Η Υποταγή των Ποντίων

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 11:46

Σενέκας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:13
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:09
Σενέκας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:01

και οι μαμά, και η γιαγιά του δεν εξισλαμίστηκαν ποτέ γιατί ήταν μέρος της συμφωνίας για να παρει ο τουρκομάνος την Κομνηνή. Ήταν χριστιανές
Όπως και η περίφημη Μάρα Μπράνκοβιτς, η χριστιανή γυναίκα του Μουράτ και αγαπημένη μητριά, ουσιαστική μητέρα, του Μωάμεθ.

Αλλά κατά τα άλλα είχε κανένα καημό να κάνει τον κόσμο μουσουλμάνο...

Η ουσία βέβαια είναι ο μύθος του Ηρωικού Πόντου. Οι Πόντιοι παραδόθηκαν και τη γλίτωσαν. Καμία αντίσταση δεν υπήρξε στα κάστρα που δεν είχαν καταλάβει οι Οθωμανοί μετά την κατάληψη της Τραπεζούντας.

Ο βασιλεύς τους κονόμησε κτήματα και χρήμα .....
:smt018 έγινε προσπάθεια από τη Θεοδώρα, τη γιαγιά του Ισμαήλ να πάρει πίσω τα πατρογονικά εδάφη. Έκανε συμφωνία με τους βενετούς και ξεκίνησε μια εκστρατεία αλλά δεν πήγε καλά. Γι'αυτό εκτελέστηκαν οι αρσενικοί Κομνηνοί. Ήταν σε συνεννοήσεις με τη Θεοδώρα και τον τουρκομάνο σύζυγο να οργανώσουν ανακατάληψη
Μα το γράφω. Επειδή ήταν νυφίτσα έφαγε το κεφάλι του, ενώ στην αρχή έκαμε συμφωνία. Ούτε ήρωας, ούτε άγιος της Χριστιανοσύνης λοιπόν.

Ο μητροπολίτης Δράμας βέβαια, διαθέτοντας ένα ποίμνιο Ποντίων σε μεγάλο βαθμό, δεν έχασε την ευκαιρία να συμμετάσχει σε αυτήν την πλειοδοσία Ποντιοσύνης ...που ξεκίνησε ορθώς όπως λέει ο πατησιώτης το 80 με την ιστορία της γενοκτονίας, συνεχίστηκε το 94 και δημιουργεί από μόνη της μύθους και μια ποντιακή ταυτότητα νέα, φτιαγμένη από μια μίξη αλήθειας και μύθων.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 11:52

Maejima έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:10


Φίλε έχεις δει ποτέ Πόντιο από κοντά; :smt017
Είμαι μισός Πόντιος εξ Τραπεζούντιων προσφύγων στην Κρώμνη, και τους ξέρω μέσα και έξω και διαμέσου. Οι αυθέντικοι Πόντιοι της Μαύρης Θάλασσας ανήκουν στους φαινότυπους που ανέφερα.

Οι μεγάλες αρμενοειδείς μύτες ανήκουν στους αδελφούς μας που κατεφύγαν σε Καυκάσιες χώρες και όχι στην Ελλάδα, μετά τα γεγονότα της Γενοκτονίας, και αναμίχθηκαν με τους εκεί εντόπιους. Παρόλα αυτά, εμείς τους αγαπάμε και τους υπερασπιζόμαστε ενάντια στα κατάλοιπα Βουλγαροσπερμάτων στην χώρα που τους λοιδορούν και καταδιώκουν.

:c020:
Έχω βρεθεί σε συνοικία Μαυροθαλασσιτών (Ποντίων) της Κωνσταντινούπολης. Οι φάτσες (και οι μύτες) ήσαν ολόιδιες με των Ελλήνων Ποντίων. Το ίδιο και σε περιοχές της Γεωργίας.

Σε κάθε περίπτωση, είναι προφανές ότι οι πληθυσμοί της περιοχής θα είναι παρόμοιας καταγωγής με τους γύρω λαούς. Οι πολιτισμικές και πληθυσμιακές σχέσεις με την περιοχή του Καυκάσου είναι δεδομένες. Στην αρχαιότητα οι άρχουσες δυναστείες ήταν Ιρανικές.
Το ότι μιλάς με όρους ανθρωπολογίας-ζωολογίας του 1900, προσπαθώντας να αποδείξεις μια γενετική συνέχεια από τον άποικο της Μιλήτου στον Ιβάν Σαββίδη, αγνοώντας την θάλασσα του ντόπιου πληθυσμού... ε είναι κομματάκι αστείο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Maejima

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 20 Μάιος 2020, 12:16

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:52


Έχω βρεθεί σε συνοικία Μαυροθαλασσιτών (Ποντίων) της Κωνσταντινούπολης. Οι φάτσες (και οι μύτες) ήσαν ολόιδιες με των Ελλήνων Ποντίων. Το ίδιο και σε περιοχές της Γεωργίας.

Σε κάθε περίπτωση, είναι προφανές ότι οι πληθυσμοί της περιοχής θα είναι παρόμοιας καταγωγής με τους γύρω λαούς. Οι πολιτισμικές και πληθυσμιακές σχέσεις με την περιοχή του Καυκάσου είναι δεδομένες. Στην αρχαιότητα οι άρχουσες δυναστείες ήταν Ιρανικές.
Το ότι μιλάς με όρους ανθρωπολογίας-ζωολογίας του 1900, προσπαθώντας να αποδείξεις μια γενετική συνέχεια από τον άποικο της Μιλήτου στον Ιβάν Σαββίδη, αγνοώντας την θάλασσα του ντόπιου πληθυσμού... ε είναι κομματάκι αστείο.
Δεν αντικρούεις κανένα επιχείρημα μου, φοράς τα γυαλιά εμπάθειας και ώς αποτέλεσμα δεν μπορείς να δείς τί συμβαίνει γύρω σου. Για τις προσωπικές σου εμπειρίες, δεν κάνω σχόλιο, έχεις ήδη δείξει την εμπάθεια σου, οπότε είσαι compromised.

Έλληνες Πόντιοι:
SpoilerShow
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Όλοι οι παραπάνω είναι Μεσογειακοί/Pontids, και όπως ήδη έγραψα παραπάνω είναι οι βασικοί φαινότυποι των Πόντιων των προσφύγων του '22, φυσικά με κάποιους Αρμενοειδής outliers (π.χ. Χάρρυ Κλύν).

Οι Έλληνες Πόντιοι είναι τουλάχιστον 40% Μεσόγειοι (Κρήτες-like) όπως εξήγησα σε αυτό το θρέντ μου

H ιστορική συκοφαντία των Ποντίων από τους Σλαβομακεδόνες.

και αυτό βάσει ακαδημαϊκών γενετικών samples των 1000genomes. Οι φαινότυποι ακολουθούν τους γενότυπους, και οι όροι που χρησιμοποιώ είναι του Coon και άλλων πατέρων της ανθρωπολογίας του 20ου αιώνα, δεν είναι δικό μου πρόβλημα ότι οι αριστεροί λυσσάτε με την ανθρωπολογία/γενετική/βιολογία, αλλά δικό σου, οπότε τις χαζομαρίτσες περί ζωολογίας στις επιστρέφω.

Κανένας δεν αρνείται ότι οι Πόντιοι είναι μίγμα Ελληνοπερσικών προσμίξεων (που έγραψα επίσης παραπάνω, επαναλαμβάνεις τα γραφόμενα μου) αλλά και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει των αυτοπροσδιορισμό μας ώς Ρωμιών.

Ο μόνος που γίνεται εμπαθής γιατί του γύρισε μπούμερανγκ το τρολ-ο-θρέντ του σε αυτό το νήμα, είσαι εσύ.

Φιλικά, και better luck next time.

:c020:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 12:20

Maejima έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:16
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:52


Έχω βρεθεί σε συνοικία Μαυροθαλασσιτών (Ποντίων) της Κωνσταντινούπολης. Οι φάτσες (και οι μύτες) ήσαν ολόιδιες με των Ελλήνων Ποντίων. Το ίδιο και σε περιοχές της Γεωργίας.

Σε κάθε περίπτωση, είναι προφανές ότι οι πληθυσμοί της περιοχής θα είναι παρόμοιας καταγωγής με τους γύρω λαούς. Οι πολιτισμικές και πληθυσμιακές σχέσεις με την περιοχή του Καυκάσου είναι δεδομένες. Στην αρχαιότητα οι άρχουσες δυναστείες ήταν Ιρανικές.
Το ότι μιλάς με όρους ανθρωπολογίας-ζωολογίας του 1900, προσπαθώντας να αποδείξεις μια γενετική συνέχεια από τον άποικο της Μιλήτου στον Ιβάν Σαββίδη, αγνοώντας την θάλασσα του ντόπιου πληθυσμού... ε είναι κομματάκι αστείο.
Δεν αντικρούεις κανένα επιχείρημα μου, φοράς τα γυαλιά εμπάθειας και ώς αποτέλεσμα δεν μπορείς να δείς τί συμβαίνει γύρω σου. Για τις προσωπικές σου εμπειρίες, δεν κάνω σχόλιο, έχεις ήδη δείξει την εμπάθεια σου, οπότε είσαι compromised.

Έλληνες Πόντιοι:
SpoilerShow
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Όλοι οι παραπάνω είναι Μεσογειακοί/Pontids, και όπως ήδη έγραψα παραπάνω είναι οι βασικοί φαινότυποι των Πόντιων των προσφύγων του '22, φυσικά με κάποιους Αρμενοειδής outliers (π.χ. Χάρρυ Κλύν).

Οι Έλληνες Πόντιοι είναι τουλάχιστον 40% Μεσόγειοι (Κρήτες-like) όπως εξήγησα σε αυτό το θρέντ μου

H ιστορική συκοφαντία των Ποντίων από τους Σλαβομακεδόνες.

και αυτό βάσει ακαδημαϊκών γενετικών samples των 1000genomes. Οι φαινότυποι ακολουθούν τους γενότυπους, και οι όροι που χρησιμοποιώ είναι του Coon και άλλων πατέρων της ανθρωπολογίας του 20ου αιώνα, δεν είναι δικό μου πρόβλημα ότι οι αριστεροί λυσσάτε με την ανθρωπολογία/γενετική/βιολογία, αλλά δικό σου, οπότε τις χαζομαρίτσες περί ζωολογίας στις επιστρέφω.

Κανένας δεν αρνείται ότι οι Πόντιοι είναι μίγμα Ελληνοπερσικών προσμίξεων (που έγραψα επίσης παραπάνω, επαναλαμβάνεις τα γραφόμενα μου) αλλά και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει των αυτοπροσδιορισμό μας ώς Ρωμιών.

Ο μόνος που γίνεται εμπαθής γιατί του γύρισε μπούμερανξκ το τρολ-ο-θρέντ του σε αυτό το νήμα, είσαι εσύ.

Φιλικά, και better luck next time.

:c020:
Μόνος σου ρωτάς, μόνος απαντάς, φαντασιώνεσαι ότι νίκησες κι άλλα τέτοια φαιδρά.

Το θέμα το νήματος είναι η υποταγή των Ποντίων.
Έχεις κάποια αντίρρηση στο πως έγινε η παράδοση του βασιλείου της Τραπεζούντας ; Σου είπε μήπως η γιαγιά σου κάποια ηρωική ιστορία που διαψεύδει όλους τους ιστορικούς;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Maejima

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 20 Μάιος 2020, 12:23

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:20


Το θέμα το νήματος είναι η υποταγή των Ποντίων.
Έχεις κάποια αντίρρηση στο πως έγινε η παράδοση του βασιλείου της Τραπεζούντας ; Σου είπε μήπως η γιαγιά σου κάποια ηρωική ιστορία που διαψεύδει όλους τους ιστορικούς;

Το τί μου είπε η γιαγιά μου δεν το μοιράζομαι με εμπαθή trolls σε τρολ-ο-θρέντς. Έλα δεν πειράζει, μην τσατίζεσαι άλλο, ας αποφασίσουν οι υπόλοιποι ποιος έχει δίκιο, είπαμε τις απόψεις μας και το κοινό μπορεί να κρίνει.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 12:25

α , και για τα ζωολογικά σου....μιας και πιστεύεις πως για τις ποντιακές μύτες φταίει η επιμιξία με κάτι γεωργιανά τέρατα...

να μερικές φωτο νέων από την υπαίθρια αγορά της Τιφλίδας.

https://www.theapricity.com/forum/showt ... lea-market
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Maejima

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 20 Μάιος 2020, 12:30

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:25
α , και για τα ζωολογικά σου....μιας και πιστεύεις πως για τις ποντιακές μύτες φταίει η επιμιξία με κάτι γεωργιανά τέρατα...

να μερικές φωτο νέων από την υπαίθρια αγορά της Τιφλίδας.

https://www.theapricity.com/forum/showt ... lea-market
Οι Γεωργιανοί είναι πολύ όμορφος λαός, δεν αντιλέγω, το έχω παραδεχτεί ότι είμαι προκατελειμέννος θετικά υπέρ της ομορφιάς των γυναικών τους. Και εννοείται ότι είναι τα γενετικά μας ξαδέρφια. Αλλά οι Αρμενοειδής μύτες έχουν γενοτυπική αφετηρία τον Νότιο Καύκασο, δεν φταίω εγώ γι'αυτό.

Και δεν αποκάλεσα κανέναν τέρας, σέβομαι όλους τους λαούς και τα έθνη του κόσμου, και απαιτώ και τον δικό τους σεβασμό. Εσύ και το συνάφι σου μιλάτε για ζώα και τέρατα.

ΥΓ. Το ότι μου έκανες link το Apricity, γνωστό ρατσιστικό και νεοναζιστικό site, μου λέει τα μάλα για το ποιόν σου. Ο brennus είσαι;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9032
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Μάιος 2020, 12:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 09:50
Ζαποτέκος έγραψε:
20 Μάιος 2020, 02:41
Άλλη μια ένδειξη πως όντως μπορεί να αρνήθηκαν τον εξισλαμισμό είναι και το γεγονός του θανάτου του Λουκά Νοταρά όπως το περιγράφει ο Δούκας. Ο Νοταράς ζήτησε από τον δήμιο να αρχίσει πρώτα απ' τους νέους ( αρξάμενος από τους νέους ). Το γιατί το εξηγεί πιο πριν στην εμψυχωτική δημηγορία του προς αυτούς : ακούσας δέ ο υιός αυτού την σφαγήν έκλαυσεν. Ο δε πατήρ αυτού γενναίως σταθείς ενδυνάμωσε τους νέους , στηρίζων αυτούς και λέγων "τεκνία ... μη πλημμελήσωμεν πλέον. Τις γαρ οίδε τα όπλα του διαβόλου , ει και βραδύνοντες πληγώμεν παρά των ιοβόλων βελών αυτού ; Νυν το στάδιον έτοιμον. Εν ονόματι του σταυρωθέντος υπέρ ημών και θανόντος και αναστάντος αποθάνωμεν και ημείς , ίνα συν αυτώ απολαύσωμεν των αγαθών αυτού."

Το ίδιο λέει και ο Χαλοκοκονδύλης λακωνικότερα : ἐδεῖτο αὐτῶν τοὺς παῖδας ἐναντίον αὐτοῦ ἀνελεῖν τὰ πρῶτα, μετὰ δὲ ταῦτα ἑαυτὸν καταχρήσασθαι. καὶ οἱ μὲν παῖδες αὐτοῦ καταδείσαντες τὸν θάνατον ἐδέοντο τοῦ πατρός, καὶ ὅσα ἐνῆν σφίσι χρήματα ἐν τῇ Ἰταλίᾳ, παραδόντας περιποιῆσαι σφᾶς, ὥστε μὴ ἀποθανεῖν. ὁ δὲ οὐκ εἴα, ἀλλ' ἐκέλευε θαρροῦντας ἰέναι ἐπὶ τὸν θάνατον. καὶ τούτους μὲν πρῶτα ἀνεῖλον, μετὰ δὲ ἑαυτὸν παρείχετο διαχρήσασθαι.

Πιθανότατα κάτι τέτοιο θα έγινε και με τον Δαβίδ και τους δικούς του.
Ο Νοταράς και ο Δαβίδ Κομνηνός εκτελέστηκαν γιατί ήταν νυφίτσες. Once a cheater always a cheater σκέφτηκε ο Μεχμέτ και τους πήρε το κεφάλι για να έχει το δικό του κεφάλι ήσυχο.
Δεν είχε κανένα καημό να τους βάλει στον δρόμο του Θεού και του Ισλάμ.
Αν ο Νοταράς ήταν νυφίτσα δεν θα πέθαινε για την τιμή του, αλλά θα έλεγε Μόνο τον γιό μου εφέντη μου ; Και εγώ σου κάθομαι !

Ο μικρότερος γιος Γεώργιος εξισλαμίστηκε. Ο Νοταράς κάνει λόγο για την θρησκεία και η περιγραφή εννοεί ξεκάθαρα τον κίνδυνο να αλλαξοπιστήσουν τουλάχιστον οι νέοι.

Μην λες ό,τι να 'ναι για τον Δαβίδ. Θα σου βάλω Ράνσιμαν ( και αν θέλεις βρίσκω και Βακαλόπουλο ) :

Στις αρχές Αυγούστου έφθασαν μπροστά στα τείχη οι προφυλακές του στρατού, υπό την ηγεσία του μεγάλου βεζίρη Μαχμούτ. Ο Μαχμούτ, όπως οι περισσότεροι από τους νέους υπουργούς του σουλτάνου, ήταν ένας αρνησίθρησκος, γιος ενός Σέρβου πρίγκιπα και μιας αρχόντισσας από την Τραπεζούντα. Είχε έναν εξάδελφο που ζούσε στην πόλη, το λόγιο Γεώργιο Αμιρούτζη, Τραπεζούντιο στην καταγωγή. Ο Αμιρούτζης ήταν ένας από τους υποστηρικτές της ένωσης στη Φλωρεντία και ο αυτοκράτορας Δαβίδ έτρεφε μεγάλη εκτίμηση γι' αυτόν, όχι μόνο για τη μόρφωσή του αλλά και επειδή οι διασυνδέσεις του στη Ρώμη είχαν αποδειχθεί χρήσιμες κατά τις διαπραγματεύσεις με τη Δύση. Ο Μαχμούτ έστειλε στην πόλη τον Έλληνα γραμματέα του, το Θωμά Καταβοληνό, επίσημα για να καλέσει τον αυτοκράτορα να παραδοθεί αλλά μυστικά για να έλθει σε επαφή με τον Αμιρούτζη. Στην αρχή ο Δαβίδ έδειξε ισχυρογνωμοσύνη. Η σύζυγός του, η αυτοκράτειρα Ελένη, από τη μεγάλη βυζαντινή οικογένεια των Καντακουζηνών, είχε μόλις φύγει για τη Γεωργία για να ζητήσει βοήθεια από το γαμπρό της. Αλλά όταν ο Αμιρούτζης, καλά δασκαλεμένος και πλούσια δωροδοκημένος από το Μαχμούτ, του είπε ότι ο Χασάν είχε συνάψει ειρήνη, και τα νέα επιβεβαιώθηκαν σε επιστολές από τη Σάρα Χατούν, και όταν ο Αμιρούτζης ανέφερε επιπλέον ότι ο Μαχμούτ εγγυούνταν ότι ο σουλτάνος θα έδινε στην αυτοκρατορική οικογένεια κτήματα αλλού, ο αυτοκράτορας ταλαντεύτηκε. Έστειλε στο Μωάμεθ, ο οποίος τώρα πλησίαζε με την κύρια δύναμή του, προτείνοντας να παραδώσει την πόλη εάν του έδιναν κτήματα ίσης έκτασης και αξίας οπουδήποτε επέλεγε ο σουλτάνος, καθώς και να στείλει τη νεώτερη κόρη του Άννα ως νύφη για το σουλτάνο. Ο Μωάμεθ, ο οποίος είχε εξοργιστεί από τη φυγή της αυτοκράτειρας στους Γεωργιανούς, απάντησε απαιτώντας παράδοση άνευ όρων. Με τον Αμιρούτζη να του υπενθυμίζει συνεχώς ότι η αντίσταση ήταν μάταιη και με τη Σάρα να του γράφει δίνοντας τον προσωπικό της λόγο ότι ο ίδιος και η οικογένειά του θα τύγχαναν έντιμης μεταχείρισης, ο Δαβίδ υποχώρησε. Είναι δύσκολο να τον κατηγορήσουμε. Ο Ουζούν Χασάν και οι Τούρκοι σύμμαχοί του τον είχαν προδώσει. Καμία Δυτική δύναμη δεν μπορούσε να έλθει σε βοήθειά του, και οι Γεωργιανοί δεν θα παρενέβαιναν μόνοι. Η Τραπεζούντα με τις ισχυρές οχυρώσεις της μπορεί να αντιστεκόταν μερικές εβδομάδες, αλλά κανείς δεν θα ερχόταν να τη σώσει.

(…)

Ο αυτοκράτορας Δαβίδ απόλαυσε μια άνετη σύνταξη για δύο χρόνια. Αλλά το 1463 ο απατηλός φίλος του, ο Γεώργιος Αμιρούτζης, ανέφερε στις τουρκικές αρχές ότι ο πρώην αυτοκράτορας είχε λάβει μία επιστολή από την ανιψιά του, τη σύζυγο του Ουζούν Χασάν, στην οποία πρότεινε ο αδελφός της ο Αλέξιος ή ένας από τους δικούς του γιους να πάει να την επισκεφθεί. Ο σουλτάνος επέλεξε να θεωρήσει αυτή την ενέργεια ως προδοσία. Ο Δαβίδ ρίχτηκε σε μια φυλακή στην Αδριανούπολη στις 26 Μαρτίου 1463 και την 1η Νοεμβρίου ο ίδιος, έξι από τους επτά γιους του και ο ανιψιός του Αλέξιος εκτελέστηκαν στην Κωνσταντινούπολη. Τα πτώματά τους απαγορεύτηκε να θαφτούν, και όταν η αυτοκράτειρα Ελένη έσκαψε τάφους γι' αυτά με τα ίδια της τα χέρια και τα απόθεσε, καταδικάστηκε σε πρόστιμο δεκαπέντε χιλιάδων δουκάτων, τα οποία έπρεπε να πληρωθούν μέσα σε τρεις ημέρες, διαφορετικά θα θανατωνόταν και εκείνη. Αφοσιωμένοι φίλοι και υπηρέτες συγκέντρωσαν το ποσό, αλλά εκείνη αποσύρθηκε για να περάσει το σύντομο διάστημα της υπόλοιπης ζωής της ντυμένη με ρούχα από σακιά, σε μια καλύβα από άχυρα. Ο νεώτερος γιος της, ο Γεώργιος, ανατράφηκε ως Μωαμεθανός. Αργότερα του επιτράπηκε να επισκεφθεί τον Ουζούν Χασάν, από την Αυλή του οποίου διέφυγε στην αδελφή του στη Γεωργία. Μεταστράφηκε στο Χριστιανισμό και παντρεύτηκε μια Γεωργιανή πριγκίπισσα από την οποία φαίνεται ότι απέκτησε απογόνους, αλλά η μετέπειτα ιστορία της οικογένειας είναι άγνωστη.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 20 Μάιος 2020, 12:33

Σπέρνει ο Maejima, άλλη μια φορά!
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 12:39

Maejima έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:30
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:25
α , και για τα ζωολογικά σου....μιας και πιστεύεις πως για τις ποντιακές μύτες φταίει η επιμιξία με κάτι γεωργιανά τέρατα...

να μερικές φωτο νέων από την υπαίθρια αγορά της Τιφλίδας.

https://www.theapricity.com/forum/showt ... lea-market
Οι Γεωργιανοί είναι πολύ όμορφος λαός, δεν αντιλέγω, το έχω παραδεχτεί ότι είμαι προκατελειμέννος θετικά υπέρ της ομορφιάς των γυναικών τους. Και εννοείται ότι είναι τα γενετικά μας ξαδέρφια. Αλλά οι Αρμενοειδής μύτες έχουν γενοτυπική αφετηρία τον Νότιο Καύκασο, δεν φταίω εγώ γι'αυτό.

Και δεν αποκάλεσα κανέναν τέρας, σέβομαι όλους τους λαούς και τα έθνη του κόσμου, και απαιτώ και τον δικό τους σεβασμό. Εσύ και το συνάφι σου μιλάτε για ζώα και τέρατα.

ΥΓ. Το ότι μου έκανες link το Apricity, γνωστό ρατσιστικό και νεοναζιστικό site, μου λέει τα μάλα για το ποιόν σου. Ο brennus είσαι;
αγαπητέ μου, μπορείς να κάνεις μια κουβέντα σαν πολιτισμένος άνθρωπος χωρίς να κάνεις χαρακτηρισμούς;

για το ηρωικό τέλος της αυτοκρατορίας της Τραπεζούντας έχεις κάτι να μας πεις;

εγώ λέω, πως πάει να εξαγνισθεί η ιστορία χάριν πολιτικών σκοπιμοτήτων που προκαλείται από τη δημιουργία μιας νέας πλαστής ποντιακής ταυτότητας.
Η Ποντιακή ταυτότητα πχ δε μπορεί να αμαυρώνεται από την πιθανή δειλία των κατοίκων και του βασιλιά των Ποντίων.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Maejima

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 20 Μάιος 2020, 12:46

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:39

Η Ποντιακή ταυτότητα πχ δε μπορεί να αμαυρώνεται από την πιθανή δειλία των κατοίκων και του βασιλιά των Ποντίων.

Κάτσε, ρε φίλε, εσύ δεν έγραψες παραπάνω:
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:09

Η ουσία βέβαια είναι ο μύθος του Ηρωικού Πόντου. Οι Πόντιοι παραδόθηκαν και τη γλίτωσαν. Καμία αντίσταση δεν υπήρξε στα κάστρα που δεν είχαν καταλάβει οι Οθωμανοί μετά την κατάληψη της Τραπεζούντας.

Ο βασιλεύς τους κονόμησε κτήματα και χρήμα .....

Τώρα σε έπιασε ο πόνος για την τιμή και την ταυτότητα των Ποντίων; Και μιλάς για προσωπικές επιθέσεις, εσύ που μιλάς για ζώα και τέρατα και βάζεις λόγια στο στόμα των συνομιλητών σου.

Κάνε μας τη χάρη.

Επιμένω, και κλείνω, τίποτε από τα επιχειρήματα σου δεν στέκει (ούτε ο τρολ-ο-τίτλος του νήματος) βάσει των κειμένων που παρέθεσες. Είναι η προσωπική σου άποψη (που τη δικαιούσαι φυσικά, δεν προσπαθώ να σε φιμώσω) λόγω της προσωπικής σου εμπάθειας.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Μάιος 2020, 12:52

Ακόμα και για συριζαίος είσαι πολύ θλιβερό τυπάκι ρε.
(:
Δηλαδή τέτοιου τύπου ρατσιστικό παραλήρημα ούτε οι νεοναζί δε βγάζουν την ημέρα μνήμης του ολοκαυτώματος, η άλλη η πασοκοσυριζόπουστα ήτανε μπεκρουλιάρα οπότε μετά το δεύτερο μπουκαλάκι οκ κατανοητόν, εσύ τι φάση; σου προκαλεί φυσικό πόνο το ρατσιστικό μπάηας; οξεία συριζίτιδα; τι νομίζεις ότι φταίει σόρχε ντελ χάλτο;
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 13:00

Ζαποτέκος έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:32

Αν ο Νοταράς ήταν νυφίτσα δεν θα πέθαινε για την τιμή του, αλλά θα έλεγε Μόνο τον γιό μου εφέντη μου ; Και εγώ σου κάθομαι !
Καλά δεν κρίνουμε αν ήταν καλός πατέρας. τι σχέση έχει αυτό;

Μην λες ό,τι να 'ναι για τον Δαβίδ. Θα σου βάλω Ράνσιμαν ( και αν θέλεις βρίσκω και Βακαλόπουλο ) :

Είναι δύσκολο να τον κατηγορήσουμε.[/b] Ο Ουζούν Χασάν και οι Τούρκοι σύμμαχοί του τον είχαν προδώσει. Καμία Δυτική δύναμη δεν μπορούσε να έλθει σε βοήθειά του, και οι Γεωργιανοί δεν θα παρενέβαιναν μόνοι. Η Τραπεζούντα με τις ισχυρές οχυρώσεις της μπορεί να αντιστεκόταν μερικές εβδομάδες, αλλά κανείς δεν θα ερχόταν να τη σώσει.
(…)
Ο αυτοκράτορας Δαβίδ απόλαυσε μια άνετη σύνταξη για δύο χρόνια.
Ναι και πού διαφωνούμε; ήταν σκούρα τα πράγματα, αλλιώς γιατί να παρέδιδε θρόνο και βασίλειο;

δεν είπε κανείς πως δεν ήταν ανθρώπινο αυτό που έκανε.

από την άλλη, στα σκούρα φαίνεται ο κάθε άνθρωπος.
Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος δε θα μπορούσε να τσιμπήσει χωραφάκια στα Σέρρας; Δεν είχε και γιο για να φοβηθεί πως θα γίνει γιουσουφάκι....μια χαρά.
Προτίμησε όμως να πέσει σαν ήρωας.

Ε ο Πόντιος προτίμησε τα φράγκα. Αυτό έγραψε η Ιστορία, δεν πα να τον κάνει και άγιο ο κάθε άκυρος μητροπολίτης;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11624
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Μάιος 2020, 13:02

Maejima έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:46
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 12:39

Η Ποντιακή ταυτότητα πχ δε μπορεί να αμαυρώνεται από την πιθανή δειλία των κατοίκων και του βασιλιά των Ποντίων.

Κάτσε, ρε φίλε, εσύ δεν έγραψες παραπάνω:
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 11:09

Η ουσία βέβαια είναι ο μύθος του Ηρωικού Πόντου. Οι Πόντιοι παραδόθηκαν και τη γλίτωσαν. Καμία αντίσταση δεν υπήρξε στα κάστρα που δεν είχαν καταλάβει οι Οθωμανοί μετά την κατάληψη της Τραπεζούντας.

Ο βασιλεύς τους κονόμησε κτήματα και χρήμα .....

Τώρα σε έπιασε ο πόνος για την τιμή και την ταυτότητα των Ποντίων;
Κανένας πόνος δε με έπιασε.

Η ταυτότητα δεν είναι απαραίτητο να περιλαμβάνει πάντα τον ηρωισμό, όπως πχ στην περίπτωση των Ποντίων.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9032
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η Υποταγή των Ποντίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Μάιος 2020, 13:10

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2020, 13:00
Καλά δεν κρίνουμε αν ήταν καλός πατέρας. τι σχέση έχει αυτό;
Κρίνουμε την γενναιότητά του. Λες ένας που είχε σκοπό να πεθάνει για την τιμή του να ήταν νυφίτσα ; Η μαρτυρία του Δούκα είναι σημαντική , συγκλονιστική και αντικειμενική , γιατί ο Δούκας ήταν ενωτικός και στην υπηρεσία των Γενοβέζων. ( Ο Νοταράς δεν τα πήγαινε καλα με τον Γενοβέζο Ιουστινιάνη ).

Δεν είχε και γιο για να φοβηθεί πως θα γίνει γιουσουφάκι....μια χαρά.
Σωστή επισήμανση. Δεν ξέρουμε πως θα αντιδρούσε ο Παλαιολόγος αν είχε οικογένεια και αν δεν είχε λάβει δυτική βοήθεια. Ξέρεις τι λέει μια τουρκική πηγή ; Ο Νοταράς και ο Πλαιολόγος ήθελαν να παραδώσουν την Πόλη , αλλά δεν τους άφηναν οι Δυτικοί μισθοφόροι. :lol: Φυσικά δεν γίνεται πιστευτή.

Ο Δαβίδ ήταν πολύ γενναίος και τόλμησε να τα βάλει με τον κατακτητή Ευρώπης και Ασίας, αυτόν που έφτασε ως το Οτράντο και που οι επίγονοί του έφτασαν ως την Βιέννη.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών