Μαγειρική και οικονομία.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 14 Μάιος 2020, 21:17

Εδώ θα ήθελα να γράφουμε διάφορα που μπορούμε να κάνουμε για να μην πετάμε υλικά.
Ή φαγητά που έχουν μείνει.
Η περιπτώσεις που σκεφτήκαμε καθώς μαγειρεύαμε κάτι και δώσαμε λύση από μόνοι μας και πέτυχε.
Θα ξεκινήσω με κάτι που σέβομαι ,το ψωμί ποτέ δεν πετάμε ψωμάκι.
Εγώ συνήθως το μετατρέπω σε φρυγανιά με αρώματα.
Τώρα τι σημαίνει αυτό.
Όπως είναι οι έτοιμοι ζωμοί για να δώσουν γεύση και μυρωδιά το ίδιο κάνω με το ψωμάκι που μένει.
Το κόβω φέτες αν δεν κόβετε και είναι σκληρό τότε το βρέχω και το βάζω στον φούρνο μέχρι να μαλακώσει.
Μετά το βγάζω το κόβω φέτες και αλείφω παράδειγμα τις φέτες με ελαιόλαδο , ρίγανη και σκόρδο τριμμένο το βάζω μετά πάλι στον φούρνο και το φρυγανίζω.
Όταν κρυώσει το αλέθω και έχω έτοιμη φρυγανιά αλεσμένη μυρωδάτη για τα ψάρια του φούρνου.
Είναι και κάτι που δεν το βρίσκεις να το αγοράσεις και παράλληλα το κάνω με υλικά που δεν ήθελα να πετάξω.
Φρυγανιές μπορείς όπως είπαμε να κάνεις με διάφορα αρώματα για διάφορα φαγητά με θυμάρι με δεντρολίβανο με σκόρδο με ντομάτα τριμμένη έτσι ανάλογα με το φαγητό που φτιάχνεις έχεις κάτι να βάλεις και να δώσεις μια άλλη ποιότητα.
Όλα αυτά τα βάζεις σε ξεχωριστά βαζάκια και αν δεν τα ξεχωρίζεις όπως εγώ με το άρωμα τους τότε γράψτε επάνω παράδειγμα φρυγανιά με σκόρδο και ρίγανη.
Φρυγανιά με λαδί και θυμάρι ή ντομάτας.
Η πιο χρήσιμη για μένα είναι με σκόρδο και ρίγανη και ντομάτας.

Αυτές δεν τις προλαβαίνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Niki την 14 Μάιος 2020, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Μάιος 2020, 21:28

Συνηθως δεν μενει κατι ,το ψωμι το κραταω για κιμαδες η παπαρα και το δινω σε κατι σκυλαρους.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 14 Μάιος 2020, 21:44

perseus έγραψε:
14 Μάιος 2020, 21:28
Συνηθως δεν μενει κατι ,το ψωμι το κραταω για κιμαδες η παπαρα και το δινω σε κατι σκυλαρους.
Θυμάμαι φοιτήτρια στην Αθήνα που παραγγείλαμε φαγητό απέξω μεγάλη παρέα.
Συγκατοικούσα με μια άλλη κοπέλα από την Θεσσαλονίκη.
Μας είχανε φέρει το φαγητό και δυο σακούλες με ψωμάκια ψημένα με λάδι και ρίγανη.
Τα περισσότερα έμειναν γιατί όλα κορίτσια πόσα ψωμάκια να φάμε;
Την άλλη μέρα έβαλα φαγητό στον φούρνο όταν τελείωσε το φαΐ πήρα τα ψωμάκια έτριψα λίγο σκόρδο ,λάδι ρίγανη είχανε και τα έκανα φρυγανιές με σβηστό τον φούρνο με την θερμοκρασία απλά που είχε.
Μόλις έστειλε ψάρι ο πατέρας είχα έτοιμη την φρυγανιά τζάμπα.
Αλλά πάνω από όλα δεν πέταξα ψωμάκι και η φρυγανιά που είχα ήτανε αυτή που ήθελα όχι φρυγανιά χωρίς άρωμα χωρίς γεύση αγοραστή ουδέτερη.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 14 Μάιος 2020, 21:55

Νικάρα μου εξαιρετικό θέμα! Μπράβο! :smt023

Βραστό μπροκολάκι που περίσσεψε.Ή και κουνουπιδάκι.Ή και κοτοπουλάκι.Ή και σπανάκι.'Ή και βραστές πατάτες.'Ολα αυτά!

Το φτιάνουμε σουφλέ ή ογκραντέν.

Το βάζουμε σε πυρίμαχό ή οποιοδήποτε ταψάκι, γάλα και αβγά ή μπεσαμέλ,μυρωδικά, τυριά, αν θέλει κάποιος και αλλαντικά, κρεμμύδια σκόρδα ή και όχι ,τριμμένες φρυγανιές απο πάνω, βούτυρο ή ελαιόλαδο και έγινε κόλαση νοστιμιάς. :D

Άνετα δε φτιαχνουμε κάτι παρόμοιο με ψωμί του τοστ που λήγει σύντομα.Πανόστιμο γίνεται! :smt038

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5542
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 14 Μάιος 2020, 22:03

Myrsini έγραψε:
14 Μάιος 2020, 21:55
Νικάρα μου εξαιρετικό θέμα! Μπράβο! :smt023

Βραστό μπροκολάκι που περίσσεψε.Ή και κουνουπιδάκι.Ή και κοτοπουλάκι.Ή και σπανάκι.'Ή και βραστές πατάτες.'Ολα αυτά!

Το φτιάνουμε σουφλέ ή ογκραντέν.

Το βάζουμε σε πυρίμαχό ή οποιοδήποτε ταψάκι, γάλα και αβγά ή μπεσαμέλ,μυρωδικά, τυριά, αν θέλει κάποιος και αλλαντικά, κρεμμύδια σκόρδα ή και όχι ,τριμμένες φρυγανιές απο πάνω, βούτυρο ή ελαιόλαδο και έγινε κόλαση νοστιμιάς. :D

Άνετα δε φτιαχνουμε κάτι παρόμοιο με ψωμί του τοστ που λήγει σύντομα.Πανόστιμο γίνεται! :smt038
Eυτυχώς μου δίνεις θάρρος, :lol: είχα αρχίσει να πιστεύω ότι εδώ μαζεύτηκε όλη η μπουρζουαζία και το θέμα ήτανε ξινό και πολύ χωριάτικο για τα γούστα τους. :oops:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 14 Μάιος 2020, 22:07

κοριτσια δεν ειναι οικονομια να τρωτε ολα οσα περισσευουν ουτε δικαιολογια η οικονομια για τα κιλα σας.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 14 Μάιος 2020, 22:08

Niki έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:03
Myrsini έγραψε:
14 Μάιος 2020, 21:55
Νικάρα μου εξαιρετικό θέμα! Μπράβο! :smt023

Βραστό μπροκολάκι που περίσσεψε.Ή και κουνουπιδάκι.Ή και κοτοπουλάκι.Ή και σπανάκι.'Ή και βραστές πατάτες.'Ολα αυτά!

Το φτιάνουμε σουφλέ ή ογκραντέν.

Το βάζουμε σε πυρίμαχό ή οποιοδήποτε ταψάκι, γάλα και αβγά ή μπεσαμέλ,μυρωδικά, τυριά, αν θέλει κάποιος και αλλαντικά, κρεμμύδια σκόρδα ή και όχι ,τριμμένες φρυγανιές απο πάνω, βούτυρο ή ελαιόλαδο και έγινε κόλαση νοστιμιάς. :D

Άνετα δε φτιαχνουμε κάτι παρόμοιο με ψωμί του τοστ που λήγει σύντομα.Πανόστιμο γίνεται! :smt038
Eυτυχώς μου δίνεις θάρρος, :lol: είχα αρχίσει να πιστεύω ότι εδώ μαζεύτηκε όλη η μπουρζουαζία και το θέμα ήτανε ξινό και πολύ χωριάτικο για τα γούστα τους. :oops:
Τι λες ρε; Η χωριατιά έχει όλη τη νοστιμιά! :D
Βεβαιως βεβαίως είμαστε και της γκουρμεδιάς καθώς ό έξυπνος άνθρωπος προσαρμόζεται σε όλα,αλλά η χωριατιά στο φαγητό είναι το κάτι άλλο! :lol:

the comet the course the tail

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 14 Μάιος 2020, 22:12

έχω μια πάνινη σακουλίτσα που βάνω ό,τι ψωμί ξεμένει και ξεραίνεται. της εβδομάδας ψωμί. :102: και άμα κάνω φακές ή φασολάδα, σερβίρω ζεστό όπως είναι σε βαθύ πιάτο, τα βάνω μέσα και φουσκώνουν. :vp12: κάνω το σταυρό μου και τρώω. :102: αλλιώς κάνω καμιά ταραμοσαλάτα, κανά κεφτέ. δεν πετάω ποτέ ψωμί, ούτε το τρώει ο γατούλης μου :102:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Μάιος 2020, 22:12

Κοτόπουλο ψητό, την άλλη μέρα κάνεις σάλτσα ντομάτας και το βάζεις κι αυτό στο τέλος και μετά πάνω από μακαρόνια ή ρύζι.
Επίσης γίνεται ωραιότατη κοτοσαλατα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 14 Μάιος 2020, 22:14

bolek έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:07
κοριτσια δεν ειναι οικονομια να τρωτε ολα οσα περισσευουν ουτε δικαιολογια η οικονομια για τα κιλα σας.
Δεν ξέρω, έχεις βάλει τον καθρέφτη πάνω σου;Διότι γω είμαι συφλιδίτσα.Και είναι αλήθεια.Το οποίον και βγαίνει απο το αποκάτω.
σύλφη, νεράιδα της κέλτικης μυθολογίας,(μεταφορικά) όμορφη, λεπτοκαμωμένη και αέρινη γυναίκα
https://el.wiktionary.org/wiki/συλφίδα

Να τα λέμε και αυτά χρυσό μου !
Οπότε και δεν καταλαβαίνω για ποιά κιλά μιλάς;Τα δικά ίσως, τα δικά μου είναι τοο λιτλ. :D

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 14 Μάιος 2020, 22:15

the comet the course the tail έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:12
έχω μια πάνινη σακουλίτσα που βάνω ό,τι ψωμί ξεμένει και ξεραίνεται. της εβδομάδας ψωμί. :102: και άμα κάνω φακές ή φασολάδα, σερβίρω ζεστό όπως είναι σε βαθύ πιάτο, τα βάνω μέσα και φουσκώνουν. :vp12: κάνω το σταυρό μου και τρώω. :102: αλλιώς κάνω καμιά ταραμοσαλάτα, κανά κεφτέ. δεν πετάω ποτέ ψωμί, ούτε το τρώει ο γατούλης μου :102:
Το βάνω σου με πέθανε αγάπη! :g094:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Μάιος 2020, 22:17

bolek έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:07
κοριτσια δεν ειναι οικονομια να τρωτε ολα οσα περισσευουν ουτε δικαιολογια η οικονομια για τα κιλα σας.
σσσςςςς αραξε κ απολαυσε :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 14 Μάιος 2020, 22:18

Myrsini έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:14
bolek έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:07
κοριτσια δεν ειναι οικονομια να τρωτε ολα οσα περισσευουν ουτε δικαιολογια η οικονομια για τα κιλα σας.
Δεν ξέρω, έχεις βάλει τον καθρέφτη πάνω σου;Διότι γω είμαι συφλιδίτσα.Και είναι αλήθεια.Το οποίον και βγαίνει απο το αποκάτω.
σύλφη, νεράιδα της κέλτικης μυθολογίας,(μεταφορικά) όμορφη, λεπτοκαμωμένη και αέρινη γυναίκα
https://el.wiktionary.org/wiki/συλφίδα

Να τα λέμε και αυτά χρυσό μου !
Οπότε και δεν καταλαβαίνω για ποιά κιλά μιλάς;Τα δικά ίσως, τα δικά μου είναι τοο λιτλ. :D
ενταξει, εσυ τρως και δεν παχαινεις εγω τρωω και παχαινω

the comet the course the tail

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 14 Μάιος 2020, 22:21

Myrsini έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:15
the comet the course the tail έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:12
έχω μια πάνινη σακουλίτσα που βάνω ό,τι ψωμί ξεμένει και ξεραίνεται. της εβδομάδας ψωμί. :102: και άμα κάνω φακές ή φασολάδα, σερβίρω ζεστό όπως είναι σε βαθύ πιάτο, τα βάνω μέσα και φουσκώνουν. :vp12: κάνω το σταυρό μου και τρώω. :102: αλλιώς κάνω καμιά ταραμοσαλάτα, κανά κεφτέ. δεν πετάω ποτέ ψωμί, ούτε το τρώει ο γατούλης μου :102:
Το βάνω σου με πέθανε αγάπη! :g094:
:tyr:

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Μαγειρική και οικονομία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 14 Μάιος 2020, 22:23

Αγις έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:17
bolek έγραψε:
14 Μάιος 2020, 22:07
κοριτσια δεν ειναι οικονομια να τρωτε ολα οσα περισσευουν ουτε δικαιολογια η οικονομια για τα κιλα σας.
σσσςςςς αραξε κ απολαυσε :003:
:003: ολες ολιγοφαγες και οικονομες στο φορουμ μας.


εκτος απο μια......

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών