Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Μάιος 2020, 15:40

vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:38
πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:34
Ασήμαντη λεπτομέρεια ότι κάποιος βλέπει έναν άνθρωπο στη Δυτική Ευρώπη του 19ου αιώνα και αμέσως από τη μορφή και τη συμπεριφορά του συνάγει καταγωγή από την έξοδο του Μωυσή.ΟΚ.
Ξέρεις τα ιδιωτικά γράμματα είναι πιο αντιπροσωπευτικά στο τι πραγματικά πιστεύει κάποιος επειδή δεν έχουν πολιτική σκοπιμότητα.
Και ποιό δημοσιογραφικό δαιμόνιο μας έφερε στην επιφάνεια αυτό το ιδιωτικό γράμμα;
Οχι εγώ πάντως.Εάν εννοείς ότι είναι πλαστό τότε τζάμπα μιλάμε.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 15:40

Δε χρειάζεται να κάνουμε αναλύσεις για να πούμε πως ο κόσμος και ο Μαρξ ήταν τότε μαλάκας και πίστευαν σε δράκους. Ρατσιστικό παραλήρημα, χέστηκα αν είναι ο Μαρξ, ο μαλάκας είναι μαλάκας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μάιος 2020, 15:45

πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:40
vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:38
πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:34
Ασήμαντη λεπτομέρεια ότι κάποιος βλέπει έναν άνθρωπο στη Δυτική Ευρώπη του 19ου αιώνα και αμέσως από τη μορφή και τη συμπεριφορά του συνάγει καταγωγή από την έξοδο του Μωυσή.ΟΚ.
Ξέρεις τα ιδιωτικά γράμματα είναι πιο αντιπροσωπευτικά στο τι πραγματικά πιστεύει κάποιος επειδή δεν έχουν πολιτική σκοπιμότητα.
Και ποιό δημοσιογραφικό δαιμόνιο μας έφερε στην επιφάνεια αυτό το ιδιωτικό γράμμα;
Οχι εγώ πάντως.Εάν εννοείς ότι είναι πλαστό τότε τζάμπα μιλάμε.
Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω τη γνησιότητά του. Αλλά επειδή ανέφερες κάτι περί αντιπροσωπευτικότητας των απόψεων που αναδεικνύεται καλύτερα σε ιδιωτική αλληλογραφία, ρωτάω αν το συγκεκριμένο γράμμα ήταν μέρος κάποιας κρυφής αλληλογραφίας ή αν δημοσιεύτηκε με τη συγκατάθεση κάποιου ή και των δύο κλασικών.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Μάιος 2020, 15:45

Παίδες δεν πιάσατε το νόημα. Ο Μαρξ ζητούσε πάντα δανεικά κι αγύριστα δεξιά και αριστερά γιατί τα λεφτά που του έστελνε ο μπαμπάς δεν έφταναν. Προφανώς ζήτησε από τον αράπη εβραίο φίλο και δεν του έκανε τη χάρη γι αυτό και τον σκυλοβρίζει οπότε στράφηκε στο άλλο φιλαράκι του τον Ένγκελς.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Μάιος 2020, 15:49

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:45
Παίδες δεν πιάσατε το νόημα. Ο Μαρξ ζητούσε πάντα δανεικά κι αγύριστα δεξιά και αριστερά γιατί τα λεφτά που του έστελνε ο μπαμπάς δεν έφταναν. Προφανώς ζήτησε από τον αράπη εβραίο φίλο και δεν του έκανε τη χάρη γι αυτό και τον σκυλοβρίζει οπότε στράφηκε στο άλλο φιλαράκι του τον Ένγκελς.
:g030:

γνωστος τρακαδορος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 22 Μάιος 2020, 15:54

πιθανολογω πως για τους περισσοτερους στο νημα, οι παραπανω παραγραφοι ειναι το μονο κειμενο του μαρξ που χουν διαβασει. Για τον ΟΡ ειμαι σιγουρος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Μάιος 2020, 15:56

vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:45
πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:40
vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:38


Και ποιό δημοσιογραφικό δαιμόνιο μας έφερε στην επιφάνεια αυτό το ιδιωτικό γράμμα;
Οχι εγώ πάντως.Εάν εννοείς ότι είναι πλαστό τότε τζάμπα μιλάμε.
Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω τη γνησιότητά του. Αλλά επειδή ανέφερες κάτι περί αντιπροσωπευτικότητας των απόψεων που αναδεικνύεται καλύτερα σε ιδιωτική αλληλογραφία, ρωτάω αν το συγκεκριμένο γράμμα ήταν μέρος κάποιας κρυφής αλληλογραφίας ή αν δημοσιεύτηκε με τη συγκατάθεση κάποιου ή και των δύο κλασικών.

Ούτε αυτό το ξέρω.Εκείνο που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια ήταν το σοκ που προκλήθηκε στην Ελλάδα όταν βγήκε η αλληλογραφία τους για το ανατολικό ζήτημα και είχαν σαφώς απόψεις υπέρ της διατήρησης της οθωμανικής αυτοκρατορίας και κατά των ελληνικών εξεγέρσεων εξ αιτίας του αντιρωσισμού τους.
Ηταν και εποχές πατριωτικού ΠΑΣΟΚ τότε (δεκαετία 80) και φάνηκαν κάπως.Σήμερα θα περπατούσαν πολύ πιο άνετα,στα Εξάρχεια τουλάχιστον. :D
Εγώ όμως διάβασα και τα άλλα διεθνή θέματα και το εντυπωσιακό ήταν μια στάση που σήμερα θα την έλεγαν καθαρά φιλοιμπεριαλιστική.π.χ. για τον πόλεμο ΗΠΑ - Μεξικού ήσαν σαφέστατα με τους Αμερικάνους και έλεγαν ότι θα αναπτύξουν την περιοχή (το Τέξας δηλαδή που όντως το ανέπτυξαν) ενώ οι τεμπέληδες Μεξικάνοι το είχαν παρατημένο.
Εκείνο που δεν υπήρχε την εποχή εκείνη σε κανένα ήταν αυτή η καταφορά κατά του δυτικού πολιτισμού που κυκλοφορεί σήμερα στους αριστερούς κύκλους.Με τίποτα.Αντίθετα θα σούλεγαν "γιατί,οι άλλοι ήταν καλύτεροι"; :D
Και βέβαια τι να απαντήσεις,ότι οι φύλαρχοι ήσαν καλύτεροι;η εποχή που κάθε φύλαρχος μπορούσε να περάσει για αντιιμπεριαλιστής ήλθε αργότερα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 15:58

Και πού να δείτε πώς σκεφτόταν για τους Έλληνες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μάιος 2020, 16:00

blackpaint έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:03
Ο Μαρξ εζησε στον 19ο αιώνα, οχι στον εικοστό.
επίσης ήταν κορυφαίος φιλόσοφος όχι καμιά μαλακισμένη με 1.000 ακόλουθους στο τουίτερ και διπλωματική πάνω στη συναισθηματική επένδυση των γυναικών σε σελέμπριτις χρησιμοποιώντας την περίπτωση της Κάιλι Μινόγκ όταν διαγνώστηκε με καρκίνο του στήθους.



























































*
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 22 Μάιος 2020, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μάιος 2020, 16:00

πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:56
vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:45
πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:40


Οχι εγώ πάντως.Εάν εννοείς ότι είναι πλαστό τότε τζάμπα μιλάμε.
Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω τη γνησιότητά του. Αλλά επειδή ανέφερες κάτι περί αντιπροσωπευτικότητας των απόψεων που αναδεικνύεται καλύτερα σε ιδιωτική αλληλογραφία, ρωτάω αν το συγκεκριμένο γράμμα ήταν μέρος κάποιας κρυφής αλληλογραφίας ή αν δημοσιεύτηκε με τη συγκατάθεση κάποιου ή και των δύο κλασικών.

Ούτε αυτό το ξέρω.Εκείνο που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια ήταν το σοκ που προκλήθηκε στην Ελλάδα όταν βγήκε η αλληλογραφία τους για το ανατολικό ζήτημα και είχαν σαφώς απόψεις υπέρ της διατήρησης της οθωμανικής αυτοκρατορίας και κατά των ελληνικών εξεγέρσεων εξ αιτίας του αντιρωσισμού τους.
Ηταν και εποχές πατριωτικού ΠΑΣΟΚ τότε (δεκαετία 80) και φάνηκαν κάπως.Σήμερα θα περπατούσαν πολύ πιο άνετα,στα Εξάρχεια τουλάχιστον. :D
Εγώ όμως διάβασα και τα άλλα διεθνή θέματα και το εντυπωσιακό ήταν μια στάση που σήμερα θα την έλεγαν καθαρά φιλοιμπεριαλιστική.π.χ. για τον πόλεμο ΗΠΑ - Μεξικού ήσαν σαφέστατα με τους Αμερικάνους και έλεγαν ότι θα αναπτύξουν την περιοχή (το Τέξας δηλαδή που όντως το ανέπτυξαν) ενώ οι τεμπέληδες Μεξικάνοι το είχαν παρατημένο.
Εκείνο που δεν υπήρχε την εποχή εκείνη σε κανένα ήταν αυτή η καταφορά κατά του δυτικού πολιτισμού που κυκλοφορεί σήμερα στους αριστερούς κύκλους.Με τίποτα.Αντίθετα θα σούλεγαν "γιατί,οι άλλοι ήταν καλύτεροι"; :D
Και βέβαια τι να απαντήσεις,ότι οι φύλαρχοι ήσαν καλύτεροι;η εποχή που κάθε φύλαρχος μπορούσε να περάσει για αντιιμπεριαλιστής ήλθε αργότερα.
Ήταν φύσει αδύνατο να έχει κανείς φιλοϊμπεριαλιστική στάση εκείνη την εποχή διότι απλούστατα ο καπιταλισμός δεν είχε περάσει σε αυτό το στάδιο.

Οπότε, κακώς μπαίνεις στον κόπο να συγκρίνεις αντιλήψεις άλλων εποχών με τα σημερινά δεδομένα. Άλλωστε, για ένα μεγάλο διάστημα ο καπιταλισμός (οι αστικές επαναστάσεις) ήταν προοδευτικός.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 22 Μάιος 2020, 16:01

Ο Μαρξ είναι παιδί της εποχής του. Για τους Έλληνες ας πούμε άλλαξε 100 γνώμες ανάλογα με τις γεοπολιτικές εξελίξεις της εποχής του. Δεν είχε κάτι προσωπικό με τους Έλληνες. Ούτε και είναι ο θεός μας ( καλά για τους αριστερούς είναι :lol: ) ώστε να πιστεύουμε πως ήταν αλάνθαστος.

Ο Κ. Μαρξ και η επανάσταση του 1821. Μια άγνωστη σχέση;
Κ. ΜΑΡΞ – ΦΡ. ΕΝΓΚΕΛΣ,
Η ΕΛΛΑΔΑ, Η ΤΟΥΡΚΙΑ, ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ

http://diktiospartakos.blogspot.com/201 ... 21_25.html

Τώρα για τον ρατσισμό. Μπορούμε να βρούμε ρατσισμό και αντιρατσισμό στο ίδιο πρόσωπο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Βολταίρος.
Εδώ ο ρατσισμός του
SpoilerShow
Ο Βολταίρος και οι μαύροι: Το αληθινό αποτρόπαιο πρόσωπο του «διαφωτισμού».
http://www.antibaro.gr/article/183

«Τα στρογγυλά μάτια τους, η πλακουτσωτή μύτη τους, τα χείλια τους που είναι πάντα παχιά, τα διαφορετικά διαμορφωμένα αυτιά τους, το μαλλί στο κεφάλι τους, το μέτρο της ίδιας της νοημοσύνης τους, όλ’ αυτά ορθώνουν ανάμεσα σ’ αυτούς και τα άλλα είδη τεράστιες δ ι α φ ο ρ έ ς».

«Και δεν είναι άνθρωποι, παρά το παράστημα του σώματος, μιας κι η ικανότητα στο να διατυπώνουν την σκέψη τους απέχει υπερβολικά πολύ από την δική μας. Τέτοιοι είναι εκείνοι που έχω δει και έχω εξετάσει».

«Εάν η αντιληπτικότητά τους δεν είναι τελείως διαφορετικής φύσης από την δική μας, είναι σε κάθε περίπτωση πολύ κατώτερη. Δεν είναι ικανοί στο να δείξουν οποιασδήποτε μεγάλη συγκέντρωση. Έχουν πολύ μικρή συνδυαστική ικανότητα και δεν δείχνουν ικανότητα να κατακτήσουν ούτε τα πλεονεκτήματα ούτε για τις καταχρήσεις της φιλοσοφίας μας».

«Ένα σπουδαίο ζήτημα είναι επίσης το αν προέρχονται [οι Αφρικανοί] από τους πιθήκους ή εάν οι πίθηκοι προέρχονται από αυτούς. Οι σοφοί μας μας έχουν πει ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε κατ’ εικόνα Θεού. Να λοιπόν μια ωραία εικόνα του θείου κατασκευαστή: Μια πλακουτσωτή μαύρη μύτη με ελάχιστη ή και ανύπαρκτη νοημοσύνη. Σίγουρα θα έρθει καιρός που θα μάθουν ακόμη και αυτά τα ζώα πώς να καλλιεργούν καλά το έδαφος, να καλλωπίζουν τα σπίτια και τους κήπους τους και να γνωρίσουν τις πορείες των αστεριών: Ο οποιοσδήποτε χρειάζεται τον χρόνο του για όλα».
και εδώ ο αντιρατσισμός του
SpoilerShow
Βολταίρος, Ο Αγαθούλης, 1759

Συνάντηση στο Σουρινάμ

Πλησιάζοντας στην πόλη, συνάντησαν έναν νέγρο ξαπλωμένο καταγής, που δεν είχε επάνω του παρά τα μισά ρούχα του, ένα σώβρακο δηλαδή από μπλέ πανί. Αυτός ο δύστυχος άνθρωπος είχε κομμένο το αριστερό του πόδι και το δεξί του χέρι. «Ω, Θεέ μου !», του είπε ο Αγαθούλης ολλανδικά, «τι κάνεις εκεί φίλε μου, σ’αυτή την φοβερή κατάσταση που σε βλέπω ;» «Περιμένω τον αφέντη μου, τον κύριο Βαντερντεντούρ, τον φημισμένο έμπορο», αποκρίθηκε ο νέγρος. «Μήπως είναι ο κύριος Βεντερντεντούρ που σε κατάντησε έτσι ;» του είπε ο Αγαθούλης. «Μάλιστα, κύριε», είπε ο νέγρος, «έτσι συνηθίζεται. Μας δίνουν ένα πάνινο σώβρακο όλο – όλο δύο φορές το χρόνο. Όταν δουλεύουμε στα εργοστάσια ζάχαρης και η μυλόπετρα μας αρπάξει το δάχτυλο, μας κόβουν το χέρι. Όταν θέλουμε να το σκάσουμε, μας κόβουν το πόδι : μου έτυχαν και οι δύο περιπτώσεις. αυτό είναι το αντίτιμο της ζάχαρης που τρώτε στην Ευρώπη. Ωστόσο, όταν η μάνα μου με πούλαγε για 10 παταγονικά σκούδα στα παράλια της Γουινέας , μου έλεγε : Αγαπημένο μου παιδί, να δοξάζεις τα φυλαχτά μας, να τα λατρεύεις πάντοτε, θα σε κάνουν να ζείς ευτυχισμένος. Έχεις την τιμή να είσαι σκλάβος των αφεντάδων μας των Λευκών και βοηθάς τον πατέρα σου και την μητέρα σου να κάνουν την τύχη τους. Αλλοίμονο ! Δεν ξέρω αν τους βοήθησα να κάνουν την τύχη τους, αλλά αυτοί δεν με βοήθησαν να κάνω την δική μου. Τα σκυλιά, οι πίθηκοι και οι παπαγάλοι είναι χιλιάδες φορές λιγότερο δυστυχισμένοι από εμάς. Τα ολλανδικά ξόανα που με έκαναν χριστιανό, μου λένε κάθε Κυριακή πως είμαστε όλοι τέκνα του Αδάμ, Λευκοί και Μαύροι. Δεν ξέρω από γενεαλογία, αλλά αν αυτοί οι ιεραπόστολοι λένε αλήθεια, είμαστε όλοι πρωτοξάδελφα. Ωστόσο θα πρέπει να ομολογήσετε πως δεν μπορεί κανείς να φερθεί στους συγγενείς του με πιο φριχτό τρόπο.»
… «Πάει τελείωσε, πρέπει να παραιτηθώ τελικά από την αισιοδοξία…», αναφώνησε ο Αγαθούλης. «Τι είναι αισιοδοξία ;» είπε ο Κακάμπο. «Αλλοίμονο», είπε ο Αγαθούλης, «είναι να υποστηρίζεις με λύσσα ότι όλα πάνε καλά όταν δεν είσαι διόλου καλά». Και άρχισε να χύνει δάκρυα κοιτάζοντας τον νέγρο του και κλαίγοντας μπήκε στο Σουρινάμ.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Μάιος 2020, 16:03

Σε κάποια φάση τον συντηρούσε μια ζωντοχήρα και τον πέταξε έξω από το σπίτι της όταν τον έπιασε να κουτουπώνει την υπηρέτρια.
Η πλάκα είναι ότι μετά από λίγο μπλα μπλα τον ξαναπήρε πίσω. Τεράστιος ο τύπος θα μπορούσε να πουλήσει ψυγείο σε Εσκιμώο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Μάιος 2020, 16:05

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:58
Και πού να δείτε πώς σκεφτόταν για τους Έλληνες.
Τόγραψα πιο πάνω αλλά αυτό πήγαζε από την αντιπάθειά του για τους Ρώσους.Εάν ήξερε ποιά χωρα θα τον αποθέωνε τον επόμενο αιώνα μπορεί και να αυτοκτονούσε.
Η πιο μεγάλη φάση έγινε όταν βγήκε ένα κείμενο για τη βαυαροκρατία που αποκαλούσε έναν από τους αντιβασιλείς του Οθωνα γίγαντα της επιστήμης.Αυτό βγήκε σε εποχή αυριανισμού και μακρυγιαννισμού οπότε καταλαβαίνεις. :D

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Μάιος 2020, 16:07

Τι ακριβώς συζητάμε στο νήμα;
Εάν ο Μαρξ είχε αντιΕβραϊκές αντιλήψεις; Ναι
Εαν ο Μαρξ ήταν ρατσιστής; Όχι με τωρινους όρους
Έχει καμία σημασία; Όχι, παρά μόνο για εξυπνακίστικες κουβέντες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι ήθελε να πει ο Μαρξ εδώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 16:08

πατησιωτης έγραψε:
22 Μάιος 2020, 16:05
Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:58
Και πού να δείτε πώς σκεφτόταν για τους Έλληνες.
Τόγραψα πιο πάνω αλλά αυτό πήγαζε από την αντιπάθειά του για τους Ρώσους.Εάν ήξερε ποιά χωρα θα τον αποθέωνε τον επόμενο αιώνα μπορεί και να αυτοκτονούσε.
Η πιο μεγάλη φάση έγινε όταν βγήκε ένα κείμενο για τη βαυαροκρατία που αποκαλούσε έναν από τους αντιβασιλείς του Οθωνα γίγαντα της επιστήμης.Αυτό βγήκε σε εποχή αυριανισμού και μακρυγιαννισμού οπότε καταλαβαίνεις. :D
Ο Έγκελς άλλαξε την εισαγωγή στο μανιφέστο και παίνευε τον ρωσικό λαό, ότι είναι έτοιμος. Μετά θάνατον Μαρξ νομίζω.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών