Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 10:47

perseus έγραψε:
22 Μάιος 2020, 10:31
stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2020, 09:41
perseus έγραψε:
22 Μάιος 2020, 08:56
Συμβιβάστηκαμε στα 300 για να μην τρεχω στα δικαστηρια.
Ο δικηγόρος σου σε συμβούλεψε να το κάνεις επειδή πιθανότατα θα έχανες ή "για να μην ταλαιπωρείσαι για 300 ευρώ";
ακομα και ηχεια να ειχες στο μαγαζι η τηλεοραση(εγω πχ ειχα για τα τραγουδακια των γενεθλιων ) ειχαν απαιτηση να πληρωθουν
Το πρόβλημα με την τηλεόραση είναι ότι βρίθει προστατευόμενων δημιουργιών.
Δηλαδή, δεν μπορείς να δεις 10 λεπτά τηλεόρασης χωρίς να πέσεις σε προστατευόμενο έργο, είτε σε διαφήμιση, είτε σε ταινία κλπ
Εινσι αναλογο ,αφου θα κερδιζαν και θα επαιρναν τα τριπλάσια γιατι συμβιβαστηκαν ? Επειδη θα εχαναν?
:wink
Αυτοί, δεν είναι σαν εσένα που τρέχεις να βγάλεις το μεροκάματό σου και να εξυπηρετήσεις τους πελάτες σου.
Για εσένα είναι κόστος σε μεροκάματα, υπηρεσία, πέρα από τα έξοδα της δίκης.
Για αυτούς, εργασία είναι να ελέγχουν εσένα και να διεκδικούν τα έσοδά τους.
Σου ειπα και μονο ηχεια να εχεις θεωρουν οτι ακους την μουσικη τους .
Αυτοί θεωρούν αυτά που νομίζουν.
Κάνε μία ερώτηση στον αρμόδιο φορέα (ΟΠΙ), πώς μπορείς να διασφαλίσεις το δικαίωμα να μην αναπαράγεις οποιοδήποτε υλικό πνευματικής ιδιοκτησίας και να μην πληρώνεις τα ανάλογα.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα πρέπει να διασφαλίσεις τουλάχιστον ότι δεν θα παίζεις τηλεόραση και ραδιόφωνο, στα οποία γίνεται εκ των πραγμάτων χρήση υλικού πνευματικής ιδιοκτησίας.
Και αυτοι ειναι απατεωνες την δουλειά τους κάνουν ,η μπατσοι και ο εισαγγελεας γιατι συνδράμουν?
Νομίζω ότι οι αστυνομικοί δεν είχαν κάποιο θέμα, από όσα έγραψες. Σου είπαν μόνο "μην μας μπλέκεις".
Ο εισαγγελέας κάνει αυτό που κλήθηκε να κάνει.
Επισης γιατι να μην εχω και εγω το δικαιωμα να κανω σγωγη στην αεπι εαν θιγομαι σπο τραγουδι που έτυχε να ακουσω στο ραδιο?
Το τραγούδι δεν ανήκει στην όποια ΑΕΠΙ. Ανήκει στο δημιουργό του. Η όποια ΑΕΠΙ αποτελεί συλλογικό φορέα που προστατεύει τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Μάιος 2020, 10:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 22 Μάιος 2020, 10:53

stavmanr η αεπι δεν εκπροσωπουσε ολους τους καλλιτεχνες αλλα ορισμενους μαλιστα καταφικαστηκε για αυτο ,το οτι το 2010 αρκουσε ο λογος του αεπιτζη (κατα το σαλεπιτζη) για να καταδικαστεις τα λεει ολα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 10:58

perseus έγραψε:
22 Μάιος 2020, 10:53
stavmanr η αεπι δεν εκπροσωπουσε ολους τους καλλιτεχνες αλλα ορισμενους μαλιστα καταφικαστηκε για αυτο ,το οτι το 2010 αρκουσε ο λογος του αεπιτζη (κατα το σαλεπιτζη) για να καταδικαστεις τα λεει ολα
Το γεγονός ότι καταδικάστηκε, έπρεπε να σου λέει κάτι... :102:
Δεν γράφω για ΑΕΠΙ αλλά για την ΟΠΟΙΑ ΑΕΠΙ (κάθε φορέα διαχείρισης).

Θέλω όμως να είμαστε στο διάλογο ειλικρινείς ώστε να δούμε το πρόβλημα από όλες τις πλευρές:
γνωρίζεις πολλούς του χώρου σου που δεν παίζουν ή δεν θέλουν να παίζουν τραγούδια προστατευόμενα ως πνευματικές ιδιοκτησίες;

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 22 Μάιος 2020, 11:32

Σαν παιδοτοποι το παλμαρε μας ειναι λιγο περιορισμενο αλλα μαγαζια εχουν κέρδος από την μουσικη αλλα οχι και το 2% των εσόδων.

Καταδικάστηκε και τελικά εκλεισε διοτι ηταν απατεωνες και για 30 χρονια νας εβγαζαν την ψυχη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 14:00

Την μουσική το 99% των καταστημάτων την παίζει για το ίδιο το μαγαζί, ΟΧΙ για τους πελάτες. Κανένα κομμωτήριο, κατάστημα τροφίμων, κατάστημα ηλεκτρικών, κατάστημα ένδυσης και γενικά κατάστημα λιανικής δεν παίζει μουσική σαν μέρος των υπηρεσιών του.

Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο είναι εκτός πραγματικότητας.

Σε κάποιους πελάτες μπορεί να αρέσει η μουσική που παίζεις και σε άλλους όχι. Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης.

Επαναλαμβάνω, η μουσική σαν προϊόν έχει οικονομική σημασία μόνο για μαγαζιά που η μουσική είναι μέρος του προϊόντος τους, όπως κλαμπάκια, μπαράκια και καφέ που προσελκύει κόσμο παίζοντας συγκεκριμένου τύπου μουσική.

Φυσικά και γι' αυτού του είδους τις επιχειρήσεις υπάρχει δυνητικά καλύτερο σύστημα από το υφιστάμενο γλοιώδες, όπου θα μπορούσε να αποδίδει δικαιώματα απευθείας στους κατόχους των δικαιωμάτων και όχι να μοιράζονται τα λεφτά ο Κραουνάκης, ο Μάλαμας και τα υπόλοιπα παράσιτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 14:03

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Την μουσική το 99% των καταστημάτων την παίζει για το ίδιο το μαγαζί, ΟΧΙ για τους πελάτες. Κανένα κομμωτήριο, κατάστημα τροφίμων, κατάστημα ηλεκτρικών, κατάστημα ένδυσης και γενικά κατάστημα λιανικής δεν παίζει μουσική σαν μέρος των υπηρεσιών του.

Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο είναι εκτός πραγματικότητας.

Σε κάποιους πελάτες μπορεί να αρέσει η μουσική που παίζεις και σε άλλους όχι. Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης.

Επαναλαμβάνω, η μουσική σαν προϊόν έχει οικονομική σημασία μόνο για μαγαζιά που η μουσική είναι μέρος του προϊόντος τους, όπως κλαμπάκια, μπαράκια και καφέ που προσελκύει κόσμο παίζοντας συγκεκριμένου τύπου μουσική.

Φυσικά και γι' αυτού του είδους τις επιχειρήσεις υπάρχει δυνητικά καλύτερο σύστημα από το υφιστάμενο γλοιώδες, όπου θα μπορούσε να αποδίδει δικαιώματα απευθείας στους κατόχους των δικαιωμάτων και όχι να μοιράζονται τα λεφτά ο Κραουνάκης, ο Μάλαμας και τα υπόλοιπα παράσιτα.
Δεν είναι κάπως θράσος να θες να παίζεις μουσική στο μαγαζί σου και να απαιτείς να μην πληρώσεις; Έχεις ξεφύγει.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 14:05

Όσο θράσος είναι να παίζεις μουσική στο σπίτι σου και να θέλεις να μην πληρώσεις. Oh, wait. Και στις δυο περιπτώσεις έχεις πληρώσει (αν παίζεις μουσική που έχεις αγοράσει ο ίδιος, την έχεις πληρώσει με λεφτά· αν είναι ραδιόφωνο την πληρώνεις ακούγοντας διαφημίσεις).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Μάιος 2020, 14:07

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω οτι βάζουν μουσική επειδή έχουν παρατηρήσει οτι αυξάνονται οι πωλήσεις. Ειδικά αν μιλάμε για μαγαζιά με ρούχα. Ξέρω οτι θα διαφωνήσεις.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 14:09

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:05
Όσο θράσος είναι να παίζεις μουσική στο σπίτι σου και να θέλεις να μην πληρώσεις. Oh, wait. Και στις δυο περιπτώσεις έχεις πληρώσει (αν παίζεις μουσική που έχεις αγοράσει ο ίδιος, την έχεις πληρώσει με λεφτά· αν είναι ραδιόφωνο την πληρώνεις ακούγοντας διαφημίσεις).
Καταλαβαίνω πως βασίζεσαι πάντα στο δόγμα, Βγες από πάνω με θάρρος, ακόμα και αν λες μαλακίες, αλλά εν προκειμένω το μαγζί είναι επιχείρηση , όχι σπίτι σου. Που θες και μουσική για να πουλάς γιαούρτια και μάλιστα στο τσάμπα... :smt005:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 14:15

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:09
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:05
Όσο θράσος είναι να παίζεις μουσική στο σπίτι σου και να θέλεις να μην πληρώσεις. Oh, wait. Και στις δυο περιπτώσεις έχεις πληρώσει (αν παίζεις μουσική που έχεις αγοράσει ο ίδιος, την έχεις πληρώσει με λεφτά· αν είναι ραδιόφωνο την πληρώνεις ακούγοντας διαφημίσεις).
Καταλαβαίνω πως βασίζεσαι πάντα στο δόγμα, Βγες από πάνω με θάρρος, ακόμα και αν λες μαλακίες, αλλά εν προκειμένω το μαγζί είναι επιχείρηση , όχι σπίτι σου. Που θες και μουσική για να πουλάς γιαούρτια και μάλιστα στο τσάμπα... :smt005:
Πρώτα απ' όλα, λύσσαξε όσο θες, γιατί ακούω αποκλειστικά μη εκπροσωπούμενο ρεπερτόριο, τουτέστιν δεν πληρώνω δεκάρα.

Δεύτερον, ναι, το μαγαζί είναι επιχείρηση και δεν είναι σπίτι μου. Αυτή είναι μια αυτονόητη πρόταση. Θα πρέπει όμως να την συνδέσεις λογικά με αιτιολόγηση με το «άρα πρέπει να πληρώσεις δύο φορές, μία για να αγοράσεις την μουσική και μία για να την παίξεις». Γιατί και το αυτοκίνητο είναι όχημα και όχι το σπίτι μου. Πολλά πράγματα δεν είναι το σπίτι μου. Αυτό από μόνο του στερείται νοήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Μάιος 2020, 14:17

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:09
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:05
Όσο θράσος είναι να παίζεις μουσική στο σπίτι σου και να θέλεις να μην πληρώσεις. Oh, wait. Και στις δυο περιπτώσεις έχεις πληρώσει (αν παίζεις μουσική που έχεις αγοράσει ο ίδιος, την έχεις πληρώσει με λεφτά· αν είναι ραδιόφωνο την πληρώνεις ακούγοντας διαφημίσεις).
Καταλαβαίνω πως βασίζεσαι πάντα στο δόγμα, Βγες από πάνω με θάρρος, ακόμα και αν λες μαλακίες, αλλά εν προκειμένω το μαγζί είναι επιχείρηση , όχι σπίτι σου. Που θες και μουσική για να πουλάς γιαούρτια και μάλιστα στο τσάμπα... :smt005:
δηλαδη οτι ειναι επιχειρηση και παιζει μουσικη πρεπει να πληρωνει;

και ο ταριφας, και ο τσαγκαρης, και ο τορναδορος; και στην οικοδομη οι μαστοροι που εχουν ραδιακι;

θα μου πεις, εγω πληρωνουμε ερτ για το μαγαζι και δεν εχουμε καν τηλεοραση, γιατι να ξαφνιαστω;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 14:18

mao mao έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:07
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω οτι βάζουν μουσική επειδή έχουν παρατηρήσει οτι αυξάνονται οι πωλήσεις. Ειδικά αν μιλάμε για μαγαζιά με ρούχα. Ξέρω οτι θα διαφωνήσεις.
Ναι, έχουν κάνει πείραμα με μουσική και χωρίς μουσική και έχουν καταγράψει τις παρατηρήσεις τους και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η μουσική αυξάνει τις πωλήσεις παπουτσιών. Γιατί να διαφωνήσω μ' αυτό το πράγμα. Μου φαίνεται τρομερά πιθανό να συμβαίνει. Όπως φυσικά είναι αυτονόητο ότι θα καταλήξουν σ' αυτό το συμπέρασμα, μιας και αν μπεις για να πάρεις παπούτσια και παίζει Νίνο, που δεν σου αρέσει, φεύγεις γρήγορα από το κατάστημα χωρίς να αγοράσεις τίποτα. Αντιθέτως, αν παίζει Αρβανιτάκη, μπορεί να πάρεις και 2 και 3 ζευγάρια.

Υπάρχει κάποιος λόγος να διαφωνήσω με αυτά τα προφανή πράγματα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Περί πνευματικών δικαιωμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 14:21

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:09
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:05
Όσο θράσος είναι να παίζεις μουσική στο σπίτι σου και να θέλεις να μην πληρώσεις. Oh, wait. Και στις δυο περιπτώσεις έχεις πληρώσει (αν παίζεις μουσική που έχεις αγοράσει ο ίδιος, την έχεις πληρώσει με λεφτά· αν είναι ραδιόφωνο την πληρώνεις ακούγοντας διαφημίσεις).
Καταλαβαίνω πως βασίζεσαι πάντα στο δόγμα, Βγες από πάνω με θάρρος, ακόμα και αν λες μαλακίες, αλλά εν προκειμένω το μαγζί είναι επιχείρηση , όχι σπίτι σου. Που θες και μουσική για να πουλάς γιαούρτια και μάλιστα στο τσάμπα... :smt005:
Ο άνθρωπος που υποτίθεται ότι είναι "επαγγελματίας του χώρου που γνωρίζει τη νομοθεσία γύρω από την επιχείρησή του" αδυνατεί να διακρίνει τις εκτελέσεις των μουσικών κομματιών που αφορούν το χώρο του σε δημόσιες και ιδιωτικές.

Ας πάμε στον Φορέα Διαχείρισης υπό την έγκριση του Υπουργείου Πολιτισμού, να δούμε μερικά πράγματα που αφορούν τη δουλειά του συγκεκριμένου μέλους.
https://www.opi.gr/images/yliko/dimosia_ektelesi.pdf

Σελίδα 10 - Τί είναι δημόσια εκτέλεση.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 14:25

Ηλίθιος είσαι αγόρι μου; Σε όλο το νήμα για αυτήν την μαλακία δεν φωνάζω;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Μάιος 2020, 14:26

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:18
mao mao έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:07
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω οτι βάζουν μουσική επειδή έχουν παρατηρήσει οτι αυξάνονται οι πωλήσεις. Ειδικά αν μιλάμε για μαγαζιά με ρούχα. Ξέρω οτι θα διαφωνήσεις.
Ναι, έχουν κάνει πείραμα με μουσική και χωρίς μουσική και έχουν καταγράψει τις παρατηρήσεις τους και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η μουσική αυξάνει τις πωλήσεις παπουτσιών. Γιατί να διαφωνήσω μ' αυτό το πράγμα. Μου φαίνεται τρομερά πιθανό να συμβαίνει. Όπως φυσικά είναι αυτονόητο ότι θα καταλήξουν σ' αυτό το συμπέρασμα, μιας και αν μπεις για να πάρεις παπούτσια και παίζει Νίνο, που δεν σου αρέσει, φεύγεις γρήγορα από το κατάστημα χωρίς να αγοράσεις τίποτα. Αντιθέτως, αν παίζει Αρβανιτάκη, μπορεί να πάρεις και 2 και 3 ζευγάρια.

Υπάρχει κάποιος λόγος να διαφωνήσω με αυτά τα προφανή πράγματα;
Πιστεύεις οι μεγάλες αλυσίδες ρούχων που παίζουν μουσική, το κάνουν για την κάβλα τους; Δεν πιστεύεις οτι έχουν μελετήσει το θέμα; Και η επιλογή των τραγουδιών προσεκτικά επιλεγμένη είναι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών