάτε όλους ενόσω χτίζετε το νέο σας 'στρατό'. Δεν θα πετύχει.

Σ' ευχαριστώ από καρδιάς γι' αυτήν την ειλικρινέστατη εξομολόγηση.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 07 Μάιος 2020, 18:44

Στο Τρίγωνο των Βερμούδων έπρεπε να τους αφήσουν.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ανθρωποι εξαφανιζονται και η κυβέρνηση κωφεύει..Τους «γύρισαν» σε νησίδα στη μέση της θάλασσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Μάιος 2020, 21:36

Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:58
Nandros έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:56
Highlander έγραψε:
07 Μάιος 2020, 00:54
Δεν πειράζει, συνέχισε, τα γραπτά μενουν... Θα τα βρει ο ιστορικός του μέλλοντος.
Μην ξεχάσεις να με αναφέρεις στον Συντονισμό, ότι δεν σε αφήνω να προπαγανδίσεις για τον αλ6 σου!
Θα σε αναφέρω όταν θεωρήσω ότι έχεις ξεφτιλιστεί επαρκώς.
Κυρίες και κύριοι, μέλη του πχόρουμ, WE HAVE A WINNER HERE: :c065:

112 ποστς μεταξύ 6/10:26 - 7/01:22 = 9 συνεχόμενες ώρες, άνευ διαλείμματος! :o

Οι 6 ώρες αναλώθηκαν σε ανελέητη προπαγάνδα υπέρ των λαθροεισβολέων.
Τις υπόλοιπες 3 κατάπινε τα δολώματα που του ρίχναμε 2 μέλη και αναλωνόταν σε διαμάχη μαζί μας.
Ο Lord Brum και εγώ είμαστε περήφανοι που σας απαλλάξαμε από 3 ώρες αισχρής προπαγάνδας υπέρ των πετσετοκέφαλων.

Και η νέα υπογραφή μου:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών