Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Antigeist

Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Μάιος 2020, 18:23

Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα θα ξέρετε ότι πριν την έλευση των ομιλητών της ελληνικής στην Ελλάδα κατά την χαλκοκρατία φυσικά ζούσε ήδη κόσμος εδώ, και μάλιστα πολιτισμικά ανώτερος των νεήλυδων Ελλήνων, ο οποίος μιλούσε μια μη ινδοευρωπαική γλώσσα ή γλώσσες. Απ' αυτούς καταγόμαστε κατά βάση και οι Έλληνες επέβαλαν σταδιακά την γλώσσα τους στην πλειοψηφία. Ωστόσο η ελληνική γλώσσα έχει αρπάξει όχι ένα και δύο αλλά άπειρα δάνεια από αυτήν την ντόπια γλώσσα που κατά τον Beekes ήταν είτε μια και ενιαία ή μια ομάδα από συγγενείς γλώσσες. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια αλλά ανάγονται σε μια άγνωστη native Greek/ετεοελληνική γλώσσα την οποία μιλούσαν και οι Μινωίτες ή γλώσσα των οποίων επιβίωσε σε θύλακες της νήσου μέχρι και την ρωμαϊκή εποχή.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 17 Μάιος 2020, 18:41

Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:23
Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα θα ξέρετε ότι πριν την έλευση των ομιλητών της ελληνικής στην Ελλάδα κατά την χαλκοκρατία φυσικά ζούσε ήδη κόσμος εδώ, και μάλιστα πολιτισμικά ανώτερος των νεήλυδων Ελλήνων, ο οποίος μιλούσε μια μη ινδοευρωπαική γλώσσα ή γλώσσες. Απ' αυτούς καταγόμαστε κατά βάση και οι Έλληνες επέβαλαν σταδιακά την γλώσσα τους στην πλειοψηφία. Ωστόσο η ελληνική γλώσσα έχει αρπάξει όχι ένα και δύο αλλά άπειρα δάνεια από αυτήν την ντόπια γλώσσα που κατά τον Beekes ήταν είτε μια και ενιαία ή μια ομάδα από συγγενείς γλώσσες. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια αλλά ανάγονται σε μια άγνωστη native Greek/ετεοελληνική γλώσσα την οποία μιλούσαν και οι Μινωίτες ή γλώσσα των οποίων επιβίωσε σε θύλακες της νήσου μέχρι και την ρωμαϊκή εποχή.
Έχεις πλάκα τελικά!

Antigeist

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Μάιος 2020, 19:03

Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:41
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:23
Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα θα ξέρετε ότι πριν την έλευση των ομιλητών της ελληνικής στην Ελλάδα κατά την χαλκοκρατία φυσικά ζούσε ήδη κόσμος εδώ, και μάλιστα πολιτισμικά ανώτερος των νεήλυδων Ελλήνων, ο οποίος μιλούσε μια μη ινδοευρωπαική γλώσσα ή γλώσσες. Απ' αυτούς καταγόμαστε κατά βάση και οι Έλληνες επέβαλαν σταδιακά την γλώσσα τους στην πλειοψηφία. Ωστόσο η ελληνική γλώσσα έχει αρπάξει όχι ένα και δύο αλλά άπειρα δάνεια από αυτήν την ντόπια γλώσσα που κατά τον Beekes ήταν είτε μια και ενιαία ή μια ομάδα από συγγενείς γλώσσες. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια αλλά ανάγονται σε μια άγνωστη native Greek/ετεοελληνική γλώσσα την οποία μιλούσαν και οι Μινωίτες ή γλώσσα των οποίων επιβίωσε σε θύλακες της νήσου μέχρι και την ρωμαϊκή εποχή.
Έχεις πλάκα τελικά!
Δεν ξέρεις για το προελληνικό υπόστρωμα ρε αμόρφωτε;

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 17 Μάιος 2020, 19:05

Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:03
Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:41
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:23
Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα θα ξέρετε ότι πριν την έλευση των ομιλητών της ελληνικής στην Ελλάδα κατά την χαλκοκρατία φυσικά ζούσε ήδη κόσμος εδώ, και μάλιστα πολιτισμικά ανώτερος των νεήλυδων Ελλήνων, ο οποίος μιλούσε μια μη ινδοευρωπαική γλώσσα ή γλώσσες. Απ' αυτούς καταγόμαστε κατά βάση και οι Έλληνες επέβαλαν σταδιακά την γλώσσα τους στην πλειοψηφία. Ωστόσο η ελληνική γλώσσα έχει αρπάξει όχι ένα και δύο αλλά άπειρα δάνεια από αυτήν την ντόπια γλώσσα που κατά τον Beekes ήταν είτε μια και ενιαία ή μια ομάδα από συγγενείς γλώσσες. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια αλλά ανάγονται σε μια άγνωστη native Greek/ετεοελληνική γλώσσα την οποία μιλούσαν και οι Μινωίτες ή γλώσσα των οποίων επιβίωσε σε θύλακες της νήσου μέχρι και την ρωμαϊκή εποχή.
Έχεις πλάκα τελικά!
Δεν ξέρεις για το προελληνικό υπόστρωμα ρε αμόρφωτε;
Έχω και το σχετικό βιβλίο. Και καταλαβαίνω και τι διαβάζω. Εσύ έχεις άραγε τις γνώσεις για να διαχειριστείς το θέμα?

Antigeist

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Μάιος 2020, 19:07

Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:05
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:03
Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:41


Έχεις πλάκα τελικά!
Δεν ξέρεις για το προελληνικό υπόστρωμα ρε αμόρφωτε;
Έχω και το σχετικό βιβλίο. Και καταλαβαίνω και τι διαβάζω. Εσύ έχεις άραγε τις γνώσεις για να διαχειριστείς το θέμα?
Και εγώ το έχω αυτό όπως και το ετυμολογικό λεξικό του. Τι πρόβλημα έχεις με αυτά που διάβασες;

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 17 Μάιος 2020, 19:26

Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:07
Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:05
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:03


Δεν ξέρεις για το προελληνικό υπόστρωμα ρε αμόρφωτε;
Έχω και το σχετικό βιβλίο. Και καταλαβαίνω και τι διαβάζω. Εσύ έχεις άραγε τις γνώσεις για να διαχειριστείς το θέμα?
Και εγώ το έχω αυτό όπως και το ετυμολογικό λεξικό του. Τι πρόβλημα έχεις με αυτά που διάβασες;
Το βασικό μου πρόβλημα είναι το ύφος σου. Το άλλο μου πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια σου. Έτσι, ενώ στην πραγματικότητα είσαι τελείως κομπογιαννίτης σε αυτά που κάνεις, έρχεσαι εδω και μοιράζεις χαρακτηρισμούς (αναλφάβητοι, αμόρφωτοι κτλ.) με υπερβολική αλλαζονεία λες και είσαι παντογνώστης.

Και πριν προλάβεις να με χαρακτηρίσεις με τους γνωστούς σου τρόπους θα ήθελα να δηλώσω γιατί σε θεωρώ όχι έναν απλό αλλά τον απόλυτο κομπογιανίτη.

Όταν κανείς διαβάζει ακαδημαϊκά κείμενα θα πρέπει πάντα να αναρωτιέται, ο ίδιος πρώτα-πρώτα, για το αν έχει την υποστρωματική γνωση για να τα καταλάβει. Αυτό σίγουρα δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου, με αποτέλεσμα αυτό που καταλαβαίνεις να είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που εννοούν τα κείμενα που διαβάζεις. Και έπειτα εμφανίζεσαι στο διαδίκτυο και παρουσιάζεις αυτά που έχεις καταλάβει ως την απόλυτη αλήθεια, ενώ στην πραγματικότητα αυτά δεν έχουν σχέση με τα κείμενα. Ότι κάνει ένας κομπογιαννίτης δηλαδή.

Αν τώρα θέλεις να με προσβάλλεις μπορείς να προχωρήσεις. Το "αμόρφωτος" που αμόλυσες παραπάνω είναι πολύ απαλό. Μπορείς να με πείς και μπαμπουινάκι αν θέλεις, αλλά και πάλι θα το θεωρήσω πολύ απαλό σε σχέση με το τι έχω διαβάσει εδω μέσα.

Antigeist

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Μάιος 2020, 19:29

Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:26
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:07
Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:05


Έχω και το σχετικό βιβλίο. Και καταλαβαίνω και τι διαβάζω. Εσύ έχεις άραγε τις γνώσεις για να διαχειριστείς το θέμα?
Και εγώ το έχω αυτό όπως και το ετυμολογικό λεξικό του. Τι πρόβλημα έχεις με αυτά που διάβασες;
Το βασικό μου πρόβλημα είναι το ύφος σου. Το άλλο μου πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια σου. Έτσι, ενώ στην πραγματικότητα είσαι τελείως κομπογιαννίτης σε αυτά που κάνεις, έρχεσαι εδω και μοιράζεις χαρακτηρισμούς (αναλφάβητοι, αμόρφωτοι κτλ.) με υπερβολική αλλαζονεία λες και είσαι παντογνώστης.

Και πριν προλάβεις να με χαρακτηρίσεις με τους γνωστούς σου τρόπους θα ήθελα να δηλώσω γιατί σε θεωρώ όχι έναν απλό αλλά τον απόλυτο κομπογιανίτη.

Όταν κανείς διαβάζει ακαδημαϊκά κείμενα θα πρέπει πάντα να αναρωτιέται, ο ίδιος πρώτα-πρώτα, για το αν έχει την υποστρωματική γνωση για να τα καταλάβει. Αυτό σίγουρα δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου, με αποτέλεσμα αυτό που καταλαβαίνεις να είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που εννοούν τα κείμενα που διαβάζεις. Και έπειτα εμφανίζεσαι στο διαδίκτυο και παρουσιάζεις αυτά που έχεις καταλάβει ως την απόλυτη αλήθεια, ενώ στην πραγματικότητα αυτά δεν έχουν σχέση με τα κείμενα. Ότι κάνει ένας κομπογιαννίτης δηλαδή.

Αν τώρα θέλεις να με προσβάλλεις μπορείς να προχωρήσεις. Το "αμόρφωτος" που αμόλυσες παραπάνω είναι πολύ απαλό. Μπορείς να με πείς και μπαμπουινάκι αν θέλεις, αλλά και πάλι θα το θεωρήσω πολύ απαλό σε σχέση με το τι έχω διαβάσει εδω μέσα.
Μπορείς να μου πεις σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα τι έχω καταλάβει λάθος;

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 17 Μάιος 2020, 19:38

Για να πεις μια γλωσσα προελληνικη,πρεπει να εχεις καποια στοιχεια,οτι αυτη υπηρχε εδω πριν την υποθετικη αφιξη των ελληνων.
Τετοια στοιχεία φυσικα δεν υπαρχουν.
Χρησιμοποιουν ως επιχείρημα οτι λεξεις της καθημερινότητας δεν αλλαζουν ευκολα με δανεια
Λεξεις οπως το βουνο,ο μπαμπας,ντουλαπι,πορτα,βαρκα κτλ τους διαψεύδουν.

Λενε για καποια αρχαια ονοματα μη ελληνικα.
Σημερα οι μισοι ελληνες εχουν εβραικα ονοματα;
Ηταν οι εβραιοι εδω πριν τους ελληνες;
Οχι

Ηρθαν μετα;
Οχι

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 17 Μάιος 2020, 19:39

Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:29
...
Μπορείς να μου πεις σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα τι έχω καταλάβει λάθος;
Ξεκίνησες το συγκεκριμένο θέμα γράφοντας:
Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα...
Αυό δείχνει οίηση. Και είναι χαρακτηριστικό του κάθε κομπογιαννίτη.

Η οίηση σου φαίνεται άλλωστε και από την πρώτη σου ανταπάντηση, όπου με αποκάλεσες αμόρφωτο, χωρίς ωστόσο να γνωρίζεις τι γνωρίζω. Αν δεν ήσουν κομπογιαννίτης δεν θα το έκανες αυτό. Μόνο οι κομπογιαννίτες συμπεριφέρονται με τον τρόπο αυτό.

Πριν απαντήσεις διάβασε προσεκτικά τι γράφω παραπάνω.

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 17 Μάιος 2020, 19:45

Τα τελευταια 2500 χρονια η ελληνικη γλωσσα εχει δανειστεί χιλιαδες λεξεις

Για ποιον λογο να μην συνέβαινε το ιδιο στην προιστορια;

Η κυρηνη ηταν μια δωρικη αποικια στην Λιβύη
Ο Ηρόδοτος μας λεει πως οι ντοπιοι εκει με την λεξη βουνο ονομαζαν τον σωρό
Εμεις πηραμε αυτην την λεξη ως δανειο και αντικαταστησαμε την ελληνικοτατη λεξη όρος με αυτην.

Gouerino 4
Δημοσιεύσεις: 1785
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 19:33

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gouerino 4 » 17 Μάιος 2020, 19:52

. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια
Ο αχιλλευς σαφως και ειναι ινδοευρωπαικη λεξη.
Το αχ ειναι ομοριζο με το ινδοευρωπαικο ακουα,δηλαδη το νερο και το ευς σαφεστατα ειναι ι.ε καταληξη.
Μαλιστα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο βεντρις που διαβασε την γραμμικη β,να διαβασε αρχικα αυτην την κατάληξη σε πολλα ονοματα της γραμμικης β και ετσι να καταλαβε οτι ειναι ι.ε γλωσσα αρχικα και φυσικα ελληνικα στη συνέχεια

Antigeist

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 17 Μάιος 2020, 20:03

Gouerino 4 έγραψε:
17 Μάιος 2020, 19:38
Για να πεις μια γλωσσα προελληνικη,πρεπει να εχεις καποια στοιχεια,οτι αυτη υπηρχε εδω πριν την υποθετικη αφιξη των ελληνων.
Τετοια στοιχεία φυσικα δεν υπαρχουν.
Χρησιμοποιουν ως επιχείρημα οτι λεξεις της καθημερινότητας δεν αλλαζουν ευκολα με δανεια
Λεξεις οπως το βουνο,ο μπαμπας,ντουλαπι,πορτα,βαρκα κτλ τους διαψεύδουν.

Λενε για καποια αρχαια ονοματα μη ελληνικα.
Σημερα οι μισοι ελληνες εχουν εβραικα ονοματα;
Ηταν οι εβραιοι εδω πριν τους ελληνες;
Οχι

Ηρθαν μετα;
Οχι
Μιλάμε για την γλωσσολογική ανάλυση των δανείων που κάνουν επιστήμονες και αυτοί είναι σε θέση να ξέρουν πράγματα που εσύ με την αμάθειά σου δεν ξέρεις. Έτσι όπως είμαστε σε θέση να διακρίνουμε τα τουρκικά από τα ιταλικά δάνεια στην νεοελληνική έτσι είμαστε και σε θέση να διακρίνουμε στα αρχαία ελληνικά τα δάνεια τα προερχόμενα εκ του προελληνικού υποστρώματος από τα δάνεια άλλης προέλευσης. Η αρχαία ελληνική σαφώς έχει δάνεια που δεν είναι προελληνικά αλλά σημιτικά πχ. χρυσός. Η προελληνικής ρίζας λέξη για τον χρυσό είναι τάγχουρος.

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 17 Μάιος 2020, 20:10

Hector Buas έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:41
Antigeist έγραψε:
17 Μάιος 2020, 18:23
Όσοι δεν είστε ιστορικά τελείως αναλφάβητα θα ξέρετε ότι πριν την έλευση των ομιλητών της ελληνικής στην Ελλάδα κατά την χαλκοκρατία φυσικά ζούσε ήδη κόσμος εδώ, και μάλιστα πολιτισμικά ανώτερος των νεήλυδων Ελλήνων, ο οποίος μιλούσε μια μη ινδοευρωπαική γλώσσα ή γλώσσες. Απ' αυτούς καταγόμαστε κατά βάση και οι Έλληνες επέβαλαν σταδιακά την γλώσσα τους στην πλειοψηφία. Ωστόσο η ελληνική γλώσσα έχει αρπάξει όχι ένα και δύο αλλά άπειρα δάνεια από αυτήν την ντόπια γλώσσα που κατά τον Beekes ήταν είτε μια και ενιαία ή μια ομάδα από συγγενείς γλώσσες. Ο Beekes έχει δείξει ότι ονόματα όπως Αχιλλεύς, Οδυσσεύς, Αθηνά, Έλλην, έλαιον, γέφυρα κτλ. δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την ινδοευρωπαική οικογένεια αλλά ανάγονται σε μια άγνωστη native Greek/ετεοελληνική γλώσσα την οποία μιλούσαν και οι Μινωίτες ή γλώσσα των οποίων επιβίωσε σε θύλακες της νήσου μέχρι και την ρωμαϊκή εποχή.
Έχεις πλάκα τελικά!
Σωστά τα λέει, αυτό υποστηρίζει και η πλειοψηφία των ιστορικών και γλωσσολόγων.

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 17 Μάιος 2020, 20:16

Όταν εισέβαλλαν οι πρωτο-Έλληνες (Μυκηναίοι) στον Ελλαδικό χώρο, οι γηγενείς που προϋπήρχαν ήταν Νεολιθικοί αγρότες της Ανατολίας, oι οποίοι μιλούσαν μία μη-Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα - η μάλλον πολλές μη Ινδοευρωπαϊκές γλώσσες όπως μαρτυρούν και οι Ετρουσκικές επιγραφές της Λήμνου. Οι Μυκηναίοι επέβαλλαν την γλώσσα τους στους γηγενείς, όπως έγινε σε όλη την Ευρώπη πλήν των Βάσκων. Αυτά τα ξέρουμε εδώ και δεκαετίες.

Να τονίσουμε οτι με τον όρο Πελασγό, οι Έλληνες περιέγραφαν (συνήθως) όλα τα προ-Ελληνικά έθνη, τα οποία μπορεί και να διέφεραν, γλωσσικά, πολιτισμικά και εθνικά. Δηλαδή ο όρος Πελασγός δεν περιέγραφε μία συγκεκριμένη εθνοτική ομάδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πολίτης την 17 Μάιος 2020, 20:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Προελληνική Γλώσσα/Pre-Greek substrate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 17 Μάιος 2020, 20:19

Πολίτης έγραψε:
17 Μάιος 2020, 20:10
...
Σωστά τα λέει, αυτό υποστηρίζει και η πλειοψηφία των ιστορικών και γλωσσολόγων.
Θα ήθελες να μας αναφέρεις μερικούς από την πλειοψηφία αυτή?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών